Ballet Bloedbruiloft perfect opgebouwd Gisela May gelukkig als Mutter Courage ERKOOP. Onbeperkte creativiteit bij Gerrit van Dijk HISTORISCHE MIJLPAAL VOOR HAARLEMSE SCHILDERKUNST Y Leven van Oostduitse zangeres bepaald door werk Brecht 1 slen s arder AEG MOTORENDIENST ige ien Messengevecht hoogtepunt bij Cubanen J99 49 >99 metzelaar techniek bv SBK-EXPOSITIE 195 ROND CJP-FILMPJE 79 399 Wim Borst Universele waarde 30 19 s^^^meubdkeurzitparadijs Griekse idealen 249 LIW mi KUNST 19 7 9 JANUARI DINSDAG 1 6 ’S NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST 1 AEG MOTOREN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Moderne uitrusting voor al uw reparatiewerk Leren bankstellen, elementen en salontafels (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Frans Hals museum heeft een belangrijk pa neel aangekocht van de 17e eeuw- se in Haarlem gevestigde schilder Cornelis Vroom die leefde van 1590/91 tot 1661. Met deze aankoop wordt een belangrijke uitbreiding gegeven aan het overzicht dat het museum te bieden heeft van de landschapsschilderkunst zoals die zich in de Gouden Eeuw in Haarlem heeft ontwikkeld. Bin nen deze ontwikkeling heeft Cor nelis Vroom een grote rol ge speeld en was hij zelfs lange tijd een koploper en wegbereider. I Museumcollectie met Vroom belangrijk uitgebreid IÈME ON 'lanetenlaa Dam 56-5 CEES STRAUS 4 st. 1 CONRAD VAN DE WEETERING L- k Concertgebouw Haarlem - vrijdag 19 januari 1979 - 20.15 uur VIERDE CONCERT SERIE B „COMPONISTENSERIE” entrée f 10,— (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. anstraat! irting De bewuste aankoop is een zogenoemd „idyllisch landschap”, gesigneerd en geda teerd 1638. Het paneel hing op de laatste Foire des Antiquaires die in oktober 1978 in Parijs werd gehouden en waar het on derdeel vormde van de inzending van de Zwitserse kunsthandelaar Bruno Meisser uit Zurich. Het schilderij kwam oorspron- De prijs voor het werk dat in uitstekende staat verkeert en waarvoor ook het Mau- ritshuis grote belangstelling toonde, be droeg op de Parijse antiekbeurs honderd- vijfenvijftig duizend gulden. Mede dankzij een zeer gulhartige schenking van de Vere niging Rembrandt die iets minder dan de helft van het aankoopbedrag bijdroeg, kon het schilderij worden verworven. Het Frans Halsmuseum bezat voor deze aankoop reeds een schilderij van Cornelis Vroom; een vroeg (1622) landschap met een Italianiserende ruïne. Werken van de hand van deze meester zijn verhoudings gewijs tamelijk schaars. Ze bevinden zich niet op geconcentreerde plaatsen, maar zijn over de hele wereld verspreid. In Ne derland zijn er behalve het tweetal in het Haarlems museum, nog twee schilderijen van hem te vinden; een werk in het mu seum Boymans-Van Beuningen in Rotter dam en een schilderij dat deel uitmaakt pop art-invloeden heeft, laat zich hier op didactisch terrein heel goed inpassen. Hij gebruikt smakelijke kleuren en zijn vor men zijn goed verzorgd. In het aanwenden van de fantasie zit het ludieke element van de jaren zestig toen de Beatles met hun tekenfilms (Yellow Submarine) school maakten. Het is een stijl waarin schier geen grenzen aan het voorstellingsvermo gen worden gesteld, een droomachtige we reld die in diezelfde tijd ook een vlucht uit de realiteit was. Als Gerrit van Dijk die zelfde stijl gebruikt, is hij zich er tevens van bewust om weer terug te koppelen naar de werkelijkheid. Daarin ligt ook het grote belang van zijn tekenfilms: dat fan tasie zich kan laten aanwenden voor heel alledaagse gegevens die dan plotseling in een fantastisch daglicht komen te staan en toch geloofwaardig blijven. Inde SBK-kelder is nu eens niet figura tieve keramiek te zien. Wim Borst, een Haarlemse maar van oorsprong Goudse keramist, maakt aardewerk dat concreet van karakter is. Dat wil zeggen dat de vorm zich aandient zoals ze is, met andere woorden er is geen verwijzing naar een (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het hoogtepunt van een toneelcarrière, zo noemt Gisela May de hoofdrol in Mutter Courage, die zij sinds vorig jaar bij het Berliner Ensemble speelt. „Ik heb in 1949 als jong toneel speelster dit stuk van Brecht voor het eerst gezien en toen heeft het een geweldi ge indruk op me gemaakt". Het zou tot 1961 duren voordat de actrice Gisela May door de vrouw van Bertolt Brecht, Hele ne Weigel, werd geëngageerd bij het Berli ner Ensemble. Het afgelopen weekend was Gisela May in Amsterdam, waar ze tweemaal optrad tijdens de totaal uitverkochte culturele manifestatie tegen de neutronenbom in de RAI. Het is een kleine vrouw met strogeel haar en levendige ogen in een vermoeid gezicht, die kleumend het gebreide vestje om zich heen trekt. Op het toneel, in een lange zwarte jurk, is ze indrukwekkend. Daar zingt ze met een koele, ongekunstel de hardheid teksten van Brecht en Tu- chulsky op muziek van Kurt Weill en Hans Eisler en is oprecht ontroerd door het ovationele applaus. Ze zegt: „Het is fantastisch dat zoveel kunstenaars aan deze actie tegen de neu tronenbom meedoen. Nee, ik geloof niet dat er een dergelijke manifestatie in mijn ander bestaand gegeven. Deze opvatting in de beeldende kunst werd in de jaren zestig sterk gepropageerd door de minimal art- kunstenaars met wie Wim Borst zich ver bonden mag voelen want zijn werk past gemakkelijk in de groep van de abstract- geometristen die vooral systematische kunst maakten. Bij Wim Borst heeft dat een erg momumentale uitkomst die hij nog eens onderstreept door een koel, c.q. sober kleurgebruik. In zijn werk moet de vorm voor zich spreken (vierkant, rechthoek, kubus); de decoratie van wat lijnen, onder streept alleen het vormkarakter of geeft daar juist een commentaar op. Wim Borst voelt zich geïnspireerd door de vormgeving zoals die in de hedendaag se architectuur is te vinden; je vindt dan ook allerlei stapelingen in zijn objecten terug. Door de onderkoelde toon die hij in dit werk legt, komt een heel eigen soort schoonheid bovendrijven die door zijn eenvoud sterk doet aanspreken. (De tentoonstellingen zijn nog de hele maand januari te zien, op dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur, op zaterdag vanaf 11 uur en op de donderdagse koop avond van 20-22 uur). De Oostduitse zangeres Gisela May trad het afgelopen weekeinde op tijdens de kunstenaarsactie tegen de neutronenbom in de Amsterdamse RAI. (Foto Lex van Rossen) In de CJP-film van Gerrit van Dijk en producent Peter Brou wer komt ook een gedeelte voor waarin het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest van zich doet „spreken". Cornelis Vroom: Idyl lisch landschap, ge signeerd en geda teerd 1638, olieverf op paneel, 40,5x67 cm. Wordt ze nooit moe van steeds opnieuw Wikkelen en revisie, vacuümimpregneren, drogen, balanceren, belasten. programma BRAHMS Symfonie no 4 Pianoconcert no 2 daarvor nog sterk traditioneel gericht was en in feite in het verlengstuk lag van de manier waarop Pieter Breughel in de 16e eeuw het landschap had behandeld. Haar lem was ten tijde van Vroom een belangrij ke, zo niet de belangrijkste stad voor kun stenaars waarin een klimaat bestond dat aan schilders als Pieter Saenredam, Hen drick Goltzius, Hercules Seghers, Frans Post, de Halsen, Cornelisz Verspronck en Heda goede kansen tot ontplooiing bood. Hoezeer de schilderwijze van Cornelis Vroom verschilt met die van latere tijdge noten die eveneens in het museum zijn vertegenwoordigd, kan aan de hand van werken van Jacob van Ruysdael en Jan van Goyen worden aangetoond. Bij Van Brecht spelen? Ze ontkent het met grote nadruk. „Ik zie nu weer dat de teksten van Brecht universele waarde hebben. In deze tijd hebben ze nog steeds dezelfde zeg gingskracht als vroeger en ze hebben nog steeds een enorm sterke uitwerking op het publiek. Dat kun je ook zeggen van de teksten van Tuchulsky, een humanistische schrijver, die bij ons veel bekender is dan hier. Wat me in hun teksten aantrekt, is de kritiek en de grote duidelijkheid”. Gisela May reist veel. Ze was zes maal in Amerika, gaat binnenkort optreden met het Nationaal Theater in Finland en be zoekt Zweden en Denemarken. Ze heeft acht grammofoonplaten gemaakt en ziet daarnaast kans om veel televisietoneel te maken. I I kelijk uit ons land, want zover valt na te gaan, heeft de Haagse kunsthandelaar S. Nijstad het in 1961 te koop aangeboden gehad. Het schilderij heeft nadien bij een particulier in Wassenaar gehangen en is later in Zwitserland terechtgekomen. van 18 jan tot 8 feb 1979 Is er nog plaats voor een privéleven? Gisela May haalt met een glimlach de schouders op. „Mijn persoonlijke leven en mijn beroep zijn erg nauw verweven ge raakt. Nee, ik ben niet getrouwd Het Berli ner Ensemble bepaalt voor een groot deel mijn leven. Ik heb geen speciale wensen meer nu ik in Mutter Courage speel. Dat is het hoogste waar ik ooit van heb durven dromen. Een eigen groep leiden? Nee, dat ligt niet in mijn aard. Ik ben heel gelukkig zo”. Haarlen (ADVERTENTIES) van de collectie Hannema-de Stuers Fun datie in het Overijsselse Heino. De aankoop van het bewuste schilderij is vooral daarom zo belangrijk omdat het paneel vanwege de schitterende Hollands arcadische sfeer gezien kan worden als een historische mijlpaal in de ontwikke ling van het Haarlemse landschapsschilde- rij. Vroom, een zoon van de eveneens schil derende Hendrick Cornelisz Vroom, ver keerde ten tijde van de geboorte van het schilderij al in de intellectuele en kosmo politische kringen rond stadhouder Frede- rik Hendrik voor wie hij de decoraties schilderde van het paleis Honselaersdijck dat inmiddels al weer verloren is gegaan. Binnen deze kringen had Vroom onder meer contact met de bouwmeester Jacob van Campen en de dichter P. C. Hooft. In dit milieu werden de klassieke, Griekse idealen nagestreefd, die voor Vroom resul teerden in een schilderwijze die een groot evenwicht en harmonie bezat. Vroom ging hiervoor te rade bij de klassieke kunsttheorieën van Plinius en zal waar schijnlijk ook de werken van Vasari heb ben gelezen, de Italiaanse renaissancist die voor Vrooms geboorte leefde. terwijl Peter Lohr en Karei Baart een soortgelijke gedaanteverwisseling onder gaan met schouwburg en concertzaal als achtergrond. Van Dijk’s stijl van werken, die sterke land van de grond zal komen, gewoon omdat het daar niet nodig is. De politieke opstelling bij ons is zo duidelijk tegen neutronenwapens, dat het niet echt als probleem leeft bij de bevolking. En voor zover ik weet, hebben we trouwens nog nooit een dergelijke breed opgezette inter nationale actie gevoerd”. Uit beide schilderijen die het museum nu van Vroom heeft, spreekt een grote harmonie van proportie, zoals bij de aan koop terug te vinden is van het stemmings volle beeld met grillige, vertakte bomen. Specifiek bij Vroom is de schilderkundige behandeling van deze bomen wier bladen altijd dik ingestipt worden. In het rustige stemmingsbeeld brengt Vroom flauwe dia gonalen in die de blik met zachte hand de ruimte inleiden. Bijzonder voor zijn wer kwijze is ook de donkere coulisse op de voorgrond waarachter een gouden zon licht schijnt. Het landschap daar rechts van lost op zeer fraaie wijze in nevelen op. Al die manieren van schilderen werden door Vroom in de landschapsschilder kunst ingebracht, een soort kunst, die kort SCHEVENINGEN. Met haar derde I programma bracht Alicia Alonso en het Nationaal Ballet van Cuba een fascine rende verrassing op het toneel onder de titel Bodas de Sangre (Bloedbruiloft). Het is een ballet naar het gelijknamige stuk van Garcia Lorca over Leonardo, die zich zo sterk verknocht voelt aan een jong meisje, dat hij het niet kan verkroppen als zij van de familie met een ander moet trouwen en op de dag van de bruiloft met haar vlucht. Om de eer van de familie te redden moet de bruidegom de vluchten den achterna om Leonardo te doden. In het gevecht dat daaruit ontstaat sterven de beide mannen. Haarlem, Pr. Bemhardlaan 2 Tel. 023-319005 Alkmaar, Bestevaerstraat 77 Tel. 072-117546 heer hebben. Hij doet dat op een geestige wijze die heel snel en direct aanspreekt. Uit het portret van Malle Babbe van Frans Hals zien we langzaam dat van museumdi recteur Dick Couvée oprijzen, uit een mo- dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist MALCOLM FRAGER - piano Op muziek van gitaren en zang van Emilio de Diego wordt dit verhaal met zoveel ingehouden kracht verteld, dat je totaal vergeet dat je hier naar een ballet zit te kijken en volledig meeleeft met de spe lers. De gebruikte dans is meer Spaans dan klassiek en bij het huwelijksfeest komt er een bruisende tango aan te pas, maar de maker van dit geheel staat terecht in het programma vermeld als choreo graaf, regisseur en belichter, want regie en licht worden uiterst effectief in dit ballet gebruikt. Om hun innige verbondenheid te laten zien staan Leonardo en de bruid bijvoor beeld ver van elkaar, ieder in een lichtspot, maar voeren daarbij een dans uit alsof ze volkomen samen zijn. Schitterend zijn de bewegingen waarmee gesuggereerd wordt, dat Leonardo op een paard vlucht met de bruid achterop. Als de vlucht ont dekt is, geven de verzamelde bruiloftsgas ten, zonder enige muziek, met vingerknip pen volkomen overtuigend aan dat er actie moet komen en iedereen begrijpt ook wat die actie moet inhouden. De achtervolging wordt ingezet en dan volgt het langdurige hoogtepunt, het in vertraagde beweging uitgevoerde messengevecht tussen de twee mannen, met daarachter het meisje, die ook vertraagd op dit gevecht reageert. In zijn grimmigheid en spanning doet het denken aan Westside Story en in zijn op bouw is het net zo perfect als dat stuk. Het decor met zijn grijze en beige tinten van Francisco Nieva en Julio Castano geeft volmaakt de grauwe sfeer van som mige Spaanse dorpen weer en de spelers van de hoofdrollen, José Zamorano als Leonardo, Raül Bustabad als de bruide gom en Loipa als Araüjo als de bruid lijken wel voor hun rollen als uit graniet gebeeldhouwd. Prachtig. Het ballet waarmee deze voorstelling opent is vergeleken met deze Bloedbruiloft alleen maar decoratief maar heeft toch een aantal interessante elementen. Het heet Genesis en gaat om de conceptie van een kind en zijn ontwikkeling in de baar moeder tot de geboorte. Het meest opval lende is het decor van Jezus Rafael Soto, bekend om zijn kinetische structuren, die hier het toneel vult met doorschijnende nylon draden, die als een regen van het plafond omlaag hangen. Als de dansers zich hier tussendoor be wegen geeft dit de indruk alsof het bewe gend water is. Het is uiterst effectief als deze draden beschenen worden met licht stralen in verschillende kleuren en daar er hoog aan het plafond ook nog metalen pijpen hangen, die als klokken gaan klin ken als de draden er tegenaan komen, krijgen die draden ook nog een muzikaal aspect. De muziek bij dit werk is van Luigi Nono en werkt uiterst dramatisch en het idee en de choreografie is van Alicia Alon so. Dat idee is zeer origineel maar naast het geweld van decor en muziek blijft de dansuitwerking toch nogal pover, behalve dan het moment van de geboorte, waar de metalen pijpen naar beneden komen en het jong geboren wezen nu niet meer al leen door de nylon draden maar ook door de metalen pijpen moet breken wat met veel kling-klang gepaard gaat. Donderdagavond zal Het Nationaal Bal let van Cuba nog in Rotterdam optreden met Les Sylphides, Canto Vital en twee hier nog niet vertoonde werken, Carmen en Tarde en la Siesta, die oorspronkelijk in Amsterdam gedanst hadden moeten wor den, wat toen niet kon omdat de decors en kostuums nog niet waren aangekomen. In Carmen is Alicia Alonso zelf nog te zien. Ruysdael. vinden we zeer dramatische ac centen met wolken die bergpartijen lijken. Jacob van Ruysdaels werk kent ook een nogal koude toon en is minder „delicaat” dan Cornelis Vroom. Daarentegen vinden we bij Jan van Goyen weer een heel eigen soort „realisme”, dat hoewel geënt op de Haarlemse school, toch een specifieke at mosfeer kent die Vroom vreemd was. Vroom als koploper, maar ook als wegbe reider. In zijn spoor traden vele schilders van het tweede plan. Een van de bekend- sten is Jan Wijnants, een schilder van hoofdzakelijk duinlandschappen die Vroom 23 jaar heeft overleefd. Andere kleinere meesters die Vrooms invloed on dergingen, waren onder meer Gilles Rom- bouts, Guillam Dubois en Jan de Lagoor. De in Leipzig opgegroeide Gisela May is door een andere beroemde Brecht-vertolk- ster, de zangeres Lotte Lenya, aangezet om te gaan zingen. Ze zegt: „We zijn twintig jaar geleden aan elkaar voorgesteld en hadden een interessant contact over Brecht en Weill, en zij is het geweest die vond dat ik naast acteren ook moest gaan zingen”. In 1946 is voor Berthold Brecht het Ber- lijns Ensemble opgericht in het oude thea ter aan de Schiffbauerdamm, waar voor de oorlog de Drei Groschenopern met ein deloos succes werd gespeeld. De vrouw van Brecht, Helene Weigel, was de inten dant van het befaamde Berliner Ensemble en heeft het gezelschap internationale roem gebracht. De vriendschap van Hele ne Weigel was voor Gisela May van on schatbare waarde, zegt ze. De groep heeft nu als zakelijk leider Manfred Wekwerth, maar nog steeds ligt de nadruk van het repertoire op het werk van Brecht. Gisela May is tweemaal eerder in ons land opge treden tijdens het Holland Festival, een nachtconcert in Amsterdam, en een optre den in Rotterdam, met daarnaast nog een televisieoptreden onder regie van Rob Touber. Gerrit van Dijk blijkt te beschikken over een kennelijk nooit uitdrogende bron van creativiteit. Het recentste werk van deze van oorsprong beeldende kunstenaar is een promotiefilmpje, gemaakt voor het Cultureel Jongeren Paspoort. Hoe zo’n film in elkaar steekt, is momenteel te zien bij de Stichting Beeldende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem waar zowel de filmbeelden als de cells te zijn zijn waaruit de film is opgebouwd. De CJP-fihn duurt slechts vier minuten, maar voor de filmer (en voor de produ cent, te weten Peter Brouwer met wie Van Dijk veel samenwerkt) houdt dat een serie van vele tientallen beeldjes in, die ieder apart moeten worden gemaakt. Het procé dé van de animatiefilm mag bekend wor den geacht: elke handeling die wordt ver richt bestaat uit een paar fasen waarvan de actiemomenten ieder apart worden op genomen. Elk actiemoment wordt vastge- 4 st. 1 legd op een doorzichtige, plastic cell en een iern of ar serie van die bij elkaar horende cells is «prrfü weer ee fragment in de film. Gerrit van Dijk werkt in de CJP-film met allerlei verschuivingen in het beeld. Er wordt propaganda gemaakt voor de ver schillende culturele instellingen waar je in Haarlem als jongere tot 26 jaar met reduc tie naar toe kan gaan. Dat zijn er nogal wat: de schouwburg, de Toneelschuur, Concertgebouw, Kreater, Cultureel Cen trum, De Egelantier, JHVU, SBK, Frans Halsmuseum en nog enkele andere instel lingen. Van Dijk tovert uit starre beelden tal van bekende Haarlemmers tevoor schijn die die instellingen onder hun be- Zandvoort. Stationsplein 13-15 Dagelijks geopend van 9.30-17.30 u Vrijdagavond, meubelkoopavond. Tel 02507-8494 Apeldoorn, Europaweg 170 Dagelijks geopend van 9.30-17 30 u. Vrijdagavond, meubelkoopavond Tel 052-233666 Scheveningen, Gevers Deynoot- weg83(100m vanaf Kurhaus) Dagelijks geopend van 9 30-17.30 u Donderdagavond, meubelkoopavond. Tel 070-553086 Zondag open, alléén Scheveningen van 11 tot 17 uur. 699,-1 '2-1 2956 HAARLEM. Het is op zich een on prettige ervaring dat in de discussie over de Nederlandse filmindustrie altijd en alleen de avondvullende speelfilm ter ta fel wordt gebracht. Miskend wordt daar mee dat al enkele tientallen jaren lang in ons land een uitstekend soort korte film wordt geproduceerd, variërend van de do cumentaire tot de animatiefilm. Bestaan er voor de documentaire van tijd tot tijd nog wel commerciële kansen omdat de televisie daar een vrijwel onbeperkte be hoefte aan schijnt te hebben, voor de ani matie- of tekenfilm is het klimaat wel heel wat ongustiger. Toch breekt er soms ta lent door dat jarenlang, onvermoed door het grote publiek, ijverig heeft weten door te zetten. Daartoe moet bijvoorbeeld Ger rit van Dijk uit Haarlem worden gere kend, die ondanks alle financiële handi caps die het filmwereldje nu eenmaal ei- t gen zijn, zijn vertrouwen in eigen kunnen voortdurend wist uit te bouwen. s en casst dern geschilderd portret van de uitleen beluisten duikt SBK-beheerster Jannie Sipkes op, radlocon» instraat 1 ding labbe 0,4 tot 1 2.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11