Tien doden in Cbina Kenia door MM tevreden Sjah blijft niet Winterweer in VS eist veel OLGA Palestijnen bijeen om verzet te versterken builenpest Ook treinbestuurders leggen werk neer behoeftig achter slachtoffers I OW- Videla krijgt lijst van 4881 vermisten Infrarood Glas water Uitgekocht Kijken is kiezen uit Olga’s brochure „Het Rijke Slapen” OLGA 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 16 JANUARI DINSDAG 19 7 9 (Van onze redactie binnenland) IAV0 inning echten 0011 inbeek Oleg Popov uwing lepraten otstand- ring van □men de ik Vene- atie. Hei dijk me- akgroep ologisch :eit van ■oor een ik zodat Zij zien ?nen die ticipatie zelf. i-hulp houding de men- rt, moet itwikke- lijk sta- itie voor riet vrij- VD wor- tnamese awine harov onken NEW YORK/BANGKOK. -r De Sovjet-Unie heeft gisteren haar veto uitgesproken over een door China gesteunde resolutie in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, waarin de terugtrekking van Vietnamese soldaten uit Cam bodja werd geëist, als vervolg op een staakt-het-vuren. De resolutie was ingediend door zeven niet- gebonden landen. Sovjet-Unie torpedeert door Nico Scheepmaker Stakende transportarbeiders warmen zich bij Chaos (ADVERTENTIE) MteCHga'JH-poly t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Dertien leden van de V-raad stemden voor, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie tegen, waarop Moskou van het vetorecht gebruik maakte. China had kort tevoren zijn eigen resolutie, die in krachtiger be woordingen was gesteld en Vietnam be stempelde tot agressor tegen Cambodja, ingetrokken en zijn steun verlegd naar de gematigder resolutie van de niet-gebonden landen, waarin Vietnam met geen woord werd genoemd, maar wel overduidelijk werd bedoeld. Ondanks het Russische veto leek China tevreden, omdat het erin was geslaagd een Liet het nieuwe bewind in Phnom Penh gisteren nog weten dat het normale diplo matieke betrekkingen met Peking wenst, China maakte duidelijk „met alle midde len” de guerrilla tegen het nieuwe bewind te zullen steunen. „Het fascinerende van Popov is dat hij een zeer modern, gestroomlijnd gevoel voor humor heeft, met een neiging naar het absurde, en aandacht voor het heel kleine”. ie Zaken ngelo en officieel rner zijn mhuis te Tilburg lies naar centraal speriode in Fries te hoog. ppen in van Am- ;ek regen •soonlijk mgenen. is 17.000 \merika >00 men zijn ver- hap van senrech- ;lke r.k.- hoppen- lie op 26 nvoorra- de ener- metho- landacht lamerlid Ting van tter is. In ildoende s krijgen Xls nieu- iet alleen ook het oordzee’ iven van d en ge igsleden >te kust- niets be- op drie christe- i Rotter- en Dun- nd hon- e stellen are moe- jke plan dondert ding be De permanente raad voor de mensen rechten die de lijst aanbood schrijft in een begeleidende brief, dat bijna 5000 perso nen, vanaf 1975, in Argentinië verdwenen zijn op politieke gronden. Tevens werd er een petitie overhandigd, ondertekend door ruim 40.000 mensen, waarin men zijn teleurstelling uit over het feit dat de militaire junta niet heeft gerea geerd pp het verzoek van familieleden informatie over de vermisten te geven. Al vroeg vormden zich files op de toe- voerwegen naar Londen van forensen die hun toevlucht hadden genomen tot weg transport. Parkeerplaatsen in Londen wa ren even schaars als gouden tientjes, win kels en kantoren moesten het stellen met minder personeel en scholen sloten een uur vroeger om leerkrachten in staat te stellen op een niet al te laat uur hun bestemmingen te bereiken. Vooruitziende grote bedrijven hadden voor hun hoger personeel hotel- of pensi- onkamers gereserveerd, zodat er al vorige week zaterdag bijna geen vrije kamer meer te vinden was. Voor het lager perso neel werd een beroep gedaan op de logeer kamers van collega’s en in andere gevallen werden toeristenbussen ingeschakeld voor het transport van werknemers. Ook van deze bussen zou er al sinds eergisteren niet één meer te huur zijn. Het was dan ook een slechte dag voor premier James Callaghan en zijn minis ters, die zich vanmiddag in het parlement verdedigen in een spoeddebat tegen een breed offensief van de conservatieven. Hoewel hun leidster, Margaret Thatcher, dat nooit zou kunnen zeggen, hopen zij en haar partij de huidige crisis aan te grijpen om de Labour-regering ten val te brengen. Callaghan heeft ter verdediging een aan tal punten op zijn lijstje staan. Eén daar van is dat de conservatieven nu wel kun nen jammeren over een crisis, maar dat zij vooralsnog zelf met voorstellen moeten komen voor een oplossing daarvan. Een tweede argument dat hij vermoedelijk zal aanvoeren, is dat de huidige situatie duide lijk maakt dat er een strakker inkomens- (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) Aangenomen wordt dat radicalen en ge matigden binnen de Nationale Raad zullen botsen over de taktiek die gevolgd moet worden als er een verdrag tussen Israel eh Egypte wordt ondertekend en verkiezin gen voor zelfbestuur worden uitgeschre ven. Engeland, waar zo’n 100.000 arbeiders niet kunnen werken, omdat hun bedrijven niet op volle toeren kunnen draaien door een tekort aan grondstoffen. Eén van de fa brieken van de soepfabrikant Heinz is gesloten omdat er geen materiaal meer is om de blikken te maken. De radicalen verwachten dat PLO-voor- zitter Yasser Arafat zich op het standpunt zal stellen dat zijn vertegenwoordigers moeten deelnemen aan die verkiezingen om tenminste verzekerd te zijn van enige invloed. Zij verwerpen deze deelname en houden vast aan een onafhankelijke Pales tijnse staat. In winkels en supermarkten is tot nog toe echter weinig te merken van de sta king. In sommige gevallen worden zij be voorraad door een eigen vloot van vracht wagens, in andere door die van de leveran ciers. Wanneer de vrachtwagenchauffeurs tegen het einde van deze week nog steeds in staking zijn, kunnen -zich werkelijk cri- Sinds augustus zijn in Kenia in totaal ongeveer 300 gevallen van builenpest gere gistreerd. De autoriteiten hebben voorzorgsmaat regelen getroffen om uitbreiding van de ziekte in de grote steden te voorkomen. nomen dat er vanwege de Camp David- akkoorden tussen Egypte en Israel na vier jaar formeel een einde is gekomen aan de boycot van de PLO-top door de voornaam ste radicale groep binnen de PLO, het Radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habash. De afgevaardigden van de Nationale Raad kregen gisteren de onvoorwaardelij ke steun toegezegd van de Syrische presi dent Assad, die een toespraak hield op de openingszitting. sissituaties voordoen. In politieke kringen gelooft men echter dat het zover niet zal komen. Dit schreef ik negen jaar geleden, nadat ik Oleg Popov, de Russische clown die nog legendarisch zal zijn als Grock alweer is vergeten, in het circus in Moskou zag op treden. Hij jongleerde toen bijvoorbeeld met een pan, een aardappel en een vork, met drie dingen van zeer uiteenlopende vorm en gewicht dus, en ten slotte prikte hij de aardappel, al jonglerend, aan de vork. Negen jaar later jongleerde Oleg Popov in de Nieuwe RAI met drie appels, waarbij hij steeds van één appel een stukje afbeet, tot hij ten slotte nog met twee appels en een flintertje appel jongleerde. Die twee appels die heel bleven, waren vermoede lijk de A- en de H-bom, en de appel die hij langzamerhand opat was, naar ik aan neem, de Amerikaanse neutronenbom. Zijn eenvoudigste en daarom mooiste truc had Popov overigens voor de perscon ferentie bewaard. Hij ging achter de tafel zitten, pakte het glas met water dat voor hem stond op, gooide het water erin om hoog en ving het weer in de beker op. Het water kwam niet hoog, een decimetertje schat ik, en het ging ook niet geheel zonder morsen, maar hij kon het toch beter dan ik, toen ik het thuis boven de wastafel probeerde na te doen. Soms lukte het aardig, meestal maar heel matig; waarin de truc schuilt heb ik echter niet kunnen ontdekken. Water omhoog gooien uit het glas of glas snel omlaag trekken, of water eerst in het glas laten ronddraaien (dat zeker niet), ik weet het niet. Voorlopig blijft Oleg Popov dus de beste. in giste- ski-klas de berg i lawine hadden en lawi- (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. In Kenia zijn tien mensen aan builenpest overleden, zo heeft het Keniase ministerie van Volksgezondheid gisteren bekendgemaakt. e Russi- n in Ita- itie. On- jaren al gkliniek na Bon- vachten he auto- e wach- itgenote Ook is een campagne op gang gebracht om ratten, die de gevreesde ziekte overbren gen, te bestrijden. en prijsbeleid gevoerd moet worden. Dat zijn twee zaken die iedere rechtgeaarde Tory tegen de haren in zullen strijken. Minister Merlyn Rees van Binnenlandse Zaken zei gisteren in het parlement al dat de afkondiging van een noodtoestand on nodig was, dat behalve in een aantal afge legen gebieden de noodzakelijke goederen en grondstoffen nog geleverd werden en dat de voorraden in winkels en bedrijven nog geen „kritiek punt” hadden bereikt. Niettemin zijn er gebieden in Groot-Brit tannië die meer te lijden hebben van de staking van vrachtwagenchauffeurs dan andere. Met name in het noordwesten van Het front zou na afloop van de huidige bijeenkomst, die een week zal duren, weer een vertegenwoordiger zenden naar de comAiissie die de dagelijkse leiding van de PLO heeft. trijfël meerderheid van de Verenigde Naties te krijgen voor veroordeling van de Vietna mese „blitzkrieg” in Cambodja, ondanks bewijzen dat het regime daar van Pol Pot de mensenrechten aan zijn laars lapte. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije hebben beide het rebellenbewind van Heng Samrin erkend. Een delegatie van dat bewind was gisteren nog niet in New York gearriveerd. Eerder hadden de op standelingen in Phnom Penh laten weten nog deze week een delegatie naar de Alge mene Vergadering van de VN, die gisteren zijn werk na het kerstreces hervatte, te zullen sturen. Het bleef ook onduidelijk of de Cambodjaanse regeringsdelegatie on der leiding van prins Sihanouk de zaak aan de Algemene Vergadering zal voorleg gen. Sihanouk zelf is overspannen in een Newyorks ziekenhuis opgenomen. Inmiddels wordt steeds duidelijker dat de door Vietnam gesteunde rebellenrege ring van Heng Samrin in Cambodja het land nog niet onder controle heeft. Vol gens westerse en Thaise militaire waarne mers wordt bij verschillende provincie hoofdsteden nog zwaar gevochten. Er ko men nauwelijks vluchtende soldaten van de verdreven regering-Pol Pot naar de Thaise grens, waaruit wordt afgeleid dat de regeringstroepen aan een guerrilla-oor- log zijn begonnen. Volgens westerse zegslieden is de Cam bodjaanse marine, die over een aantal kanonneerboten beschikt, niet op de vlucht geslagen, meer bezig met het inrich ten van commando- eh aanvoerbases op enkele eilanden voor de kust. Naar verluidt is al een aantal vervrach ters, met name in de graafschappen Devon en Cornwall, akkoord gegaan met een loonsverhoging van 22 percent (wat in de praktijk neerkomt op een 260 per week voor een chauffeur van een 20-tonsvracht- wagen). De vakbond van transportarbei ders heeft in deze gevallen het stakingsge- bod al opgeheven en daarmee een signaal uitgestuurd dat andere eigenaren van transportbedrijven ook tot een overeen komst kunnen komen. in Engeland nu compleet Ik ontmoette Popov even in het Stedelijk Museum, op de vrijdagavond voorafgaan de aan de culturele manifestatie „Stop de neutronenbom Stop de kemwapenwed- loop”. Hij werd voorgesteld aan de direc teur van de Amsterdamse Stadsschouw burg, Berend Boudewijn, en omdat ik zo verstandig was geweest diens gezelschap te kiezen, drukten Popov en ik elkaar ook de hand. Aardige rustige man, maar dat waren wij ook. Berend bracht nog even een film over Grock ter sprake, waarop Popov zei dat er nooit een tweede als Grock was geweest. Wij knikten instemmend. Popov vroeg toen of we ons op dat moment in het moderne museum bevonden, waarvan vrienden hem hadden gezegd dat hij het zeker moest bezoeken? We zeiden van ja. Zou hij, dachten we, nog even door de zalen kunnen dwalen? Wij dachten zeker van wel, we waren tenslotte niet in de Sowjet-Unie, maar in Amsterdam, de stad van de onbegrensde mogelijkheden. Berend ging vragen, een Stedelijk-em- ployé zei nee, alles was al gesloten. Ik polste Irene Vorrink, wethouder van Kunstzaken, die als gastvrouwe fungeer de, maar zelfs toen bleek bezichtiging on mogelijk. Alle zalen waren met infrarood licht of een soortgelijke substantie zo her metisch afgesloten, dat politie en brand weer onmiddellijk zouden uitrukken als een Rus dat infrarood doorbrak. Of een wethouder. De volgende dag zei Oleg Popov op een persconferentie dat een mens van de na tuur moest houden, van dieren moest hou den, kinderen moest hebbed en gevoel voor humor moest hebben, want anders was hij een robot. Als clown sprak hij een internationale taal, die door iedereen be grepen werd. Toch zat er in die scène waarin hij de zon in een mandje veegt, een typisch USSR-moment: hij gaat in de zon liggen, er klinkt een snerpend fluitje en hij krabbelt weer haastig omhoog. Dat is ty pisch de USSR: je gaat even op de trede van een stoep zitten bij gebrek aan terras jes, en meteen word je door een politiea gent overeind gefloten. Ik heb op die persconferentie een paar beleefde vragen gesteld: „Dit is een mooie manifestatie, maar is de Sowjet-Unie niet meer gebaat met een neutronenbom?” Hij zou daarover zijn mening geven zodra zijn circus door een neutronenbom was getrof fen. „Was hij niet teleurgesteld dat er, behalve uit Nederland, zo weinig artiesten uit westerse landen waren”. „Tja”, zei hij, „ze zaten misschien aan contracten vast”. „Was dat voor u dan geen probleem?”, vroeg ik, in de wetenschap dat de Tsjechi sche mimespeler Fialka, zoals hij de avond tevoren openhartig had verteld, voor twee voorstellingen door zijn regering was uit gekocht. Zoveel prijs stelden de Oostblo klanden blijkbaar op het welslagen van de anti-neutronenbommanifestatie in Am sterdam. Popov zei, dat hij vakantie had en daardoor had kunnen komen. Dat zou natuurlijk ook waar kunnen zijn. De meeste van hen overleden in de door kou en sneeuw getroffen stad Chicago als gevolg van hartaanvallen tijdens het sneeuwruimen. Gisteren lag in die stad, waar de temperatuur daalde tot -27 graden celcius, hier en daar een pak sneeuw van 75 centimeter. Duizenden mensen gingen niet naar hun werk en er reden maar enkele bussen en treinen. Brandweerwa gens konden niet met de auto bij een brandend blok huizen komen. Bij de brand kwam een man in de vlammen om en vijftien mannen en vrouwen liepen ver wondingen op. Ook verschillende steden in de staten Illinois, Wisconsin, Indiana en Iowa, heb ben erg te lijden van de zeer lage tempera tuur en de dikke sneeuwlaag. Sommige streken in het noorden van Illinois en het oosten van Iowa zijn tot rampgebied ver klaard. Reizen is daar onmogelijk en de vliegvelden zijn gesloten. BUENOS AIRES (Reuter). De Argen tijnse president Videla heeft maandag een lijst van 4881 vermiste mensen ge kregen. De waarde van zijn persoonlijk bezit wordt blijkens een in de New York Times verschenen rapport van onderzoek door financiële deskundigen op ruim twee miljard gulden geschat en volgens het blad behoort hij daarmee tot de rijkste mannen van de wereld. Maar ook bij benadering kan men het bedrag niet precies weten. Eerstens be hoort, volgens ook voor het onderzoek geraadpleegde bankiers, die door het blad niet met name werden genoemd, een groot deel van de naar schatting acht tot 16 miljard gulden die in de afgelopen twee jaar vanuit Iran haar de Verenigde Staten, aan de keizerlijke familie. Dat zulke enorme bedragen bijeengegaard konden worden was volgens het blad mogelijk door het vage onderscheid tus sen staats- en keizerlijke gelden in Iran., Ten tweede is niet precies bekend hoe- Als de Sjah van Iran van zijn tijdelijke afwezigheid uit Iran een permanente zou maken, behoeven hij en zijn familie zich overigens weinig materiële zorgen te maken, na het verlies van het koninkrijk. De persoonlijke rijkdom van Sjah Reza Pahlevi van Iran en die van zijn familie is nauwelijks te schatten, maar wel moet worden aangenomen dat hij wat dit betreft in het Midden-Oosten minstens op een lijn kan worden gesteld met de koninklijke familie van Saoedi-Arabië en de familie Al-Sabah die in Koeweit aan de macht is. De Libanese krant An Nahar heeft ge meld dat uit welingelichte kringen is ver- (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. Zeker 25 mensen zijn in het Midden-Westen van de Verenigde Sta ten door het barre winterweer om het leven gekomen. veel er in het Pahlevi-fonds zit, dat vol gens de New York Times in feite ook persoonlijk bezit van de sjah is. Het zou zo’n zes miljard gulden zijn. In dit fonds, dat in 1958 door de sjah werd gevormd als combinatie van organisatie voor cha ritatieve doeleinden en familietrust, bracht de sjah naar hij toen verklaarde negentig percent van zijn bezit in. In Teheran werd onlangs door de top- beheerder van dit fonds meegedeeld dat de sjah voor een bedrag van rond 200 miljoen gulden aan persoonlijke bezittin gen in do vorm van onroerend goed en ook waardepapieren bij legaat van 25 december had ingebracht in het fonds. Het was de tweede maal in 17 jaar dat hij dit deed. Volgens een officiële bekend making zou het om zijn „hele persoonlij ke bezit” gaan, maar door beheerders werd verklaard dat het legaat niet de bezittingen van de sjah in het buitenland betrof. Volgens de New York Times dient het fonds kennelijk drie doeleinden: funge ren als bron van inkomsten voor de kei zerlijke familie, verzekeren van een greep op de economie door middel van belangen die het fonds in sleutelsectoren heeft en als instrument om medestanders van het bewind te belonen. Volgens het blad blijkt wat de greep op de economie betreft een document dat eind vorig jaar door tegenstanders in Teheran is 'opgesteld juist. Hieruit bleek dat de Pahlevi’s belangen hebben in 17 banken en verzekeringsmaatschappijen, 25 metaalbedrijven, acht mijnbouwon dernemingen, 10 ondernemingen in bouwmaterialen, 45 bouwondernemin gen, 43 bedrijven van de Voedings- en levensmiddelenindustrie en 26 handel- sondernemingen. rie van minister □f de be- x>r oud- e sluiten, is geno- »n waar- side leef- re omge- eplaatst. :eur hun ertrouw- LONDEN. De gisteravond begonnen 24-uursstaking van treinbestuurders heeft tot meer chaos, ongemak en nood voorzieningen geleid dan de zo uitvoerig door de publiciteit begeleide staking van de vrachtwagenchauffeurs na vijf dagen. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS. In de Syrische hoofdstad Damascus is gisteren een vergadering begonnen van de Palestijnse Nationale Raad met als voornaamste doel, aldus een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), versterking van het verzet in door Israel bezette gebieden en het vaststellen van een gedragslijn ten opzichte van de plannen voor autonomie voor de Palestijnen. Deze brochure staat vol met spring boxen, spreien, gordijnen, kussens, hoofdborden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt het bij Olga. Bestel de brochure en binnen 5 enkele dagen kunt u zichzelf over tuigen. Stop uw naam en adres met daarbij f 1aan postzegels ingesloten, in een als brief gefran keerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1,- over per giro. LI ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s over Olga's R ijke Slapen: Olga, Postbus 16, Leiden, Postgiro 12002. 4 Eenvan de vele voorbeelden uit de veelkleurige. 24 pagina 's dikke brochure van Olga. C ambod j a-r esolutie De Maleisische regering heeft gisteren laten weten geen Vietnamese vluchtelin gen meer te zullen toelaten. Er zijn er in het land inmiddels al ongeveer 53.000. In ons land heeft de JOVD, de onafhankelij ke Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democratie, de regering gevraagd de ont wikkelingshulp aan Vietnam onmiddellijk te staken en het vrijkomende geld te beste den aan opvang van Vietnamese vluchte lingen. een vuurtje, terwijl zij posten voor de poort van een vervoersbedrijf in oost-Londen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3