Politiemacht WETSONTWERP VANDAAG BIJ KAMER Vaticaan met Baskenland bom bedreigd uitgebreid Tankwagen gekanteld onder toezicht VN Bekentenis in Politie neemt Westduitse ontvoeringszaak Veel militairen D g' UITGANGSPUNT CAO-GESPREK: P zendschip in beslag tegen vertrek naar Libanon Vluchtelingeneiland Brezjnjev somber over Amerikaanse houding Damiate Pers feil Woodcock genoemd als ambassadeur VS in China In interview met Time: Voedselregeling en hervestiging IJmuider Courant In leger Rhodesie 13.000 huurlingen Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand BAMIATI IXT» GE Klacht Frits Bom over functioneren stichting Ombudsman Volgens steekproef i v in d pen A kJ 4 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 1 6 JANUARI r D eerstvolgende datum 3 februari 1979 on o Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een Inlichtingen bij al onze kantoren/ 1 hel do< pit dei (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering wil dat gemeenten van 25.000 of meer inwoners de leegstand van woon ruimte gaan registreren. Eigena ren van woningen worden ver plicht leeggekomen panden bin nen twee maanden te melden. De gemeenten moeten die meldingen verwerken in een register, dat voor iedereen ter inzage ligt. Pan den mogen maximaal zes maan den leeg staan. De gemeenten moeten dan wel in het leegstands- register vermelden of ze wel of niet tot vordering van die woon ruimten overgaan. Terug om plm. 21.30 uur. il jLi' Reissom: 30,per persoon G hel ser 197 A F k1 K 7 paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. SLj’ Z I I f e Gemeenten moeten lege 1 woningen (Van onze redactie buitenland) aange- wegens explosiegevaar enige (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) FME-werkgevers: behoud C' concurrentiepositie b 0| 147,50 Dit schrijft ir. W. ter Hart, voorzitter van Deze bepalingen zijn opgenomen in het ontwerp-Leegstandwet, dat vandaag door staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting en minister De Ruiter van Justitie bij de Tweede Kamer is ingediend. Leegstand uit winstbejag (speculatie) kan via de nieuwe wetgeving worden te gengegaan. De regering wil de Leegstand- wet tegelijk in laten gaan met de zgn. Anti- kraakwet. Met de Anti-kraakwet, die al geruime tijd bij de Eerste Kamer ligt, wordt beoogd het wederrechtelijk gebruik De drie opvarenden van het schip zijn gearresteerd en de zendapparatuur is in beslag genomen. Het schip, dat binnen de territoriale wateren lag, is inmiddels naar Rotterdam versleept. Volgens een woordvoerder van de Haag se politie was de inval een direct gevolg van de aankondiging dat de zender nog deze week op vaste tijdstippen in de lucht zou komen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev ziet in de Russisch-Amerikaanse betrekkingen van de afgelopen twee jaar „weinig bemoedi gende ogenblikken”. Hij zegt dat in een interview met het Amerikaanse week blad Time. De president schuift de schuld in de schoenen van de Amerikanen, om dat zij „de andere partij” als hun „tegen stander” beschouwen. Washington en de westelijke bondgeno ten worden door Brezjnjev gewaarschuwd niet te zwichten voor de verleiding China Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden HILVERSUM. De moeilijkheden die al geruime tijd bestaan tussen de VARA en de Stichting Ombudsman hebben zich toegespitst door een brief van Ombuds man Frits Bom aan VARA-voorzitter An- dré Kloos. In die brief klaagt Bom erover dat bij de stichting in de afgelopen drie maanden enkele tientallen brieven van mensen met klachten en problemen onbe antwoord zijn blijven liggen. Bom vindt dat daardoor mensen, die zich soms in wanhoop tot de Ombudsman hebben gericht, door de stichting op een schandalige manier in de steek zijn gelaten en dat de naam van de VARA en de Ombudsman schade wordt toegebracht. (Van onze redactie binnenland) ZOETERMEER. Doelstelling van de werkgevers bij de onderhandelingen over de CAO voor 1979 is het behoud en zo mogelijk het verbeteren van de concur rentiepositie van de Nederlandse metaai- en elektrotechnische industrie op de bin nen- en buitenlandse markt. Behoud van de concurrentiepositie is ook voor het in stand houden van de werkgelegenheid in deze industrie een onmisbare voorwaar de. Het ergste vindt Bom dat door het onbe antwoord laten van de brieven een deel van de hulpverlening volkomen faalt. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De VN zuilen toezicht houden op het eiland dat de Zuidoostazia- tische landen hebben bestemd voor de voorlopige vestiging van vluchtelingen uit Vietnam, zo heeft de vertegenwoordi ger .van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen in Manilla, Werner Blatter, bekendgemaakt. De VN zouden niet alleen voor de voed selvoorziening zorgen maar ook de herves tiging van de vluchtelingen in een derde land regelen. Zoals gemeld hebben de Ase- an-landen al besloten om een eiland te In de notitie stelt de FME dat de werkge- legenheidsproBlematiek centraal staat bij de discussies over het voor 1979 te voeren sociaal-economisch beleid. De FME ge- Zoals bekend, kondigde de regering vrij dag aan, dat 700 Nederlandse soldaten naar Libanon zullen worden gezonden. Tot ongeveer anderhalf jaar geleden oe fende het 44ste bataljon in Zuidlaren spe ciaal voor zijn eventuele VN-taak. Volgens majoor Roede van de Brigade-voorlichting is die specifieke opleiding echter ge schrapt onder meer vanwege de diensttijd- verkorting. der de dienstplichtigen van het 44ste pantserinfanteriebataljon in Zuidlaren zou blijken, dat het overgrote deel van hen er niets voor voelt, te worden ingezet in Libanon in het kader van de VN-vre- desmacht. reserveren voor de Indochinese vluchtelin gen. Waar het precies ligt is echter niet bekend gemaakt. looft er met in dat arbeidstijdverkorting, zoals de bonden menen, een bijdrage zou kunnen leveren aan de oplossing van de problemen. De problemen waarmee de bedrijfstak te kampen heeft, zijn van velerlei aard. Intussen schijnen de maatregelen die Hong Kong heeft genomen tegen syndica ten die de vluchten van de Vietnamezen voor astronomische bedragen organise ren, effect te sorteren. In Hong Kong ge vestigde rederijen hebben hun kapiteins gewaarschuwd dat zij Hong Kong moeten mijden, mochten zij Vietnamezen die zij uit zee hebben gepikt aan boord hebben. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De politie in Spaans Bas kenland is sinds gisteren met 3000 man extra versterkt uit vrees voor ongeregeld heden na de aanslag van zaterdag op ETA-leider José Manuel Pagoaga, waar voor de rechtse groepering Delta Sur zich inmiddels verantwoordelijk heeft ver klaard. De politie in de steden San Sebastian, Mondragon en Renteria gebruikte gisteren rubberkogels en rookbommen om beto gers tegen de aanslag te verspreiden. Hier bij werden verscheidene mensen gewond. Zes aanhangers van Pagoaga werden ge arresteerd. De Franse autoriteiten hebben gisteren de grensovergang van Hendaye aan de grens met Spaans Baskenland voor alle Spanjaarden die geen werkvergunning voor Frankrijk hebben, gesloten. Alleen grensarbeiders, schoolkinderen en toeris ten mogen de grens passeren. In verband met de toenemende spanning in het Franse deel van Baskenland, heb ben de Franse autoriteiten 1000 speciaal opgeleide politieagenten ingezet. De aan slag op Pagoaga vond plaats in het Franse plaatsje Saint Jean de Luz. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Haagse politie heeft gisteravond in samenwerking met de rijkspolitie te water en de radiocontrole- dienst van de PTT een inval gedaan op het zendschip Radio Delmare voor de Scheveningse kust. WASHINGTON. President Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren aangekondigd, dat hij Leonard Woodcock bij de Senaat zal voordragen als buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Volksrepubliek China. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning van de in Pe DAR ES SALAAM (AFP). In het Rhodesische leger vechten dertienduizend huurlingen mee. Onder de huurlingen be vinden zich onder andere Amerikanen. Fransen, Portugezen, Westduitsers en Is raëliërs. Dit verklaarde de minister van Onder wijs van Tanzania, Koehanga, bij de ope ning van de 32ste zitting van het bevrij- dingscomité van de Organisatie van Afri kaanse Eeenheid gisteren in Dar Es Sa laam. ji wo< in I wei naa der gee gen strs von mei wo< E de i dan op ren ook mu Ji als Ma; der gis< en s als Wij T pop wei Ovi ben niel voo („H gez zor, H ijze aan lijk ruil Ii heit bek mei .,1 geu kan eve Uir Lui trol „tot de a den dat voo lani Ve] gel far rui het gel voi na; eer „ki set det Wa gei pol ook de leegstand van bedrijfspanden aan pakken. Wanneer dergelijke, vaak oude panden met betrekkelijk eenvoudige mid delen voor huisvesting geschikt zijn te maken, moet de gemeente proberen deze panden te verwerven. Deze bedrijfspan den kunnen dan voor langere tijd worden verhuurd aan bijvoorbeeld alleenstaande en tweepersoonshuishoudens. In het uiter ste geval moet een gemeente tot vordering van dergelijke panden overgaan, om zo doende de woningnood te verlichten. De Een van de maatregelen die de Hong Kongse regering heeft genomen, is dat gezagvoerders die de Hong Kongse wate ren binnenvaren met aan boord meer dan het toegestane aantal passagiers kunnen worden veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar. Die straf geldt ook voor personen die hun schepen expres in Hong- kongse wateren tot zinken brengen. WEST-BERLIJN. Een 37-jarige West- duitser heeft gisteren voor de rechtbank bekend, dat hij in november samen met twee ander mannen de 8-jarige kleindoch ter van een welgesteld zakenman heeft ontvoerd. De ontvoerders eisten ongeveer drie mil joen gulden losgeld. Een deel hiervan was bestemd ons speelschulden te kunnen vol doen. Het drietal werd indertijd gepakt bij een telefooncel die door de politie in de gaten werd gehouden. ZUIDLAREN/DEN HAAG. Uit een steekproef van de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) on- te gebruiken als drukmiddel op de Sovjet unie. Dat komt neer op spelen met vuur en een dergelijk „avontuurlijk beleid" zou zeer gevaarlijk zijn voor de wereldvrede, zo stelt hij. Over de gebeurtenissen in Indochina zegt de president, dat China en andere landen „een grove poging doen om de werkelijkheid te misvormen”. De werke lijkheid is volgens Brezjnjev een volksop stand tegen een tirannie die het Cambod jaanse volk van buitenaf was opgelegd. De Russische leider brengt op het ogen blik een bezoek aan Bulgarije. Volgens het Joegoslavische blad „Politika" tekent zich tussen de Sovjet-Unie en Bulgarije een „ontwikkeling naar integratie af, die ver der lijkt te gaan dan alles wat tot dusver is vertoond in de betrekkingen tussen socia listische landen”. De correspondent van het blad in Mos kou citeert waarnemers in Moskou, die menen dat hier sprake is van een „nieuwe kwaliteit in de toenadering tussen de twee landen, die verder reikt dan samenwer king in het kader van het Warschau-pact en de Comecon”. Z den der: gen den per: dra gen Am tvac diai Ie van die Kn Voe feuh M wer terr >noi ■plu: piei een „Centraal staat onze ongunstige concur rentiepositie ten opzichte van het buiten land, dat het onze ondernemingen zelfs op de Nederlandse markt zeer moeilijk maakt, al dan niet met subsidie van de overheid”, aldus Ter Hart. tijd worden omgeleid. Niemand raakte bij het ongeluk gewond. ,au' de Vereniging voor de Metaal- en Elektro technische Industrie, vandaag in een noti tie aan de akbonden, die partij zijn bij de CAO voor de metaalindustrie. Deze notitie moet, samen met de CAO-voorstellen van de bonden, worden besproken in de verga deringen van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) op 23, 25 en 30 januari. 6 In dichte mist is gisteravond een met het zeer ontplofbare formaldehyde geladen tankwagen ter hoogte van Scheemda (Groningen) gekanteld en in de berm gerold. Het verkeer moest van een woning strafbaar te stellen. Met name de PvdA is altijd tegen de Anti- kraakwet geweest. De socialisten vinden dat de Leegstandwet de Anti-kraakwet kan vervangen. Via de Leegstandwet is het mogelijk dat de eigenaar van een woning z’n huis door de politie kan laten ontrui men. Het voorstel dat de regering vandaag heeft ingediend, houdt in dat de eigenaar van een woning binnen twee maanden na het leegkomen dit bij de gemeente moet melden. Wanneer dat niet gebeurt, zal de gemeente de eigenaar aanschrijven. De eigenaar krijgt dan nog drie weken de tijd om ervoor te zorgen dat het pand alsnog bewoond gaat worden, dan wel het ge meentebestuur te berichten waarom het niet zal gebeuren. Wordt de woning niet in gebruik genomen, dan moeten B. en W. gemotiveerd beslissen of ze al dan niet gaan vorderen. Alleen als daarvoor een gewichtige re den bestaat, kan van vordering worden afgezien. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn bij boedelscheiding of faillissement, als de eigenaar verhuisd is en zijn vorige woning wil verkopen ter financiering van z’n nieuwe woning of als het om een onge schikt pand gaat, waar ook de gemeente geen bestemming voor heeft. De regering wil met het wetsontwerp ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Vooral Thailand en Maleisië die tezamen met Singapore, Indonesië en de Filippij nen de Associatie van Zuidoostaziatische Staten (Asean) vormen, kunnen de enorme stroom vluchtelingen uit Indo-China die hun economie dreigt te ontwrichten, niet meer hebben. Maleisië herbergt zo’n 80.000 vluchtelingen terwijl Thailand er zo’n 140.000 heeft. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 registreren regering verwacht dat 15 procent van alle leegstaande bedrijfsruimte voor woondoe- leinden kan worden benut. In het wetsontwerp is een strafbepaling opgenomen voor eigenaren die niet aan de meldingsplicht gehoor geven. Gemeenten met minder dan 25.000 inwoners zijn niet verplicht een register en een registratie systeem voor leegkomende panden in te voeren. Ze kunnen zelf beslissen of ze van de in de Leegstandwet geboden mogelijk heid gebruik willen maken. Volgens het Italiaanse persbu reau ANSA heeft een vrouw, die zei „de groene brigades” te vertegen woordigen, telefonisch gedreigd dat een bom zou worden afgeworpen op het St. Pietersplein, als er iemand gedood zou worden bij voorgenomen linkse betogingen. Deze betogingen zullen worden gehouden naar aanlei ding van een schietpartij vorige week door rechtse schutters op een links radiostation in Rome, waarbij vijf vrouwen werden gewond. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Tetetonlach via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur) Zoals bekend, hebben de VS per 1 janua ri diplomatieke betrekkingen knoopt met China. Woodcock is sinds 1977 hoofd Amerikaanse verbindingsmissie king. Als zodanig heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij de toenadering tussen Pe king en Washington. Voorheen was Wood cock voorzitter van de Amerikaanse vak bond voor werknemers in de automobiel industrie. De toekomstige ambassadeur zal eind deze maand in Washington zijn in I verband met het bezoek van de Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping. ROME (UPI). Een Italiaanse groepering heeft gisteren gedreigd vanuit een vliegtuig een bom te laten vallen op het St. Pietersplein tijdens een toespraak van paus.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4