Geschil Velsen en Katholiek Schoolbestuur om 25 mille Veel schade door Verdeeldheid in college over toetreding Kennemerraad Diefstal uit rs geparkeerde personenauto’s baldadigheid en vandalisme in de vishoT) nd ik nt ni Dienstwoning PVDA KIEST VOOR UMONDSAMENWERKING Uitslag strandloop vanaf Zuidpier Jaap van der Steur gast bij de ABVA Woonruimtewet Plaatsing reservoir voor zuurstofopslag GEMEENTELIJKE BESTEMMING VOL ONDUIDELIJKHEDEN 4 19 7 9, 16 JANUARI DINSDAG VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vier jonge mensen hebben hun intrek genomen in sen leegstaand pand dat sinds 1976 eigendom is van de gemeente Velsen en dat tot ruim een jaar geleden werd bewoond door de familie Tinholt. Dat pand is de ruime woning die tesamen met het daarachter gelegen bedrijfs gebouw hoeve „De Hofgeest” vormt. Voor het viertal, op zoek naar woonruimte, was het niet eens nodig daadwerkelijk iets te „kraken” om zich toegang te ver schaffen tot dit onderkomen. De deuren waren niet afgesloten. Waarschijnlijk dankzij de afgele gen ligging in de Velserbroek- polder aan de Oostlaan nummer 2 had de schermende hand van het vandalisme nog net niet vol doende gelegenheid gehad het ka pitale pand in een ruïne te veran deren. MMMM WMM MMS MMMM «MM fMMM MM - en ge- echter nog maanden duren voor er in hoogste instantie een beslissing valt. KW 1 7,50 toch wel speken van een stuk onzorgvul digheid.” 1,80 2,60 5,50 7,70 0,50 0,75 uur uur •ie mil- m was en vol- akt bij in de darter steren dcock tenge- !ur bij janua- lange- steren an de >r alle inning Alleen toeris- istian, steren beto- Hier- wond. „Ik geloof dat we precies op tijd zijn geweest”, vertelt de 23-jarige Jan Veld kamp uit Beverwijk die samen met de even oude Theo Schol en Hans Kemink uit IJmuiden en zijn 25-jarige vriendin Erna Lubbers de leegstaande woning heeft be trokken. „We hebben”, zo vervolgt hij, „toen we hoorden dat dit pand leeg stond de zaak een paar dagen in de gaten gehou den. Van dag tot dag constateerden we dat de vernielingen toenamen. Dat was voor ons mede de aanleiding om niet langer te wachten en er in te trekken.” Al heel gauw kwam er een dame van het bureau Huisvesting. Ze vertelde dat het helemaal niet zeker was dat het pand zou blijven bestaan. Het zou afhangen van de keuze tussen twee bestemmingsplanvari- anten.Kort daarop verscheen er een heer van de dienst openbare werken die vertel de dat men hem het pand ooit als woning had aangeboden. De directeur van het bureau Huisvesting bracht opheldering. Hij zei dat het pand een dienstwoning was. Probleem was echter dat de dienst Sport zaken en die van Openbare Werken het niet eens konden worden over wie van die twee instanties er recht op had. Een ge meentelijk kibbelpartijtje zogezegd. Maar intussen was Openbare Werken als over winnaar uit de bus gekomen. Nieuwe one nigheid zou er op het gemeentelijke vlak zijn ontstaan over de vraag wie zou moe ten opdraaien voor de opknapkosten. Die kosten waren door een jaar verwaarlozing en aangebrachte vernielingen behoorlijk opgelopen. Wij vinden het een vreemde zaak. Bij de kwalificatie „dienstwoning” zetten we een levensgroot vraagteken. In het kader van de woningnood kun je hier De school voor Visserij en Scheepvaart aan de Havenkade kreeg bezoek van meer dere vandalen die niet minder dan 12 rui ten vernielden. In het gebouw werd een aantal deuren geforceerd. Twee geluids boxen en een geldbedrag van 5 gulden alsmede een assortiment van 135 sleutels uit de conciergekamer werden meegeno men. In het hele gebouw werd een grote ravage aangericht. Ook het Kennemer Vormingsinstituut aan de Heierweg in Velsen-Noord was in dezelfde nacht het mikpunt van verniel zuchtige elementen. Hier werden eveneens twaalf ruiten vernield. Elk met een afme ting van 120 bij 160 centimeter. De Hofgeest, waarschijnlijk daterend uit de negentiende eeuw, was ooit het eigen dom van Jonkvrouw barones M. W. Van Tuyl van Serooskerken. Bij het woonhuis en de bedrijfsruimte behoorde een stuk grond met een oppervlakte van ruim vijf hectaren. In 1973 kwam het in handen van de Stichting Beheer Landbouwgronden. Door middel van een ruiltransactie werd het drie jaar later gemeentelijk eigendom. Kort daarna begon ook de aftakeling toen de laatste bewoner naar elders trok en het pand begon te verpauperen als gevolg van de weersomstandigheden en het uitblijven van noodzakelijk onderhoud. De eerste sporen van vernielzucht zijn reeds waar neembaar. Ramen zijn ingegooid. Her en der werd al een fraai muuranker uitge rukt. Tegels en plavuizen hebben voor een deel hun weg al gevonden naar „liefheb bers”. Kenmerk van aan hun lot overgelaten bouwsels ontsieren ook het gemeentelijk eigendom aan de Oostlaan nummer 2. Vernielde ruiten en een uit de muur gerukt anker. VELSEN Enkele honderden trim mers namen zondag deel aan de strand loop die de Velsense atletiekvereniging uitschreef op de afstanden 5 en 10 kilome ter. Uitzonderlijk fraai winterweer maak te deelname tot een genoegen voor de wedstrijd- en recreatielopers die bij de Zuidpier aan de start verschenen. Op de 10 kilometer eindigde de Bever- wijkse Rob Kleine als eerste met de tijd 36 minuten, 12 seconden. In het damesklasse- ment op dezelfde afstand werd de Bever- wijker Plonie Scheringa eerste wat gelijk stond met een elfde plaats in het algemeen klassement. De heer K. Ebbeling legde beslag op een eerste plaats bij de vetera nen. Voor de Velsenaar Frank Klinge was de tijd 20 minuten, 20 seconden voldoende voor een eerste plaats op de afstand 5 kilometer. Tijdens deze vergadering zal tevens ge sproken worden over het beleid van het bestuur, de verslagen van secretaris en penningmeester en de begroting voor het lopende jaar. Voorts zal een bestuursver kiezing worden gehouden Gebouw Velserduin ligt aan het Velser- duinplein in IJmuiden s Bas- I man egeld- zg op waar- ir zich ver- West- itbank «n met idoch- heeft VELSEN. Komende donderdag om acht uur vergadert in gebouw Velserduin de Velsense afdeling van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA). Tijdens deze bijeenkomst zal tweede bondsvoor zitter Jaap van der Steur spreken over actuele onderwerpen, waaronder Bestek ’81. inning heb- eciaal e aan- 'ranse VELSEN. Op twee verschillende plaatsen in de gemeente is in de nacht van zaterdag op zondag de nodige schade aan gericht waarvan de politie veronderstelt dat die is veroorzaakt uit pure baldadig heid. ƒ25.100,-; ƒ39.000,-; ƒ22.300,-; 19.400,-; ƒ27.300,-; 55.800,-; 18.600,-; ƒ21.400,-; (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMOND. Donderdag buigt de Raad van State zich in Den Haag over een al vijf jaar durend meningsverschil tussen de gemeente Velsen en de Stichting Katholiek Schoolbestuur in Beverwijk. Inzet van het conflict is de hoogte van een terugbetaling van het schoolbestuur aan de gemeente. Velsen heeft indertijd geld verstrekt voor verbeteringen aan de oude gebouwen van de St. Josefschool in Velsen- Noord. Toen enige jaren geleden werd besloten de school af te breken omdat hij te dicht bij het industrieterrein van Van Gelder stond kocht de gemeente een van de gebouwen. De nieuwe bewoners van De Hofgeest zijn van mening dat het woongedeelte van het bedrijf uitermate geschikt is voor be woning door vijf personen. Voor de be drijfsruimte, die qua type doet denken aan de Noordhollandse stolpboerderij, hebben zij de gemeente een aantal suggesties aan de hand gedaan. Die variëren van werk plaatsruimten voor uiteenlopende doel stellingen tot garage voor de stalling van de busjes van de OIG (Ontspanning Invali den en Gehandicapten). Maar het gemeentebestuur heeft weinig gehoor voor de ideeën van de huidige bewoners van de De Hofgeest. Burgemees ter Molendijk toonde zich bereid de „Kra kers” te ontvangen. „Natuurlijk was er begrip voor onze situatie”, aldus Jan Veld kamp. „Maar de burgemeester zei dat als hij in onze omstandigheden zou verkeren, hij de IJmond de rug zou toekeren en zou vertrekken naar een plaats waar huisves ting niet zo’n probleem is...” Na het bezoek aan het stadhuis kwam er nog een brief van de burgemeester. Daarin werd het viertal gemaand om uiterlijk 26 januari het pand te verlaten. Tegen dat bevel overeenkomstig een wettelijke be paling uit de woonruimtewet anno 1947, kompleet met dwangsom van 5000 gulden of drie maanden gevangenisstraf kun nen Erna, Jan, Theo en Hans in beroep gaan. Bij het gemeentebestuur. „De panden zitten goed in elkaar”, ver telt Jan Veldkamp bij een rondleiding door de gebouwen. „We zijn van plan waar dat nodig is de zaak zelf zo veel mogelijk te repareren. Uiteindelijk heb ik aan de MTS nog een opleiding gevolgd als bouwkundi ge, dat komt nu goed van pas. Eerst willen we zorgen dat de zaak wind- en waterdicht wordt. Deze week gaan we aansluiting aanvragen op het elektriciteitsnet. We zul len met een jurist overleggen welke weg we moeten bewandelen om hier te kunnen blijven wonen. De uiteenlopende informa tie van de zijde van de gemeente getuigt in ieder geval van weinig visie op de toekom stige ontwikkeling van dit gebied. Jan Veldkamp en Erna Lubbers be woonden een etage boven een winkelpand in het oude centrum van Beverwijk. Zij werden dakloos toen dat pand van eige naar veranderde. „Als illegaal onderhuur der ben je volkomen rechteloos. Je kunt geen aanspraak doen gelden op vervan gende woonruimte. Ineens sta je op straat.” In Theo Schol en Hans Kemink vond het Beverwijkse tweetal een, paar medestanders op zoek naar een stukje woonruimte. Erna Lubbers studeert pedagogiek aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam. Zij voorziet in haar onderhoud door op part-time basis de administratie te voe ren van een muziekschool. Daar heeft zij ook een actief aandeel in het onderricht in muzikale expressie. Jan Veldkamp heeft tot december 1976 als zwakzinnigenverzorger gewerkt in het Maartenshuis in De Koog op Texel. Als derdejaarsstudent zit hij nu op de pedago gische akademie in Beverwijk. Onderhoud en studie worden in de weekends verdiend als telefonist-receptionist bij Heliomare in Wijk aan Zee. Theo Schol werkt als technicus bij de popgroep Vitesse. „Het is altijd ’s nachts werken. We reizen het hele land door. Overdag slapen valt niet mee als je thuis bent bij je ouders. Het gezin is er gewoon niet op ingesteld,” verklaart de man die voor de niet onbekende viermansformatie („Herman Brood heeft een jaar bij ons gezeten”) de weergave van het geluid ver zorgt. Hans Kemink werkt als verkoper in een ijzerhandel. „Je kunt”, zo verklaart hij zijn aanwezigheid in het „kraakpand”, „moei lijk gaan wachten tot je zelfstandige woon ruimte krijgt in de IJmond.” In de gelederen der gemeentelijke over heid ontstond de nodige beroering toen bekend werd dat De Hofgeest, waarom men zich ruim een jaar nauwelijks had (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Bij toetreding van Velsen tot de Kennemerraad moeten duidelijke voorwaarden worden gesteld met betrekking tot de taakstelling. Een aantal verzorgende taken van deze gewestraad zullen af geschoven moeten worden. De raad zal zich tot een reeks coördinerende en voorbereidende taken op het beleidsvlak moeten beperken”. Burgemeester P. J. Molen dijk stelde dit maandagmiddag duidelijk bij de behandeling van een nota hierover van B. en W. in de commissie Algemene Zaken. Toetreding tot de Kennemerraad wordt hierin aanbevolen als mogelijkheid om tot een evenwichtig beleid te komen voor het bestaande samenwerkingsverband IJmond en de gemeenten aan de zuidkant van het Noordzeekanaal. De nota waarom twee jaar geleden door de raad (Motie-De Boer) was gevraagd en die in het collegeprogram voor de periode 1978-1982 werd aangekondigd, geeft het standpunt weer van slechts drie leden van het Velsense college. Het Pvd A-blok (wethouders J. W. Meijer en H. J. Schee - per) voelt meer voorde samenwerking in IJmondverband zoals die nu bestaat. Dit minderheidsstandpunt is weergegeven in een aanvulling op de nota die bij het begin van de commissievergadering werd uitgereikt. Geen van de PvdA-wethouders was present om de afwijkende visie te verdedigen. De socialist A. Schiltmeijer maakte dat goed door duidelijk op een rijtje te zetten waar de verschilpunten liggen tussen de PvdA en de „rest van de raad”. De nota over de gewestvorming omschrijft de Kennemerraad allereerst als gesprekspodium zonder de specifieke kenmerken van een vierde bestuurslaag (afzonderlijke bevoegdheden, sa menstelling door directe verkiezingen, eigen budget). Voor de PvdA is met name de samenstelling zonder directe verkiezingen reden af te zien van een toenadering tot de Kennemerraad waarbinnen Haarlem als grootste gemeente de lakens uitdeelt. Schiltmeijer achtte de noodzaak van de samenwerking die de nota van B. en W. aanbeveelt onvoldoende aangetoond. De nota noemt werkgelegenheid, recreatie, woningbouwproblematiek. bekommerd, ten offer was gevallen aan... woonruimtezoekenden. Jan Veldkamp vertelt daarover: „We hadden ons net zo’n beetje geïnstalleerd toen er een surveillerende politie-auto voorbijkwam. De agenten wilden natuur lijk weten wat wij hier deden. Dat hebben we netjes uitgelegd met het verzoek of ze de gemeente wilden inlichten. Dat hebben ze gedaan. VELSEN. Op verschillende plaatsen In de gemeente zijn gedurende het afgelo pen weekend geparkeerde auto’s mikpunt geweest van één of meerdere dieven. Zondagmiddag omstreeks half vijf wer den op het parkeerterrein aan de IJmui- derslag de ramen van twee auto’s ingesla gen. Uit een auto van een 38-jarige IJmui- jienaar werd een tas met een hoeveelheid persoonlijke bescheiden en een geldbe drag van 200 gulden ontvreemd. Een wa gen die toebehoorde aan een dame uit Amsterdam werd beroofd van een tasje Waarin onder meer een paar oorbellen met diamant zaten ter waarde van 600 gulden. Iets eerder op de middag werd een auto van een 35-jarige inwoner uit Beverwijk die geparkeerd stond aan de Duin- en Kruidbergerweg opengebroken. Uit dit Voertuig verdween een geldbedrag van 35 gulden en een paar bankcheques. Maandag, in het begin van de middag, werd opnieuw toegeslagen op het parkeer terrein aan de Umuiderslag. Een porte monnee met een inhoud van 115 gulden •plus een tasje met persoonlijke waardepa pieren werd weggenomen uit een auto van een 27-jarige Amsterdammer. politiewezen, rampenbestrijding en ook planologische en econo mische problemen als specifieke gespreksstof voor Velsen als lid van de Kennemerraad. Schiltmeijer zei tussen Velsen en de gemeenten van de Kennemerraad weinig of geen relatie te zien op genoemde terreinen. Met de IJmondgemeenten Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum zag hij op die punten wel een duidelijke samenhang. Bij de socialistische weerstand tegen een keus voor de Kennemer(andraad speelt ook mee het gevaar voor uiteenvallen van het IJmondverband als Velsen die keus ook inderdaad maakt. Burgemeester Molendijk wees terloops op het functioneren van zogenoemde gemeentekringen binnen de ge westen als goede mogelijkheid om over uitvoerende tanen met buurtgemeenten in gesprek te blijven. Het IJmondverband noemde hij overigens met toetreding tot de Kennemerraad heel goed verenigbaar. „Bij oriënterende gesprekken die wij over toetreding willen openen wordt handhaving van relaties naar die kant expliciet als eis gesteld”, zo stelde hij Schiltmeijer gerust. „Als dat gevaar loopt heeft een verder gesprek weinig zin”. De standpunten binnen de commissie over de gewestmaterie stemden duidelijk overeen met die in het college. De visie van de liberaal G. A. Schoonkind dekte volledig de inhoud van de nota. „Het ideale platform voor overleg over grootschalige problemen en zonder meer een noodzaak”, zei hij over de voorgestelde toetreding waarvoor na goedkeuring van de raad (zitting 1 februari) de eerste stappen worden gezet met verkennende besprekingen. J. ten Brink (D’66) beperkte zich tot wat kritische kanttekingen vooruitlopend op een fractiestandpunt. D. Kuijper (Progressief Velsen) en ook Ten Brink vroegen naar onder meer de financiële consequenties van een proefperiode in de Kennemerraad waar in de commissie algemene zaken in april 1978 al over gerept werd. De ondoorzichtige structuur van de gewestraad (door B. en W. krachtens de wet op de gemeenschappelijke regelingen onver mijdelijk genoemd) was ook voor de communist Kruisman reden voor een afwijzend standpunt en een keus voor de IJmondsa- menwerking zoals die nu bestaat VELSEN. Het contructiebedrijf Staafwerk bv heeft plannen voor de bouw van een opslagreservoir voor 1500 liter vloeibare zuurstof nabij de bestaande be drijfsruimten aan de IJmuidense Brees- aapstraat. Vanuit de Velsense burgerij kan mondeling en schriftelijk bezwaar worden ingebracht tegen verstrekking van de hiervoor benodigde hinderwetver gunning. In het kader van de vergunningaan vraag, die inmiddels binnen is, bestaat op 26 januari om tien uur ’s morgens in het Velsense stadhuis gelegenheid tot het in brengen van mondelinge bezwaren. Alleen degenen die de hoorzitting op 26 januari bijwonen kunnen tot 11 februari ook schriftelijk bezwaar aantekenen tegen ver strekking van de gevraagde vergunning. Op grond van de uit 1920 daterende Lager Onderwijswet moest het schoolbestuur het door de gemeente geïnvesteerde bedrag, verminderd met een bepaald afschrijvingsper centage, terug betalen. En daar zit ’m nu de kneep. Want over de hoogte van dat percentage is men het niet eens. De gemeente gaat er vanuit dat er slechts 2 percent per jaar mag worden afgetrokken, terwijl het schoolbestuur 5 percent aanhoudt. Het bestuur baseert die verhoogde afschrijving op een wetswijziging die op 1 januari 1975 van kracht werd. De gemeente, gesteund door de provincie, is het daar niet mee eens en vordert een bedrag van ruim 37.000. Volgens de berekeningen van het schoolbestuur hoeft er echter niet meer dan 12 mille terugbetaald te worden. Het bestuur is daarom in beroep gegaan bij de Kroon. De Raad van State zal hierover advies uitbrengen aan de Kroon. Het kan an de n Pe- igrijke en Pe- Wood- e vak- lobiel- sadeur zijn in hinese De drie manlijke bewoners van de Hofgeest. Geboren, getogen en economisch gebonden aan de IJmond. Van links naar rechts Theo Pot, Hans Kemink en Jan Veldkamp. (Van een medewerker) Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 28.570 kg tong, 207 kisten tarbot en griet, 4001 kisten kabeljauw, 207 kisten wijting, 1961 kisten schol, 111 lusten schar, 179 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: heilbot 22,96, tarbot 19,38-16,91; grote tong 15,06- 14,60; grootmiddel tong 15,88-14,73; kleinmiddel tong 10,19-9,71; tong één 8,88-8,22; tong twee 8,43-7,79. Per 40 kg: tarbot 558-199; griet 328-186; kabel jauw één 132-96; kabeljauw twee 160-104; kabeljauw drie 92-82; kabeljauw vier 88- 76; kabeljauw vijf 72-57; schol één 70-59; schol twee 81-71; schol drie 85-76; schol vier 84-70; wijting drie 100-76; schar 70-34; tongschar 232-122; steenbolk 58-29; kleine kreeft 142; kuit 102-84; bot 25-24; haai 98- 82; krab 52-40; hammen met kop 270-160. De besommingen waren: KW 11 24.200,-; KW 24 26.000,-; KW 25 ƒ49.900,- KW 20 ƒ6400,-; KW 34 ƒ45.300,-; KW 51 KW 55 ƒ27.800,-; KW KW KW KW „De Hofgeest” heeft na een jaar leegstand weer nieuwe bewoners IJM 44 ƒ51.100,-; IJM 115 ƒ48.600,-; IJM 154 ƒ29.700,-; IJM 207 ƒ8300,-. DEN HELDER. In de week van 8 tot en met 12 januari werden door 105 kotters de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 35.631 kg tong ƒ426.137,27 16,65-8,19; 21.305 Tarbot ƒ184.001,03 22,00-4,96; 175.465 kg Schol ƒ342.829,73 2,75-0,74; 153.655 kg Kabeljauw ƒ301.263,41 ƒ5,20- 1,40; 4.182 kg Griet 22.540,07 6,35-4,26; 4.790 kg Schar ƒ6.952,55 2,04-1,00; 8.165 kg Wijting 10.14b,84 1,76-0,85; 1.815 kg Steenbolk ƒ1.473,01 1,23-0,63; 716 kg Tongschar ƒ2.712,63 4,23-3,10; 930 kg Rog 1.246,13 1,83-0,77; 250 kg Schelvis ƒ459,50 ƒ2,70.0,70; 240 kg Kreeft ƒ967,84 4,73-3,53; 94 kg Hozemond 170,04 2,21- 1,01; 90 kg Haai ƒ91,50 1,33-0,85; 45 kg Ham ƒ91,10 ƒ5,82; 1.995 Diversen ƒ1.414,84. Totaal 409.368 kg ƒ1.302.491,49. 55 ƒ27.800,-; KW 88 113 ƒ24.800,-; KW 141 145 ƒ29.700,-, KW 149 152 ƒ23.500,-; KW 167 KW 173 ƒ23.200,-; KW 175 189 ƒ24.000,-; KW 214 KW 221 ƒ24.000,-; KW 226 SCH 256 ƒ4200,-; WR 32 19.100,-; WR 57 ƒ20.400,-; IJM 19 8200,-; f f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5