Schipper-reder OVER IJMUIDEN GESPROKEN schaatskalender Honderd man aan de slag GS willen sneltram Amstelveen-Amsterdam Onze opruiming met verrassende prijsverlagingen is in volle gang Nergens is uw keuze beter NIEUWSHET VANAF 7 FEBRUARI IN DE KIOSK. OORDEEL ZELF. „Buitenlandse nieuwsmagazines hebben een gigantische staf. Daar kunnen wij niet aan tippen. Maar door een goede organisatie en efficiënt werken moet toch een goed produkt te maken zijn.” bij Fokker wat vertel je me nou? Faillissementen 9 Groene Amsterdammer 8 november: lit. 10 11 IJMOND 19 7 9 JANUARI WOENSDAG 1 7 Op de vuist AMSTERDAM-ROTTERDAM-DEN HAAG UTRECHT - HAARLEM - HILVERSUM EINDHOVEN - GRONINGEN Oranjestraat VVV HET EERSTE NIEUWSMAGAZINE VAN NEDERLAND. Vrijdag 20 januari: NIEUWSNET HOOFDREDACTEURjACQUES DEN BOER IN EEN ARTIKEL VAN DERKSAUER. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vinden dat een sneltram tussen Amsterdam en Amstelveen, via het station Zuid van de Schiphollijn kan doorgaan voor een „hoogwaardige openbaar- vervoerverbinding” tussen de hoofdstad en de hoofdstedelijke voor stad. Het college antwoordt dat op schriftelijke vragen van het CDA- statenlid drs. G. van Westrienen. GS dringen niet aan op een metrotak naar Amstelveen, omdat het Rijk heeft gemeend, dat geen uitbreiding kon worden gegeven aan de Amsterdamse metro. V Donderdag 18 januari: I i I 8»»- (ADVERTENTIE) 15565 (ADVERTENTIE) perez va. 'v IAN& □E y De heer W. Koomen, IJmuiden: „Naar aanleiding van de herinneringen die de heer N. A. van Kaam te Bergen op Zoom ophaalde: wij jongens van school D knokten inderdaad dikwijls met de leer lingen van de r.k. school in IJmuiden- Oost. Later kwam er een heel goede verstandhouding. Toen trokken we sa men met die jongens op in straatgevech ten. De heer Van Kaam vertelde een en ander over het „goudvissenkommetje”. Wij noemden dat „het kommetje van Van Schinkel”. Deze had een boerderij in de buurt. Hij maakte zijn gierbakken schoon in dat vijvertje.” Fokker Nederland zit helemaal vooraan in de productielijn van de Airbus, waar door de beslissing om het productietempo te verhogen al vroeg een gunstige uitwer king had. Bij de Duitse fusiepartner VFW begint de productieversnelling van de Air bus nu pas werkelijk door te werken. Daardoor kan VFW in Nordenham-Eins- warden het personeelsbestand nu met honderd uitbreiden tot 1400. In die fabriek worden de voorste rompdelen voor twee Airbussen per maand gefabriceerd. drager, boekdrukker en G. Voet, journa list, zich gedurende vele jaren voor IJ- muidens Bloei hebben ingezet en zich daarbij zeer verdienstelijk hebben ge maakt. Een lezeres in Mijdrecht, klein dochter van de heer Schuitenmaker, ver telde ons dat deze bijzonder enthousiast voor het werk van IJmuidens Bloei was en er graag bijdragen voor schreef. Hij was eerst loods in Den Helder, had daar na Zaandam als standplaats en vestigde zich tenslotte in IJmuiden. De heer Schuitenmaker woonde in de Tromp straat. Hij overleed in 1937, op 69-jarige leeftijd. Een lezer in IJmuiden haalde enige herinneringen op aan de heer A. H. Holtslag die vóór de oorlog administra- teur-propagandist van de IJmuidens Bloei is geweest. Twee lezers in Sant poort deelden ons mee dat in het bij de foto bewaard gebleven onderschrift twpp namen zijn verwisseld, namelijk De heer Van Westrienen had er op gewe zen, dat een werkelijk snelle en hoogwaar dige regionale railverbinding alleen maar een metrotak naar Amstelveen kan zijn. Het baanlichaam voor een dergelijke ver- die van D. J. Bais en H. Lastdrager; de heer Bais staat geheel rechts op de foto, links van hem ziet men de heer Lastdra ger. De hear M. P. Kocx, Santpoort: „Op de hoek Prins Hendrikstraat-Oranjestraat stonden aanvankelijk huizen met boven woningen. Daar woonden Urkers in. De huizen zijn omstreeks 1915-1917 afgebro ken. Toen kwam het winkelpand van v.d. Broek. In het pand van Arie Ros was eerst de groentezaak van de weduwe Snijders-Blok. Ros heeft het omstreeks 1925-1926 gekocht. Het werd geheel ver bouwd en gemoderniseerd door de firma B. van Geldorp, Bik en Arnoldkade 32. Zelf heb ik daarvoor alle kozijnen en ramen en deuren gemaakt in de werk plaats. Er zat een kelder onder de winkel waarin van buitenaf de aardappelen konden worden gedaan. De kuiperij van Van Rhijn kan ik me nog goed herinne ren. Van der Horst heeft die zaak om streeks 1926-1927 gekocht. Het hele spul is toen afgebroken, er kwamen een gara ge met showroom en twee bovenwonin gen die door Johan van der Horst en zijn zwager, de schilder Jongeling, werden betrokken. Voor de firma Van Geldorp heb ik toen wederom alle kozijnen, ra men, trappen en deuren gemaakt. Het metselwerk was in banden van Jan Stolk die eerder melkboer was geweest bij Anker in de Bloemstraat en Deude- kom in de Zeestraat. Ik meen dat het de eerste metselklus vanstolk was. Later werd hij aannemer, onder meer voor het verlengen van de pieren”. binding ligt allang gereed. Een Amstel- veense metrotak zou snel en doeltreffend bij het Amstelstation op de hoofdader van de metro terecht kunnen komen. Het via- dukt, dat deze metroverbinding onderdoor de NS-sporen en de metro naar de Bijlmer kan leiden, ligt ook al klaar. De metrotak zou bovendien leiden tot een efficiëntere bedrijfsvoering van het hele metrobedrijf. Voor degenen, die alleen al bij het horen van het woord^,metro” een rood waas voor de ogen krijgen, voegt hij er nog aan toe, dat voor deze metrotak in het geheel niet hoeft te worden gegraven. De verbinding ligt er eigenlijk al; slechts de rails ontbre ken nog. Niet te min houden GS het bij een snel- tram-verbinding (die in de binnenstad heel De foto van het bestuur van IJmui dens Bloei in 1935 deed een lezer in Haarlem herinneringen ophalen aan het feit dat de heren W. A. Dolleman, nota ris, B. G. Schuitenmaker, loods, H. Last- Oud-Loosdrecht: nationale kampioen schappen op natuurijs over 100 km. geor ganiseerd door ijsclub „de Loosdrechtse plassen”, aanvang 11.00 uur, maximaal aantal deelnemers 150, inschrijven tot 17 januari tot 18.00 uur: tel. 02158-3226, of 614, of 1434, of 3225, of 1215. HAARLEM Schalkwijk-Grootwinkelcentrum 023 - 33 01 09 Fokker werken nu een kleine 7400 men sen. Volendam: Ijsclub Volendam, mara thon (heren) over 100 ronden, aanvang 20.00 uur. Inlichtingen 02993-5186. Nieuwkoop, (Zolang er ijs ligt) dagelijk se plassentocht over 35-70 kilometer. Start vanaf elf uur. Inschrijvingen 01724-8260, 01725-1267 en 1761. Startplaats bij de Ijsclub Ijsvermaak in Nieuwkoop. Spaamdam, de ijsbaan aan de Slaper dijk is dagelijks van een tot vijf uur en ’s avonds van zeven tot tien uur geopend. Informa tie: 023-316475. (Reacties op dete rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). de schipper diende weer voor anderen te gaan varen. Dat laatste deed hij tot de economische wereldcrisis haar hoogte punt bereikte en IJmuidens visserijbe drijf werd lamgeslagen. Hij vond toen een baantje aan de wal zodat er brood op de plank kon blijven maar hij bleef hun keren naar de zee Het zat er niet meer in. De glorietijd van de visserijplaats IJmui den en daarmee de glorietijd van de schippers van het eerste uur was voorbij. Er leek wel enig herstel te komen maar kort daarop trof de oorlog IJmuiden re gelrecht in het hart. De bevolking werd door de bezetters verdreven; ook de „gentlemancaptain” Arie van Strien moest zijn huis aan de Koningin Wilhel- minakade verlaten. Hij woonde op eva- cuatie-adressen in Santpoort, Bloemen- daal en Amsterdam. Hoe het eens zo energieke IJmuiden werd verwoest heeft hij niet meer kunnen zien: hij overleed op 18 januari 1944. HET UITBREKEN van de Eerste Wereldoorlog leidde tot een overstelpen de vraag naar vis - IJmuiden kreeg zijn roemruchte „Gouden Jaren”. De combi natie schipper-reder bleek financieel ide aal. Alleen als schipper kon men al reke nen op een jaarlijks inkomen van tussen de zesduizend en tienduizend gulden; als reder kreeg men er een flinke schep geld bij. Daar stond tegenover dat het risico op de Noordzee steeds groter werd, door mijnen, onderzeeërs en vliegmachines. Vele vissersschepen vergingen met man en muis. In IJmuiden begon het gerucht de ronde te doen dat ook de Zeemeeuw tercantate zong in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Hij was ook gaan voetballen bij Stormvogels, waar hij met het derde elftal tegen ploegen uit Haar lem, het toenmalige Schoten en Bentveld speelde. Bovendien weerde hij zich ijve rig bij turnen en atletiek als lid van TVIJ. „IJmuidenser” kon het dus niet. Zijn jongste broer, Teunis Arie, geboren in 1907, zou zelfs een plaats in het eerst elftal van Stormvogels krijgen. Een van de bekendste Stormvogels-spelers was een man die in de vishal werkte en dus zeer behendig met de steekwagen om ging. Omdat hij ook op het voetbalveld iedereen keurig wist te passeren gaven de supporters hem de bijnaam De Steek wagen. Zijn echte naam: Jelle Blinkhof. VADER ARIE van Strien bleef ook na de Eerste Wereldoorlog op zijn eigen trawler varen. Hij handhaafde zijn repu tatie als grote, „gelukkige”, schipper. Als reder kreeg hij echter op den duur veel tegenslag. Er bleek steeds iets fout te zijn in de machinekamer. De schipper had er uiteraard alles voor over om de zaak in orde te krijgen. Na elke peperdure repa ratie werd hem verzekerd dat er nu niets meer kon gebeuren: het euvel was geheel verholpen. Eenmaal op zee begon de el lende prompt opnieuw. Toen de geschie denis zich voor de zoveelste maal had herhaald moest Van Strien een besluit nemen dat hem zwaar aan het hart ging: hij kon het als reder niet langer bolwer ken, de trolder moest worden verkocht, HET WAS een droom van verreweg de meeste schippers ooit op een eigen trol der te gaan varen. Schipper-reder, dat moest het helemaal zijn. Het aantal één- bootsrederijen was een tijdlang inder daad tamelijk groot in IJmuiden. Ook Arie van Strien kocht een trolder, de Zeemeeuw IJM 32. Daarmee richtte hij de Visscherij-Maatschappij Zeemeeuw op. Het nodige kapitaal had hij voor het belangrijkste deel weten te sparen. De rest kon hij vrij gemakkelijk lenen door dat hij de „gentleman” - bekend stond als voorman van IJmuidens „grote schip pers”. Het was een van de mooiste dagen van zijn leven toen hij zijn eigen em bleem, natuurlijk een meeuw, op de schoorsteen zag aanbrengen. VAN STRIENS zonen Leendert (gebo ren in 1900) en Jacob (1901) herinneren zich dat de Zeemeeuw geen grote trolder was maar wel een bijzonder zeewaardig schip. Ze maakten (allicht) de proeftocht mee. De zeeziekte kreeg hen te pakken: „Wij lagen voor oud vuil onder de scheepsreddingboot”. Bij een volgende gelegenheid zou de kok hun een eige naardig maar zeer doeltreffend middel geven om er bovenop te komen - een gebakken visje verorberen en direct daarna een mok waterchocola nuttigen. DE START van de rederij was goed. Ook met zijn eigen trolder maakte Van Strien uitstekende besommingen. Toen brak, op 28 oktober 1913, een algemene staking uit; het visserijbedrijf van IJmui den lag eheel „plat”. Nu alle inkomsten Het werk aan de F-16 schept de meeste nieuwe arbeidsplaatsen, aldus een woord voerder van het bedrijf. De verhoging van het productietempo van de Airbus, waar voor Fokker bewegende vleugeldelen maakt, heeft al eerder tot verruiming van het werkpakket geleid, waardoor een eind kon komen aan langdurige werktijdverko- riting. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Bij de vliegtuigenfa- briek Fokker-VFW kunnen weer honderd personeelsleden worden aangenomen. Uitbreiding van de werkzaamheden in verband met de bouw van de straaljager F-16 en verhoging van het productietem po van de Airbus A-300 zijn hiervan de oorzaken. De meeste van de honderd nieu we arbeidsplaatsen komen beschikbaar in Fokkers vestiging te Dordrecht. Bij HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 16 januari 1979 in staat van faillis sement verklaard: Jan Hendrik Boeree, wonende in Haar lem, Wagenweg 36, handelende onder de naam Assurantiekantoor Noord Holland. Rechter-commissaris: mr. J. J. Matthijsse. Curator: mr. G. Euser, advocaat en procu reur in Haarlem, Nieuwe Gracht 55. Remmert Hans Wiebe Schaafsma, wo nende in Haarlem, Kruisstraat 17. Rech ter-commissaris: mr. J. J. Matthijsse. Cu rator: mr. G. Bessels, advocaat en procu reur in Haarlem, Nieuwe Gracht 96. Gerrit Johannes Jozef Morriën, wonen de in IJmuiden, gemeente Velsen, Roer straat 15. Rechter-commissaris: mr. J. J. Matthijsse. Curator: mr. J. S. Pen, advo caat en procureur in IJmuiden, Stations weg 103. Bij beschikking van de rechtbank op 16 januari 1979 is in het faillissement van Th. A. van Dam, wonende in Haarlem, Louis Hartzplein 3, uitgesproken 12 december 1978, mr. A. V. van Nierop vervangen als curator door mr. R. A. van Wijk, advocaat en procureur in Haarlem, Nieuwe Gracht 60. Wegens het gebrek aan baten is bij von nis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem op 16 januari 1979 het faillisse ment opgeheven van: Jan Johannes Nol ting, wonende in Hoofddorp, Graan voor Visch 18412, h/o Nolting Zelfbouw, te Am sterdam, Haarlemmerstraat 82-84, uitge sproken op 30 mei 1978, curator mr. J. B. A. M. Groenendaal te Amsterdam. op een mijn was gelopen. Na vele dagen van onzekerheid kwamen echter zo’n acht jongens praktisch tegelijk bij Jan netje van Strien-De Vos aan de deur met de boodschap: „De Zeemeeuw loopt de pieren binnen!” KORT DAAROP bleek een ander ge rucht gegrond te zijn. De Duitsers hadden de Zeemeeuw aan- gehouden en naar Cuxhaven gebracht. Al gauw werd echter bekend dat de Duit se marineautoriteiten de trolder hadden moeten vrijgeven omdat hun onderzoek, hoe streng ook, niets had opgeleverd. Wat was er precies gebeurd? Bij zijn terugkomst in IJmuiden vertelde Van Strien dat een Duits oorlogsschip hem had gedwongen bij te draaien. Een offi cier had het verdacht gevonden dat de trolder zoveel mensen aan dek had. Van Strien had meegedeeld dat hij de beman ning van een Deens schip aan boord had genomen nadat dit op een mijn was gelo pen. Maar de Duitsers geloofden hem niet. De Denen werden overgebracht naar de oorlogsbodem. De bemanning van de Zeemeeuw werd benedendeks op de trolder achter slot en grendel gezet. Een Duitse prijsbemanning nam de Zee meeuw over. Gelukkig werd de verkla ring van de schipper in Cuxhaven wel geaccepteerd en leverde ook een onder zoek naar contrabande daar niets op. Van Strien toonde in IJmuiden het zeil van de sloep waarmee de Deense schip breukelingen zich in de richting van zijn trolder hadden begeven. Van dat zeil werd later een kampeertent gemaakt die jarenlang uitstekend dienst deed. HET GEZIN van Van Strien was intus- se, zoals ook het geval was met de ande ren die uit het oude dorp Zwartewaal uitbleven kreeg Arie van Strien het op den duur zeer moeilijk wat de financiën betreft. Hij kon zich zelfs geen wachts- man meer voor zijn.trolder veroorloven. Daarom bleef hij zoveel mogelijk zelf aan boord; naar huis ging hij nog alleen om vlug wat te eten. De staking eindigde op 12 januari 1914. De Zeemeeuw koos direct weer zee. Voorspoedige reizen volgden zodjt de geldzorgen weldra kon den worden vergeten. wat vertragende autoverkeersknopen te gen komt). Blijkens de beantwoording van de vragen zijn GS niet bereid om tegen over het Rijk de nodige vechtlust op te brengen teneinde alsnog een metrotak voor Amstelveen te helpen bewerkstelli gen. Dalfsen: Afvalwedstrijd (heren), aan vang 19.00 uur, startplaats aan de ijsbaan in Dalfsen (ijsclub De Stokvisdennen), in schrijven tot 18.00 uur. Inlichtingen: 05293-1385 of 1506. naar de jonge plaats aan het Noordzee- kanaal waren gekomen, een echt „IJmui dens” gezin geworden. Zoon Leendert stond geboekt als lid van de knapenvere niging en van een zangclub waarmee hij bij een of andere gelegeneid de De Ruy- perez Het college wijst erop, dat B. en W. van Amstelveen de railverbinding met Am sterdam getraceerd willen hebben in het baanlichaam van de Middenwaard, de ge projecteerde autoweg tussen het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan Middenhoven en de bestaande bebouwing van Amstelveen. HAARLEM In de schaatskalender worden wedstrijden en tochten op natuurijs aangekondigd. j Organisatoren van der gelijke evenementen krij gen daarin de mogelijk heid de schaatsevene- menten bekend te ma- ken. Voor opgave kan op werkdagen naar de re dactie van Haarlems 1 Dagblad worden gebeld (023-319053, toestel 235). De vis werd ongekend duur betaald in de Eerste Wereldoorlog toen Duitsland en Engeland tegen elkaar opboden in het neutrale IJmuiden. De voor Duitsland bestemde vis werd in manden per trein vervoerd. Vis die door Engeland was gekocht werd in kisten gedaan en per schuit naar Rotterdam gebracht om daar op zeeschepen te worden overgeladen. Bijgaande foto werd in de herfst van het jaar 1916 te IJmuiden genomen. ymuiclen^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11