maar in de binnenstad wordt gemord •a ltst zwembassin Latijns-Amerika Afgesloten Laatste uur Porno Rijwielpiste werd Amsterdam-Zuid verwend, u Sb imt BWWH L E **Wn Mi Jtc- ut^H A r Bestaansrecht Houdt het nat” ictZQ I w 12 WOENSDAG >1 f w - W I SS •I AA b o- onder redactie van Theo van der Kaaij ■r >s i i i Big i O ■SB J AMSTERDAM Tropisch m een kille stad I ../«O „Een heer kan hier leren zijn hoed af te nemen tijdens het fietsen”. Dit is een advertentietekst van de fietsschool Ve- lox in 1898. Waar nu het Zuiderbad staat achter het Rijksmuseum werd eind vorige eeuw een instituut geopend waar men kon leren een rijwiel te besturen. Al snel zagen de mensen in dat je dat net zo goed op straat kon leren. De fietsschool was geen lang leven beschoren en werd in 1912 omgebouwd tot zwembad. De rijwielpiste werd gesloopt om plaats te maken voor een ruim bassin, compleet met fontein en kostbare betegeling. Het zal moeite kosten om een Amster dammer te vinden die nog nooit in het Zuiderbad gezwommen heeft. De won derlijke inrichting met badhokjes langs de kanten van het water maken het zwembad tot een unieke bezienswaar digheid. De witte gordijntjes voor de badhokjes zijn wel mooi, maar niet zo praktisch. Ze worden meestal gebruikt als handdoek. Een Franse filmploeg nam niet zo lang geleden een etmaal lang het bad in beslag voor drie minuten film. Het Zuiderbad wordt vaak ge bruikt als decor voor de fotografie van de nieuwste regen- en zwemmode. Het gemeentebestuur doet erg zijn best om het Zuiderbad nog een laatste kans te geven. Recente besprekingen hebben ge leid tot een tijdelijke oplossing. De subsi die wordt voortgezet tot 1 november. De komende maanden worden beschouwd als een proefperiode waarin moet blijken of het Zuiderbad nog bestaansrecht heeft. Eigenlijk wordt het aan de Amsterdam mers overgelaten om te bepalen op welk bad zij hun keuze laten vallen. Taytelbaum: „Het klinkt mooi, maar de zaak blijft twijfelachtig. De gemeenteraad moet beslissen over dit voorstel van B. en W. en bovendien werkt de WSBZ niet mee. De dienst past een platvloerse concurren- tietruc toe. Noodgedwongen moest al ons Het Chili Komitee Nederland, de Fede ratie van Uruguay, het Uruguay Koördi- natie Komitee, het Peru Komitee Neder land en Venceremos houden in de week van 23 t/m 27 januari een Latijns-Ameri ka week in Paradiso. Om half acht ’s avonds op de eerste dag behandelt een Binnenkort zal het drie maanden lang niet gemakkelijk zijn het centrum van de hoofdstad via de zuidkant binnen te ko men. De Vijzelstraat wordt afgesloten voor alle verkeer, behalve trams, in ver band met de aanleg van een rioolleiding tussen Keizersgracht en Herengracht. De straat zou deze week al afgesloten wor den, maar op aandrang van gemeente raadsleden en belanghebbenden heeft het college van B en W tot een paar weken uitstel besloten. Het werk is al diverse keren eerder uitgesteld tijdens de zomer en de feestdagen in verband met de bereikbaarheid van de binnenstad. Wanneer het zover is, zal het binnenko mende autoverkeer richting centrum vanaf de Stadhouderskade worden om geleid via Weesperplein en Weesper- straat, of via Nassaukade en Rozen gracht. Het verkeer de stad uit vanaf de Munt richting Weteringcircuit blijft mo gelijk over de Vijzelstraat tot het mo ment dat het riool wordt aangesloten. Dan wordt ook het verkeer stad-uit om geleid. Tram en bus krijgen te maken met een aangepaste dienstregeling. De gemeente maakt van de gelegen heid gebruik de situering van de tram halten in de Vijzelstraat te wijzigen. Straks zal het mogelijk worden dat twee trams tegelijk stoppen bij de verschillen de grachten. Ook krijgt de tram de moge lijkheid de verkeerslichten te beïnvloe den, zoals al in bussen gebeurt. Mirandabad willen reserveren, anders kan het wel eens te laat zijn. Geruchten dat de toegang tot het ultramoderne De Mirandabad stuk ken duurder zou zijn dan de rest van de zwembaden weet Van Wieringen te ontzenuwen: „Een kaartje gaat drie gulden kosten. In de andere baden is de toegang 2,70. Dat beetje meer mag toch wel. Het is echt niet zo’n duur project. De kosten bedragen al les bij elkaar, ook de buitenbaden die vernieuwd zijn, 22 miljoen gulden. Daar hadden we ook een traditioneel zwembad voor neer kunnen zetten”. AMSTERDAM. „Dit zwembad is een prestigeproject van de gemeente Amsterdam, waarmee miljoenen gul dens verspild worden”. „We moeten met de tijd meegaan en de nieuwste ontwikkelingen volgen in de bouw van zwembaden. De fantasieloze rechthoekige baden hebben geen en kele toekomst meer”. Een nieuwe at tractie in de hoofdstad heeft de ge moederen danig in beweging ge bracht. personeel overgaan in gemeentedienst, omdat de toekomst uiterst onzeker was. Dat zijn vier zweminstructeurs en een chef technische dienst. Van Wieringen zegt dat hij deze mensen nodig heeft in het De Mirandabad. En dat in een dienst met 700 personeelsleden. Nee, Van Wieringen en ik kunnen zich geen vrienden noemen”. Het zal niet eenvoudig zijn voor het Zuiderbad om de proeftijd ongeschonden door te komen. De schoolzwemmers, die veelvuldig van het bad gebruik maakten, zijn noodgedwongen elders onderge bracht. Ook de verenigingen voelen zich onder druk gezet door de WSBZ. Zij moe ten nu beslissen of zij uren in het De ploitatie zal het zeker verlies opleveren. De kosten zouden 12 miljoen gulden bedra gen, maar dat zijn er al 27 miljoen gewor den. Natuurlijk is het zo, hoe meer mensen hier blijven zwemmen, hoe groter de sof daar is. Voor dat geld had dit bad opge knapt kunnen worden en een ander sport- fondsenbad, had de Bijlmermeer een zwembad kunnen krijgen en had ook het De Mirandabad nog verbouwd kunnen worden”. Niet ver van de Utrechtse Brug aan de President Kennedylaan is het afgelopen jaar een futuristisch bouwwerk uit de grond gestampt, dat menig Amsterdam mer de wenkbrauwen heeft doen fronsen. Wat gelijkenis vertoont met een sterren wacht, een kernenergiecentrale of een fa briek op zonne-energie is het nieuwste zwembad in de hoofdstad. Een reusachtige donker getinte glazen koepel herbergt een tropisch eiland in een kille stad. Eenmaal binnen ziet de argeloze zwemmer zich omgeven door palmbomen, papagaaien en centraal het lokkende wa ter in voortdurende golfslag. Wat opvalt is het ontbreken van kleumende baders met kippevel op de kant, want het vernieuwde gemeentelijke De Mirandabad wordt con stant op tropische temperaturen gehou den. De bewoners van Amsterdam-Zuid wor den verwend, maar dichter naar het cen trum van de stad wordt er gemord. Het openstellen van het tropische bad op 2 februari betekent de nekslag voor het an tieke Zuiderbad in de Hobbemastraat bij het Rijksmuseum. Ook andere zwemba den in de stad voelen het nieuwe De Miran dabad als een regelrechte bedreiging van hun bestaan. De gemeentelijke dienst voor de Was en Schoonmaak, Bad- en Zweminrichtingen (WSBZ) heeft de bouw van het nieuwe zwembad met verve weten te verkopen aan de toenmalige gemeenteraad. Volgens directeur Van Wieringen is het De Miran dabad het bad van de toekomst: „Het bezoek aan de gebruikelijke rechthoekige zwembaden loopt al jaren sterk terug. In Engeland is een nieuwe ontwikkeling be gonnen met de bouw van overdekte baden zoals wij die nu ook in Amsterdam hebben gemaakt. Het is het eerste in Nederland en zelfs op het vasteland van Europa. De filosofie achter dit bad is dat we de men sen in hun eigen land moeten bieden, waarvoor ze in hun vakantie naar de Mid dellandse Zee moeten: warmte en palmbo men”. Van Wieringen is van mening dat er veel te veel rechthoekige zwembaden zijn ge bouwd in Nederland. Ze zijn saai en fanta sieloos. De mens met zijn veranderde be hoeftenpatroon zou om zwembaden vra gen waar wat te beleven valt, waar hij zich te buiten kan gaan aan sportieve recreatie. Toen het rijk enkele jaren geleden aan bood de schuldenlast op de gemeentelijke begroting over te nemen zag Amsterdam zijn kans schoon: er kwam geld vrij om het bestaande De Miranda-buitenbad om te bouwen tot een tropische enclave. Een van de grote tegenstanders van het zwembadbeleid bij de WSBZ is de heer M. Taytelbaum, al 37 jaar directeur van het Zuiderbad. Tot 1974 was de exploitatie van dit uit 1912 daterende zwembad een zuiver particuliere aangelegenheid. Toen de ver liezen te groot werden sprong de gemeente Amsterdam bij met subsidie. Wethouder Verheij van sportzaken liet een ding duide lijk weten: zodra het nieuwe De Miranda gereed was zou de subsidiekraan dicht gaan. Directeur Taytelbaum: „Dat zou per 1 januari van dit jaar zijn. We hadden ons er al bij neergelegd tot de actiegroepen van zwemmers zich gingen roeren onder het motto „Houdt het Zuiderbad nat”. De ac ties vonden veel weerklank, ook bij de nieuwe wethouder voor sportzaken Kui pers. Wie dwars blijft liggen is de WSBZ. Deze gemeentelijke dienst wil het Zuider bad dicht hebben, omdat het een concur rent zou zijn van het nieuwe De Miranda bad. Het moet toch duidelijk zijn dat er behoefte is aan een zweminrichting hier in de binnenstad en niet ver weg in Zuid. Het De Mirandabad is een prestigebad. In ex- Het laatste uur slaat deze week vooi het omstreden SOSA-gebouw op de hoek van de Vijzelstraat en de Herengracht. Wat eens is opgezet als Stichting Op bouwwerk Surinamers in Amsterdam, failliet ging en opgesplitst werd in twee nieuwe stichtingen, moet definitief op houden het bestaan. Een van de twee stichtingen, Wan Pipel, verhuisde naar andere grachtenpanden en doet behoor lijk goed werk voor a^n heroïne verslaaf de Surinamers. De andere stichting, Apoera, opgezet voor het jongerenwerk onder Surinamers, bleef in het SOSA- gebouw, maar de situatie liep sinds de zomer van 1976 volledig uit de hand. Het SOSA-gebouw werd een centrum van heroïnegebruik en -handel, de criminali teit vierde hoogtij en van welzijnswerk kwam geen spat terecht. Wethouder Rudi van der Velde heeft de gebruikers en bewoners van het SOSA-gebouw vorige week persoonlijk medegedeeld, dat het gebouw definitief dicht gaat. Een ander onderkomen voor de verslaafden is niet voorhanden in de stad, alleen een nieuw sociaal-cultureel centrum voor niet-ver- slaafden krijgt als nieuwe behuizing het pand in de Raamstraat, dat binnenkort ontruimd wordt door de Sociale Dienst. Over de wijze waarop het SOSA-ge bouw ontruimd gaat worden'is niets be kend gemaakt. De enkele Surinaamse bewoners Van de bovenverdieping krij gen plaatsen aangeboden in pensions. Wethouder Van der Velde heeft alleen laten weten, dat de politie zich niet met de ontruiming zal bemoeien, „indien dat niet strikt noodzakelijk is”. Televisie-piraten, die Amsterdammers en sinds kort ook Leidenaren verrassen met pornografische films op de beeld buis, hebben voorlopig nog vrij spel. De PTT kan et niets tegen doen. „Er is geen beginnen aan zolang deze piraten inci denteel uitzenden”, aldus een woord voerder van de PTT. „We kunnen moei lijk elke avond met een peilwagen ron drijden om deze tv-piraten te onder scheppen”. Zowel in Amsterdam als in Leiden is de ontvangst van de clandes tien uitgezonden films goed wat betreft beeld en geluid. Volgens de PTT moeten de piraten over professionele apparatuur beschikken. Een mogelijkheid om deze uitzendingen te voorkomen is, dat de exploitant van de kabeltelevisie na de officiële uitzendingen het kanaal dicht draait. Dat zou een extra personele belas ting betekenen, omdat daar speciaal ie mand voor aanwezig moet zijn. Het weg drukken van de officiële tv-uitzendingen is volgens de PTT niet mogelijk. In Am sterdam lukte dit wel op het BBC-kanaal, dat een te zwak signaal geeft. eiland ri- In het nieuwe De Mirandabad, dat op 2 februari open gaat, wordt nog hard ge werkt. De palmbomen staan er al. Volgen de week komt het water in het bassin en worden de tropische vogels gebracht. De bezoekers kunnen gebruik maken van so laria, squashbanen, onderwaterterras, klimrekken, judomatten en nog veel meer. Voor de allerkleinsten is er een brêche. 4 I 4 hoe geeft Nederland ontwikkelingshulp, waar ligt de grens van hulp aan dictatori ale regimes, wanneerverbreekt men di plomatieke betrekkingen met een dicta tuur en waarom juist niet. Het forum, waarin zitting hebben het FNV, het CDA, de Raad van Kerken en het bedrijfsleven, gaat het verder hebben over investeringen in dictatoriaal gere geerde landen, economische boycot en de houding van de kerken. Woensdag 24 januari worden vanaf 20.00 uur films gedraaid over onder meer Nicaragua, Chili en Colombia. Donderdag en vrijdag culturele programma’s en zaterdag 27 januari ter afsluiting een feestdag naar aanleiding van het feit dat de revolutie in Cuba twintig jaar geleden heeft plaatsge had. Voor alle manifestaties moet be taald worden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13