STEEDS WISSELEND THEATERS VRIJDAGAVOND DICHT DOEL: ONRUST IN STRIJDKRACHTEN" „VEILIGHEIDSSITUATIE” r I 1 j dl *2 I 1 Masssal vertrek Moorden Mi Organisatie 22 23 JANUARI WOENSDAG 1 7 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND r (Van onze redactie buitenland) Geconfronteerd met een afne mende steun van het thuisfront is de Baskische afscheidingsbewe ging ETA een gevaarlijke cam pagne begonnen, een reeks moor den op hoge militairen. De sluip schutters van de ETA weten heel goed dat zij, door het militaire kader, de ruggegraat van het Franco-bewind, als doelwit te kie zen, het nieuwe democratische Spanje in zijn gevoeligste plaats treffen. Daarom vermoordde ETA, die strijdt voor een onafhan kelijk en marxistisch Baskenland, onlangs de militaire gouverneur van Madrid en een andere hoge militair. J Jir 1 rwR Spanje ziet voorlopig geen eind ETA-terreur Beiroet: groteske mengeling van luxe, destructie en zon -- Grote wijken zijn vernield en de woningen onbewoonbaar. De bevolking gaat op zoek naar veiliger oorden. Zoeken naar evenwicht joodse gemeenschappen v‘« I De spanning tussen de or thodoxe minderheid en de niet-orthodoxe meerderheid nam onlangs toe na een po ging om beperkende religieu ze regels over de leefgewoon te op de sabbath te versoepe len. Er is dan geen openbaar vervoer in de joodse wijken en tot voor kort waren er van vrijdagmiddag tot zaterdag avond geen uitgaansmoge lijkheden. Maar de afgelopen jaren kregen verscheidene biosco- stappen is niet zonder prece dent: nog geen twee jaar gele den viel de regering van eer ste minister Rabin nadat le den van zijn coalitie weglie pen vanwege een soortgelijk probleem. generaal-majoor Constantino Ortin Gil. de militaire gouverneur van Madrid, werd in het afgelopen half jaar doodgeschoten. Velen van de andere slachtoffers waren leden van de paramilitaire Guardia Civil, welks officieren door het leger worden geleverd. De ETA begon vorig jaar september haar campagne van moordaanslagen op te voeren in het zicht van het referendum over de nieuwe grondwet. Toen op 6 de cember de kiezers naar de stembus gingen, stemde meer dan de helft van het electo- raat in Baskenland tegen de grondwet of bleef thuis. De terreur veroorzaakte grote onrust bij de in Baskenland gestationeerde nationale politie en bij de strijdkrachten zelf. In een politiekazerne bij Bilbao kwam het tot een kleine revolte na de begrafenis van twee door de ETA vermoorde collega's. Drie weken voor het referendum werd bekend dat de regering een rechtse militai re samenzwering had ontdekt. Een aantal De toestemming aan Came- ri is de meest recente in een aantal geschillen over de sab- ba th* voor schriften. In de po gingen om de kleine maar emotionele orthodoxe min derheid tot bedaren te bren gen is de hulp van plaatselij ke autoriteiten ingeroepen om als bemiddelaars op te treden in het geschil met de niet-orthodoxe Israeli's. Toen orthodoxe jongeren stenen gooiden naar auto's die doorreden op de sabbath plaatste de politie een bord langs de kant van de weg waarop zij verzoekt de plaat selijke sabbath-voorschriften te eerbiedigen en een omweg te nemen. Maar de weg was niet gesloten en het verkeer reed de hele zaterdag door. Een voormalig leider van een religieuze woongemeen schap, die zich hieraan erger de, spande een ketting over de weg om het sabbath-ver- keer de doorgang te versper ren. Een dodelijk ongeluk was het gevolg. Sinds 1975 hebben 300.000 geschoolde en ongeschoolde Libanezen het land verlaten een rampzalige aderlating voor een land met maar twee miljoen inwoners. Geboorten, huwelijken en sterfgevallen zijn een ronde van martelende telefoonge sprekken met familie in het buitenland hoge officieren had een plan gesmeed om premier Suarez en zijn ministers te arres teren en de democratische ontwikkelingen tot staan te brengen. Bij de begrafenis van generaal Ortin in Madrid riepen rechtste betogers „het leger aan de macht". Officieren, die de lijkkist droegen, nodigden hen uit zich bij de stoet aan te sluiten. landse Zaken Rodolfo Martin Villa zijn intussen zeker honderd verdachten gear resteerd. Volgens Casas zijn de leiders van de ETA intelligent. Hij hoopt dat zij de gewa pende strijd zullen opgeven om over te gaan op een via onderhandelingen te be reiken oplossing van het Baskische pro bleem. Minister Martin Villa heeft nu ech ter laten weten niets meer te zien in derge lijke onderhandelingen. Begin vorig jaar werd een voorzichtige poging gedaan contacten tussen regering en ETA te leggen, maar toen de beweging eiste dat de besprekingen openbaar zou den zijn, trok de regering zich terug. Enrique Casas meent dat de ETA bezig is haar steun onder de bevolking van Bas kenland te verliezen en dat die tot nul gereduceerd zal worden als het gebied tevreden wordt gesteld in zijn verlangen een autonome status te verkrijgen. Een door de belangrijkste politieke par tijen in Baskenland goedgekeurd ontwerp statuut werd bij het parlement ingediend kort voordat het werd ontbonden. Het zal nu moeten blijven liggen tot na de parle mentsverkiezingen van 1 maart. Ook een woordvoerder van de Baskische Revoluti onaire Partij (EIA), die vele vroegere ETA- militanten in haar rijen heeft, meent dat de guerrilla-organisatie steeds minder steun van de Basken krij t. Maar ETA heeft haar eigen stuwkracht. Zelfs als de voorwaarden aanwezig zijn voor een oplossing van het Baskische pro bleem kan de ETA doorgaan.” Een al jaren in Bilbao wonende buiten lander, deskundig op het gebied van de Baskische politiek, gelooft dat de ETA na de gemeenteraadsverkiezingen van 3 april stukje bij beetje zal verdwijnen. Na de dood van Franco zijn er in Spanje nog geen gemeenteraadsverkiezingen gehou den en de Basken, met inbegrip van de ETA, hechten aan die verkiezingen meer waarde dan aan die voor een parlement in Madrid, dat voor hen gelijk staat met een volksvertegenwoordiging in een vreemd land. Valentin Solagaistua, secretaris van de Baskische Nationale Aktiepartij (ANV) waarschuwt tenslotte dat de ETA haar terreurcampagne zal opvoeren en nog lang niet aan de grens van haar capaciteit is. De ANV is een uiterst linkse groepering, die dicht staat bij de militaire tak van de ETA, de afdeling die het grootste deel van de moorden voor haar rekening neemt. Libanon zal ooit wel weer eens uitzijn as verrijzen. Zijn volk zal zijn verdenkingen en wantrouwen ooit wel weer eens opzij zetten en komen tot wederzijds begrip. De kansen hierop zal groter worden naarmate een oplossing wordt gevonden voor het Palestijnse vraagstuk, want de aanwezig heid van de Palestijnse guerrillastrijders is de grondoorzaak van de vervolgings waanzin van de christelijke militie. Moesa Hamadi, een 38 jaar oude sji- itisch-mohammedaanse arbeider in de ha ven van Beiroet, leunde onlangs op zijn spade en zei tegen de vreemde ling dat hij blij was weer te kunnen werken in de haven na de gevechten van oktober. Een woordvoerder van de gematigde Baskische Nationalistische Partij (PNV), de grootste in dit gebied na de socialisten: „ETA gaat door zolang wij met onderhan delingen niets bereiken.” TEL AVIV (AP). De Is raëlische premier Menachem Begin heeft stappen onder nomen om het zwakke even wicht tussen de orthodoxe en niet-orthodoxe joodse ge meenschappen te bewaren. Om een regeringscrisis te vermijden, heeft Begin aan- gekondigd dat hij het verbod zal laten bestaan voor thea tervoorstellingen op vrijdag avond, het begin van de jood se sabbath. Vorig jaar werden 91 mensen bij politie ke gewelddaden in Spanje gedood. Voor tweederde daarvan heeft de ETA de ver antwoordelijkheid op zich genomen. Een aantal hoge officieren, onder wie Nu het gekrakeel Jeruza lem heeft bereikt is het on waarschijnlijk dat Lahat zijn zin zal krijgen. Wanneer hij het Cameri-theater toestem ming geeft, gaat hij in tegen het besluit van zijn eerste mi nister, en Lahat zit in de Li- koed-partij die geleid wordt door Begin. 4 Waar staat ETA voor? Het zijn de begin letters van woorden die in de taal van de Basken „Baskenvaderland en vrijheid” betekenen. Enrique Casas, een prominent lid van de socialistische partij in Basken land, zei onlangs tijdens een bezoek aan het roerige gebied, dat de ETA goed geor ganiseerd in cellen en moeilijk op te rollen is. De regering stelde onlangs een geheim plan in werking om de guerrilleros te be strijden. Volgens de Minister van Binnen- Nadat een bekendmaking van de ETA was verschenen waarin werd verklaard dat voor haar de tijd gekomen was om de hiërarchie ^an de strijdkrachten aan te vallen lijkt de vrees van regering en oppo sitie in Madrid dat aan de reeks moorden voorlopig geen einde zal komen, niet zon der grond. Waarnemers in de hoofdstad zijn het er over eens, dat de ETA onrust in de strijd krachten wil veroorzaken in de periode die voorafgaat aan de algemene verkiezingen van 1 maart. Militaire deskundigen zeggen dat de kas te van hoge officieren nog steeds buitenge woon conservatief is en de veranderingen afkeurt, die sinds de dood van generaal Franco, drie jaar geleden, in het bestuur van het land zijn doorgevoerd. Velen van Het besluit tot toestemming voor een uitvoering in Came- ri ligt bij de gemeenteraad van Tel Aviv, voorgezeten door burgemeester Shlomo Lahat. Deze heeft gezegd dat hij voor de vrijdagavond- voorstellingen is, maar hij heeft de afgelopen week ge zocht naar een oplossing die ook de NRP-leden van zijn eigen gemeenteraad bevre digt. - (Van onze redactie buitenland) Beiroet 1979 is als een Fellini die geen greep op zijn filmmateriaal meer heeft, een groteske mengelmoes van luxe en destructie, gruwel en zon. „God behoede uw kinderen", zegt een in lompen gehulde bedelaar zonder benen in de Hamrastraat in het westelijke stads deel van de Libanese hoofdstad. Hij steekt een hand uit die vol eelt zit en vies is door het zoeken van steun op de stoep. In dezelfde winkelwijk bekijken zorg vuldig gekapte vrouwen de ringen op flu welen plateaus in zaken van Armeense handelaren en zijn Italiaanse leren schoe nen te koop voor driehonderd gulden. de vijfduizend officieren in de rang van kolonel of hoger voelen zich geschokt door wat zij zien als een verlaging van morele maatstaven, zoals de verschijning biosco pen. Sommigen zijn ook ontevreden over hun verlies van status in het nieuwe staats bestel, hoewel de op 29 december afgekon- digde nieuwe grondwet de strijdkrachten erkent als de bewakers van de constitutio nele orde. Verder zijn de militairen, evenals de extreem-rechtse partijen en hun aanhan gers geprikkeld over wat zij zien als de onmacht van de regering, het probleem van de stadsguerrilla doeltreffend aan te pakken. „Als er één dag vrede kan zijn, waarom kan het dan niet elke dag vrede zijn?” vroeg hij zich af. In de hoek van bijna elke keuken in Beiroet staat een Kalasjnikov, een Rus sisch snelvuurwapen. Feestdagen worden gevierd met zoveel schoten in de lucht, dat het niet aan te raden is op hoger gelegen balkons waar ook in Beiroet te gaan zitten. De aanwezigheid van zoveel vuurwa pens leidt tot schommelingen in wat men ter plaatse de „veiligheidssituatie” noemt. Wanneer de „veiligheidssituatie” slecht is, is het niet veilig per auto te gaan van het overwegend mohammedaanse westen naar de christelijke oostelijke stadssecto ren. Wanneer de „veiligheidssituatie” slecht is, wisselen zeer jonge leden van de chris telijke militie met vreemde hoofddeksels, vechtpak, T-shirt en laarzen, door raketten aangedreven granaten en kogels uit ma chinegeweren uit met Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht. De auto bussen die Frankrijk in 1977 leverde als economische bijstand, gingen dezelfde weg als de bussen van voor de oorlog: ze werden omgegooid en gebruikt als bruik bare barricaden in het centrum van de stad. Tenslotte is het gemakkelijker een autobus om te gooien dan 500 zandzakken te vullen. Wanneer de „veiligheidssituatie” goed is, rijden de auto’s af en aan over de hooïdwe- gen tussen oost en west, dikwijls langs de wrakken van auto’s die in de jongste ge- vechtsronde uitbrandden. Na de gevechten tussen de Syriers en de christelijke militie in oktober van het afge lopen jaar die aan 450 burgers en een onbekend aantal Syriers en leden van de militie het leven kostten, bekommerde ie mand zich pas een week later over het lichaam van het slachtoffer van sluip- schuttersvuur die op het midden van een drukke weg was gevallen. Even taai als mieren komen de Libane zen na elke gevechtsronde uit hun schuil plaatsen, zetten nieuwe ruiten in en sme ren gaten in de gevels dicht. Maar niemand steekt echt geld in zaken zolang de „veilig heidssituatie” niet blijvend goed is. Bijna elke familie heeft wel een verwant die in de laatste vier jaar naar het buiten land is vertrokken een verzekeringsdes- kundige in Koeweit, een advocaat als juri disch adviseur van een maatschappij in Saoedi-Arabië, een filmproducer in Cana da, een leraar in Australië, een arts in de Verenigde Staten. pen in Tel Aviv toestemming om op vrijdagavond een film te draaien. Vorige week maakte het Cameri-theater gebruik van dit verlof om een voorstelling te geven. Orthodoxe gemeenteraads leden in Tel Aviv protesteer den hiertegen en beweerden dat de acteurs, toneelknech ten en suppoosten met de voorstelling de sabbath schonden. Leden van de or thodoxe politieke partij in Begins regering dreigden af te treden als de toestemming zou worden bevestigd door de regering, maar Begin be loofde dat het Cameri-thea ter op de sabbath gesloten zal blijven. De Nationale Religieuze Partij (NRP) heeft twaalf ze tels in het Israëlische parle ment en heeft een centrale positie in de regerende coali tie. De orthodoxe partij heeft vier zetels in het parlement. Het dreigement van deze partijen om uit de regering te ü- Na perioden van rust stijgt plotseling de spanning weer tot het kookpunt en worden schietpartijen uit de geteisterde stad gemeld. Zwaarbewapende soldaten houden dan de situatie scherp in het oog. geworden. Martelend, omdat de internationale telefonisten de helft van de tijd niet werken of geen gehoor geven en de rest van de tijd meedelen dat de verbin ding niet tot stand kan worden gebracht. Om ook maar iets gedaan te krijgen in Beiroet, heeft men „wasta”, invloed, nodig een vriendin in de telefooncentrale, een vriend op een ministerie, een verpleegster in een ziekenhuis, een vriend in de militie Wie geen wasta heeft, is waarschijnlijk niet Libanees. De politieke toestand is met geen pen te beschrijven. Zelfs de Libanezen pretende ren niet te weten wat er gaande is. Zij hebben het gevoel dat hun land zich be vindt in de greep van een enorme samen zwering en slachtoffer is van de grote mogendheden en wazige inlichtingendien sten. ■s I SS s~>

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23