Kleine winterse anti-narigheidstips belangrijk in huis Kleuren kiezen 1 I 1 1 oorzichtig met wonderlijm >95 75 00 95 TE VEEL MAAKT ROMMELIGE INDRUK Kleurentheorie Niet-kleuren 10 10 00 00 .00 95 Stevigheid vereist Toepassing Hobby-meester Moeilijke ruimten n” zijn LUCHTEN \AR mee SNEEUWLEKfcEN AFVOEREN SNEEUWSCHOP I BOUT i i y bJMte I rlijk ten, te strekt. royale ard en kehout »ar. 1 e royaal aparte jinatie, grote aparte 'amen, al wor- Wat is kleur- Voor veel mensen nog wel een toverwoord, met name waar het de binnenhuisarchitectuur betreft. Gras is groen (grasgroen), de lucht is blauw (hemelsblauw) en zo zijn er nog veel meer voorbeelden. Waarom heeft iemand een voorkeur voor rood en niet voor blauw? Eigenlijk allemaal heel eenvpudige dingen maar ze zijn heel karakteristiek voor iemands persoonlijkheid. Iedereen heeft, bewust of onbewust, een kleurenvoorkeur, die in zijn omgeving, huis, meubels, auto en zijn kleren tot uiting komt. Om al deze dingen wat beter te bekijken en te zien wat we er verder nog mee kunnen bereiken, moeten we allereerst het volgende vertellen. «J U hoeft geen „professionele doe-het-zelver” te zijn om aan een handig werkbankje plezier te beleven. Allerlei kleiner knutselwerk, reparatie- en onder houdswerk, evenals trouwens de wat meer huiselijke hobby-activiteiten, maken het bezit van een niet te grote werkbank erg aantrekkelijk. Je hebt niet alleen ruimte om het werkstuk, gereedschappen e.d. direct bij de hand te leggen, maar je kunt ook dingen vastklemmen, wanneer de werkbank althans van een klem is voorzien. Zo niet, dan kan een eenvoudige werkbankklem, die op de rand kan worden gezet, uitkomst geven. Een werkbank maken is niet zo eenvoudig S: MMIIUJi i De kleurentheorie maakt een onder scheid in „Kleuren” en „niet-kleuren”. De kleuren zijn rood, oranje, geel, groen en blauw. De niet-kleuren zijn wit, zwart en de daartussen liggende grijskleuren, ofte wel de grijsladder. De kleuren kunnen we weer onderverdelen in de primaire kleu ren en de secundaire kleuren. De primaire kleuren zijn rood, geel en blauw. De secun daire kleuren zijn oranje, groen en violet. Wanneer we de kleuren in de volgorde rood, oranje, geel, groen, blauw, violet zetten, krijgen we de regenboog (zie figuur kleurenster). Over „wonderlijm” zijn in de afgelopen tijd van diverse kanten wat vragen gekomen, vragen die op allerlei aspecten van deze lijmsoort betrekking hebben. Vandaar dat we de hele materie maar even op een hoop vegen en proberen aard en hoedanigheden, mogelijkheden en ook onhebbelijkheden van die lijm te verklaren. In de eerste plaats de naam: de ene fabrikant noemt het wonderlijm, de andere superlijm en zo zijn er nog wat benamingen, die echter vrijwel nooit aangeven om welke lijmsoort het (chemisch gezien) gaat. Wat er in de vragen van lezers telkens werd bedoeld, is de cyano-acrylaatlijm. Het is een stof met hoogst merkwaardige eigenschappen. Om cya no-acrylaatlijm te herkennen (onder welke naam hij zich ook aandient), is het voldoende naar de verpakking te kijken; de normale consumenten-verpakking is een piepklein pipetje, met slechts enkele grammen inhoud. Er is dan ook een heel klein beetje nodig om zeer sterke verbindingen te maken; een zuinig druppeltje is voldoende om bijv, een gebroken brilmontuur te herstellen of een van een kunstgebit afgesproken stukje weer muurvast te bevesti gen. tevenover elkaar liggende kleuren noemt 'men complementaire kleuren. Wanneer wij nu een kleur zien, dan roept deze steeds zijn complementaire kleur bij ons op. U kunt dit zelf proberen door een groot stuk zwart papier te nemen en daar op een stuk rood te leggen. Nu moet u lang en geconcentreerd naar het rode vlak kij ken. Na een tijdje vervangt u het rode stuk door een wit stuk van precies dezelfde maat. Wanneer u daar goed naar kijkt, zult u zien dat het witte papier niet wit toont, maar enigszins groen. Dit komt omdat rood groen oproept. Zo roept blauw oranje op, geel violet en omgekeerd hetzelfde. Door dit versterken van eikaars comple mentaire kleur, kunt u in huis veel berei ken; denk maar aan het voorbeeld van de wand en het wandkleed. De niet-kleuren staan helemaal apart naast de kleuren. Het zijn neutrale tinten. Door de kleuren met wit of zwart te ver mengen, krijgt u een iets lichtere of iets zwaardere tint. De lichtere mengingen zijn over het algemeen erg zoet en onduidelijk, bijv, rood met wit geeft roze en violet met wit geeft lila. De zwaardere mengingen, Kun je er werkelijk alles mee lijmen, wordt dikwijls gevraagd. Nee, niet alles. Voor poreuze materialen is de lijm ongeschikt. Van de kunststoffen laten polyethyleen en teflon zich niet lijmen... met geen enkele lijm trouwens. Gebruik cyano-acrylaatlijn alleen voor „puntverbindin- gen”, dus voor zeer kleine oppervlakken. Die moeten goed schoon en droog zijn. Het beste is daarom de verlijming altijd direct na het ontstaan van de breuk tot stand te brengen, zodat de breukvlakken geen kans krijgen vuil te worden. Soms „werkt” de lijm niet meer. Dan is hij „verouderd”; de meeste fabrikaten zijn, mits droog en koel bewaard, min stens enige maanden houdbaar. Is de lijm enigszins strope rig, gooi hem dan maar weg, want dan doet hij niets meer. dus met zwart, geven betere effecten. Wit en zwart zijn complementair aan elkaar. Ze versterken elkaar en bij menging in verschillende hoeveelheden krijgt u de grijstinten. 2. Een grote lage kamer. Door deze ruimte een verticale vormgeving te geven, gaat hij hoger en kleiner lijken. Tot slot nog het volgende. Sommige tinten tonen gauw vuil. Ze zijn besmettelijk. Bovendien val len kleuren weleens weg. Een klein licht blauw element in een grijs geheel is vanaf een afstand niet meer te zien. Het valt weg in het geheel en lijkt grijs te zijn. Maar wat u ook kiest, blijf aan de eigen kleurenvoor keur vasthouden. Tracht echter daarvan uitgaande weloverwogen verder te werken en met smaak en overleg andere kleuren toe te passen in combinatie met de als uitgangspunt gekozen kleur. Pas in sneeuwperio- den op met het openzet ten Van ramen en deuren. De neiging tot „luchten” zit ons in het bloed, maar het kan gebeuren dat u dan later op de dag raam of deur niet meer dicht krijgt wegens ingewaai de en bevroren sneeuw, ijsafzetting e.d. Soms is zo’n hindernis praktisch onzichtbaar. Dan gaat u raam of deur forceren bij het sluiten, met kans op schade. Dus: kort luch ten en vóór het sluiten aangekoekte sneeuw enz. verwijderen. Maak on der- en zijkanten van ra men meteen goed droog, omdat anders de hele boel ’s nachts weer vast vriest. Niet alleen lastig ook een directe aan slag op het verfwerk. laat een invallende, winter Is het een muur van een verwarmde ruimte (keu ken), dan laat u de kraan maar ijzig tot de dooi in valt. Let dan wel even op of er geen lekkage in of achter de muur optreedt. In dat geval direct de af sluiter dichtdraaien en de boel flaten) repareren. d en eg s- mp, T ot, cm, goed. Een volgende stap is een kleur te kiezen die in de kleurenster het dichtst bij de eerste kleur ligt, bijv, als tweede kleur geel bij blauw als eerste kleur. Een derde kleur zal het ook nog wel doen, maar gaat al snel een rommelig geheel vormen. Bij dit alles mag u niet vergeten dat elke kleur een eigen karakter heeft. Rood is actief, blauw is koel en wazig, violet is geheimzin nig, geel is zonnig, groen is neutraal onver schillig, oranje is fleurig. De niet-kleur wit is neutraal, zwart is geheimzinnig neu traal, soms ietwat benauwend. Dit gaat een grote rol spelen bij grote vlakken. Het zijn vooral rood, oranje, blauw en violet die zich het minst voor grote wanden of vloeren lenen. Deze kleuren zijn erg druk van zichzelf. Wanneer u er nu nog een bankstel en een kast, etc. op gaat zetten, wordt het erg rommelig. Daarentegen doen deze kleuren het in kleine ruimten, bijv, halletjes, waar bijna geen spullen staan, erg goed. Gebruikt u in kleine ver trekken neutrale tinten, dan lijkt alles vóel groter door de onopvallendheid van de tint. De zwaardere tinten als zwart, kun nen niet alleen als contrast gebruikt wor den, maar ook voor het temperen van licht, bijv, een zwarte vloer in een vertrek met grote ramen en een donker plafond doet een ruimte lager lijken. Het omlaag-halen van een plafond kunt u ook op een andere wijze bereiken, namelijk door slechts een gedeelte van de muur een kleur te geven. Door de begrenzing in de hoogte ontstaat er een gevoel van verlaging en dat bevor dert de behaaglijkheid. Voor veel doe-het-zelvers is het zelf-ma- ken van een werkbank een uitdaging. Het is uiteraard wel de allergoedkoopste oplos sing. Het is echter niet zo eenvoudig om een goede (stevige!) werkbank te maken) het vergt althans enige ervaring in houtbe werking. Het maken van een wegklapbare werk tafel vereist het monteren van een schar nierend pootstel. Er zijn, afhankelijk van algemeen geneigd is om „probleemloze dingen te verkopen: produkten waarvoor hij niet hoeft te praten, die gewoon ver kocht worden ómdat er immers zo’n enor me reclame voor wordt gemaakt. Als constructeur van die werkbank (Hobby-Meester geheten) is hij natuurlijk niet onbevooroordeeld. Daarom hebben we die Hobby-Meester zelf eens aan de tand gevoeld. Conclusie: inderdaad een „echte” werkbank, hoogte 83 cm, heel gemakkelijk in- en uitklapbaar, stevig op de poten, werkbankblad 120x45 cm (3 cm dik gestoomd beuken multiplex), zware klem, voorzien van gereedschapsvak, gele verd met twee „ouderwetse”, maar prima werkende klemhaken, waarmee elk werk stuk snel kan worden ingeklemd op het werkbankvlak. De adviesprijs van de Hob by-Meester is ƒ270. Wanneer u in huis kleuren toepast, moet u aan twee dingen denken. 1. De afmetin gen van de voorwerpen in kwestie: a. veel groter dan wijzelf, bijv, een wand; b even groot, bijv, een fauteuil; c. kleiner dan wijzelf, bijv, een kastje, een lamp. 2. De mate waarin de kleur wordt aange bracht: a. volledig verdeeld over het vlak, bijv, een blauwe wand; b. gedeeltelijk ver deeld over het vlak, bijv, de onderste helft van een wand blauw en de bovenste rood; c. één kleur verdelen over een vlak, bijv, een horizontaal of verticaal gestreepte wand of een gedeelte van de wand ge streept. Kijkt u nu naar de kleuren, dan ziet u grote verschillen. Niet alleen als u één kleur, bijv, blauw, voor alle drie de schaalelementen toepast, maar ook het effect van de verschillende kleuren op één schaalelement is verschillend. Het belang rijkste is echter dat kleur opvalt, bijv, verkeersborden zijn rood. Wilt u in de woonkamer iets accentueren, bijv, een wand, een kast of een bank, dan moet u deze een accent geven en de rest voor het oog rustig houden. Te veel kleur maakt een rommelige indruk. Te weinig echter is saai, zodat u ook weer niet te weinig kleur moet gebruiken. Een goed uitgangspunt is te beginnen met één kleur en de rest zoveel mogelijk neutraal te houden. Dit behoeft niet in te houden dat u slechts één kleur voor één voorwerp moet nemen. Diezelfde kleur op andere dingen herhaald, werkt De kant-en-klare verkrijgbare inklapba re werkbank heeft dan ook om begrijpelij ke redenen veel opgang gemaakt, niet in het minst onder invloed van een commer ciële propaganda-actie. In het algemeen kan men echter nauwelijks van een „werk bank” spreken; wie redelijke eisen aan zo’n ding stelt, verlangt toch een normale werkhoogte, en dat mankeert nu juist aan de populaire inklapbare werkbanken, die Kortom: plotseling grimmige winter uw wooncomfort niet al te zeer bedreigen. Het is een kwestie van op de essen tiële punten bedacht zijn. Afvoeren van gei sers, cv-ketel, enz. kun nen door inwaaiende sneeuw geblokkeerd ra ken. De afvoer op het dak moet van een deug delijke kap voorzien zijn. Wanneer u de geiser in schakelt en de afvoer is door sneeuw verstopt, kan dat gevaarlijk zijn. Zit de afvoer van de cv- ketel vol sneeuw, dan be staat de kans dat de in stallatie, ondanks drin gend signaal van de ther mostaat, niet aanslaat of met storingen werkt. Men noemt rood, geel en blauw de pri maire kleuren, omdat men met deze kleu ren alle andere kleuren kan maken. Rood met geel geeft bij menging oranje, blauw met geel geeft groen, en rood met blauw geeft violet. De secundaire kleuren liggen in de kleurenster tussen hun primaire kleuren in. Uit de kleurenster kunnen we nog meer aflezen, namelijk de kleuren die tegenover elkaar liggen, bijv, van een wat fletse blauw geschilderde wand kan men de kleur blauw versterken door er een oranje wandkleed tegen te hangen. Deze Pas met deze lijm erg goed op! Beslist uit kinderhanden houden. Zorg dat er geen lijm aan uw vingers komt. Zou er een spatje in de ogen komen, dan kan dat zeer nare gevolgen hebben. Dus te allen tijde erg voorzichtig zijn en na gebruik het pipetje direct sluiten en opbergen. Ook zo staan tobben om sneeuw van stoepje, trottoir, tuinpad, enz. weg te krijgen? Met een spa is het tobben. Een echte sneeuwschop werkt veel beter. Maak zelf zo’n ding, van een stuk hechthout, 8 mm dik, aan de onderkant wat afgeschuind om een scherpe kant te krijgen. Afscherpen dan naschu ren. Goed in de lak zetten en er met schroeven een essen bezemsteel aan zet ten. Plat de steel aan de onderkant, over de nodi ge lengte, wat af. Na het monteren de onderkant (die minstens 20 cm vrij moeten blijven van de rand van het schepblad) iets afschuinen. Waar door kieren tussen ramen of deuren en drempels of kozijnen stuifsneeuw is doorge drongen, bestaan wel heel duidelijk „lekken” die ook in andere weer somstandigheden, zelfs ook ’s zomers, een aanval op uw wooncomfort doen. Die zijn dus straks het eerst aan de beurt voor een afdoende af dichting: tochtstrip, of misschien zelfs een repa ratie aan een „scheluw” getrokken deur of raam. Buitenkranen be vriezen snel. Dat hoeft niet altijd tot grote narig heden te leiden. De lei ding in de muur hoeft niet bevroren te zijn, dat hangt van de situatie af. Toen de winter rond de afgelopen feestdagen losbarstte, heeft u mis schien ook wel even te ruggedacht aan beruchte winters uit het verleden. Wie weet wat er nu nog, en in februari en maart, allemaal kan gebeuren. U was misschien, na zoveel kwakkelwinters, helemaal niet op Sibe risch geweld bedacht: geen vorstgevoelige lei dingen afgesloten, geen sneeuwschop in huis, kieren van ramen en deuren ongedicht gela ten. Ook al zou de rest van deze winter meeval len, de „blizzards”, de felle kou en de enorme stuifsneeuwbergen heb ben ons allemaal weer eens laten weten dat we in dit land op alles be dacht moeten zijn. Al zou het nu direct niet meer nodig zijn, noteer dan wel even wat nodige maatregelen tegen de volgende koudeperiode: Let op te zware, op gehoopte sneeuwvrach ten in plastic goten. De afgelopen weken is meni ge goot gesneuveld. De op het dak opgehoopte sneeuw verzamelt zich vaak in de dikste lagen langs de gootlijn. Gaat de sneeuw zakken, dan krijgt zo’n (dikwijls vrij zwak bevestigde) plastic goot het zwaar te verdu ren. Haal dikke sneeuw massa’s weg. Dat be spaart, na dooi-inval, ook het hinderlijk druipen over de gootrand. Wat we nog wel het meest „wunderbar” vonden, was dat het een Nederlands pro- dukt bleek te zijn. In Duitsland al heel populair, hier in Nederland in slechts en kele dhz-zaken verkrijgbaar. We hebben de uitvinder en fabrikant van die bank, de heer Segerink in Denekamp gevraagd hoe dat nu zit. Zijn verhaal kwam erop neer dat de detaillist in het Voor twee veel voorkomende moeilijke ruimten moet u het volgende in gedachten houden: 1. Een hoge pijpenla-achtige ruimte, die we in oude huizen aantreffen. Een oplossing is de lange en de korte wand dezelfde kleur te geven, waardoor het pij- penla-effect verdwijnt. Bevindt zich in de korte wand een raam, kies dan hiervoor een rolgordijn in dezelfde kleur als de wanden. De korte wand blijft op deze wijze zo breed en strak mogelijk. Ook door horizontale lijnen op de wanden aan te brengen, lijkt de ruimte breder en lager; De „echte” werkbank, zo’n ding van bijv, dik beukehout, zware poten, gereed- schapslade, misschien zelfs een kastje on der het blad, voorzien van „voor- en zij- tang” (klemmen aan de voorkant en rechts opzij) lokt u misschien verleidelijk. Aan schaf heeft echter alleen zin wanneer u over een permanente werkplaats beschikt, bijv, een flinke schuur of een hoek in de garage. Bedenk dat u voldoende ruimte moet hebben om nut van een vaste werk bank te hebben. Hij moet niet alleen zelf een plekje kunnen vinden, maar aan min stens één zijkant moet er ook nog voldoen de vrije ruimte zijn om grotere werkstuk ken te kunnen hanteren. In de meeste gevallen is een wat eenvou diger werkbank een aantrekkelijker oplos sing. Niet alleen omdat u daarmee veel goedkoper uit bent, maar ook omdat hij veel „flexibeler” is. U kunt hem neerzetten waar u wilt; u hoeft dus niet altijd het werkstuk naar de werkbank te brengen, maar andersom kan ook. En dat is soms verdraaid gemakkelijk, bijv, wanneer u binnenshuis reparatie- of verbouwings werk doet. de individuele situatie, vele verschillende oplossingen voor te bedenken. De fout die bij het zelf-fabriceren van een werkbankje of werktafel vaak wordt gemaakt, is dat het werkbankblad te licht wordt uitge voerd. Een stuk spaanderplaat is beslist onvoldoende; dat gaat „veren”, doorbui gen. Twee van die stukken spaanderplaat op elkaar lijkt heel wat beter, maar dan blijkt het blad al snel krom te trekken. Het is daarom zeker niet overdreven om een blad van een zelfgemaakte werkbank, wanneer dat van spaanderplaat wordt ver vaardigd, uit drie op elkaar gelijme stuk ken spaanderplaat te construeren. Het struikelblok bij het maken van een werkbank is verder veelal de constructie van het onderstel. Aan de „stijfheid” van een werkbank moeten heel wat zwaarder eisen worden gesteld dan bij een tafel; zomaar een stel poten eronder is niet vol doende. Wordt het een aan de muur ge monteerde, wegklapbare werkbank, dan is een uitermate stevige, scharnierende con structie nodig. Samenvattend: weet dus waaraan u begint als u zelf een werkbank je in elkaar wilt zetten, zeker wanneer u daaraan bepaalde eisen stelt. overigens als broodjes van de bakker de deur uitgaan, ook onder invloed van de „prijzenslag”, die op dit gebied al maan den lang wordt geleverd. Onlangs zagen we in Duitsland een nieu we inklapbare werkbank, waarvan een der bekendste dhz-experts in dat land ver telde: „Dat is nu een echte werkbank, maar met alle gemakken van het inklapba re type. Wunderbar”. Dreigt er opnieuw sneeuw? Dek die nare „doorwaaikieren” die zich vooral aan de onder kant van voor- en keu kendeur plegen te bevin den, ’s avonds goed af met een stukje opgerold textiel of iets dergelijks. Sneeuw- en vorstpe- rikelen hebben intussen tienduizenden kilome ters tochtband verwoest. Zout genoeg in huis? Strooi op de stoep voor de voordeur, op het „looppad” tussen keuken en schuur en op al die plaatsen waar gladheid na sneeuwval tot onge lukken kan leiden, regel matig wat zout. Na een nieuwe sneeuwbui laat de boel zich gemakkelijk wegvegen. Verwijder geen sneeuw of ijskoe- ken met warm water! De boel smelt wel lekker weg, maar dat water is wellicht alweer bevroren voordat het voldoende verdwenen is. Gooi zono dig ook een schep zout in afvoerputjes op het tuin terras. Vooral die polyeter- schuimstrips hebben in veel gevallen de winter niet overleefd. Als dat bij u ook zo is, gooi de droe ve restanten dan maar weg, maak de kozijnen schoon van lijmresten en monteer nieuwe anti- tochtmaterialen. PVC- schuimstrips zijn beter, nog beter zijn aluminium profielen met ingebouw de tochtstrip, of „tocht strip naar maat” van sili conenkit.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29