Privésponsor voor Karstens ,R EK honk- en softbal naar latere datum Come-back John Walker ’n Ei hoort erbij N I sportpuntici J Indeling WK basketbal iRD atie 5 ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS LE Zege Van Wij he „TOPSPORT NIEUW LEVEN INBLAZEN” 1 xin I I UWG sunstream KINS fel FE MEP 11 I t W\ 31 SPORT 19 7 9 17 JANUARI WOENSDAG I I :rry ti 565 1 LH ‘A nma: E KR ITIE I Tiel. DAALDEROP BISTRO-GRILL TAFEL-EN STATIEFMODELLEN in 20 uitvoeringen >P V NTTB doet bescheiden (Van onze sportredactie) en een beleidsplan Gerben Karstens: afbouw. (ADVERTENTIE) LG (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I» Raadpleeg uw arts DE VOS B.V. «TELEFOON 010-152255 ROTTERDAM t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" uitenlanders” halen Engels voetbal-uit de slo Villa: succes met Tottenham. -a» JEN! klinisch getest Arnold Mühren: Ipswich Het contact werd opnieuw gelegd door Joop Riethoven, die vorig jaar aan de vooravond van de proloog met een hersen bloeding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Riethoven verwacht over en kele dagen naar Parijs af te reizen om de zaken definitief te regelen. „In principe is alles rond. Er is een sponsor voor de enor me kosten. Levitan heeft mij gezegd dat hij wel wil uitwijken naar Nederland. Hij bood het ons eerst aan voor 1982, maar daar voelden wij niets voor, omdat de Tour dan weer samenvalt met het wereld kampioenschap voetbal”. LEIDEN. De oudste actieve profwiel- renner van Nederland, Gerben Karstens, wordt bij de afbouw van zijn twintigjari ge carrière gesteund door De Vleesch- meesters, die de sponsoring van de cou reur beschouwt als mogelijke aanloop naar de oprichting van een profwieler- ploeg. Dit laatste zal afhangen van de resultaten in „dit proefjaar”. Karstens zal het komende seizoen naast een paar weg wedstrijden voornamelijk uitkomen in zesdaagsen. Gaby Minneboo is in de Duitslandhal te West-Berlijn op de tweede plaats geëin digd in stayerswedstrijden voor amateurs. Winnaar van het klassement, dat na twee reeksen werd opgemaakt, was wereldkam pioen Rainer Podlesch uit Berlijn. Martin Rietveld eindigde als derde, Matthé Pronk als vierde. Minneboo won de eerste reeks met een paar meter voorsprong op Pod lesch, maar verloor de tweede met 200 meter. (Van onze sportredactie) LONDEN. De verrassende opmars van West Bromwich Albion naar de top HAARLEM. De data van de Europese kampioenschappen honkbal en softbal zijn gewijzigd. De Europese titelstrijd honkbal wordt van 11 tot en met 19 augus tus gehouden in het Italiaanse Triest. Nederland speelt daar een serie van zeven wedstrijden tegen de Europese titelhou der Italië. Het kampioenschap softbal wordt van 26 augustus tot en met 3 sep tember in Trento, eveneens Italië, gehou den. Beide toernooien zouden aanvanke lijk van 28 juli tot en met 5 augustus plaats vinden. van de Engelse eerste divisie heeft in Engeland de laatste weken de voetbalpro- gressieven weer danig in de kaart ge speeld. Het merendeel van de Engelse voetbalinsiders vindt immers nog altijd dat er in Groot-Brittannië niet alleen het attractiefste, maar ook het beste voetbal ter wereld wordt gespeeld. Dit ondanks het feit dat bijvoorbeeld het Engelse team zich na de wereldtitel in 1966 (wat auto matische plaatsing voor de WK 1970 in hield) niet meer heeft kunnen plaatsen voor de WK-evenementen van 1974 en ’78. Dat merendeel wil het Britse voetbal Brits houden, wat zoveel wil zeggen dat men geen buitenlanders op de Engelse voetbalvelden wil zien ronddraven. Nu evenwel het Londense Tottenham Hotspur met zijn Argentijnse WK-voetballers Ar- dilles en Villa en West Bromwich Albion met zijn drie uit het Caribische gebied afkomstige gekleurde voetballers zoveel succes oogsten in de Engelse league, zijn nu ook de managers van andere verenigin gen naarstig op zoek gegaan naar buiten lands talent. Trainer Ron Atkinson, die pas een jaar de dienst uitmaakt bij West Bromwich Albion, heeft in feite, samen met het mana gement van de Spurs, er voor gezorgd dat er de afgelopen maanden een voor de „Bij de dames staat aansluiting bij de Europese top voorop. Concreet gezegd be tekent dat, dat een tweede of zelfs derde speelster van het niveau Vriesekoop ge wenst is. Dat is niet iets waar je jaren Op kunt wachten, dat moet snel gebeuren. Gezien het aanbod van talent hoeven we gelukkig niet te wanhopen. Er zijn genoeg speelsters die Vriesekoop uit haar isole ment kunnen verlossen”. Bij de heren daarentegen staat een som bere toekomst voor de deur. Nico van Slobbe en Bert van der Helm staan gereed om af te zwaaien, maar het aantal opvol gers wordt per maand geringer. René Hi j- ne, ooit betiteld als het meest begaafde talent, levert eeuwig strijd tegen blessu res en studieperikelen, Hans Lingen mist de ambitie om internationaal van zich te doen spreken, Ronald Rijsdorp is herstel lende van een diepe mentale inzinking en Trevor Taylor kan geen financiële voor delen ontdekken in een eventuele natura lisatie. Kortom, het potentieel raakt uit- De als derde geplaatste Amerikaan Vi tas Gerulaitis heeft zich als eerste van de favorieten geplaatst voor de tweede ronde van het 175.000-dollartoernooi van Bir mingham. Hij versloeg zijn landgenoot Tim Vance met 6-1, 7-5. De belangrijkste uitslagen van de partijen uit de eerste ronde: Corrado Barazzutti (It)-Hank Pfis ter (VS) 7-5, 6-2; Buster Mottram (GB)- Manuel Orantes (Sp) 6-3, 6-4; Stan Smith (VS)-Geoff Masters (Austr) 7-5, 6-3. John Frandsen, de dertigjarige Deense middenvelder van PEC Zwolle, zal aan het einde van dit seizoen, na zes jaar in het Nederlandse betaalde voetbal te hebben gespeeld, terugkeren naar zijn geboorte land. Frandsen heeft achtereenvolgens bij NEC, Wageningen en PEC Zwolle onder contract gestaan. Sparta heeft Danny Blind, de talentvol le aanvallende middenvelder van RCS (Souburg) gecontracteerd. Blind ging gis teren akkoord met de financiële voorwaar den, die penningmeester Floor Bouwer hem voor twee jaar bood. Blind (17) speel de al in diverse amateurselecties. Jan-Willem Boogman heeft tijdens in ternationale indoor-atletiekwedstrijden in Nashville in de Amerikaanse staat Tennes see de 880 yards gewonnen in een tijd van 1 minuut 51,87 seconden. Volgende week onderneemt hij een aanval op het Nederlands record op de 800 meter. Keith Burkinshaw heeft met het aan trekken van de twee Argentijnse wereld- geput, juist nu de nood aaa de man komt en de bond van plan is meer geld uit te trekken voor bezoek aan internationale evenementen. De tweevoudige Zweedse wereldkampioen Ingemar Stenmark is dit seizoen in de reuzeslalom een klasse apart. Gisteren was hij zelfs in Adelboden, waar hij nog nooit eerder had gewonnen, on stuitbaar. Hij behaalde daarmee zijn vier de zege in evenzovele wedstrijden voor de wereldbeker. India heeft in Madras de vierde testwed- strijd tegen het cricketteam van West-In- dië met drie wickets gewonnen. De scores waren: in de eerste innings West-Indië 228 en India 255, in de tweede innings West Indië 151 en India 125 voor 7. Het Nederlands militair elftal heeft in Breda een wedstrijd tegen eredivisieclub NAC gelijk gespeeld: 0-0. Het veld was bijzonder slecht bespeelbaar. toernooi haar topvorm kan demonstreren. Zonder Vriesekoop zou het Nederlandse toptafeltennis niet meer zijn dan een af spiegeling van de heersende armoede. De interlandwedstrijden in de eerste divisie hebben aangetoond dat de terugweg nog teerde de WK-Argentijn Tarantini; Shef field United kreeg versterking van Sabel la, eveneens een Argentijn; Ipswich Town nam Arnold Mühren van FC Twente over; Southampton contracteerde de Joegoslaaf Galac en Manchester City kwam onlangs rond met de Poolse international Deyna niet in zicht is. Het verlies tegen Luxem burg, een zwarte bladzijde in de tafelten- nishistorie heeft een schokeffect teweeg gebracht. Hoev groot de gaten zijn die gedicht moeten worden zal pas blijken tijdens de wereldkampioenschappen. tengen, 3 op een ronde Jan Kroon, 4 Rien de Rhoon, 9 Marcel Pennings, 10 Jan Veldt, 11 Jan v. d. Hoorn, 15 Engel Ver- maat. Uitslag Oudendijk: 1 Ab Weys, 2 Frits Boon, 3 Egbert Vossenbelt, 5 Jos Niesten. SYDNEY. De Nieuwzeelandse Olym pisch kampioen op de 1500 meter, John Walker, is aan een imponerende come back bezig. Na een seizoen uit de running te zijn geweest door een blessure verbeter de hij in Sydney het vijf jaar oude Austra lische record op de mijl. Hij liep die af stand in de knappe tijd van 3.56.3, viertien de seconde onder het record. Walker nam halverwege de race de leiding, en finishte met ruime voorsprong op de concurrentie. kelijk, omdat het Engelse voetbal in feite internationaal nog altijd niet zijn toon aangevende plaats heeft kunnen herove ren. „De doorstroming is op dit moment ge stagneerd”, stelt Poulissen, „er is zo weinig keus dat we Van der Helm en Van Slobbe in feite niet kunnen missen. Als je de prestaties van de jeugd in internationaal verband in ogenschouw neemt begrijp je niet hoe dat probleem kan ontstaan. Jeugdspelers uit andere landen, die een paar jaar geleden hetzelfde niveau hadden als onze junioren steken met kop en schou ders overal boven uit. Bij ons kan men de offers die worden gevraagd kennelijk on voldoende combineren met een maat schappelijke opleiding. De keus valt dan op het voltooien van de studie en dat is een logische en verstandige zaak, hoe verve lend dat voor ons ook mag zijn. Ik denk dat we daarmee moetem leren leven”. Internationaal gezien zou het daarom wel eens een broodmager seizoen kunnen worden, al zal de bond tegen de verwach ting in toch eén dames- en een herenaf vaardiging naar het verre Noordkoreaan- se Pyong Yang sturen, waar eind april de wereldkampioenschappen worden gehou den. Voor Vriesekoop betekent dat een minder gewenste onderbreking van de stu die, die zij dit jaar voorrang verleent. Het valt daarom te betwijfelen of zij in dat kampioenen aanvankelijk veel sceptische commentaren moeten incasseren, maar na enkele maanden kan hij toch tevreden constateren: „Bij Tottenham is het mo menteel zo dat de investering die we begin dit seizoen hebben gedaan in Ardilles en Villa zich op dit moment al bijna heeft terugbetaald”. Om de transfer van de twee Argentijnen te kunnen financieren moest Burkinshaw drie spelers van de hand doen: McNab, Duncan en Moore. Dit drietal bracht in totaal 1,8 miljoen gulden op. „Bovendien trekken we nu bij de thuiswedstrijden van de Spurs 40 procent meer toeschouwers dan vorig jaar en als de lijn zich voortzet hebben wij nog voor het eind van dit seizoen de drie miljoen die wij voor Ardil les en Villa hebben neergeteld terugver diend”. „Onze thuiswedstrijden trekken nu ge middeld 40.000 toeschouwers en dat is de laatste tien jaar niet meer voorgekomen. Bovendien is Tottenham ook beter gaan voetballen. Dat bewijst onze positie op de ranglijst van de eerste divisie, die we mogelijk met het materiaal van vorig seizoen niet hadden kunnen bereiken”. Het voorbeeld van West Bromwich Albi on en Tottenham Hotspur is inmiddels in Engeland al door verscheidene andere clubs gevolgd. Birmingham City contrac- I Een geschenk van I DAALDEROP B.V. te t.w.v. 165,-. G 19.30 uu 19.30 uui EN TEL 143 KRACH S! V KLEI] Net als in ’54, ’73 en ’78 zal de Ronde van Frankrijk in 1981 in Nederland van start gaan. Dit is vrijwel zeker, omdat Tourbaas Felix Levitan niet tot overeen stemming kwam met organisatoren in een Franse stad. De Nederlandse startplaats ligt in de regio van Leiden, dat vorig jaar met de Tour in last raakte. De naam van de plaats werd nog niet bekendgemaakt, om dat de contracten nog niet getekend zijn. Daarmee werden bestaande ideeën over de verwezenlijking van topsport zonder pardon aan de kant .geschoven, tot grote ergernis van het Amsterdamse Tempo Team, dat als voormalig hofleverancier van Oranje in ijltempo voorbij werd ge streefd. De hoofdstedelijke vereniging rea geerde door onrust te stoken via deels juiste aantijgingen aan het adres van Bak ker en door het topsportbeleid van de NTTB tot op de bodem te kraken. Bondsvoorzitter Ad Poulissen wilde slechts ten dele op de grieven inhaken en wees bijvoorbeeld de kritiek op het selec tiebeleid van de sportcommissie van de hand. Nu, nog geen jaar later, liggen de plannen om juist die commissie te her structureren, op tafel. Poulissen moet toe geven dat de oppositie van TT in zekere zin de aanzet is geweest voor die verandering. „Ik spreek niet tegen dat de sportcommis sie in het verleden op sommige punten heeft gefaald. Bakker heeft ten opzichte van TT taktisch verkeerd gehandeld en dat was voorkomen wanneer hij vanuit de sportcommissie een betere begeleiding had gehad. Het is bekend dat Bakker in interviews vrijwel nooit evenwichtig naar buiten treedt. Een handicap misschien, maar hij heeft zijn excuses aangeboden en die zaak is uitgepraat”. De bondscoaches Bakker en Schoofs hebben ieder afzonderlijk hun visie op het Bettine Vriesekoop: uit haar isolement halen. NUENEN. Binnen de NTTB klinkt boven het geruzie uit nu eindelijk een stem die het topsportwezen nieuw leven in wil blazen. Wat vaag weliswaar, maar een eerste reorganisatori- sche zet toont aan dat de ogen van de bondsbestuurderen niet langer voor de realiteit zijn gesloten. Via een hernieuwde taakverdeling binnen de sportcommissie Het is niet allemaal goud wat er blinkt in het Amerikaanse voetbal. Dat vindt ook Excelsiorspeler Frans Struis, dus zei hij gisteren nee tegen Hans Kraay, die hem 20.000 dollar bood om voor Oakland Stam pers te gaan voetballen. Struis (29): „Ik ben getrouwd en vang nu als semi-prof bij mijn baas en Excelsior meer. Als vrijgezel zou ik misschien anders hebben beslist”. topsportgebeuren naar voren geschoven en getracht de manier aan te geven waar op het internationale aanzien het snelst weer kan worden opgepoetst. „Beide he ren hebben van ons de vrijbrief meegekre gen om in die geest te handelen. We be schouwen deze periode als een overgangs periode op weg naar verjonging”. AMSTERDAM. De internationale Basketbal Federatie (Fiba) heeft het deel nemersveld rond voor het achtste toer nooi om het wereldkampioenschap dames van 29 april tot 13 mei in Zuid-Korea. De deelnemende ploegen zijn: de Ver enigde Staten en Japan (op grond van plaatsing uit het vorige wereldkampioen schap), de continentale vertegenwoordi gers Senegal (Afrika), Canada (Noord- Amerika), Mexico (Midden-Amerika), Bra zilië (Zuid-Amerika), Maleisië (Azië), Frankrijk (Europa), Australië (Oceanië), het organiserende land Zuid-Korea en de invitees Italië, Nederland en Bolivia. Op 24 februari zal in München de inde ling in drie groepen van vier worden be kendgemaakt. De nummers één en twee uit de groepen spelen met het vrijgestelde Koreaanse team in de finalepoule. De an dere landen komen uit in het troosttoer- nooi. stap in goede richting waarin voor het eerst een doordachte visie op tafel wordt gelegd doet de tafeltennisbond een bescheiden stap in de goede richting. Sinds de wereldkampioenschappen van 1977 in Bir mingham, waar Bettine Vriesekoop voor het eerst op internati onaal niveau opzien baarde, is de onderlinge verdeeldheid in de NTTB een hopeloos struikelblok. Gerard Bakker, clubtrainer en beschermengel van Vriesekoop en bondscoach bij de dames, boekte met zijn pupillen rigoureuze terreinwinst met behulp van trainingsmethodes die een sterk oosterse inslag meekregen. (Van onze schaatsmedewerker) OLDENDIJK/TER AAR. In diverse steden werden dinsdag nationale schaats wedstrijden gehouden. Zo won Dries „Boemerang” van Wijhe een marathon- wedstrijd over 100 ronden in Ter Aar, terwijl Ab Weijs de snelste was over 80 km in Oudendijk. In Ter Aar, woonplaats van oud-elfste- dentochtwinnaar Jan v. d. Hoorn, gingen ruim 70 man van start voor een 100 ronden wedstrijd. Op de snelle ijsbaan werd onder aanvoering van Dries van Wijhe een zo hoog tempo onderhouden dat al spoedig een kopgroep ontstond met o.a. Henk Por tengen, Jan Kroon, Rien de Rhoon en Dries van Wijhe terwijl vele andere rijders moesten af haken (er zouden slechts 16 man de finish halen) onder zijn beulswerk. Met nog tien ronden te rijden ging Van Wijhe alleen aan de haal om tenslotte met driekwart ronde voorsprong als eerste over de streep te gaan. Uitslag: 1 Dries van Wijhe, 2 Henk Por- Het aantrekken van buitenlandse spe lers, hoewel het nog maar om een handje vol spelers gaat, heeft bovendien een gun stige uitwerking gehad op de toeschouwersaantallen in Engeland. In 1948-1949, toen het Engelse voetbal te recht nog als het beste ter wereld gold, was een opkomst van 40 miljoen toeschouwers per seizoen een doodnormale zaak. Na het echec tegen de Hongaren (Wembley - 1953) liep dat aantal echter schrikbarend teruè- Na 1966, het jaar waarin Engeland in eigen land wereldkampioen werd, viel er nog een korte opleving te noteren, maar enkele jaren geleden konden er per seizoen nog maar 25 miljoen toeschouwers worden be groet. Afgaande op de cijfers van de laatste maanden is dat echter een voorlopig diep tepunt geweest. Door het Engelse voetbal met wat buitenlandse spelers te injecte ren, zal hoogstwaarschijnlijk eind dit sei zoen de 30 miljoen weer gehaald kunnen worden. En dat is dan inderdaad opmer- tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Engelse begrippen grote jacht is ontketend op’buitenlandse voetballers, die het Engel se clubvoetbal iets meer allure moeten geven. Tottenham Hotspur-manager Keith Bur kinshaw: „Nadat wij Ardilles en Villa had den gehaald is er plotseling in Engeland een geweldige interesse ontstaan voor bui tenlandse voetballers. Kennelijk heeft on ze handelwijze andere clubs aan het na denken gezet, hoewel men er aanvankelijk bijzonder veel kritiek op had. Toen Totten ham nog in de tweede divisie speelde, had ik evepwel al voor mezelf geconstateerd dat men in de top van het Engelse voetbal op een totaal verkeerde golflengte zat”. „Topclubs namen spelers van elkaar over tegen dermate extreme transfersom men dat die nauwelijks nog waren op te brengen. Bovendien ging elke transfer som gepaard met een bedrag aan hand geld waar je helemaal stil van werd. Met het aantrekken van buitenlandse spelers heb je daar allemaal niet mee te maken. De buitenlanders zijn niet alleen een stuk goedkoper, maar vragen bovendien be duidend minder handgeld dan de Engelse topspelers, die zich hoe langer hoe meer uit de markt beginnen te prijzen”. Met zijn 1600 W maakt u snel de lekkerste hap- les. roond net (j ÜT’’ L, 'sw^‘ J

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31