Meer dan Rode Khmer: Russen 100 doden bij busongelukken Fransen niet van ff Gijzelingen San Salvador Kapers van Libanese voorbij Glij maar raak. actief in Cambodja om gevaar weg uit Libanon Boeing geven zich over :j Studie over soepeler loonbeleid w Zwarte handel )logie Twee kwartjes Volgende maand in Algerije verkiezingen Hongertocht MH 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1 7 WOENSDAG JANUARI 19 7 9 door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Indonesië, Bob Mantiri) nstops voor dit sskunde, skunde). chtingen as afge- eldingen waren er onnet iaf 1 fe r gulden rmeente 5 nachti maken :ing Wel i met d( laats. De len later 1 estolen gelicht iais heeft een be gulden is it dat het Ise inves- sinds de het licht oordelijk igen van nbeurs. ilieken /agens vaar 110 - Garde- n Maat root. Zij Utrecht rtig wa- el Gede- en van van het wil de ;en zoge nwijzing reatit. 1 1 BANGKOK. Naar Thailand gevluchte Rode Khmer-soldaten hebben tegenover de Thailandse inlichtingendienst verklaard dat Russen actief deelnemen aan de strijd om Cambodja, zo wordt uit Bangkok vernomen. De ongeveer 300 Khmer-soldaten verklaarden eenstemmig dat zij tijdens de gevechten om de provinciehoofdstad Battambang, 90 kilometer van de Thailandse grens, blanke mannen hadden gezien. Zij zeggen ervan overtuigd te zijn dat het Russen waren. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De regering van premier James Callaghan heeft gisteravond in het Lagerhuis een confrontatie met de Conservatie ven over het stakingsbeleid ge wonnen. De Labourpartij behaal- de een meerderheid van 24 stem men bij de stemming over een procedure-kwestie. De stemming vormde de climax van een debat over economische aangelegenhe den en de stakingen die de Britse economie verlammen. trijfël Regering-Callaghan wint ligt door de Britse chauffeursstaking stil. (Van onze redactie buitenland) Negatieve balans na 38 jaar sjah-bewind ind) in de Cardomon-bergen. De Vietnamese troepen zouden volgens totaal 116 mensen om het leven gekomen en minstens 72 gewond geraakt. ,,’s Weeks voor Kerstmis liepen drie kin deren ver buiten de stad in het polderland. Zij hadden de fiets aan de hand en bleken gewapend met jutezak en melkflesch. Dus ook op jacht naar lijfsbehoud. Deur voor deur klopten zij aan en zonder resultaat. Ten slotte bleek ook hen de honger te gaan kwellen en de jongste van de drie, een leuk blondkopje van even 13 jaar naar het scheen, waagde de begeerige blikken in een keuken te slaan, waar een dampende pot erwtensoep de knechts en meiden wel dra ten eten noodde. De geurige spijs deed het aanminnige wicht het evenwicht ver liezen en voor zij het wist, was haar de vraag naar eten ontglipt. De boerin keek stug naar dat bedelaarsgedoe, doch toen ze merkte, dat deze kinderen tot andere soort gerekend moesten worden, bood ze toch stuursch en strak een bord snert aan, dat de leuke kleine dankbaar aanvaardde, er bijvoegend, dat zij met drieën waren. Toen kwamen achtereenvolgens drie bor den door het deurluikje en zij .konden buiten in de kou de borden leeglepelen. Nadat dit geschied was, moesten zij bord en lepel maar aan de buitendeur deponee- ren als schooiers. Ietwat onwennig ge schiedde dit, doch stralend ging dit drietal verder, naroemend de krachtige soep en de machtige boerin. Zij deden mij aan moderne driekoningen denken, die ook in de twintigste eeuw op zoek waren naar een schat, voorafgegaan door de lichtende ster van goedgelooven en vertrouwen in men- schelijk mededoogen. Zullen zij hun doel bereikt hebben. Hebben zij hun gaven van dankbaarheid, levensmoed en blijdschap mogen offeren bij de kribbe der Noord- Hollandsche boerderij? Zeker zal het hart der vermurwde boerin, ondanks het honds behandelen van menschenkinderen, zijn loon niet missen”. Ik belde, een boerin deed open. Ik zei (min of meer naar waarheid) dat we uit Amsterdam kwamen, en of ze misschien een boterham voor ons had, want we had den zo’n honger. De boerin keek wat wan trouwend naar onze klompen, maar ver dween toch, ons voor de deur achterlatend waarvan zij de bovenhelft open liet staan. Even later kwam ze terug met twee, enigs zins met boter besmeerde boterhammen. Dankbaar pakten wij ze aan. „Dat is dan twee kwartjes”, zei ze. Ik kreeg een hoog rode kleur, besprongen als ik werd door een gevoel dat ik pas vele jaren later als plaatsvervangende schaamte kon identifi ceren, ik viste een gulden uit mijn zak, gaf haar die en zei met een grotestadsgebaar: „Laat u maar zitten”, waarna we weer die hele lange weg over de kiezelstenen naar ons tweewielige duwkarretje aflegden. Er zijn 1200 Fransen in de Libanon, dat worden er ongeveer 700. De Franse minis- - ter van Buitenlandse Zaken, Jean Fran- ?ois-Poncet, heeft dat gisteren in Den "Haag gezegd aan zijn Nederlandse college ■■/.Van der Klaauw, tijdens een kennisma- 'kingsbezoek in verband met zijn voorzit- terschap van de Europese ministerraad vanaf 1 januari tot 11 juli. De premier verklaarde dat de prijzen scherper gecontroleerd zullen worden en dat de regering zal bekijken of de lagere inkomens kunnen worden opgetrokken met een hoger percentage dan vijf procent. Tevens beloofde hij een studie over het geven van dezelfde salarissen aan ambte naren die hetzelfde werk doen als arbei ders in de particuliere sector. Callaghan vond dat de stakende vracht wagenchauffeurs al genoeg in de wacht hadden gesleept en dat zij beter aan het werk konden gaan. De chauffeurs, die 22 procent loonsver hoging eisen, hebben op de waarschuwing onafhankelijkheid, territoriale integriteit en soevereiniteit van Cambodja veroorde len. In de gemeenschappelijke verklaring die na afloop van de tweedaagse spoedver gadering werd uitgegeven in Bangkok, wordt gezegd dat Asean niet van plan is om de bestaande samenwerking te verbre ken. „In feite staan we nog altijd open voor samenwerking, maar niet met het geweer in onze rug”, aldus de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Mochtar Ku- sumaatmadja. Overigens zal er slechts één kandidaat zijn, die wordt aangewezen door het con gres van het Nationaal Bevrijdingsfront (NLF), dat op 27 januari begint. Dit con gres zal ook een nieuwe politieke leiding kiezen en nieuwe statuten voor het NLF goedkeuren. Het NLF-congres is voor het laatst bij een geweest in 1964. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN, t— „Wij proberen eeu wen in enkele tientallen jaren ineen te schuiven en wij proberen de westerse industriële en technologische revolu tie in te halen”. Dat zei de sjah van Iran in december 1954 in een rede voor de nationale persclub in Washington. Nu 25 jaar later, kan worden gezegd dat het doel, dat de „koning der konin- gen” zich destijds stelde, hem vrijwel zeker zijn troon heeft gekost. Het is eigenlijk nauwelijks voor te stellen: Iran zonder de sjah. Zoals de Franse Zonnekoning, Lodewijk de Veertiende uitriep: „De staat ben ik”, zo heeft Mohammad Reza Sjah Pahlevi vooral de laatste kwart eeuw van zijn 38-jarige periode als onbetwist leider van Iran, de wereld toegeschenen. Op papier leek het streven van de sjah zo mooi. Maar hij schoot al vroeg zijn doel voorbij, doordat hij de Islami tische geestelijkheid in een hoek druk te, zoals elke dictator slechts „jaknik kers” in zijn omgeving duldde en geen enkele voeling had met het gewone volk. Mohammad Reza Sjah Pahlevi werd op 26 oktober 1919 in Teheran geboren. Toen hij zeven jaar oud was liet zijn vader, de kozakkenkolonel Reza Khan, die in 1921 de macht in handen had genomen, zich tot keizer van Iran kro nen. Mohammad Reza kwam in Zwitser land, waar hij op school ging, in contact met de westerse wereld. Op 16 septem ber 1941 nam hij onder dwang van Engeland en de Sovjet-Unie de plaats op de pauwentroon van zijn vader over, omdat deze laatste duidelijk sympa- van industrieën dat tegen het einde van de week meer dan een miljoen arbeiders uit gesloten zullen worden, gereageerd met een verscherping van hun blokkades. thiek stond tegenover het Duitsland van Hitler. In het begin van de jaren vijftig rezen er binnenlandse politieke problemen. Het Nationale Front onder leiding van premier Mossadeq probeerde de verre gaande bevoegdheden van de sjah in te perken en de olie-industrie te nationali seren. In augustus 1953 kwam het tot een uitbarsting. De sjah vluchtte naar Rome, maar kon drie dagen later weer terugkeren na een door de Amerikaan se Centrale Inlichtingen Dienst (CIA) opgezette militaire coup tegen Mossa deq. Sinds die tijd was de sjah een nog trouwer bondgenoot van de Verenigde Staten dan hij al was geweest. In zijn pogingen om van Iran voor het einde van deze eeuw een van de machtigste industriële mogendheden ter wereld te maken, had de sjah hulp nodig, die hij door de olierijkdom van zijn land over al kon kopen. Woordvoerder R. Zuur van de NOB ad viseerde de leden het begeleide vervoer niet te stoppen, maar raadde de leden wel aan duidelijke instructies aan de verladers te vragen. De vaarten naar Engeland vanaf het vaste land zijn door de staking beperkt. De Norfolklijn (Scheveningen-Yarmouth) ligt stil. Transport Ferry Service vaart maar een keer per dag vanuit Europoort naar Felixstowe. De lijn Hoek van Holland- Harwich en de Olaulijn (Vlissingen-Sheer- ness) varen normaal. Dit gedragen verhaal herinnert me aan een onuitwisbare scène uit mijn eigen hon- gertochtverleden. Eind 1944, begin 1945 werden mijn broertje Rob (toen 10 jaar) en ik (toen 14 jaar) door mijn oma (toen 73 jaar) er regelmatig op uitgestuurd om bij de boeren in de Wieringermeer tarwe of ander voedsel te kopen. Met een karretje op kinderwagenwieltjes trokken we er dan, te voet, op uit, om vanuit Hippolytus- hoef op Weeringen de boeren te vinden van wie het gerucht ging dat zij aan het dorsen waren en bereid waren een pond of kilo tarwe te verkopen. Mijn hekel aan lange wandelingen moet in die maanden wortel hebben geschoten. Op een dag hadden we, op de terugtocht van zo’n hongertocht, „trek”. Ik heb sinds de oorlog namelijk leren zeggen dat ik nooit honger heb gehad, alleen maar trek. „Zullen we om een boterham gaan vra gen?”, stelde ik mijn broertje voor. Bru taalweg om een boterham vragen was toch weer andere koek dan eerlijk in de rij staan voor een kilo tarwe dat je betaalde. Bovendien was die dan meestal bestemd voor mijn vader, moeder en twee jongere zusjes die in Amsterdam waren achterge bleven, terwijl die boterhammen alleen maar onze „trek” moesten stillen. Ik herin ner me nog de lange lange tocht over de witte kiezelstenen van het pad naar de deur van de boerderij: knars, knars, knars, daar kwamen de bedelaars aan! id tot bij- /chologie echt. Het ;ebied ter pas vorig >rd opge- lag. i is giste iden aan 3e stenen iffers. De itse juwe- i om een vermoedt L' van de else bis- naai met het ver- katholle- bijeen- van de elijkheid n wordt - ig bij de over wil k.-jonge SAN SALVADOR. Leden van de Na tionale Garde van de Middenamerikaanse staat El Salvador hebben gisteren in de hoofdstad San Salvador een einde ge maakt aan een bezetting van de kantoren van de Verenigde Naties en het Rode Kruis. ir Toe maar! ’t Zal je auto maar zijn. En dan zijn dit nog maar vier van de ruim twaalf auto’s die de geparkeerd staande Renault trakteerde op een verse deuk in de flank. Het gevolg van sneeuw en ijzel die de straten van Brussel veranderden in een spiegel gladde glijbaan. Volgens de organisatie van beroepsgoe derenvervoerders, de NOB-wegtransport, zullen vijf Nederlandse transportbedrij ven werktijdverkorting aanvragen. De be drijven houden zich bezig met onbemand trailervervoer naar Engeland. Dat vervoer ook nai ntig pr - ingvin Bij fabrieken, opslagplaatsen, havens en vliegvelden, verscherpten zij hun acties om te verhinderen dat goederen vervoerd werden. ciaal be (Van onze redactie buitenland) ALGIERS. Op 9 februari zal in Alge rije een opvolger worden gekozen van de onlangs overleden Algerijnse president Houari Boumedienne. De gebouwen werden, evenals de Mexi caanse ambassade, gisteren bezet door ge maskerde mannen, die mensen in gijzeling namen en de vrijlating eisten van politieke gevangenen. Of de bezetting van de Mexi caanse ambassade inmiddels ook ten ein de is, is niet bekend. De ontruimingen geschiedden zonder geweld. De bezetters hadden hun gezichten be dekt met rode zakdoeken en zeiden te behoren tot het linkse „Verenigde Volks- actiefront”. Naast de vrijlating van hon derden gevangenen, eisten zij ook de pu blicatie van een manifest in de dagbladen van El Salvador. De acties vonden plaats nog geen 24 uur nadat een groep van veertig moeders van politieke gevangenen en „verdwenen men sen” een gebouw van de Verenigde Naties bezetten. De moeders staakten hun actie zonder antwoord te hebben gekregen op hun eis tot vrijlating van gevangenen. De regering van El Salvador houdt vol dat er geen politieke gevangenen zijn in El Salva dor. Ook de Asean-landen, bestaande uit Thailand, Singapore, Maleisië, Indonesië k-en de Filippijnen, houden de deur met Hanoi open ondanks de krachtige gemeen- schappelijke verklaring waarin zij de ge- wapende interventie van Hanoi tegen de BUENOS AIRES/NEW DELHI/CARA- CAS. Bij busongelukken in India, Ar gentinië en Venezuela zijn gisteren in Bij Gat, een dorp op 560 kilometer ten zuidwesten van de Zuidindiase stad Ma dras, stortte een bus in het ravijn. Daarbij kwamen 37 inzittenden om en liepen zeker 20 mensen verwondingen op. In Yaracuy, op 30 kilometer ten westen van de Venezolaanse hoofdstad Caracas, reed een bus in volle vaart tegen een vrachtauto. De bus vloog in brand. Zeker 36 mensen kwamen hierbij om het leven. Bij een botsing tussen twee bussen ten zuiden van de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires vonden 33 mensen de dood en raakten 53 mensen gewond BEIROET. Zes mannen, Libane se sji’iten, die gisteravond een Boeing 707 van de luchtvaartmaat schappij MEA (Middle East Airlines) kaapten, hebben zich vannacht aan de politie overgegeven, na eerst de 73 passagiers en negen bemanningsle den te hebben vrijgelaten. Volgens de commandant van een grens- eenheid aan de Thailandse grens, kolonel Thapanad, heeft de verovering van Poipet een politiek oogmerk, aangezien Poipet geen strategische waarde heeft. Intussen heeft Japan aangekondigd dat het de bui tenlandse hulp aan Vietnam niet zal op schorten. Aanvankelijk zou Japan de rijst- leveranties en kapitale hulp stopzetten als gevolg van de gewapende interventie van Hanoi in het buurland Cambodja, maar de regering meent dat opschorten van de hulp, waartegen Vietnam heeft geprotes teerd, een tegengesteld effect zal sorteren. De regering-Ohira zou het beleid van de vorige premier Foekoeda willen voortzet ten, dat gericht is op het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met zo wel de Asean- als met de Indochinese landen Laos, Cambodja en Vietnam. Het aangaan van vriendschappelijke betrek- kingen met de drie landen zou in de visie van Foekoeda bijdragen tot beter klimaat in heel Zuidoost-Azië en op lange termijn "■f tot een betere verstandhouding leiden tus- sen Asean en Indochina. loog pro- lieeft een /er enige itmoetin- 'iert mor- hij druk i memoi- Om de boeren aan zich te verplichten; riep de sjah in 1963 de „witte revolutie” uit, een qua opzet gigantische land bouwhervorming, die een eind moest maken aan het grootgrondbezit. Alle grootgrondbezitters moesten hun grond verkopen, aan de staat, op één dorp na. Als prijs kregen zij een bedrag dat tienmaal zo groot was als het be drag dat zij jaarlijks aan inkomsten van dat land voor de belasting hadden opgegeven. Hoewel voor veel groot grondbezitters deze prijs tegenviel - zij hadden te weinig voor de belasting op gegeven - konden zij toch met deze financiële compensatie een aandeel verwerven in de industriële ontwikke ling van het land. De VN heeft zoals bekend Nederland om een contingent soldaten gevraagd, omdat Iran en Frankrijk troepen terugtrekken. De spanning in Zuid-Libanon stijgt in tussen naar een hoogtepunt. Israëlische 'commando’s bliezen gisteren twee huizen op die behoorden tot een Palestijnse terro ristenbasis op 2 kilometer ten zuiden van de Zuidlibanese havenplaats Tyrus. Intussen was het de bedoeling dat de boeren van de staat grond zouden ko pen over een periode van vijftien jaar. Maar aangezien zij geen geld hadden, moest er worden geleend, wat uiteinde lijk betekende dat zij slechts „voor de bank” werkten. Het resultaat was een trek van het platteland naar de stad, waar inmid dels de industriële ontwikkeling goed op gang was gekomen. Voor de voedsel voorziening van Iran was deze ontvol king van het platteland desastreus: het land dat vroeger voedsel exporteerde, moet nu voedsel importeren. Bij de verwerkelijking van zijn plan nen kon de sjah geen oppositie gebrui ken. Met de politieke oppositie maakte hij korte metten. Daartoe had hij de beschikking over de zo gevreesde ge heime politie, de SAVAK, die overal was en mensen ongestraft kon marte len, kortom een ware terreur uitoefen de. De religieuzen die hun positie en die van de kerk door de modernistische plannen van de sjah bedreigd zagen, stelden zich wel te weer, maar werden of verbannen of in de gevangenis gezet. Zijn tweede belangrijke steunpilaap was het leger, dat hij met behulp van de Amerikanen tot een van de modernste van de wereld maakte. De Verenigde Staten waren des te gewilliger om de sjah bij te staan, omdat Iran een uiterst strategische plaats inneemt in het ge bied van de olierijke Perzische Golf en omdat de sjah graag „de politieagent” in dit deel van de wereld wilde zijn. Maar de man die op internationaal terrein zo’n belangerijke rol speelde, mislukte op nationaal terrein. In de brochure „Zwarte Handel” van A. J. A. C. van Delft, kort na de oorlog uitgegeven, staan honderden prijzen van artikelen gedurende de oorlogsjaren ver meld. Ik beperk me tot de brood- en tarwe- prijzen, die opliepen van 18 cent per brood in 1941, tot 25 cent per sneetje op 2 december 1944 en 1,50 per sneetje op 18 januari 1945. Een mud tarwe kostte toen 1400, op 2 februari 2000 en op 17 febru ari 1945 zelfs ƒ3900. Toen kwam het Zweedse wittebrood en kelderden de zwarte prijzen, al werd er op 4 juni 1945, dus een maand na de bevrijding, nog 18 gevraagd voor een Rode-Kruiswittebrood, hoewel de officiële prijs voor een pak Engelse bloem toen 0,28 was. In „Zwarte Handel” las ik ook dit ver haal: De troepen tegen wie zij vochten waren volgens de Khmer-soldaten alle Vietname se. Soldaten van het pró-Vietnamese volksleger van Cambodja waren nergens te bekennen, zo zeggen de gevluchte Khmer-soldaten die volgens eigen zeggen de opdracht hadden de opmars van de Vietnamese tanks te vertragen om andere ;ken da Khmer-eenheden de tijd te geven zich or- ippelijk dentelijk terug te trekken naar hun basis de eigei i, winki a soorte,. militaire waarnemers in Bangkok posities hebben ingenomen rond de stad Poipet, 60 -..•'.r kilometer van de Thailandse grens. Waar- nemers zijn van mening dat de Vietname- omertij' zen bewust hun acties vertragen om de in groene uniformen gestoken Cambodjaan se bondgenoten van het verenigd front de i eer te geven voor de ogen van de internati- Gelijl-*' onale pers Po*Pet te veroveren. i zijn pa ichineop arden ge kking t tiebepei lenindus ind bij di lijks be :hap. He: de Euro iet gelijkJ (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De militairen van het 1 Franse contingent van de VN-vredes- tnacht in de Libanon worden niet terugge trokken omdat hun taak te gevaarlijk zou zijn. Reden is, dat Frankrijk zijn aandeel in de vredesmacht in dat land te groot vindt. confrontatie in Lagerhuis Het vliegtuig werd tijdens een vlucht van de Libanese hoofdstad Beiroet naar Amman in Jordanië ge kaapt door het gewapende zestal, dat de terugkeer naar Libanon eiste van hun geestelijke leider, Imman Moessa Sadr. Sadr is al viereneenhalve maand zoek. Hij verdween toen hij een bezoek aan Libië bracht. Toen de kapers geen toestemming kregen op Cyprus te landen en hun eveneens toestemming om in Turkije te landen was geweigerd, vloog het toestel terug naar Beiroet, waar poli- tie-eenheden het toestel omsingelden. De kapers lieten eerst de vrouwen en kinderen onder de passagiers vrij en stemden ermee in zich over te geven na een persconferentie, die zij wilden geven om hun grieven te spuien over Sadr’s verdwijning. Die persconferentie vond vannacht plaats in het stationsgebouw van de lucht haven Beiroet, waar een van de ka- pers een gedrukte verklaring ver spreidde onder het hoofd: „Een kreet voor het wereldgeweten”. Libië werd in die verklaring verantwoordelijk ge steld voor de ontvoering van Imman Sadr. Onmiddellijk daarna werden de passagiers vrijgelaten en gaven de kapers zich over aan de politie.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3