Reactie op brief werkgevers Stille wachter Beschuldigingen Verdachte van na ramp op Spaanse camping 132 Executies Mime-spelers vorig jaar in protesteren per Zuid-Afrika ansichtkaart Politiebond vindt snelvuurwapens levensgevaarlijk Stakingen Forse kritiek in in Spanje EG-parlement op commissie Blijvende hulp staalindustrie bomaanslag ontsnapt HOOGEVEEN VEILT Damiate Pers Interieur tlasritfue v v „Problemen met motor F-16 niet ernstig” Verband Stevin-order en moord op Letelier BALANS OPRUIMING Van Wijk wil claim op Delmare Umuider Courant Volgens licentiebouwer Fokker NU OPRUIMING L Relus ter Beek in getuigenverklaring: V X, genlijk niets dat wij nog niet wis ten. Over een aantal door hen aangevoerde punten is best met ons te praten. Dat hangt echter af van de vraag hoe de werkgevers op onze voorstellen zullen reage ren. Het CAO-pakket ligt nu een maal bij hen op tafel”. SLECHTS 3 dagen OPRUIMING st s< g' S( d a ei V' n V n P n 1! n v k [N|EjyjT[s| DEN HAAG. „Er staat in de nota van de metaalwerkgevers ei- BINNEN- EN BUITENLAND (ADVERTENTIE) Industriebonden bereid te (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) stille wachter zich zou omdraaien zou hij het koninklijk paleis in de verte zien. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) I 147,50 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Volgens een woordvoerder van Fokker op Schiphol, waar ongeveer 200 F-16’s voor Nederland en Noorwegen in licentie worden gebouwd, zullen de nieuwe kleine gebreken die in de VS zijn geconstateerd aan de motor van het nieuwe F-16 jachtvliegtuig, geen enkele invloed hebben op de voortgang van de produktiewerk- zaamheden. Volgens Van Wijk was het de bedoeling „dat er met het schip hengeltochtjes zou den worden gehouden. Het was voor ons een verrassing te horen dat het schip ge bruikt zou worden als zendpiraat. Onze advocaat gaat nu onderzoeken of wij een claim kunnen laten leggen op het schip”, aldus Van Wijk. (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG/Rotterdam. De in Cura sao gevestigde „Jean van Wijk Dentals Holding” gaat onderzoeken of zij een claim kan leggen op het maandag opge brachte piratenzendschip Delmare. Vol gens de Rotterdammer Jan van Wijk, di recteur van de tandtechnische inrichting Epivan, is die holding voor dertig percent eigenaar van het schip. 62,5 miljoen dollar, geen doorgang te la ten vinden^ CATANZARO (AP). De rechtse uit gever Ventura, die terecht moest staan voor het plegen van een bomaanslag in Milaan december 1969, waarbij 16 mensen om het leven kwamen en 90 werden ge wond, is er maandag in geslaagd te ontko men aan zijn politiebewakers. Ventura is de tweede belangrijke ver dachte, van de in totaal 32 die terecht moeten staan voor de aanslag, die verdwe nen is. MADRID (AFP). Horeca-personeel in Madrid is gisteren voor drie dagen in sta king gegaan. Een van de eisen, een mini mumloon van 25.000 peseta (720 gulden), is door de werkgevers aanvaard, maar ge weigerd is de werkweek van 44 uur terug te brengen tot 40 uur. De schoonmaakploegen, in totaal 18.000 man, zijn maandag ook aan een staking voor drie dagen begonnen om meer loon. Bij de Spaanse autofabriek Seat gaan morgen 30.000 mensen voor drie dagen in staking. van de kosten, verbonden aan werktijd verkorting, wordt onvoldoende in samen hang gezien met de mogelijkheden van besparen in de collectieve sector. MADRID (AFP). Zes mensen zijl gisteren officieel door een Spaanse rech ter in staat van beschuldiging gesteld, in verband met de ramp op de camping „Los Attaques”, juli vorig jaar, waarbij meer dan 200 mensen om het leven kwamen, toen een tankauto bij de camping explo deerde. De eerste executie van dit jaar vond maandag in de gevangenis van Pretoria plaats. Veroordeeld wegens huisvrede breuk en beroving, werd een zwarte man opgehangen. Zuid-Afrika is een van de landen waar nog op grote schaal de doodstraf wordt toegepast. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON. Het PvdA-Tweede- Kameriid Relus ter Beek heeft gisteren als getuige in het Letelierproces voor de federale rechtbank in Washington de ver klaring van de openbare aanklager Euge ne Propper ondersteund. Daarin wordt een verband gelegd tussen de moord op Letelier en zijn geslaagde poging, na de val van Allende, om een investering van de Stevingroep in Chili, ten bedrage van de grond blijven om enkele veranderingen in de motor aan te brengen. Na eerdere problemen met de brandstof- pomp van de door Pratt and Whitney gefa briceerde motor is nu een nieuw euvel geconstateerd in het brandstofsysteem. Het gaat om de kleine elektromotoren die kleppen in het brandstofsysteem moeten bewegen en die onvoldoende geïsoleerd blijken te zijn, waardoor de brandstoftoe- Volgens de Amerikanen hebben deze wijzigingen geen enkele invloed op het produktieschema van de door General Dy namics gemaakte jager, noch op het test programma. De verbetering in het brand stofsysteem zal aan alle nog te bouwen motoren worden aangebracht. DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM zal deze week „bedolven” wor den onder kaarten, die haar gestuurd wor den door verontruste mimespelers en an dere supporters van deze kunstvorm. De vakgroep Mime van de Kunstenaarsorga- nisatie-NVV (KO-NVV) heeft het initia tief genomen voor deze protestactie. donderdag 18 januari vrijdag 19 januari zaterdag 20 januari Kortingen 3O-6O 17 januari gesloten PRETORIA (AFP). In Zuid-Afrika zijn in het afgelopen jaar 132 mensen terechtgesteld. Een woordvoerder van het ministerie voor het Gevangeniswezen maakte gisteren bekend, dat in 1978 105 zwarten, 26 kleurlingen en een blanke zijn opgehangen. Dit is het hoogste cijfer sinds 10 jaar. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning ei ni g< e< VI STRAATSBURG (ANP). Het Euro pees Parlement is het eens met de Europe se Commissie dat de maatregelen die twee jaar geleden werden genomen om de staalindustrie te helpen, ook dit jaar van kracht moeten blijven. BIJ ONZE OPRUIMING BEGINT MORGEN s g t ii r 4) d ^xciusieue ‘dnie/tlewis c^?)innen(uds- sAiclMeetuar, ‘^taetnendaatsewea 25J a. si o d a g Si is I. j< v o s V V V t z d KUNST - ANTIEK - MEUBILAIR Zie veilingaankondiging vrijdag i' In de loop van het produktieproces wor den aan een vliegtuig en de motor tal van wijzigingen aangebracht op grond van de testervaringen in de VS. Dat is ook in dit geval zo, aldus de woordvoerder. Van een stagnatie in de produktie of van grote veiligheidsproblemen is volgens hem geen sprake. Vorige week moesten de vijf eerste pro- duktietoestellen van dit type, waarvan Ne derland er 102 heeft besteld, korte tijd aan KRUISWEG n HAARLEM nieuw Chili in Rotterdam en de poging van j- Letelier om de Nederlandse regering ertoe te bewegen zich tegen een lening van de j Wereldbank aan Chili uit te spreken. Tijdens het drie kwartier durende ver hoor liet Ter Beek zich in niet mis te verstane bewoordingen uit over het huidi ge bewind in Chili, dat hij als onwettig en fascistisch kwalificeerde. Het was voor het eerst dat er tijdens het proces dergelijke scherpe politieke uitspraken werden ge daan. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN. - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (@AieMeen 023-251728 Het zestal, twee directeuren en technici, wordt beschuldigd van „nalatigheid bij het uitoefenen van hun beroep”. Zij zijn al eerder veroordeeld tot de betaling van 1,2 miljard peseta (ongeveer 36 miljoen gul den). Het zelfde bedrag moet ook door de ondernemingen waar zij voor werken wor den betaald. Onderzoek heeft uitgewezen, dat de tankauto overbelast was en geen veiligheidsklep had, wat uiteindelijk een te grote druk veroorzaakte, waardoor de au to met propyleen is geëplodeerd. aldus de boze commentaarschrijver in „La Libre Belgique” (Het Vrije België), die hierboven ook al aan het woord kwam. De politie van Brussel riep de automobilisten maandagochtend dan maar via de radio op, hun voertuigen thuis te laten en met het openbaar ver voer te reizen. Helaas gebeurde dat pas om acht uur, toen tienduizenden foren zen al op weg waren gegaan. Resultaat: eindeloze files, een zeer groot aantal bot singen en gemiddeld twee uur te laat op het werk. „Maar het is dan ook een buitengewone winter”, zei onlangs demissionair pre mier Paul Vanden Boeynants. „Welnee, het is helemaal geen buitengewone, maar een normale, flinke winter”, reageerde Armand Pien, de „weerman” van Ukkel, tevens populairste tv-figuur in Vlaande ren. Wat gaat er dan steeds mis in ons land, vroeg een vrouw via BRT-radio aan minister van Verkeer Chabert, „als we een warme zomer hebben, is er een te kort aan drinkwater; als het in de herfst veel regent, ontstaan overstromingen, en als het ’s winters vriest en sneeuwt, wor den de wegen onbegaanbaar”. De minister bleef het antwoord schul dig. Hij heeft het moeilijk met de kou. Kort na nieuwjaar al toonde de Vlaamse televisie hoe sneeuw de Belgische wegen vrijwel onbegaanbaar maakte. De came ra’s van het programma Terloops („Nieuws in de marge”) toonden de weg van het Vlaamse Sint-Niklaas, een plaats nabij Antwerpen naar Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen. In België veel sneeuw en gladheid en obstakels en di rect na het passeren van de Nederlandse grens („sneeuwgrens”) een tamelijk goed berijdbare weg. Al jarenlang zit de mimesector in een achterstandspositie. Om de ergste knelpunten weg te nemen heeft de com missie mimekunst van de Raad voor de Kunst destijds een vierjarenplan voor de mime opgesteld, dat het bestaande on rechtvaardige subsidiesysteem moet ver vangen. De minister van CRM heeft tot nu toe niet op het plan gereageerd. De Raad voor de Kunst heeft de bewindsvrouw nu laten weten dat als er vóór 25 januari geen concreet antwoord van het departement komt,-de gehele Raad voor de Kunst haar advieswerkzaamheden zal opschorten. De kunstenaarsorganisatie-NVV steunt dit ul timatum met klem. STRAATSBURG. De Europese com missie, het dagelijks bestuur van de EG, had ten aanzien van de recente staking van de binnenschippers een actievere rol moeten spelen, vooral nadat het Europees parlement daarom had gevraagd, zo merkte Tweede-Kamerlid W. Albers (PvdA) gisteren op tijdens de zitting van het Europees parlement in Straatsburg. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 De Haagse politie bracht eergisteren in samenwerking met de rijkspolitie te water in Amsterdam het illegale zendschip op. Het schip is naar een haven in Rotterdam versleept. Aan boord trof de politie een complete studio aan. Er was, volgens een woordvoerder van de Haagse politie, ech ter geen zender in de studio. Letelier was minister van Defensie in Chili tijdens het bewind van de socialisti sche president Allende. Na de staatsgreep van 1973 werd hij, na eerst gevangen te hebben gezeten, het land uitgezet. Tot een bomaanslag in 1976 in Washington een eind aan zijn leven maakte, was hij een van de belangrijkste tegenstanders van de militaire junta. De Zweedse hoofdstad Stockholm ligt op het ogenblik onder een pak sneeuw. Reden voor de kinderen om hun creativiteit te uiten in het maken van sneeuwpoppen. Als deze Zoals al eerder werd kenbaar gemaakt, is het financieringsvoorstel van de werk gevers voor de regeling vervroegd uittre den voor de Industriebond CNV niet aan vaardbaar. Naar de opvatting van de In dustriebond CNV gaat de notitie vip de FME slechts voor een deel in op de proble matiek die momenteel speelt. idee over de leer-werk-plaatsen. Maar dan moeten de werkgevers er wel achter zet ten, dat bij een leerovereenkomst ook een arbeidsovereenkomst hoort. En dat juist hebben zij de afgelopen jaren niet gewild”, aldus Wamsteker. De Industriebond CNV is van mening dat de notitie van de FME ten behoeve van de CAO-onderhandelingen in de metaalin dustrie in onvoldoende mate ingaat op de door de bond geformuleerde CAO-voor- stellen. Erkend wordt dat de nota een aantal positieve zaken bevat, met name voor wat betreft het inspelen op de situatie op de arbeidsmarkt. Daarover kan bij de onderhandelingen zeker worden gespro ken. De notitie gaat echter in onvoldoende mate in op de noodzaak te komen tot een structurele aanpak van het vraagstuk van werktijdverkorting in ruime zin in relatie tot de ontwikkeling van de werkgelegen heid op langere termijn. Het vraagstuk Dank zij deze maatregelen is, zo conclu deerde het parlement gisteren in Straats burg, de marktsituatie verbeterd. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, moet er wel goed op letten dat de concurrentie niet wordt verstoord en dat de akkoorden die met niet EG-landen zijn gesloten, worden nageleefd. Tussen december 1975 en april 1978 zijn in de ijzer- en staalindustrie 60.000 ontsla gen gevallen en tot 1980 zullen nogmaals 100.000 a 140.000 personen werkloos wor den. Het afgelopen jaar is ongeveer 132 mil joen ton staal geproduceerd, 4 a 4,5 per cent meer dan in 1977. De Westeuropese staalindustrie blijft echter weinig produk- tief: in de neger] landen van de Gemeen schap vergt het vervaardigen van een ton staal gemiddeld 8,3 arbeidsuren, in Japan minder dan 6 arbeidsuren. In 1975 waren er in West-Europa nog bedrijven, waar het vervaardigen van een ton staal 17 arbeids uren vergde. Zo reageerde Wim Wamsteker, de voor zitter van de onderhandelingsdelegatie van werknemersbonden op de brief die de metaalwerkgevers gisteren hebben ge schreven en waarin zij een aantal zaken op tafel leggen, die volgens hen ook tijdens de komende CAO-onderhandelingen ter sprake moeten komen. „Dat de werkgevers geen arbeidstijds- verkorting willen, was al bekend. Ook dat zij vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar willen afstemmen. Over dit laatste is best met ons te praten. Ook kunnen wij best met elkaar raten over hun I^^Maridpfe/n 7. IJmuiden tel (02550) 13781 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een commissie bin nen de Nederlandse Politiebond zet vraag tekens bij de aanschaf van snelvuurwa pens voor de politie. Voorzitter Leen van der Linden zei desgevraagd dat „die auto matische wapens vreselijk gevaarlijk zijn en er nauwelijks gericht mee kan worden geschoten. Het zijn ontzettend grove wa pens”. Begin dit voorjaar, waarschijnlijk in maart, maakt de commissie haar stand punt bekend. Binnen de commissie zouden nu al ernstige bezwaren zijn gerezen over het gebruik van automatische wapens. Dergelijke wapens zijn al geruime tijd in gebruik bij arrestatieteams van de Rijks politie. Deze teams zijn inmiddels inzet baar in de districten Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Eindhoven en worden bin nen een aantal jaren uitgebreid. Een paar jaar geleden heeft de commis sie tijdens een congres van de Nederlandse Politiebond opdracht gekregen een onder zoek in te stellen naar het gebruik van dergelijke wapens. Deze commissie zou nu al laten weten een negatief advies te willen uitbrengen over het gebruik van „dergelij ke levensgevaarlijke wapens”. praten over metaal-CAO België door kou geheel van slag (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. „Wij zijn al de risee (voorwerp van spot) van de hele wereld vanwege onze stomme taaltwisten. Wat vandaag op de Belgische wegen gebeurt, bevestigt de staat van onbekwaamheid van zekere administratieve diensten van dit land. Want als het hele land lam wordt gelegd, als alle werknemers twee uur te laat op hun werk komen, telkens als er 15 centimeter sneeuw valt, waar gaan wij dan naar toe?”. Deze noodkreet is afkomstig van een Belgische krant. En inderdaad, de winter duurt al zo’n veertien dagen en België is nog steeds ontredderd alsof er een natio nale ramp heeft plaats gehad. De wegen zijn glad als spiegels, de autowegen zijn maar deels in slakkegang berijdbaar. De treinen rijden al maanden lang met ver tragingen, dus daaraan is men gewend. Het publiek hamstert keukenzout en de autoriteiten blijven geruststellend spre ken. De aanvoer van zout is normaal, maar de tekorten worden niettemin elke dag groter. België zou België niet zijn als de kritiek zich niet in de eerste plaats richtte op Brussel. De belangrijkste verkeersaders in de stad die zich gaarne de hoofdstad van Europa noemt, waren afgelopen maandag bijvoorbeeld onbegaanbaar. De grote ring van autowegen rond Brus sel was levensgevaarlijk glad. Vrijdag en zaterdag viel in de Belgische hoofdstad een flink pak sneeuw, dat gedurende het weekeinde aan het wegdek vastvroor. Want tijdens weekeinden wordt niet ge strooid in de hoofdstad van Europa. „En dat is eenvoudig onvergeeflijk”, De opdracht tot de aanslag zou door het toenmalige hoofd van de Chileense gehei me dienst zijn gegeven, terwijl een vijftal anti-Castro-Cubanen voor de uitvoering verantwoordelijk zou zijn. Drie van hen staan nu terecht. Ter Beek memoreerde in zijn getuigen verklaring de vier ontmoetingen die hij in 1976 met Letelier had gehad. Hij werd vooral ondervraagd over de tegengehou den investeringen van de Stevingroep, over de rol van het instituut voor een Albers wees erop, dat de binnenschip pers om een „Europese” oplossing voor hun problemen hadden gevraagd. Het Europees parlement kwam tot een welhaast vernietigend oordeel over de ver- voerspolitiek en dreigde de Europese mi nisterraad na de Europese parlementsver kiezingen van juni, voor het Europese Hoi van Justitie te dagen wegens nalatigheid. Volgens het parlement brengt het ont breken van een gemeenschappelijke ver voer spolitiek de toekomstige ontwikkeling van de EG in gevaar.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4