lp es m tussen wijken en |88 in de vishci rs kort ijmondnieuws Dubbel L slaat weer toe! Zie elders in dit blad hciven- bcrichten Respectabel verjaren ver van huis I „Toetreding tot Kennemerraad Stisa wil regels voor overleg tussen wijken en de gemeente bedreigt IJmondsamenwerking" I n ng In onze opruiming I ■I NIEUWBOUW SCHOOL VOOR PRAKTISCHE VORMING AAN TIBERIUSPLEIN WAARSCHUWING CDA-FRACTIES AAN VELSENS ADRES Schaduwkantje Uitgekiend int Cordon Bleu Politie arresteert twee jongens voor inbraak Kennemerlaan ■WHi [g üw Keurslager waarom zou u’t met minder doen NA ERVARINGEN IN VELSEROORD EN OUD-IJMUIDEN Verheugend” Politie houdt man aan in gestolen Mercedes te 5 4 VELSEN-IJMUIDEN WOENSDAG 1 7 JANUARI (Van een onzer verslaggevers) 100 gram o DAMES WINTERMANTELS vanaf 98,- DAMESJAPONNEN vanaf 59,- DAMESBLOUSES vanaf 19.- DAMESROKKEN vanaf 39,- DAMESTRUITJES vanaf 19,- - Fo y ff VELSEN. Aan de Houtman straat in IJmuiden maakt de school voor praktische vorming gebruik van een afgekeurd schoolgebouw. Dit gebouw vol doet in veel opzichten niet meer aan de tegenwoordige onderwijs- eisen. De staf van deze school voor buitengewoon onderwijs neemt deze situatie echter graag voor lief met het vooruitzicht op nieuwbouw. Aan het Tiberius plein in IJmuiden komt een gloed nieuw schoolgebouw, waarvoor in 1977 een bouwaanvraag aan het ministerie van Onderwijs gericht werd op basis van het toenmalige leerlingental (53). I 19 7 9 I (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Inspraak of over leg door Velsenaren dan wel hun wijkcomités met het gemeente bestuur verloopt zo weinig naar tevredenheid dat het hoog tijd wordt eens enige spelregels te ontwerpen. Tot deze conclusie kwamen dindagavond de leden vah het algemeen bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw Velsen (Stisa). Het algemeen be stuur zal zich tijdens de volgende i vergadering op basis van een praatstuk bezighouden met de vraag welke regels een goed ver loop van inspraak en overleg kan waarborgen. te tMfc; (ADVERTENTIE) Nieuw schoolgebouw al te klein k voor eerste paal geslagen is (ADVERTENTIE) Simone IJben d Mevrouw W. F. F. Sprang, een van de bewoonsters van het nieuwe verpleegtehuis 7,50 (Van een medewerker) VELSEN. De politie van Velsen heeft gisteravond om half tien op verzoek van de politie van Haarlem aan de Noordzijde van Het Noordzeekanaal een 21-jarige in woner van Haarlem aangehouden die zon met een intentieverklaring. Kort samenge vat luidt het Velsense CDA-standpunt: De IJmondiale samenwerking is noodzake lijk, heeft zijn waarde bewezen en dient derhalve gehandhaafd te blijven. Toetre ding van Velsen tot de Kennemerraad vormt geen bedreiging van het IJmondver- der rijbewijs in een gestolen Mercedes rondreed Kort daarvoor was de Velsense politie gealarmeerd door de collega’s uit Haarlem dat de auto in Haarlem gestolen was. Na het alarm werden op diverse strategische punten in de gemeente surveillance-auto’s neergezet, waarop de gestolen Mercedes bij de Velsertunnel werd gesignaleerd. De surveillance-auto zette de achtervolging in en de Mercedes werd aan de noordkant van het kanaal klemgereden. De man is ingesloten, een door hem afgelegde blaas- test was negatief. uur uur 4,80 2,60 6,50 7,70 0,50 0,75 m waar f wordt ir vond 3retona isvrede- rte man dat de geen k een te r de au- echnici, 1 bij het zijn al van 1,2 len gul- dbor de en wor- en zijt se rech iteld, in ng „Los ij meer namen, explo- 978 zijn i ontsla- igmaals os wor- conclu- Straats- Ie Euro- uur van er wel tie niet den die worden t Euro- Europe- len die n om de aar van Voor het schoolhoofd N. Hardorff alle aanleiding vraagtekens te zetten achter dit stukje gemeentelijk bouwbeleid waarmee op het heden maar niet op de toekomst van de school wordt ingespeeld. De School voor praktische vorming is de aangewezen vervolgopleiding voor leerlin gen van de openbare Duin- en Denne- school (school voor moeilijk lerenden), die is gevestigd aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost. Na een periode van acht jaar als verlengstuk van genoemde school voor moeilijk lerenden, kwam de vervolg opleiding pas vorig jaar volledig los te staan van de school aan de Willemsbeek weg. Met de groei van het leerlingental worden de pessimistische prognoses waarmee in Velsen voor het kleuter- en basisonderwijs en voor sommige voortge zette opleidingen gewerkt wordt volle dig gelogenstraft. IJMUIDEN. Aan de dmsdagmarkt werd aangevoerd: 1081 kisten kabeljauw; 35 kisten wijting, 62 kisten schar; 27 kisten diversen. Als manco werd aangedragen dat Se raadsleden onvoldoende of onjuist zijn spreekt van een voor de school gunstige ontwikkeling, waaruit met een nieuw ge bouw „op maat” niet de juiste consequen ties zijn getrokken. Hij verwacht een ver dere groei van het aantal leerlingen. Hiervoor bestaan meerdere verwijsinstan- ties, allen ressorterend onder het plaatse lijke bureau van de Stichting voor Geeste lijke Volksgezondheid. Wie op de basis- De gemeente Velsen is met een school psychologische dienst uitstekend toege rust voor een juiste plaatsbepaling van de leerplichtige binnen het onderwijsbestel. jaar al naar het college heeft gestuurd en waarin, ditmaal op basis van de ervaring in Oud-IJmuiden, is gevraagd om van gedachten te wisselen over algemene principes van inspraak, een brief waarop overigens nog geen antwoord is geko men. In dit kader zal ook passen een toegezegde discussienota van welzijns- wethouder H. J. Scheeper over Samenle vingsopbouw. Tijdens haar algemene bestuursverga dering heeft de Stisa dinsdagavond het verzoek van het wijkcomité Zeehelden buurt om een startsubsidie gehonoreerd. Hierover zal met het wijkcomité nader in contact worden getreden. Naast andere organisaties die zich met cultureel, ontwikkelings- en jongeren werk bezighouden zal ook de Stisa voor lopig toetreden tot de ambtelijke werk groep Rijksbijdrageregeling sociaal-cul- turele aktiviteiten. Gezien de in de verga dering bestaande vraagtekens rond het doel en de inhoud van deze werkgroep zal de Stisa daar als eerste informeren naar zaken als samenstelling, uitgang spunten, procedure en besluitvorming. De antwoorden op deze vragen zullen bepalend zijn voor definitieve vertegen woordiging van de Stisa in deze groep. De huisvestingsperikelen van de Sti sa, die samen met het huidige Centraal Orgaan Bejaardenbeleid ruimteproble men heeft in gebouw In den Abeel in de IJmuidense Abeelenstraat, zijn nog niet opgelost. In een brief, zo werd besloten, zal aan de gemeente kenbaar worden aan geboden keet 'nauwelijks verbetering betekent en dus niet wordt aanvaard. school niet al te denderend meedraait, Hardorff spreekt van randfiguren, valt in de termen voor de Duin- en Denneschool of de vervolgopleiding. De „moeilijke leer ling” vindt sneller een plek op de juiste school dan vroeger zonder uitgekiende tests het geval was. Een tweede punt waaruit de toch wel spectaculaire groei verklaard kan worden. De School voor Praktische Vorming werkt met leergroepen van maximaal 14' leerlingen, de grens die de wet daarvoor stelt. Er zijn nu zes leergroepen. De bouw vallige school aan de Houtmanstraat (ne gen lokalen) verwisselen zij voor een ge bouw met zeven lokalen als de nieuwbouw aan het Tiberiusplein straks gereed is. Op zijn vroegst kan dat „in de loop van 1980” zijn. De definitieve bouwtekeningen zijn ge reed, komend voorjaar wordt met de bouw begonnen. Iets om met blijdschap naar uit te zien voor staf en leerlingen van de school die vijf jaar geleden met „uit zicht op beter” aan de Houtmanstraat hun intrek namen. Met de nieuwe huisvesting wordt echter niet helemaal met verdere groeiverwachtingen van de school in de pas gelopen. Een schaduwkantje Velserduin, is dezer dagen in de bloemen gezet ter ere van haar honderd en eerste verjaardag. Temidden van haar verpleegsters, vandaag gefêteerd doo burgemeester P IJMUIDEN. De politie heeft gisteren twee 16-jarige jongens uit IJmuiden gear resteerd wegens een inbraak in een radio- en televisiezaak aan de Kennemerlaan. De jongens hebben de inbraak, die zondag werd gepleegd, inmiddels bekend. Zij hadden een raam ingetrapt, en ver volgens een tuner-versterker, een cassette deck en een koptelefoon met een gezamen lijke waarde van ongeveer 1700 gulden meegenomen. De politie onderzoekt of de jongens eventueel betrokken zijn geweest bij een aantal andere inbraken die op dezelfde manier zijn gepleegd. Een varkensschnitzel gevuld met ham en kaas. Bij steeds meer mensen zeer geliefd. Echt tijd om die weer eens op het menu te zetten. 2x8 minuten zachtjes braden. -Afrika mensen van het iswezen 978 105 nke zijn i cijfer Prijzen in guldens Per 1 kg.: kabeljauw één 108, kabeljauw twee 142-112; kabel jauw drie 110-90; kabeljauw vier 102-84; kabeljauw vijf 81-65; wijting drie 102-76, schar 94-76; steenbolk 52-48; kuit 34-24; bot 84-56 (ADVERTENTIE) ♦j 132 mil- 4,5 per- uropese aroduk- remeen- een ton 1 Japan waren raar het ïrbeids- De besommingen waren: KG 9 2.140,-; UK 135 en UK 145 5.400,-; UK 218 UK 236 11.400,-; UK 208 ƒ5.300,-; YE 25 2.500,-; IJM 18 3.100,-; verder waren er 2 Texelaars, 2 Volendammers en 2 Wierin- gers welke tezamen 55.000,- besomden. deutut&nede PLANETENWEG 26-28 IJMUIDEN TEL 11888 Natuurgeneeswijze. Mevrouw Mellie Uyldert uit Bussum houdt op 23 januari in Voloptee Spaarnberg aan de Wüstelaan in Santpoort een lezing over de natuurge neeswijze. Zij spreekt hierover voor leden van de Adelbertvereniging afdeling Ken- nemerland. Aanvang half acht. Door de duidelijke groei van na die tijd, er zijn inmiddels 64 leerlingen, rijzen nieuwe problemen. De nieuwbouw bevat zeven lokalen en is daarmee net groot genoeg vo&r het huidige leerlingental. Op een verdere groei, die wel in de lijn der- verwachtingen ligt, is niet gerekend. In de gemeente is het effect van een snelle vergrijzing en teruggang van het geboortecijfer bij de kleuterscholen en het basisonderwijs al merkbaar. Velsen loopt in deze landelijke ontwikkeling voorop maar voor de school aan de Houtman straat gaat een duidelijke groei daar dwars tegenin. De heer N. Hardorff band. „Met een scheiding van taken (coör dinatie en beleidsvoorbereiding in de Ken nemerraad, uitvoerende taken in IJmond- verband) hebben beide bestaansrecht”, al dus de Velsense fractiewoordvoerder. „Het gaat niet om een keus (voor de Ken nemerraad - red.) maar om een combinatie van samenwerkingsvormen. Van Velsense kant begint het overleg over toetreding met het stellen van voorwaarden voor een splitsing van taken. De IJmondsamenwer- king mag geen gevaar lopen. Ook dat gaat in de gesprekken duidelijk gesteld wor den.” De CDA-fracties in Velsen, Heemskerk en Beverwijk spraken dinsdagavond nog eens duidelijk hun voorkeur uit voor toe treding van hun gemeenten tot de regio- braridweer Kennemerland. Een herhaling van een bekend standpunt. Met de CDA- fractie tegen wees de Velsense raad vorig jaar aansluiting bij deze regiobrandweer van de hand. Twee ontwikkelingen aan het onderwijs- front werken zo’n ontwikkeling volgens hem in de hand. Minister Pais van Onder wijs verlaagde vorig jaar bij ministeriële beschikking de leeftijdsdrempel voor voortgezette afdelingen van het buitenge woon onderwijs van 14 naar 13 jaar. Twin tig jaar (eerder achttien jaar) werd bij dezelfde gelegenheid als maximum leef tijd voor leerlingen gesteld. „Deze maatre gelen kunnen alleen maar bevorderlijk zijn voor verdere groei van deze school die met het leerlingental overigens al veel eer der in de lift zat”, zo stelt hij vast. geïnformeerd over het overleg en de ach tergronden rond de problemen in Velser- oord. Daarom besloot men ook alle ver slagen en dokumentatie rond de kwestie Velseroord aan alle raadsleden toe te sturen. Hierbij zal worden gevoegd een kopie van de brief die de Stisa eind vorig gemaakt dat de als noodoplossing 55- CDA-fractieleider Hans de Boer: vrees ongegrond IJMOND. „De intergemeentelijke sa menwerking zoals die nu in IJmondver- band bestaat moet in het kader van een toekomstige gewestvorming de hoogste prioriteit krijgen. Toetreding van de sa menwerkingspartner Velsen tot een door Haarlem gedomineerde Kennemerraad betekent daarvoor een directe bedrei ging’”. De CDA-raadsfracties van de IJmondgemeenten Beverwijk, Heems kerk, Castricum en Uitgeest kwamen dinsdagavond tot dit gemeenschappelijke standpunt tijdens een bijeenkomst in het Beverwijke Stadskantoor. Dinsdag aangekomen: Kenrix, Roches ter, IJmuiden; Asahan, Le Havre; Thurin gia, Bremerhaven; Adm. Wmm. Callag han, Beaumont; Fridel, Rochester, IJmui den; Alphagas, Noordzee, IJmuiden; Kon- kar Indomitable. Norfolk, IJmuiden; Tor Britannia, Gothenburg; Miriam del Toro, Rotterdam; Orion, Felixtowe; Krutinia, Rotterdam, IJmuiden; Tempo, Cansoe, IJ muiden; Inger Clausen, Klaipeda; Thera, Takoradie. Dinsdag vertrokken: Koraalzee, Noord zee, IJmuiden; Bernd, R’dam; Sommen, Gent; Baltic Enterprise, Helsinki; Lunar Venture, Rostock; Rijnborg, Delfzijl, Zaandam; Pearl Ace, Emden; Smitployd- 1, Cont. plat, Velsen; Mette Coast, Lagos; Daniels, Noordzee; Vesvik, Odense, IJmui den; Ana Pando, Sagunto, IJmuiden; Peri cles, Rotterdam; Theresa, Leixoes, IJmui den. Woensdag aangekomen: Jam-M, Ant werpen; Koraalzeel, Noordzee; IJmuiden; Stella Antares, Cardiff; Abel Santa Mana, Felixtowe. Woensdag vertrokken: Kent Shore, Cont. plat, IJmuiden; Saralil, London; Kings River, Setibal; Tempo, Cuxhaven, Velsen; Alphagas, Bilbao, IJmuiden. Gepleit werd voor uitbouw van de IJmondsamenwerking in de richting die burgemeester Hubers van Beverwijk en zijn Heemskerkse collega J. H. Kok hier voor uitstippelden in een vorige jaar uitge brachte nota. De bestaande relatie tussen de IJmondpartners gaat nu nauwelijks verder dan een aantal gemeenschappelij ke regelingen en contact tussen portefeuil lehouders in de colleges. Dit moet in een vastere vorm gegoten worden, zo luidde dinsdagavond het standpunt van de chris- ten-democraten van benoorden het Noord zeekanaal. In de vergadering kwam de Velsense CDA-fractieleider Hans de Boer hierover I J. Molendijk, heeft de Javaanse mevrouw Sprang-Waginem het feit herdacht dat zij omstreeks 101 jaar geleden werd geboren. Omstreeks is inderdaad de juiste term omdat haar geboortedatum (rond 1877 werd in Indonesië nog geen burgerlijke stand bijgehou den) niet exact bekend is. Mevrouw Sprang is geboren in Magelang. Daar trouwde zij in 1914 met de uit Den Helder afkomstige en in Indonesië gelegerde militair Sprang. Samen kregen zij zeven kinderen van wie er overigens nog drie in leven zijn. De heer Sprang overleed in 1945. Na op verschillende plaatsen in Indonesië te hebben gewoond, kwam mevrouw Sprang in 1960 naar Nederland. Zij is eerst bij haar dochter en later bij haar kleindochter gaan wonen. In oktober 1977 is zij op genomen in Velserduin. waar mevrouw Sprang nu onlangs weliswaar ver van haar geboorteland deze respectabele leeftijd bereikte. Het schoolgebouw aan de Houtstraat. Afgekeurd voor onderwijsdoeleinden en meer en meer het mikpunt van de vernielzuchtige jeugd. Hiertoe is beslo ten naar aanleiding van de teleurstellen de gevoelens die het wijkcomité Velse roord en de Stisa hebben overgehouden van het overleg door deze wijk met de gemeente over mogelijke verbetering van het woonerf Velseroord. Naar zeg gen van opbouwwerkster Simone IJben en bestuurslid P. G. Brouwer heeft de ervaring van het wijkcomité Velseroord geleerd dat resultaten van langdurig overleg nauwelijks of foutief zijn ver woord in het collegevoorstel waarover de raadsleden binnenkort moeten beslissen. - .-.sj!

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5