Haarlemse kranenfabrieken in oliestaten zoeken werk Veertig jaar trouwe dienst IE) Autodekken van veerboot kregen airconditioning i n FIGEE EN CONRAD OP HOLLAND EXPO SCHIP wegen Midden-Oosten I r [verkeerslichten voor VERWENDE OOSTERSE KLANTEN MOCHTEN EENS WEGBLUVEN 11 IJMOND 19 7 9 DONDERDAG JANUARI I 8 1950 De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljet ten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 772%, 3 jaar: 7%%,4 jaar: 8%, 5 jaar: 950 798 1975 1250 1950 395 1095 1650 1650 795 1500 De81/2% Amro Spaarbrief ’78-’84. Net als de Amro Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is moge lijk via de beurs tegen de koers van dat mo ment Het nominale bedrag van een Spaarbrief 78-’84 is f 1.000,- en per 26 oktober1984 krijgt u er f 1 625,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de inmiddels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement lak or de )te/ net ere CAFÉ „DE HALVE MAAN” ff* Bier uit België De Amro Klimspaarbiljetten. Klimspaarbiljetten vertonen veel overeen komst met de Amro Spaarbiljetten. De belang rijkste kenmerken zijn: tussentijds verzilver baar en oplopende rente gedurende de loop tijd van maximaal 5 jaar. Het zijn waardepapie ren aan toonder, verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. In 5 jaar groeit een biljet van f 1.000,- naar f1503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f7516,34. Met het Amro Klimspaarbiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2,3 en 4 jaar looptijd kunt u het Klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. De rente percentages: na 2 jaar 772%, na 3 jaar 73/4%, na 4 jaar 8%, na 5 jaar B 1 I (ADVERTENTIE) I Hagelingerweg 39 - Santpoort (ADVERTENTIE) 8X% S amro bank (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De kranenfabrieken Conrad-Stork en Figee behoren tot de tweehonderd Nederlandse bedrijven die een stand hebben ingericht op de Holland Expo aan boord van de Tor Scandinavia die zaterdag uit Amsterdam is vertrokken. Deze industriële tentoonstelling werd georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering. De Zweedse veerboot van de Tor Line arriveert zaterdag 20 januari in Port Said, waarna een reis wordt gemaakt langs verschillende havens in het Midden-Oosten. Hoewel Figee en Conrad-Stork al contac ten in dit gebied hebben gelegd en ook opdrachten in de wacht sleepten, wordt deelname aan deze exporttentoonstelling bijzon der nuttig geacht. Dinsdagmiddag 16 januari vierde de heer H. Schuurman uit Beverwijk, werk zaam bij Materiaal Management Inkoop Algemeen, zijn veertigjarig dienstver band bij Hoogovens in Hoofdkantoor 1. De heer Schuurman begon in januari 1939 als derde assistent bij de afdeling inkoop, via diverse promoties kwam hij per 1 januari 1977 in zijn huidige functie. Directeur produktie B. de Heer sprak namens de bedrijfsdirectie enige woorden van lof. waarbij hij met name de rust en de be trouwbaarheid die de jubilaris uitstraalt noemde. Vervolgens reikte hij de bij het veertigjarig-jubileum behorende geschen ken uit, waarna het hoofd van de afdeling Materiaal Management, ir. J. H. Brink horst even stilstond bij enkele hoogtepun- Figee toont een model van een transportinstallatie waarmee 1800 zakken per uur geladen en gelost kun nen worden via een verticale spiraal (rechts) fr De veerboot werd vorige week volgepropt met goederen en standmateriaal. Tij dens de zeereis krijgt de tentoon stelling op de auto- dekken het juiste gezicht. verzekerd te zijn van de nodige belangstel ling. De keuze van de Zweedse veerboot als Nederlands tentoonstellingsschip is ge daan uit pure nood, omdat geen enkel Nederlands schip de nodige faciliteiten heeft. De Tor Line onderhoudt regelmati ge diensten tussen Göteborg en Amster dam, maar kan in deze stille tijd wel een schip missen. Er is sprake van geweest dat ook Italië en België van de boot gebruik zouden maken, maar deze landen hebben het af laten weten. Toch zijn de problemen waar de organisatoren mee te kampen hebben, schrikbarend groot. Zo moest alle tzntoongestelde elektrische apparatuur omgebouwd worden, omdat het schip stroom afgeeft op een veel lager Hertz- niveau dan in dit land gebruikelijk is. Op het laatste moment is besloten de twee expositiedekken te voorzien van aircondi tioning. Gevreesd werd dat deze ruimte, normaal in gebruik als autodekken, veel te warm zou worden, waardoor de verwende oosterse klanten wel eens weg zouden kun nen blijven. Nog een ongemakje van de veerboot, waarmee het reisgezelschap moet leren leven, is de beperkte watervoorraad. Hei schip is gebouwd op korte zeereizen die nooit langer dan dertig uur duren. Ongeli- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Aan boord van de varende Holland Expo is ook een stand miteerd watergebruik van de passagiers zou het schip binnen de kortste keren droog leggen. Tijdens de reis zal diverse keren water gebunkerd moeten worden, dat door de slechte kwaliteit niet gedron ken mag worden. Dorstige standhouders kunnen per dag gratis één fles mineraal water krijgen. ten uit de carrière van de jubilaris. Na mens de afdeling en een aantal collega's overhandigde hij de heer Schuurman een envelop met inhoud, waarna hij het echt paar tevens feliciteerde met het veertigja rig huwelijksfeest dat eveneens deze maand plaatsvond. Na het dankwoord van de jubilaris, waarin deze zijn waardering uitsprak voor het feit dat de directie hem de vrijheid liet om zijn werk naar eigen inzicht te verrichten, vond in het directie- restaurant een gezellige receptie plaats waarvan vele collega’s en bekenden ge bruik maakten om de heer Schuurman geluk te wensen met zijn jubileum. Op de foto gespt mevrouw Schuurman haar echtgenoot het gouden horloge om, onder toeziend oog van directeur De Heer. W Model van de nieuwste containerkraan van Conrad- Stork waarvoor in de olielar den veel belangstelling wordt verwacht De kraan is ontwikkeld aan de hand van wensen die in verscheidene containerhavens in de we reld zijn verzameld (links) Aangezien de twee Haarlemse machinefabrieken kapitaalgoe deren maken die vaak kolossale afmetingen hebben, werden voor deze varende tentoonstelling modellen op schaal vervaardigd. Zij moeten de sjeiks, emirs, prinsen en hun adviseurs een indruk geven waartoe de exposanten in staat zijn. In de stand van Conrad-Stork zal marketingman C. L. Venneker de potentiële klanten met oliedollars informaties verschaffen en voor Figee doet dat verkoopleider G. Zwart. Conrad-Stork wil met de deelname aan de Holland Expo de huidige activiteiten in het Midden-Oosten onderstrepen. Namelijk de constructie fabrikage en montage van acht brugkranen ter waarde van vijftien miljoen gulden. Zij zijn momenteel in Haar lem in aanbouw en bestemd voor Saoedi-Arabië. Het ondersteu nen van de bestaande contacten in dit gebied. Onder meer met betrekking tot containerkranen, waarbij dit Haarlemse bedrijf kan bogen op de ervaring met elf stapelkranen en drie overslag- kranen die in bedrijf zijn in de Rotterdamse haven. Conrad-Stork zal in het bijzonder reclame maken voor de nieuwe Stork Modu laire Standaard 450 container overslagkraan met een bedrijfslast van 45 ton. Resultaat van twee jaar onderzoek, waarbij wensen van specialisten van container terminals over de hele wereld zijn verwerkt. Een model van deze kraan, waarmee het bedrijf meent te kunnen voldoen aan de eisen ten aanzien van prijs, kwaliteit en levertijd, van de gebruikers, is op de Tor Scandinavia te zien Bovendien een model van een containerstapelkraan en van een grondboorinstallatie voor waterwinning die zeer geschikt is voor landbouw en veeteelt op plaatsen waar geen water aanwezig is. Figee zal op dit schip, dat achtereenvolgens in de havens van Suez, Jeddah, Abu Dhabi, Dubai, Doha, Bahrein, Damman en Koewait zal afmeren, modellen tonen van de zogenaamde multi- purposekraan. Een universeel type dat zowel voor containers, bulkgoed als stukgoed gebruikt kan worden en ook van een magnetische hijskop is te voorzien. Veel belangstelling wordt ook verwacht voor de nieuwste zakken los- en laadinstallatie. De zakken gaan hierbij met grote snelheid door een ronddraaiende spiraal omhoog of omlaag. Een nieuw transportsysteem dat in samenwerking met Ammeraal in Wormerveer, die eveneens aan de Holland Expo deelneemt, is ontwikkeld. Figee kreeg onlangs nog een order uit Dubai voor de levering van speciale kranen voor een aluminiumfabriek, waarmee drie miljoen gulden is gemoeid. Het is voor het eerst dat het Nederlands Centrum voor Handels- bevordering op deze wijze de Nederlandse industrie in het buiten land presenteert. Driehonderd meter tentoonstellingsruimte op een schip. De Holland Expo kost tien miljoen gulden, waarvan de overheid drie miljoen voor haar rekening neemt. Voor de deelne mende bedrijven betekent deze collectieve tentoonstelling echter een voordeliger methode dan wanneer elke onderneming afzon derlijk de moeilijke markt in het Midden-Oosten zou moeten bewerken. Holland Expo is ook de grootste exportmanifestatie die ooit door ons in het buitenland is gehouden. Het is aardig te weten dat de Santpoortse kunstenaar Jan Makkes, die bij het bedrijfsleven de nodige bekendheid geniet, op de Tor Scandinavia schilderijen exposeert van een off-shore situatie, de Deltabruggen en een Hoogovenbouwput. Zijn werk hangt tussen dat van Appel en Willink. Vermeldenwaard is verder dat in elke haven een speciale Nederlandse krant in het Arabisch wordt uitgedeeld en een catalogus en zoiets kan geen enkel bedrijf zich natuurlijk veroorloven. De directies van de twee Haarlemse kranenfabrieken hebben er groot vertrouwen in dat door middel van deze tentoonstelling belangrijke contacten worden gelegd in landen die in volle ontwikkeling zijn en met name interesse hebben voor kapitaalgoederen. Van die biertraditie gaat stilaan wel veel verloren. De cafeetjes en brou werijen verdwijnen. De paters heb ben steeds minder tijd om nog bier te brouwen en het bier van nu wordt in fabrieken gemaakt, aan de lopende band Daar zal wel weinig aan te verande ren zijn. Maar toch is het jammer, want bier is niet zomaar een drank zonder ziel of karakter. In het bier, het echt goeie bier van vroeger, herken je de eigenheid van het landschap, de levensvreugde van zijn bewoners, de rijkdom van de plaatselijke keuken. Zo’n bier bestaat echt nog, het wordt nog gebrouwen in kleine brouwerij- tjes waar de stoel van vader op zoon gaat. Dat bier drink je niet zomaar, dat drink je met trage teugen, je proeft het, je geniet ervan, in HAARLEM/AMSTERDAM. „Onze verwachtingen over de Holland Expo zijn hoog gespannen, maar de resultaten zijn uiterst moeilijk te voorspellen. Deze grootscheepse expositie is een eerste stap en moet straks zeker een follow-up krij gen. De deelnemende bedrijven zullen daarin net als nu verder begeleid wor den”, vice-voorzitter J. H. Wijsman van het Nederlands Centrum voor Handelsbe- vordering toont zich een tevreden man. De Tor Scandinavia met aan boord de Holland Expo doorklieft op dit ogenblijk de oceaan op weg naar het Midden-Oos ten. Het kostte tien miljoen gulden en twee jaar voorbereiding tot het moment daar was dat de trossen los konden. De deelname aan de tentoonstelling heeft het NCH verrast. Gerekend werd op 100 standhouders, maar het werden er 200. Op de bedrijven na die te laat waren met inschrijven hoefde er niemand geweigerd te worden. De Zweedse veerboot zit stamp vol. Al varend worden de stands ingericht door decorbouwers. De vertegenwoordi gers van de bedrijven vliegen straks naar Port Said en kpmen daar aan boord. To taal reizen er zo’n 450 Nederlanders met het schip langs de havens in Saoedië Ara- bië. Het NCH heeft 1,2 miljoen gulden uitge geven aan publiciteit om in de havens waar Holland Expo voor anker gaat ook Hoge rente! apparatuur voor raffinaderijen, petro- chemische bedrijven, booreilanden en platforms. I De bezoekers worden voorgelicht over borden, verkeerslichtinstallaties, par- keerapparatuur en lantaarnpalen. Pro- J dukten die met name in de te bezoeken landen waar nog veel aan de infrastruc- ..v *4»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11