Misleiding blijft voor autoriteiten troef Britse ceremoniemeester: Nog een paar maanden en dan eet Lotito een (klein) vliegtuig S.: Merkwaardige gewoonte mm L 21 DONDERDAG 19 7 9 1 8 JANUARI eo en. Broek n iet s (Door onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. Het is voor de Russische burgers een proble matisch jaar geweest, maar men kan 1978 toch met een kleine positieve balans afsluiten. Dat staat tenminste te lezen in diver se beschouwingen en analyses die ook de Russische pers aan het eind van het kalenderjaar pleegt te publiceren. Geen grote hoop wis k ris- rop Tegenstellingen I - Slaapverwekkend Russische burgers opnieuw n op „bedorven” Westen gewezen jt L begrafenisondernemers I ile je in 5t 5- re T.V. 9 a Dergelijke beschouwingen wijken na tuurlijk niet af van allerlei bijdragen die gedurende de rest van het jaar wor den gepubliceerd. Daarom zal men er ook geen opheldering kunnen vinden over het feit waarom de Russen na meer dan 61 jaar communistisch bewind on der andere nog steeds niet genoeg vlees en vele andere zaken kunnen kopen. Lotito beperkt zich niet tot ijzer, hij heeft ook trek in flessen, glazen, borden, meestal van porcelein. Het is trouwens de officiële propaganda waar het om toestanden in zijn eigen land ging met een glas dat hij toevallig met een van zijn vierendertig tanden brak dat de Grenoblenaar zijn loopbaan als „alle- seter" begon. „Als jongen had ik rachitis (Engelse ziekte, red.) en was ik nogal tenger. Toch wou ik alles aankunnen. Ik liet me door mijn vrienden geselen, ze mochten zelfs hun sigaretten op mijn arm doven zonder dat ik een kik gaf”, zo beweert Lotito, die nu tachtig kilogram weegt Na zijn vrienden verbaasd te hebben en twaalf ambachten en dertien ongeluk ken gedaan te hebben (makelaar, kledin ginvoerder, verzekeraar, televisierepara teur) besloot Lotito „beroepsalleseter" te worden In 1977 at hij zijn eerste fiets in Parijs. In juni van het vorig jaar smulde hij in Quebec van een tweede rijwiel. Hij deed er vijftien dagen over om de in stukjes gezaagde fiets geheel in zijn maag te laten verdwijnen. Alleen de pedalen liet hij op zijn bord liggen. „Als je vis eet. laat je toch ook de graten liggen", zo zegt Lotito als excuus. In april had hij zich aan een televisie toestel gewaagd. Ook nu at hij het niet helemaal op De beeldbuis, die hij te kankerverwekkend vond, lustte hij met Een half jaar later zat Lotito in Montre al aan tafel met een tweede TV op het Telkens spat het bloed uit zijn geha vende huid zonder dat de Grenoblenaar een krimp geeft. Lotito, die „normaliter" van de Franse keuken houdt en eieren en bananen verafschuwt („Als ik er een eet heb ik hevige pijnen"), wil nu de mensen aansporen zijn voorbeeld te volgen ..Daardoor kan de honger uit de wereld worden gebannen zo beweert hij dood ernstig „Weet u dat er niets makkelijker te eten is dan wat ik verorber. Mentaal (Door onze redacteur Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. In Dulwich, een buiten wijk van Londen, stapt vrijwel iedere dag een joviale man in een auto met op de achterbank een klerenhanger waaro ver een goed op de vouw geperste zwarte broek hangt en een scharlaken rode rok- jas. Er liggen ook een hard gesteven rok- overhemd, een witte vlinderdas, een voorzitters-hamer en een paar glim mend gepoetste zwarte schoenen. Deze man is niet de voorzitter van een exclusieve club van jagers die vertrekt naar een vossenjacht. Hij gaat op weg naar zijn werk. Zijn naam is Ivor Spen cer, 48 jaar, van beroep „ceremonie meester”. Vandaag vertrekt hij naar een bijeenkomst van de Kamer van Koop handel waar hij zal „optreden”. propagandisten, zoals bijvoorbeeld toe^ nstengidsen) dan krijgt hij of zij vaak het verwijt te horen dat men geen geloof moet hechten aan de laster die in de Westerse pers wordt gepubliceerd. Onze pers wordt dus toch gelezen, maar dan alleen de „laster” die tegen de vredelievende machten gericht is. En niet de begroting of commentaren daarop. Het is allemaal een beetje ingewikkeld en nauwelijks aan te nemen, dat iedereen dit zomaar gelooft. Maar aangezien in communistische landen niemand ooit naar zijn mening wordt gevraagd, is er ook geen andere mening dan de „algeme ne, unanieme" steun van het zwijgende volk, dat de leiders steunt en achter hen aan in vertrouwen naar een gelukkige toekomst marcheert. Of marcheert men soms met andere doeleinden? over één of twee jaar „zoals iedereen te eten". Eerst wil hij echter in de Venezo laanse hoofdstad nog een tweemotorig vliegtuig naar binnenwerken. Daarna wil hij in het Canadese hoge noorden in zwembroek een beetje uit zweten. In 1977 deed hij in West-Duits- land hetzelfde in een diepvriezer. De droom van Michel Lotito, die dit jaar in het „Guiness Book of records” werd vermeld, is in komische films te spelen. De grote tegenvaller van het vorig jaar was dat hij geen Fiat 500 kon opeten. De Italianen raadden hem aan een ander bekend artikel te proberen: spaghetti. Wat de „dreiging” van de Chinezen echter betrof, bleek Amalrik ondanks zijn kritische instelling tegenover officië le visies voor een groot deel de fervante anti-Chinese propaganda van Moskou in zijn eigen opinies te hebben verwerkt. Men mag dan ook geen al té grote hoop koesteren dat vele Russische burgers geen sombere, negatieve kijk hebben op het Westen volgens welk beeld sigaren rokende wapenproducenten 's morgens tussen rijen apathische en uitgehongerde werklozen door in hun zacht zoevende automobielen naar hun fabrieken rijden. Ook ons goede vaderland maakt geen uitzondering op deze regel. De bewape ningswedloop is ook in Nederland ver antwoordelijk voor de crisisverschijnse len in de economie, zo verkondigen de heren Tsoekasov en Jasnjev in het partij- dagblad Pravda, waarvan de naam zoals bekend „De Waarheid" betekent. En wie zou aan de mededelingen van zo'n blad durven twijfelen? Beide verslaggevers citeren onze koningin die in haar troon- menu. De toeschouwers mochten er hem de stukjes op een bord aanbieden. Na zijn diners nodigt hij het publiek meestal uit om zijn armen met een nijptang te bewerken. Hij vergelijkt zijn vak met dat van een begrafenisondernemer. „Die brengt zijn tijd door met droefheid. Wij doen dat met vrolijke gebeurtenissen”. Wanneer hij af scheid van zijn vrouw neemt en in zijn auto stapt, roept zij dan ook iedere keer „Veel plezier”. Voor Spencer is plezier zijn werk. Na het laatste ,Warschau-Pact-overleg in Moskou, vertelde de Roemeense leider Ceaucescu thuis dat hij zich had verzet tegen de Russische eis om meer geld uit te gaan geven voor het militair apparaat. Moskou wil dus meer uitgeven, terwijl de officiële propaganda juist dag in dag uit 5-7: Irote t2. k Het is al erg genoeg dat de partijleider en president Leonid Brezjnjev daarover geklaagd heeft tijdens zijn laatste rede voering voor het Centrale Comité van de Communistische Partij. Neen, het pro- blerrtatische van het afgelopen jaar zat hem niet in eigen tekortkomingen of fou ten, maar de hindernissen op weg naar een paradijselijke toekomst worden lou ter en alleen in het Westen opgeworpen; het kapitalistische Westen wel te ver staan. waar de wapenbaronnen de eigen lijke macht in handen hebben en de lakens uitdelen. Althans, dit is de visie die de Russische burger voorgehouden wordt. Alleen het luisteren naar korte-golfzenders biedt hem of haar enige gelegenheid om datge ne wat hem of haar door de eigen media wqrdt voorgeschoteld enigszins te verge lijken met westerse informatie. Maar ook van deze extra-informatie moet men geen wonderen verwachten. Opvallend duidelijk was dit bijvoorbeeld in het boek van Amalrik „Haalt de Sov jet-Unie 1984°” Hierin ontleedde hij scherp allerlei mythen en fantasieën van Spencer begon zelf als kok in de keu ken van het bekende Dorchester Hotel. In 1955 was hij toevallig in de banketzaal waar een ceremoniemeester het geroeze moes van de gasten overstemde om de aandacht te vragen voor Winston Chur chill. Spencer was diep onder de indruk. „Wie is dat?", vroeg hij aan een kelner. „Churchill, idioot”, zei de kelner. „Nee, die andere, want dat wil ik ook doen". Ivor Spencer zegt dat hij diezelfde dag zijn ontslag indiende en zich als ceremo niemeester ging bekwamen. Er was en er is geen officiële opleiding, maar wel on geschreven regels. Om te beginnen moet een goede ceremoniemeester over een flinke hoeveelheid zelfvertrouwen be schikken, een goede stem zonder aange leerd Oxford-accent („als je dat accent niet hebt, verraad je jezelf vroeger of later altijd"), organisatietalent, en een bepaalde mate van bluf. Hij moet iets van protocol afweten, op de hoogte zijn van actuele gebeurtenis sen in het theater, de pop- en zakenwe reld, ook in de politiek. „Hij is de contact man voor de kelners, het orkest, de pers en de vertrouwensman van zijn cliënt", aldus Spencer. Ook moet hij over geduld beschikken. zij niet wil wachten totdat de officiële dronk op de koningin is uitgebracht, want tot dat ogenblik mag er niet gerookt worden. En die dronk wordt pas aan het eind van de maaltijd na het dessert, maar voor de koffie uitgebracht. In dat geval geef ik de kelners opdracht te zorgen dat de wijn snel op tafel staat, zodat de dronk al na de eerste gang kan worden uitge bracht". Prins Charles is volgens Spencer daar entegen als niet-roker zeer op protocol gesteld. In dat geval kan er de hand niet mee gelicht worden. Is er een gastheer die Spencers diensten heeft aangetrok ken, die ook niet tot de koffie kan wach ten met het opsteken van een sigaret, dan zorgt de alom-zorgzame ceremoniemees ter ervoor dat de roker door een welge plaatst telefoontje van tafel wórdt weg geroepen. In zijn loopbaan heeft Ivor Spencer te maken gehad met mensen als Louis Armstrong, Gandhi, mevrouw Golda Meir, Richard Burton, Charles Chaplin, de Beatles, koning Hoessein, Elizabeth Taylor, Mick Jagger, Onassis, Sophia Lo ren, politici, prinsen en prinsessen. Hij is in dat opzicht als de bewonderaars die gelukkig zijn wanneer ze maar een ogen blik in het schijnsel kunnen baden van hun idolen. beweert, dat het tegenovergestelde het geval is. In een jaaroverzicht van de heer Gerasimov van het staatspersbureau No- vosti, lezen we toch, dat 1978 een jaar van tegenstellingen was. Aan de ene kant spraken velen tijdens het speciale VN- ontwapeningsdebat hun zorg uit over de groeiende kernbomarsenalen, maar Was hington keurde daarentegen een record- defensiebegroting goed De bewering van Ceaucescu was dus een zeer gevaarlijke naald waarmee de propagandaballon van het Kremlin dreigde te worden doorgeprikt. Geen wonder dat Brezjnjev vertoornd uitriep, dat men geen .demagogische" argumen ten moest gebruiken om eenzijdige ont wapening goed te praten. De Russische pers drukt het allemaal keurig af en presenteert de lezer tenslotte een „pro blematische" balans van het afgelopen jaar. Problematisch omdat er ondanks alle kleine en grote vorderingen in de goede richting, toch altijd weer hinder nissen opgeworpen worden door krach ten „die zich tegen de ontspanning ver zetten" Dergelijke krachten vindt men volgens de Russische propaganda natuurlijk in de eerste plaats in de kapitalistische we reld. Maar er blijft dan toch nog een raadsel onopgelost. Joeri Zjoekov komt in zijn nieuwste boek tot dezelfde conclu sie waartoe Lenin al in 1921 kwam, na melijk dat „het kapitalisme sterft” en dat „er geen macht is die deze ineenstorting kan voorkomen". Dat proces is dus nu al tientallen jaren aan de gang, maar ondanks dit afster- vingsproces is deze kapitalistische we reld (waarmee he| Oostblok overigens maar al te graag handel drijft) toch maar steeds in staat hindernissen op te werpen op het pad, naar een gelukkige toekomst voor de mensheid. Een sterke grijsaard, deze .verrotte westerse wereld, met een vitaliteit die toch benijdenswaardig genoemd kan worden voor de Russische maatschappij die na 61 jaar revolutionair bewind al bijna de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt kan men alles aan en dat probeer ik te bewijzen door wat dan ook in te slikken" De doktoren, die tot nog toe het feno meen Lotito niet konden verklaren, heb ben hem aangeraden „iets minder zware maaltijden" te nemen. Anders zal Lotito over enkele jaren niets anders meer kun nen verteren dan ijzer en glas. „Tachtig procent van mijn voedsel raak ik kwijt door tienmaal daags naar het toilet te gaan. De rest wordt door mijn organisme verteerd", aldqs de ijzer vreter die zegt telkens tien liter water en een fles olie te drinken alvorens een van zijn „hoofdschotels", te verorberen. Op aanraden van zijn Noordameri kaanse impresario, heeft Lotito besloten Niettemin bestaat het merendeel van zijn werkzaamheden uit het begeleiden van minder spectaculaire festiviteiten: huwelijkspartijen, zakendiners, perscon ferenties, liefdadigheidsbals, filmpre mières, verjaardagsfeesten. Soms wordt hem gevraagd, in afwezigheid van de spreker, diens toespraak voor te lezen. Bij een andere gelegenheid voorzag hij een bruidegom van een van zijn eigen broeken toen bleek dat de bestelde broek niet paste. (Van onze redactie buitenland) MONTREAL. „Ijzer is goed voor de gezondheid.” De „Alleseter” Michel Lo tito, gelooft daar vast in. Op achten twintig jaar heeft hij reeds van alles geproefd: televisietoestellen, fietsen, scheermesjes, spijkers, naalden, duitn- spijkers, een skiplank en de schroef van een helicopter. De volgende lente zal de man uit Gre noble van Italiaanse afkomst zich weer aan tafel zetten om deze keer een com pleet vliegtuig te verorberen. een boek gepubliceerd over het Westen, dat getiteld is „Maatschappij zonder toe komst". U lezer, die deze regels leest, leeft vol gens hem in een uitzichtloos slop waar geweld, misdaad en verslaving de enige uitweg bieden aan uw veelgeplaagde ziel. Met een grote verzameling citaten uit bekende en onbekende westerse dag- en weekbladen schildert Zjoekov een dood lopende steeg, waaruit wij arme, gedege nereerde westerlingen vergeefs een uit weg zoeken. Een wereld waarin de bur gers een algemene „apathie" hebben ont wikkeld tegenover de politiek, zo be weert Zjoekov, waarbij hij een Ameri kaanse socioloog citeert. En dat betekent weer, dat de Neder landse burger helemaal zijn krant niet leest om de begroting te bestuderen, maar hij sloft teleurgesteld naar huis terug na het aanhoren van de Troonrede. Hij grijpt thuisgekomen naar de hasj of de jenever of hij gaat buurman of buur vrouw gewelddadig te lijf om de mis daadstatistieken op peil te houden. Helemaal klopt deze redenering niet, want wanneer de westerse bezoeker aan de Sovjet-Unie in politieke discussies verwikkeld raakt (meestal met Russische Ivor Spencer zegt in zijn carrière naar 26.000 toespraken geluisterd te hebben (soms tien per dag), „waarvan er 24.000 slaapverwekkend waren". Zijn gilde heeft dan ook een jaarlijkse prijs inge steld voor de beste spreker, vermoedelijk in de hoop dat de ceremoniemeesters zich minder zullen vervelen. „Neem Churchill,”, zegt Spencer, „die kon het. Hij sprak en je kon de leestekens erin plaatsen.- Hij gebruikte nooit ingewikkel de woorden en hij plaatste ze waar ze het meest effectief waren". Hoogtepunten zijn steeds de gelegen heden waar leden van het vorstenhuis bij aanwezig zijn. Spencer is er 519 keer opgetreden als ceremoniemeester, en hij weet waar hij op letten moet. „Als prinses Margaret erbij is dan moet het protocol aangepast worden. Zij is een zware rookster, komt meestal al binnen met een sigaret. Ik weet dan dat rede zei, dat de Nederlandse economi sche situatie „ons zorgen” baart. Hare majesteit kondigde in deze troon rede een begroting aan, die vele vader landers teleurstelde. „Wij zagen honder den en honderden mensen die rondom het parlementsgebouw verzameld waren voor de opening (van de Staten-Gene- raal, red.) en die na deze plechtige ge beurtenis naar huis gingen met duidelij ke teleurstelling op hun gezichten”. Al dus de twee Russische scribenten. Als hen mag geloven lijkt het wel een stuk uit een middeleeuws schouwspel. Men komt naar Den Haag gestroomd om te horen hoe de begroting er uit ziet en gaat teleur gesteld naar huis. Sjokkend mag men aannemen. Alsof al die teleurgestelde burgers niet liever hun krant pakken om daar niet alleen de begroting maar ook alle positie ve en negatieve commentaren op het budget te bestuderen. Maar dat doen die Nederlandse burgers helemaal niet, vol gens weer een anderé Russische deskun dige die het publiek over de ontwikkelin gen in de buitenwereld voorlicht. Dat is namelijk de heer Joeri Zjoekov, politiek commentator van het eerder genoemde dagblad Pravda. Zjoekov heeft zojuist In tegenstelling tot de Verenigde Sta ten waar dergelijke zakelijke bijeenkom sten kort en krachtig worden in- en uitge luid, is men in Engeland nog altijd ge steld op decorum. De Britse ceremonie meester handelt in decorum, het is zijn handelswaar. En zijn persoonlijke stijl is zijn handelsmerk. Ivor Spencer levert goede waar. Hij doet het al 23 jaar, waar van 17 als voorzitter van het Beroepsgil- de van Ceremoniemeesters. Het komt als een verrassing dat het Gilde pas 17 jaar bestaat en dat het vak van ceremoniemeester nog geen honderd jaar officieel wordt uitgeoefend. Toch zegt Ivor Spencer dat hij het „op één na het oudste beroep van de wereld" uitoe fent. Al bij de Romeinen waren er cere moniemeesters die ervoor moesten zor gen dat hun feesten en orgieën gesmeerd verliepen, zegt Spencer. Wij doen nu niet veel anders, al zijn er helaas geen orgieën meer. Daar voegt hij bedachtzaam aan toe: „Ik maak maar een grapje". Volgens Spencer hadden de rijke Brit se families vroeger hun major domo s, het hoofd van de huishoudelijke staf, om als feestbegeleider op te treden. Sommi gen hadden gedurende de drie of vier maanden van het „sociale" seizoen een speciale ceremoniemeester in dienst. En nu zijn er dan de beroeps die per gelegen heid worden geëngageerd. Het komt er dus op aan bekend te zijn en over goede contacten te beschikken, vooral met de vooraanstaande hotels. „Wij zijn soort vrolijke tr Dit jaar werd in het Zwitserse plaatsje Arboldswil een oude traditie in ere hersteld. Met metershoge papieren hoeden en koebellen rond de nek trokken de Zwitsers door hun dorp. De bedoeling van deze nachtelijke processie was de bezwering van de boze wintergeesten. Misschien een tip voor ons land.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21