■M Geen kort Kas Risicofonds Rotterdam voelt Nefarma wenst gevolgen van staalconflict ABVA excuseert zich over DLO ruimer III '5 Verkorting werktijd geen goed middel regeling voor kleurstoffen Bouwnijverheid houdt reserves geding FNV e DE C LOOIER Automatisering Raden van Arbeid roept verzet op Incasso eigen bijdrage rond 15 miljoen SoOoHfli 1 „Passende arbeid Bivakkerende chauffeurs kan geen kwaad NVO: sluiting van Nederhorst FNV-politiebond dreigt met actie parkeerwachters I F 5 Prof. Nieuwenburg: BIJ ABVA EN KABO Fraude 3i 23 22 ECONOMIE DONDERDAG 1 8 JANUARI 19 7 9 De functionarissen van deze niet alleen de onder hun verant- E W van andere organisaties zoals zie kenfondsen en speciale diensten worden overwogen. Dit deelde de voorzitter van de Sociale Verzeke- rings Raad (SVR), mr. W. J. E. van den Bos, vanmiddag mee in zijn nieuwjaarsrede. 379 ir io,ooa 28,: tegenover de sociaal verzekerden /NS woordelijkheid vallende sociale wetten duidelijk maken, maar ook die wetten, die onder de ande re uitvoeringsorganen vallen. Als de proef slaagt, zal deelneming jr c <5 u (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Deze maand is een proef van start gegaan met het doel het dienstbetoon aan so- ciaal verzekerden te verbeteren door meer samenwerking van de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering. Aan het experiment nemen vier districtskantoren van 4ij het GAK, vijf vestigingen van aii zelfstandig administrerende be- drijfsverenigingen en twee Raden 0/50 loei van Arbeid deel. Proef met uitbreiding van dienstbetoon verzekerden 58.5 miljard. Zou het tot het einde van de fondsei land 9 9 sn, Werklozen in buitenland spoediger aan het werk (Van onze redactie economie) ring kan bij weigering worden stopgezet. (ADVERTENTIE) 1 -claim, aten. ng in jari i/an e ver en de Prof. Nieuwenburg lijkt de conclusie on ontkoombaar dat arbeidstijdverkorting het grote gevaar in zich bergt de oorzaken van de huidige economische problemen verder te versterken. Dit betekent niet, dat de kas van het fonds op zijn laatste benen loopt, men is de dan houdt het fonds toch nog een reserve over van rond een half miljard gulden. Aldus desgevraagd gisteren de stichting DEN HAAG. Het begrip „Passende arbeid” wordt in het buitenland veel rui- Dinsdag was het de 17e zogenaamde negatieve dag, waarover dagelijks een vorstverletuitkering van in totaal 17 tot 18 miljoen gulden moest worden betaald. Zouden alle bouwactiviteiten in Neder land stilliggen dan zou het fonds 20 mil joen gulden per dag moeten uitbetalen. In In West-Duitsland is onlangs een wets ontwerp inzake passende arbeid inge diend, dat grote kans maakt binnenkort tot wet te worden verheven. Een werkloze kan hierbij verplicht worden werk onder zijn niveau te verrichten, terwijl reisaf standen in de regel ook geen reden mogen zijn om werk te weigeren. Zonodig kan verhuizing verplicht worden gesteld. Het Mr. Van den Bos zei verder, dat het aantal aan de Klachtencommissie voorge legde klachten over de uitvoering van soci ale verzekeringswetten vorig jaar met 23 percent is gestegen. Van de in dat jaar door de commissie behandelde klachten 1245 in totaal werden er 431 gegrond verklaard, ofwel 34,6 percent. De SVR ontving een rapport over de relatie tussen het personeelsbeleid en het langdurig ziekteverzuim. Hierin wordt ge concludeerd, dat de bedrijfsleiding, de chef, de personeelsafdeling en de bedrijfs arts een belangrijke rol kunnen spelen bij de individuele begeleiding van langdurig zieken. Hierbij is niet slechts het aantal contacten, maar ook het menselijk aspect in die contacten van groot belang. Dit geldt volgens het rapport eveneens voor de stijl van leiding geven. Een aantal factoren in de werksituatie is volgens het rapport van invloed op de De Unie blijft Vasthouden aan haar wens om bij de CAO-onderhandelingen van V en D aanwezig te zijn. Lukt dat niet via het overleg in de komende twee weken, dan zal de Unie volgens de woordvoerder als nog het kort geding doorzetten. HILVERSUM (ANP). De incassokos ten van de vijf gulden eigen bijdrage bij ziekenhuisopname door ziekenfondspa tiënten zullen ongeveer 15 miljoen gulden bedragen. Dit zei staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid en Milieuhygië ne gisterochtend in het VARA-programma „In de Rode Cirkel”. De staatssecretaris kon zich een veel hoger bedrag aan incassokosten niet voor stellen. „Mijn ambtenaren kunnen zich niet zo sterk vergissen dat dit bedrag veel en veel hoger zal uitkomen”, aldus de staatssecretaris. De hoogte van het bedrag dat per dag bij opname moet worden betaald, vond de staatssecretaris geen werkelijke aantas ting van de koopkracht. „Als je per dag twee pakjes sigaretten koopt, ben je het zelfde bedrag kwijt”, aldus de staatssecre taris van Volksgezondheid. Een werkloze academicus kan in België verplicht worden werk te aanvaarden in een ziekenhuis. Hij verliest zijn uitkering bij weigering. De betrokkene blijft gedu rende de gehele periode van het tijdelijke werk, bij het arbeidsbureau ingeschreven en kan na een opzegtermijn van een week naar een werkgever die een vaste baan voor hem heeft. In 1978 hebben ruim 23.000 werklozen op deze wijze allerlei werk verricht, dat anders om economische redenen zou blijven liggen. oisehe iten enen. or dit sn euvel b aan. )de leen Jl, jde iwing it m ile het en igen, n in in en. cht- raak de 145,1 335,1 Looier één, Looiersgracht 38, A dam Open: do. 10-21, vrij. 10-18, s zaterdags 10-17 uur UTRECHT (ANP). Nefarma, de Ne derlandse Associatie van de Farmaceuti sche Industrie, meent dat er internationaal een uniforme regeling moet komen voor de toelating van kleurstoffen in genees middelen. Op het ogenblik varieert het aantal toe gelaten kleurstoffen per land van vijf tot dertig. Wat in het ene land is toegestaan, is 'in een ander land verboden en dat stelt de internationaal werkende farmaceutische bedrijven volgens Nefarma voor grote problemen. Het „kleuren” van pillen, tabletten en dragees verhoogt de veiligheid, zo stelt Nefarma in een gisteren gepubliceerde verklaring, omdat ongewenste verwisse lingen van preparaten bij de fabricage, het verpakken, de distributie en vooral bij het innemen door de patiënt ermee kunnen worden voorkomen. Nefarma erkent, dat zich in volgens haar uiterst zeldzame gevallen overge voeligheidsreacties kunnen voordoen na het consumeren van bepaalde kleurstof fen. Maar daar kan op de bijsluiter voor gewaarschuwd worden. Bovendien con troleert de industrie de kleurstoffen vol gens Nefarma even streng op eventuele schadelijkheid als de werkzame bestand delen van het geneesmiddel. Zo stelt, dat een algemeen verbod van kleurstoffen in ieder geval zou betekenen, dat het kind met het badwater wordt weggegooid. arbeidsbureau heeft grote beslissingsbe voegdheid over wat als passende arbeid beschouwd kan worden. Daarnaast komt er een driemaandelijks overleg tussen werkloze en arbeidsbureau over omscho- lingsmogelijkheden. In Nederland wordt er al jaren door het NCW op aangedrongen het begrip „pas sende arbeid” minder stringent te hante ren, Dit om de aansluiting van vraag en aanbod te bevorderen en om te voorko men, dat de langdurige werkloosheid (thans meer dan 85.000 mensen) toeneemt. „Dat onze buurlanden het voorbeeld van Zweden volgen, confronteert ons met de vraag of ook wij niet met voortvarendheid het vraagstuk van de passende arbeid be ter moeten regelen en toepassen”, zo vraagt het Nederlands Christelijk Werkge versverbond zich af. >,87 .20 i.oo moteerd “20 55,- - - - 25,00 126J Prof. Nieuwenburg schenkt aandacht aan enkele economische aspecten van ar- 9.91 beidstijdverkorting en stelt dat aan een W 442, In Zweden wordt het begrip „passende arbeid” al jaren ruim geïnterpreteerd. Per soonlijke geschiktheid speelt hier een be langrijke rol, waarbij de aard van het vorige beroep of de reisafstand geen be lemmering kan vormen. De werkloze kan tot omscholing verplicht worden. De uitke- Begin februari gaat de bond met de controleurs - er zijn er 500 a 600 - rond'de tafel zitten om eventuele acties voor te bereiden. „Welke vorm die zullen hebben kan ik nu absoluut nog niet zeggen”, aldus voorzitter Leen van der Linden. Al sinds 1970 onderneemt de Nederland se politiebond pogingen om tot betere af spraken over de rechtspositie van parkeer- controleurs te komen. Volgens de bond is Wiegel nu bezig om parkeercontroleurs ook in te schakelen bij het wegslepen van auto’s. Op 1 december van het afgelopen jaar werd namelijk de wegsleepregeling van kracht, waarbij door de minister een aantal voorwaarden zijn geformuleerd die volgens de bond rechtstreeks de rechtspo sitie van de parkeercontroleurs raken „Vanwege de haast”, zou dit onderwerp niet in het overleg tussen overheid en bonden zijn ingebracht, en dit is voor de hoogte van het aantal langdurig ziektege vallen: stabiliteit van de werkrelaties, het percentage in groepsverband werkende produktiewerkers, de situatie van het werkoverleg, de mate van fysiek hinderlij ke werkomstandigheden. Ieder bedrijf zou volgens het rapport dienen te beschikken over een verzuimcommissie, waarin zowel de individuele als de aan de werksituatie gebonden oorzaken van langdurig ver zuim kunnen worden besproken, aldus het rapport. SVR-voorzitter Van den Bos bindt het een te enge gedachte om bij fraude alleen aan werknemers te denken. „Ook werkge vers plegen fraude. Via een onderzoek onder de uitvoeringsorganen wordt ge tracht zicht te krijgen op de vormen waar in werkgeversfraude voorkomen”, aldus Van den Bos. Hij wees in dit verband voorts op de in voorbereiding zijnde wette lijke maatregelen betreffende de onder aanneming en de aansprakelijkheid van bestuurders van vennootschappen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. ABVA en KABO verzetten zich tegen het verlies van 470 arbeids plaatsen als gevolg van de automatisering van de kinderbijslagadministratie bij de Raden van Arbeid. ABVA- en KABO-kaderleden verklaarden zich onlangs in Utrecht bereid te praten over het voeren van acties. Door het slechte voorlichtingsbeleid van de sociale verzekeringen voelen de bonden zich voor het blok gezet. Zij passen ervoor in het allerlaatste stadium alleen te gaan praten over de manier waarop personeel wordt afgevloeid. :«,80 11,50 2,00 4,00 6,50 2,00 6,50 1,00 2,50 7.00 4,50 176,0 2,30 3,50 4,70 0,50 8,50 6,10 9,50 5.00 2,00 8,00 5,00 0,00 (ADVERTENTIE) Hooghoudt aantal voorwaarden moet zijn voldaan, wil arbeidstijdverkorging zin hebben en geen reacties oproepen die werkgelegenheid vernietigen. Hij concludeert dat arbeids tijdverkorting niet gepaard mag gaan met een evenredige produktiviteitsstijging, want dan zou dezelfde hoeveelheid pro- dukt met minder manuren worden voort gebracht. Als arbeidstijdverkorting gepaard gaat met een evenredige verlaging van loon, dan moet die op geen enkele wijze worden gecompenseerd via stijging van het inci dentele loon. Als de overheid loonkosten subsidies geeft mogen die niet leiden tot een verdere vergroting van het financie ringstekort van de collectieve sector, ook niet langs andere wegen. Het produktieniveau moet op het Oor spronkelijke peil gehadhaafd blijven. Er mag geen interne arbeidsreserve aanwezig zijn of ontstaan. De beschikbare voorraad kapitaalgoederen mag geen knelpunt vor men. Volgens ABVA-bestuurder Frans Kra mer zijn de bonden van overheidsperso neel pas eind november ingelicht over de automatiseringsplannen, waarover, zo meldde de Sociale Verzekeringsbank, voor 1 januari besluiten moesten vallen. ABVA en KABO vinden dat de gang van zaken rond de automatisering eerst moet worden vastgelegd in een basisvisie. Daar in zouden enerzijds maatschappelijke en personele en anderzijds materiële en eco nomische aspecten evenredig moeten wor den belicht. Blijkens een nota, die eind december verscheen, wil de werkgever, de vereniging van besturen van Raden van Arbeid, slechts overleggen over de gevol gen van de automatisering en niet over de motieven. ABVA en KABO betreuren het dat NCBO, ARKA en de bij het ambtenaren centrum aangesloten Centrale van Rijks personeel, CRP, onvoorwaardelijk ak koord gaan met de automatisering van de kicderbijslagadministratie. ■Q UTRECHT (ANP). De Algemene Bond van Ambtenaren ABVA heeft giste ren per telex zijn excuses aangeboden aan het ministerie van Landbouw en Visserij, omdat deze bond dinsdag ten onrechte bekend maakte dat er bij de Dienst Land bouwkundig Onderzoek (DLO) in Wage- ningen 125 arbeidsplaatsen zouden ver dwijnen. Volgens de ABVA is dit cijfer door een misverstand de wereld ingehol pen. Volgens de bond moeten er bij deze dienst als gevolg van de bezuinigingen 53 arbeidsplaatsen worden ingeleverd, ter wijl er 58 worden herverdeeld. UTRECHT (ANP). Als minister Wie gel van Binnenlandse Zaken doorgaat met het uitbreiden van de taak van par keercontroleurs, dan moet hij binnenkort wel met acties tegen zijn beleid rekening gaan houden. Dit stelt de bij de FNV aangesloten Nederlandse politiebond naar aanleiding van de resultaten van het laatste georganiseerd overleg tussen overheid en bonden over deze kwestie. ■•e o ■S i mer geïnterpreteerd dan in ons land. Zo kunnen in België werklozen tijdelijk bij de overheid te werk worden gesteld. Het opleidingsniveau is hierbij van onderge schikte betekenis, zo schrijft De Werkge ver, het blad van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond. ROTTERDAM (ANP). De ertsaan- voer in de Rotterdamse haven zal de ko mende vier weken slinken tot ongeveer een miljoen ton. Dit is het gevolg van de staking in de Westduitse staalindustrie, die tien weken heeft geduurd. Al die tijd hebben de Westduitse hoogovens nauwe lijks erts besteld, aldus directeur J. La gendijk sr. van Frans Swarttouw’s Ha venbedrijf in Rotterdam. Volgens Lagendijk is de aanvoer in vier weken normaal zo’n drie miljoen ton. De Rotterdamse haven krijgt per jaar ruim dertig miljoen ton erts binnen voor de Westduitse staalindustrie. Lagendijk wees erop, dat de Westduitse Hoogovens in snel tempo de voorraden opmaken die zijn ontstaan tijdens de sta king. De aanvoer was toen normaal. De Westduitse metaalindustrie zit te springen om staal en na de inzinking in de aanvoer rekenen de Rotterdamse ertsoverslagbe drijven op een verhoogde aanvoer van ijzererts. UTRECHT (ANP). De beambtenbond Unie BLHP heeft op het laatste moment besloten het kort geding tegen de diensten bonden FNV, dat gistermiddag in Utrecht zou dienen, niet door te zetten. De Unie BLHP wil onderhandelings partner worden bij de CAO-onderhande lingen voor het grootwinkelbedrijf V en D, maar de dienstenbonden voelen daar niet veel voor. Als argument voeren de beamb ten aan dat ze bij V en D enkele honderden leden hebben en dat ze die graag willen vertegenwoordigen. De dienstenbonden zeggen in een repliek dat ze het onjuist vinden dat de beambten alleen bij V en D willen meeonderhandelen. Volgens een woordvoerder van de Unie BLHP zullen vertegenwoordigers van de beide bonden de komende veertien dagen de situatie in de gehele Nederlandse detail handel doornemen, een terrein waarop de Unie BLHP tot dusver nog nauwelijks werkzaam is geweest. hl BAARN (ANP). Het Nederlandse Verbond van Ondernemers in de Bouw nijverheid (NVOBl heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken mee gedeeld, dat er in de bouw een dermate tekort is aan vaklieden, dat er geen enkel gevaar bestaat voor vermindering van het aantal arbeidsplaatsen, indien het Ne- derhorst-concern zijn werkzaamheden zou beëindigen. Voor de vele Nederlandse bouwarbei ders, die nu op de Nederlandse objecten van Nederhorst werken, is zonder enige moeite een andere werkgever te vinden. Men zou zelfs mogen zeggen, dat de Neder landse ondernemers staan te dringen om ze over te nemen, aldus het NVOB, Los van de vraag hoe er in de bouwsec tor over het algemeen wordt gedacht over overheidssteun aan individuele bouwon dernemingen, die op zichzelf al concurren tieverstorend werkt, meent het NVOB, dat een dergelijke overheidssteun in de bouw in ieder geval niets te maken heeft met behoud van de werkgelegenheid in ons land. de praktijk komt dit niet voor, onder meer omdat er bijvoorbeeld 850 bouwprojecten zijn, die niet onder de verletbestrijding vallen en zo’n 15.000 bouwvakkers omvat ten. Ook in de onderhouds- en renovatie sector zijn nog tal van mensen aan het werk. Door de zachte winters sinds 1971 heeft het Risicofonds de reserve van 1,3 miljard gulden kunnen opbouwen, tweemaal zo hoog als de stichting schatte nodig te heb ben. Gezien het spaarpotje van een half mil jard en de premies, die in de loop van dit jaar zullen worden ontvangen, kan de win ter van 1979/1980 worden ingegaan met een reserve van naar schatting 800 mil joen. Nederlandse politiebond reden om aan te I kondigen dat voor hem de maat nu vol is. Na acht jaar van zogenaamd overleg is nu opnieuw gebleken dat dit van overheidszij- de niet open en reëel wordt gevoerd, zo stelt de bond. De bond vermoedt dat de minister van Binnenlandse Zaken met het rapport „politietaak met betrekking tot parkeren” aardig in zijn maag zit, en dat dat ook de reden is dat dit rapport waarin een nieuwe taakverdeling tussen politie en controleurs ter sprake komt nog steeds geheim wordt gehouden. „Wij vinden dat grote delen van dit rapport moeten wor den uitgevoerd, maar de minister schijnt het daar nogal moeilijk mee te hebben”, aldus Van der Linden. DEN HAAG (ANP). Arbeidstijdverkorting tast de oorzaken van verlies van 36.S werkgelegenheid niet aan, maar zij versterkt die juist, naar alle waarschijnlijkheid. Welk belang arbeidstijdverkorting ook mag hebben voor de emancipatie van mannen en vrouwen, zij vormt geen remedie tegen de bestaande werkloosheid. Aldus prof. dr. C. [95- K. F. Nieuwenburg, hoogleraar staathuishoudkunde en statistiek aan de rijksuniversi- telt in Utrecht in het sociaal maandblad „Arbeid” van deze maand, Prof. Nieuwenburg is kroonlid van de Sociaal-Economische Raad. vakkers hebben de stichting Risicofonds 37jj voor de Bouwnijverheid tot nu toe een 34,3 6 bedrag van 110 miljoen gulden gekost. Maar als ook de uitkeringen van de afge- 44,sl lopen weken de deur uit zijn, zal het fonds ),00 495,1 ).00 336,1 1,85 1,50 6.' 45,s winter ingegaan met een reserve van 1,3 17,00 137,- 373 verletperiode (eind maart) blijven vriezen, I2,oo i; 77, 300 miljoen gulden lichter zijn geworden. 05,00 106.! 44,60 46,1 51,30 157,1 1.15 1," 48,50 146,S 42,20 7,10 83,00 20,40 52,00 36,60 51,80 46,30 86,00 55,30 98,20 87,50 32,00 97,00 87,70 11,00 >1,00 17,50 15,00 11,20 '6,00a 11,40 12,20 12,50 636,0 18,70 >8.50 13,00 13,00 15.00 16.80 18,00 12,50 17,10 3,20 16,50 19,00 51- De luucuuiiaiisscii van uccc deelnemers aan de proef zullen 55,0 98,0 86,51 -- r AMSTERDAM (ANP). De naar schat- ^67.1 ting 175 tot 180.000 „uitgevroren” bouw- 51,0 48.» 58,5» 44, 413 36,7! i Risicofonds voor de Bouwnijverheid. il.Uut 142,01 “Ü0 57,9 17.50 100,0» '2,50 172,7 4.50 53,S 11.50 54,0 4,00 113,» 2,50c 43,5 «n 26,8i 60,7 53,0 943 47,0 31.» 114,0 81,7 53,0 47,5 32,71 74,0 108,01 503 4M 39J 295,» Met dikke jassen aan wachten chauffeurs in het Europoort-industriegebied op de oversteek naar Engeland, waar zoals bekend hun collega ’s in staking zijn. Veel chauffeurs bivakkeren i,. hun auto, sommigen koken er zelfs hun eigen potje.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23