Iser Koe per man: HILBERT VAN DER DUIM MET VALLEN EN OPSTAAN NAAR DE TOP tweekamp tegen Van der Wal 1 Ernst Happel niet naar VS Fischer mogelijk tegen Kortsnoi A n FC Dordrecht: 3 niet méér steun gemeente EK: Storholt favoriet Opnieuw succes EBBC: 94-74 Tennis wellicht op Spelen ’84 betekenen, dat in Los Angeles een stadion zou moeten wor den gebouwd: Californië is een van de grootste tenniscentra in de wereld en een groot tenni scomplex ontbreekt momen teel nog. ff ff J t i Werkloos Onontgonnen Angst 1 7 Storholt Jf SPORT 1 8 JANUARI 19 7 9 26 K te kran DONDERDAG Jb* (Van onze sportredactie) Hilbert van der Duim: „Ik geef me zelf wel een kans om bij de eerste drie te eindigen spray iilk s Tafeltennisteam na krappe ■I 3-prijs 4.99 ijs f=SS DORDRECHT (ANP). Het gemeente bestuur van Dordrecht is niet bereid het noodlijdende FC Dordrecht meer steun te geven dan thans het geval is. Nu wordt er alleen financieel bijgesprongen voor de huur van de accommodatie aan de Krom- medijk. Happel: „Vóór 15 januari had de knoop doorgehakt moeten zijn. Nu ziet het er naar uit dat het Harelbeke wordt; een tweede-divisieclub. Zaterdag heb ik nog een bespreking met die mensen. En ver loopt dat goed, dan zit ik zondag al op de bank als Harelbeke tegen Hasselt speelt”. De weersomstandigheden moeten echter het competitievoetbal niet onmogelijk ma ken. Happel: „Het slechte weer is er de oorzaak van geweest dat ik de ploeg nog niet in actie zag. Dat is jammer. Maar we kunnen niet langer wachten. Harelbeke heeft acht punten uit 15 wedstrijden. Dat beschouw ik als een uitdaging voor me in de vier maanden dat ik er zal werken”. De oud-wereldkampioen speelt al sinds 1976 niet meer in vooraanstaande toer nooien. Van 26 februari tot en met 3 maart komt Koeperman in Amsterdam uit tegen de nummer zeven van de Nederlandse nationale ranglijst, Van der Wal. De orga nisatie van de tweekamp is in handen van de Vebeda, de vereniging van betaalde dammers. Hoewel de Oostenrijker zijn handteke ning in Los Angeles al onder een voorlo pig contract zette, geeft hij er de voorkeur aan in België te blijven. De gemeente volgt wel de particuliere reddingsplannen op éen afstand, waar voor het nodige begrip wordt opgebracht. Overigens willen de spelers er niet in gelo ven, dat de FC Dordrecht op 2 februari a s. ophoudt te bestaan. Op die datum zou de KNVB geen steun meer verlenen, zodat de spelersgroep geen salaris meer ontvangt. DEN HAAG (ANP). Iser Koeperman, die vorig jaar de Sovjet-Unie de rug toe keerde om zich te vestigen in de Verenig de Staten, wil in een damtweekamp tegen Jannus van der Wal bewijzen dat hij nog ROTTERDAM. Ernst Happel ziet de finitief af van zijn Amerikaanse plannen. Bij de spelers leeft het plan, wanneer er in februari geen loon meer beschikbaar is, om als amateur-formatie de competitie in de eerste divisie af te maken. Zodoende krijgt de leiding dan de handen vrij om in meer rust naar een financiële oplossing te zoeken. geldelijke steun van overheids wege, omdat tennis geen Olym pische sport is. Met de midde len, die aan de wel-Olympische bonden worden gegeven, zou den de federaties de tennis sport een snellere ontwikke ling kunnen geven”, aldus de voorzitter van de ITF 38.9 38.3 39.2 38.0 39.81 39.95 40.3 40.6 39.70 40.2 41.2 40.50 40.7 40.2 41.1 41.7 Bert Schoofs had zijn lesje geleerd. De twee nederlagen (tegen Italië en Luxem burg), die er voor zorgden dat de rol van Nederland in de eerste divisie zeer be scheiden afmetingen aannam, waren het gevold van pure onderschatting. Tegen Griekenland nam hij geen risico’s. Met de. duels tegen de twee sterkste landen (Polen en Bulgarije) nog in het verschiet wilde Schoofs niet het gevaar lopen door een nederlaag tegen Griekenland in de degra datiezone te blijven hangen. Om die reden trad Nederland in de sterkste opstelling aan. Het leverde tegen Griekenland, dat zijn nationale kampioen Desis thuis had moe- 2.02.43 1.58.60 2.04.57 2.02.15 1.59.79 2.01.0 2.00.6 2.03.56 2.00.83 2.01.11 2.01.1 2.01.7 2.03.41 2.04.47 2.06.19 2.04.99 2.05.51 2.04.25 2.05.7 2.06.0 7.17.56 7.17.12 7.10.78 7.22.38 7.06.03 7.15.58 7.17.51 7.24.68 7.28.21 7.42.98 7.28.23 7.38.74 7.40.45 7.30.55 7.32.45 7.48.9 15.15.30 15.59.4 15.14.23 15.18.07 16.54.0 16.35.0 16.00.3 15.19.01 15.29.07 15.28.80 15.17.53 15.29.39 15.50.72 15.30.57 16.21.92 16.06.71 16.21.08 15.32.83 174.166 171.295 171.816 169.621 173.033 171.048 171.057 168.293 170.294 170.691 172.131 171.996 175.014 174.874 177.433 176.916 176.725 174.886 „Stenshjemmet en Sjöbrend zitten onge veer op hetzelfde niveau als wij. Voor die twee hoef ik niet onder te doen. Hoe het momenteel bij de Russen zit, weet ik totaal niet. Veel indruk hebben ze in elk geval nog niet gemaakt”. De kracht van de concurrentie samen vattend, concludeert Hilbert van der Duim voor zichzelf: „Ik schat mijn kans op een plaats bij de eerste drie. Daar ga ik me volledig voor inzetten, want ik weet mijn eigen kunnen”. In augustus beëindigde Hilbert van der Duim met succes zijn studie aan de peda gogische academie in Drachten. Sinds dien is hij een werkloze onderwijzer. DEN BOSCH (ANP). EBBC heeft zich gisteravond in zijn tweede Euro pese krachtmeting voor het toernooi van de bekerwinnaars een veel com pletere ploeg getoond dan Asvel Vil- leurbanne. Het was terug te vinden in de duidelijke uitslag van 94-74. Maar of dat nou de sleutel tot het succes is geweest? Hilbert van der Duim: „Ik weet het niet. De schaatssport is nog zó onontgonnen. Het verschilt allemaal van persoon tot persoon. We moeten er maar van uitgaan dat het nu goed gaat en dus gaan we verder op de weg, die we de vorige zomer zijn ingeslagen. Maar, we moeten natuurlijk niet blind zijn voor verbeteringen”. „Ik zie die hele positieve ontwikkeling van de laatste tijd niet zozeer als een mentaliteitskwestie. Er is misschien door de komst van drie nieuwe jongens wel een andere stemming in de kernploeg geko men. Heel begrijpelijk natuurlijk, maar de sfeer was ook goed toen de prestaties van ons allemaal bitter tegenvielen. Ook al werden we er door de Noren en Russen afgedroogd. Geknokt hebben we ook altijd wel, maar al vecht je ook nog zo hard, als je de minderen bent, houdt alles natuurlijk op. Er is nu bij iedereen wel een fijner gevoel, maar beslist nog geen hoerastem- ming. We weten gewoon dat we in de lift zitten”. De naam Harm Kuipers is reeds geval len en deze komt ook ter sprake als Hilbert van der Duim opmerkt: „De vorm vast houden, dat is nu het grote probleem. De vraag is hoe dat je dat moet doen. Keihard doortrainen of freewheelen. Als je niets doet, word je slap. Maar met elke week een wedstrijd kun je ook niet hard trainen, want dan draai je jezelf over de kop. Het is misschien een kwestie van een beetje aan voelen. Ja, daar was Harm Kuipers erg goed in. Hij kon in het seizoen zijn vorm als het ware regelen. Daarom is het mis schien het beste dat hierover weer contact wordt opgenomen met Kuipers. We zien hem haast nooit, de contacten lopen altijd via Tjaard Kloosterboer en Egbert van ’t Oever”. Aan de vechtlust van Hilbert van der Duim zal niemand hoeven twijfelen: „Ik haai echt alles uit de kast”. Met zijn techniek kan de nu 21-jarige schaatser uit Beetsterzwaag ook uitstekend voor de dag komen. In de op hem gerichte blikken zal de angst echter overheersen. Hilbert van der Duim maakt eigenlijk nooit veel woorden vuil aan zijn buitelin gen, die tot een griezelige lijst zijn uitge groeid. „Een teer onderwerp om over te praten’ Nee hoor, maar er valt weinig over te zeggen. Een tijdlang had ik wel eens moeilijkheden met het insteken in de boch ten, maar ik heb veel geoefend om dat te verbeteren. Op hard ijs heb ik nog wel eens problemen, maar tijdens de race heb ik nooit angst. Dan heb je geen tijd om aan een val te denken”. 7.18.8 7.24.93 7.17.7 7.20.87 Die smak tegen de bikkelharde ijskorst in Bislet was de zoveelste van Hilbert van der Duim, aan wiens schaatscapaciteiten niet getwijfeld hoeft te worden. Letterlijk met vallen en opstaan heeft hij zich ont wikkeld tot de beste Nederlandse klasse- mentsrijder van dit moment. Daarom zul len zaterdag en zondag zijn bewegingen over het ijsovaal van Deventer eerder met ingehouden adem dan met luidruchtige bewondering worden gevolgd. Zolang hij op de been blijft, geldt Hilbert van der Duim als de belangrijkste troef van bondscoach Egbert van ’t Oever in het IJsselstadion, dat na zes jaar weer eens het strijdtoneel is van het Europees kampioen schap. Na in Oslo de ergste teleurstelling te hebben weggespoeld, bleek het zelfver trouwen van Hilbert van der Duim in het geheel niet aangetast. Alle toen geleverde prestaties in ogenschouw nemend, stond hij zelfs op het standpunt dat alleen Eric Heiden in het verdere verloop 'van het seizoen te sterk voor hem zou zijn. Van der Duim nu: „Tenminste, wanneer de Noren en Russen niet ineens harder gaan rijden, heb ik er toen bij gezegd. Uit de resultaten, die ik daarna heb geleverd, blijkt dat de Noren eigenlijk uit elkaar zijn gegroeid. Storholt heeft de stijgende lijn te pakken gekregen. Hij is op dit moment, geloof ik, wel de sterkste”. 39.57 39.69 41.46 40.80 DEVENTER. Het komende weekeinde is de Deventer kunstijsbaan het strijdtoneel voor de Europese schaatskampioenschappen bij de heren-allrounders. De Europese titelstrijd wordt voor de 33-ste keer na de tweede wereldoorlog georganiseerd. Sinds 1947 slaagden alleen de Noor Hjalmar Andersen en Ard Schenk erin de titel driemaal te behalen. )-prijs 3.29 ijs s- «■jiUÜL De Franse ploeg was door de afwe zigheid van guard Alain Gilles een spel maker kwijt en had in Monclar en Vin cent twee mensen die tevergeefs pro beerden lijn in het spel te brengen. De produktie van Asvel, vorige week nog winnaar tegen Slask Wroclaw met 102- 84, was daardoor volledig afhankelijk van de schotvaardigheid van de Ameri kanen Jordan en Evans. In de eerste zeven minuten van de tweede periode bijvoorbeeld, scoorden zij gezamenlijk de 16 punten, die de Franse ploeg maakte. Na 67-56 echter verdween de zekerheid bij de langste man uit het veld. De vermoeidheid ging meespelen en Asvel had geen waardige vervan gers achter de hand. EBBC haalde het volledige rende ment uit zijn sterke verdediging, die alleen in de rebound wel eens werd overtroefd. Het verschil tussen de spel makers werd tenslotte doorslaggevend, want de marge, die aanvankelijk slechts rond de tien punten schommel de, schoot omhoog. Dat gebeurde voor al door toedoen van Dan Cramer: 30 punten en een schotpercentage van 60. Het feit dat Kees Akerboom door Evans betrekkelijk kort werd gehou den, was van geen belang. EBBC had meer spelers, die konden scoren. En dat was het grote verschil tussen beide ploegen en maakte voor EBBC de kans de halve finales van het toernooi van de bekerwinnaars te bereiken zeer groot. - steeds tot de wereldtop behoort, milk (Van onze sportredactie) DEVENTER. Op de voorlaatste dag van 1978, terwijl de laatste rijders bezig waren met de afsluiting van de Nieuw- jaarswedstrijden, zat Hilbert van der Duim zich ergens binnen in het van ouderdom kreunende Bisletstadion te verbijten. Niemand in het rumoerige en verwarmde vertrek schonk aan dacht aan de Nederlander, die een tijdlang roerloos in het bekertje hete thee staarde tussen zijn verkleumde handen. Hilbert van der Duim betreurde een tuimeling op de 1500 meter, die hem de eindzege had gekost. Het zou zonder die fatale val het beste toernooi in zijn loopbaan zijn geweest, want ineens openbaarde zich bij hem en de andere Nederlanders de vorm, waarmee de Noorse en Russische schaatsers met kans op succes bestreden konden worden. „Ik ben naar het arbeidsbureau geweest en daar kwam ik als nummer 62 op de lijst. Het liefst zou 'ik een baan hebben die goed met het schaatsen te combineren valt, in het onderwijs, of desnoods iets anders. Eenvoudig zal dat niet zijn. Maar ik heb nu tenminste een diploma achter de hand. Jarenlang kwam mijn studie op de eerste plaats. Ik wil de komende jaren intensief met het schaatsen bezig zijn. Alleen de militaire dienst komt er straks tussen. In mei moet ik in dienst. Ik heb al gevraagd of ik een beetje in de buurt van de noordelij ke ijsbanen gelegerd kan worden, in Ha- velte bijvoorbeeld”. Van der Duim is zich er terdege van bewust dat de militaire autoriteiten wat toeschietelijker met het verlenen van faci liteiten zullen zijn als hij in de komende grote schaatstoernooien van zich doet spreken. „Zonder steun, ook financiële”, zegt hij, „begin je tegenwoordig als top sporter niets”. Ook het Nederlands Olympisch Comité ten laten wegens zakelijke beslommerin gen niet meer dan een moeizame overwin ning op. Bert van der Helm opende tegen Prytis onbeheerst. Zijn spel was te onrus tig om de kort achter de tafel blokkende 22-jarige Griek in moeilijkheden te bren gen. Toen Van der Helms forehand ge vaarloos bleek was het snel gebeurd met de Nederlandse bekerhouder: 16-21 en 17- 21. De zege van Nico van Slobbe in de tweede partij tegen de zeer simpel spelen de Mandalis hing aan een zijden draadje. Na verlies in de eerste game (19-21) kwam de nationale kampioen in de tweede game achter met 11-18. De 31-jarige corpulente Griek werd overmoedig en Van Slobbe produceerde opeens in alle situaties win nende klappen, die hem alsnog de game (23-21)en de partij (21-13)opleverden. Tuc- sa loammidou stond tegen Bettine Vriese- koop als versteend achter de tafel. De ballen vlogen in rap tempo van alle kanten langs haar en in kort bestek werd de Griekse gedeklasseerd door de Europese nummer 12: 7-21, 11-21. Na verlies van het gelegenheidsdubbel Vlieg/Gootzen, dat de stand na vier duels op gelijke hoogte bracht, was de inbreng van de combinatie Van der Helm/Vriesekoop doorslaggevend voor de triomf van de Nederlandse ploeg. Met messcherp aanvalsspel werd het Griekse duo constant onder druk gehou den. Deze tactiek bracht het gewenste re sultaat. Met 21-13, 21-10 sloeg de balans duidelijk in het voordeel van Nederland door. De verwachte overwinning van Van der Helm op Mandalis betekende het vier de en beslissende punt in dit duel. kan wellicht enig gewicht in de schaal leggen, want de komende zomer staat im mers in het teken van de voorbereiding op de Winterspelen van 1980. Van der Duim: „Dan gooi ik er nog een extra schepje bovenop. De Olympische Spelen spreken me wel aan. Toch wel iets meer dan de wereldkampioenschappen. Ik wil er op zoveel mogelijk afstanden rijden”. Ofschoon momenteel zijn werkzaamhe den uitsluitend bestaan uit het beoefenen van de schaatssport, kan hij natuurlijk niet als profschaatser betiteld worden. Van der Duim: „Verdienen doe ik er ten slotte niets mee. Ik word slechts door de lipstick is Duel tussen v.l.n.r. Grange (Asvel), Kirkland (EBBC). Als tweede reden noemde Chatrier de enorme vlucht, die de tennissport de laatste jaren heeft genomen, vooral via de steeds regelmatiger wordende televisie-uitzendingen. De te rugkeer van het tennis in het Olympische programma zou Kortsnoi verblijft tijdens zijn tiendaagse bezoek aan Israel bij Flatto-Sharon, die internationale bekendheid kreeg wegens zijn bemoeienis bij het uitwisselen van spionnen in Mozambique, Oost-Duitsland en de Verenigde Staten. Flatto-Sharon heeft de in Pasadena wonende Fischer reis- en verblijfkosten naar en in Israel aangeboden. De Amerikaan heeft sinds 1975 toen hij van de titel vervallen werd verklaard, aan geen enkel toernooi deelge nomen. Onlangs heeft hij laten dóórsche meren wel iets voor een comeback te voe len. Hij is onder meer in onderhandeling met de Joegoslavische grootmeester Gligo- ric. Flatto-Sharon wil de partijen tussen Kortsnoi en Fischer door de televisie laten uitzenden en de baten ten goede laten komen aan de Israëlische strijdmacht. TEL AVIV (UPI). Het Israëlische parlementslid Shmuel Flatto-Sharon heeft, mede namens Viktor Kortsnoi, een uitnodiging gestuurd aan de vroegere we reldkampioen Bobby Fischer voor een tweekamp over vier partijen. KNSB in staat gesteld topsport te beoefe nen. Als schoolverlater kreeg ik een uitke ring van 208 gulden per week. Toen we voor ons trainingskamp naar Inzell gin gen, werd dat stopgezet, omdat ik niet meer onmiddellijk inzetbaar was op de arbeidsmarkt. De KNSB heeft er daarna bij de NSF voor gezorgd dat ik die uitke ring toch krijg, als loonderving”. Wat moet je anders. Als ik als onderwij zer voor de klas sta, kan ik het dubbele verdienen. Of je zou al een rijke vader moeten hebben, zoals Eric Heiden. Het geld dat die voor de sportcarrière van zijn zoon betaalt, is gewoon een investering. Hij smijt er veql geld tegenaan en hoopt dat Eric straks met een stuk of drie gouden medailles thuiskomt van de Olympische Spelen. Dan ben je als Amerikaanse sport man binnen”. Met Piet Kleine, Wim Pol en Klaas Vriend de andere Nederlanders, die in Deventer aan de start komen heeft Hilbert van der Duim de stijgende lijn te pakken die ook perspectieven biedt op een plezieriger schaatstoekomst en de maat schappelijke voordelen die in het verleng de hiervan kunnen liggen. De malaise lijkt in elk geval overwonnen. „Toch”, zegt hij, „was er bij mij, als enige weliswaar, het vorig jaar wel een vormgroei. Maar mis schien was dat een natuurlijke ontwikke ling, omdat je ieder jaar wat sterker wordt”. Op de vraag waarom de Nederlandse top in totaliteit in het vorig jaar zo zeer teleurstelde en nu ineens wel aan de weg timmert, kan Hilbert van der Duim geen pasklaar antwoord geven. „De gewicht- training is duidelijk anders van opzet ge worden. Het vorig jaar waren we er na iedere keer vier dagen kapot van. Het leek me beter om het de dag na de gewichttrai- ning rustig aan te doen om de spieren weer wat losser te krijgen, maar op ons pro gramma stond dan een tempotraining. Daar hebben we veel over gepraat. Tjaard Kloosterboer heeft informaties proberen te krijgen van buitenlandse trainers, zoals Diane Holum, de trainster van Eric Hei den. Dat vind ik positief van hem. Ook is er uitvoerig overleg geweest met Harm Kui pers, die onze trainingsprogramma’s heeft bestudeerd. Daar is dan een andere ge- wichttraining uit te voorschijn gekomen, met specifieke, dus op het schaatsen ge richte oefeningen”. willen maken, waarin de ama- teurregels niet worden overtre den. Wij zijn eerlijk geworden. De anderen hanteren een hy pocriete formule. Laten wij wel zijn: het is uitgesloten dat Borg of Connors mee zal kun nen doen, zoals ook Platini, Hi nault of Muhammad All in hun tak van sport niet vertegen woordigd kunnen zijn op de spelen, maar ik heb een funda mentele reden voor de terug keer van tennis in het Olympi sche gebeuren: 104 federaties zijn vertegenwoordigd binnen onze organisatie. Tenminste 75 procent daarvan werkt zonder F eep 10 gram. Üs - zege uit degradatiezone OUD-BEIJERLAND. Door een be nauwde overwinning (4-3) op Grieken land heeft het Nederlands tafeltennis team zich gisteravond in Oud-Beijerland definitief gedistantieerd van de degrada tiezone van de Europese eerste divisie. Met drie overwinningen uit vijf wedstrij den neemt Nederland een veilige plaats in de middenmoot in. Vooruitzichten op de titel en de daaraan verbonden terugkeer naar de superliga bezit de ploeg van bondscoach Bert Schoofs evenmin. Daar voor moet Polen, dat ongeslagen de rang lijst aanvoert met slechts een individuele verliespartij (uitgerekend tegen Grieken land), te sterk worden geacht. In de geschiedenis van het Europees kampioenschap, wisten slechts drie Neder landers de titel te behalen: Kees Broekman (Hamar 1953), Ard Schenk (Deventer 1966; Innsbruck 1970 en Davos 1972)en Kees Verkerk (Lahti 1967). Het IJsselstadion in Deventer is voor de vijfde keer in zijn geschiedenis het strijdtoneel van een I.S.U.- kampioenschap. In 1966 was dat het Europees kampioenschap heren. Een jaar later werd het wereldkampioenschap dames afgewerkt. In 1969 volgde het wereldkampi oenschap heren, een titelgevecht, dat ook in 1973 aan Deventer werd toegewezen. Om een vergelijking te kunnen maken tussen de toprijders, die ditmaal aan de start zullen verschijnen, volgen hier de beste seizoenprestaties van de meeste deelnemers. Er zullen 33 schaatsers uit 16 landen deelnemen. Favoriet is de Noor Jan Egil Storholt. (Achtereenvolgens tijden 500, 1500, 5000 en 10.000 meter en puntentotaal). Rusland: Sergei Martsjoek Vladimir Lobanov Viktor Ljoskin Vladimir Belov Noorwegen: Jan Egil Storholt Kai Stensjhemmet Amund Sjobrend Oyvind Tveter Nederland: Hilbert v.d. Duim Wim Pol Piet Kleine Klaas Vriend Zweden: Ulf Ekstrand Thomas Gustafson Jan Junell Peter Nyberg Oost-Duitsland: Andreas Ehrig Andreas Diete Uwe Sauerteig Klaus Wunderlich De overige deelnemers zijn: Geoffrey Sandys (Engeland), Pertti Niittylae (Fi- nalnd), Maurizio Marchetto (Italië), Berend Schabus (Oostenrijk), Andruej Zawads- ki (Polen), Andrei Erdelyi (Roemenië), Antonio Gomez (Spanje), Stephanek Zdenek (Tsjechoslowakije), Roger Berclaz (Zwitserland) en Fritz Gawenus, Markus Eicher en Giinther Schumacher uit West-Duitsland. Tijdens de race heb ik nooit ahgsf| Maar Chatrier is realistisch genoeg om in te zien dat de kans tennis in het Olympische programma opgenomen te krijgen momenteel slechts een op vijf is. „Dat is weinig. Maar ik heb steun toegezegd gekre gen, onder andere van de voor zitter van de programmacom missie, de Hongaar Csanadi. PARIJS. De voorzitter van de internationale tennis federatie (ITF), Philippe Cha trier, schat de kans dat tennis een programma-onderdeel van de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles zal zijn, een op vijf. In een interview met het blad Tennis-Info zei Chatrier ver der, dat indien de tennissport niet wordt toegelaten, de enige reden daarvoor zou kunnen zijn dat deze tak van sport zijn tijd ver vooruit is: het is een professionele aangelegenheid. „Ik zou met een sport kennis

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27