;n AAN OVERKOEPELEND BESTUUR MET VEEL MACHT uit oed huren te komen In de kou voor een wekker-radio In poging om tot betaalbare del a s -4 ide ÏWiaafi J int iuw: Fouten Reiskosten 1 Wrevel fj 4 DONDERDAG (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Architect J. Th. Peters van het architectenbureau Peters en Boogers, dat het plan heeft ontworpen voor de 116 te bouwen woningen op het stukje Oud-IJmuiden dat wordt begrensd door Kanaalstraat, Koningsplein en President Krugerstraat, heeft woens dagmiddag bij de gemeente een conceptplan ingediend met een aantal variaties op het oorspronkelijke bouwplan. Via deze variaties zou getracht moeten worden het totale project, dat is begroot op ƒ9.658.691 gulden, zoveel goedkoper te maken dat het binnen de sociale woningbouw valt. Dan zou een basis gelegd zijn voor de bouw van woningen met betaalbare huren. Volgens het huidige plan liggen de huren van de 116 woningen tussen de 500 en de 800 gulden. HAARLEM/IJMOND. De ko gel is door de kerk. De ziekenhui zen in Kennemerland hebben na lang wikken en wegen het achter ste van hun tong laten zien. Ze gaan bedden inleveren. Boven dien wordt de onderlinge samen werking ontdaan van iedere vrij blijvendheid. Er komt een krach tig bestuur, dat grote bevoegdhe den krijgt. Alle functies van de acht ziekenhuizen worden kri tisch bekeken. De taken worden opnieuw verdeeld. De specialis men worden beter gespreid. Er komt een centrumziekenhuis voorziening met drie gebouwen (die van het Elisabeth Gasthuis, het Diaconessenhuis en de Mari astichting). Daarnaast blijven de vijf andere ziekenhuizen (Zeeweg Ziekenhuis, Jozef Ziekenhuis, Ro de Kruis Ziekenhuis, St. Joannes de Deo en Marinehospitaal) func tioneren als basisziekenhuis. VELSEN-IJMUIDEN I - WWW J. Rolvink Het Zeeweg Ziekenhuis in Velsen. Het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk Het Sint Jozef Ziekenhuis in Heemskerk. Ziekenhuizen geven groot deel zelfstandigheid prijs Architect komt met variant op nieuw bouwplannen Oud-IJmuiden O >nd 147,50 00 uur 10 uur 14,80 42,60 56,50 67,70 •20,50 0,75 ruik van «middel, van deze in strooi- hoeveel- erschijn- vervan- calcium- wordt in 'gen, vol- r ir. Van rsbende, uit Arn- heeft in rijven in wee mil tie heeft ‘houden, dachten, ils brein worden enaar te Da Leo- >ben een a Neder- hoeveel- n betaal-; joen aan angiften romen. irdbaar. aatbaar kunnen De 25-jarige J. van der Pol en de 21- jarige A. Groot, beiden uit Umuiden, stap ten vannacht rond twaalf uur uit de kle ren en in de slaapzaak in het portiek van een radio- en televisiezaak aan de Kenne- merlaan om daar de nacht door te bren gen. Zij speelden een nachtje Willem Ba- rendsz om in het bezit te komen van een wekkerradio, die de zaak in het kader van de uitverkoop had beloofd aan de eerste klant die het pand in pyama zou betreden. A. Groot, die zelf geen pyama rijk was, had deze daarvoor moeten lenen van de vader van zijn kameraad. Om de ontberin gen zoveel mogelijk te beperken en de tijd tot de opening (elf uur 's ochtends) zo aangenaam mogelijk door te brengen had den de twee een opwekkende hoeveelheid bier bij zich. Het wijkcomité heeft de uitnodiging van burgemeester P. J. Molendijk, die gisteravond het overleg tussen het Wijk comité Oud-IJmuiden en de gemeente voonat, om die varianten te laten bestu- nieuwe nota, een discussiestuk ditmaal. Ook nu opperde het college dat er flink wat bedden ingeleverd moesten worden, maar van sluiting was geen sprake meer. Het CVZ rekende de ziekenhuizen voor, zich strikt aan de 4 promillenorm hou dend, dat het beddenbestand in 1985 kon worden teruggebracht tot 1824 bedden. De Kennemer ziekenhuizen willen niet verder gaan dan tot 2275 bedden; 451 meer dan in de CVZ-rekensom staat. Dat komt, omdat de ziekenhuizen van de vier promil lenorm zijn afgeweken. Over de redenen verderop meer. Bekijken we eerst de cij fers van de SSKZ. De ziekenhuizen berei ken de beddenreductie als volgt: het Sint Jozef- en het Rode Kruis Zie kenhuis leveren gezamenlijk 59 bedden in (Ze hebben er nu 509); de Deo levert 25 bedden in (Het heeft er nu 325); het Zeeweg Ziekenhuis levert 32 bedden in (Het heeft er nu 302); het EG, de Maria stichting en het Diaco nessenhuis leveren gezamenlijk 149 be dden in (ze hebben er nu 1404). De ziekenhuizen hebben de 4 promille norm niet toegepast, omdat ze weigeren de overbedding puur cijfermatig te benade ren. Ze willen voorkomen, dat de kwaliteit van de gezondheidszorg in Kennemerland minder wordt. Als er minder ziekenhuis bedden beschikbaar zijn dienen de patiën ten toch aan hun trekken te komen, is de stelling. In ziekenhuizen liggen bejaarde deren door vertegenwoordigers van de gemeente èn het wijkcomité om op die manier tijdwinst te boeken nog even in beraad gehouden. „Op een dergelijke ont wikkeling zijn wij niet voorbereid, ik wil mensen, die eigenlijk in een verpleeghuis of verzorgingstehuis thuis horen. Er moe ten dus eerst meer verpleeghuisbedden komen (met name voor geestelijk gestoor de bejaarden) en meer verzorgingstehui zen, menen de ziekenhuizen. Anderzijds kunnen patiënten thuis ver zorgd worden of een poli-klinische behan deling krijgen. Ze hoeven dan niet te wor den opgenomen. Maar, zeggen de zieken huizen, dan moet de thuiszorg de ruimte krijgen (meer gezinsverzorgsters, meer wijkverpleegkundigen) en er moet geld komen om de poli-kliniek goed te laten functioneren. Geld voor personeel, ruim ten en instrumentarium. Overigens gaan de ziekenhuizen ervan uit, dat de leegko mende bedden kunnen worden geruild voor betere poli-klinische voorzieningen. deze uitnodiging dan ook nog even in beraad houden om na onderling overleg tot een standpunt te komen”, aldus voor zitter J. Rolvink van het wijkcomité. „Dan loopt u wel de kans dat wij al klaar zijn voor u een besluit heeft genomen”, antwoordde Molendijk, die liet weten zo veel mogelijk spoed achter de zaak te willen zetten. Daarmee kwam een eind aan de zoveel ste welles-nietes discussie tussen de twee partijen (Welke term wordt gehanteerd door het wijkcomité, de gemeente prefe reert het begrip „partners”) die deze keer ging pver de resultaten van het onderhoud op 8 januari waarbij de huurprijzen bo ven tafel kwamen. Volgens het wijkcomité De vergadering werd vooral gekenmerkt door de wrevel die ontstaan was bij het wijkcomité over het gebrek aan informatie dat het van gemeentelijke zijde krijgt over In het beleidsplan wordt verder nog gewag gemaakt van uitbreiding van res pectievelijk samenwerking met betrek king tot overige functies als: de revglida- tie-functie, de psychiatrische functie, het apotheek houden, plastische chirurgie be drijven, kaakchirurgie, reumatologie en nucleaire geneeskunde. Voorts is van be lang, dat de aanstelling van specialisten en de spreiding van de specialismen over de regio in het nieuwe SSKZ-bestuur aan de orde komt. Eigenhandig besluiten ne men kunnen de ziekenhuizen niet meer. De specialisten, verenigd in de Interstaf- raad, spreken wel een woordje mee. HANS INVERNIZZI fvalstof- krijk en >ge zout- strijding e wegen Voorts is er de financiering van de zie kenhuizen. Zoals bekend krijgen zij geld voor elke dag dat iemand in een zieken huisbed wordt verpleegd. Mensen korter in bed houden kost geld en de financiering moet daarom anders geregeld worden, ze ker als de ziekenhuizen na 1985 verder gaan met bedden inleveren. Immers: min der bedden betekent minder verpleegmo- gelijkheden dus minder verpleegdagen dus minder inkomsten. Tenslotte is het noodzaak, schrijven de ziekenhuizen, dat er meer personeel rond het bed komt, want dat kan het niet meer opbrengen de patiën ten intensief te verzorgen. Bij het bepalen van een verantwoorde beddenreductie speelt ook een rol de vraag hoeveel mensen er straks in Kennemer land zullen wonen. Het CVZ werkt met slotte bij an haar ren. De noet be an recla- nessenhuis gaan te zijner tijd fuseren en een centrumziekenhuisvoorziening vor men. Dat wil zeggen, dat ze functies krij gen die in de basisziekenhuizen niet pas sen omdat er te weinig patiënten zijn om elk basisziekenhuis de functie toe te ken nen, omdat er dure krachten of dure teams nodig zijn voor het werk en je die niet in elk basisziekenhuis in kunt huren of om dat er zulke dure apparatuur moet worden aangeschaft dat de basis-ziekenhuizen de investering (nog) niet kunnen doen. Centrumfuncties zijn volgens het beleid splan: open-hart chirurgie, neurochirur gie, megavolt-therapie (werken met een apart soort röntgenstralen), haemo-dialyse i Een en ander staat in het beleidsplan - van de Stichting Samenwerkende Kenne- mer Ziekenhuizen, een plan dat door alle ziekenhuizen en het aangesloten revalida- tiecentrum Heliomare, is geaccepteerd, i Afgewacht moet worden wat de staatsse- i cretaris van Volksgezondheid, mevrouw E. Veder-Smit van het plan denkt. De ziekenhuizen zijn niet geheel tegemoet gekomen aan haar wensen. Of liever die van haar voorganger, Hendriks, die de zogeheten 4 promilenorm introduceerde. Daarmee wordt bedoeld: vier bedden per duizend inwoners. Dat moest voldoende zijn, vond Hendriks. Mevrouw Veder denkt wat genuanceerder over de norm, maar hanteert hem wel. In 1976 lanceerde het College voor Zie kenhuisvoorzieningen, een club die advie zen verstrekt aan de staatssecretaris, een geruchtmakende nota. Daarin stond, dat in Kennemerland vier ziekenhuizen geslo ten konden worden en dat er dan nog genoeg bedden zouden overblijven. Het ging om het Diaconessenhuis, het Marine Hospitaal, het Zeeweg- en het Rode Kruis Ziekenhuis. Een storm van protest stak op. Wat voorbarig, want het ging slechts om een advies van een instantie die op de keper beschouwd niets te vertellen heeft. In mei 1978 kwam het CVZ met een gemeente heeft kennelijk verzuimd op ba sis van die raming een rekensommetje te maken, dat een indicatie gaf van de huur prijs. Was dat wel gebeurd, dan hadden de deskundigen al op dat moment aan de bel kunnen trekken met de mededeling dat het door de hoge huurprijzen onmogelijk zou zijn deze woningen te bouwen in de wo- ningwetsector. Tijdens de discussie over het gebrek aan informatie merkte burgemeester Mo lenwijk op een gegeven moment op dat hij begreep dat er veel oud zeer was dat aan het wantrouwen ten grondslag lag en dat hij besefte dat het helaas wel enige tijd zou duren voor dit wantrouwen geheel verdwenen zou zijn. Aan het eind van de vergadering werd deze opmerking tref fend geïllustreerd door de verbitterde op merking van een woordvoerder van het wijkcomité; „Het is gemakkelijker aan de NATO-geheimen te komen dan aan de bouwplannen voor Oud-IJmuiden. en LOS (Landelijk Overleg Stadsvernieu wing) medewerker A. Ouwehand was de conclusie na die vergadering dat omgezien moest worden naar een heel nieuwe opzet, omdat het onmogelijk was zoveel aan het bestaande bouwplan te vereenvoudigen dat de huizen als woningwetwoningen ge bouwd kunnen worden. Wethouder K. W. Bijl daarentegen hield vol dat na die ver gadering wel degelijk was beslist eerst te bekijken of een versobering van het huidi ge plan voldoende soelaas zou bieden. In de loop van de vergadering werd wel duidelijk dat binnen het ambtelijke appa raat van de gemeente Velsen belangrijke fouten zijn gemaakt, waardoor men nu met de te dure huizen in de maag zit. Reeds in december 1977, dus ruim een jaar gele den, heeft het architectenbureau een ra- ming ingediend voor het plan die zelfs nog iets boven de definitieve begroting lag. De (nierspoeling), chronische beademing (wat vroeger het werken met de „ijzeren long' was), langdurige revalidatie, brandwon den behandeling, computertomografie (röntgenapparatuur gebruiken gekoppeld aan een computer) en angio-cardiografie (hartonderzoek via de bloedvaten. De noodzaak van het hebben van al deze specialismen in de regio Kennemerland is nog niet aangetoond. Wat er hier nog niet is: open-hart chirurgie, neuro-chirurgie, megavolttherapie, chronische beademing De overige specialismen kennen we wel, maar niet allemaal in de drie toekomstige centrum-ziekenhuizen. Zo worden brand wonden behandeld in het Rode Kruis Zie kenhuis en is Heliomare gespecialiseerd in revalidatie. Dat blijft zo. Wordt het aantal centrum-specialismen uitgebreid, dan ko men EG, Mariastichting en Diaconessen huis als eersten in aanmerking. Tot zover het probleem van de bedden reductie. In het beleidsplan staat meer. Aangegeven is welke specialismen de ba sisziekenhuizen en het centrumziekenhuis zouden moeten uitoefenen. Dat zijn in de basisziekenhuizen: algemene heelkunde, inwendige geneeskunde, kindergenees kunde, verloskunde en vrouwenziekten, neurologie, klinische psychologie, oogziek ten, keel-, neus- en oorziekten, huidziekten, anaesthesie (zeg maar: verdoven), radiolo gie (werken met röntgenstralen) en klini sche chemie (laboratoriumwerk). In sa menwerking met andere ziekenhuizen ver der orthopaedie (genezen van bot- en spieraandoeningen), urologie (genezen blaasziekten), bestrijding hart- en vaat ziekten en longziekten. Bij die samenwer king gaan het Rode Kruis Ziekenhuis en het Sint Jozef Ziekenhuis hand in hand, evenals het Zeeweg Ziekenhuis en de Deo. Het Marinehospitaal vervult zijn taak door middel van consulentschappen „lenen” van specialisten). Het EG, de Mariastichting en het Diaco- bevolkingsprognoses, die volgens de SSKZ ongeloofwaardig zijn geworden. Als er in Haarlemmermeer woningen worden gebouwd komen er potentiële patiënten bij en daar moet je rekening mee houden, menen de ziekenhuizen. Al met al vrezen de ziekenhuizen, dat radicaal reduceren op basis van de vier promillenorm hen in de problemen brengt. Er zijn zoveel onze kerheden, dat het gevaarlijk is zonder meer als een computer bedden te gaan afstoten, terwijl het best eens zo kan zijn dat die bedden over vijftien, twintig jaar hard nodig zijn. Illllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Vervolg van pagina 1) Bij het opstellen van het reductieplan is de SSKZ niet uitgegaan van de zogenoemde 4 promille norm vier bedden per duizend inwoners). Dit ondanks het feit, dat het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CVZ, een adviesorgaan van de staatssecretaris van Volksgezondheid) daar met klem om had verzocht. In het beleidsplan schrijven de ziekenhuizen er niets voor te voelen de overbidding het teveel aan bedden) zuiver rekenmatig te benaderen. Enerzijds is er rekening gehouden met de norm; anderzijds met de verantwoordelijkheid die de ziekenhuizen hebben voor het handhaven van de kwaliteit van de gezondheidszorg. Na 1985 willen de ziekenhuizen aan de hand van een door henzelf in het beleidsplan geïntroduceerde 4,5 promille norm het aantal bedden in Kennemerland verder reduceren. In het plan worden vier voorwaarden gesteld, waaraan voldaan moet worden wil de reductie na 1985 zonder ongelukken tot stand kunnen worden gebracht. De capaciteit van verpleeg- en verzorgingshuizen, de gezinszorg, de wijkverpleging moet vergroot worden; de ziekenhuizen moeten anders gefinancierd worden; het moet de ziekenhuizen mogelijk worden gemaakt meer patiënten poliklinisch te behandelen en er moet meer verplegend personeel kunnen worden aangesteld. Het bestuur van de SSKZ vertrouwt erop, zo deelde voorzitter G. A. Kool desgevraagd mee, dat het beleidsplan bij het ministerie in goede aarde valt, ook al zijn de ziekenhuizen afgeweken van de 4 promille norm. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ndig ge- i midde- Ie zij het ig dat de momen. r dat de wegingen van veel md toe- oed van ring van rrouw is iet ogen- ovisuele het rap- 'erheids- kunnen van de de nieuwbouw en renovatie in Oud-IJmui den. Als voorbeelden werden aangehaald dat het wijkcomité pas dit jaar de beschik king kreeg over de cijfers van de raming van december 1977 en het feit dat alle adviezen van ambtelijke werkgroepen eerst naar het college gaan en vandaar „gezeefd” naar het comité. Voorzitter Mo lenwijk verdedigde die handelwijze met de opmerking dat een adives van een ambte lijke werkgroep in het verleden te makke lijk uitgelegd werd als een standpunt van het college, terwijl dat niet het geval was. Om dit in het vervolg te voorkomen wor den met name de beleidsadviezen nu eerst van commentaar voorzien door het colle ge. zodat het er ook bestuurlijk en politiek de verantwoording voor kan dragen. Ten slotte werd een compromisvoorstel van wethouder Th. C. Witte, dat alle technische adviezen rechtstreeks naar het wijkcomité zullen gaan en beleidsadviezen via het college, na enig heen en weer gepraat aanvaard. Ook bestormd er bij de vertegenwoordi gers van het wijkcomité nogal wat be vreemding over het féit dat de gemeente geen grens had aangegeven waarbinnen de huren moesten blijven bij het geven van de opdracht aan het architectenbureau. „Het is toch van het begin af aan de bedoeling geweest dat de woningen be stemd waren voor de bewoners van Oud- IJmuiden”, aldus een woordvoerder van het wijkcomité, „dan lijkt het toch logisch dat een architect weet wat het gemiddelde inkomen is van die bewoners en wat zij per maand aan huur kunnen betalen”. Verder kwam op het herhaalde verzoek van de kant van het wijkcomité, om net als in andere gemeenten (onder meer Amster- dam, Rotterdam en Delft) voor Velsen extrasubsidies te bepleiten voor dit soort projecten, geen bevredigend antwoord. Wethouder Bijl antwoordde dat de rege ling niet erg duidelijk was en dat Velsen er niet voor in aanmerking kwam. Op de suggestie om persoonlijk naar Den Haag te gaan en de zaak bij de staatssecretaris te bepleiten antwoordde Bijl dat hij- daar voor de toestemming van het college nodig had „omdat die de reiskosten moeten beta len”. Het voorstel dat daarop volgde van de kant van het wijkcomité, dat zij de kosten van het treinkaartje voor hun reke ning zouden nemen, legde hij naast zich neer. g||i - O

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5