Film Foto WINTERFOTO’S 19! Al eens luidsprekers van f 7200 beluisterd? (zeepost J t boeken schrijvende lezers j puzzel van de v/eek Hoe-zit-dat-dag holografie Cinefleur 79 prijswinnaars een Kennismakings-Show met ekstra-aantrekkelijke inruil-voordelen organiseren wij zaterdag a.s. voor alle Alfa-rjjders in Haarlem en Bentveld Alle Magnat(en) nu bij Alphenaar. Van f298 tot f3600. Al M fiPW KW Kt Nieuwe pocketcamera ?n IS automobielbedrijf Vrouw in het ambt 2 Strooizout Jacht in Spaarnwoude 3 Drie van Breda Koudetoeslag 18 19 VARIA JANUARI 19 7 9 VRIJDAG 1 9 f Onder redactie van J.P. Bos 1" ^4 F 7 8 9 5 6 3 4 2 10 16 23 35 34 33 30 31 40 38 39 36 44 43 42 41 Ï9 50 48 47 45 46 55 54 53 52 51 62 56 57 58 59 60 61 67 66 64 65 63 71 72 73 68 70 69 78 76 77 74 75 79 80 Bi Zandvoortselaan 365 Bentveld. Telefoon 023-242212. - Na sneeuwval lijkt het wel of de wereld van vorm verandert. Alle scherpe kantjes verdwijnen onder het sneeuwpak. Of het nu mooi weer of slecht weer is, de winter is eigenlijk net zo fotogeniek als de zomer. niet fijne en as KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. BIJ STATION EN PARKEERGARAGE •Cl O® oordeel /'ïKZ I K" ■Mr* O 'l 0^1 37 Hi V (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Hi 01 o1 ro o. kO flintcrman bv Alle modellen van de nieuwe Magnat luidsprekerserie staan op het ogenblik exklusief in onze luisterruimte. En daarmee kunnen wij u het nieuwe, na tuurgetrouwe geluid van deze luid sprekers optimaal laten beluisteren. De duurste is f 3600 {per 2 dus f 7200). Wat betekent dat voor u? Twee dingen. Ten eerste kunt u nu t.g.v. ons nieuw verworven Technisch is er in de holografie al erg veel mogelijk. Het medium is echter zo nieuw dat er nog dagelijks nieuwe toe passingsmogelijkheden worden ontdekt. Vaak van de meest onverwachte zijde. Veelal ook uit de creatieve hoek; kunste naars, publiciteitsmensen, en zo. Holografie is een techniek, te vergelij ken met fotografie, die echter drie-di- mensionele beelden levert. Zulke holo grammen zijn bijzonder fascinerend en door hun ruimtelijkheid eigenlijk on voorstelbaar voor onze hersens, die zo gewend zijn aan afbeeldingen in het plat te vlak. Bijvoorbeeld, in de stad zijn de sporen van de mensen en voertuigen goede onderwerpen voor het maken van bijna abstracte foto's. De sneeuw die tegen een hekwerk blijft hangen, vormt een patroon apart. Ook de sfeer van een sneeuwbui is gemakkelijk te vangen. Een telelens, zoals die ook zit op een instamatic camera, drukt de afstand een beetje in elkaar, waardoor een paar vallende vlokken veranderen in een flinke bui Wanneer de mensen in de sneeuw fotograferen, moeten we extra oppassen met de belichtingsmeter van onze camera. Het heldere, door de sneeuw gereflecteerde licht kan de belichtingsmeter van onze camera van slag brengen, waardoor de op de foto voorkomende mensen onderbelicht raken. Meet daarom de belichtingstijd zo dicht mogelijk bij het onderwerp. Breng diepte in de foto's door verschillende onderwerpen op verschillende afstan den van de camera te plaatsen. Snel bewegende onderwerpen, zoals schaatsers en skiërs, kunnen we scherp fotograferen door de camera mee te trekken. Dit betekent, dat we het onderwerp gedurende de belichting in het midden van de zoeker houden en het met de camera blijven volgen. Tot slot zij nog gezegd, dat we zeer mooie foto's kunnen maken door vooral oog te hebben voor details, zoals berijpte of besneeuwde boomtakken. eens beluisteren hoe zo'n hele dure nu eigenlijk wel klinkt; een leuke erva ring. Maar ten tweede kunt u hem meteen gebruiken om aan deze de luidsprekers van uw eigen keuze te toetsen! Een (vrijblijvende) luisterlest waar u wat aan hebt, vindt u ook niet? Komt u dan even langs? Voor hen is deze afgeronde instructie in boekvorm onmisbaar. 25,-: C. v. Dooren, Zandvoortselaan 287, Bentveld; 25,-: H. C. G. Hensen, IJmui- derstraatweg lOd, IJmuiden, 15,-: W. Hoekstra, kortenaerstraat 19, Haarlem; 15,-: P. Eits, Europaplein 262, Heems kerk; 10,- J. M. Ruijter, Sophiastraat 41, Haarlem; 10,-: M. Gerhardt, Lindenstraat 61, IJmuiden. Alphenaar ■- jor slecht Van dezelfde uitgeverij zijn twee doka- pockets verschenen. Het Durst doka- boek, een coprodukt van Emile Voogel en Peter Keyzer, speelt in op de specifie ke mogelijkheden van de apparatuur van dit Italiaanse topmerk. Niet alleen de uitgebreide serie vergroters, die opvallen door hun progressieve vorm, maar ook de kleinste hulpmiddelen worden be sproken. Alleen de op de Photokina ge presenteerde en laaggeprijsde vergroters C35 en C65 konden net niet meer ver meld. Aparte hoofdstukken zijn gewijd aan kleurentheorie, filteren, filters en coloranalyser en reproduceren. Het Ope- mus dokaboek heeft ongeveer dezelfde opzet. Het is van de hand van Ed Vijf- brief, werkzaam bij de Koninklijke Foto Film Fischell, importeur van Meopta- apparatuur. Van deze Tsjechische fa briek is de Opemusvergroter het bekend ste produkt, maar het boekje behandelt het hele programma, waaronder de Axo- mat-vergroter en de Meochrom-kleuren- kop. Minder geavanceerd dan Durst, maar gekenmerkt door de Oostblok-de- gelijkheid en een gunstige prijs, heeft het Tsjechische merk in de loop der jaren talloze fervente aanhangers gekregen. HENDRIK DE WIJN Santpoort-Zuid. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer P. G. Tel betreffende de vrouw in het ambt het volgende. Schrijver bracht de tegenstelling naar voren over de katholieke en protestantse ambtsidee. De ze luidde: „De rooms-katholieke priester moet in de eerste plaats beschikbaar zijn voor God en de Kerk, de protestantse predikant moet beschikbaar zijn voor de mensen. Ik meen dat hier de vergissing schuilt en dat wij hier te maken hebben met een geforceerde, valse en niet gefun deerde tegenstelling. Immers, jezelf pri mair beschikbaar stellen voor God en de Kerk kan niet anders inhouden dan on middellijke gehoorzaamheid aan de wil van God en dat betekent jezelf beschik baar stellen voor het heil der mensen. De zoon van God heeft zelf het grote voor beeld gegeven: Hij kwam om te dienen naar de wil van God. J. VAN DULLEMEN, Haarlem. Een aantal dagen geleden kregen wij op de tv, middels een actualiteitenprogram ma, het probleem „strooizout” voorge schoteld. Er werd een hoge berg zout in een opslagplaats van AKZO Zout Chemie getoond. De beheerder ervan verklaarde, dat er voldoende strooizout was, genoeg voor een vorstperiode van tenminste vier maanden. Nu wordt er gezegd, dat er geen zout meer is. Hoe is dat te rijmen? Met het aardgas gaat het hetzelfde. Steeds wordt er gedreigd, dat de bronnen in het jaar 2000 uitgeput zullen zijn, maar kortgele den verklaarde een vooraanstaande bui tenlandse geleerde dat er op de wereld genoeg aardgas is voor ongeveer 40 mil- Op vrijdag 26 januari wordt in het Dorpshuis van Kudelstaart het jaarlijkse filmfestival Cinefleur gehouden. De or ganisatie is deze keer in handen van de Aalsmeerse Smalfilmclub. De toegangs prijs is drie gulden inclusief een lot voor de verloting. zetsel; 22. voorzetsel; 24. godsdienst; 25. beroemd kunstenaar; 28. projektiel; 29. rivier in Palestina; 31. zangnoot; 35. onder andere (afk.); 37. paardje; 39. ik (Latijn); 40. laag; 46. hetzelfde (afk.); 47. bevallig heid; 48. geluid bij onweer; 50. de jongere (afk.); 51. land; 55. vervoermiddel; 58- nostro conto (afk.); 60. water in Brabant; 61. laatstleden (afk.); 63. dundoek; 65. dun ne; 66. zwijn; 67. dapper; 69. bijbelse naam; 73. tocht; 75. lengtemaat (afk.); 76. klein persoon; 77. nikkel (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Oplossing puzzel nummer 2 Horizontaal: 1. pater; 3. kliprecht; 5. garage; 7. kadaster; 8. woonkamer; 9. breedte; 10. lidwoord; 12. taktvol; 14. va- der; 16. montage; 18. levendig; 20. bondge noot; 22. pelster; 23. boodschap. Vertikaal: 1. pagadet; 2. terra; 3. klipdas; 4. rechterhand; 6. gewoonte; 7. kamerlid; 9. breedgetakt; 11. woordvoerder; 13. vol mondig; 14. vagebond; 15. paplepel; 17. vennootschap; 19. venster; 21. gebood. Vertikaal: 1. strafwerktuig; 2. oosterse titel; 3. getij; 4. muziekinstrument; 5. lid woord; 6. plaats in Zwitserland; 7. goud (Frans); 8. vreemd; 9. steundraad; 10. voedsel; 12. mening; 13. werktuig; 15. vruchtje; 20. en omgekeerd (afk.); 21. voor- Vorm en kleur in de fotografie van Harald Mante, in een vertaling van P. J. Peters uitgegeven door Focus Elsevier, wil de lezer er toe brengen bewust te zien en dat bewust uit te beelden. Onopvallen de kleur- en vormdetails, in met name de natuur en de techniek, die veelal aan de waarneming ontsnappen, kunnen zo ver rassende foto’s of dia’s opleveren. Met tal van eigen foto’s laat de auteur zien hoe allerlei structuren en contrasten in de vormgeving kunnen meespelen- en hoe voor de kleur van een object die van de omgeving of het kader, waarin het beeld wordt geplaatst, van belang is. Opval lend is dat Mante consequent uitgaat van het vierkant, dat toch door tal van promi nente fotografen voor de compositie als neutraal en spanningloos wordt be schouwd. Het boekje is bij uitstek ge schikt voor amateurs die zich voelen aan gesproken door een sterk mathematische benadering van het object. Voor diegene die nader kennis wil ma ken met het fenomeen „holografie” wordt door de T.H. Eindhoven op 2 maart een „Hoe-zit-dat-dag” over Holo grafie georganiseerd. Deze dag maakt deel uit van de Manifestatie Licht. Spre kers uit verschillende takken van indus trie en wetenschap zullen er de nodige toelichting en demonstraties geven. Wie in aanmerking wil komen voor een uitnodiging, kan schrijven, vóór 1 febru ari 1979, onder vermelding van beroep en interessesfeer aan: Secretaris Manifesta tie Licht, Postbus 513, Eindhoven. Agfa-Gevaert heeft de Autostar ver vangen door de 508 Pocket Sensor. Het opjectief is een Color-Optar 1: 11/31 mm, fix-focus (afstandbereik) 1,2 m tot onein dig. Sluiter: 1/100 sec. bij daglicht en 1/50 sec. bij flits. De camera heeft sneltran- sport, de Sensor anti-tril-ontspanknop en aansluiting voor een topflash en flip flash. De flitsinstelling geschiedt auto matisch. De prijs ligt onder de vijftig gulden. PUZZEL NUMMER 3 Horizontaal: 1. appel; 6. grap; 10. projek tiel; 11. familielid; 14. als ’t u belieft (afk.); 16. helder; 17. voorzetsel; 18. regerings reglement (afk.); 19. eerlijk (Engels); 20. uitstekend; 23. goud (Frans); 25. rivier in Italië; 26. naar aanleiding van (afk.); 27. landbouwwerktuig; 29. bevestiging; 30. deel van Sumatra; 32. onmeetbaar getal; 33. voegwoord; 34. zuivelprodukt; 36. teken van blijdschap; 38. drank; 40. bijwoord; 41. bolgewas; 42. verhoogde toon; 43. trek; 44. de dato (afk.); 45. bakkerijgrondstof; 47. opperwezen; 49. brilslang; 51. soort stof; 52. stad der oudheid; 53. voegwoord; 54. rijstbrandewijn; 56. voorzetsel; 57. on bepaald voornaamwoord (Frans); 59. voor zetsel; 61. militair (afk.); 62. windrichting (af.); 64. sterkte in een stad; 68. onbepaald hoofdtelwoord; 70. vogelprodukt; 71. even redige vertegenwoordiging (afk.); 72. drank; 74. thee (Engels); 75. blozen; 78. verlangen; 79. diktongige hagedis; 80. vro lijk en bekoorlijk. ^'4 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Thameshaven” 19 januari Australië ms „Lloydiana” 19 januari, ms „Mo- reton Bay” 19 januari. Brazilië ms „Thameshaven” 19 januari. India ms „Stolzenfels” 25 januari. Indonesië ms „Benvannoch” 23 januari. Israël ms „Wotan” 23 januari. Japan ms „Kurama Maru” 24 januari. Kenya, Oeganda, Tanzanië ms „Tsavo” 23 ja nuari Ned. Antillen ms „Caraibe19 januari, ms „Paul Howaldt Russ” 19 januari. Nieuw Zeeland ms "Moreton Bay" 19 januari. Suriname ms „Paul Howaldt Russ" 19 januari. Ver. Staten van Amenka ms „Atlantic Convey or” 23 januari, ms „American Arrow" 23 janurai Zuid-Afrika (Rep.) ms „Phenix 23 januari, ms „Condor” 26 januari. dealerschap van Alfa Romeo De opmerking van de heer Meesche in uw krant van vrijdag 12 januari over de jacht in Spaarnwoude betreffende de schade in volkstuinen door hout- of kool- duiven is volkomen juist. Ik heb hierover mededelingen gekregen van volkstuinders tot in het Gooi toe. De duiven, die in onze welvaartsstaat goed gedijen, geven nu een maal een voorkeur aan de rust en het uitstekende groenvoer op de volkstuinen vanaf de erwten tot de boerenkool. Eind juli gaf ik opdracht tot het afschieten van duiven op een erwtenveld, waar zich elke dag vele honderden te goed deden. Prompt kreeg ik van recreanten via de overheid de opmerking dat het nu maar afgelopen moest zijn, omdat die beesten geen schade deden. Daarnaast krijg ik nogal eens klachten van stadsvrouwen over bevuiling van wasgoed, ramen en verfwerk. De juis te oplossing voor de volkstuinen is het ter plaatse af en toe afschieten van wat dui ven, die volgens mijn recept zeer goed eetbaar zijn, maar volgens de Jachtwet is dit afschieten niet toegestaan. J. F. CLAUSEN, Afd. Fauna, Kon. Ned. Jagersver. Haarlem Met de regelmaat van de klok duikt steeds weer het gezeur op over de Drie van Breda. Nu weer is het prof. Diepenhorst die ervoor pleit deze oorlogsmisdadigers vrij te laten op humanitaire gronden. Naar mijn idee zijn deze lieden geen menselijke consideratie waard en moeten zij blijven zitten zolang er nog maar één man of vrouw is, die onder de gevolgen van hun optreden lijdt. joen jaar. De verkooppolitiek van het aardgas kan ik wel volgen. Door steeds met een tekort te dreigen, kan men de aardgasprijs ongelimiteerd verhogen, maar ten aanzien van het zout kan ik die tegengestelde berichten helaas niet begrij pen. Wat heeft men daarmee voor? Of denkt men soms dat de Nederlandse bevol king achterlijk is? J. A. J. SCHARDIJN, Haarlem. Met verbazing las ik in de krant van zaterdag 6 januari het bericht, waarin werd vermeld dat mevrouw Spakman het college van B. en W. in Haarlem vroeg een koudetoeslag toe te kennen aan ambtena ren in de buitendienst en bijstandtrekkers. Dat die ambtenaren een toeslag moeten hebben zie ik niet zitten. Wat dacht me vrouw Spakman van de bakkers, melkboe ren, chauffeurs, marktkooplieden etc.? Bakkers en melkboeren hebben inderdaad een hogere omzet - tenzij ze door het slech te weer niet kunnen rijden - omdat, zoals mevrouw Spakman zegt, de bejaarden en invaliden duurdere boodschappen aan de deur moeten kopen. Reden om daar wat aan te doen, want zij is er dus van over tuigd dat die boodschappen duurder zijn. Wat dacht zij van de transportonderne mingen, die door het slechte weer hun auto’s niet kunnen laten uitrijden en in de onkosten komen en de chauffeurs die dan hun boterham „met tevredenheid” verdie nen? Ik kan daarover meepraten. Wat denkt mevrouw Spakman van de markt kooplieden? Op de vrijdagmarkt aan de Zomervaart in Haarlem stonden welgeteld vier stands. Hoeven deze mensen geen standgeld aan de gemeente af te dragen? Hiermee wil ik aangeven, dat iedereen van de kou schade ondervindt. Een uitzonde ring maken voor één bepaalde groep lijkt mij wat overdreven. Voor thuiswonende bejaarden en invaliden zou een uitzonde ring kunnen worden gemaakt, maar dan in een gestructureerde vorm, waarbij het welzijnswerk een veel grotere rol zou kun nen worden toebedacht. Veel mensen, die hier echt iets aan zouden willen doen, maar niet kunnen omdat hun uitkering in gevaar komt, zouden in moeilijke tijden kunnen worden ingeschakeld om deze be jaarden en invaliden te helpen. Ik doel hier op de werklozen, zowel ouderen als jonge ren. Verruiming van mogelijkheden en daarmee het scheppen van zinvol werk is iets waar de gemeente Haarlem toch wat meer inhoud aan zou kunnen geven; uiter aard in overleg met alle betrokken organi saties. G SWART.WARMERDAM Haarlem. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie pp te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. i 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19