Schaakfestijn met OOGOVENTOERNOOI VANDAAG BEGONNEN s Portengen: marathontitel sportpuntiq toro-lotto LOOIER Betaald voetbal in zaal Jubileum Piet Zwart Bijna alles afgelast Amateurs tegen België en Israel De Ford Fiesta als hoofdprijs F simultaan geopend maakt met de vierkam pen die zaterdagmiddag om 2 uur en zondagmor gen om 11 uur worden voortgezet. De Meester- vierkamp bestaat uit de schaakmeesters Frans Kuijpers, Theo van Scheltinga, Cor van Wij- gerden en de promoven dus van vorig jaar de Heemskerker Hennie Koopman, lid van de Haarlemse schaakclub VHS. De tienkampers be ginnen hun toernooi op maandag 22 januari om 4 uur. c 5 POTTERS^ LINIA MENTHOL Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. I 5| fj I Zonder AZ en Haarlem r r Geen winnaars r Zevende keer Af spraak 23 SPORT 19 7 9 JANUARI VRIJDAG 1 9 22 i t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Lijnbaansgracht 187 Adam Open: 's zaterdags van 9-17 uur Y Hl BEVERWIJK. De loting voor het*41ste Hoogovensschaaktoernooi iat vandaag om 13.00 uur in Wijk aan Zee van start is gegaan heeft de Nederlandse favoriet Jan Timman in de eerste ronde geplaatst tegen djn landgenoot Hans Ree. Timman trok nummer één, een plaats die zelen hem in de eindrangschikking ook toedenken. De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwielaandrijving. J&J .ij 1 - otnummer een bracht imman tegenover Ree 3 (ADVERTENTIE) TJERK DE JONG. Hinault: geen zin in Zesdaagse (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) tieve speelwijze is hij voor elke tegenstan der levensgevaarlijk. Of Timman in zijn opzet zal slagen om de laatste speeldag, 1 februari, eveneens het eerste nummer voor zijn naam te plaat sen valt nog te bezien. In de sportwereld is het „op papier de sterkste zijn” nog geen garantie voor een overeenkomstige afloop. Dat telt zeker in de schaakwereld waar de verschillen aan de top minmaal zijn. Zo heeft Timman een rating van 2625 maar de Russische grootmeester Poluga- jevsky heeft dit aantal punten eveneens achter zijn naam staan. De Tsjechische grootmeester Vlastimil Hort, die in 1961 internationaal meester werd en reeds sinds 1965 de grootmeestertitel draagt is met 2600 punten in feite van gelijke speel- sterkte. Bovendien zal Hort, die reeds vier maal een tweede plaats in dit toernooi I bereikte nu ook wel eens de toernooiover- winning op zijn naam willen schrijven. Voor Hort, die reeds verscheidene keren iiitkwam in kandidatenmatches om de we reldtitel staat in de openingsronde het duel tegen Polugajevsky op het programma wat meteen als de topper van de dag mag worden aangemerkt. Een andere kansheb ber is de Zweed Ulf Andersson. Deze jonge grootmeester (27 jaar) komt net uit Enge land waar hij het befaamde toernooi van Hastings op zijn naam schreef en kort daarvoor nog in Buenos Aires zegevierde. Een speler in glanzende vorm dus (rating 2560). Hij neemt het vandaag met de zwar te stukken op tegen Sosonko. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Bernard Hinault, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, is gisteravond niet bepaald bruisend van enthousiasme aan de Zesdaagse van Rot terdam begonnen. De 24-jarige Breton, die toch al niet was ingehuurd om de splin ters uit het hout van de Ahoy-piste te rijden, maar eerder omdat zijn klinkende naam het zo voortreffelijk doet op een hel verlichte reclamezuil, is er namelijk van overtuigd dat het rijden van zesdaagsen fnuikend is voor zijn gezondheid. „Na de zesdaagsen van Grenoble en Dordtmund heb ik last gekregen van mijn knieën. Ik de internationale groot-meestertitel dra gen, zullen zij zeker niet uit de toon val len. Jubilaris Piet Zwart (l) ontvangt een herinneringsbord uit handen van Hoogoven- directeur M. Albrecht. (Van onze sportredactie) ZEIST. Bij algehele afgelasting van het programma betaald voetbal zal zon dagavond een landelijk zaalvoetbaltoer- nooi worden gehouden voor teams uit de ere- en eerste-divisie. De profvoetballers zullen dan in „regionaal” ingedeelde pou les van zes clubs gaan strijden om een plaats in de finale, die volgende week dinsdag of woensdag wordt gehouden in een nog nader te bepalen plaats in het centrum van het land. De voorronden van zondag worden on der meer gespeeld in de Groenoordhal in Leiden, waar FC Utrecht en FC Amster dam zeker in actie zullen komen. Inter Football, dat de organisatie in Leiden in handen heeft, is nog in onderhandeling met Ajax, Feyenoord en Volendam. In de Stilohal in Zwolle gaan de oostelij ke clubs NEC, Vitesse, PEC Zwolle, De Graafschap, Cambuur en SC Amersfoort wacht maar af wat het hier wordt”, zei Hinault. Toen Piet Zwart in 1955 als secretaris van het toernooi begon, moest hij zich naast het indelen van de vier- en tienkampen ook bemoeien met de inkomende en uitgaande post. Een taak die hij gaandeweg kon overdragen aan speciaal daarvoor aangetrok ken mensen. Piet Zwart leidde het secretariaat tot 1966. Het jaar waarin een ophanden zijnde verhuizing zijn afscheid noodzakelijk maakte. Verloren voor de toernooiorganisatie ging Zwart echter niet. Als voorzitter van de keuzecommissie bleef hij twee jaar actief bij de samenstelling van de grootmeester- en meestergreep, alvorens hij na het vinden van een nieuwe werkkring in de IJmond, weer toe kon treden tot het organisatiecomi té. In 1968 werd Piet Zwart toemooidirekteur wat betekende dat hij zich vooral met de contacten tussen de diverse schaakorganisaties en de schakers ging bemoeien en tevens zorg ging dragen voor de uitnodigingen die jaarlijks in de maand mei de deur uit gaan. De drukte rond het naderende toernooi groeit vanaf die maand gestaag. Pas na het twee weken durende toernooi krijgt Piet Zwart even de gelegenheid om terug te blikken op het afgelopen schaakjaar. Tot het moment waarop de organisa tie van het volgende toernooi wederom zijn aandacht vraagt. in de slag. In de Geusselthal in Maastricht zijn de deelnemers Eindhoven, Den Bosch, Fortuna SC, MVV, VW en waarschijnlijk Roda JC. In het door de KNVB inmiddels goedge keurde toernooi zal worden gespeeld vol gens de Nederlandse regels, maar wel met De grote doorbraak kwam in 1977, toen hij de voorjaarsklassiekers Gent-Wevel- gem en Luid-Basternaken-Luik op zijn naam bracht. En het was precies elf jaar geleden dat een Fransman (Anquetil) in een voorjaarsklassieker naar de hoofd prijs had kunnen grijpen. Toen in 1978 de triomfen volgden in de Ronde van Spanje, de Tour de France en de Grand Prix des Nations, waarin hij zijn capaciteiten als tijdrijder nog eens onderstreepte, leek Hi nault aanvaard als superman. Maar hij blijkt dan ook nog een zwakke kant te hebben. Hij heeft kennelijk tijdens het rijden op de piste iets krampachtigs over zich en dat zou dan weer de oorzaak zijn van zijn blessure. „De dokter heeft me gezegd”, liet hij weten, „dat die pijn in mijn knieën waarschijnlijk wordt veroor zaakt door de manier van rijden op de piste. Dat bochtenwerk, hè. Daarom ook denkt Hinault dat de Zesdaagse van Rot terdam weleens de laatste uit zijn carrière zou kunnen zijn. Eén van zijn uitgangspunten is namelijk dat er beperkingen zijn en dat een coureur niet onbeperkt met zijn krachten kan smij ten. Na zijn Tour-winst zei hij: „Ik ben me er terdege van bewust dat de inspanningen aan de top van de wielersport veel van iemand vragen. Daarom zal ik zuinig op mijn krachten zijn”. Hinault zal zich dus zeker niet laten meezuigen in de draaikolk van het succes. Dat blijkt uit de terughoudendheid in het samenstellen van zijn programma, en ook in de Zesdaagse van Rotterdam kan het inhouden dat de Bretonse vechtjas er de brui aan geeft zodra de pijn hem te erg wordt. En daar heeft hij gegronde reden voor. „De dokter heeft me namelijk ook verteld dat ik er een ontsteking achter mijn gewrichten aan kan overhouden. Nou, en als dat zo is, dan kan het wegsei- zoen wel eens in de war lopen en dat wil ik zeer zeker niet”, besluit hij. enkele wijzigingen: er mag van elke af stand worden geschoten op grotere doelen tijdens de wedstrijden die in principe twaalfeneenhalve minuut zullen duren. De organisatie in Leiden is in handen van Inter Football; in Maastricht en Zwolle berust de organisatie respectievelijk bij MVV-manager Jongen en PEC-manager Van Ginkel. Bernard Hinault die zich op de weg beter thuis voelt dan op de baan. Hij is eerder publiekstrekker dan favoriet. Als zesde partij staat het treffen Ga- prindashvily-Nikolac op het programma. Noch de Russische oud-wereldkampioe- ne, die van 1962 tot 1978 de onbetwiste heerseres bij de dames was, noch de Joe goslavische schaakmeester, die in Wijk aan Zee zal proberen door te dringen tot het gilde der grootmeesters, zal het toer nooi winnen. In dit sterke veld, waar behalve Ree en Nikolac alle deelnemers OUD LOOSDRECHT. Diemenaar Henk Portengen mocht zich gistermiddag in Loosdrecht laten huldigen als de eerste Nederlandse marathonkampioen op na tuurijs. Portengen won de eindsprint van een klein kopgroepje dat zich aan het eind van het 12,5 kilometer lange parcours dat acht maal moest worden afgelegd had weten los te maken van het uiteengevallen pelo ton. Aanvankelijk leek Dries van Wijhe regelrecht op het kampioenschap af te rijden toen geen van zijn volgers zijn de marrage die twintig kilometer voor de eindstreep inzette beantwoordde. Vijf kilo meter voor het einde haalden Johan War- denier. Henk Portengen. Appie Weijs en 7: (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Voor toernooidirecteur Piet Zwart, staat het eenenveertigste schaaktoernooi in een speciaal daglicht. Dit jaar zet hij zich voor de vijfentwintig ste maal in om het toernooi zo goed mogelijk te laten verlopen. Een jubileum waaraan tijdens de opening van het toernooi in de Nieuwe Slof terecht enige aandacht werd besteed. DEN HAAG. De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wed strijden voor zaterdag en zondag af gelast, terwijl de wedstrijden van de jeugdelftallen betaald voetbal eve neens niet doorgaan. Een beslissing over de wedstrijden in de ere- en eerste divisie zal vanmiddag worden genomen. Deze doet nu al voor de zevende keer nee aan het toernooi in Wijk aan Zee en zal zeker willen bewijzen dat zijn uitscha keling voor het interzonaal toernooi vorig jaar in Amsterdam op een vergissing be rust. Met een man als de Cubaan Guiller mo Garcia behoort hij tot de gevaarlijke outsiders. Garcia behoort tot de groep jonge talent rijke grootmeesters die in 1976 op 23-jarige leeftijd de grootmeestertiel pakte en on langs nog met speels gemak in Ecuador een plaats veroverde in het interzonaal toernooi. Dat Garcia een gevaarlijk speler is bewees hij tijdens de schaakolympiade in Argentinië waar niemand minder dan Timman één van zijn slachtoffers was. De Nederlandse tennisploeg heeft in Trimbach een wedstrijd voor groep B van de tweede divisie om de Koningsbeker met 2-1 gewonnen van Zwitserland. Theo Gor ter versloeg met 3-6, 2-6 Roland Stadler, Louk Sanders zegevierde met 4-6, 6-3, 2-6 over Heinz Günthardt, terwijl het dubbel spel de Nederlanders een nederlaag ople- verdep 6-4, 7-6. In de strijd om het Nederlands biljart- kampioenschap anker kader 47/1 in Nieuw Cuyck heeft Hans Gultink op het laatste ogenblik door een blaasontsteking verstek moeten laten gaan. Wim van Deventer vervangt hem. Na twee ronden delen Van der Smissen. Havermans en Steures met vier punten de eerste plaats. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) geeft de sectie betaald voetbal dringend in overweging zaterdag geen definitieve beslissing te nemen over de invoering van shirtreclame. De VNG wil dat er eerst overleg wordt gepleegd met alle betrokken partijen. Met uitzondering van Willy Janssen (studie) en Tom Smits (geblesseerd) ver trekt de voltallige A-selectie van PSV ko mende zondag naar het Spaanse Beni- dorm om zich voor te bereiden op het vervolg van de competitie. Ton Groot Van Wijhe toch nog in. Porten gen bleek tenslotte over het beste eind- schot te beschikken. 1. Portengen (Diemen) 3.04.25 u., 2. Van Wijhe (Oosterwolde), 3. Wardenier (Marknesse), 4. Groot (Limmen), 6. Visser (Hoogkarspel), 7. Jonkman (Andijk). 8. Kruithof (Havelte), 9. Vos (Kockengeni, 10 Niesten (Heemskerk). De rijk met wielertalenten bedeelde Fransman heeft door zijn zegereeks van de afgelopen jaren aangetoond een all round renner te zijn. Onder leiding van sportdirecteur Cyrille Guimard werd een uitgebalanceerd meerjarenplan opgezet, dat in 1978 resulteerde in een Tour-triomf. Waren de overwinningen in het jaar van zijn debuut bij de profs (1975) niet zo wereldschokkend, het jaar daarop werd wel duidelijk dat de zoon van een spoorwegbeambte uit Yffiniac in Bretagne meer in zijn mars had. ZEIST. Het Nederlands amateurelftal dat in groep drie is ingedeeld voor de kwalificatieronde voor de Olympische Spelen in Moskou 1980 met België, Spanje en Israel opent de reeks met een duel tegen België op 7 maart. Het programma voor Nederland is: 7 maart: Nederland-België, 28 maart: Spanje-België, 25 april: België- Nederland, 3 oktober: Nederland-Israel, 30 oktober: Israel-Nederland. De nummers een en twee vormen met Frankrijk een nieuwe poule. De winnaar daarvan komt uit op het Olympisch eind- toernooi in Moskou. •A De tot de wereldtop doorgedrongen Ne derlandse schaakgrootmeester Jan Tim man haalt zijn lotingsbordje van de muur dat later het cijfer één blijkt te dragen. De wedstrijden worden gespeeld van 13.00-18.00 uur in hotel Kennemerduin en ’s avonds om 20.00 uur zonodig voortgezet. Zaterdag komen in de tweede ronde tegen elkaar uit: Ree-Nikolac, Polugajevs- ky-Gaprindashvily, Dzintzichasvily-Hort, Andersson-Garcia, Miles-Sosonko en Tim- man-Hübner. Alle duels worden in de de- monstratiezaal door vooraanstaande Ne derlandse schakers van commentaar voor zien. alsmede Piet Veldheer, de man die 25 jaar lang de grote stimulator en bestuurder achter dit schaakevenement is ge weest. Geen van hen slaagde erin Timman de voet dwars te zetten. Al leen de Beverwijkse nes tor Ben Wulms van de schaakclub Pat Mat en eertijds één der oprich ters van de voetbalclub WB wist de nationale favoriet een remise af te dwingen. Vanavond om half acht wordt een begin ge- Garcia begint tegen de Israëliër Dzindzi- chasvily, een 34-jarige ex-Rus die de laat ste jaren snel op de schaakladder stijgt en vorig jaar nog in Hastings triomfeerde.. De Engelsman Miles werd in 1974 jeugd wereldkampioen en boekte nadien succes na succes. Hij behoort stellig tot de groep van favorieten. Zijn eerste tegenstander, de 30-jarige Robert Hübner, is na zijn befaamde match tegen Petrosian (1971), Waaruit hij zich na enige strubbelingen terugtrok, wat teruggevallen. De geruch ten willen dat Hübner zich uit het toernooi- schaak wil terugtrekken. Met zijn attrac- Haarlem zal, als de weersomstandighe den redelijk zijn, zondagmiddag om twee uur in Den Haag tegen hoofdklasser VUC spelen. De Haarlemmers waren ook voor het landelijke prof-zaalvoetbaltoernooi uitgenodigd, maar omdat het nog lange tijd onzeker was of het zaalvoetbal inder daad door zou gaan, koos men voor het duel tegen VUC waarmee men al afspra ken had gemaakt. AZ’67 reist morgenoch tend af naar Torremolinos om zich voor te bereiden op de rest van de competitie. DEN HAAG. Twee deelnemers delen de hoofdprijs van lotto 2. Zij ontvangen elk bruto bijna dneeeenhalve ton. De toto was niet moei lijk: 194 mensen zetten de kruisjes op de juiste plaats. Resultaat: ruim 700 gulden. Lotto 2. Er vielen 28.584 prijzen. Prijzenbe- drag: 1.758.973,62. Inleg: 3 440.072,00. Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto 348.425,60. Tweede prijs: 5 winnaars, elk bruto 32.680,60 Derde prijs: 360 winnaars, elk 680,80 Vierde prijs. 12.291 winnaars, elk 25,20. Vijfde prijs: 15.296 winnaars, elk 21.30 Toto 2. Er vielen 16.085 prijzen. Prijzenbedrag: 278.242,56. Inleg: 496.871,00. Eerste prijs: 194 winnaars, elk ƒ704,30. Tweede prijs: 2.708 winnaars, elk ƒ21,70. Derde prijs: 13.183 win naars, elk 6,20. (Van onze schaak- medewerker) BEVERWIJK Schaakgrootmeester Jan Timman heeft na afloop van de openingsceremo nie van het Hoogovens schaaktoernooi een si- multaanwedstrijd ge speeld tegen een twintig tal genodigden. Onder hen bevonden zich Hoog- ovensdirecteur dr. Max Albrecht, de KNSB be- stuurderen Henk Wille (voorzitter) en Sander Schurer (Jeugdzaken)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23