ALBEDA SPRAK MET VAKBEWEGING EN WERKNEMERS SER-commissie schreef nota Ravage na ontploffing in loods Meer dan honderdduizend lege woningen B t( Aantjes wil steun voor Indische Nederlanders De Ruiter vindt Dakbezetting euthanasie soms aanvaardbaar Gelijkwaardigheid voor gastarbeider gevraagd en dan dit noq het \x/€€f J beëindigd H tl iï misbruik sociale „Eenzijdig rapport verzekeringen” Beschikbaar geld Werkgelegenheid Herwaardering Eerste openbare optreden sinds november Geen besef Verontrusting 1 VRIJDAG JANUARI 19 7 9 1 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 V F (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De vroegere CDA-fractieleider Aantjes heeft in de verslechterende positie van de groep Indische Nederlanders aanleiding gezien zijn stilzwijgen sinds zijn aftreden in november te verbreken. In het ARP-partijblad „Nederlandse Gedachten” stelt hij voor dat ons land deze groep „ruimhartig” gaat steunen. Dit kan volgens hem allereerst gebeuren door directe of indirecte subsidies en door druk uit te oefenen op de Indonesische regering. „Mad Major” overleden (Va dac Werkstudenten T Isró gro zijn ges’ arti Lib nen heb noo rivi twe voll WO( een der rae in 1 der per El? ker rist fijn Ov< fer: bek Stadsverwarming (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Waarschijnlijk binnen een paar weken zullen werkgevers, vakbe weging en regering aan tafel gaan zitten om te praten over de verdeling van werk en het arbeidsmarktbeleid. Minister Albeda van Sociale Zaken deelde dit gistermiddag mee, nadat hij hierover een gesprek had gevoerd met de voorzitters van FNV, CNV en de Raad van Middelbaar en Hoger Per soneel (RMHP). Volgens Albeda bleek uit het gesprek dat de mogelijkheden voor nader overleg ruimschoots aanwezig zijn. De gesprekspartners wilden dit tijdens de bespreking onderzoeken. Parkeergarage Inval enl< DEN HAAG (ANP). De Nederlandse maatschappij moet volgens een commissie van de Sociaal Economische Raad (SER) zich meer dan tot nog toe inspannen voor de buitenlandse arbeiders om hun een gelijkwaardige plaats te geven en hen in een redelijke mate in onze maatschappij integreren. Er moet niet naar volledige integratie wor den gestreefd, omdat hun andere culturele geaardheid moet worden gerespecteerd, maar ook omdat het merendeel van de buitenlanders op een zeker ogenblik weer naar hun geboorteland zal terugkeren. Meer doe-het-zelvers 1 Misverstand Einde sollicitatieplicht Geslachtsziektenprojec Miljoen voedselhulp Energieprogramma Spoedig overleg arbeidsmarktbeleid (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN 14 23 0 o i Dit schrijft de Vereniging van Directeu ren van Overheidsorganen voor Sociale Arbeid (DIVOSA) in een brief aan minis ter Albeda van Sociale Zaken en mevrouw Gardeniers van CRM. In het gesprek met de minister werd ruimschoots aandacht geschonken aan de verplichte vacaturemel- zzw nnw zzo zo 28 11 (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Minister De Ruiter van Justitie vindt actieve euthanasie (le vensbeëindiging op verzoek van de pa tiënt) in sommige gevallen denkbaar. De bewindsman antwoordt dit op vragen van het GPV-kamerlid Verbrugh. kunst. Over de voorwaarden die de Stichting Samenwerkende Amsterdamse Kruisver enigingen hanteert, ten aanzien van actie ve euthanasie, zei de minister,- dat die stichting voorbij gaat aan de minimale voorwaarden die hij stelt. Het Stichtings bestuur zal hierover worden onderhouden, aldus De Ruiter. Een en ander staat in de nota over de werkloosheid onder buitenlandse arbei ders die de regionale raad voor de arbeids markt in Zuid-Holland, een commissie van de SER, heeft samengesteld. Zolang de buitenlandse arbeiders in ons land zijn, kunnen de overheid en het be drijfsleven meer dan nu aan de integratie doen, onder meer door meer sociaal-cultu- rele voorzieningen (het wegnemen van de taalbarrière) en door het zonder beperkin gen verlenen van scholingsfaciliteiten, al dus de nota. DRUTEN (ANP). De drie „dakzitters” op de tien verdiepingen hoge personeels- flat van de zwakzinnigeninrichting Bol- dershof in het Gelderse Druten, hebben na drie dagen van ontberingen, gistermid dag hun actie beëindigd. >1- Exploderende gasflessen, gevolgd door brand, richtten in Holten (Overijssel) grote ravage aan in de loods van een rijwielhande laar Niemand raakte gewond. ten voor een gezamenlijke aanpak met zich zullen brengen. Het standpunt van de Industriebonden FNV de aanvullende looneis van twintig gulden bruto niet over te nemen, noemde FNV-voorzitter Kok niet ver ontrustend. Deze opstelling sluit volgens hem aan bij de voorbehouden die de Industriebonden hebben.' ..Het is een logisch gevolg van het beraad van 8 januari Wat we verder met onze looneisen zullen doen, hangt af van de onderhandelingen", aldus Kok na het gesprek met Albeda. Aantjes heeft zijn artikel geschreven omdat hij in het afgelopen jaar nauw bij deze zaak betrokken is geraakt. Het verheugt hem dat zijn opvolger Lub bers begin deze maand door het stellen van schriftelijke vragen aan de rege ring de draad hiervan heeft opgepakt. Volgens Aantjes toont de Nederland se regering „geen spoor van besef” van enige bijzondere verantwoordelijkheid voor deze groep. Indische Nederlanders zijn die land genoten. die na de Indonesische onaf hankelijkheid besloten de nationaliteit van dit land aan te nemen. Vaak is deze beslissing ingegeven door een langdu rig verblijf daar. De nieuwe regering wees deze verzoeken echter van de hand omdat zij geen Nederlander zou den zijn. Aantjes gelooft dat als eerste stap voor een oplossing het probleem de kans moet krijgen uit te sterven. Dit kan gebeuren doordat de Nederlandse regering er bij Indonesië op aandringt de kinderen van Indische Nederlanders in ieder geval de Indonesische nationa liteit te geven. Eventueel moet de Ne derlandse regering maar bereid zijn de wrevel van de Indonesische regering ten behoeve van deze oud-Nederlan- ders te trotseren, aldus Aantjes. Naar eerst vandaag bekend is geworden is de bekende Engelse vlieger uit de Eerste Wereldoorlog, „Gekke majoor” Christo pher Draper, dinsdag op 86-jarige leeftijd overleden. Draper kreeg zijn bijnaam om- dat hij verboden stunts uithaalde zoals het onder de bruggen van de Theems doorvlie gen. melkeiwit in de vorm van mager melkpoe der beschikbaar te stellen. D< nacl woo -teite plod bom Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS verdeelt de leeg staande, voor bewoning geschikte wónin gen, in twee groepen. Van de zogenaamde oude woningen (reeds bewoond geweest) staan er 91.800 leeg. Het aantal leegstaan de nieuwbouwwoningen bedraagt 5500. Onder de oude woningen namen in de periode april tot oktober vorig jaar zowel de kortstondige als de langdurige leeg stand toe, respectievelijk met 800 en 4300 woningen. Bij de nieuwe woningen daalde de kortstondige leegstand met honderd terwijl de langdurige leegstand toenam met driehonderd. geh. bew zw. bew. driftsneeuw driftsneeuw geh. bew. h. bew zw. bew. 1. bew. geh bew sneeuw geh. bew. onbew regen driftsneeuw geh. bew zw bew. 1. bew. geh. bew. onbew onbew ijzel regenbui geh bew geh bew. sneeuw regen regen geh. bew. onbew. h. bew geh. bew ijzel 1. bew. onbew geh. bew. mist onbew regenbui onbew onbew 1. bew. zw. bew o o o o o o o o o o o windst o o zo o no windst wnw nw o nw ozo ono o zzo windst windst no n no ozo o nnw nno verand nnw 1 -1 2 3 -2 1 -1 2 I -3 4 12 3 9 2 3 1 4 -6 1 15 -0 2 5 8 10 4 -6 -6 -5 5 -6 5 -6 7 4 -5 1 2 10 9 -4 veiKeren, ziet hij forse financiële steun voor de activiteiten van de stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië (HALIN). Hierdoor zouden ook eventu ele problemen met Indonesië kunnen worden omzeild. De universiteiten houden te weinig reke ning met werkstudenten. Veertig percent van de studenten houdt er een volledige of bijna volledige dagtaak op na en heeft de grootste moeite de colleges te volgen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Centrum voor Onderzoek van het Onderwijs (C0- WO) heeft samengesteld. Het COWO stelt voor de colleges op enkele dagen in de week te concentreren, universitaire gebou wen een of meer avonden per week open te stellen en de crèchefaciliteiten voor kinde ren van studenten uit te breiden. B rini cal< ken bek 12 19 -2 13 8 1 -8 8 Vor: ged( •Ma’; veei ged) gebi gen wor o o o.i 0.1 o o o 0.2 o 0.1 0.6 0 27 0.3 0 0 0 0 0 0 0.1 16 0.4 0.2 1 33 123 0 1 0 0.3 0 0 0 0 0 D- maf uitg vier den teru O uite van 12 18 3 -2 -5 -1 -3 -5 16 -11 1$ 17 gee iem ren M han con ove de i con bur de I gaa (vij; ven ■het ..ge H doe mei mir sati beh een par ove bee Coi wil 'nee allé ner -er Mii wo. par Du 6 1 3 8 7 3 -5 -5 parlement zich heeft uitgesproken voor Bestek ’81. „Parlement en vakbeweging zijn niet hetzelfde. Pas als regering en parlement via een loonmaatregel kracht bijzetten aan hun standpunt zou de vakbewe ging de regels van de democratie overschrijden door zich daar niet aan te houden”, aldus Terlouw. Tijdens een spreekuur gisteren in Pijnacker sprak de democraat zich donderdag eveneens uit voor voort gaandè experimenten met arbeidstijdverkorting. De ze zouden bij voorkeur moeten gebeuren in die secto ren waar veel werkloosheid heerst. Een sector, zoals de metaalindustrie, waar werkloosheid en vacatures nagenoeg in evenwicht zijn, behoort hiertoe naar zijr mening niet. VVD-fractieleider Rietkerk noemt deze week in zijr partijblad, Vrijheid en Democratie, de FNV-eis een van de onevenwichtigheden, die het doorwerken van de verbeteringen belemmeren. Ook het bestaan van ongeveer 100.000 vacatures behoort volgens hem hier toe. De eerste woningen in Almerestad zul len op het stadsverwarmingsnet worden aangesloten. Dit heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat de Tweede Kamer laten weten. Deze beslissing kan inhouden dat de woningbouw in Almere stad volgend jaar enige vertraging op loopt. De daarop volgende jaren zal de bouw door de aanleg van stadsverwar ming echter niet worden beïnvloed, aldus de minister (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Op 1 oktober vorig jaar stonden in Nederland 106.800 woningen leeg. Vergeleken met 1 april van dat jaar, is dat een stijging van 5300. Van de leeg staande huizen zijn 9500 bouwvallig en niet geschikt voor bewoning. Volgens Aantjes is er „geen sprake van" dat zijn actie ten behoeve van de Indische Nederlanders het begin van een terugkeer in de Nederlandse poli tiek zou betekenen. Het commentaar is hem ingegeven door de vele blijken van verontrusting, dat als een gevolg van de gebeurtenissen van november, de zaak uit de aandacht zou raken. „Dat zou ik triest vinden, deze mensen zijn deze aandacht volkomen waard”, aldus de oud-politicus. Hij hoopt dat Lubbers een serieuzer en bevredigender antwoord op de vra gen zal krijgen alk Aantjes heeft gehad Lubbers heeft begin deze maand zijn vragen gesteld. Aantjes blijkt nog steeds teleurgesteld over de „formalis tische en kille” beantwoording van de door hem gestelde vragen. Als een mogelijke oplossing voor de financiële problemen waarin deze „paupers" van Nederlandse afkomst Op 7 februari zal minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat de ondergrondse parkeergarage van het RAI-gebouw in Amsterdam officieel openen. In deze grootste parkeergarage van Nederland kunnen 1500 auto’s worden geparkeerd. Het tarief voor een parkeerplaats be draagt een rijksdaalder per dag. De bouw heeft ruim dertig miljoen gulden gekost. Bij een inval in een gokhuis aan de Stadhouderskade heeft de Amsterdamse politie gisteren 32 mensen opgepakt. Bo vendien namen de agenten een bedrag van honderdduizend gulden, een aantal speel tafels en prijzen zoals kleurentelevisies in beslag. Wel wijst De Ruiter erop, dat actieve euthanasie strafbaar is volgens artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht en volgens een verklaring van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering van de Genees- De actie heeft overigens niet het doel bereikt, dat de drie groepsleiders eigenlijk voor ogen hadden: het stoppen van de ontslagprocedure tegen drie groepsleiders van Boldershof, die naar de smaak van de directie te ver waren gegaan in hun kritiek op de grootschaligheid van een inrichting als Boldershof. „De reactie van de directie op onze actie is beperkt gebleven tot het afsluiten van de stroom, zodat we onze elektrische kachel tjes niet konden gebruiken”, aldus de ac tievoerders. „Maar we hebben de afgelo pen dagen veel steunbetuigingen gehad, en we zullen doorgaan met het vestigen van de aandacht op toestanden die moeten worden veranderd". Weer in binnen- en buitenland Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Kans op sneeuw of ijzel en afnemende vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Minimumtemperatuur: omstreeks min 3 graden. Maximumtemperatuur omstreeks 0 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor de verdeling van werk en het arbeidsmarktbe leid heeft de minister 770 miljoen gulden beschikbaar, waarvan reeds 200 miljoen gulden is bestemd voor onder andere scholing en plaatsingsbevordering. Voor vervroegd uittreden is 155 miljoen gulden be schikbaar. De overige bedragen zijn nog niet besteed. De minister wil die achter de hand houden als in het overleg blijkt, dat te nemen maatregelen te veel kos- Het geld dat vroeger aan de vakman werd uitgegeven, wordt in toenemende mate gebruikt voor de aankoop van pro fessioneel gereedschap en materiaal. Deze trend is te constateren op de vakbeurs Karwei '79 die van volgende week maan dag tot en met zondag in het Utrechtse Jaarbeurscomplex wordt gehouden. O afzi tan aan woi het gro sch ben om gratis of tegen verlaagde prijzen gee zij de in ove lan E zoe -tree nas de nee van heii ■keli wij: de i voc Het verschijnsel buitenlandse arbeid zal volgens de regionale raad niet kunnen worden geëlimineerd. Dan moet het Ne derlandse bestel daarvan de consequen ties aanvaarden, door de buitenlandse ar beidskrachten zoveel mogelijk gelijkwaar dig aan de Nederlandse arbeiders te be handelen. Die gelijkwaardigheid kan niet worden beperkt tot gelijkrechtigheid, zo als de arbeidsvoorzieningsregelingen die vrijwel alle ook voor legale buitenlandse arbeiders gelden. In de nota wordt geconstateerd dat de laatste jaren de werkloosheid onder de buitenlanders in Zuid-Holland sterker is toegenomen dan onder Nederlanders. Van iedere vijf werkloze mannen was in deze provincie één buitenlander. In het rayon Rotterdam woont alleen de helft van de Zuidhollandse werkloze buitenlandse werknemers. Ook onder de buitenlandse vrouwen heerst veel werkloosheid. d mX DEN HAAG. De interdepartementale werkgroep die het rapport over de bestrij ding van misbruik en fraude met de socia le zekerheidswetgeving beeft uitge bracht, heeft zich teveel beperkt tot de werkloosheidsvoorzieningen en de werk- nemerskant ervan. D’66-leider Terlouw vindt een algemene loonsverho ging van 20 bruto per maand, zoals de FNV wil, „niet verstandig". Een dergelijke loonronde kan volgens hem schade opleveren voor de werkgelegenheid. Hij verzet zich echter tegen het WD-standpunt dat de FNV met het voorstel te ver is gegaan, omdat het De inschakeling van buitenlanders wordt zinvol genoemd, omdat een groep Nederlandse arbeiders sommige functies onaantrekkelijk vindt. Het is dan ook ge wenst, zo staat in het rapport, dat die functies een herwaardering ondergaan ewn beter worden betaald. Nagegaan zal moeten worden in hoeverre het mogelijk is het onaangename werk te spreiden over een groter aantal functies die voor Neder landers wel aanvaardbaar zijn. Door me chanisatie en automatisering kan de hoe veelheid onaangename arbeid ook worden verminderd Niet omdat zij op vracht uit Engeland wachten, maar omdat Nederlandse bedrij ven te laat zijn mét hun leveranties staat in de Rotterdamse Europoort een groot aan tal Bulgaarse vrachtwagens met chauf feurs te wachten. Ze zijn dus geen slach toffers van de Britse chauffeursstakingen. Dit deelde de Nederlandse wegvervoersor- ganisatie NOB-wegtransport gisteren mee. De Vervoersbond CNV heeft de ambassa deur van Bulgarije en de Bulgaarse han- delsvertegenwoordiger in Den Haag schriftelijk gevraagd te zorgen voor voed sel en accommodatie voor de chauffeurs. ding. Ook werd gepraat over het scheppen van werk voor zwakke groepen. De minister denkt binnenkort met maatregelen te kunnen komen, waardoor het mogelijk wordt bij de overheid meer banen te schep pen voor vrouwen. Hierover pleegt Albeda thans overleg met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, omdat het kabinet bij de te nemen maatregelen ook de gemeente- en’ provinciebesturen wil betrekken. Volgens DIVOSA heeft het beperkte on derzoeksterrein van de werkgroep de waarde van de conclusie aangetast. De werkgroep zelf zegt het onderzoek naar de werkgeverskant wel te hebben overwogen. Men had ervan afgezien vanwege de eigen aard van het misbruik van die zijde en het gecompliceerde karakter van zo’n onder zoek. Vakleerkrachten in het kleuter-, lager of voortgezet onderwijs of bij het leerlingwe zen, die ouder zijn dan zestig jaar en een ontslaguitkering krijgen, hoeven niet meer te solliciteren. De betreffende leerkrach ten, (zoals gymnastiek-, handvaardigheids en muziekleraren) kunnen- aanspraak ma ken op wachtgeld wanneer het besluit var het ministerie van Onderwijs in de Staats courant is gepubliceerd. Dit gebeurt ovei ongeveer twee maanden. Met deze regelin| zijn de vakleerkrachten gelijkgesteld aar de andere onderwijsgevenden. Sinds op 1 september vorig jaar in Am sterdam werd begonnen met een gerichte telefonische voorlichting over twee ge slachtsziekten gonorrhoe en sifilis, hebber de twee poliklinieken in de hoofdstal waarnaar de mensen worden verwezen he aanzienlijk drukker gekregen. Volgens de Geneeskundige Dienst kan nog niet wor den nagegaan in hoeverre andere instan ties in de gezondheidszorg zijn geconfron teerd met de gevolgen van het informatie project. Feit is dat het personeel van beide hoofdstedelijke poliklinieken veel overu ren moeten maken. Ter verbetering van de kwaliteit van voedselhulp aan ontwikkelingslanden zal het Produktschap voor Zuivel voor de tweede keer een bedrag van een miljoen gulden beschikbaar stellen. Het bestuur van het schap hanteert de mening dat de j welvarende landen een morele plicht heb- Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft de Tweede Kamer ge vraagd haast te maken met het afronden van de wet Uitvoering Internationaal Energieprogramma. Deze wet regelt de bevoegdheden van de regering wanneer storingen optreden in de olieaanvoer. De behoefte aan duidelijkheid over te nemen maatregelen is groter geworden wegens de onzekere situatie op de oliemarkt, veroor zaakt door de gebeurtenissen in Iran, al dus Van Aardenne. ZATERDAG 20 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.37 uur onder 17.05 uur Maan op uur onder 11.28 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.55 uur en 19.33 uur

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2