3 Hevige gevechten in Cambodja houden aan richt zich Berufsverbote meer op VS teruggedraaid Ba LENING *1979 PER 1985/1989 Huey Fong mag toch Hong Kong binnenvaren Geruchten over crisis regering-Andreotti TWEE DORPEN VOLLEDIG VERWOEST Rhodesië achtergrond^ Puebla voor paus erg belangrijk Rm STAAT DER NEDERLANDEN Foto’s Poort vliet Lange tanden 1 Ml 3 2 BINNEN-EN BUITENLAND 19 7 9 JANUARI 1 9 VRIJDAG open bedrag bedrag kpers rente aflossing 23 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs inschrijving storting 19 februari 1979 kosteloos bij banken en commissionairs prospectus I l ■ns (Van dactie de koers wordt na de inschrijving op 23 januari 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 februari in 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1985 af vervroegde aflossing is niet toegestaan Inval ■amma irming ■stad zul- worden 'uijnman Tieden jewordej de Eerste Christa ;e leeftijd laam om zoals het doorvlie- tenten garage man van grondse >ouw in In deze ■derland arkeerd. aats be- Je bouw gekost. door Nico Scheepmaker^ zelvers »elhulp rstand onze re- buiten- land) TEL AVIV. Israëlische grondtroepen zijn vannacht, gesteund door artillerie, Zuid- Libanon bin nengevallen en hebben ten rivier de Litani twee dorpen volledig ver woest. Volgens een woordvoer der van het Is raëlische leger in Tel Aviv ston den de twee dor- »k maan pen, Arnoun en El Ayachiah, be kend als terro ristische Pales tijnse bases”. Over slachtof fers is nog niets bekend. - Israëlische aanval in Zuid-Libanon vanmorgen dat de Israëlische troepen aan- (ADVERTENTIE) Dat mag natuurlijk niet voorkomen. Er moet, koste wat kost, een foto van Willem Poortvliet bij. Een fotograaf wordt met een heli naar Wijk aan Zee gestuurd, als het toernooi op Ijsland wordt gehouden moet de plaatselijke correspondent een foto overseinen en anders moeten de ou- ders van Willem maar een kiekje van hem afstaan. In het alleruiterste geval moet een politietekenaar in dienst van de krant aan de hand van de levendige beschrijvingen door naaste vrienden van Willem Poort- vliets fysionomie, maar een voorlopig por tret van hem tekenen dat bij het schaak- verslag kan worden gevoegd. Gaat zijn column daarentegen over hoe leuk en bijdehand zijn dochtertje is (ook dat komt voor!), dan dient de foto van de dag hem te tonen als de trotse vader, die zijn dochtertje boven zijn hoofd optilt, ik noem maar wat. Bij doorvoering van dit systeem zou de werkgelegenheid onder de fotografen zozeer toenemen, dat er een sociaal belang mee wordt gediend dat ruimschoots opweegt tegen de onvermij delijke faillietverklaring van alle kranten. aan de erdamse >akt. Be drag van tal speel- jvisies in Economi- amer ge- afronden rationaal 'egelt de wanneer voer. De te nemen regens de t, veroor- Iran, al- Tweede sing kan Almere- ging op n zal de sverwar- ed, aldus Jtrechtse len. Oppositieleider Helmut Kohl zei dat het afzien van een routinecontrole bij sollici tanten naar overheidsfuncties een „grove aantasting is van de ambtsplichten”. CSU- woordvoerder Spranger verklaarde dat het nu „mogelijk is dat vijanden van de grondwet het staatsapparaat in flarden scheuren”. De door de CDU en CSU gere- BONN. Het besluit van de Bondsrege ring om toepassing van het beruchte radi calenbesluit (Berufsverbote) af te zwak ken, is door de CDU-CSU-oppositie heftig bekritiseerd. Door hoeveel manschappen is deelgeno men aan de aanval is nog niet bekend. Intussen hebben de Verenigde Staten niet onder stoelen of banken gestoken dat zij behoorlijk boos zijn op Israel, omdat het land doorgaat met het vestigen van nieuwe nederzettingen in bezet gebied. Dat is een ernstige schending van de akkoor den van Camp David, zo menen de V.S. Het gebied ten zuiden van de Litani tot aan de Israëlische grens wordt groten- deeld gecontroleerd door rechtse Libanese christenen, die goede banden onderhou den met Israel. Het was de bedoeling dat de VN-vredesmacht dit hele gebied zou controleren, maar de christelijke milities hebben geweigerd hun stellingen op te geven. Jadin, plaatsvervangend premier van Is rael, zei gisteren het daar niet mee eens te zijn. Op de topconferentie van Camp Da vid heeft premier Begin er alleen mee ingestemd het bouwen van nieuwe neder zettingen drie maanden te onderbreken, aldus Jadin. ke theologische visie. Op een paar uitzon deringen na maakten zij op hun collega’s uit Europa een bijzonder conservatieve indruk. De verbazing was dan ook groot toen zij op hun vergadering van 1968 naar buiten traden met een verklaring, die zowel theologisch als sociaal-politiek tot de meest vooruitstrevende kerkelijke uitspraken van die jaren behoorde. De bijeenkomst werd gehouden in Medellin in Colombia, het land waar twee jaar tevoren (op 15 februari 1966) de jonge priester Camillo Torres, tot grote con sternatie van kerkelijke kringen, als gu errillastrijder tegen de staatstroepen was gesneuveld, maar waar ook de meest conservatieve hiërarchie van heel La- tijns-Amerika de scepter zwaaide. Sinds de overwinning van Fidel Castro op Cuba (in 1959) was er in het hele Latijnsamerikaanse werelddeel een ster ke revolutionaire beweging ontstaan, waartegen een even sterke, of sterkere reactie was gekomen van de kant van rechtsreactionaire krachten, met name in Brazilië. Binnen de kerk leefde dezelf- (Van onze redactie buitenland) HONG KONG. De autoriteiten van Hong Kong hebben gisteren meegedeeld, dat het Vietnamese vluchtelingenschip Huey Fong, dat al 27 dagen voor de kust van de kolonie ligt, de haven van Hong Kong mag binnenvaren op voorwaarde dat de kapitein van het schip de juridi sche gevolgen aanvaardt. Eergisteren had het gouvernement de Huey Fong opdracht gegeven, zonder meer te vertrekken. Nu wordt erop gewe zen, dat de kapitein wel zal moeten bewij zen, dat zijn passagiers schipbreukelingen zijn. De autoriteiten van Hong Kóng hebben onlangs een wet gemaakt, waarin staat dat de eigenaar of kapitein van een boot die niet-geregistreerde passagiers aan boord heeft, voor vier jaar gevangen gezet kan worden als hij toch de haven van Hong Kong binnenvaart. de verdeeldheid, maar een groeiende eli te aan de basis van de kerkorganisatie begon steeds meer partij te kiezen voor de armen en onderdrukten. In een kerk, die eeuwenlang aan de kant van de over heid en de bezittende klasse had gestaan, groeide het bewustzijn, dat de zin van het christendom bestaat in solidariteit met de medemens, dat verlossing gelijk staat met bevrijding, niet slechts in het hierna maals, maar in het hier en nu van een politieke situatie. De „Iglesia popular", de volkskerk van Latijns-Amerika, ontstond niet in Medel lin, maar de meerderheid van de daar aanwezige bisschoppen trok er toen wel partij voor: zij kozen voor de armen. Zij besloten een stem te geven aan al dege nen die eeuwenlang niet waren gehoord. Het klinkt in onze contreien als afgrijse lijke retoriek, maar in de realiteit van Zuid-amerika was het zinvol en klonk het als een oproep tot revolutionaire vernieu wing, vanzelfsprekend ook in de oren van toen al bestaande of later opgeko men militaire regimes, die zich juist in de naam van de „christelijke beschaving" inzetten voor handhaving van de be- staande orde. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De Rhodesische minis ter van Buitenlandse Zaken Pieter van der Byl heeft gisteren aangekondigd, dat zijn land zich ten aanzien van de regeling van het conflict in Rhodesië, zal afwen den van Groot-Brittannië en zich meer zal richten op de Verenigde Staten. Alleen al in 1978 hebben de verschil lende episcopaten een zeventigtal verkla ringen uitgegeven tegen de ideologie van de „nationale veiligheid”, ter verdediging van stakers en ballingen, tegen de folte- ringsmethoden en voor het herstel van de burgerrechten. Tien van de 186 bis schoppen op de Celam-vergadering in Puebla hebben gevangenschap en folte ring aan den lijve ondervonden. Een aan tal van hen is internationaal bekend om dat zij op de bres hebben gestaan voor indiaanse minderheden en kleine boeren en tegen de overal gebruikelijke politie- methoden. En iets dergelijks zou ik willen aanbeve len voor die portretfoto’s bij de columns van een dagbladcolumnist. Hij krijgt van de krant een „lijffotograaf" toegewezen, die iedere dag een nieuwe foto van hem neemt, liefst in de stemming en de omstan digheden die bij de inhoud van de column van die dag passen. Stel hij schrijft een in triest verhaal over Zweeds wittebrood (zoiets komt voor!), dan moet de foto van die dag hem tonen terwijl hij met lange tanden wittebrood zit te eten. lig reke- percent ledige of heeft de gen. Dit Centrum ijs (CO- VO stelt •n in de e gebou- open te ■r kmde- De Veiligheidsraad is er gisteren overi gens mee akkoord gegaan, dat een Neder lands bataljon alsmede eenheden uit Fiji en Nigeria moeten worden toegevoegd aan de vredesmacht van de Volkerenorganisa tie in Zuid-Libanon ter vervanging van Franse en Iraanse eenheden die naar hun land terugkeren. Komende nacht loopt het huidige mandaat van de vredesmacht af en binnen korte tijd zullen de Franse en Iraanse militairen worden teruggetrok ken. In mei zou het Nederlandse bataljon naar Libanon vertrekken. Hij reageerde hiermee op de Vnededeling van de Britse premier James Callaghan, dat Groot-Brittannië in de naaste toe komst afziet van het plan voor een confe rentie over Rhodesië waaraan alle betrok ken partijen deelnemen. Volgens Van der Byl is het besluit van Callaghan genomen onder druk van „door de Russen geleide terroristen van het Pa triottisch Front en van naar het marxisme neigende staten in Afrika". Engeland wor stelt kennelijk zo met de eigen binnenland se problemen, dat het niet meer in staat is tot enige van staatsmanschap getuigende daad in Afrika, aldus de Rhodesische mi nister. lager of erlingwe ar en een niet meet ■erkrach digheids raak ma isluit var le Staats trijfël Op de Bescheurkalender van het Sim- plisties Verbond stond gisteren deze „waarneming": „Een weekbladcolumnist is iemand die elke week dezelfde, jonge, flatteuze foto van zichzelf laat plaatsen, voorzien van een iedere maal even lang bijschrift”. Wat voor een weekbladcolumnist geldt, geldt in menig opzicht ook voor een dag bladcolumnist. Deze rubriek verschijnt in een tiental GPD-bladen, plus nog in hun zogeheten „kopbladen”, sommige kranten plaatsen de column in een lange kolom, andere als „blokje” en eentje in de „kel der”, dat wil zeggen onderaan de bladzijde over de hele breedte daarvan. Enkele kranten plaatsen een foto van me boven de column, een van die foto’s is minder flat teus dan het Simplisties Verbond in zijn definitie veronderstelt, ik krijg daar wel eens klachten over („U lijkt wel een ouwe vrouw”), maar ik ben opgevoed, of heb vermoedelijk mijzelf opgevoed, in vrees achtigheid voor uiterlijk vertoon, dus heb ik nooit op vervanging van die foto aange drongen. Wel is het natuurlijk zo, dat die foto inmiddels ruim vier jaar oud is, dus wat dat betreft klopt de waarneming van het Simplisities Verbond. Wat kunnen we hier nu aan doen? Mijn ideaal is, om de fotogra fen een actievere rol te laten spelen in de erder al eens gewezen op de onwenselijke situa tie, dat in het Journaal wordt gemeld dat Ed van Thijn iets diep betreurt, waarbij een foto van hem op het scherm wordt geprojecteerd waarop hij de sterren van de hemel lacht. Er moeten, schreef ik toen, van iedere openbare figuur minstens drie foto’s in het NOS-archief zitten: een la chende, een neutrale, en een uitermate bezorgde. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de kran tenredacties, die een neutrale foto van Johan Cruijff moeten bezitten als wordt gemeld dat hij naar Amerika is vertrokken voor zaken, een blij lachende foto als wordt gemeld dat hij tot een van de tien best geklede persoonlijkheden van het jaar is uitgeroepen en een waarop hij asgrauw ziet, waarop je hem als het ware ZIET hoesten en rochelen, als wordt ge meld hoeveel geld hij heeft gevangen voor die advertentie over nicotine-arme sigaret ten. Vorig weekeinde werden drie Palestijnen KDlicht .gedood bij een mislukte gijzelingsacite in Ma'alot. De Israëlische troepen zijn onge veer 24 kilometer Libanees gebied binnen gedrongen, maar kwamen niet op grond gebied van de VN-vredesmacht. Vanmor gen keerden de aanvallers met één lichtge wonde terug in Israel. vakman nemende van pro- aal. Deze vakbeurs iteit van inden zal voor de i miljoen bestuur ig dat de licht heb- e prijzen geerde deelstaten hebben laten weten dat melkpoe- •ü- Politiemensen op onderzoek op een markt in het hartje van Jeruzalem, nadat daar gisteren door een bomaanslag tien tallen mensen gewond raakten. Europese Monetaire Systeem (EMS). Voorts hebben de communisten kritiek op het driejarenplan dat de economie moet saneren. In dit plan wordt voorzien in stroomlijning van de openbare dien sten, investeringen in het zuiden van het land en handhaving van het huidige loon peil. Al eerder is ook van sociaal-democrati- sche kant kritiek op de christen-demo- cratische regering uitgeoefend. Partijlei der Longo had hierover gisteren een on derhoud met de leider van de socialisten, Bettino Craxi. Het bestuur van de christen-democrati- sche partij komt vandaag bijeen. Partij leider Zaccagnini heeft tijdens zijn re cente bezoek aan de Verenigde Staten en ook na zijn terugkeer in Rome met na druk verklaard dat zijn partij geen com munisten in de regering zal opnemen. Engeland se bedrij ns staat in root aan- :t chauf- en slach- :akingen rvoersor- ■ren mee im bassa- ïrse han noorden van de n Haag ior voed- luffeurs. zij zich niet aan de nieuwe richtlijnen van dé regering zullen houden. Zij zullen oök in de toekomst bij alle sollicitanten voor overheidsfuncties automatisch de binnen- landse veiligheidsdienst inschakelen. De nieuwe „beginselen voor het onder zoeken van de trouw aan de grondwet” treden op 1 april in werking. De voor- naamste veranderingen ten opzichte van de vroegere regeling zijn: er is geen routi necontrole meer naar de achtergronden van de sollicitant; de binnenlandse veilig- heidsdienst mag alleen worden ingescha keld als er duidelijke feiten zijn die erop wijzen dat een sollicitant een „vijand van de grondwet” zou kunnen zijn; activiteiten voor het 18e levensjaar en zaken die al enkele jaren geleden zijn gebeurd, mogen geen rol meer spelen bij de beslissing om iemand uit de overheidsdienst te verwijde ren of te weren. Minister van Binnenlandse Zaken Ger hard Baum (FDP) zei gisteren op een pers conferentie dat het regeringsbesluit in overeenstemming is met de besluiten van de partijcongressen van SPD en FDP. Het comité tegen de Berufsverbote uit Ham burg wees er echter op dat het besluit van de Bondsregering nog lang niet ver genoeg gaat. Zo is het woord „Verfassungsfeind" (vijand van de grondwet) bijvoorbeeld niet 'verdwenen. Deze „definitie” is er volgens 'het comité de oorzaak van dat er wordt „gesnuffeld” en „gespioneerd”. Het comité heeft verder verklaard dat er door de nieuwe regelig geen einde is geko men aan „besnuffeling” en dat de discri minering van bepaalde partijen en organi- saties blijft bestaan. Het nieuwe besluit behelst namelijk dat het lidmaatschap van een zogenaamde „grondwetvijandige” partij een rede kan zijn om iemand niet in overheidsdienst te nemen. Als bijvoor- beeld een lid van de niet verboden Duitse 'Communistische Partij (DKP) beambte wil worden, moet de betreffende perso neelschef vaststellen of dit lidmaatschap alléén voldoende reden is om bij de bin nenlandse veiligheidsdienst te vragen wat -er allemaal van de sollicitant bekend is. Minister Baum zei gisteren met zoveel woorden dat hij de DKP beschouwt als een partij die afwijzend staat tegenover de Duitse grondwet. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) „Puebla is niet belangrijk omdat de paus er naartoe gaat. De paus gaat erheen omdat Puebla zo belangrijk is”. Dat deze uitspraak van een Zuidamerikaanse journalist klinkt op het eerste gezicht ietwat raadselachtig, maar bij nader inzien moet men toegeven dat hij het grootste gelijk van de wereld heeft. Wat is Puebla en waar staat het voor? Het is de naam van een Mexicaanse stad, op 126 kilometer afstand van Mexico City, waar van 27 januari tot 12 februari de derde plenaire vergadering wordt gehouden van de Celam, d? bisschoppenconferentie van heel Latijns-Amerika. Er nemen 186 bisschoppen aan deel, als vertegenwoordigers van het ruim 900 leden tellende episcopaat, en daarmee indirect van de 292 miljoen gedoopte katholieken uit dit werelddeel. Dit feit alleen al maakt de komende vergadering uitzonderlijk belangrijk voor de hele kerk, als men bedenkt dat Latijns-amerika in 1960 192 miljoen ka tholieken telde en als men de voorspellin gen over de bevolkingsaanwas mag gelo ven, dan kan veilig worden aangenomen dat in het jaar 2000 minstens de helft van de katholieke wereldbevolking daar zal zijn geconcentreerd. Dat verklaart waar om de Celam, al vanaf zijn oprichting in 1955 in Rio de Janeiro, vanuit Rome met de grootste belangstelling is gevolgd. Toen was een dergelijke overkoepelende organisatie een nieuw verschijnsel, ver moedelijk meer ingegeven door overwe gingen van administratieve stroomlij ning het ideaal en tegelijk de begren zing van binnenkerkelijke vernieuwing dan door de nog weinig gehoorde ideeën over gezamenlijke verantwoorde lijkheid, die pas op het Vaticaanse conci lie als „bisschoppelijke collegialiteit” zou worden aangeduid. Op het concilie zelf muntten de Latijns- amerikanen niet uit door een opmerkelij- ROME. Het bestuur van de Italiaan se communistische partij heeft gisteren in een communiqué benadrukt dat het optreden van de christen-democraten de overige partijen die de regering-Andre otti steunen voor „ernstige problemen” plaatst. Hiermee is nieuw voedsel gege ven aan de geruchten dat er in Italië een regeringscrisi^op komst is. De balans die de communistische par tij heeft opgemaakt van de nu tweeë neenhalf jaar durende samenwerking is negatief. De minderheidsregering van premier Andreotti, die in het parlement gesteund wordt door de communisten maar waarvan zij geen deel uitmaken, wordt verweten dat zij verkeerde beslui ten genomen heeft, die schadelijk zijn voor de belangen van het land. Een van die onjuiste besluiten was de „overijlde” aansluiting van Italië bij het Thaise hoofdstad Bangkok zijn nog om vangrijke delen van Pol Pots leger in tact en verzetten zich hevig. Wie van de twee partijen de enige havenstad van het land, Kompong Som, in handen heeft, is niet duidelijk. Ook de situatie rond de stad Kampot is onduidelijk. Vijf Cambodjaanse soldaten, aanhan gers van Pol Pot, arriveerden gisteren in Thailand en vroegen of 130 vluchtelingen de grens ook mochten oversteken. De Thaise regering heeft dit geweigerd, om dat zij niet in staat is de grote vluchtelin genstroom goed op te vangen. Is de vluch teling eenmaal in het land, dan wordt hij echter niet teruggestuurd. De Thaise premier heeft tegen de Japan se premier Ohiro de vrees uitgesproken dat de nieuwe machthebbers in Cambodja van plan zijn het noorden van Thailand te annexeren. Dat is gisteren uit regerings kringen in Bangkok vernomen. Het Cambodjaanse oud-staatshoofd prins Norodom Sihanoek heeft in een van daag in de New York Times gepubliceerd vraaggesprek gezegd dat hij in het westen wil blijven, om daar „vrijelijk" te kunnen spreken en niet als vertegenwoordiger van zijn regering. Als ik het bij een krant voor het zeggen had en over de nodige financiële armslag beschikte (dat moet er wel even bij natuur lijk), dan zou ik over een vliegende brigade van dertig fotoreporters willen beschik ken, die van dag tot dag de feiten op het gevoelige plastic vastleggen (ik hoorde laatst van een fotografe dat foto’s allang niet meer op papier worden af gedrukt, maar op plastic, - waar gaat het heen met de wereld?). Hoe gaat het tegenwoordig? Er is ergens een schaaktoernooi, Viktor Kortsnoj verliest geheel onverwacht van de jeugdige Nederlander Willem Poort vliet, als lezer vraag je je af hoe die Poort vliet eruit ziet (ik weet het toevallig, een rossig baardje met jeugdpuistjes en een randloos brilletje), en welke foto zet de sportredactie er dan bij? Eentje van Vik tor Kortsnoj, met het onderschrift: .on verwacht verlies. De Israëlische actie, die kort na midder nacht begon, is waarschijnlijk een ant woord op de verhoogde Palestijnse activi teiten van de laatste dagen. Gisteren ex plodeerde op de markt in Jeruzalem een bom, waarbij 21 mensen gewond raakten. vielen met infanterie, artillerie en helikop ters. Na de Israëlische inval zouden Pales tijnen geschoten hebben op christelijke stellingen in Zuid-Libanon. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat in Latijns-Amerika in de tien jaren na Medellin een duizendtal priesters, reli gieuzen en bisschoppen is „verdwenen, gevangen genomen, gefolterd, vermoord of verbannen”, zoals dezer dagen in Ro me werd meegedeeld door de Chileen José Antonio Vierra Gallo, vroeger staatssecretaris in de regering-Allende, nu balling in Italië. Zijn landgenoot Luis Razeto meende: „Nooit heeft de kerk in Latijns-Amerika een zo grote sociale en politieke invloed uitgeoefend als op dit ogenblik. Door het volk wordt zij be schouwd als vertolkster van zijn behoef ten en door de militaire machthebbers als de enige erkende gesprekspartner. Naast de staatsstructuren is de kerk de enige gezaghebbende instelling die over al verspreid is en in staat, zowel in de afzonderlijke landen als op het continen tale vlak, haar stem te laten horen”. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Uit veel delen van Cambodja zijn gisteren berichten ontvangen over hevige strijd tussen soldaten die trouw zijn gebleven aan het verdreven bewind van premier Pol Pot en de troepen die door Vietnam gesteund worden. Volgens welingelichte kringen in de De Israëlische inval is de eerste sinds maart vorig jaar toen een grote actie werd aurt oveJ uitgevoerd in Zuid-Libanon, hoewel de ri- regeling vier de Litani toen niet werd overschre- steld aaq den. Pas m iun* trokken de troepen zich I terug. Ooggetuigen in de plaats Metullah, in het jroieCl uiterste noorden van Israel, verklaarde I' t re» VS m ofi-rzin rlof /An Tcmolicnho trnonon aan- ir in Aml gerichta twee ge s, hebben oofdstac vezen hel >lgens dl niet wor ■e instan ‘confron formatie- ran beide el overu-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3