■n )et n A.N.J.V. houdt festival in Amsterdam >P ts g gd Gezamenlijk onderzoek van middenstand en gemeente VBVERLOViNG? haven- berichten 11 ant staatssecretaris Statenvragen over bemoeizucht van i GEEN EXACTE KOST- EN RESTAURATIEPRIJZEN Om winkelcentra aantrekkelijker te maken NSF-ERESPELD VOOR PROF. DR. MAX EUWE Vrouw ontfermt zich over weggelopen knaap MAN GEWOND NA VAL VAN VIER METER Rehabilitatie Lesje Bewogen i VELSEN-IJMUIDEN VRIJDAG 1 9 JANUARI 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. „Het leven begint bij veertig. Moge dat ook gelden voor dit toernooi. Er is ons namelijk veel aan gelegen de tra ditie voort te kunnen zetten, het toernooi te laten voortbestaan. In de magere jaren is ons dat, zij het op een wat bescheidenere wijze gelukt. Of het toernooi kan uit groeien is echter afhankelijk van de ontwikkelingen op de staal- markt”. BETER DRUKWERK BESTELLEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen houdt uitver koop. Aan de Torenstraat in Oud-Velsen worden drie panden uit het gemeentelijk woningbezit (de nummers 11, 13 en 15) te koop aangeboden. Zonder dat daarbij echter exacte koop- en restauratiebe- dragen worden genoemd. Het gaat om drie gedeel ten van een 18e-eeuws gebouw dat in voorbije eeuwen naast een woonfunctie ook een zakelijke bestemming heeft gehad. WHB VAN RIXEL Wr zo’n drukker WMB GEBOORTE? VHB HUWELIJK? V J - L drietal historische panden (ADVERTENTIE) r ii: ind) (Zie ook onze sportpagina) nd 47,50 Dr. M. Albrecht tijdens zijn openingsspeech van het 41e Hoogovens-schaaktoemooi Velsen houdt uitverkoop van Wijk aan Zee veertien dagen in ban van schaaktoernooi X) uur 0 uur •sstakinj istrie is [vervoer- even aan e hervat- in de mi voor vol ring zon innen dt i conflicl zo is d( ioor een afd. Wel fé van de et afgelo- die daar- met vier mscheen) eliers ui slachtof /illigheii ng tegei Voor bet pand Torenstraat 11 zal inclusief de koopsom en met aftrek van te verwachten subsidiebijdragen van rijk en ge meente een bedrag van 218.000 op tafel moeten komen. Voor de perceelsnummers 13 en 15 worden bedragen van 237.000 en 139.000 gevraagd. De adspirant-koper haalt zich met aankoop de verplichting tot restauratie op de hals. De gevolgde procedure is nieuw in die zin dat de gemeente nooit eerder het initiatief nam om restauratiepanden aan de man te brengen. Wethouder K. Bijl van volkshuisvesting spreekt van een geheel nieuwe aanpak en een unieke kans voor de woning zoekenden in Velsen”. Het laatste kan bij gebrek aan sluitende informatie over het kostenaspect op z’n minst in twijfel worden getrokken. De betrokken panden moeten in hun huidige staat gezamenlijk een bedrag van 45.000 gulden opbrengen. Verder willen de betrokken ambtenaren met hun informatie beslist niet gaan. Door deskundigen van het ministerie van CRM is over een verantwoorde restauratie en de kosten daarvan uitvoerig gebab beld met ambtenaren van openbare werken en de dienst volks huisvesting. Het restauratieaspect (monumentenbehoud) en de volkshuisvesting spelen hierbij een rol. De nadruk is gelegd op een toekomstige woonbestemming van alle drie panden. Wat dat betreft is alles glashelder. st- De NSF-erespeld voor prof. dr. Max Euwe. GS hebben van de staatssecretaris van binnenlandse zaken het verzoek gehad, alle kredietbesluiten der zake van gebou wen voor kleuter-, gewoon lager en buiten gewoon lager onderwijs, genomen door de gemeenteraden tussen 26 december 1978 en 1 januari 1979 aan hem op te sturen. Het gaat om kredietbesluiten „voorzover geno men met de kennelijke bedoeling om te ontkomen aan de werking” van twee circu laires van respectievelijk de staatssecreta ris van binnenlandse zaken en de staatsse cretaris van onderwijs en wetenschappen. De heer Zwart informeert of GS het op hun weg vinden liggen om een onderzoek in te stellen naar „kennelijke bedoelingen” van gemeenteraden in deze kwesties. Ook wil hij weten hoe GS beoordelen welke van hun eigen beslissingen want de staatsse cretaris wil ook dat weten over de kredietbesluiten zij aan de staatssecretaris zullen toesturen. Voorts vraagt de heer Zwart of GS van plan zijn de kredietbe sluiten in kwestie anders te beoordelen, dan andere kredietbesluiten, door extra factoren rond het tot standkomen van deze besluiten in hun beoordeling te betrekken. Ruilen. De afdeling Kennemerland van De Verzamelaar houdt zondagmiddag in De Abeel aan de Abelenstraat 1 in IJmui- den een ruilbeurs. Van alles kunt u inwis selen: oude munten, postzegels enzovoorts. De beurs is geopend van een tot vijf uur. De bedragen die in verband met de aankoop en restauratie genoemd worden zijn niet meer dan schattingen. Geïnteresseer den kunnen bij de secretarieafdeling openbare werken (afdeling 4) in het Velsense stadhuis tot 1 maart de restauratietekeningen inzien op maandag- en woensdagochtend tussen half twaalf en half een. Op de meest voordehandliggende vragen (koopbedrag per pand, subsidiegaranties) zal geen antwoord worden gegeven. „Het gaat om een voorselectie”, meldt een ambtelijke woordvoer der. „Wie aan de hand van genoemde bedragen een keus heeft gemaakt zit er beslist niet ver naast. Er is erg pessimistisch gecijferd. Duurder gaat het beslist niet worden”. Over de restauratiekosten dus geen informatie. Van CRM kan een bijdrage van 30 percent worden verwacht, een gelijk percen tage is bij de gemeente gebruikelijk. Daar bovenop kan nog op steun worden gerekend van het Ministerie van Volkshuisvesting omdat het voor het creëren van woonruimte om rehabilitatie (vernieuwbouw) gaat. De panden liggen in het gebied „Be schermd Dorpsgezicht” waarvoor gelden beschikbaar zijn uit een rehabilitatiepot van het rijk. transacties in het verleden. Toewijzing vorig jaar van het „Huisje van Den Broeder’ aan gemeente-ambtenaar Graafland uit Sant poort en protesten daartegen vanuit de Stichting Dorp Velsen is voor B. en W. kennelijk éen lesje geweest. Wethouder K. Bijl heeft vergoed gekapt met de aparte registratie van Velsenaren met speciale voorkeur voor een optrekje in Oud-Velsen. Daar mee was toewijzing altijd aan een vrij select groepje voorbehou den. Met de nieuwe aanpak wordt ook andere woningzoekenden een kans geboden op een woning in een rustieke entourage. Velsenaren die als woningzoekenden genoteerd staan kunnen zich schriftelijk bij B. en W. als gegadigde melden voor een van de drie panden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De commissie van econo mische zaken is gisteravond akkoord ge gaan met een conceptvoorstel van het college van.B. en W. om een werkgroep in het leven te roepen die de mogelijkheden beziet om de aantrekkingskracht van de winkelcentra te vergroten. In de werk groep moeten vertegenwoordigers zitten De eerste vrouw ter wereld die onder de huidige regelingen er in was geslaagd de internationale grootmeestertitel te verwer ven mocht de fraaie onderscheiding in ontvangst nemen uit handen van de vrouw naar wie deze bokaal is vernoemd. De „Hanna Zappler Gold Cup”. Mevrouw Zappler is de echtgenote van de Israëli sche Dr. Zappler die deel uitmaakt van een Fide-commissie die zich inzet voor de be vordering van het schaken voor dames. Vervolgens werd overgegaan tot de lo ting in de grootmeestergroep. De ope ningsceremonie in De Nieuwe Slof werd afgesloten met een ongedwongen samen zijn waarna spelers en officials zich ver plaatsten naar de toernooizalen van Hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee waar tot van de gemeente, het Stadscentrum IJ- muiden, het Zakencentrum Kennemer- laan en de Velser Ondernemers Centrale. en met donderdag 1 februari in alle stilte en spanning de strijd op de 68 velden zal domineren. Vanuit IJmuiden vertrekt op 27 januari om half elf een bus vanaf het Marktplein. Deze bus vertrekt vervolgens om kwart voor elf van het Burg. Weertsplansoen in Santpoort. Balangstellenden uit Velsen kunnen voor dit evenement kaarten bemachtigen bij Ineke Groot, Van Galenstraat 8 in IJmuiden. Remy Dekker, Kruidbergerweg 72 in Santpoort, Reisbureau Europa in Santpoort, het VW-IJmuiden aan het Marktplein en bij de platenzaak Koopman aan de Lange Nieuwestraat in IJmuiden. VELSEN. Het Algemeen Nederlands Jeugdverbond (ANJV) houdt op zaterdag 27 januari een twaalf uur durend festival in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Tijdens dit festival zullen, zo is aange- kondigd ondermeer optreden Herman Brood and his Wild Romance, de groep Normaal, Massada, de Vuilpoepers, de Chileense groep Quilapayun, Funhouse, the Dutch Rythme Steel and Showband en de heren Koot en Bie. VELSEN. Een 38-jarige vrouw uit IJmuiden heeft tegenover de politie be kend zich te hebben ontfermd over een minderjarige jongen die was weggelopen uit een kindertehuis in Baam. De knaap was op last van de kinderrech ter in het tehuis geplaatst. Na daar niet te zijn teruggekeerd na een kort verlof, heeft de IJmuidense zelf de politie er van in kennis gesteld zich over de jongen te heb ben ontfermd. Overigens weigerde zij de huidige verblijfplaats van de jongen be kend te maken. De politie heeft daarop proces verbaal van het gebeurde opge maakt dat ter hand is gesteld van de offi cier van justitie in Haarlem. IJMUIDEN. Een 57-jarige inwoner van De Meern is donderdagmiddag tij dens werkzaamheden van een hoogte van 4 meter gevallen en daarbij gewond ge raakt aan hoofd en knieën. litblijvei ing”, zi de eerst jcties zul de Ver re ingani omen aj and) treekver- heeft in van Ver Ie Zaken ange uit voor ck 14,80 42,60 56,50 67,70 20,50 0,75 Een restauratie waar de toekomstige eigenaar persoonlijk weinig omkijken meer naar heeft. De Dienst Openbare Werken heeft in nauwe samenwerking met functionarissen van CRM, de toekomstige subsidieverstrekker, een restauratieplan uitgewerkt waar, zeker wat het exterieur aangaat, niet aan te tornen valt. De drie monumentale panden zijn de laatste in die categorie die de gemeente nog voor verkoop en restauratie „in voorraad'' heeft. van 8006 aan twq ■n de win tun bank guldens edse her 1 kronen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het PSP-Statenlid P. Zwart heeft Gedeputeerde Staten schrif telijke vragen gesteld over de bemoeienis van de staatssecretarissen van onderwijs en wetenschappen en van binnenlandse zaken met het goedkeuringsbeleid van GS met betrekking tot kredietbesluiten van gemeenten. Nieuw in de gevolgde procedure is ook kennisgeving van dit „buitenkansje” aan een breder publiek dan bij soortgelijke teken van de federatie op de revers te spelden van professor dr. Max Euwe, ere president van de Fide, vanwege diens gro te verdienste voor de schaaksport in het algemeen. De onderscheiden Euwe dankte voor de hem bewezen eer maar merkte op niet uitsluitend daarvoor het podium te hebben betreden. „Tijdens een Fide-congres, vier jaar geleden, was het plan geboren een onderscheiding te creëren ter stimulering van het schaken voor dames en een Gold Cup beschikbaar te stellen voor de dame die er in zou slagen drie maal achtereen het wereldkampioenschap te veroveren. Op het moment dat dat plan werd geboren was de Russische Nona Gaprindashvili daarin al voor de vierde maal geslaagd". Het ongeval gebeurde in hal-E van Warmband-I waar de man op genoemde hoogte werkzaamheden stond uit te voe ren. Door nog onduidelijke oorzaak kwam hij ten val. Het slachtoffer is voor behan deling overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis. ■ü- Het krikkemik kige pand aan de Torenstraat. Aan koop blijft met al leen geschatte kostenramingen een sprong in het duister. Wat zeker is: Oplappen en weer bewoonbaar maken gaat een bom duiten kos ten. Met de nodige reserves maar met duide lijk wat meer optimisme in zijn stem dan een jaar geleden merkte dr. M. Albrecht lid van de Raad van Bestuur van Estel dat gistermiddag op bij gelegenheid van de officiële opening van de 41e editie van het Hoogovens Schaaktoernooi. Dr. Albrecht memoreerde dat door het afslanken van het toernooi men destijds had moeten afzien van het organiseren van het meestertoernooi waardoor de pro- motieregeling van de reserve-meester- groep naar meestergroep en grootmeester groep in het gedrang was gekomen. Met speciale aandacht voor de verrichtingen van de grootmeesters vestigde spreker toch ook de aandacht op de vier- en tien kampen en de driekarrip tussen teams van gemeenteraadsleden van de drie IJmond- gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Vel sen. De officiële openingsspeech werd voor afgegaan door een welkomstwoord van de eerste burger van de ontvangende ge meente burgemeester A. J. Hubers van Beverwijk. Hij herinnerde aan de subsidie ten behoeve van het toernooi in 1949. On danks een meerderheid van 4 stemmen waren er toch nog zeven raadsleden ge weest die op grond van uiteenlopende ar gumenten mets zagen in financiële onder steuning van het schaakevenement. „Anno 1979”, aldus de heer Hubers heb- be we een andere kijk op de zaken. Met het toernooi ontvangen wij oude en maken wij nieuwe vrienden. Daarvoor is altijd plaats”. Vice-voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) de heer P. M. van Dorst besteeg het spreekgestoelte om na mens de vier miljoen sportbeoefenaars, die hij zei te vertegenwoordigen, het ere- Woensdag aangekomen: Danish Arrow. Odense; African Coast, Noordzee, Velsen; Dana Hafnia, Gotenburg Noorbeek, Scho- reham; Smitlloyd 3, Gr. Yarmouth, Velsen; Boginka, Londen. IJmuiden; Boston Vi scount, Lowesoft, IJmuiden; Boston Way farer, Lowesoft, IJmuiden; Maria Clipper Goole; Helga-s, Högeness, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Koraalzee, Noordzee, IJmuiden; Tor Britannia, Go tenburg; Rocky Giant, Noordzee; Birthe Dancoast, Algiers, B’wijk; Orion, Helsinki; Kenrix, Poole, IJmuiden; Baltiskiy 51, Gdynia, Velsen; Thuringia, Antwerpen; Dana Hafnia, Harwich; Maasborg, Delf zijl; Jan, Algiers, Beverwijk; Stella Anta res, Brunsbuttel; Essie Camille. Port Gar- tier, IJmuiden; Fridel, Kingslynn, IJmui den; Paranga, Emden; Adolph Flint, Ham burg, IJmuiden Donderdag aangekomen: Hammonia, Bilbao; Oder, Apapa; Smitlloyd-1, Cont. plat, Velsen; Duchess, Humber; Koraalzee, Noordzee, IJmuiden; Buntestein, Antwer pen; Jacquesville, Rotterdam; Cornells Wessels, Zeebrugge, IJmuiden; Kentshore, Cont.plat, IJmuiden Donderdag vertrokken: Danish Arrow, Arghus; Krutinia, Kolobrzerg, IJmuiden; Adviser, Zeebrugge; Rijpgracht. Antwer pen; Adviser, Zeebrugge; Jan-m, London; Boston Viscount, Noordzee, IJmuiden. Dit opderzoek wordt nauw gekoppeld aan het op te zetten verkeerscirculatie plan. Per winkelcentrum wordt dan ook nog een werkgroep gevormd die het invul len van voetgangers- en verblijfsgebieden op zich neemt als de grote lijnen van dit plan vastgesteld zijn. In deze laatste twee werkgroepen zullen bovendien vertegen woordigers van de bewoners zitting heb ben. De werkgroep die wordt ingesteld om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om de aantrekkingskracht van de winkelcentra te vergroten krijgt een begeleidingsgroep, die tot taak krijgt te onderzoeken welke aanvullende inzichten nodig en wenselijk zijn. In deze begeleidingsgroep zal een aantal deskundigen op dit gebied plaatsne men, waaronder de rijksconsulent voor handel, ambachten en diensten, een mede werker van de Kamer van Koophandel van Haarlem en omstreken, de consulent ruimtelijke ordening van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en een medewerker van het bureau economische zaken en sociografisch onderzoek. iring vai actie, di sten dai rij than 1 staat di waaro] :t daari open we ng onde heeft uit Het historische gebouw waarvan de restauratiepanden deel uitmaken heeft een vrij bewogen geschiedenis. De Amsterdamse koopman Pieter de Graef wordt in de 18e eeuw als eerste eigenaar genoemd van twee woningen aan de Torenstraat, later na diverse uitbreidingen bekend als het „herenhuis ’s Gravenlust”. Het sterk vervallen gebouw waar de gemeente nu mee leurt was eens als rijtuigstalling en onder meer koetsierswoning onderdeel van het deftige ,,’s Gravenlust”. Het herenhuis zelf kwam in 1926 onder de slopershamer om ruimte te maken voor uitbreiding van het raadhuis ernaast. Het bijgebouw dat nu te koop is kwam in 1971 in gemeentehanden. In 1973 volgde plaatsing op de Monumentenlijst. De bestemming „Be schermd Dorpsgezicht” werd twee jaar daarna van kracht voor de totale bebouwing van Oud-Velsen. Met aan de zijkant de wat plompe halsgevel is het gebouw beeldbepalend voor het westelijke deel van Oud-Velsen. De buitenkant weerspiegelt het gebruik voor uiteenlopende doelein den in voorbije eeuwen. Er is in de loop van de tijd veel veranderd en opgelapt aan het gebouw. Bij restauratie wordt door veranderingen aan vensters en deuren een meer evenwich tig geheel gecreëerd. De grote deur aan de straatkant in het middenpand blijft gehandhaafd om het oorspronkelijke geve laanzicht niet te verstoren. De voordeur van de woning die ook hier komt, wordt daarin „uitgespaard”. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Er zijn uitgewerkte restauratietekeningen. Torenstraat 11, (breed 5.13 meter, diep 13,8 meter!) krijgt beneden een vrij forse woonkamer, keuken, gang en een vertrek dat met „berging” wordt aangeduid. De etage biedt hier voldoende ruimte voor vier slaapkamers. Op de dakverdieping (twee hoog) blijft dan nog een ruime zolder over. Het iets grotere middenpand Torenstraat 13 (5.50 bij 13.8 meter) krijgt dezelfde indeling. Het tot voor kort nog bewoonde pand Torenstraat 15, het kleinste van dé drie, krijgt boven twee slaapkamers en beneden, uiteraard op kleinere schaal, dezelfde vertrekken als de naastgelegen panden. Met de afmetingen 3.30 bij 13.8 meter waren hier de mogelijkheden voor een inwendige herindeling bij restauratie uiteraard be perkt. ir Uit handen van mevrouw Hanna Zap pler ontvangt Nona Gaprindashvili de Hanna Zappler Gold Cup. II A tTi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5