Wrange brief aan Heemskerkse gemeentebestuur Buurthuizen halen kindervoorstellingen naar Heemskerk I r® 1 w Driemaal proefdraaien in De Jansheeren Pittige opmaat lustrumfestijn Muziekschool Jongeman bekende serie inbraken en vernielingen kort ijmonclniejws nd Viering Kritische gemeente IJmond Kritiek Wrang VERPLEEGKUNDIG DIRECTRICE MET PENSIOEN 0) Verkiezingsbus Europees parlement Bedrijfsleider sporthal benoemd 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 1 9 JANUARI 19 7 9 VRIJDAG lannnanDnannnaananDaannDnnDannaDDnaDaDaanaaaaonannnnnaaaaaDDDDDDnaaannaoat □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heems kerkse club- en buurthuizen gaan dit jaar bij wijze van proef kinder voorstellingen organiseren in De Jansheeren. Voorlopig staan er drie voorstellingen op het pro gramma, die gegeven zullen wor den op 17 februari (optredende groep nog niet bekend), op 24 maart (het poppentheater Hol landse Nieuwe) en op een nog nader te bepalen datum in april. Blijkt er voldoende belangstelling voor het kindertheater te bestaan, dan willen de buurthuizen de voorstellingen als een vaste geza menlijke activiteit in de program ma’s gaan opnemen. 1 j Ridderorde voor Zuster Hermine van Heliomare llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Werkgroep Europaplein zet zich uitermate verbitterd buitenspel Het voornamelijk in het teken van de harmonie en fanfare staande concert werd geopend door een uit leerlingen van diverse plaatselijke muziekgezelschap pen samengesteld jeugdorkest (zie foto), dat onder leiding van Koos Moone diverse pittige en ritmisch klinkende werken ten gehore bracht. Het optreden van het jeugdorkest werd afgewisseld met een ka- mermuziek-achtig intermezzo, verzorgd door een klarinetensemble met een wisse lende samenstelling. fanfarekorpsen aan de Muziekschool te doen plaatsvinden. rdeklaht n wordt gedragen HEEMSKERK. In opdracht van de Raad der Europese Gemeenten, sectie Ne derland, zal op zaterdag 17 februari bij het Burgemeester Nielenplein een exposi- tiewagen worden geplaatst. De bedoeling is de bevolking in deze wagen met woord en beeld kiesbewust te maken voor de op 7 juni te houden verkie zingen van het Europees parlement. De toegang tot de expositiebus. die van 9.30 tot 16 uur geopend zal zijn, is gratis. BEVERWIJK. Het algemeen be stuur van de Stichting Sporthal Bever wijk heeft ais opvolger van de huidige bedrijfsleider van de sporthal per 1 februari benoemd de heer B. J. Jansen uit Castricum. Heeft de jeugd de toekomst, dan hoeft muziekminnend Beverwijk zich voorlopig geen zorgen te maken zo liet Muziek- schooldirecteur André Kaart zich ontval len, die tussen de bedrijven door de pro- gramma-onderdelen van 'een korte toe lichting voorzag. Burgemeester A. J. Hu bers bleek het in zijn inleidend woord geheel met hem eens. In een „muzikaal” speechje bracht hij dé Muziekschool na mens de Beverwijkse gemeenschap dank voor wat er in de afgelopen vijftien jaar op muzikaal gebied in de gemeente tot stand is gebracht, waarbij hij met name het initiatief loofde om de instrumentale opleiding van de leden van harmonie- en Die punten zijn: Het Europaplein wordt nog steeds in tweeën gedeeld door een zeventien meter brede autogoot, nu in fraaie raceboog; Er is geen enkele poging gedaan de verkeers- en parkeerdruk op het plein zelf terug te brengen; Er wordt geen enkele voorziening tegen windhinder getroffen. In de toelichting van het bestemmingsplan wordt, evenals drie jaren geleden, het volstrekt ontoerei kende gesprek met het lucht- en ruimte vaartlaboratorium aangehaald. Van enige verblijfsfunktie wordt ook jaar nogal routineus werd doorgewerkt. Om meer inhoud aan het kinderwerk te geven besloten ze met korte kindercursus- senen en niet louter recreatief gerichte theatervoorstellingen te gaan inhaken op het Jaar van het Kind, waarbij dan vooral aandacht aan de Rechten van het Kind besteed zou moeten worden. Dergelijke korte kindercurssussen zijn tot nu toe alleen te vinden in De Schuil- zekerheid) te realiseren én een democrati sche inspraakprocedure voor alle betrok kenen vast te leggen is onbenut gelaten. Het lijkt de Werkgroep thans zinloos nog bezwaar te maken tegen het ontwerp-be stemmingsplan. „We willen alleen nog- Wat de korte kindercursussen van De Schuilhoek betreft: deze zijn voornamelijk activiteitsgericht (koken, Muppets maken, emailleren, batikken) en omvatten drie a vier lessen, waarvan de laatste geënt is op de Rechten van het Kind. Tijdens zoge noemde kindercafés wordt van gedachten gewisseld over het Jaar van het Kind en worden thema’s als „begrip en liefde”, „krijg ik ook wel eens gelijk”, „hoe is de ruimte in huis verdeeld” en „kinderen dichtbij en verweg in Heemsker” aan de orde gesteld. Voor inlichtingen kan con tact worden opgenomen met buurthuis werker Henk Engel, telefonisch te berei ken bij De Schuilhoek via nummer 31811. ■ü- Burgemeester A. J. Hubers liet het aan mevrouw Hubers over om de hoge onder scheiding op te spelden. maals onze teleurstelling uitspreken over uw ongelooflijk lakse en ondemocratische opstelling in deze kwestie. Het is u. door stug voigehouden nietsdoen, gelukt de creativiteit en het enthousiasme van bewo ners en gebruikers definitief te frustre ren”, aldus de brief van de Werkgroep, die wordt besloten met het verbitterde „Ge lukgewenst, regenten!". Namens de Werkgroep Europaplein is de brief ondertekend door P. Grapendaal. Zuster Hermine is sinds 1962 directrice van de verpleging in achtereenvolgens sa natorium, orthopaedische kliniek en reva lidatiecentrum „Heliomare”. Zij werd op 18 januari 1914 in Haarlem geboren en precies op haar vijfenzestigste verjaardag viel haar deze eer te beurt. De lunch ging vooraf aan een feestelijke vie ring van haar verjaardag in „Heliomare”. Van 1937 tot 1940 werkte Jeannette van Buchum als leerling-verpleegster in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amster dam. Daarna trad zij als gediplomeerd verpleegster enige jaren in dienst van de Mariastichting in Haarlem en van het St. Jansziekenhuis in Laren. WIJK AAN ZEE. Bij koninklijk besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, mej. Jeannette Jacoba van Buchum Zuster Hermine en deze hoge onderscheiding is haar donderdagmiddag tijdens een lunch uitgereikt door burgemees ter A. J. Hubers. Daarover komt onder meer de heer W. Welter aan het woord, die de drijvende kracht is in de IJmond achter een aantal projekten voor WAO-ers die regelmatig bijeenkomsten houden in de verschillende buurthuizen. Industriepredikant Roel Pomp zal nader ingaan op de structurele oorzaken die ten grondslag liggen aan het WAO-probleem Tevens zal hij trachten te verduidelijken, dat in de bijbel een andere waardering aan arbeid wordt gegeven dan in onze huidige samenleving. De heer Jansen is sinds 1962 werk zaam bij de gemeentelijke inspectie li chamelijke opvoeding in Amsterdam. Hij is in het bezit van onder andere het ClOS-diploma. Hij volgt de heer R. A. Schaap op, die per 1 februari een functie heeft aan vaard bij de PTT. Op zaterdag 17 februari zal het be stuur van de sporthal een instuif hou den, tijdens welke afscheid kan worden genomen van de heer Schaap, terwijl men dan tevens kan kennismaken met de heer B. J. Jansen. Op 5 april 1946 trad zij in als zuster bij de congregatie van de H. Carolus Borromeus onder de Bogen. Zij was toen inmiddels eerste verpleegster in het algemeen zieken huis De Weezenlanden te Zwolle. In 1953 werd zij opgenomen in de directie van dit grote ziekenhuis, waar zij tot 1960 op voortreffelijke wijze leiding gaf. Gedurende de jaren 1960 tot 1962 volgde zij met succes de tweejarige „directiecur- sus” aan de Pius X-school in Nijmegen. Dit is de hogere school voor verpleegkundigen in Nijmegen. Deze cursus was een voorbe reiding op haar overplaatsing naar „Helio- mare" en na het beëindigen van deze stu die werd zij in 1962 directrice van de verpleging in „Heliomare”. Als zodanig maakte zij de volledige over schakeling van sanatorium naar revalida tiecentrum mee. Toen zij in dienst kwam telde „Helioma re” nog geen 180 medewerkers, onder wie 65 religieuzen. Nu zijn er ruim 350 mede werkers en het aantal religieuzen is terug gelopen tot acht. Binnen haar congregatie heeft Zuster Hermine een belangrijke rol gespeeld met betrekking tot de vernieuwingen, zoals het dragen van lekenkleren en het wonen in kleinere eenheden. Van 1967 tot 1973 heeft Zuster Hermine deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Rex alidatie Inrichtin gen in Nederland, afgekort VRIN. Deze organisatie, waarbij thans alle zesentwin tig revalidatiecentra in Nederland zijn aangesloten, heeft een zeer grote invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van het nog betrekkelijk nieuwe vak „revalidatie". Zuster Hermine trad ook vele keren op als rijksgecommitteerde bij eindexamens van verpleegkundigen en ziekenverzor genden. Zij is donderdag op haar feestelijke ver jaardag met de verrassing van haar hoge onderscheiding tevens met pensioen ge gaan. BEVERWIJK. De Beverwijkse jongeman die zondagmorgen j.l. de eta lageruit van een juwelier in de Bever- hof ingooide en er met sieraden ter waarde van ruim vier mille vandoor ging, blijkt heel wat op z’n kerfstok te hebben. Tijdens een verhoor door de recher che bekende hij een serie inbraken, diefstallen en vernielingen die hij eind 1977, vorig jaar en begin dit jaar heeft gepleegd. Óp zijn rooftocht door de stad vernielde hij spiegels en antennes van geparkeerde auto’s, de lichtbakken van het Rode Kruis Ziekenhuis, verwis selde in een warenhuis prijskaartjes van te kopen spullen en stal loten uit een woning aan de Kees Delfsweg. Voorts bekende hij zaken die bij de politie niet bekend waren, zoals het ingooien van ruiten van diverse school gebouwen, een inbraak in de kantine van Watervliet, in een bouwkeet in Wes- tertuinen in een fabriek op het indus trieterrein, brandstichting in een con tainer van de winkel van Albert Heijn en diefstal van een kist druiven. De gestolen voorwerpen verkocht of gaf de jongeman weg aan vrienden en beken den. BEVERWIJK. Tijdens de viering van de Kritische Gemeente IJmond op zaterdag 20 januari van 19.15 uur af in de Vredevorstkerk, zal aandacht worden ge schonken aan de problemen van de WAO- ers. BEVERWIJK. Hoe vruchtbaar de re latie is, die bestaat tussen de Stedelijke Muziekschool Beverwijk en de plaatselij ke muziekverenigingen bleek gisteravond tijdens het concert, dat leerlingen, oud- leerlingen en leden van verschillende (jeugd)orkesten in De Nieuwe Slof ver zorgden ter gelegenheid van het vijftien jarig Muziekschoolbestaan. nu niet gerept. Het plan is wéér alleen maar gebaseerd op commerciële belangen en verkeersbelangen. In het bestemmingsplan wordt weer volop gebruik gemaakt van de vrijstel lingsbevoegdheid artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, zonder dat daar voor „objectieve normen" worden gege ven. De door ons aangereikte/mogehjkheid om én snel een bestemmingsplan (rechts boek en De Zandkraai: de theatervoorstel lingen echter worden in samenwerking met alle overige Heemskerkse club- en buurthuizen voorbereid. Was het oor spronkelijk de bedoeling zaterdag 20 janu ari al met de kindervoorstellingen van start te gaan; aangezien het Shaffy-circuit (waar de buurthuizen om financiële en kwaliteitsredenen de optredende groepen uit willen betrekken) op zo korte termijn (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Werkgroep Euro paplein is zeer verbitterd over het feit, dat, na alle inspraak, in het ontwerpplan voor het Europaplein de inbreng van de bewoners nagenoeg is genegeerd. In een brief aan B. en W. van Heemskerk en onder meer de fraktievoorzitters van CDA en PvdA in de Heemskerkse gemeen teraad wordt die verbittering kort en krachtig verwoord. geen gezelschap meer kon leveren is de proef uitgesteld tot 17 februari. Was voor de pauze de jeugd actief: na de koffie brachten de Big Band van de Hoog ovens Harmonie, een swingend saxofoon kwartet van de Muziekschool (het slag- werkensemble viel om technische redenen af) en de Beierse blaaskapel „De Bever- landers” van de Beverwijkse Harmonie Kapel de stemming er weldra weer in. En zo werd het concert een sfeervolle opmaat voor wat er nog aan lustrumactiviteiten bij de Muziekschool op stapel staat: van avond het Kennemer Popconcert, maandagavond een kamermuziekconcert en volgende week donderdag en vrijdag het eigenlijke jubileumcoincert met de première van het speciaal voor deze gele genheid gecomponeerde muziekstuk „De woede van Neptunus”. Herinnerd wordt in die brief aan de hoorzitting op 30 september 1975(1), toen voor het eerst de uitgangspunten voor een ontwerpbestemmingsplan Europaplein aan de bewoners werd gepresenteerd. „Nu, drie jaren later, ligt er een vrijwel ongewijzigd plan op tafel. Een prima re sultaat, gemeenteraad.'”, aldus het vol strekt cynische commentaar van de werk groep, die bitter vaststelt „dat de uitvoeri ge inbreng van de bewoners, neergelegd in het rapport „Europaplein, geen blik waar dig?!" van februari 1976 en het bewoners- bestemmingsplan Europaplein van okto ber 1976 zo goed als genegeerd zijn „Wij zullen nu dan ook niet meer uitvoe rig ingaan op het nu voorhggende ont werpplan. We willen daarvoor met nadruk verwijzen naar ons bewonersbestem- mingsplan", aldus de werkgroep, die nu puntsgewijs de daarin vervatte kritiek sa menvat. Commissie. De Beverwijkse commissie voor openbare werken vergadert woens dag 24 januari van 19.30 uur af in het Stadskantoor. De agenda vermeldt onder meer een advies inzake een nota over het gebruik van vuilniszakken met Komo-keur en bespreking van de vernieu wing van de garagedeuren van een com plex van 239 eengezinswoningen in Ooste- rijk. ANJV-bus. In de Amsterdamse Jaap Edenhal wordt zaterdag 27 januari van twaalf uur af het AN JV-festival gehouden. De ANJV-afdeling Beverwijk laat om 10 uur bussen vertrekken van het NS-station in Beverwijk. Kaarten voor festivalen bus zijn verkrijgbaar bij Roel Berghuis, Wijk aan Duinerweg 189, telefoon 37643, Caro- lien Hassebroek, Luxemburglaan 635, tel. 36905, Heemskerk, Ted Mulder, Wijke- roogstraat 218, Velsen-Noord en ’s avonds in het ANJV-clubhuis, Moenstraat 5 in Beverwijk. Kinderkennis. Aan Bema Amusements- produkties is door B. en W. van Heems kerk vergunning verleend voor het organi seren van een kinderminikermis op het Bachplein, op 9.10,11 en 12 mei 1979. Dit is een onderdeel van een tiendaagse feestpe riode ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het winkelcentrum Bach plein. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Het idee voor de kindervoorstellingen komt van buurthuiswerkers Henk Engel van De Schuilhoek en zijn collega Gerard Knoben van De Zandkraai. Toen zij aan het begin van het seizoen de programma's doornamen, kwamen ze tot de conclusie dat er met name in de kinderhoek jaar na Het Europaplein vanaf de Beneluxlaan. De werkgroep heeft geen hoop meer op werkelijke verbeteringen, afgezien van commerciële belangen. De gemeente subsidieert het kindertheaterexperiment van de buur thuizen indirect, door op de voorstellings- dagen De Jansheeren gratis beschikbaar te stellen. Mocht het project goed gaan lopen, dan zal met het basisonderwijs contact worden opgenomen om te zien in hoeverre er met voorstellingen aangeslo ten kan worden bij bijvoorbeeld school projecten, of omgekeerd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9