Geheimzinnige Humoristische film over opnamen Elvis Gas Station Art in VS en Jerry Lee Sessie met Barrelhouse uitsmijter popconcert Proces tegen kunstvervalser Toneel over Meinhof niet verhelderend Bizets opera in teleurstellende productie bij Operastichting l E GEBREKKIGE GEDISPONEERDHEID BIJ DE ZWARTE KOMEDIE UIT ANTWERPEN ken ■XTItA WINTER REIS (F^NAAR HOOG SAUERLAND WJ 1 THEATERACHTIGE” VOORSTELLINGEN LANGS AUTOWEGEN >or u. ant lurea er ns ige ioor? nen aratie Esthe ZES GROEPEN IN DE NIEUWE SLOF ES KUNST 19 7 9 [ZATERDAG 20 JANUARI )’S f INBEGREPEN: REISTIJDEN: Inlichtingen bij al onze kantoren (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Volgende week zal een belangrijke tip van de sluier worden opgelicht, welke nu al 25 jaar lang de zogenoemde „vier miljoen dollar tape” heeft bedekt. Met deze tape wordt de bandopname bedoeld die ooit in 1954 in Memphis in Amerika werd gemaakt en waarop Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Johnny Cash en Carl Perkins zijn te horen. AMSTERDAM. De Neder landse Operastichting meende de operaminnaar te moeten verras- iïden 'oa sen met een nieuwe produktie van Bizet’s opera Carmen, en die pro- overdramatische versie die Kees Bakels van Carmen meende te moeten geven: de Franse Bizet met de loodzware schoenen van Wagner aan z’n voeten! Mi P MoBiiij (juktie beleefde een wat rommeli- eld, ihuis. ge (en lange) première. Laten wij het aan de premièrekoorts toe schrijven dat podium en orkest bak het niet eens konden worden; de lengte van de première mag worden toegeschreven aan de Op maandag 26 februari 1979 REISSOM: f 425,-(p p., voor 1 -persoonskamers - beperkt in aantal SERVICE Lfe I Carmen is prachtig prentenboek Peyo Garazzi en Cora Canne Meyer zongen vrijdagavond de hoofdrollen in de opera if >pen hi BEVERWIJK. Om de lustrumfeesten >e Couranl JAN BAART (ADVERTENTIE) PETER HUIJSMAN ne en ro JOHN OOMKE5 - Hoewel advocaten, managers, platen maatschappijen en miljoenen fans al die jaren driftig bezig zijn geweest om die bandopname „vrij” te krijgen, is dat nooit gelukt. Voor die tape is al vier miljoen dollar geboden. Volgende week evenwel brengt platenmaatschappij CNR in Neder land een elpee uit onder de titel „Jerry Lee Lewis and Friends”. Officieel gaat het hier om oude, nog niet eerder uitgebrachte opnamen van The Killer, alias Jerry Lee Lewis. Maar in feite betreft het hier een plotseling opgedoken bandopname van een aantal duetten van Jerry Lee Lewis en Elivs Presley. - beha's in 35-37 en Ke koopfit ze etalages t 9. tel Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur). Bezienswaardigheden, met of zonder culturele, historische of bouwkundige waarde, gaan er gemeenlijk uitstekend in. De grootste, de oudste, de sterkste, de gemeenste: je moet ze gezien hebben. Er zit niets anders op. In Amerika zelf bevinden zich op onherbergzame plaatsen langs au tosnelwegen, vaak in de onmiddellijke om geving van een benzinestation, zulke toe ristische trekpleisters. DEN HAAG. Amerikanen besteden hun tijd graag nuttig en houden van óp schieten. Ook als zij op reis zijn. Europa „doen" in een dag of wat: men draait er zijn hand niet voor om. Die bezienswaardigheden: je vindt ze overal in The States en het voordeel is dat een automobilist die toch moet stoppen om te tanken, zo’n opgezet beest of wassen beeld „even mèeneemt”. Het uitstapje neemt weinig tijd in beslag en korte tijd later zoeft men weer opgefrist en met een nieuwe „ervaring” erbij langs de highway. De Amerikaan Bruce Gray, die in Ne derland werkzaam is als toneeltechnicus, is met deze „theater-achtige” voorstellin gen langs de gfote autowegen in zijn land opgegroeid. En wat nog aardiger is: hij heeft er een naam aan gegeven: Gas Stati on Art and Culture. Voor de kijker naar deze film valt er zo nu en dan heel wat te lachen, vooral als het gaat om de ernst waarmee gidsen en expli cateurs bezig zijn hun objecten aan te prijzen. Geestig is ook de manier waarop vechtpartijen in beeld worden gebracht. Een wrak rijtje huizen, een stel stoere kerels met breedgerande hoeden op, knal lende revolvers, een opdravende sheriff: men waant zich bij een opname voor een nieuwe cowboy-film. Maar dan geeft de Ulrike in Wonderland de titel is een onmogelijk mis te verstane indicatie is een pennevrucht van toneelschrijver en regisseur Bert Verhoye, die veel werk ver zet voor De Zwarte Komedie en in Vlaan- derenland een omstreden figuur is. Zo scheidde hij eerder een stuk af dat het leven van de Vlaamse fascist Cyriel Ver- schaeve op een zo scherpe wijze analyseer de dat oud-Oostfrontstrijders woedend in het geweer kwamen. Interessant is het derhalve om te weten dat De Zwarte Ko medie in het verlengde hiervan de specifie ke thematiek van het na-oorlogse Duits land centraal stelt. Dit seizoen zag al werk van Tucholsky en Erich Kastner en het is evident dat Verhoye’s werkstuk rond Ulri ke Meinhof daarbij aansluit. Een netelige zaak. Zo kun je het schrij- HAARLEM. In het eerste jaar van haar bestaan brengt De Zwarte Komedie uit Antwerpen twee van haar producties tijdens een korte toemee in Nederland op de planken. Ongetwijfeld een teken dat er binnen deze kern van acteurs en schrij- vers-regisseurs met een degelijke ambitie gewerkt wordt aan de opzet actueel poli tiek en sociaal engagement uit te dragen. Bij dat alles kan dit Vlaamse kollektief sinds kort rekenen op financiële steun van de overheid, ook al geldt dat uitdruk kelijk niet voor Ulrike in Wonderland, dat vrijdagavond in de Haarlemse Toneel schuur werd gespeeld en daar vanavond ook nog te zien is. De film „Gas Station Art en Culture” neemt je, kortweg, mee langs het Ameri kaanse Madurodam en de Amerikaanse Efteling. En dat is best een grappige erva ring. De film is gerealiseerd door I. F. Produkties met financiële steun van het ministerie van CRM, die haar vrijelijk aanbiedt. Die maffe Amerikanen toch, is men ge neigd te denken. Maar Gray en Barschot verzekeren dat de Gas Station Art je toch opslokt als je er eenmaal deelgenoot van bent geworden. Volgens het tweetal is het niet alleen maar „niks” wat je in al die uithoeken van de VS krijgt gepresenteerd. Het zijn meestal wel degelijk objecten waar de betrokkenen trots op zijn. Het zijn in elk geval geen „acts” die worden opge voerd, maar bloedserieuze getuigenissen van een roemrijk verleden. Het zou ook een uiting kunnen zijn van angst van elke Amerikaan, omdat zijn land geen „norma le” cultuur heeft. ven en spelen over de persoon en de idea len van deze na-oorlogse terroriste al bij voorbaat classificeren. Het lijkt ondoen lijk om in een theaterstuk zinvol in te gaan op het complexe vraagstuk van de oorza ken en de moraal en het ontbreken daar van van het terrorisme. Al is de eerste plaats door de radicale keuze voor het geweld door de leden van de Rote Armee Fraktion. De kloof tussen voor- en tegen standers van hun stadsguerrilla en gewa pende revolutionaire strijd is per slot van rekening onoverbrugbaar. Maar in het Duitsland van deze eeuw zijn agressie en agitatie immer bijverschijnselen en conse quenties geweest van het halfhartig aan vaarden van deze democratische rechten. Het lijkt alsof slechts Duitsland de enige denkbare voedingsbodem voor nazisme én stadsguerrilla zijn kan, als je ziet hoe Ver- LONDEN (Reuter). In Londen is vrij dag een proces begonnen tegen een onbe kende schilder die heeft toegegeven, in de afgelopen 25 jaar ongeveer 2.000 valse schilderijen op de markt te hebben ge bracht. De 51-jarige Tom Keating en de 46-jarige antiekhandelaar Lionel Evans die met hem terechtstaat, ontkenden zich schuldig te hebben gemaakt aan „misdadige mislei ding”. Keating die in juli 1977 werd aange houden, zei nooit te hebben gehoopt dat hij wat zou verdienen met de vervalsingen. Het was slechts zijn bedoeling geweest, de voosheid van de kunstwereld aan de kaak te stellen. De openbare aanklager stelde echter dat hij tussen 1968 en 1971 20.000 pond (ruim f 80.000) had verdiend met zes valse wer ken. Met name zou hij er in zijn geslaagd, Londense kunstveilingen en de directeur van het British Museum om de tuin te leiden. hoye op de figuur Meinhof ingaat. Hij geeft op een eigen wijze vorm aan Ulrike, door haar persoonlijkheid uit te splitsen in twee rollen die door de actrices Lieve Cools en Mia Grijp worden neergezet. Lie ve wordt geacht de vrouw Ulrike uit te beelden en Mia het rebelse element. In aaneengeregen schetsen situeren zij Mein- hofs opvoeding, haar ervaringen in Hitler- Duitsland, de groeiende ontevredenheid met de verstikkende burgerdom in het na oorlogse Duitsland, waar veel vroegere meelopers met Hitler gewoon hun plaatsen weer in de samenleving kunnen innemen. ■ir Een stukje onvervalst Gas Station Art uit de gelijknamige film van de Amerikaan Bruce Gray en de Nederlander Frans van Barschot. jen van cruise s''. met n met r 1979: m 22 (2555.-. ent of 4.00 uur l tot 23.00 t 13. tel. rock periode door, uit de tijd dat zij nog RDL Mac Allen heetten. Hun koerswijzi ging naar een zwaardere en stuggere rit miek bleek toch een soort stijlbreuk ten opzichte van de vertrouwde meerstemmi ge en lichtvoetige zang. Een grotere muzikale eenheid vormde Carthago met door synthesizer-bas-drums voortgebrachte symfonische rock. Het trio sloot als een bus, maar had wel het drei gende gevaar van éénvormigheid door de dominerende synthesizer. Ingespeeld en in ontspannen sfeer kan er een op lange melodiebogen steunende muzikale roes ontstaan, op zijn best in een nummer als Rebecca. Zowel muzikaal als qua bezetting vorm de Filter het meest conventionele element, met open en direct instrumentaal spel en heldere zang. Niet perfect, wel sympathiek door gebrek aan pretenties. Het draaide uiteindelijk echter om Tine ke Schoemaker, middelpunt van Barrel house, en de twee sessie-gasten Rob van Donselaar (orgel, piano en zang) en Rob ten Bokum (gitaar). Vooral de ingetogen voordracht, die een intieme expressiviteit uitstraalt, van de zangeres bloeide op in het improviseren van het bluesmateriaal. De vonk van de inspiratie sprong pas bij Barrelhouse écht over op het publiek. On danks het redelijke artistieke succes, kan de vernielzucht van sommige bezoekers een herhaling van een dergelijk popcon cert in De Nieuwe Slof overigens nog wel eens in de weg staan. Oude, eenzame theatertjes, wild-west- taferelen waarbij de bezoeker hoogstper soonlijk het doodvonnis mag voltrekken aan een cowboy met een slecht karakter die zoéven nog druk met het pistool in de weer was, namaak-beelden en -gebouwen, het huis waar Jesse James om zeep werd geholpen. En dat is jammer want de keuze van een heel simpel décor (een over de breedte van het speelvlak opgesteld gordijn, tafel en een stoel) maakt meer mogelijk dan bij tijd en wijle stuntelig gedeclameerde, holle pa thetiek en een niet gerichte emotionaliteit. In een ideale opvoering zou zo’n kale aan kleding heel zinnig kunnen zijn, juist in verband met de alle aandacht vragende teksten. Tot slot zij vermeld dat Ulrike in Wonderland tekst en muziekflarden ont leend aan een slecht functionerende ge luidsinstallatie, waarbij het gitaarspel van Goedele Le Compte verfrissend afsteekt is BV W 0-12, |jn 24. sieve lii 023-32 5. Uw u 40% ko prijzen, autorai itis Oldt iln. 65,- fijne lev Je kunt Verhoye na het zien van Ulrike in Wonderland dan ook niet aanwrijven dat hij links of rechts op de schouder klopt of de zogenaamde zwijgende meerderheid zelfs maar vleemt. Hij gaat in zijn stuk sterk documentair te werk, probeert bio- graferend en psychologiserend het verle den van de gedurende haar leven steeds sterker radicaliserende Meinhof bloot te leggen en trekt vrij klinisch konklusies als het over de relatie tussen geweld en tegen geweld gaat. In het kort gezegd geeft hij aan dat er verband tussen Hitler-Duits- land en de RAF bestaat. Het einde van de RAF-kopstukken is daarvan eigenlijk de perfecte illustratie. En indirect de verklaring van de zin van het stuk. Ulrike is uiteindelijk niets anders dan een slachtoffer van zichzelf en de haar omringende repressie, die de Stammheim- gevangenis moet zijn geweest. Of Verhoye door dit gegeven te dramatiseren iets heeft toegevoegd aan die wetenschap blijft nog maar de vraag. Vrijdagavond bleef de voorstelling door een gebrekkige gedispo- neerdheid bij de beide actrices onder de maat. Mede daardoor kwam de karakter- scheiding bepaald niet tot zijn recht. Op basis van het vertoonde kan niet anders worden geoordeeld dan dat een interes sante vraag een onduidelijk antwoord krijgt. Samen met Frans van Barschot, televi- sietechnicus, heeft hij vorig jaar zomer opnamen gemaakt van een aantal van deze bezienswaardigheden. Het resultaat is een bijna drie kwartier durende film, die een goed en vaak humoristisch beeld geeft van „het cultiveren van het verleden van de Amerikaanse samenleving”. Toni Businger, die tekende voor decors en kostuums, had van Carmen overigens een prachtig prentenboek gemaakt, terwijl regisseur Lotfi Mansouri ervoor had ge zorgd dat de ingetekende poppetjes wel degelijk tot leven kwamen. Aan die twee heren heeft het dus niet gelegen dat deze première voor mij op een teleurstelling uitdraaide. Als hoofdschuldige wijs ik Kees Bakels aan en ook het feit dat men (terug naar de origine) gekozen had voor Carmen met dialogen, in plaats van voor Carmen met de recitatieven, die Guiraud indertijd maakte om de wereld voor Carmen te ontsluiten. Purisme bij de uitvoeringspraktijk is mode en in veel gevallen een goede zaak. Men dient zich echter wel te realiseren, dat uren woi ke gewen termijn 23-25745 rk en tin» 1-257852 nt vroui :l Alles n »l even i de plaatselijke muziekschool ook een inlichtin eigentijds tintje mee te geven, werd vrij- Van de zijde van platenmaatschappij CNR wordt over de aanwezigheid van de duidelijk herkenbare stem van Elvis in alle talen gezwegen. De tapes voor deze elpee zijn via de, in Londen gevestigde platen maatschappij Charly-Records in Neder land gekomen. Al eerder kwam op die manier een" elpee met oude opnamen en interviews van en met Elvis Presley op de markt onder de titel „The Sun Years”. RCA, de platenmaatschappij van Presley, spande een kort geding aan, omdat alle rechten van Presley-opnamen bij die maatschappij berusten. RCA won en de plaat moest uit de handel worden geno men. Voor de hand ligt dat volgende week hetzelfde zal gebeuren, als de plaat in de winkels ligt. sturen naar etours B.V istbus 996, 3000 AZ Rotterdam n s, rdeliger □NT A INI meter. camera plotseling een totaalbeeld van de opwindende gebeurtenis en ziet men een lacherige, anno 1978 geklede, schare Amerikanen de gevaarlijke gebeurtenis gadeslaan. Voortdurend worden er vragen ge plaatst bij het disfunctioneren van de de mocratie in de Bondsrepubliek, die getui ge de actuele discussie rond de Berufsver- bote en de conservatieve tendens in het leger wel degelijk labiliteit kan worden aangewreven. Om via de geijkte wegen verbetering in het functioneren van die democratie aan te brengen, lijkt een moei zame, zo niet frustrerende zaak, als oppo sitie monddood wordt gemaakt. Het wil niet zeggen dat Verhoye die verklaring van het RAF-geweld ook legaliseert. Integen deel, haarfijn laat hij zien dat iemand als Meinhof in feite even ver van democra tisch handelen afstaat als de nazi’s van weleer. Door geweld te zoeken wordt nie mand mondiger, zo stelt hij, en komt het ideaal van een nieuwe maatschappij geen steek dichterbij Bizet gedwongen was te kiezen voor de dialoog, omdat hij Carmen schreef voor de Parijse Opéra Comique. Daar heerste de ijzeren wet: „Geen dialoog, geen uitvoe ring”. Had Bizet één jaartje langer geleefd, dan zou hij - om Carmen internationale moge lijkheden te geven - de dialogen ongetwij feld hebben vervangen door recitatieven. Nu heeft Guiraud dat gedaan en hij heeft dat goed gedaan. Die recitatieven zijn tra ditie geworden en hebben daarenboven bijgedragen tot grotere bondigheid van de opera Carmen. Als het om de rolbezetting gaat, dan staat of valt Bizet’s meesterwerk met de kwaliteit van Carmen, Don José, Micaêla en Escamillo. Cora Canne Meyer gaf een Carmen zoals wij die al jarenlang van haar kennen en zoals het grote publiek Carmen wil zien: canailleus, triviaal, brutaal, vulgair, op een oridinaire manier geraffineerd. .en met een prachtige stem, inclusief benadruk king van de bekende borsttonen. geop. ze dagavond in De Nieuwe Slof het Kenne- ,K’ mer Popconcert gegeven. Nightshift, Car- thago, Filter en een versterkt Barrelhouse tra(^en aan °P ^eze drukbezochte manifes tatie. De feitelijke organisatie Was uitbe steed aan de door het ministerie van CRM gesubsidieerde „Stichting Popmuziek Ne derland". Dit muziekfeest stond echter in schril contrast met de alledaagse werke lijkheid van het muziekgebeuren in Be verwijk, waar wat betreft de popmuziek met al haar geledingen sinds lang bar weinig te beleven valt. Een hier twee jaar geleden enthousiast gestarte serie popconcerten, met Kaz Lux, Sweet d’Buster, Cake (inmiddels uiteenge vallen) en Kayak, liep uit op een fiasco. Ook in de plaatselijke horeca-lokaliteiten zal men tegenwoordig meestal tevergeefs het oor te luisteren leggen voor levende hedendaagse muziek. De popliefhebbers uit het vroeger juist op dit gebied zo actie ve Beverwijk - de concerten in het Heems kerkse jongerencentrum Donkey Shot zijn eigenlijk het enige alternatief - waren vrij dagavond echter in de gelegenheid om van een speciale aanbieding gebruik te maken. Er kondep in De Nieuwe Slof vier groepen beluisterd worden tegen een prijs waar voor je tegenwoordig nog geen single koopt. De zesmans-formatie Nightshift beet de spits af. In hun eerste nummers klonk nog duidelijk hun vroegere romantische soft- ICÖI, IOII6' :ilippo B 3-11296. VERW lekking, s dies, k) organiseert Damiate Pers in samenwerking met reis- en passagebureau Hoyman Schuurman een 7-daagse busreis naar het prachtige Hoog-Sauerland met als standplaats Fredenburg Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers. Helaas moeten we personen, die slecht ter been zijn of hartklachten hebben, deze reis ontraden, in verband met het heuvelachtige terrein f40,- p p extra AKKOMMODATIE: 2-persoons kamer met douche of bad en toilet in een eerste klas pension Busvervoer Haarlem-Fredeburg v.v volledige verzorging met lunchpakket op heen- en terugreis, consumptie op heen- en terugreis, reisleiding, verzekeringen. Dagtocht naar de mooie stad Kassei, 2 middagtochten door Sauerland, wandelingen, kegeltoernooi, spelavonden (sjoelen, kwis, kienen) Sauerland ligt plm. 390 km van Haarlem verwijderd. De bus vertrekt maandagmorgen om 7.30 uur vanaf het Damiate-gebouw in de Waarderpolder en om 7.50 uur vanaf de parkeerplaats Sportfondsenbad Terugreis op zondag 4 maart 1979. U bent om plm. 7.15 uur 's avonds terug in Haarlem Nightshift, de zesmansformatie die het Kennemer Popconcert opende, vroeger in dezelfde bezetting maar met een ander muzikaal concept, als RDL MacAllen optredens. Carmen, die bij de Operastichting in première ging. De Don José van tenor Payo Garazzi was muzikaal binnen het-kader van de moge lijkheid van zijn wel zeer beperkte stemge luid. De Micaêla van sopraan Roberta Alexander was bewonderenswaardig: hoe prachtig contrasteerde haar zuiverheid te gen de ^vertrokken sensualiteit van Car men Canne Meyer. Jan Derksen, die ik doorgaans zeer be wonder, kon niet de grandezza ten tonele brengen, die van een Spaanse stierenvech ter mag worden verwacht. Ik heb overi gens de indruk dat hij niet goed bij stem was. Alles op één hoop: een teleurstellende produktie. .en lang! JACQ. A. DE HEIJ

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11