VAKANTIE Beurstijden Buitenlands allerlei Utrecht vier dagen vakantie-ideeënstad PR Ww 1 notities (door udojbuys) (toeristische TOERISME r 10 2 J 0 3 42 48 L I 5. ...de verkiezing van een Poolse kar- Jagblad ■I ecorres- nen prij- evenmin ondeerd te krant. voudig: onder- van de van de van de jhrijft u lingen”. kaarten p&d TAD «oordpuza n” dient o België zal op de vakantiebeurs zeker niet nalaten wat meer te laten zien van het duizendjarig Brussel. „Een onmiskenbaar hoogtepunt in België, in heel Europa wellicht, is de 1000ste verjaring van Europa's hoofdstad Brussel. België, buurlan den en buitengebieden zullen er vaak mee te maken krijgen”, aldus mevrouw Gilberte Sprayt, de direc trice van het Belgisch Verkeersbu reau in Amsterdam... ...de trek van Nederlandse vakantie gangers naar Duitsland blijft maar groeien. Directeur Hans Kettelhake van het Duits Reis- en Informatiebu reau rekende voor dat van januari tot en met augustus verleden jaar een kleine vier miljoen overnachtin gen in hotels, gasthöfe en pensions werden geregistreerd. En dat is een stijging van 11,9 percent ten opzich te van het jaar daarvoor.... ..Joegoslavië haalt weer wat rusti ger adem, nu er verleden jaar weer wat meer mensen naar dat land zijn gereisd. Pas geleden nog maar liep de populariteit van het land een forse deuk op, maar nu is er weer sprake van een stijging, vertelde voorzitter Lui Urbancic, die op merkte dat vooral het binnenland tegenwoordig de interesse heeft van de Joegoslaviëganger.... percent, aldus blijkt uit het Oosten rijkse hotelboek... de zomer goedkoper zullen zijn. „Vergeleken bij het vorig jaar zijn de prijzen voor de komende zomer gemiddeld 3 tot 5 percent gedaald. Die prijsdaling wordt o.a. veroor zaakt door een devaluatie van de Noorse Kroon en de Finse mark”, aldus directeur René Meulensteen. Voorts vliegt Scanialux deze zomer elke woensdag rechtstreekse char tervluchten uit naar de Noorse stad Bergen. De vluchten worden met Fokker F 28 Fellowships uitge voerd vanaf de luchthaven Zes- tienhoven bij Rotterdam. Vandaar uit (en Amsterdam) wordt ook het Britse kanaaleiland Guernsey aan gedaan. dinaal tot paus heeft de belangstel ling voor de Poolse geschiedenis en cultuur aanmerkelijk doen toene men, zo vertelde Waclaw Laskows ki van het Pools Informatiebureau voor Toerisme „Orbis”, die zich ook op de beurs presenteert en de aan dacht vestigt op een groot aantal nieuwe „kant en klaar reizen" naar zijn land... Voor wie per trein gaat - het Jaar beurscomplex aan de Croeselaan ligt vlak bij het Centraal Station - geeft de Spoorwegen speciale trein-toe- gangsbiljetten uit, die zowel op de treinreis als op de entreeprijs korting geven. Dat entreebiljet geeft ook toegang tot de vrijetijdsbeurzen Muziek, Kre- atief en Karwei, die dezelfde vier dagen worden gehouden. Kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen, maar moeten dan wel onder geleide zijn. DOO,- It 5%) ...in vergelijking met het oostbuur- land komt Finland er maar slecht van af. Toch gingen er vorig jaar nog 30.000 Nederlanders op vakan tie. Daarvan maakten er nogal wat gebruik van de nieuwe veerdienst van Finnlines tussen Travenmünde en Helsinki, die wordt onderhouden met een snelle Finnjet. Dit jaar geeft Finnair, de nationale lucht vaartmaatschappij, een zogenaamd holiday-ticket uit. Het kost 300 en men kan er veertien dagen onbe perkt mee vliegen op het uitge strekte binnenlandse net.... BUREAU ZWEDEN is met een brochure op de markt gekomen, die directeur Joop Kessens „Handlei ding voor uw vakantie in Zweden” meegaf. Kossens komt in zijn gids niet alleen met arrangementen op de proppen, maar ook nog met een vele pagina's tellend verhaal, dat meer informatie verstrekt over Zweden. SCANIALUX REIZEN biedt dit jaar drie nieuwe verzorgde busrei zen door Finland en concludeert dat reizen naar Skandmavie de komen den op de beurs vertegenwoordigd zijn. Daarnaast zijn ook de derde wereldlanden op de beurs aanwezig met een collectieve inzending onder de hoede van het Centrum tot Be vordering van de Import uit ontwik kelingslanden, CBI, dat dertig Afri kaanse, Aziatische en Zuidameri- kaanse landen naar Utrecht brengt. Een derde groep op de vakantie beurs zijn de reisorganisatoren, waarbij het vooral gaat om de reis- makers die op een land gespeciali seerd zijn. Verschillende reisorgani satoren hebben afgehaakt, nadat uit een onderzoek verleden jaar is ge bleken dat het merendeel van de bezoekers aan de beurs - de vier vrijetijdsbeurzen samen trokken in 1978 ongeveer 150.000 bezoekers - op een vakantie-idee afkomt en niet zo zeer om een klaargestoomde reis te boeken. EN DAN TENSLOTTE: het door crises geteisterde Engeland zal op de beurs niet ontbreken en vergeet op het „vasteland” van Utrecht even alle narigheid in een echte Britse „dorpskroeg" van maar liefst 784 vierkante meter, waar 27 vertegen woordigers uit de Britse toeristenin dustrie zich aan den volke tonen. ...Emanuele Tomaghi, de directeur van het Italiaanse Verkeersbureau, kwam dezer dagen met de opmerke lijke mededeling dat 78 percent van de ongeveer 680.000 Nederlanders die verleden jaar naar zijn land reis de dat per auto deed. Slechts zeven percent van de Italiëbezoekers arri veerde met een totaal verzorgde reis van een reisorganisatie. Italiëreizi- gers moeten vooral niet vergeten naar benzinebonnen te vragen, die een korting van vijfendertig percent op de benzineprijs in het land garan deren.... - VAN 23 TOT EN MET 28 JANUA RI wordt in de Jaarbeurs in Utrecht de jaarlijkse vakantiebeurs gehou den. De eerste twee dagen van de beurs, die voornamelijk is bedoeld als ideeënmarkt, zijn gereserveerd als vakdagen, maar van 25 januari tot en met 28 januari is iedereen van harte welkom op de publieksdagen. De beurs is die vier dagen telkens geo pend van 10 uur 's morgens tot 6 uur ’s avonds. De entreeprijs is zes gulden per persoon. 1,50 de i juiste, ten. Dat fi. Hongarije dat per 1 januari van het vorige jaar al de verplichte be stedingen, die tot dan toe voor de toeristen golden, afschaf te neemt een beeldensnijder naar de beurs mee en tal van folkloristische voor werpen en legt de nadrak op geor ganiseerde vakanties voor kinde ren.... EUROJET is een nieuwe twijg aan de volgeladen reisorganisatieboom en heeft zich gespecialiseerd op Tu nesië. Organisator Herman Beh rens, die tot voor kort de leiding had over het Alkmaarse Reiskompas, voert het programma uit met het Utrechts reisbureau Bontours. Be stemmingen in Tunesië zijn Sousse, Hammamet en Nabeul. Walter Muller van het Oostenrijks Toeristenverkeersbureau heeft uit gerekend dat in zijn land Tirol de grootste trekpleister is voor de Ne derlanders. Daarna komt Karinthië en het Salzburgerland is goed voor een derde plaats. Op de vakantie beurs zijn dit jaar voor het eerst alle Oostenrijkse provincies inclusief het kleine Burgenland, dat slechts naar Egypte en Israel. Het reispro gramma van de Stichting, die zoals de naajn al zegt, speciaal is gericht op de wat oudere vakantieganger, is uitsluitend verkrijgbaar bij het se cretariaat van de Stichting, Stationsplein 7 in Baarn, telefoon 02154-17078. Hartje winter denken aan de zomer. Met het bont nog om de schouders, maar daaronder al ontvan kelijk voor een „hetezomer, waar ook ter wereld. Dat geeft zo'n beetje de sfeer van de Vakantie beurs in Utrecht: dromen over de „grote vakantie", terwijl buiten accu's van auto's verwoede gevech ten leveren met pooltemperaturen, meeuwen de binnenlanden in vluchten op zoek naar voedsel en plassen en sloten stijf gesloten zich overleveren aan winters vermaak Of het nu om aardrijkskundige ge gevens gaat, de bevolking, het Zweedse koningshuis of landbouw, bosbouw, visserij en massamedia. En wat de vakantie zelf betreft: naast hotels of vakantiewoningen aandacht voor campingvakanties, campingcheques, veerbootverbin- dingen en autorondreizen. Bureau Zweden is gevestigd in Amsterdam, Vijzelgracht 17, telefoon 020-229105. huis, Byla" na, Curat»’ ien, Mevr at, Bachpl» J. Hallam ?mstede:M* -Onderwal!1 Lier (Z.H. -Niessen, jen: Bas i it 56. Mat» van Wess»1 d ...Frankrijk presenteert zich dit jaar onder het motto „Frankrijk voor en Frankrijk na". „Niet alleen omdat voor Nederlanders Frankrijk hèt vakantieland blijft”, aldus directeur Jean Gallot, „maar ook om de aan dacht te vestigen op de vele voorde len van een verblijf in voor- en na seizoen”. En daarbij wijst hij na tuurlijk op de rust van die periodes en het ook vaak veel gunstiger „prijsklimaat”. Voordelen die voor elk ander land ook gelden. ...ten aanzien van Ierland blijkt er al wat terecht te komen van de alom gepropageerde seizoenspreiding. Het afgelopen jaar bleek namelijk duidelijk dat de grootste groep van DE STICHTING KAMP- EN REISWERK VCJC (Nieuwe Gracht 23 in Utrecht, 030-315271), al 61 jaar in touw, presenteerde inmiddels ook een nieuwe brochure. Zestien pagi na’s vol met een honderdtal kampen en reizen voor jongeren tussen 12 en 25 jaar. Een paar van de mogelijkhe den: zeil-, kano- en ruiterkampen, een wadloopkamp, huifkartrektoch- ten door Nederland en Ierland en bergkampen in Oostenrijk. De kam pen en reizen worden voornamelijk door studerenden geleid. k hellen aap p laai elgië; 2 iin vam weide; lokspl soort l 41. pla» 12. wapi 14. Eu itand; i vreem zelfde;! 56. Ii >8. spinn ang in h (afk.); 6 aces (af 0,3 percent van de in 1978 naar Oostenrijk reizende Nederlanders te verwerken kreeg aanwezig. De gemiddelde prijzen voor het komen de zomerseizoen stijgen met 4,01 STICHTING 55 PLUS-REIZEN, dat in 1976 werd opgericht, kwam inmiddels ook met een nieuw pro gramma op de markt. De mogelijk heden variëren van een vijfdaagse toeringcarreis naar Vlissingen tot gecombineerde vlieg-cruisereizen pagina van het afgelopen jaar be steedde ik al ruim aandacht aan de tot dan toe verschenen reisgidsen voor de zomer 1979. Hieronder nog een kort overzicht van de gidsen die me daarna nog bereikte. Een ervan is die van Air France, de Franse luchtvaartmaatschappij, die kans zag om Toon Hermans voor een voorwoord te strikken. En dat is een bijzonder gebeuren, want Her mans laat zich niet snel in commer ciële gebeurtenissen praten. „Ik ben dan ook erg trots dat het me gelukt is”, aldus Fred Slegt, die voor de maatschappij de contacten naar buiten onderhoudt. NATUURLIJK KOMT HER MANS in zijn voorwoord ook op de proppen met zijn eens zo succesvolle „Méditerranée zo blauw...zo blauw...”. „Ja, dat blauw doet me wat. Ik kan er uren naar kijken...de vlekkeloze hemel...geen vuiltje aan de lucht”, filosofeert Toon, die lui achterover in een stoel bij zijn ge mijmer staat afgebeeld. IN DE GIDS VAN AIR FRANCE behalve Hermans reizen naar de Co te d’Azur en Corsica met tal van bestemmingen, weekeinds in Parijs, vlieg-autovakanties en aandacht voor een kampeerwagen op Corsica. DE VERENIGING VAN BUITENLANDSE VERKEERSBUREAUS in Nederland, de VBVN, zet op „Vakantie ’79” in Utrecht haar beste beentje voor. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want er valt een flinke vakantie boek te verdelen. Dat blijkt ook uit de cijfers: want tweederde van de 4,5 Iniljoen Nederlanders die jaarlijks de grens overtrekken, maakt geen gebruik van de diensten van de georganiseerde reiswereld, maar trekt er zelf op uit. En aan die groep valt vanzelfsprekend best een idee of wat te slijten. DE BUITENLANDSE VER KEERSBUREAUS laten zich dit jaar op de beurs voor toerisme en recreatie ook meer dan ooit gelden. Op de begane grond van de.Juliana- en Merwedehal nemen ze zelfs ne gentig percent van de standruimte in beslag. Duitsland en Italië zijn met een hele „straat” op de beurs aanwezig, Frankrijk heeft een uitgebreid pa viljoen, waar de verschillende land- sstreken aan bod komen, de Scandi navische landen presenteren zich als één en Oostenrijk formeert een pleintje op de beurs.» BEURSMANAGER Harry Swarte van de Jaarbeurs vertelde dat, inclu sief de leden van de VBVN, 54 lan- it H ondanks de dure franc blijft Zwitserland optimistisch en zegt dat het aantal Nederlandse over nachtingen tussen januari en no vember in hotels groter was dan het jaar daarvoor. Cijfers van de ande re logiesvormen, zoals campings en chalets, waren nog niet bekend, maar het zou me niet verbazen als juist daar de klappen vallen... de Costa del Sol (o.a. Torremoli- nos), Benidorm, Costa Brava en Mallorca geven persoonlijk acte de presence op de vakantiebeurs. En daar is alle reden voor, want tussen januari en oktober verleden jaar trokken (ja, echt) 1.443.662 Neder landers naar de Spaanse zon. Bijna anderhalf miljoen dus en dat bete kende een stijging van zo’n twintig percent ten opzichte van 1977, dat ook als een topjaar de boeken in gaat. Als toeristenbezorger staat Ne derland op de vijfde plaats... Portugal zal op de beurs in Utrecht niet alleen de zeer populai re zuidelijke provincie Algarve naar voren schuiven, maar ook aan dacht vragen voor Lissabon en om geving, de noordelijker gelegen Costa Verde (bij Oporto) en het ei land Madeira... voor- en naseizoen aandeden. Er was sprake van een gelijkmatige verdeling en van een juli- en augus- tuspiek was geen sprake, aldus Sel ma Salberg van het Ierse kantoor, die daarbij nog even voorrekende dat één op de drie Nederlanders tijdens zijn vakantie in Ierland vist.... TER ILLUS TRATIE bij dit Buitenlands aller lei een luchtfoto van het Duitse va- kantie-eiland Lin dau in de Boden see in de Allgdu. „Het land van ber gen en koeien, ko- ningskastelen en barokke kerken", om met WV-di- recteur Eckart Se- gatz van Lindau te spreken. Segatz was deze week met andere vertegen woordigers uit de Allgdu in Neder land, om zich nog vóór de vakantie beurs te presente ren, en eiste voor al aandacht op voor het internati onale element van de Allgdu. U kunt bij ons in een dag zowel Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland en Liech tenstein bezoeken en dat kost u slechts een paar uurtjes tijd”, al dus de man uit Lindau.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13