OP WEG NAAR DE BAN door Kees Tops z Waarschuwingen Triest Apostelen gehuwd Kletspraatjes Linkerwang In de donkere dagen voor kerstmis, toen alom zieleherders druk doende waren de aloude gedachte van vrede en verdraagzaamheid in een nieuw (of minstens gestoomd) jasje te hijsen, werden in Roer mond de voorbereidingen getroffen voor wat een weinig bij dit geestelijke klimaat aansluitende bisschoppelijke nieuwjaarsbood schap zou worden. Na ruim tien jaar van bakkeleien met de afgeschei den streekparochie ’t Eikske in Schaesberg, besloot het bisdom in de persoon van mgr. dr. Joannes M. Gijsen zijn laatste kerkrechtelijke kruit te verschieten door de pastores aldaar, Cor van der Spek en diens voorganger (en thans assistent) Ed Miedema, te excommunice ren. Aldus nam de bisschop een maatregel die de meesten van ons zich slechts zullen herinneren uit de geschiedenisboekjes: hij deed beide priesters in de ban. Vorige week zijn de twee pastores van de streekparo chie ’t Eikske in Schaesberg (bij Heerlen) In de ban ge daan. Een hoogst ongebrui kelijke maatregel die op naam staat van de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen, die door zijn kras se uitspraken dit jaar toch al niet over publiciteit te kla gen heeft (alle homofielen en voorstanders van abor tus in de ban en de hele Nederlandse kerkprovincie in het spoor van de Lim burgse bisschop). In Schaesberg Is men Inmid dels niet erg onder de indruk van de straffe bisschoppelij ke sankties, getuige onder staande reportage. l’J ~~®=====- I I I t Inspraak Mrg. dr. J. M. Gi/sen: „Ik zal vurig bidden 1 l X’XXfTL" Gij sen dus de linkerwang toekeren’ hierover ing weer orzichti- hristelij- ie situ® iging. Er daan bij nuit een k de in, er struc- Christ, rt Dam- 'gen Hij voordat juth for degelijk vijf jaar klein en ind. lam, iver- s de »nge ■lati- laat chte erlo- igen n de >sur- ods- het ontvangen der sacramenten. Vanwaar deze forse sankties? Beide pastores hebben de maand januari van dit nieuwe jaar uitgekozen om in het huwelijk te treden, en dat gaf de Limburgse bisschop voldoende aanleiding om beide feestelijke ge beurtenissen van een passend ge schenk te voorzien, dat meteen tot Excommunicatie is voor de gelovi ge katholiek een zeer zware straf, die neerkomt op banning uit de Vrijwel meteen na de entree van Cor van der Spek in Schaesberg greep „Roermond” ih. De eerste waarschuwingen bereikten de nieu we pastor via de provinciale overste van de Missionarissen van de Heili ge Familie, (de congregatie waartoe Van der Spek behoorde, red.), de heer A. Pfaff. Deze had uit contac ten met vicaris-generaal Caster mans van het bisdom Roermond be grepen, dat het goed mis was en probeerde de pastor over te halen de streekparochie zo spoedig mogelijk te verlaten. In zijn eigen belang. Na deze eerste voorboden volgde een drukke briefwisseling tussen Roermond en het Heerlense voor stadje, die uiteindelijk leidde tot een brief van mgr. Gijsen van 18 de cember j.l. waarin de bisschop Cor van der Spek excommunicatie en suspensie in het vooruitzicht stelde wanneer hij vóór de dertigste de cember geen gehoor gaf aan een vierledig bevel: Schaesberg en het bisdom onmiddellijk te verlaten, eventuele „onrechtmatigheden” (as sisteren bij „ongeldige” huwelijken) te „saneren”, de pastorie ter be schikking te stellen aan de St. Mi- chaelparochie, en „uw samenwonen en verkeer met mejuffrouw E. Wee- teling op staande voet ongedaan te maken en aldus de cohabitatio sus- pecta op te heffen". Cor van der Spek legde die beve len naast zich neer en de gevolgen zijn bekend. Men zou de houding van de pastor licht kunnen opvatten als pure opstandigheid (en dat is ook al gebeurd), maar hijzelf is het daar niet mee eens. „Ik heb binnen het kader van de officiële kerk tot twee maal toe dispensatie van de celi baatsverplichting aangevraagd. In beide gevallen is me dat geweigerd, waarvan één keer door toedoen van Gijsen. Nu dus blijkt dat ik tóch geen officiële dispensatie zal krij gen, blijft er niets over dan zónder toestemming in het huwelijk te tre den.” De klachten waren in hoofdzaak afkomstig van andere priesters uit Zuid-Limburg die zich niet met zijn vernieuwende opvattingen konden verenigen. Pastoor Miedema was van mening dat de kerk van onderaf gedemocra tiseerd moest worden. De aantijgingen van De stichting Streekparochie ’t Eikske is in maart 1968 in het leven geroepen, nadat een maand tevoren Ed Miedema door de toenma lige bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, was ontslagen als pastoor van de Sint Mi- chaelparochie te Schaesberg (Heerlen). De naam van pastoor Miedema was eind 1966 in opspraak gekomen, doordat hij - zo luidden de beschuldigingen - „een kerkmeester aan nam zonder medeweten van het bisdom, de toediening van het vormsel boycotte, het huwelijk van een gescheiden vrouw beves tigde, geen dispensatie aanvroeg voor ge mengde huwelijken en de hand lichtte met doopbewijzen.” de desbetreffende enquête konden deelnemen. Miedema verwijst naar het Nieuwe Testament, waaruit dui delijk blijkt dat de apostelen gehuw de mannen waren. Miedema: „Van Petrus, die later gepromoveerd zou worden tot de eerste paus, vermeldt het evangelieverhaal nog eens extra, dat Jezus zijn schoonmoeder ge nas”. staan woorden van gelijke strekking (Titus 1:5 t/m 7). vrijwillig ontslag te nemen. Toen deze dat niet deed, verlengde de bisschop de termijn, maar daarna was het afgelopen: Met ingang van 23 februari 1968 werd de pastoor op straat gezet. De St. Michaelparochie evenwel klampte zich angstvallig vast aan haar pas toor en zorgde voor een nieuw kerkgebouw dat al op 10 maart in gebruik werd genomen. Twee maanden later werd die noodkerk ver ruild voor een vrijkomend gemeenschaps huis, ,,’t Eikske”. welijks- en doopregisters) moest afstaan, maar dat hij de pastorie mocht blijven ge bruiken. catie voortkomende onmogelijkheid om nog kerkelijk te kunnen worden begraven, zei hij dat hij zich wel zou laten cremeren. Cor van der Spek slaapt er ook al niet minder om, al vindt hij het een uiterst trieste geschiedenis. „Het is middeleeuws. Als je als bisschop zó met mensen moet omgaan, als de kerk gelijk is aan machtsstructuren en hiërarchie - dan is het niet best. Die Gijsen staat ontstellend ver van de maatschappij af. Die is uitslui tend bezig vanuit zijn machtspositie: regelend en voorschriften uitschrij vend”. De overwegende reactie in ’t Eiks ke is, dat Gijsen de streekparochie die nu eenmaal onafhanelijk is van Roermond, niet kan raken. Een van de parochianen, Gerard Persoon: „Ik reageer er vrij nuchter op. De ontwikkelingen hier moeten gewoon doorgaan en een Gijsen heeft daar op geen enkele invloed. Onze pasto res zijn door de parochie aangesteld, van onderop dus. En iemand die van onderop is aangesteld, kun je niet van bovenaf uitschakelen. We leven niet meer in de middeleeuwen. De kerk staat in dienst van de mens. Niet andersom; dat heeft Christus niet gewild”. Een andere parochiaan, W. Jeu ken jr.: „Wanneer iemand van tien straten verderop zegt: „Ik vind jou geen leuke man”, dan doet mij dat niets. Evenzo doet Gijsen me niets." haal, loen. m de is de nder rin- sinds /erd. ame- i toe. telij- nens enis. hter vare pen: ring d te wen zijn. r de >ben 1 an- Een kleine tien jaar verstrijken voordat 't Eikske weer in de landelijke belangstelling komt te staan: in maart 1978 verklaart mgr. Gijsen (die mgr. Moors in 1972 heeft opge volgd als bisschop van Roermond) 250 door pastor Miedema gesloten huwelijken ongel dig. Een dag later al wordt deze mededeling van de persdienst van het bisdom schielijk weer ingeslikt. „Er zouden vraagtekens kun nen worden gezet bij de geldigheid”, zo heet het nu, en er volgt een juridische hocus-pocus van mogelijkheden. Eind augustus van het vorig jaar wordt pastor Cor van der Spek bereid gevonden „tweede man" te worden in de Streekparochie. Twee maanden nadat hij is gearriveerd wordt hij evenals zijn voor ganger in de ban gedaan en wordt andermaal de pastorie opgeëist. ding tam- sche 3 de het rgen >pen den, ge- Overigens liggen de gestraften niet wakker van Gijsens ferme op treden. Ed Miedema volstond zon dag met de bevestiging dat hij uit Roermond een brief had ontvangen met „een grote Latijnse term” erin: „Iets als ozewiezewoze, waar je ten minste nog een liedje op kunt ma-, ken!”. Over de uit zijn excommuni- ont- (i en vars- arch n de it le- tarre than wird cha’s van was was 'ods- Eveneens blijkt uit het Nieuwe Testament dat de apostel Paulus ge huwde leiders in de kerk een van zelfsprekende zaak vond, mits zij het bij één huwelijk lieten. In de eerste brief aan Timotheüs schrijft hij: „Een opziener” (in het ambt) „moet onberispelijk zijn, éner vrou we man”, „zijn kinderen in on derdanigheid houdende (1 Tim. 3:2 t/m 6). In de brief aan Titus Voorts wijst Ed Miedema op de Oosterse kerk van de orthodoxe christenen, waar de priesters nog steeds gehuwd zijn, op de gehuwde protestantse voorgangers en op het feit dat ook in de rooms-katholieke kerk de gehuwde priester gebruike lijk was, totdat het Concilie van Trente (1550) de zaak van de onge huwde priester „erdoor kon druk ken” - volgens Miedema omdat vrij gezellen goedkoper, gemakkelijker te verplaatsen en minder weerbaar zouden zijn: en omdat het risico niet bestond dat kerkelijke rijkdommen door vererving verloren zouden gaan. Waaraan hij nog het laat-mid- deleeuwse taboe op de seksualiteit toevoegt. eid, hoe* Ik hel; kom er rpvattin, >orzovet r Youth tsen. In misver? >r Christ ‘ehoefte. lering zou kunnen strekken voor uit het gesprek kerkgemeenschap en uitsluiting van Ed Miedema haalt tevens opinie peilingen aan in Nederland, West- Duitsland en de VS waaruit blijkt dat het merendeel der katholieken een gehuwde priester als wenselijk zou zien. „Zou het dan eindelijk niet tijd zijn dat mondige mensen zelf bepalen wie met de taak van voorganger mag worden belast9”, zo vraagt pastor Miedema zich af. Een zijsprong. Over de vraag of ’t huwen door een priester al dan niet laakbaar is heeft pastor Ed Miede ma de bestaande ideeën al begin vorig jaar uiteengezet, opdat de pa rochianen met kennis van zaken aan de ambtgenoten noemde hij voor het meren deel verzinsels. Mgr. Moors die het doen en laten van zijn priester al behoorlijk gezags ondermijnend vond, schrok pas echt toen deze schriftelijk reageerde op de geuite be schuldigingen. Hij schreef onder meer aan de bisschop: „Wanneer u wilt ontslaan, begin dan met de vicaris-generaal Van Odijk die blunder op blunder stapelt en een hart van graniet heeft. En jaag dan wat priesters bij mij in de buurt de laan uit. Zij leven van mijn afval”. Mgr. Moors deed angstvallige pogingen de contro verse in het kerkelijk instituut binnenska mers te houden, maar pastoor Miedema zorg de wel dat zijn ideeën naar buiten kwamen. De kerk, zo verklaarde hij, is een godsvolk dat geen geheimen voor elkaar mag hebben. Hoewel mgr. Moors het er moeilijk mee schijnt te hebben gehad, zag hij toch geen andere uitweg dan Ed Miedema aan te raden In juli van hetzelfde jaar 1968 benoemde mgr. Moors een nieuwe pastoor voor de St. Michaelparochie, N. Alleman geheten. Mie dema kondigde aan de pastorie in ieder geval te blijven bewonen, hetgeen leidde tot een kort geding tegen hem, met als inzet terugga ve van administratie en pastorie. De uit spraak luidde dat hij de administratie (hu- Pastor Ed Miedema (links) trad begin deze maand in het huwelijk en werd om die reden geëxcommuniceerd Naast hem Jan Vroomen. voorzitter van het bestuur van de stichting Streekparochie 't Eikske e markt, kerken i. En nu meisjes om niet, met'zij enquête onder onze mensen te hou den om na te gaan of er bezwaren waren tegen een gehuwde pastor, en nadat die vraag voor ruim 90 per cent met „nee” werd beantwoord, hebben we die advertentie ge plaatst.” De moeilijkheden voor Cor van der Spek.begonnen, toen hij nog als pastor werkte in de zwakzinnigen zorg in het Gelderse Wilp. Hij was van plan in het huwelijk te treden met Lies Weeteling en peilde de me ningen daarover. „Wij hadden na tuurlijk ook gewoon samen kunnen gaan wonen”, zegt hij, „maar ik woonde in Deventer, vlakbij Wilp, en ik wilde het risico niet lopen dat kletspraatjes de ronde zouden gaan doen wanneer ik driemaal op straat werd gesignaleerd met dezelfde vrouw. Ik kondigde mijn plannen dus aan in de hoop te kunnen blij ven.” De reacties op zijn voornemen wa ren negatief en Van der Spek be sloot op te stappen. Een baan als onderwijzer, waarvoor de gehuwde staat geen problemen oplevert, trok hem niet („Ik ben geen catecheet”) en in de gezondheidszorg - zijn voor keur - waren geen vacatures. Uitein delijk viel zijn oog op een minuscule advertentie in De Bazuin, waarin voor de stichting Streekparochie ’t Eikske een gehuwde pastor werd gevraagd. Cor van der Spek sollici teerde en werd uit zeven kandidaten gekozen. Waarom werd er voor ’t Eikske speciaal een gehuwde pastor ge vraagd? Wim Haan, penningmeester van het stichtingsbestuur: „We hadden al een jaar of twee geadverteerd om sen opvolger voor Ed Miedema te vinden, maar tevergeefs (Miedema bereikte vorig jaar de 65-jarige leef tijd, red.). Het is het landelijke beeld: ongehuwde priesters zijn nauwelijks meer te krijgen. Daarom besloten we begin vorig jaar een naar de authentieke betekenis van het evangelie en daarbij zoveel mo gelijk parochianen betrekt. Volgens Wim Haan is het onder meer daar door dat Gijsen 't Eikske niet kan raken: „De mensen hier hebben zich in de afgelopen tien jaar gedistanti eerd van de implicaties van allerlei kerkmandarijnen, die hun mond vol hebben van „liefde”. Liefde - dat is een kreet, die in de lucht blijft han gen als hij niet geëffectueerd wordt. Het is een bekende zegswijze van Zuid-Amerikaanse bevrijdingspas- tores dat als het woord liefde ge bruikt wordt door bisschoppen en kardinalen, dat je dan op moet pas sen. Zo denken wij er hier zo langza merhand ook over”. In dit kader past wellicht de slot opmerking uit de brief waarin mgr. Gijsen Cor van der Spek zijn laatste bevelen verstrekte: „Weest u ervan overtuigd, dat ik in de komende da gen God vurig zal bidden, dat Hij u leidt en kracht geeft en dat u zich hiervoor openstelt, opdat u een vre dige Kerstmis kunt vieren en tege lijk de'onheilzame afscheiding van degenen, die zich „lid” voelen van de zogeheten „streekparochie ’t Eiks ke” helpt ongedaan te maken.” Cor van der Spek: „Dat is zo’n vrome wens, ja, waarmee je je ver antwoordelijkheden uit de weg kunt gaan. Vurig bidden! Mijn God, daar los je toch geen problemen mee op?” Voorzitter Jan Vroomans: „Over de „zogeheten streekparochie” heeft hij het. Hij ontkent ons gewoon. Dat is nu juist het verdrietige: dat op een bepaald moment geen communica tie meer mogelijk blijkt, nu hij niets meer over ons te vertellen heeft om dat wij een stichting zijn. Tien jaar geleden zeiden we: Miedema ontsla gen? Dat interesseert ons niks. De kerk is tenslotte niet van een stel instanties, de kerk is van de gewone mens. De wenselijkheid van die op vatting is trouwens bevestigd in Va- ticanum II. Daar beroepen we ons op, op de basisbeweging in wor ding.” Met mgr. Gijsen is nu ook de offi ciële St. Michaelparochie weer tegen ’t Eikske in het geweer gekomen. De pastorie die Cor van der Spek met zijn aanstaande vrouw bewoont, is de inzet van juridische stappen, ten zij hij morgen (zondag 21 januari) het pand verlaat - en dat doet hij niet. Er staat dus een kort geding op stapel. Dat is niets nieuws, want in juni 1969 diende voor de rechtbank in Maastricht een kort geding, dat het kerkbestuur van de St. Michaelpa rochie had aangespannen tegen Ed Miedema, en waarin behalve de ker kelijke administratie ook de pasto rie werd opgeëist. Miedema’s advo caat, mr. M. Moszkowicz uit Maas tricht, veegde bij die gelegenheid op effectieve wijze de vloer aan met de argumenten van de tegenpartij en won voor de toen net ontslagen pas tor het geding. Mr. Moszkowicz is ook nu inge schakeld door het bestuur van de streekparochie. De vraag is in hoe verre de huidige situatie juridisch verschilt van die van tien jaar gele den. Mr. Moszkowicz desgevraagd: „Ik zie geen enkel verschil. Ja kijk, ik kan natuurlijk niets zeggen over onze kansen als ik niet weet wat er straks in de dagvaarding staat. Hoe die is opgesteld kan het enige ver schil opleveren. Verder gaat het om precies hetzelfde: het gebruik van de pastorie. De vraag is: wie heeft er recht op, daar te wonen? Wel, die vraag is tien jaar geleden beant woord. Daar ligt een uitspraak over bij de rechtbank. Of daar nu een pastor Miedema of een pastor Van der Spek woont, maakt niets uit „Kijk, het is een civiel-rechtelijke kwestie, de streekparochie is een stichting. Nu beide pastores zijn geëxcommuniceerd is zelfs de laat ste kerkelijke band verbroken. Daarmee heeft de bisschop het mij een stuk gemakkelijker gemaakt. Hij heeft me zelfs prima geholpen. Noemen ze dat niet genadig? Zo liggen voorlopig de zaken in de eigenzinnige streekparochie. Geëx communiceerd of niet vanuit de pastorie of niet - pastor Cor van der Spek gaat voort op de weg die Ed Miedema een decennium geleden in sloeg. Tot volle tevredenheid van alle aktieve leden en sympathisan ten van ’t Eikske, die, zo besluit Jan Vroomans, de geest stellen boven de letter van de wet; omdat hij moet kunnen waaien waarheen hij wil. De voorzitter van Het parochiebe stuur, Jan Vroomans zegt het er bij vlagen moeilijk mee te hebben, rus tig te blijven. „Je zou graag eens terugslaan hè? Maar dat kun je na tuurlijk niet doen. Volgens de bijbel moeten we de bisschop nu zelfs de linkerwang toekeren!” Tijdens de diensten van het afgelopen weekein de maakte Vroomans de briefwisse ling die geleid heeft tot de dubbele excommunicatie openbaar. Tevens i voegde hij daaraan „ter bemoedi ging en rechtvaardiging" het com mentaar van het bestuur aan toe. „Tegen het kerkrechtelijk en wet geleerd geweld, dat mgr. Gijsen in de dagen rond Kerstmis 1978 tegen ons in stelling brengt hebben wij geen enkel verweer”, zo begon hij. Het bestuur ging ervan uit dat alle aanhalingen in Gijsens brief letter lijk wel „tot en met de laatste tittel en iota” zouden overeenstemmen met de Codex luris Canonici (het Kerkelijk Wetboek, red.). De woede en bitterheid over wat de parochie destijds (10 jaar gele den) is aangedaan op grond van diezelfde Codex, aldus Jan Vroo mans, „is gaandeweg geworden tot iets geheel anders: intens verdriet om wat na twintig eeuwen christen dom van mens tot mens mogelijk blijft: botte afwijzing van wat in anderen zou kunnen leven aan christelijke en evangelische bewo genheid, gebrek aan moed om dwars door een woestijn van twij fels en onzekerheden wegen te zoe ken naar het beloofde land, angstig en ongelovig ontkennen van de geest, die waait waarheen hij wil”. De voorzitter haakte daarbij aan bij wat de streekparochie wil zijn: een basisbeweging die op zoek is ’tEikske: f Parochie contraCodex eventuele navolgers. Overigens houdt mgr. Gijsen, die zijn eigenaardige opvattingen over hoe de goede katholiek zich zou moeten gedragen in steeds krassere formuleringen de wereld instuurt (getuige bijvoorbeeld een interview met Elseviers Magazine van deze week), soortgelijke presentjes in voorraad voor rooms-katholieke ka merleden die voor een vrijere abor tuswetgeving zullen stemmen, als mede voor voorstanders van abor tus in het algemeen en voor homo fielen. Dit om aan te geven dat het dubbelp banvonnis in Limburg mag worden gezien als het begin van serieuze stappen zijnerzijds om het dwalende kerkvolk weer op het rechte pad te zetten. Cor van der Spek, die twee maan den geleden Ed Miedema als pastor van de zelfstandige stichting Streek parochie 't Eikske opvolgde (zie voor de geschiedenis van de afge scheiden parochie het kader elders op deze pagina) werd met zijn ex communicatie door de bisschop me teen gesuspendeerd, dat wil zeggen uit zijn priestersambt ontheven. Hij is nu dus formeel geschorst en mag geen kerkelijke functies meer uitoe fenen. Aan de hand van zijn geval belichten we de achtergronden van Gijsens hoogst ongebruikelijke maatregel. Het blad Solidair: een uitgave van de De huidige pastor Oor van der Spek: „Dit is Streekparochie. die tien keer per jaar middeleeuws" z verschijnt. |S==xXT ge j Nu moeten we 10

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21