t werper van NORON ih Hoe herken ik een Gevaarlijk Persoon? p üitkijken voor „dagmelk-planologie BÉS» I p nbv IRN r door Rien Polderman NK NIEUWE POLTHEHANDLEIDING WEINIG SPECTACULAIR door Kees Klaasse Fouilleren Redding of doodsteek Niet spectaculair Frustrerend Aanpasbare plannen Verschijnsel Randstad 22 *3 755 1. i 1 UW as lid „Je zou kunnen zeggen: Ruimtelijke Ordening is oorlog. ’ÖVat voor de één een oplossing is van de problemen, brengt een ander in moeilijkheden. De huisvestingsmogelijkheden voor Haarlem in de NORON-stad contra de bevolking van Vijfhuizen; een spoorweg ter verbetering van het openbaar vervoer tegenover de belangen van volkstuinders; woningzoekenden contra natuur en milieu. Bij het vrije spel van maatschappelijke krachten winnen de sterke economische functies (kantoren) het van de zwakke (wonen). In de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt is er met die achtergrond inderdaad een klein soort oorlogje geweest, zou je kunnen zeggen, als gevolg van de metro- aanleg en de daarmee gepaard gaande sloop. In simpeler tijden werden meningsverschillen over de juiste ruimteverdeling gewapen derhand uitgevochten. Graaf Willem trok op tegen de bisschop van Utrecht. Nu is het leger vervangen door deskundigen. De overheid huurt deskundigen; de actiegroepen komen tegenwoordig ook behoor lijk beslagen ten ijs; werkloze academici zetten hun deskundigheid in voor een bepaald belang”. „De politieman moet er rekening mee houden dat omstanders vaak een te arresteren persoon in bescherming nemen. Laat u niet verleiden tot discus- sie(.Zorg ervoor dat collega’s niet in de mogelijke vuurlijn kunnen komen. Met dit soort aanwijzingen op zak moet de Nederlandse politieman sinds kort de „hardere feiten" te lijf, waartoe de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken een speciale handleiding in elkaar hebben gesleuteld, „Benaderings techniek Gevaarlijke Personen” ffli n 1 Ruimtelij ke ordening ten AT 31 50’ 1801 a I Noem eens wat voorbeelden JGEMEN- 9 Mooy- 1814 GC 1621 HV 70, 1620 ZICHTEN WATER- blijvend i ENTREE, N 1 TYPE DKAMER N. MIN CA S. W.: „Natuurlijk. Overigens is het nog de vraag of er direct aanslui tend op Vijfhuizen zal worden ge bouwd. Maar juist om te voorkomen dat veel meer plaatsjes als Vijfhui zen zouden worden aangetast, is ge kozen voor de bouwplaats tussen Haarlem en Hoofddorp. Waar we voor uit moeten kijken, is de „dag- melkplanologie”: dat is alleen de be hoefte van het moment her en der bevredigen ten koste van het lande lijk gebied. De z.g. wildgroei. Daar bij weet je niet waar je terecht komt. Kijk, als ik op een onbewoond ei land woon en er spoelt elke dag een plank aan, dan ga ik heel wat anders bouwen, dan wanneer ik van te vo ren wist, dat er een heel schip met planken is aangespoeld. Met de NO RON hebben we willen afstappen van ’t elke dag ’n plank. We hebben verder vooruit willen kijken, en de zaak structureel aanpakken. Juist ter bescherming van dorpen als Het had eigenlijk allemaal geheim moeten blijven. Maandenlang verzette minister Wiegel zich uit alle macht tegen openbaarmaking van de nieuwe instruc ties, die de politieman bij zijn optreden een steuntje in de rug moeten geven. Wiegel had ze geheim willen houden vanwege het verrassingseffect. Dat had echter geen zin meer, toen het weekblad Vrij Nederland ze eind vorig jaar in stukjes en brokjes publiekelijk maakte Daarmee in de kaart spelend van de politiebonden, die het onwijs vonden om de naar honderden politiekorpsen en ge meenten verstuurde handleiding met zo veel stiekem gedoe te omgeven Wiegel brengt de politie weer achter de muur van het bureau en niemand mag daar overheen kijken, zo heette het in politiekringen. „Geheimzinnigheid is niet in het belang van de politie-ambtena- Is de NORON niet een erg late bijsturing van die Masterplans? S. W „Met de NORON heeft het provinciaal bestuur de moed gehad in te grijpen in de bestaande plan nen. Masterplans waren grootschali ge eindplannen, waarbij men het Amsterdam-N oordzeekanaalgebied tot een nabootsing wilde maken van het Rijnmondgebied. Men ging nog uit van een ongeremde economische groei. Zowel op de zuidoever als op de noordoever van het Noordzeeka- naal zou industrie komen. Van dit gebied zou werkgelegenheid uitstra len naar het noorden, waar ook het teveel aan woningzoekenden uit het zuiden van de provincie zou kunnen worden gehuisvest. De overloop dus, zowel van het werk als van het wonen”. „Het is niet helemaal volgens plan verlopen. Men kon destijds niet voorzien, dat de economische groei sterk bij de verwachtingen zou ach terblijven. Men had de energiecrisis niet voorzien. De werking van eco- ren", schreef Leen van der Linden, voor zitter van de Nederlandse Politiebond. Onder die druk en de Kamervragen van Roethof en Stoffelen (beiden PvdA) moest Wiegel tenslotte overstag Maar verder dan een „voor het publiek vertaal de” versie van een deel van de handlei ding, wilde de minister niet gaan Misplaatste dikdoenerigheid, want vol gens politiemensen zelf is er niets te vinden in die nieuwe instructies, dat het daglicht niet zou kunnen verdragen. „Het publiek heeft er recht op te weten wat er gebeurt”, zo meende de Utrechtse hoofdcommissaris Van Doesburg in een interview. „Het is erg onverstandig van de ministers. Het publiek heeft er recht op te beoordelen of wij niet te ver gaan. Het gaat toch om een eerlijke zaak, waar over wij ons niet behoeven te schamen? De manier waarop de ministers te langen leste en afgedwongen over de brug ko men, wekt wel die indruk'' De nieuwe politie-instructies zijn intus sen al enkele malen in hun volle omvang in de praktijk gebracht. Bekend is de actie in Breukelen half augustus van het vorig jaar, waarbij met een pistoolmi- trailleur werd geschoten op een auto met „gevaarlijke personen” dat wil zeggen enkele Zuidmolukkers. Resultaat: één dode verdacht^ en een urenlang herme tisch afgegrendeld dorp, waarboven een politie-helikopter rondcircelde. Rotterdamse haven te concurreren enzovoorts”. S. W.: „Inspraak is vooral ook in het stedelijk gebied nodig, om de verschillende belangen tot hun recht te laten komen. Het is een goede zaak, dat bewoners zo mondig wor den gemaakt. Gezien de verschillen de belangen kan inspraak echter niet synoniem zijn met gelijk krij gen. Die verwachting heeft in de praktijk al vaak tot desillusies ge leid. Als God de mensen wil straf fen, hoeft hij alleen hun gebeden maar te verhoren, heeft een Franse filosoof eens gezegd. Als Mozes in spraak had gegeven aan de Israëlie ten bij de tocht door de woestijn, waren ze weer terug gegaan naar de vetpotten van Egypte. De toekomst is onzeker. Mist. Kunnen duizend ogenparen verder in de mist kijken, dan twee paar?” Ze zeggen wel eens, dat goede architectuur of stedebouw soms in houdt, dat het bouwen beter achter wege kan blijven. Als alternatief voor de NORON-stad wordt vaak genoemd het volbouwen van open gaten. Dat brengt ons opnieuw bij de inspraak. Sommige insprekers, de actiegroepen, pleiten voor verdich ting en het bebouwen van gaten; anderen willen die gaten juist weer open houden. Dat laat zich moeilijk rijmen, Ruimtelijke Ordening is oorlog, zoals je zei. Moet je met ver vooruit kijken niet voorzichtig zijn? Kun je wel zo ver vooruit zien? De „zielenood” van minister Wiegel kan in elk geval geen betrekking hebben op bijvoorbeeld de aanwijzingen voor de politieman, wanneer die iemand per auto wil achtervolgen: „Blijf kalm.neem geen onaanvaardbare risico’s. Ga, indien verantwoord, schuin links achter de ach tervolgde rijden. Maak de bestuurder door signalen duidelijk dat u hem wil laten stoppen; wees bedacht op onver wachte manoeuvres. Probeer niet de an der van de weg te duwen. Plaats hierna uw voertuig achter het tot stilstand geko men voertuig, bij voorkeur in iets schui ne stand links achter het tot stilstand gekomen voertuig. In geval van ongun stig tijdstip en/of ongunstige plaats en/of ongunstige Omstandigheden verdient het aanbeveling het vuurwapen vroegtijdig S. W.: „Ik heb inderdaad een poos in dubio gestaan. Er staat in de verklaring veel, waar ik het mee eens ben. Maar ik had echter vooral onoverkomelijke moeilijkheden met de ongenuanceerde stelling, dat groeikernen ten minste 100.000 in woners groot moeten worden. Ak koord, Almere moet dat aantal ze ker hebben, gezien de vrij zelfstan dige ligging op grote afstand van Amsterdam. En hetzelfde geldt voor Alkmaar en Hoorn. Bezwaarlijk is naar mijn idee echter, dat deze eis ook aan Purmerend wordt gesteld. De consequentie is namelijk inder daad weer Groot-Purmerend. Ik ben daar tegen. Landschap en milieu moeten daar zo min mogelijk onder druk komen. Het getal 100.000 is voor Purmerend onnodig, gezien de ligging nabij Amsterdam. Daarom heb ik uiteindelijk de BNS-verkla- ring niet ondertekend”. mnd 11.79 '8.87 >7.34 Wie zijn eigenlijk de „gevaarlijke” per sonen, waarvoor een speciale aanpak no dig is. Voorzover die openbaar is ge maakt, geeft de instructie daarover geen uitsluitsel. „Wie gevaarlijke personen zijn, valt van tevoren nauwelijks aan te geven”, zo schrijven Justitie en Binnen landse Zaken in het persbericht, dat de instructie begeleidt. „De plaats, het tijd stip en de omstandigheden kunnen voor hem (de politie-ambtenaar,-red.) aanwij zingen zijn, dat hij op zijn hoede moet zijn voor personen met wie hij in contact treed:”. De regels gelden in elk geval „bij bena dering van personen, die als gevaarlijk te boek staan of waarvan voor of tijdens de gebeurtenis bekend is of bekend wordt, dat zij het gebruik van geweld niet schu wen” Waaruit duidelijk wordt, dat het uitsluitend aan de individuele politieman is om te beoordelen, wanneer hij volgens de instructies te werk moet gaan en wan neer niet. Wanneer een Gevaarlijk Persoon ge fouilleerd moet worden, houdt één poli tieambtenaar „hem aan de achterzijde op enige passen afstand onder toezicht met het vuurwapen in de hand”. Toezicht betekent hier dus in gewoon Nederlands onder schot houden, terwijl de toezich thouder, aldus de instructies, de te fouil leren persoon gedurende de hele proce dure nauwlettend in het oog moet hou den, „zodat hij op elk gewenst moment in actie kan komen”. „Neem geen onnodige risico's” tijdens het transport naar het bureau, zo gaat S. W.: „Dat is juist. Het accent in de discussie van mijn kant lag overi- S. W.: „In zekere zin valt het in de praktijk altijd wat anders uit. Aan de andere kant lig ik er ook weer niet van wakker. Ik kan mijn creati viteit goed kwijt in het ontwerp- werk. Van huis uit ben ik eigenlijk architect. Mijn aandeel in de NO RON was sterk vormgevend. In Ne- ter hand te nemen. Handel snel en beslist. De waarnemer loopt met het vuurwapen in de hand naar de andere auto. Hij geeft zijn bevelen. De bestuurder houdt, ter wijl hij bij het politie-voertuig staat toe zicht met het vuurwapen in de hand. Vertrouwt u de zaak niet, laat dan de inzittende(n) uitstappen, zonodig met de handen omhoog”. En onder het hoofdstuk „Bij Aanhou ding”: „Tref bij de aanhouding van een gevaarlijk persoon de nodige voorzorgs maatregelen. Houdt het vuurwapen in de hand en sommeer: Handen Omhoog. Kies bij aanhouding op straat een zo gunstig mogelijke actieplaats. Denk aan uw veiligheid en die van anderen.” Spectaculair is het nu bekendgemaak te gedeelte van de handleiding niet. Ook ontloopt het, op een enkel detail na, niet de versie voorzover die al door Vrij Ne derland was gepubliceerd. Of minister Wiegel nu meende dat hij met zijn „verta ling” de critici tevreden kon stellen, óf dat het resterende deel inderdaad het „geheime wapen” herbergt, dat de minis ter de politie niet uit handen wil nemen, beide mogelijkheden lijken vrij onwaar schijnlijk Je identificeert je wel erg met de NORON. Is dat nou wel zo leuk? Je hebt daar fraaie tekeningen van ge maakt, maar ik vrees, dat er van jouw ontwerp in de praktijk erg weinig terecht komt. Dat lijkt me een frustrerende ervaring. S W.: „Dat is inderdaad erg moei lijk, want er zijn veel onzekerheden. De plannen moeten daarom aanpas baar zijn en tussentijds kunnen wor den afgerond, voor het geval de be volkingsprognoses een te sterke groei voorspelden. Die flexibiliteit wordt ook in de NORON-plannen ingebouwd Anderzijds zou het goed zijn, wanneer men in de plannen toch probeerde verder te kijken dan de 10 jaar van het streekplan. Voor het uiteindelijk beeld is het beter om te proberen greep te krijgen op lan gere periodes, van 25 jaar bijvoor beeld. Met goede mogelijkheden om bij te sturen uiteraard. Want daar aan mankeerde het wel eens in de „Masterplans” uit de jaren zestig” mimische clusters in het zuiden was onvoldoende onderkend Economi sche motoren als de omroep in Hil versum en de werkgelegenheid tus sen Amsterdam en Schiphol, zijn moeilijk in onderdelen uit elkaar te peuteren en gedeeltelijk naar elders te verplaatsen, zonder de werking van die motor zelf aan te tasten. Het economisch zwaartepunt verplaat ste zich nog sterker naar het zuiden, Schiphol. Bovendien groeide de be volking minder snel dan verwacht”. „De industrialisatie van de noord oever van het kanaal bleef achter wege; ook aan de zuidkant kwam de industrie maar uiterst moeizaam; van economische uitstraling naar het noorden was maar in beperkte mate sprake. De woningzoekenden trokken wel naar ’t noorden”. „Die te eenzijdige verhuizing, die uittocht van woningzoekenden naar het noorden, zonder dat de werkge legenheid in voldoende mate mee ging, gaf problemen. De noodzake lijke extra verbindingen tunnels om de mensen uit het noorden dagelijks naar hun oude werkadres sen in ’t zuiden te brengen, kwamen er onvoldoende. Gevolg van dit manco was een extra toeneming van de langeafstandspendel per auto. De dagelijkse files voor de tunnels zorg den voor lange reistijden. Om de conceptie van de Masterplans nog te redden gokte men nu op de tweede S. W.: „Niet ieder gat is een open gat. In Haarlem kan men wel een serie open gaten aanwijzen. Maar is er rekening gehouden met zoiets als de historiciteit van het stedelijk landschap? De gelede structuur van de Haarlemse agglomeratie, de af wisseling dus tussen duingroen, dat de stad binnendringt en stedelijke massa die in de duinen uitloopt, moet behouden blijven. Zoiets waar devols ga je niet volplempen. Daar moeten we erg zuinig op zijn. Op zichzelf is verdichting van de bebou wing wel een aantrekkelijk idee. Maar op de korte termijn moeten we daar toch niet al te veel van ver wachten uit het oogpunt van volks huisvesting”. „Bovendien: de onwonenden zul len de gaten fel verdedigen. Moet je maar zien, wat een moeite het soms kost om in de stad een trapveldje bebouwd te krijgen. Overigens ben ik ool^ niet zonder meer een voor stander van zulke dingen”. gens bij de vraag of het Randstad- idee de redding, dan wel de dood steek betekent voor Amsterdam. Moeten we een uiteengelegde Rand stad nog verder uitdunnen, of moe ten we de stadsgewesten versterken, was mijn vraag. De conclusie zou dan kunnen zijn, dat de traditionele steden in het zuiden van de provin cie moeten worden verzwaard; de uittocht moet worden tegengegaan”. „Bovendien: de overloopkernen in het noorden komen bij voortzetting van de overloop ook zelf in de pro blemen. De tweede generatie van de overlopers dient zich straks aan als woningzoekenden. Dat betekent, dat men ook voor hen ruimte moet re serveren in de groeikernen”. „Daarom moeten de stadsgewes ten aan de flanken van het groene hart worden uitgebreid. Het idee van de NORON dus. Dat betekent aan de westflank een geconcentreer de uitbouw van het stadsgewest Haarlem in een ontwikkelingszone tussen Haarlem en Hoofddorp”. Je hebt wel aan de discussie op het BNS-congres meegedaan. In „Stedebouw en Volkshuisvesting" zag ik zelfs een aantal stellingen van jouw hand. Waarom heb je toch de verklaring uiteindelijk niet on dertekend. Je naam ontbreekt on der het stuk, terwijl die van jouw PPD-collega’s Mulder en Wisch meyer er wel onder prijken. „Die problematiek van de Rand stad met name de functie van Am sterdam dan is, als ik het wel heb, het thema geweest van een discus sie op het congres van de Bond van Nederlandse Stedebouwkundigen (BNS). Een van de conclusies was, dat het beter is om Nederland in een klein aantal grote landsdelen te or ganiseren in plaats van het te ver knippen in een aantal kleine mini- provincies, zoals Wiegel wil. Dat zou betekenen, dat Almere en Le lystad in de Flevopolders bestuur lijk bij Noord-Holland zouden wor den ingedeeld. En uiteraard, dat Noord-Holland een geheel blijft". S. W.: „Nou, je hebt bijvoorbeeld het cultureel en financieel centrum en de luchthaven van de Randstad in het Amsterdamse stuk. De we reldhaven en het industrieel cen trum liggen in de Rotterdamse agg lomeratie. Het regeringscentrum ligt in Den Haag en het vergadercen trum van het land is Utrecht. In r&D „Een correctie was dus nodig en dat was de NORON. Bij het tot stand komen van de NORON heb ben we ons nog eens bezonnen op het verschijnsel Randstad. Want Vijfhuizen en het Groene Hart. Nieuwbouw bundelen en als zoda nig ook vorm geven. Met de verster king van de stadsgewestelijke struc tuur van Haarlem als vooropgezet doel”. andere wereldsteden liggen al die functies vlak bij elkaar”. „Dit gebrek van de Randstad wordt nog eens extra versterkt door onderlinge concurrentie van de ver schillende Randstad-delen: Den Haag en Utrecht bouwen gelijktijdig een congrescentrum, Rotterdam en Amsterdam trekken touw om het wereldhandelscentrum en de plaats voor een tweede nationale luchtha- hoewel iedereen het begrip Rand- ven> Amsterdam probeert tegen de stad kende, is het nooit helemaal functioneel gemaakt. De Randstad heeft naast grote voordelen (een groen hart) ook een aantal ernstige nadelen. Het is een uiteengelegde wereldstad en het gevolg van die spreiding is, dat het agglomeratie- voordeel ontbreekt. Verschillende voorzieningen liggen ver uit elkaar; om van de ene voorziening naar de andere te komen, moet je lang rei zen. Dat geeft extra mobiliteit en dat moet je kritisch bekijken”. derland wordt dat vormgevende ele ment wat weggedrukt achter het analyserende werk van sociale we tenschappers, die vaak in cijfers en statistieken denken en te weinig in beelden. Maar ruimtelijke ordening is toch ook een kwestie van ruimte lijke vormgeving. Het is belangrijk, dat men daar in brede kring over nadenkt; vooral over het verschijn sel stad. Vandaar dat ik graag die cursus ga doen van de JHVU. De frustraties, die je gedeeltelijk op loopt door wat er in de praktijk van allerlei plannen terecht komt, kan je met zo’n cursus weer compenseren”. Aan het woord is de stedebouw- kundige Simon Wever, de man die namens de provinciale planologi sche dienst de ontwerpen maakte voor de nieuwe verstedelijking tus sen Haarlem en Hoofddorp, in het kader van de NORON (Nota Ruim telijke Ontwikkelingen in Noord- Holland). Wever begint komend na jaar een cursus over stedebouw en Ruimtelijke Ordening bij het Haar lemse Centrum voor vormings-, ont wikkelings- en creativiteitswerk JHVU (ontstaan uit een fusie van „Jong Haarlem Vooruit” en de Volk 1 granito suniversiteit). Ruimtelijke Ordening is oorlog \zeg je. In een oorlog plegen de [vechtende partijen weinig begrip en waardering voor elkaar op te brengen. Hoe is dat met elkaar be kvechtende partijen in de ruimtelij- lee ordening? Je bent zelf één van [hen. Tegen jouw plan voor de NO RON is bijvoorbeeld half Vijfhui zen te hoop gelopen. Hoe kijk je daar zelf tegen aan? Kun je je ver larlem P^aatsen in ^et standpunt van Vijf huizen? het verder: „Indien de aangehoudene niet geboeid is, doe het dan alsnog voor dat het transport aanvangt, onverschillig of het een man, vrouw of een jeugdig persoon betreft”. „Wees duidelijk en kort in uw aanwijzingen en bevelen. Zeg de aangehoudene nadrukkelijk, dat u zono dig geweld zult gebruiken”. Op deze manier wordt in het vrijgege ven deel van de politiehandleiding be handeld: de Ontdekking op heterdaad, In besloten ruimte, Bij achtervolging. Bij aanhouding, Bij fouillering en Bij tran sport. Het Kamerlid Roethof heeft er geen geheim van gemaakt dat hij vindt dat de instructie teveel uitgaat van de politie man en niet van de veiligheid van de burger en de arrestant. Hij vreest een voortschrijdende escalatie, als de politie zich harder gaat opstellen, waarmee de toch al danig gapende kloof tussen pu bliek en politie nog eens flink zal uitdij en. Binnenlandse Zaken en Justitie stellen dat de nieuwe regels in geen enkel op zicht de politieman een vrijbrief geven om aan de bestaande wettelijke voor schriften voorbij te gaan. „Een rustige houding", zo melden de ministeries het publiek kalmerend, „kan veel narigheid voorkomen ook als men meent ten onrechte voor een „gevaarlijk persoon” te worden aangezien. is oorlog’ nationale luehthaven in de Mar kerwaard De oliecrisis zette ook dat op losse schroeven IJKPARK, TION EN SOLI- i nn n* 3TÏ - 1 1 - tl

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23