MGR. BLUYSSEN, VERONTRUST OVER VERDEELDHEID: Luchtvaartverdrag met China rond UNIE VAN UTRECHT HERDACHT Kruiswerk valt onder AWBZ Verhuizing Philips naar het buitenland mogelijk Kritiek op doorgaan jacht in natuurpark en dan dit noq 1.1 het \xzeer] I I El Singer naaimachine s ii s 0 o o o o o o o ■MH HM feil n1 KI ft A’ Hl Voorman CNV-bond achter Nederhorst mni Van der Klaauw bepleit werk industrieën Havenbouw Als verhouding met vakbeweging verscherpt ■I BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 20 JANUARI 19 7 9 (Vai V - Kabinetsbesluit 55 t.: (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Bisschop J. Bluyssen van Den Bosch meent dat de verdeeldheid onder de Nederlandse bisschoppen voor veel men sen aanleiding is uit de rooms-katholieke kerk te treden. Mensen worden afgeschrikt als zij zien dat ook de bisschoppen verschillende accenten leggen en diverse methodes gebrui ken, zo zei hij gisteravond in de KRO-televisie- rubriek Brandpunt. Vertrouwen Betoging Vervolgingen Emigratie 1 1 -a Wereldwijd w Pre: verl pen van het (ter pen verl c Uni aan kin de Sal sidi ter GPV/euthanasie Kernproef SINGER Een handeismem'van The Singer Compaftv Fouten Overstroming 3E c 22 É9. Fc s Challe overleden GE •O a ld' len binnen het kader van de Europese élinj politieke samenwerking die ertoe kunnen llle 1; leiden dat de zeer ernstige bezorgdheid en g ge afschuw over de gebeurtenissen in Ethio- |e 5 pië bekend worden. rooré Bomaanslag Rechtersstaking Il A ~V 9= t w 1 ft/ i Veel mensen uit r.k.-kerk V door conflict bisschoppen SS pië bekend worden. Een b overvallen en vastgebonden. WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) 13 zw 22 i- 4 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind’’ A 1V1LA sta- eerst de bewakers van het depot hadden jat overvallen en vastgebonden. Intuss Ierland van dit jaar wordt geschat op meer ander miljoen pond. De bommen waren Burgemeester Vonhoff van Utrecht heeft gisteren op het Dom plein een plaquette voor het standbeeld van Graaf Jan van Nassau onthuld. Hierop is vermeld hoezeer Jan van Nassau zich heeft ingezet voor de totstandkoming van de Unie van Utrecht. De Unie, op 23 januari 1579 gesloten, vormde de grondslag voor de huidige Nederlandse Staat. De komende maanden worden ter gelegen heid hiervan een serie manifesten georganiseerd., (Van onze redactie binnenland) DRACHTEN. Voorzitter Dilo van Commence van de Hout- en Bouwbond CNV is boos over uitlatingen van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) dat minister Aardenne van Economische Zaken over heidssteun aan de in moeilijkheden ver kerende Nederhorst-bouwpoot van het OGEM-concern beter achterwege kan la ten. i Het NVOB vindt dat de minister eerst het structuuronderzoek in de bouw af moet wachten. Overheidssteun zou boven dien concurrentievervalsend werken en de ruim 7.000 werknemers van Nederhorst zouden gemakkelijk elders in de bouw aan de slag kunnen, stellen de bouwonderne mers. Van Commence wees gisteravond op een bondsvergadering in Drachten deze argu menten volstrekt van de hand. In de eerste plaats kan met steun aan Nederhorst on mogelijk worden gewacht tot het struc tuuronderzoek over een jaar of twee klaar is. Bluyssen zette zich af tegen zijn collega van Roermond, mgr. Gijsen, die deze week in een weekbladinterview zei homofielen niet als volwaardige leden van de kerk te beschouwen, abortus als onaanvaardbaar afwees en oe cumene omschreef als terugkeer tot de ene rooms-katho lieke kerk. Daarbij zijn twee tussenlandingen toe gestaan: enerzijds in Zuidwest-Europa (Wenen of Athene) of het Nabije-Oosten (Beiroet of Cairo), anderzijds aan de Perzi sche Golf of op het Indische subcontinent. Ook mag de Nederlandse maatschappij doorvliegen naar Japan, terwijl de Chine zen in omgekeerde richting mogen door vliegen naar de Verenigde Staten. Naast de KLM is er ook een groot aantal andere bedrijven die de minister hebben gevraagd hun belangstelling voor samen werking met de Volksrepubliek tot uiting te brengen. Daarbij is voor het eerst en tevens sprake van zogenaamde „joint ven tures” (gezamenlijke overeenkomsten), waarbij de Nederlanders voor 49 procent aan know-how zouden leveren en de Chi- (Van onze luchtvaartredactie) PEKING. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken ondertekent vandaag in China een luchtvaartovereenkomst tussen beide landen, die de KLM in staat zal stellen eind dit jaar of begin volgend jaar tweemaal in de week van Amsterdam naar Peking te gaan vliegen. In tegenstelling tot zijn ambtgenoot uit Roermond is de driftsneeuw regen zw. bew. onbew. geh. bew. motsneeuw onbew onbew geh. bew. zw. bew. geh bew geh. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. onbew. geh. bew. onbew h. bew. onbew. driftsneeuw 1. bew. onbew. sneeuwbui 1. bew geh bew zw. bew. 1. bew h. bew. onbew. geh bew zw. bew geh. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. mist zw. bew. -5 -5 0.2 0.6 0 0 0 0.1 0 0 0 0.3 0 3 0 16 0 0.5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o Het belangrijkst blijven echter nog steeds de havenbouwprojecten, waarbij men het nog steeds eens moet worden over de financiering. Daarvoor moet namelijk twee miljard gulden worden geleend, maar wat betreft rente en aflossing liggen vraag en aanbod nog 120 miljoen uit el kaar (bijvoorbeeld doordat de een note ring in dollars betreft en de ander in guldens). Ook bij het verdere bezoek nemen deze plannen een cruciale plaats in. Op weg naar Hang-Chou en Sjanghai zal de minis ter wellicht zondag of maandag over de plaatsen vliegen waar de bedoelde werk zaamheden zouden moeten worden uitge voerd. Ambtgenoot Hoeang Hoea bena drukte overigens zijn bewondering voor de Nederlandse dijkenbouwers door aan het officiële diner te verklaren dat het enige mensenwerk dat satellieten vanuit de ruimte op aarde waarnemen, bestaat uit de Chinese muur en de grote Neder landse waterwerken. nezen voor 51 procent grondstoffen en arbeidskr a chten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zou de verhouding tus sen de vakbeweging en de leiding van het Philips-concern zich blijvend verscher pen tot een toestand van harde confronta tie, dan acht de raad van bestuur van Philips het niet ondenkbaar, dat de zetel van het concern en de centrale activiteit van de hoofdindustriegroepen uit Neder land naar elders worden overgeplaatst. „Ik hoop dat niet, ik verwacht het ook niet. Momenteel zit er in de opstelling van de vakbeweging toch nog veel redelijks, maar het mag niet zo worden dat de ver houdingen in Nederland de slagvaardig heid van de onderneming over de wereld aantasten”, zei gisteren de vice-president van de raad van bestuur van Philips, dr. W. Dekker, in Den Haag tijdens een lunchbij- eenkomst van het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren. Dekker toonde zich uiterst teleurgesteld over wat zich rond Philips van de zijde van de Industriebonden FNV in de affaire- Schuitema heeft afgespeeld. De bonden beschuldigden het concern er toen van, het er door zijn politiek van vestiging in goed- kope-lonenlanden zelf naar te hebben ge maakt dat er topofficials worden ont voerd. bisschop van Den Bosch niet bereid een CDA-lid dat zich inzet voor een vrije abortuswetgeving, de sacramenten te weigeren. Bluyssen zegt erop te vertrouwen dat katholie ke politici de zaak weloverwogen en nauwgezet zullen behandelen. on§ in dergelijke landen niet vanuit derge lijke motieven, wij zoeken die situaties niet op. VZèl zijn wij een wereldwijd concern en hebben dus onze vestigingen overal waar dat mogelijkheden biedt. Wij zijn er dus en hebben te maken met de regimes die er toevallig zijn", aldus Dekker. De vice-president stelde de affaire in het kader van de verharding in de verhouding tot de vakbonden, die de laatste jaren is opgetreden: „Het gevaar bestaat dat we geheel verzeild raken in een confrontatie- uiteen gegroeid, nu zijn ze weer naar elkaar op weg. Wij .proberen dat samen te doen, aldus Bluyssen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet heeft besloten het kruiswerk onder te brengen bij de AWBZ. Het kabinet komt hiermee tegemoet aan de una nieme wens van de Tweede Kamer. In het kabinet waren spanningen ontstaan over de financiering van het kruiswerk omdat minister Gar- deniers van CRM op het standpunt stond dat de wijkverpleging thuis hoort in een rijksregeling via de ge meenten. Premier Van Agt zei gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie dat er zowel zakelijke als politieke argumen ten zijn om de financiering van het kruiswerk per 1 januari 1980 onder de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten te laten vallen. Het politieke argument is dat de Tweede Kamer op 23 februari van het vorig jaar bij herhaling een sterke voorkeur heeft uitgesproken voor de AWBZ en het zakelijke dat op deze manier de financiering van het kruis werk wordt veilig gesteld. Van Agt verheelde niet dat er ook bezwaren zijn aan te voeren tegen een financiering via de AWBZ. Hij noem de het twijfelachtig of het werk van de kruisverenigingen wel onder de term „bijzondere ziektekosten” valt. Aldus kan de beslissing van het kabi net een precedent vormen voor bij voorbeeld de gezinsverzorging, die nu met evenveel reden eveneens onder de AWBZ geschoven zou kunnen wor den. Van Agt wees er overigens op dat de financiering via de AWBZ aanvanke lijk wel kostenverhogend is, maar dat op langere termijn een kostendaling kan optreden omdat minder een be roep behoeft te worden gedaan op de (dure) tweedelijns gezondheidszorg. Zo’n 40.000 arbeiders hebben in het Boli-, viaanse La Paz gedemonstreerd tegen een: rechts complot dat op handen zou zijn.' Duizenden mensen hielden ook in andere steden demonstratieve optochten. In de mijncentra hielden de politie en het leger; zich op een afstand op bevel van president; David Paidlla, die in november de macht greep. De Kamerleden Nijhof (DS’70) en Gual- therie van Weezel (CDA) hebben minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over de vervol- ,ging van christenen in Ethiopië. Zij vragen de bewindsman initiatieven te ontwikke- Er is de laatste jaren een lichte toename te constateren in de belangstelling om te emigreren. In 1974 waren er ongeveer achtduizend aanvragen: in 1978 was dit aantal gegroeid tot tien- a twaalfduizend. De laatste vijf jaar vertrokken circa 1.300 gezinnen naar hét buitenland om daar een nieuw bestaan op te bouwen. De landen die het meest in trek zijn, zijn Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Amerika en Brazilië. dubbeldekkers geheel verwoest. Êr wer den er acht beschadigd. De totale schade van deze grootste bomaanslag in Noord-ni^at hoog en duizenden woningen staan onder water. De 1 gen d lerwij w n windst. o o zo o ono n wnw wnw nnw o wnw windst. o „Het was één stuk onzin. Wij vestigen lop van c Konir nu eei persoi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis -3 13 1 -1 1 -10 -8 -0 13 2 2 -5 10 -1 4 8 8 W pun was voo digi F J i ÖC -1 -1 -2 -2 0 -2 3 12 GPV-fractievoorzitter Verbrugh heeft minister De Ruiter (van Justitie) gevraagd hem voorbeelden te geven van de „zeer uitzonderlijke gevallen”, die het volgens de bewindsman aanvaardbaar maken dat wordt afgeweken van en thans gelden de verbodsbepalingen inzake aktieve eu thanasie. Ook wil Verbrugh weten wat deze gevallen tot uitzonderlijk maakt en welke de gronden zijn, die een dergelijke afwijking toelaten. De bisschop vindt dat het aan de politici is om uit te maken of het ongeboren leven door middel van strafwet geving beter kan worden beschermd. Evenmin is BJuys- sen bereid homofielen de communie te weigeren. Wel bepleit hij net als Gijsen een pastoraal gesprek. Het is volgens hem erg belangrijk, in persoonlijke contacten met homofiele mensen over hun problemen te praten. Bluys sen is voorstander van de gulden middenweg. Ook over de oecumene heeft de bisschop geheel andere denkbeelden dan Gijsen. Bluyssen verstaat onder oecu mene niet een terugkeren naar de rooms-katholieke kerk, maar een samen zoeken, een samen onderweg zijn naar Jezus Christus. De kerken zijn in de loop des eeuwen De Japanse stad Nagasaki, die in 1945 door een atoombom werd vernietigd, heeft geprotesteerd tegen een ondergrondse kernproef die de Sovjet-Unie acht dagen geleden ten noorden van de Kaspische Zee i heeft gehouden. De schok werd waargeno- K1II men door een Zweeds observatorium9 sfeer en dat we niet meer in een open en eerlijk overleg op één lijn kunnen komen. Ook zakelijk is dat fout. Nu al is het soms uiterst moeilijk om uit te vinden wie eigen lijk voor wat verantwoordelijk is; men spreekt steeds maar over de achterban, en veel uitspraken worden gedaan naar die achterban. Het wordt een gevaar, wanneer men hoofdzakelijk voor de tribune uit spraken doet; men komt dan in een ont wikkeling die niet te stuiten is”, aldus dr. Dekker. Ook het argument van concurrentiever valsing slaat nergens op, vindt Van Com- menée. De overheidssteun is er niet op gericht dat Nederhorst met lagere prijzen zal komen dan concurrerende bedrijven. De overheidssteun is er alleen op gericht om verliezen uit het verleden weg te wer ken en een faillissement te voorkomen. O o windst. ozo o wnw windst. -4 0 verand n Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stébiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig zag voor f 349,- (Evt prijswijzigingen voorbehouden Volgens hem is de kerk naast Gods werk ook mensen werk. Iedere kerk maakt fouten, zei hij. Hij verklaarde dat de Nederlandse bisschoppen voor de moeilijke opgave staan gezamenlijk een weg te zoeken en gezamenlijk een lijn te wijzen in het geheel van visies. Overigens is hij zeer verontrust over de verdeeldheid binnen het bisschoppe lijk college. Die verdeeldheid, meent hij, is te wijten aan het verschil in beoordeling van de situatie, verschil in visie op de kerk en omgang met gelovigen. Bluyssen kantte zich tegen polarisatie in dit opzicht. Bluyssen is ervan overtuigd dat paus Johannes Paulus II zich graag op de hoogte zal willen stellen van de situatie in ons land, maar de bisschop gelooft niet direct in een eventueel ingrijpen van de kerkvorst. „Het is duidelijk dat mijn collega in Roermond de situatie te somber inschat, hoewel ook ik grote moeilijkheden, negatieve zaken en verkeerde ontwikkelingen zie”. Een buitenwijk van de Indonesische hoofdstad Jakarta is door een overstro ming getroffen die veroorzaakt werd door hevige regenval. Drie mensen hebben het leven verloren. Veel wegen staan onder water en de meeste telefoonlijnen zijn uit gevallen. In bepaalde delen van de stad staat het water tot twee en een halve meter f s ARNHEM (ANP). Bestuursleden van de Stichting Kritisch Faunabeheer heb ben zich geërgerd aan het feit, dat in het nationaal park „De Hoge Veluwe” on danks de winterse omstandigheden toet wordt gejaagd op groot wild. De herten en everzwijnen hebben het in tijden van vorst en sneeuw al moeilijk genoeg, zo menen zij. Weer in binnen- en buitenland O o o o o o o o ‘o ono o o Luchtmachtgeneraal B. D. Maurice Challe, de voornaamste leider van de Franse generaalsopstand van 1961 in het toenmalige Franse Algerije, is in Parijs op 73-jarige leeftijd overleden. Generaal I Challe werd na de opstand tot vijftien jaar *1— gevangenisstraf veroordeeld, maar kreeg in 1968 gratie. Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door bet KNMI: Van het zuidwesten uit lichte dooi met kans op neerslag en ijzel. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 0 tot 4. Minimum temperatuur omstreeks 0 graden. Maximum temperatuur om streeks 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. dan een miljoen pond. De bommen waren lebbc geplaatst door gewapende mannen die na x' 1 In Belfast is gisteravond een grote bom: £uid< aanslag gepleegd op het depot van déjoya gemeentebussen in Belfast. Daarbij zijn 25 jan Kritisch Faunabeheer acht de huidig» jacht „geen reclame voor het nationaal park”. Een goed jager blijft trouwens oft der deze omstandigheden thuis, aldus de stichting, die eraan herinnert, dat minister Van der Stee van Landbouw onlangs het verbod om te jagen op klein- en waterwild verlengde tot 31 januari. Een woordvoerder van het national park De Hoge Veluwe noemde de jacht gisteren een normale zaak. In Oostenrijk hebben de ongeveer 1.500 rechters en 200 openbare aanklagers ge dreigd in staking te gaan, als de regering hun eisen voor hogere salarissen niet in willigt. Zij stellen dat zij het slechter heb ben dan alle andere Oostenrijkse over heidsfunctionarissen. Het aanvangssalaris van een rechter in een kleine plaats is 10.000 schilling (ongeveer ƒ1.500) per maand. 16 17 ZONDAG 21 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.36 uur, onder 17.06 uur Maan op 00.53 uur, onder 11.54 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater uur en uur Hoogwater uur en uur MAANDAG 22 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.35 uur, onder 17.08 uur Maan op 02.01 uur, onder 12.23 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater uur en uur Hoogwater uur en uur i o o 0.1 o o, «5 Ë- 't

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2