HARDE CONFRONTA TIE IN ZUID-LIBANON ALARMKREET HOGE COMMISSARIAAT VN: Valk eist islamitische documentaire John Mitchell uit gevangenis Britse chaos neemt toe Speculaties in Bangkok Vietnamezen trekken terug t Aanslagen ter voorkoming uitzenden vertragen SALT toch republiek „Betrekkingen China-VS OE5 Saterdag 20 januari Verscheidene artillerieduels deer sta kingen Zware gevechten 'ingen in Gual- ninister e Zaken vervol- j vragen aking er 1.500 jers ge- ■egering niet in ter heb- ie over- ssalaris laats is 00) per leden inasie gratie toging i TO 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 4 (Van onze redactie buitenland) 99 I jming resische verstro- *rd door iben het n onder zijn uit- de stad re meter n onder iproef in 1945 jd, heeft grond se it dagen ;che Zee largeno- ium9 GENÈVE. Het Hoge Commis- ïtwikke- ariaat van de VN voor de Vluch- uropese elingen (UNHCR) heeft gisteren kunnen ille landen opgeroepen meer geld lh®llene Seven voor de verzorging van - |e vluchtelingen wier aantal, l'1 5>. 'ooral in Afrika, Latijns Amerika indao!n Azië voortdurend toeneemt. aj voor de vluchtelingen in >te bom: Zuidoost-Azië moet 16 miljoen van dejoiiar meer opgebracht worden Er^wer ^an aanvanhelijk was voorzien. schade Noord-, Geen geld genoeg vluchtelingen voor John Mitchell en ationaal de jacM Een woordvoerder van het Hoge Com- nissariaat deelde mee dat de aangesloten LONDEN (UPI/AFP/DPA). Gisteren was nog niets te merken van een versoepeling van de strategische blokkade van bedrijven, havens en routes in het Verenigd Koningrijk door stakende vrachtwagenchauffeurs. Voor begin volgende week dreigt nu een nieuwe golf van 24-uurs-stakingen door pakweg 1,1 miljoen vuilnismannen, personeel van gemeentereinigings-, riolerings- en waterbedrijven, verpleegsters en telfs doodgravers. De Londense ambulancechauffeurs leg gen dit weekeinde het bijltje er bij neer, terwijl het bedienend personeel van de Carter verklaarde dat de Sovjet unie officieel had laten weten dat het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met China niet de oorzaak van de vertraging bij het sluiten van het Salt-akkoord is. De Amerikaanse pre sident en zijn adviseurs hebben ech ter de indruk dat dit wel het geval is. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Militaire waarnemers in Bangkok achten het mogelijk dat Viet nam onder internationale politieke druk zijn troepen uit Cambodja aan het terug- trekken is. Ze leiden dit af uit het feit dat de sterk uitgedunde, gedesoriënteerde, re geringsgetrouwe troepen desondanks erin zijn geslaagd hun offensief te beginnen in zes gebieden tegen de pro-Vietnamese troepen. De 65-jarige Mitchell was de laatste der 25 in deze zaak veroordeelden. Bob Halde man en John Ehrlichman. die tezelfdertijd als hij waren veroordeeld wegens tegen werking van de justitie, zijn in december en april 1978 in vrijheid gesteld Kampat en op het eiland Koh Kong in de Golf van Thailand. Ook in andere Iraanse steden werd be toogd. De demonstraties waren georgani seerd door de sji'itische hiërarchie, vooral om te bewijzen dat de bevolking een isla mitische republiek wil. den van eer heb- ït in het we” on- len toet lerten en len van noeg, zo Maurice van de 1 in het 'arijs op leneraal ien jaar ir kreeg ti heeft jvraagd Ie „zeer volgens maken gelden leve eu- ten wat aakt en rgelijke De waarnemers menen dat doordat de Vietnamese troepen een terugtrekkende beweging maken, het voor de loyale eenhe den mogelijk is geworden zich uit de om klemming los te maken en in de aanval te gaan. Er zijn, volgens de militaire analysten, geen directe aanwijzingen, maai; ze vinden het wel opmerkelijk dat in de afgelopen dagen de Vietnamese luchtmacht een be langrijke rol is gaan spelen. Westerse di plomaten in de Thaise hoofdstand geloven dat als het vermoeden van de waarnemers juist is, Hanoi bezweken is onder de inter nationale druk. In de Verenigde Naties hebben niet-gebonden landen in een reso lutie de Vietnamese interventie (zonder echter dat land te noemen) veroordeeld en de onmiddellijke en totale terugtrekking geëist. Ook de ASEAN-landen (Thailand, Sin gapore, Maleisië, Indonesië en de Filippij nen) hebben daarop aangedrongen en heb ben in een gemeenschappelijk communi qué vorige week in Bangkok verklaard dat zij niet met Hanoi wensen te praten over vrede en veiligheid in Zuidoost-Azië zo lang in Cambodja buitenlandse troepen zijn. De Thaise premier Kriangsak Choma- nan. die op het ogenblik in Japan is voor In tegenstelling tot Haldeman en Ehr lichman is Mitchell Richard Nixon tot nu toe trouw gebleven. Hij heeft de meeste tijd in de gevangenis doorgebracht met schrijven aan een boek. MONTGOMERY (AFP). John Mit chell, de Amerikaanse oud-minister van Justitie onder Richard M. Nixon, is don derdag ontslagen uit de gevangenis op de militaire basis Maxwell in Alabama, na negentien maanden te hebben uitgezeten voor zijn aandeel in het Watergate-afluis- terschandaal. De gevechten tussen de loyale troepen en de eenheden van de nieuwe machtheb bers in Phnom Penh worden onder meer geleverd bij de plaatsen Nimit en Sisophon aan de Thais-Cambodjaanse grens in de noordoostelijke provincies Ratanakiri en Mondokiri en verder naar het zuiden bij Kompong Son. de enige haven van Cam bodja, die inmiddels weer in handen is van de pro-Vietnamese troepen, maar die weer wordt belegerd door loyale troepen, bij Washington en Moskou staan op het punt het Salt-2 verdrag te sluiten, waarna Carter president Brezjnjev voor een bezoek aan de VS zal uitno digen. markt in Jeruzalem. De Palestijnse organisaties „Fatah” en „Saiqa eisten de verantwoordeiljkheid voor de explosie op. De Israëlische gecombineerde infanterie-, luchtlandingsartil- lerie- en luchtaanval valt ook samen met het diplomatieke overleg in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties teneinde het mandaat van de VN-troepenmacht in Zuid-Libanon (Unifil) te verlengen. Het mandaat liep afgelopen nacht af. Bovendien vindt het escalerende geweld tussen Palestijnen en Israeli’s juist plaats op het moment dat Alfred Atherton, de speciale Amerikaanse afgevaardigde, in Israel is in een poging de impasse in het Egyptisch-Israelische vredesoverleg te doorbre ken-, en terwijl de Palestijnse Nationale Raad (parlement) in Damascus in zitting bijeen is. De Israeli's vielen gisteren in Zuid-Libanon de dorpen Ar- noun en Aishiyeh aan. Onze correspondent in Beiroet, Rienko Wilton, meldt dat deze dorpen buiten het yN-gebied liggen, ten noorden van de rivier de Litani, en dat er Palestijnse militaire eenheden waren gevestigd. Waarschijnlijk om het maken van slachtoffers onder de burgerbevolking te rechtvaardigen, ga- “ven de Israeli’s na de aanval toe dat er hard gevochten was, met name in Aishiyeh, in dichtbevolkte streken. Hoewel er Syrische eenheden van de „Arabische vredes macht’’ vlak bij Aishiyeh zijn gelegerd, kwamen die niet tussenbeide. Het eiland wordt, naar verluidt, verde digd door ongeveer duizend Khmer-mari- niers. De Khmer-manne zou beschikken over honderd kleine, bewapende patrouil leboten en treilers. uitgerust met mortie ren en machinegeweren. Koh Kong is van grote strategische waarde. Vanaf het ei land heeft men overzicht op alle bewegin gen in de schepen naar de westkust van Cambodja. Anderzijds kan men vanaf het eiland ook de guerrilla-eenheden, die ziclT hebben teruggetrokken in Thailand, be voorraden met door China aangevoerde wapens. oename g om te ngeveer was dit luizend, ca 1.300 laar een landen Canada, •ika en wordt dat er nog meer zullen volgen. Mozambique: uit Rhodesië-Zimbabwe zijn zeker 10.000 mensen naar Mozambi que gevlucht. Hun hervestiging is bijzon der moeilijk in verband met de invallen van de Rhodesische strijdkrachten. Soedan: meer dan 10.000 mensen zijn uit de ..Hoorn van Afrika gevlucht, in het bijzonder uit Eritrea. Soedan heeft in dit verband steun van het Hoge Commissari aat nodig. Thailand: in de afgelopen drie maanden is het aantal vluchtelingen uit Indochina, speciaal Cambodjanen en Laotianen.' van 115.000 tot 139.000 gestegen. Het Hoge Commissariaat helpt de Thaise autoritei ten al. maar meer hulp is noodzakelijk Zaïre: Het Hoge Commissariaat ver strekt hulp aan circa 110.000 mensen die uit Zaïre zijn gevlucht of al naar dit land teruggekeerd zijn als gevolg van de recen te amnestie. Het hulpprogram heeft al, ruim 11 miljoen dollar gevergd, maar er is nog meer geld nodig De regering van Hong Kong zal intussen de ongeveer 3.380 Vietnamese vluchtelin gen aan boord van het vrachtschip „Huey Fong" toestaan aan land te gaan. Het schip, dat vier weken op de rede van Hong Kong had gelegen, lichtte gisteravond het anker en voer naar het eilandje Kau yi Tshoea. even ten westen van het eiland Hong Kong. Volgens een regeringsverklaring zal de stroom vluchtelingen door de immigratie dienst worden verwerkt aan boord van drie lichters langszij de „Huey Fong’ KARLSRUHE (AP). De Westduitse procureur-generaal Kurt Rebmann stelt een onderzoek in naar de bomaanslagen donderdagavond op twee regionale tele- visiezendmasten. Hij vermoedt dat deze bedoeld waren om de uitzending van een documentaire te verstoren, die de Duit sers moest voorbereiden op de Ameri kaanse televisieserie „Holocaust”, welke de jodenvervolging tot onderwerp heeft. TEHERAN (DPA/UPLRTR AFP). Ze ker anderhalf miljoen mensen hebben gis teren op vreedzame wijze betoogd in het centrum van Teheran en bij acclamatie de vorming van een islamitische republiek en de permanente verbanning van de sjah geëist. WASHINGTON (Reuter/DPA). President Carter van de VS heeft verklaard te geloven dat het aankno pen van diplomatieke betrekkingen van de VS met China mogelijk toch het sluiten van een Salt-2 verdrag (ter beperking van strategische wa pens) tussen de VS en de Sovjet-Unie vertraagd hebben. De radio van de Rode Khmer bericht dat guerrilla-eenheden ook actief zijn in de buitenwijken van Phnom Penh. Het stati on zendt volgens militaire waarnemers uit van een plaats ergens in Zuid-China. De Khmer-radio berichtte verder dat de poli tieke en militaire machinerie van de Khmer nog functioneert. De naar Peking gevluchte tweede man in de ten val gebrachte regering van Pol Pot. leng Sary, schijnt weer naar Cambodja te zijn teruggekeerd. Sary, zo hebben diplo maten in Peking opgemerkt, ontbrak bij een banket dat was aangericht ter gelegen heid van de oprichting van het Cambod jaanse Revolutionaire leger Hij kwam vo rige week vrijdag in Peking aan. nadat hij door een Thaise helikopter was opgepikt uit een belegerde stad met ver van de Thaise grens. Sary verklaarde eerder deze week tegen over diplomaten dat hij weer snel naar Cambodja zou teruggaan. Hij arriveerde in Peking via Bangkok en Hongkong, maar vertelde niet hoe hij naar Cambodja zou terugkeren Vijfentwintig minuten nadat de docu mentaire ..Endlösung' was begonnen, raakte de 280 meter hoge zendmast van Waldesch, bij Koblenz, door een explosie onklaar. Hierdoor konden duizenden kij kers in het zuidwesten van de Bondsrepu bliek de documentaire over de nazi-plan- nen voor de uitroeiing van de joden niet volgen. Ongeveer 40 minuten later bescha digde een tweede ontploffing ëlectriciteits- en zendkabels bij een PTT-installatie in Norttuln. ongeveer 15 kilometer ten wes ten van Munster. Deze laatste aanslag leek eveneens ge richt op een nabijgelegen televisiestation, aldus de politie, dat de uitzending echter ongestoord kon voortzetten. In het programma werden beelden ge toond van concentratiekampen tijdens en vlak na de tweede wereldoorlog, alsmede scenes‘uit de televisieserie en interviews met joodse en Poolse overlevenden. Rebmann zei een onderzoek in te stellen. „Wij hebben het vermoeden dat de aanslag voorbereid en uitgevoerd is door leden van een terroristische bende met rechts-radi- kale doeleinden zo zei hij. Westduitse neo-nazi s. waarvan in de Bondsrepubliek verscheidene splinter groeperingen bestaan, beweren dat de jo denvervolging een verzinsel is en ontken nen dat miljoenen mensen, onder wie 6 miljoen joden, in concentratiekampen om. Gedurende de gehele dag zijn er verscheidene artillerieduels geleverd. De Israeli's beschoten Palestijnse stellingen. Pales- tijns^ beschietingen op Israel werden verder niet gemeld, wel op de door Israel gesteunde christelijke enclaves in Zuid- Libanon. Volgens Israëlische opgaven zijn er bij de actie van donder dagnacht zeker 25 Palestijnen gedood; lanceerinstallaties voor Katjoesj^ra-raketten en artilleriestellingen werden vernietigd. De actie werd door minister van Defensie Weizman en opperbe velhebber Etan een compleet succes genoemd. Beiden kondig den aan dat Israel overal waar mogelijk en wenselijk door zou gaan de Palestijnen te treffen. De Israëlische aanval, de grootste sinds de invasie in Zuid- Libanon in maart '78, kwam nog geen 13 uur nadat 12 Israeli s gewond waren geraakt als gevolg van een bomexplosie op een luchthaven Heathrow vannacht al gestopt is met werken. Tekorten met grote verschillen van plaats tot plaats bestaan inmiddels in het land vooral aan eieren, boter, margarine, wasmiddelen, diepvriesprodukten en in mindere mate aan suiker. Lichtpunt was dat de voorziening ge neesmiddelen en andere medische beno digdheden beter bleef lopen dan aan het begiïi van de week werd gevreesd, terwijl waarschijnlijk zondag de levering van wa ter voor ruim 1 miljoen mensen in het noordoosten van het land zal worden her vat, nadat een loonakkoord is bereikt. Donderdag had premier Callaghan na overleg met de grote vervoersvakbond TGWU besloten met de afkondiging van de noodtoestand te wachten om eerst te zien of de 100.000 stakende en postende vrachtwagenchauffeurs alsnog gevolg zouden geven aan de nieuwe gedragscode van hun bond, waardoor zij in het bijzon der de levering van levensmiddelen en voedermiddelen voor vee, farmaceutische produkten en brandstof niet mogen ver hinderen. Maar de chauffeurs gaven giste ren nog geen krimp. De werkgeversorganisatie CBI waar schuwde gisteren de regering dat de indus trie tengevolge van het ontbreken van vol doende grondstoffen zodanig zal worden verlamd, dat het aantal mensen die naar huis moeten worden gestuurd, snel zal stijgen. De regering verklaarde dat als er begin volgende week geen einde komt aan j de blokkade zij de noodtoestand zal afkon digen, wat onder meer betekent dat het leger zal worden ingeschakeld voor het vervoer van belangrijke goederen, zoals levensmiddelen. In elk geval zullen, zo verklaarde minis ter van Binnenlandse Zaken, Merlyn Rees, gisteren, ambulances van het leger voor spoedgevallen gaan rijden als het ambu lancepersoneel in Londen zelfs daarvoor in staking gaat. Op de massabetoging in Teheran werd een resolutie van tien punten aangenomen, die beantwoordt aan de eisen van de sji'i- tenleider Ayatollah Khomeini. Behalve vorming van een islamitische republiek wordt in deze resolutie de afschaffing van de „met geweld ingestelde monarchie” verlangd. Buitenlandse mogendheden worden gewaarschuwd voor inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Iran. De regering-Baktiar moet verdwijnen en een revolutionaire overgangsregering moet het land besturen tot er nieuwe ver kiezingen gehouden worden. Alle wetten dienen-gebaseerd te zijn op de leer van de Islam. Khomeini zei in een vraaggesprek met de Franse televisie dat de massabetogin gen in Iran neerkomen op een „nieuwe en spectaculaire beslissing van het volk”. Hij verwierp de stelling dat de volksbeweging in Iran in strijd is met de grondwet. Ille gaal. aldus Khomeini, was destijds al de machtsovername door de sjah. De sji’iten- leider riep het leger opnieuw op zich bij het volk aan te sluiten. Hij noemde geen datum voor zijn terugkeer naar Iran. „Ik ga terug als ik dit nuttig acht”, zo zei hij. De betogingen zijn over het algemeen vreedzaaam verlopen. Tot een handge meen tussen „Islamieten en communisten zou het gekomen zijn in de steden Zahe dan, Kermansjar en Sanandaj. Boven de mensenzee in het hartje van Teheran dein den met bloemen versierde portretten van Khomeini. Kreten als „de overwinning is nabij" en ..Khomeini, je bent het licht van mijn ogen" waren niet van de lucht. In spreekkoren werd de sjah een „verrader” genoemd, het „imperialisme uit oost en west" veroordeeld en het vertrek uit Iran van de „Yankees" geëist. Buitenlandse verslaggevers werden be groet meteen „welkom in Khomeini-land”. De grote protestmars in de binnenstad van Teheran ging over een traject van rond veertien kilometer. Militairen waren niet te bekennen. Van doorgaans betrouwbare bronnen in Dezful. een stad in het zuidwesten van Iran, is vernomen dat daar sinds woens dag. de dag waarop de sjah het land ver liet. minstens 20 mensen zijn doodgescho ten door troepen die trouw aan de sjah zijn gebleven. De militairen dwongen burgers „lang leve de sjah" te roepen. De afgelopen twee dagen zouden er in Dezful en de stad Ahvaz 37 mensen de dood hebben gevon den. De kans is zeker niet uitgesloten dat de troepen die de sjah door dik en dun blijven steunen zullen aansturen op de anarchie. In zijn vraaggesprek voor de Franse televisie verklaarde Khomeini, de aartsvij and van de sjah, voorts dat zijn volgelin gen langs wettige weg of via de druk van de publieke opinie aan de macht zullen komen. Hij ontkende met nadruk dat de door hem geïnstalleerde of gesteunde re gering een „terugval" in de middeleeuwen voor Iran zou betekenen. Wij stemmen in met de moderne beschaving, aldus de sji’i- tenleider. „Het was de sjah die de reactie opriep, van onze jonge mensen heroine- verslaafden maakte, de corruptie bevor derde en de prostitutie meer kansen gaf." Khomeini bevestigde dat hij het lid van de regentschapsraad Teherani alleen dan zal ontvangen als deze zijn lidmaatschap opzegt en de regentschapsraad als illegaal brandmerkt. iet Bolk igen een F ou zijn. andere In de iet leger resident, e macht (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, BEIROET. De Israëlische stadjes Kiriat Shmoneh en Naharia werden gistermiddag en -avond door Palestijnse artillerie met raketten beschoten. Er viel één gewonde, maar er werd weinig schade aangericht. Vanuit Israëlische stellingen werd het vuur beantwoord. Voor het Israëlische legercommando was het Palestijnse raketvuur een verwachte reactie op de Israëlische aanval van de nacht daarvoor op Palestijnse bases in Libanon. besprekingen met zijn Japanse ambtge noot Ohira, verklaarde in Tokio dat het „wel heel duidelijk is dat Hanoi de Cam bodjaanse rebellen steunt". Hij zei verder dat als de oorlog zich naar zijn land zou uitbreiden. de buitenlandse strijdkrachten op krachtige tegenstand moesten rekenen. Op de steun van de Verenigde Staten kan Kriangsak rekenen. President Carter verklaarde gisteren op een persconferen tie dat hij de Thaise premier, die volgende maand een bezoek zal brengen aan de VS. wat de veiligheid van zijn land betreft zekerheid zal geven. Carter waarschuwde Vietnam en de Sovjet-Unie de integriteit van Thailand niet te bedreigen. In, dat verband zei hij dat de militaire sterkte van de VS gelijk is, zo niet groter, dan die van de Sovjet-Unie. Bij de Amerikaanse regering en overi gens ook bij de ASEAN-landen leeft de bezorgdheid dat Vietnam, dat nu zowel Laos als Cambodja beheerst, zal proberen zijn invloed naar Thailand uit te breiden. Men verwacht dat Hanoi om zijn doel te bereiken, niet, zoals in Cambodja, zal over gaan tot gewapende interventie, maar ge bruik zal maken van subversie en infiltra tie via de lokale communistische partijen. huidig* ationaal vens onf aldus de minister angs het aterwild de totale behoeften 115 miljoen dollar no dig is. De situatie in diverse delen van de we reld is als volgt: Angola: uit veiligheidsoverwegingen moesten vluchtelingen uit Namibië ver plaatst worden naar een gebied op rond 600 kilometer van de grens tussen Angola en Namibië. Voor deze operatie is extra geld nodig. Bangladesj en Birma: 36.000 van de 200.000 Birmaanse vluchtelingen in Bang ladesj zijn naar hun land teruggekeerd. De rest zal weldra volgen. Deze operatie kost minstens 15.5 miljoen dollar. Botswana: in de afgelopen maanden is het aantal vluchtelingen uit Rhodesië-Zim- babwe van 12.000 tot 19.000 gestegen. Ver wacht wordt dat deze uittocht uit Rhodesie zal voortduren. Honduras: het Hoge Commissariaat is bezig met de hervestiging in dit land van 7.500 Nicaraguanen. Maleisië: 50.000 Indochinezen zijn per boot naar Maleisië gevlucht. Verwacht Dne Palestijnen verloren bij de Israëlische aanval het leven, toen hun landrover werd opgeblazen. Op de foto de trieste resten. n Ethio- op meer antjen tOf dusver pas 46 miljoen dollar n waren lebben toegezegd voor het hulpprogram- “^na dat de hele wereld moet bestrijken en hadden lat begroot is op 87,8 miljoen dollar. Intussen is gebleken dat voor dekking van *0* v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3