Achter de westkant van de Oranjestraat Klarinet-ensemble komt Vrouw en werk zakennieuws J als thema tot kundig samenspel in Vrouwencafé VLAAMSE BARD MIEL COOLS rs Be volkingsaantal in Velsen loopt nog steeds terug ZANG ZONDER OPSMUK VAN Velsen neemt deel aan overleg over strandbeheer DIJKMAN B.V. Geslaagden voor cursus eerste hulp bij rampen Koffieochtend m het buurtcentrum Zeewijk int Nederlandse casino’s trokken meer bezoekers ft .os VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG 2 O 19 7 9 JANUARI 4 -1 r 1 Ijk Vergeten groep Minder vrouwenoverschot komt met heel veel muziekinstru menten in de voormalige kerk Rozengracht 148, Amsterdam Miljoenenzaak Ingetogen liedjesprogramma in Huize Scheijbeeck (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Langzaam maar zeker lijkt er schot te komen in de renovatie- en nieuwbouwproble- matiek van Oud-IJmuiden. Hoe wel de gemeentelijke instanties en de bewoners van de buurt nog op tal van punten verschil van me ning hebben over de wijze waarop er moet worden gerenoveerd en gebouwd is nu toch een stadium bereikt waarop zaken, die jaren lang als „plannenmakerij” ge kwalificeerd werden, wat concre ter vorm gaan aannemen. Aan het gebied van Oud-IJmuiden be grensd door Koningsplein en Oranjestraat ligt nog een stukje oud-IJmuiden. De buurt ingeslo ten door Oranjestraat, Bik en Ar noldkade en Kanaalstraat. Domi nerend zijn er de vervallen bouw sels die ooit dienst deden als koel huizen. Maar tussen die ruïnes wonen mensen. LEDENVERGADERING „WIJKEROOG“ G S3 WW I tl” j 10 uur ds. H. De Kanaalstraat. Een op maat gesneden decor voor een misdaadfilm. rW m»* Het uiterst westelijk deel van oud-IJmuiden waarvan de bewoners zich, hopeloos in de steek gelaten voelen. (ADVERTENTIE) Zie de rubriek muziekinstrumenten ndag 10 in Wijn- id 17,50 GEMMA COEBERGH - - Verder wordt gepraat over sociale verze keringen, parttime werk en kinderopvang. De vraag wat doet de vakbond voor vrou wen zal ook aandacht krijgen. Het Vrouwencafé is open vanaf half negen. De bijeenkomst wordt gehouden in buurthuis De Brulboei aan de Kanaal straat in IJmuiden. rstkerk: uur en Heems- 119 uur raat 62, igdienst ferlaan, lur zon- satiesa- eocrati- ring. n, zater- 5.15 uur; t, zater- 10 en 18 J. Kors renhoff Maer- 10 uur isstraat, m 11.30 eg, 9.30 ir ds. C. O uur uur VELSEN. Het Velsense schildersbe drijf J. G. Bresser en Zn. b.v. bestaat zestig jaar. Ter ere van dit jubileum is vrijdag middag in het bedrijfspand aan de Velser- burch in Velsen-Zuid receptie gehouden. Diezelfde mensen is het niet ontgaan dat na jarenlange inspanningen en strijd het „andere” oud-IJmuiden er toch in is geslaagd een klein beetje perspectief te creëren in de ondoorzichtbare problema tiek die verbonden is aan het verkrijgen van een stukje levensruimte. Daarom wil len die IJmuidenaren zich aansluiten bij het Wijkcomité Oud-IJmuiden. zich laten voorlichten door de actiegroep „Spijkers met Koppen” en advies inwinnen van het LOS (Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing.) De opleiding is noodzakelijk omdat elke gemeente een rampenplan moet opstellen en in geval van nood terzakekundige men sen in moet kunnen zetten. Het Rode Kruis, dat de cursus organiseerde, hoopt in het najaar weer een dergelijke opleiding te starten, EHBO’ers die geïnteresseerd zijn kunnen inlichtingen inwinnen bij me vrouw R. van de Berg, Schiplaan 584, IJmuiden. (Tel. 11326). VELSEN. Het bevolkingsaantal van Velsen is ook in 1978 teruggelopen: van 62.465 in januari tot 61.735 eind december. De teruggang van totaal 730 personen is, aldus de gemeente, opnieuw te wijten aan een groot vertrekoverschot. Tegenover de 1798 personen die in Velsen kwamen wonen, vertrokken totaal 2633 Velsena- fen naar elders. Dat zegt Yvonne Molhoek die als woord voerster van de initiatiefnemers de onvre de vertolkt die er leeft in de wijk waar zij zelf woont en leeft. „Natuurlijk zijn er mensen die het alle maal niet zo noodzakelijk vinden. Dat zijn meestal bewoners met kleinere bedrijfjes waar zij zelf boven wonen. Die hebben,” aldus Yvonne, „de angst dat hun nering in gevaar komt. Begrijpelijk maar wat het zwaarst weegt, moet het zwaarst hangen.” woonwijk zal worden waarvan de bewo ners enig woongerief kunnen verwachten. Een veelgehoorde uitgesproken vrees in deze buurt waar momenteel veel kleine industrieën en handelsbedrijven floreren is dat men bang is, dat het uiteindelijke lot van de wijk ligt opgesloten in de ondui delijke plannen voor een Voorhaven. Oud-IJmuiden aan de westkant van de Oranjestraat probeert zich op dit moment bezig te ontworstelen aan de steeds wur- gender greep van onduidelijkheid. De ver wachtingen zijn niet hoog gespannen, „maar”, zo zegt Yvonne Molhoek, „als we niets doen kunnen we dat onszelf straks alleen maar verwijten. En er is in heel Velsen geen grotere nood dan juist in onze buurt.” De koffieochtend begint om half tien. Buurtcentrum Zeewijk is gevestigd aan de Dennekoplaan 289 in IJmuiden. Het programma voor de koffieochtend op 31 januari is het thema kinderen en seksuele voorlichting. Hierover zal iemand van de N.V.S.H. (Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming) een praatje houden. Deze koffieochtenden zijn voor ieder die er even uit wil, een kop koffie wil gaan drinken, een praatje wil komen ma ken, rustig even zonder kinderen. Aparte peuteropvang is aanwezig. Tijdens de woensdagochtend kunnen de gasten zelf spulletjes meebrengen als ruil waar, maar ook kan tegen geringe vergoe ding worden gekocht. Als ruilwaar kun nen worden ingebracht planten, kinder speelgoed, boeken, stekjes, grammofoon platen, affiches en spelletjes. IJMUIDEN. Op woensdag 24 januari start in het buurtcentrum Zeewijk een serie koffieochtenden. Deze eerste bijeen komst wordt met een ruilmarkt gecombi neerd. SCHIPHOL. De beide casino’s in Ne derland hebben vorig jaar meer bezoekers getrokken dan in 1977. In het afgelopen jaar kwamen er 698.677 gasten, wat neer komt op een stijging met 6,32 procent. Dit schrijft „Tableau”, het personeels blad van de stichting Casinospelen, in het jongste nummer. Het casino in Zandvoort registreerde vorig jaar een bezoekersaan tal van 406.315, ruim 133.000 meer dan in 1977. Het Valkenburgse casino ontving in 1978 292.000 bezoekers, ruim 105.000 meer dan het jaar daarvoor. Beide casino’s wer den vorig jaar door 138.817 buitenlan ders bezocht. Dit jaar wordt in Schevenin- gen het derde Nederlandse casino geo pend. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en niet herkiesbaar de heren A. Molenaar en A. Wernke. Het bestuur stelt voor in de vacatures te laten voorzien door de heren A. Zwerver en J. H. Klaarhamer. De heer L. de Wit zal worden voorgesteld als inko per om in de bestaande vacature daarvan te voorzien. Volgens bestuursvoorstel zal de huidige bouwcommissie met de heren A. Vergers, Beverwijk en J, Verkerk, IJmuiden wor den herbenoemd en wordt de tuincommis sie samengesteld uit de heren A. Wernke en P. Metselaar te Velsen-Noord, J. Twic- kler te Beverwijk met aanvullig van de heer A. P. Eyman uit Velsen-Noord als secretaris. Van groot belang zijn de besprekingen inzake de volgend voorjaar aan het huidi ge complex toe te voegen 140 nieuwe tui nen, waarvan de zustervereniging te Sant poort 29 tuinen zal krijgen toegewezen. De wachtlijst van adspiranttuinders bij Wij- keroog telt 120 mensen. it, zater- 0 en 18 Arends- 10.30 en i, zater- .30 uur; aterdag «1) voor i-Noord )044 (te- uur ds. ven. nanuel- ir ds. L. s. G. A. t 117, 9 r ds. D. VELSEN. Woensdag 17 en donderdag 18 januari hebben 22 kandidaten uit de gemeente Velsen het examen EHBR (Eer ste Hulp Bij Rampen) afgelegd, 19'van hen zijn daarvoor geslaagd. Het zijn de dames A. de Boer, A. Beijer, J. Brink, J. Castri- cum, P. Hoekstra, W. Nijman, H. Selser, J. van de Tuin, E. Visser, L. Winter en Y. Konings en de heren A. Eveleens, H. Hel frich, J. Hoogendijk, A. de Jong, T. Mooij, R. Tierolf, G. Vlieland en H. Schipper. De kandidaten waren allen lid van de Rode Kruis Colonne of van een EHBO-vereni- ging. Van de zijde van de gemeente is diezelf de westpunt van oud-IJmuiden een pro bleemgebied waar men nauwelijks raad mee weet. Het merendeel van de grond behoort aan het Rijk. Wil men overgaan tot sloop van de obstakels die ooit als vries huizen floreerden dan zal de gemeente op z’n minst met een duidelijk bestemmings plan op de proppen moeten komen. Maar het is geen geheim dat de overdracht van de grond, de sloop van de macabere bouw sels en alle voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van betaalbare wonin gen een miljoenenzaak gaat worden. Een miljoenenzaak die het eigenlijk onmoge lijk maakt dat de buurt tussen Kanaal straat en Bik en Arnoldkade ooit nog een BEVERWIJK. „Komt er een Hollan der naar Lourdes, gooit-ie een gulden in de collecteschaal en zie, ’t mirakel is reeds geschied”. Miel Cools knijpt z’n ogen tot spleetjes, produceert een scheve glimlach, laat een veelbetekenende stilte vallen en zegt uiteindelijk: „Toch hou ik van die Hollanders - ze hebben ’t zo nodig”. De Hollanders, verzameld in de theater zaal van Huize Scheijbeeck, grinniken. Ze kunnen wel waardering opbrengen voor de bespiegelingen van de Vlaamse trouba dour („gastarbeider dus eigenlijk”) Miel Cools, die hen met z’n gevarieerde reper toire aan Nederlandstalige luisterliedjes gisteravond op uitnodiging van de Stich ting Theater Beverwijk ruim drie uur lang wist te boeien. Het solo-programma van Miel Cools, de uit Hasselt afkomstige bard die nu al weer een jaar of acht behalve de Belgische ook de Nederlandse kleinkunsttheaters afreist, wordt gekenmerkt door een sfeer van in getogenheid: wat dat betreft had de zanger zich voor z’n optreden in het Beverwijkse geen betere entourage kunnen wensen dan de verstilde luister van Huize Scheijbeeck, van welk buiten de barokke theaterzaal - zo bewees Cools opnieuw - ook zonder microfoon of andere technische hulpmid del prima te gebruiken is. Sober maar zuiver, perfect aansluitend 14,80 12,60 56,50 57,70 ’0,50 0,75 Kerk- celstein, was men toch overwegend met de initia tiefnemers van mening dat er een halt dient te worden toegeroepen aan het oud- IJmuiden dat langzaam maar zeker ver paupert zonder dat iemand zich daarom bekommert. Het probleem in dat deel van oud-IJmui den waarvan de bewoners zich zo langza merhand als „vergeten groep” gaan be schouwen hebben een paar woonwensen die in weinig opzichten verschillen van de wensen van de bewoners die ressorteren onder het Wijkcomité Oud IJmuiden. „Woningen die daartoe in aanmerking komen zouden moeten worden gereno veerd. De obstakels en ruïnes op het ge bied dat toebehoort aan het Staatsvissers- havenbedrijf moeten zo snel mogelijk wor den gesloopt om op diezelfde plaatsen wo ningen te bouwen. En natuurlijk zal er aandacht moeten worden geschonken aan een stukje groenvoorziening en een plaats je voor de jeugd om te spelen. VELSEN. Vrijdag 26 januari houdt het Vrouwencafé Velsen een nieuwe the- maavond. „Vrouw en werk” is deze keer het onderwerp van gesprek. Hilde de Haan, medewerkster van het FNV komt spreken over de onderwerpen de werkge legenheidssituatie van de getrouwde vrouw, de gescheiden vrouw, de oudere en jongere ongetrouwde vrouw en de wedu we. bij de accommodatie, is de wijze waarop Cools zichzelf op één van zijn twee Spaan se gitaren begeleid; sober doch ontegen zeggelijk doeltreffend is ook de manier waarop hij z’n liedjes aan elkaar praat. De introducties zijn soms van een bijna lite rair gehalte, nooit uitbundig, maar altijd wat introvert gepresenteerd en voorzien van wijsgerige, relativerende uitsmijters. Heel fraai is bijvoorbeeld de tekst waar mee hij een lied over zijn grootvad^aan- kondigt. Van spitsheid getuigt ook het zin netje waarmee hij het aardige duivenlied (op tekst van Ed Leeflang) bij z’n publiek aanbeveelt: „In dit liedje komen wat schui ne woorden voor - als iemand daar aan stoot aan neemt is ’m dat van harte ge gund”. Miel Cools hoort niet tot die mensen die ’t in het leven allemaal zo zeker weten. Hij houdt liever een slag om de arm en laat dat ook in z’n liedjes (op teksten van onder meer Leeflang, Ernst van Altena, Willem Wilmink, Peter Goemans en Fred Dannen- burg) tot uitdrukking komen. Zo ontstaat een afwisselend programma met een ko mische, gevoelige, serieuze en kritische noot, waarnaar het goed luisteren is. Ik hield er tenminste, zonder nou direct tot in het diepst van m’n ziel geraakt te zijn, best wel een tevreden gevoel aan over. JOKE DIEBEN-FRERICHS En wat meer is: muziek die speciaal voor dit kwartet is geschreven, waaruit blijkt dat de vier executanten Marcel Hanssens, Jacques d’Hondt, Albert Roland en Geor ge Dekerpel genoeg in hun mars hebben om inspiratie te bieden aan hun compone rende landgenoten. Wanneer je het kundige en dikwijls zelfs virtuoze spel van dit viertal hoort lijkt het vanzelfsprekend dat dit ensemble (in 1960 opgericht door Marcel Hanssens) veel suc cessen heeft geboekt in en buiten Europa en ook reeds een zestal grammofoonplaten heeft volgespeeld. En als de muziek die in Velsen op het programma stond een graadmeter is voor het gehalte van hun repertoire, dan belooft dat heel wat. Het idioom waarin de gespeelde werken vorm hebben gekregen valt te omschrijven als gematigd modern, waarbij de tonaliteit nergens wordt verlaten. Dat betekent al lerminst dat de composities onorigineel waren. Wat dat betreft gooide voor mij Jean Absil met zijn vierdelig Quatuor de hoogste ogen, omdat hier een interessant evenwicht was bereikt tussen zaken als harmoniek, ritme en een gevarieerd ge bruik van de vier instrumenten (een Es-, twee Besklarinetten en een basklarinet). Het meest geavanceerde werk in dit ge heel was Pyrogravures van Frederik van Rossum, die echter anderzijds voor beken de geluiden zorgde met steeds terugkeren de, Stravinski-achtige toonrepetities. De Legende van Marcel Poot leverde met af wisselend lichtvoetige en zangrijke thema tiek de meest „mooie” muziek, terwijl het kwartet van Willem Pelemans opviel door een veelvuldig gebruik van chromatische reeksen. Twee goed geplaatste punten van ont spanning zorgden voor een juist tegen wicht waardoor werd voorkomen dat men oververzadigd raakte van de dikwijls com plexe samenklank. Hongaarse volkslied- bewerkingen van de musicoloog Ferenc Farkas en een als „pop-art” aangekondig- de potpourri van swingende melodieën gingen er tenminste bij het publiek in als koek. terkerk, A. van tioff uit jeugd- sengers Ermelo, De bijeenkomst wordt gehouden op initiatief van het Katwijkse gemeentebestuur. Naaktrecreatie is een punt dat op de agenda voor deze bijeenkomst ontbreekt. De Velsense wethouders zijn vooralsnog ook niet van zins om dit onderwerp in Kat wijk ter bespreking aan te dragen. Voor de komende maanden zijn de plan nen om een ook voor mannen toegankelij ke open avond te houden. Er zal een discussieavond georganiseerd worden over alternatieve leefgemeenschappen, het COC en de actie tijd voor school. VELSEN. De Velsense wethou ders K. Bijl en A. J. P. van Heel- Monti jn zullen samen met enige amb tenaren en politiefunctionarissen met alle andere strandgemeenten tussen het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg praten over strandbeheer. VELSEN. Het programma waarmee een ensemble dat uit vier klarinetten be staat zal moeten optreden zal nooit om vangrijk kunnen Zijn omdat er voor deze bezetting weinig literatuur bestaat. Toch had het Belgisch Klarinet Kwartet dat vrijdagavond optrad in de Burgerzaal van het Velsense stadhuis (een zaal van enor me afmetingen waarin de ongeveer dertig bezoekers bijna verloren gingen) een pro gramma van uitsluitend originele compo sities. Daarmee wordt bedoeld dat zij niet hun heil zochten in bewerkingen of trans cripties, maar dat er een weliswaar be knopt maar zeer boeiend betoog werd ge houden via muziek van Belgische compo nisten. e: Van uur br. Een groepje bewoners van het oud-IJ muiden aan de westkant van de Oranje straat heeft de koe bij de horens gevat. Door middel van een oppervlakkig buurt onderzoek hebben zij hun wijk eens ge polst. Gevraagd of er meer bewoners wa ren die behoefte hadden aan een verbete ring van de buurt. Hoewel niet unaniem Tijdens een bijeenkomst op 12 fe bruari in Katwijk zal van gedachten worden gewisseld over zaken als strandexploitatie, veiligheid en toe zicht, het varen en surfen op zee en de vraag of men voertuigen en dieren al of niet op het strand zal toelaten. De bedoeling van dit overleg is on der meer om wat maatregelen betreft tot een enigszins gelijkgestemd beleid te komen. Het geboorteoverschot kan het vertrek overschot niet compenseren. Dit geboorte overschot is 105 personen (612 geboortes tegenover 507 sterfgevallen). Omdat het aantal jongens onder de nieuw geborenen groter is dan het aantal meisjes (310 tegen 292) meent de gemeente te mogen concluderen dat het vrouwen overschot (er zijn in Velsen 851 meer vrouwen dan mannen) terugloopt. VELSEN-NOORD. Zaterdag 27 janu ari om 9.30 uur zal de Volkstuindersvere- niging „Wijkeroog” in haar eigen kantine Het Praathuis op het tuincomplex aan de Wijkermeerweg in Velsen-Noord haar jaarlijkse algemene ledenvergadering houden. Een stuk oud-IJmuiden verpaupert tussen de skeletten van ruïnes - A >■1 i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5