Haarlem Steeds minder winkels in regio beurs deze week N Zelf zorgen voor een schuilplaats tout s sxrnon Hoofddorp wordt groter koopcentrum Richtlijnen Haarlem Hoofddorp Ontspanning jweg Rentedaling O 8 9 IJMOND ZATERDAG 2 0 JANUARI 19 7 9 In woning door Cor Boos Voedsel iraagd ruil delgroot stadscentrum”, vooral als grote winkelbedrijven als V en D belangstelling krijgen. TN 1 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In veel delen van het Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied zal het inwonertal de ko mende jaren (blijven) dalen. Ge volg daarvan zal zijn, dat de win- kelfaciliteiten in die gebieden zul len worden ingekrompen. Alleen in Haarlemmermeer, de Bijlmer en het noordelijke deel van Zaan stad, waar op grote schaal nieuw bouw moet komen, is een uitbrei ding van het winkelapparaat no dig. Hoofddorp bijvoorbeeld, zal kunnen uitgroeien tot een „mid- J daad, er zijn indertijd op kosten van de rijksoverheid nog wel voorzieningen getroffen, maar bij de bouw en inrichting van schuil plaatsen moet thans rekening worden gehouden met conventio nele, nucleaire, biologische en chemische oorlogsvoering.” Binnenlandse Zaken, want die ids schuilgelegenheid voldeed niet Aikma meer aan de eisen en is buiten gebruik gesteld.” U doelt op de kelders onder restaurant Bolwerk ïo.ooo k trouwens een oua gegeven van tst. 213 n 'OPHYPö en de firma Okhuysen? „Inder- i binnen vrijblijven Iders b.i ilijk. Rijks Tlem. Te a 18 uu doeld wordt schuilgelegenheid voor driehonderd mensen. Dit is HAARLEM. „U hebt het over driehonderd schuilplaatsen in T, 5e vei] Haarlem, maar ik denk dat be- Geen schuilkelders voor opvang mensen bij rampen Haarled D. Vink, hoofd Bescherming Bevolking kring Haarlem. Licht herstel op Damrak K. Nu ook het daggeld deze week vrij aan- Een procedure die ongeveer een half jaar in beslag neemt.” Toch was de totale weekbalans positief en overheersten de, zij het vaak kleine, koersverbeteringen. Wall Street fluctueer de aanvankelijk vrij scherp en liep eerst zelfs door tot bijna 850 tegen even 800 eind vorig jaar, maar liet daarna zo’n 15 punten vallen, waarna zich een herstel aankondigde. De beurs bleef het ook deze week houden bij de feiten van de dag en is nog steeds geneigd de meer structurele factoren naar de lange termijn te verschui ven. Daarbij werden de plus- en minver wachtingen gekoppeld aan uitspraken die president Carter later in de januarimaand zal doen in het kader van de nieuwe begro ting en de bekende toespraak tot het Con gres. Positief was in elk geval het gerucht dat het begrotingstekort nog lager zal uitval len dan het reeds door de Amerikaanse president toegezegde lagere deficiet. Dit wordt als een belangrijke voorwaarde ge zien om de inflatie af te remmen. Een onzer verslaggevers stelde een onderzoek in en hoorde dat in het ge bied tussen Castricum en Bennebroek helemaal geen openbare schuilgelegen- heden zijn. Bij de Bescherming Bevol king in Haarlem wist men er niet één te noemen. De gemeenten zijn overigens niet verplicht een opgave te doen bij de BB. Bij de BB vindt men dat in veel woningen een goede schuilplaats kan worden ingericht. Wij praten met de heer D. Vink, hoofd van de Bescherming Bevolking kring NHD die het gebied met tien gemeenten tussen Castricum en Bennebroek omvat. Het commandocentrum is in het Flora park in Haarlem. Aanleiding voor ons bezoek is het feit dat bij het ministerie van Binnenlandse Zaken gewerkt wordt aan de opstelling van richtlijnen voor het gebruik van schuilplaatsen. Volgens een woordvoerder van minister Wiegel moe ten de gemeentebesturen er van worden doordrongen dat het gebruik van de schuilgelegenheden een plaatselijke aan gelegenheid is. Hoewel wij door de gemeente Haarlem zijn verwezen naar de BB, kan de heer Vink niet zeggen waar schuilkelders zijn. Zijn laconieke antwoord is dat hij het echt niet weet, ondanks het feit dat burgemees ters in het bestuur van de BB zitten. „De gemeenten vertellen ons niet alles, wan neer dat wel het geval was, konden we een lijst opstellen van schuilgelegenheden. Wij geven wel adviezen en verwijzen naar Bin- U adviseert op het gebied van schuilkel ders, zijn er in Haarlem bouwwerken neer gezet waarvan u vindt dat er een schuilge- legenheid bij had gemoeten? „Ja zeker, bij de bouw van flats in Schalkwijk had men dergelijke voorzieningen moeten treffen, maar ik spreek als leek, het kan best zijn dat dit onvoorstelbaar hoge kosten met zich had meegebracht. Ja, en als we straks op het Houtplein eventueel een onder grondse parkeergarage krijgen, doet zich een unieke mogelijkheid voor natuurlijk.” Het lijkt mij toch een merkwaardige situatie dat u als hoofd van de Bescher ming Bevolking niet weet of en waar in uw kring schuilgelegenheden zijn. Als er cala miteiten zijn, wat dan? „Als de nood aan de man komt, ligt alles klaar om hulp te bieden, maar er dient wel lijn te komen in de openbare schuilgelegenheden en wij moeten over een lijst beschikken. Dat is momenteel al het geval met gebouwen voor de opvang van daklozen in geval van rampen. Er is een provinciale commissie voor die dit coördineert.” Juicht u het toe dat Binnenlandse Zaken orde op zaken wil stellen en vindt u dat de Bescherming Bevolking of gemeenten de schuilplaatsen moeten onderhouden? „Ik vindt het een positieve ontwikkeling dat de overheid de aandacht gaat richten op de schuilgelegen heden. Het maakt mij niet uit wie met het onderhoud wordt belast, als het maar ge beurt.” Voor hem mogen de begeleiders zoals ge dragswetenschappers, geestelijken en psy chologen, die minister Wiegel wil, best vrijwilligers zijn. „Een telefoonverbinding met de schuilplaats kan wel erg belangrijk zijn, maar is een bijkomstigheid. Of er voedsel in schuilgelegenheden is weet ik niet, het hangt er ook vanaf hoe lang de mensen er moeten blijven. Bij een verblijf Dit staat in het rapport, dat de Provinci ale Planologische Dienst heeft uitgebracht over de detailhandel in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, als deelrapport bij het streekplan voor dit gebied. Tussen 1964 en 1976 is het aantal detailhandelsves- tigingen in het streekplangebied van in totaal 25.000 verminderd tot 19.000. Deze achteruitgang is minder ernstig dan in de rest van Nederland. Er stond een toename tegenover van het gemiddelde winkelvloe- roppervlak per vestiging, aldus het rap port. In het Bulletin of Atomic Scientist schreef Fred Kaplan dat in de Sovjet Unie de meeste schuilkelders onvoldoende of niet voorzien zjn van voedsel- en drinkwa- tervoorraden. Moeten we daaruit afleiden dat dit in ons land wel goed geregeld is? En wat de „bemanning” betreft en communi catie met mensen in een schuilgelegen- heid? De heer Vink vindt dit allemaal erg ver vooruit gedacht. Hij is er echter voor stander van dat alles goed wordt geregeld. Deze gegevens, de daling van het aantal winkels, de toeneming van het vloeropper vlak per winkel en de groei van de detail handel in nieuwbouwgebieden op het plat teland duiden op het verschijnsel „Los Angelesering”. Dat houdt in dat de grote steden massaal over hun grenzen zijn uit gewaaierd over het omliggend landelijk gebied, ten koste van zowel die steden zelf als van het platteland. Ook in andere PPD- rapporten bij het streekplan zijn gegevens aangedragen, die op dit zorgwekkende verschijnsel duiden. Peze ontwikkeling heeft ook de detail handel in het hart getroffen. De kleine winkelbedrijven konden de concurrentie hoe langer hoe minder aan, door afkalving van de klantenkring, en moeten sluiten. De klanten raakten daardoor steeds meer aangewezen op grotere winkels, waarvoor ze in veel gevallen een grotere afstand tussen winkel en huis moeten afleggen. Daarvoor was men waarschijnlijk sneller geneigd de auto te pakken, zodat met het winkelen meer energieverbruik was ge moeid. Er ontstond behoefte aan parkeerruimte en aan verkeersruimte, die er in de stad niet waren (zonder dat de stad zelf daar in theorie is er al bij een draagvlak van minder dan 15.000 woningen bestaans recht voor een klein stadsdeelcentrum. Maar een nieuw centrum van deze omvang is volgens de PPD-nota niet verstandig, omdat dit de bestaande centra Schalkwijk en Hoofddorp schadelijke concurrentie zou kunnen aandoen. Voor de verzorging op stadsdeelniveau zal men dan ook op deze beide centra aangewezen blijven. Dat betekent, dat vrijwel alle toekomsti ge bewoners van de nieuwe woonwijken tussen Haarlem en Hoofddorp zullen be horen tot de 24 percent van de bevolking van het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied, die omstreeks 1990 verder dan twee kilometer van een centrum op klein stads deelniveau zullen wonen. Uitgaande van de NS-norm, dat loopafstand ongeveer •overeenkomt met een kilometer, zal dat dus betekenen dat men voor de bood schappen, die men in dat stadsdeelcen trum wil doen, in zijn auto zal stappen. De BB werkt volgens Vink met veel vrijwilligers. In de kring Haarlem zijn dat er nu 3500 en na de reorganisatie in 1981 worden dat er 1200. In Nederland zijn 48 kringen met honderdduizend mensen. Dat wordt teruggebracht naar vijftigduizend. Bescherming Bevolking zal dan Nood- wacht gaan heten en nauw samefiwerken van vierentwintig uur heb je verder sani taire voorzieningen nodig. voor in de vernieling zou worden gehol pen) en die op het platteland tot een groot ruimtebeslag hebben geleid. Omgekeerd zal ook het gebrek aan parkeerruimte, veroorzaakt dgor de onstilbare ruimtehon- ger van de auto’s, hebben bijgedragen aan de ondergang van kleine winkels. Om enige vat te krijgen op de ontwikke lingen worden in de PPD-nota richtlijnen opgesomd, die in de toekomst zo veel mo gelijk tot hun recht moeten komen. De winkels moeten voor alle consumenten op timaal bereikbaar zijn. De lange-afstands- verplaatsingen per auto moeten worden beperkt. Er moeten mogelijkheden wor den geboden voor een redelijk economisch resultaat voor de ondernemers en er moet oog zijn voor de ondernemingsvrijheid. Het bestaande winkelapparaat moet wor den benut. Het winkelapparaat moet goed ingepast zijn in het stedelijke gebeuren. En er moet een verantwoord gebruik worden gemaakt van de schaarse ruimte. Voor het nieuwe woongebied tussen Haarlem en Hoofddorp leidt een en ander tot een aantal eisen, waarbij men er van uitgaat dat tot 1990 niet meer dan 15.000 woningen zullen worden gebouwd. Er is dan plaats voor zes a zeven buurtcentra. Wanneer deze centra vrij centraal in de buurten worden gebouwd, zullen vrijwel alle bewoners binnen 800 a 1.000 meter voor hun alledaagse behoefte daar terecht kunnen. Dat is op loopafstand. Daarnaast is plaats voor twee wijkcentra, een voor Bornholm en Overbosch en één in het gedeelte van de nieuwe bebouwing, dat meer op Haarlem zal zijn georiëteerd. Het bestaande winkelcentrum in de ou de kom van Hoofddorp zal zich kunnen ontwikkelen tot een van middelgroot- stadsdeelniveau. Het oude centrum van de poldergemeente wordt nu nog gerang schikt onder de klein-stadsdeelcentra. Er is al op gewezen, dat de bevolking in met brandweer, ambulance, politie en het Rode Kruis. In het toekomstige rampen plan zal bij hulp in vredestijd de brand weer de kern vormen. In kleinere plaatsen wordt thans de BB al tehulp geroepen, maar in Haarlem zijn de voorzieningen zodanig, dat dit zelden voorkomt. De heer Vink is blij dat de reorganisatieplannen waarmee in 1974 is begonnen nu gestalte krijgen. „Onze kring blijft bestaan geluk kig, het personeel wist gewoon niet meer waar het aan toe was.” het „oude” stedelijke gebied vermindert. Ook in het betrekkelijk nieuwe Schalk wijk-is dat al het geval. De noordelijke buurten van de nieuwe bouwplaats (bij Vijfhuizen) kunnen evenwel voor het koopcentrum Schalkwijk-centrum vol doende klanten leveren. In de nota wordt dan ook gesteld, dat Schalkwijk-centrum zich als centrum op middelgroot-stads- deel-niveau zeker zal kunnen handhaven. Ook hier ziet men, dat een centrum, dat oorspronkelijk zijn klanten trok uit een betrekkelijk klein gebied met een dichte bevolkingsconcentratie, het nu moet heb ben van een groter gebied, met een dunne re spreiding van bevolking. In verband met de verzorgende functie van Schal kwijk-centrum voor de noordelijke buur ten van de bouwplaats is de totstandko ming van goede verbindingen over de Ringvaart van het grootste belang, aldus de nota. De binnenstad van Haarlem blijft voor de Haarlemmermeer het koopcentrum op groot-stadsdeel- en een grootstedelijk ni veau. Daarnaast valt mede omdat veel Schipholwerkers in de nieuwe wijken zul len wonen een zekere koopkrachtafvloei- ing te verwachten naar de binnenstad van Amsterdam en Amstelveen-centrum. De daling van de gemiddelde woningbezetting zal overigens in Haarlem voor problemen blijven zorgen. Op dit moment is de vloer- productiviteit vooral in de niet-voedings- winkels waarschijnlijk vrij laag. Hierin zal alleen verbetering kunnen komen door een niet onaanzienlijke afname van het totale winkelvloeroppervlak, aldus de PPD-nota. Men voorspelt, dat vooral het aantal gespreid gelegen winkels zal ver minderen. De winkelstraten Grote Hout straat, Gedempte Oude Gracht, Grote Markt en omgeving zullen kunnen blijven functioneren zoals ze doen. Er is kans op, dat de bouwplaats tussen Haarlem en Hoofddorp in de wat verdere toekomst aan meer woningen zal plaats- bieden. Mogelijk komen er 25.000 a 30.000 woningen. Wanneer dat zou gebeuren, zal naast nieuwe buurt- en wijkcentra waar schijnlijk nog een nieuw (middelgroot) stadsdeelcentrum nodig zijn op enige af stand van Cruquius. Het aantal winkels in Haarlem-Noord zal moeten verminderen. De komst van een nieuwe klantenkring in de Velser- broekpolder zal onvoldoende klandisie op leveren om het verlies als gevolg van de verminderende gemiddelde woningbezet ting goed te maken. ng 40 ml badk. m gas Got ibij stat» ’Ir i Spaam (hardhoi swoning >orzontyp i. 25 m ing, achti tuur. Hu ezocht: g oning 3474-52 rdenflat :h met ui winkelce 4x7 m, tusse keuki AT of i of omgi 3 De rijksoverheid vreest dat er veel fout zal gaan op het moment dat bij calamitei ten de schuilkelders werkelijk gebruikt moeten worden. Niet bepaald is bijvoor beeld wie er op toeziet dat niet te veel mensen in een bepaalde ruimte gaan. Ook over de „bemanning”, ordedienst, medi sche staf, geestelijken tast men in het duister. komma ?3-32266( evr oude K. Evt. m spiegel. A ’3-25596 lend POi bezw Go Zandvooi 7507-6807 nenlandse Zaken, waar een aanvraag kan worden ingediend voor een bijdrage in de bouwkosten. Als een bedrijf of gemeente een ruimte zodanig inricht dat deze in geval van nood als schuilkelder is te ge bruiken, betaalt het rijk de meerkosten. De vermindering van het aantal kleine buurtwinkeltjes, het wegtrekken van de jonge kapitaalkrachtige gezinnen uit de stad naar nieuwbouwwijken rond de dor pen en het nog steeds toenemend autoge bruik hangen ten nauwste met elkaar sa men. Het zijn zowel symptomen als oorza ken van het proces van schaalvergroting, dat zich krakend binnenwringt in klein schalige stedelijke woon-winkel-gebieden. Het zelfde ongeplande, ongevraagde en ongecontroleerde woekerproces, ook wel aangeduid als het vrije spel der maat schappelijke krachten, houdt de dreiging in, dat het nu nog open gebied tussen de oude steden van de Randstad in snel tem po zal dichtgroeien tot een soort Los Ange les. Ook het rapport van de wetenschappe lijke raad voor het regeringsbeleid mondt uit in die voorspelling. Los Angeles bestaat uit een onafzienbare woestenij van lage woningen, waarin het openbaar vervoer niet meer kan functioneren (mede doordat het opzettelijk werd afgebroken) en waar aan elke structuur en elk verband ont breekt. In de Randstad betekent een en ander het vrijwel geheel verdwijnen van het oorspronkelijke Hollandse landschap. In de zuidelijke Haarlemmermeer ten slotte moet, aldus het PPD-rapport, wor den gevreesd, dat de winkels in de kleine kernen als Rijsenhout, Burgerveen, Wete- ringbrug, Abbenes, Buitenkaag, Lisser- broek en Beinsdorp in aantal zullen ver minderen. De inwoners zullen in nog ster kere mate terecht moeten in het koopcen trum van Nieuw-Vennep (waarvoor weer moet worden autogereden). Hillegom en Lisse blijven een centrumfunctie vervul len voor respectievelijk Beinsdorp en Lis- ser broek: Goede winstverbeteringen in ’78 meld den deze week zowel Borsumij als de NBM-bedrijven. Eerstgenoemde kon er zo’n kleine 10,- door aantrekken. Maar NBM bleef vrijwel op hetzelfde niveau. Het langdurige vorstverlet in de bouw remt voor de meeste aannemingsfondsen de koersontwikkeling. Alleen Volker-Ste- vin kon zich zo’n ƒ4,- herstellen na de koersdalingen van de afgelopen paar we ken. Deze week verwerkten de meeste effec tenbeurzen vrij gemakkelijk de te ver wachten reacties op de hausse van de eerste helft van januari. De koersen van vooral Wall Street en het Damrak gingen weliswaar enkele dagen terug en leden onder winstnemingen, maar de veer kracht was zo groot dat al spoedig weer een krachtig herstel doorbrak. De onder grond bleef hierdoor gezond, maar de meeste fondsen boekten per saldo weinig opvallende weekverschillen. Wat aanvan kelijk verloren ging werd later in de week weer ingehaald of ging later weer verlo ren wat eerst als koerswinst werd ge boekt. De heer Vink kan echter geen bedrijf of gemeente noemen die gebruik van deze regeling heeft gemaakt. Hij moet verwij zen naar Venlo, waar met overheidssteun een ondergrondse parkeergarage als schuilgelegenheid is ingericht voor vier duizend personen. Waar de Haarlemmers bij rampen naar toe moeten? En de Bever- wijkers en Bennebroekers? De heer Vink zegt dat de mensen er zelf een hoop aan kunnen doen. Per gezin of als groep, maar hij heeft in de loop der jaren ervaren dat het overgrote deel van de bevolking lacht om de nog steeds vpn kracht zijnde richt lijnen van 1960 om in huis een schuilplaats in te richten. In kelder of gangkast bijvoor beeld. „Het is nog steeds een goede oplos sing. Maar we hebben totaal geen inzicht hoeveel mensen zo’n schuilplaats hebben en daarom ook geen indruk wat er voor openbare schuilgelegenheden bij moeten komen. De meeste bedrijven zullen hun mensen naar huis sturen en richten daar om ook geen schuilgelegenheid in.” HAARLEM. In tijd van oorlog of andere calamiteit moet de bevolking in of in de directe omgeving van de woning een schuilplaats kunnen vin den. Deze moet bestand zijn tegen in storting, scherven en brand, maar ook radioactieve neerslag en chemische middelen. Minister Wiegel heeft deze week laten weten de indruk te hebben dat het onderhoud van openbare schuilkelders te wensen overlaat en gaf zijn departement opdracht nieuwe richtlijnen op te stellen voor oprich ting en instandhouding van schuilgele genheden. Grillig ging het ook toe in de uit^evers- sector, waar nogal wat verwarring gezaaid werd door de indruk dat bij de fusiepart- ners Elsevier-NDU de tweede helft van ’78 niet zo florissant is verlopen als aan vankelijk werd gedacht. Audet die tot bij na 150, dat is ƒ750 op oude koersbasis, was opgelopen, viel terug tot 135 om nadien weer tot rond 140 op te lopen. Ook de andere uitgevers als VNU en Kluwer schommelden op en neer. De beide fusie- partners en Elsevier herstelden zich echter en NDU kwam zelfs op een nieuwe record stand van 300. Beleggingsvraag deed deze week Ahold met 5,- oplopen tot 121. Nederlandse Middenstandsbank met 10,- tot bijna ƒ210. En Friesch-Groningse met ƒ5,- tot 121. Ook Van Gelder Papier en Fokker konden enkele guldens aantrekken. Daar entegen moesten KNP, Verenigde Machi nefabrieken Stork en Rijn-Schelde-Verol- me enkele guldens afstaan. Smit-Internationale beantwoordde de winsthalvering vorig jaar na een grillige koersbeweging met een daling van circa ƒ5,-. zienlijk in rente is teruggelopen, bleven de banken niet achter en brachten met een vol percent de opslagrente terug op 2 per cent. Deze duidelijke ontspanning op de geld- en kapitaalmarkt had een positief effect op de beurs, zowel voor de obligatie- als voor de aandelenmarkt. Deze laatste kon sneller door de winstnemingen heen komen en de koersschade beperkt houden. Nu op korte termijn de eerste onderhande- lingen over de loon- en arbeidsvoorwaar den beginnen, heeft de beurs ook wel een steuntje in de rug nodig. Want op zijn zachtst gezegd lijken de standpunten van beide partijen in deze onderhandelingen ver van elkaar verwijderd. verbouwt uitzicht o al. voorzie zen ondi I. winststijgingen verwacht, hetgeen de béurs ongetwijfeld zal steunen. Voor de Amsterdamse beurs was even eens een aantal goede winstberichten van belang. Maar ook de steeds duidelijker wordende tendens van rentedaling. Een ontwikkeling die overigens gebruikelijk is in de eerste weken van het nieuwe jaar, waarin vele staats- en andere overheidsle- ningen aflosbaar worden gesteld en om herbelegging vragen. Ook de grootste be lastingbetalingen zijn per ultimo decem ber beëindigd zodat de geldmarkt even eens om deze tijd een belangrijke ontspan ning laat zien. Deze ontspanning op de kapitaalmarkt was overigens al duidelijk in de afgiftepo- litiek van de hypotheekbanken voor hun pandbrieven. De 9-percentstukken zijn nu óf op 101,5 percent verkrijgbaar gesteld, öf helemaal ingetrokken, terwijl de 8,75-per- centstukken al tot 101 percent in afgifte- prijs zijn opgelopen. De 8,5 percent pand brieven werden op 99,5 percent gezet, maar zullen volgende week wel op 100 percent worden afgegeven. Ook de eerste verlagingen van de hypo theekrente zijn reeds doorgevoerd. Be langrijk is in dit verband een nieuwe staatslening tegen 8,5 percent die werd aangekondigd één dag nadat de storting op de vorige van 8,75 had plaats gevon den. Ook hier dus een verlaging van het rentepercentage, ook al wordt de emissie- koers en het bedrag van inschrijving over gelaten aan de beslissing van de gezamen lijke intekenaars. bet. keuk jitz. v. aston., in 310389 3GIDS n i Asper BI jwoud. Te Positief voor de krachtige ondergrond van de beurs zijn de tot dusver zeer gunsti ge winstcijfers die het Amerikaanse be drijfsleven vooral ook in het vierde kwar taal van ’78 heeft weten te boeken. Zo behaalde de IBM 20 percent meer winst in die periode en Du Pont zelfs 80 percent. Deze berichten leidden deze week in Wall Street op één dag tot een koersstijging van 12 punten. Ook van vele andere vooraan staande Amerikaanse ondernemingen worden de komende dagen belangrijke TOEKOMSTIGE WINKELSTRUI GROOT ST EDE LUK CENTRU»/fc^X («•«den «0.000 m’vjuylA GROOTSTADSlDEE^^. CENTRUM (SOOOO-BO.OOOm’vva) MIODELGROOTSTAOS- X7\ Z* (DEEL)CENTRUM (15000-3QOOOm2.xo), ,r-.\ vi ciucrinclncpi 1- t i (7500-15.000m2 VERSTERKT /H"'~ WIJKCENTRUM fk^-- («750Om2 •wO-L GLOBAAL VER-/ ZORGINGSGE-^ BIED OP GROOTST) (OEEL.I NI GLOBAAL - ZORGlNQfcgt- BIEO KLEIN^RDSV 0MM1 schaal 1.250.000 VERKLARING:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9