Van Agt fel tegen bisschop Roermond b Van der Klaauw stelt China akkoord voor Uitlevering Teleurgesteld in uitlatingen bisschop Gijsen terroristen wordt mo gelijk en dan dit noq het \x/€€r] Na D( Hi 17 KLM -gezagvoerder onschuldig aan Tenerife-ramp „Bij herverdeling ook niet-betaald werk betrekken” Gezaghebbend blad: Wf - t MAANDAG 2 2 2 JANUARI 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND M i 1 i Abortus Demonstratie Eigen openbaar vervoersnet Uitgebrand Uitgebrand (2) Bibliotheken Vruchtbaar Zesduizend broeken weg (Va P/ ayat in Ir logis leggi aan kom mat< tussr com weel naai ren mac en 1 com uit c (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het CDA-con- gres heeft zaterdag in Den Haag vooralsnog niet besloten zich krachtig afwijzend op te stellen tegenover de komende nieuwe abortuswetgeving. Slechts een en keling stemde voor een motie waarin de (voorlopige) tekst van het wetsontwerp onaanvaardbaar werd genoemd. De motie was in gediend op initiatief van het con fessioneel gerichte Nederlands Artsen Verbond. Katten .2 5 h Sg p £2 CDA drijft discussie over abortus nog niet op spits s ■Cr Minister Van der Klaauw WEERRAPPORTEN Kardinaal Willebrands verwacht geen autoritair ingrijpen paus -2 x -2 -1 -o -3 12 3 2 11 14 5 -5 14 0.1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet is akkoord gegaan met een wetsontwerp waarbij het uitleveringsrecht van mensen die bij ter roristische activiteiten betrokken zijn ge weest, belangrijk wordt uitgebreid. Het wetsontwerp is een uitvloeisel van drie Europese verdragen inzake overdracht van strafvervolging en bestrijding van terrorisme. De tekst van een mogelijk akkoord wordt op het ogenblik uitgewerkt. Met uitzondering van de wetenschappelijke en culturele paragraaf lijkt het voorge stelde akkoord op dat tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije. Dit heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken zaterdagavond in Peking bekendge maakt na een tweede gespreksronde met zijn Chinese ambtgenoot Hang Hua (Hwang Hwa). PEKING (ANP). Nederland wil met China een kaderakkoord sluiten voor samenwerking op economisch, industri eel en technologisch gebied. De bedoe ling van een dergelijk akkoord is betere contact-mogelijkheden met China te scheppen voor het Nederlandse bedrijfs leven. Van der Klaauw wees Huang Hua indi rect op het probleem van de mensenrech ten. In een toespraak tijdens het contra diner dat hij Huang Hua aanbood zei Met zijn verklaring haakte de kardinaal in op uitlatingen van bisschop Gijsen van Roermond in een weekbladinterview van vorige week. In Elseviers Magazine liet Gijsen onder andere weten dat hij voor stander is van een pauselijk ingrijpen. Kardinaal Willebrands zei in Rome te leurgesteld over de uitlatingen van Gijsen te zijn. Naar zijn mening riskeert men op zo’n manier het verlies van waardigheid en geloofwaardigheid van het bisschoppen college. Willebrands noemde de gebeurtenissen in de voorbije dagen in de Nederlandse kerkprovincie tragisch. De storm die is opgestoken sticht volgens de kardinaal onrust en verwarring. De kerk is volgens Willebrands een teken van eenheid, maar dreigt een demonstraatie van verdeeld heid te worden. Het gesprek van gisteren tussen de kar dinaal en de paus werd afgesloten met een souper waaraan ook bisschop Simonis van Rotterdam aanzat. Simonis heeft zich in het verleden vaak op dezelfde lijn getoond als Gijsen. Tot nu toe heeft de paus gespro ken met Willebrands (2x), Gijsen (2x) en Simonis. Willebrands had tijdens zijn gesprekken met de paus gemerkt dat de paus zeer veel inlichtingen over de Nederlandse kerkpro vincie had gekregen, maar dat deze een eenzijdig karakter hadden. De paus wil volgens de kardinaal graag ook met de vier andere bisschoppen overleg plegen. Wellicht dat alle bisschoppen tegelijk in het Vaticaan worden ontvangen. duidelijk blijk van dat een organisatie als Amnesty zich niet moet mengen in de interne zaken van China. Eerder op zaterdag had minister Van der Klaauw een ontmoeting met de Chi nese premier en partijvoorzitter Hua Gu- ofeng (Kwa Kwo-feng). Hij sprak met hem over algemeen politieke en bilatera le kwesties. Willebrands vindt in tegenstelling tot bisschop Gijsen dat politici een geheel eigen verantwoordelijkheid hebben in de abortuskwestie. Hij zei onderscheid te wil len maken tussen wet en moraal. De kardi naal verklaarde er voorstander van te zijn dat abortus in het Wetboek van Strafrecht blijft „omdat dit bijdraagt tot in stand houden van het zedelijk besef. Ook ben ik voorstander van de zogenaamde vijfda- gennorm of een soortgelijke bedenktijd in het bestek waarvan goede voorlichting, opvoedkundig en geestelijk genezend kan werken”. Willebrands sprak de hoop uit dat „een wet die niet ten volle overeen komt met de christelijke moraal, het normbesef van de mensen niet zal aantasten”. Over de homofilie zei de kardinaal dat datgene wat op seksueel terrein verkeerd is, dikwijls eerder gebeurt uit zwakheid dan uit boosheid. „Ik wil geen seksuele misdragingen goedpraten. Maar moeten wij onze stem niet krachtiger verheffen tegen het kwaad dat ontspruit uit boos heid, zoals leugen, laster, haat, onrecht?” De Rotterdamse bisschop Simonis heeft Ruim honderd mensen hebben zaterdag middag in Amsterdam gedemonstreerd te gen de „Vietnamese agressie” in Cambod ja en de „Russische inmenging in Indochi na”, aldus teksten op diverse spandoeken. De organisatie was in handen van het comité Cambodja. De Dienst Openbare Werken van Zut- phen gaat de komende maanden onderzoe ken of er mogelijkheden zijn voor een eigen openbaar vervoersnet voor de ge meente. De dienst doet dit onderzoek op verzoek van B. en W. van deze stad. In augustus of september moet de nota klaar zijn. Een mogelijke exploitatie-samenwer- king van het Zutphense Openbaar Ver voer met de Geldersche streekvervoer maatschappij wordt in het onderzoek be trokken. Door nog onbekende oorzaak is zater-, dagmiddag de fabriekshal van een zoetwa- renfabriek in Venlo geheel uitgebrand. De gehele voorraad zoetigheid en verpak kingsmateriaal ging verloren. De directie schat de schade op een bedrag van 1,7 tot twee miljoen gulden. Op de grens van Ede en Barneveld is gisternacht een kalverschuur afgebrand. Van de 54 kalveren die in de schuur ston den, werden er 53 gered. Volgens de politie moet de oorzaak van de brand gezocht worden in een lekkende gaskachel of een lekkende gasgeiser. De schade bedraagt ongeveer vijftigduizend gulden. Om de gemeente in het westen van Utrecht ook van een openbare bibliotheek te voorzien, heeft de provinciale plancom- missie voor de bibliotheekvoorziening aan Gedeputeerde Staten van deze provincie een plan aangeboden. De commissie ba seert de indiening van het plan op de wet op het openbaar bibliotheekwerk, die op 1 juli 1975 in werking is getreden. Deze wet stelt dat omstreeks 1990 elke gemeente minstens één openbare voorziening op dit gebied moet hebben. De gemeenten kun nen zich bij de provincie hiervoor aanmel den. Deze stelt dan een plan op en wendt zich tot het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk. Na goed keuring vergoedt CRM de personeelskos ten. Volgens directeur van het Wassenaarst dierenpark blijkt uit het geboortecijfei van vorig jaar steeds duidelijker, dat een dierentuin een belangrijke rol vervult bij de instandhouding van bedreigde dier soorten. Vorig jaar werden in Wassenaar ruim 400 beesten geboren. Onder de 400 jongen waren er 74 van 28 verschillende bedreigde soorten. Uit twee vrachtwagens en drie aanhang wagens, geparkeerd staande in een pand aan de Coolhaven in Rotterdam, zijn zater dagnacht zesduizend broeken ter waarde van 180.000 gulden gestolen. Volgens de politie hebben de dieven de toegangsdeur van het pand geforceerd. Gis mass, duize de la, een le niet a 14 19 0 0.1 53 0 0 0 0 0 0.2 0 6 0 0.3 2 0.1 0 0 0 0 0 0.3 21 0.2 0.2 0 15 18 0.6 1 5 0.2 0 24 0.1 0.1 2 0 11 0 0.2 dat het abortusonderwerp behandelde gaf in vaak geëmotioneerde betogen te kennen dat legalisering van abortus voor het CDA niet aanvaardbaar mag zijn. Bij de stemming over de al eerder genoemde motie bleken echter de tegenstanders van deze opvatting veruit in de meerderheid. De motie werd ingediend door het Gro ningse CDA-lid C. Koopmans. „Geen fami- BO aan d nage Oostc kind stukli Westi NE van <1 door tot n leven Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca I stan boel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis o ono no no ono o ono no ono no zo nno ono ono ono nno windst zzw wnw windst. o nnw o ono ono windst. windst. ozo nno nnw n o zzo nnw w zo windst. zw n windst. w ozo zo H 17 15 13 -4 3 12 9 -2 -3 2 13 3 21 -5 11 0 1 6 12 13 -5 9 0 11 4 J) 13 1 12 Op Conn zijn c buite In 1 en d word riviei zijn 6 teit. bels kust word OoJ heeft terov kind* overs aangi ten h bun 1 Ret bedri den a verkl jarigf bij ee bran< lukte gevai politi loos t werd bewa Pre heeft onmi jacht mee ontvl Op manr de 05 rijke wilde geh. bew. ijzel geh. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. motregen zw. bew. geh. bew. regen mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. motregen geh bew. geh. bew. regen 1. bew. m^st geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. motsneeuw driftsneeuw geh. bew. zw. bew. zw. bew. on bew. regenbui zw. bew. regen -3 1 0 4 11 9 4 -3 4 -10 5 -3 3 7 -9 5 -5 1 -16 -3 -12 HO woon staat mens dat n bevin Eei raaki Vol ken. 3 CÜ gS Van der Klaauw dat de Nederlandse tra ditie van onafhankelijkheid „onze aan dacht gericht houdt op het belang van democratische en humanitaire rechten”. Hang Hua zei zaterdagavond tijdens een NOS-televisie-interview dat hij het rapport van Amnesty International over de mensenrechten in China niet had gele zen. Hij gaf er tijdens het vraaggesprek de r.k.-studentenparochie in Delft ge dreigd met sancties wanneer deze voort gaat met haar plannen voor een gezamen lijke eucharistieviering met de gerefor meerde en hervormde studentengemeen ten op 21 april. In een brief aan de paro chie schrijft Simonis dat hij een dergelijke viering in strijd vindt met de regels die de bisschoppen in 1973 hebben gesteld. In Delft is niet eerder een dergelijke viering gehouden. In andere studentenparochies gebeurt dat al jaren. In Maastricht is gisteren in een overbe zette katholieke St. Janskerk een oecume nische dienst gehouden. Bisschop Gijsen van Roermond had rooms-katholieken verboden aan deze dienst deel te nemen, maar dit verbod werd massaal genegeerd. Enkele katholieken hebben er bij de orga nisatoren van de dienst op aangedrongen vaker dergelijke vieringen te houden. De landelijke raad van de Basisbewe ging van Kritische Groepen en Gemeenten heeft zijn solidariteit met de initiatiefne mers van de Maastrichtse dienst betuigd. Tijdens de viering werd een en ander meegedeeld. Bij de ramp tussen een boeing 747 van de KLM en eenzelfde vliegtuig van Pan Ame rican kwamen 583 mensen om het leven. De 61 overlevenden zaten allen in het Ame rikaanse toestel. Het was de grootste ramp in de luchtvaartgeschiedenis. Hoofdredacteur Ramsden van Flight In ternational schrijft in de uitgave van zater dag dat hij en zijn medewerkers, toen zij van het ongeluk hoorden „maar moeilijk hadden kunnen geloven dat een gezag voerder van de KLM, „één van de meest ervaren piloten van de veiligste lucht vaartmaatschappij ter wereld” en zijn tweede piloot zonder definitieve goedkeu ring zouden zijn opgestegen. Dit terwijl zij wisten dat het Pan-Am-toestel nog op de startbaan was. Volgens het Spaanse rap port hebben de KLM-gezagvoerder en zijn co-piloot dat nu juist wel gedaan. „Wij geloven het niet”, aldus Ramsden. „Wij denken ook niet dat de Spaanse verkeers leiders het geloven”. De hoofdredacteur vindt dat het onder zoekrapport „ernstig tekortschoot” omdat er ondermeer geen getuigenverklaringen van de overlevende Pan-Am bemanning in staat en omdat de bandopnamen van de gesprekken tussen verkeerstoren en beide vliegtuigen er niet volledig in staan ver meld. werd ingetrokken omdat het kansloos was) en een van de PvdA en WD, dat op het nippertje in de Eerste Kamer sneuvel de. De suggestie van mevrouw Van Leeu wen, die zij overigens niet in een motie omzette, werd door CDA-fractieleider Lubbers vrijwel onbesproken gelaten. Het merendeel van de sprekers en spreeksters Weer in binnen- en ■buitenland ■Cr Premier Van Agt en minister De Ruiter van Justitie sluiten het CDA-congres, dat sterk in het teken van de arbortuskwestie stond, af met een psalm. Politicus en kattenbewonderaar Jar Terlouw opende zaterdagmiddag de tien de internationale kattententoonstelling „Neocat” in Utrecht. De eigenares van de oudste kat op de tentoonstelling kreeg van Terlouw een Uniedaalder. Meer dan dui zend katten waren dit weekeinde ir. Utrecht te bezichtigen. I Tot dusver leverde Nederland geen poli tieke delinquenten aan andere landen uit. Deze regel wordt nu opgeheven wanneer er bij de delicten sprake was van terroris me. Vliegtuigkapingen, sabotage in de luchtvaart, aanslagen op diplomaten, gij zeling en bomaanslagen worden in het ontwerp genoemd. Ook bevat het procedu reregels voor het uitleveren van gewone misdadigers. De regering streeft ernaar de daders zoveel mogelijk te berechten in het land van herkomst. Dit met het oog op reclassering. DINSDAG 23 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.34 uur onder 17.10 uur Maan op 03.10 uur onder 12.57 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.40 uur en 22.36 uur Op de bijeenkomst, waaraan ongeveer tweehonderd D’66-leden deelnamen, noemde Tweede-Kamerlid Maarten Eng- wirda het tot dusver gevoerde regerings beleid ter versterking van de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt „zwak, passief en huichelachtig”. De tot nu toe genomen maatregelen, die grotendeels zijn afge dwongen door EG-richtlijnen, leveren vol gens hem geen wezenlijke bijdrage aan een emancipatiebeleid op langere termijn. (Van onze redactie binnenland) ROME/DEN HAAG/DELFT/MAAS- TRICHT. Volgens kardinaal Wille brands zal paus Johannes Paulus II niet autoritair ingrijpen in de rooms-katholie- ke kerk van Nederland. Als de paus maat regelen neemt zal dat volgens de kardi naal gebeuren in overleg met alle bis schoppen van ons land. Willebrands zei dit gisteren nadat hij twee keer een uur met de paus had gesproken, voor Vati caanse begrippen een lange audiëntie. (Van onze redactie binnenland) LONDEN. Het gezaghebbende En gelse luchtvaartblad Flight International heeft felle kritiek geleverd op de Spaanse autoriteiten die de oorzaak van de lucht ramp op 27 maart 1977 op Tenerife hebben onderzocht. De Spaanse autoriteiten heb ben volgens het blad niet kunnen aanto nen dat gezagvoerder Veldhuyzen van Zanten van het KLM-toestel de schuld van het ongeluk heeft gehad. lie van pater Koopmans, die zaterdag voor het Haagse Congresgebouw andermaal met medestanders tegen legalisering van abortus demonstreerde en halverwege het congres zelfs in een aangrenzende zaal een film over abortus liet vertonen. Enkele van de overwegingen van de motie-Koopmans waren dat de overheid het leven van alle inwoners moet beschermen en dat het le ven begint op het moment van de ontvan genis. De motie vroeg voorts van het congres te besluiten uit te spreken dat het wetsont werp, zoals dat in november ’78 aan de pers werd gepresenteerd, onaanvaardbaar is, „omdat het voorziet in de mogelijkheid dat het ongeboren kind straffeloos kan worden gedood, ook wanneer het leven van de moeder niet op het spel staat”. Ook een tweede motie over abortus werd door het congres verworpen. Deze motie eiste een speciaal congres van het CDA over het abortusvoorstel, zodra dat door het kabinet is vastgesteld, De Tweede- Kamerfractie zou zich voor zo’n congres niet mogen uitspreken over het wetsont werp. Ook deze motie werd door een over grote meerderheid weggestemd. Congres voorzitter Faber merkte over deze motie op dat de fractie in feite onder curatele gesteld dreigt te worden. Het centrale thema van het congres het beleid van de fractie werd door de discussie over het abortusprobleem duidelijk overschaduwd. Niettemin lever den enkele sprekers kritiek op de wijze waarop de fractie het program in de prak tijk brengt. Dit leidde onder andere tot een tamelijk kritische motie van de heer Van der Meer uit Numansdorp. CDA-bewinds- lieden en CDA-fractieleden zouden zich onvoldoende inspannen om het eigen pro fiel van het CDA gestalte te geven, aldus de motie. Het partijbestuur vond dat er in deze motie een „diskwalificerend element” zat en adviseerde het congres om de motie te verwerpen en zich aan te sluiten bij de resolutie van het partijbestuur. Toch stem de ongeveer een kwart van de congresgan gers voor de motie-Van der Meer. De be- stuursresolutie kreeg van vrijwel het gehe le congres steun. In deze resolutie vraagt het congres speciale aandacht voor inko- mensmatiging en een rechtvaardiger ver deling van de lasten. „In het beleid dient in het bijzonder tot uiting te komen de zorg voor de zwakken in de samenleving, de aandacht voor minderheidsgroepen en het terugdringen van de kernbewapening”, al dus de resolutie. (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. „Het is aan te beve len bij herverdeling van arbeid niet al leen de nu als produktief beschouwde arbeid te betrekken, maar ook de niet- betaalde arbeid”. Aldus zei Nelleke Schoemaker zaterdag op de landelijke emancipatiedag van D’66 in Amersfoort. Vooruitzichten voor woensdag. Lichte tot matige vorst en later kans op sneeuw. Aantal uren zon: 0 tot 4; Minimumtemperaturen: omstreeks min 4 graden; Maximumtemperatu ren; omstreeks min 2 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. De top van het CDA riep het congres op in te zien dat het afwijzen van het wetsont werp alleen maar zal leiden tot een verder gaande rechteloosheid. Premier Van Agt, die niet op de inhoud van het wetsontwerp wilde ingaan, omdat de ministerraad de definitieve wetstekst nog moet vaststellen, zei: „De bestaande wet functioneert feite lijk niet meer. Op papier moge er (in de nieuwe wet) sprake zijn van een zekere verruiming, maar in de praktijk gaat het veeleer om het brengen van een zekere ordening in de feitelijke oncontroleerbaar geworden situatie”. De minister-president deed felle uitval len naar mgr. Gijsen, bisschop van Roer mond, die heeft gedreigd voorstanders van de nieuwe wet de sacrementen te weige ren. Op het congres zei Van Agt: „Bij het zoeken naar de ordening zijn wij bereid naar eikaars opvattingen te luisteren. Waar die bereidheid en dat respect komen te ontbreken, wacht slechts chaos. Ook geestelijke leiders moeten zich dat realise ren”. In een radio-interview was de premier gisteren nog scherper. Hij noemde de op stelling van mgr. Gijsen „verkeerd” en zei dat hij er niet mee uit de voeten kan. Verder merkte hij nogal zuur op dat hij blij was geen inwoner te zijn van het bisdom Roermond. Ook de ministers Gar- deniers-Berendsen en Andriessen spraken zich in het interview uit tegen de uitlatin gen van de bisschop. Toch waren er congresgangers die op merkten dat het niet alleen gaat om de keus tussen het handhaven van de oude wet of het accepteren van het te verwach ten kabinetsvoorstel. Zo zei het oud-CDA- kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen dat er nog een derde weg is: het initiatief van de Tweede Kamer. Zij geeft de voor keur aan deze mogelijkheid, omdat vol gens haar de abortusparagraaf van het CDA-verkiezingsprogram geen ruimte biedt voor een compromis-wetstekst, noch met WD, noch met PvdA. Aangezien het niet aannemelijk is dat CDA- en WD-fractie samen tot een initia tiefwetsvoorstel kunnen komen, betekent de suggestie van mevrouw Van Leeuwen in feitë dat de situatie van 1975 zich zou gaan herhalen. Toen kwamen er twee wetsvoorstellen vanuit de Kamer: eentje van het CDA (dat vóór de eindstemming d if s- éi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2