Khomeini vrijdag terug naar Iran Westduitse zendmasten bewaakt 1 Na overlopen van veiligheidsman Doden door slecht weer in VS Algerije kiest 7 februari president Gericht tegen westelijk deel Sovjet-Unie Huis aangestoken: 17 slachtoffers Libanon Raadsman Wijkagenten Andere trein i 2 3 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 2 2 MAANDAG door Nico Scheepmaker •rand leken (baar i wej nhang n pand i zater vaarde ens de gsdeut tratie aften rsnet (Van onze redactie buitenland) PARIJS-TEHERAN. Hoewel ayatollah Khomeini de bevolking in Iran heeft opgeroepen alle ideo logische meningsverschillen bij te leggen en eensgezind te bouwen aan de toekomst van het land, komen vanuit Iran in toenemende mate berichten over botsingen tussen sji’iten en socialisten en communisten. Khomeini die dit weekeinde aankondigde vrijdag naar Iran terug te keren zei giste ren ook, niet van plan te zijn de macht in Iran met „links” te delen en waarschuwde socialisten en communisten geen munt te slaan uit de situatie in zijn land. flSi O d (2) veld is ebrand, ir ston- politie ’ezocht of een tdraagt Tegenstanders sjah onderling slaags Anderhalf miljoen nieuwe stakers in Groot-Brittannië Slag voor Oostduitse bedrijfsspionage ontsnapt „om terecht te komen in de dicta tuur van de islam”. „Noch voor god, noch tegen god”, was de leus. Volgens berichten in de zondagskrant Etelaat in Teheran zijn zaterdag in Macha- goein Chamr, 500 kilometer ten noorden van Theran, vijftig mensen gedood bij botsingen tussen aanhangers van verschil lende politieke en religieuze stromingen. Ook uit andere steden worden dergelijke gebeurtenissen gemeld. Ondanks de toenemende druk heeft pre mier Baktiar gisteren voor de radio her haald. dat hij niet zal aftreden. Hij riep de Iraanse werknemers op weer aan de slag te gaan. ;n van :otheek mcom- ng aan ovincie sie ba- de wet lie op 1 ize wet meente op dit n kun- anmel- wendt Recre i goed elskos terdag- ;erd te- imbod- idochi- loeken. an het zaten :oetwa- ind. De 'erpak- iirectie 1,7 tot Gisteren liet links zich voor het eerst massaal in Teheran op straat zien. Tien duizenden mannen en vrouwen, van wie de laatsten niet gesluierd waren en veelal een lange broek droegen, betoogden dat zij niet aan de „dictatuur van de sjah” waren Op tal van plaatsen met name in de staat Connecticut, staan huizen onder water en zijn dorpen door water en sneeuw van de buitenwereld afgesneden. In New England staan grote delen blank en dreigt de toestand nog ernstiger te worden nu het peil van de sterk gezwollen rivieren blijft stijgen. In de staat Virginia zijn 65.000 mensen verstoken van elektrici teit. Ook in South Carolina zijn stroomka bels vernield. In veel staten aaq de oost kust is autorijden levengsgevaarlijk ge worden. Ook de Indonesische hoofdstad Jakarta heeft momenteel te lijden van hevige wa teroverlast. Vijf mensen, onder wie twee kinderen verdronken dit weekeinde. De overstromingen hebben grote vernielingen aangericht in de stad. Volgens de autoritei ten hebben meer dan drieduizend mensen bun huizen moeten verlaten. De Oostduitse officier gebruikte voor het passeren van de Oostduitse grenswacht een zogenaamde agentencode, waardoor hij zonder meer Westduits gebied kon be reiken. Over de aangehouden spionnen werd in Karlsruhe nog meegedeeld dat het hier weliswaar niet om top-spionnen, maar toch om zeer belangrijke personen gaat. In ieder geval is de Oostduitse spionage in de Bondsrepubliek een belangrijke slag toe gediend, zo werd verklaard. zeggen. Wel is duidelijk, dat die gegevens betrekking hebben op voornamelijk be drijfsspionage en wel wat betreft research op het gebied van kernenergie, reactor- technieken en chemische produktie. De aangehouden agenten hadden geen op dracht partijen, vakbonden of militaire inrichtingen te bespioneren, maar het is niet uitgesloten dat ook vertakkingen in deze richting worden ontdekt. Bonn heeft ook de geallieerde instanties op de hoogte gebracht. In deze kringen verluidt dat men met de gevluchte Oost duitse Oberleutnant al eerder contact had gehad en deze vermoedelijk geschaduwd werd, hetgeen tot zijn vlucht heeft geleid. Ook berichten kranten in de hoofdstad, dat 4000 officieren en manschappen van de Iraanse luchtmacht in hongerstaking zijn gegaan om het vertrek te eisen van alle Amerikaanse adviseurs. De militairen zei den ook een staatsgreep door het leger, die nog steeds wordt gevreesd, niet te zullen steunen. De sjah heeft vandaag zijn bezoek van zes dagen aan Egypte beëindigd en is naar Marokko vertrokken. Het is overigens nog steeds onduidelijk of de vorst binnenkort naar de Verenigde Staten zal gaan om zich bij de rest van zijn familie te voegen. Dat is vooral onduidelijk geworden na dat gisteren vanuit Washington geluiden kwamen, dat het Witte Huis tot de conclu sie is gekomen, dat de sjah politiek niet langer meer van belang is en zijn rol in Iran is uitgespeeld. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De chaos in Engeland is vandaag, zo mogelijk, nog groter gewor den. Anderhalf miljoen werkers bij de openbare diensten hebben zich, voor 24 uur, gevoegd bij het al enorme leger sta kers, dat de afgelopen dagen de gang van zaken in Engeland al volkomen heeft ont wricht. De anderhalf miljoen ontevredenen, die loonsverhoging tot soms veertig procent eisen, behoren tot de laagbetaalden, zoals vuilophalers, wegwerkers, grafdelvers, portiers van ziekenhuizen en ambulance chauffeurs. Hun eendagsactie is bedoeld als een eerste aanzet voor de strijd om meer loon. Duizenden scholen zijn maandag geslo ten gebleven doordat concierges en keu- kenpersoneel loon ongeveer 32 pond sterling 128) voor een werkweek van 30 uur aan de actie meedoen. „Backfire” bommenwerper hebben in 1978 al onderwerp gevormd van geheime besprekingen tussen de VS, West-Duits land, Frankrijk en Groot-Brittannië. Deze Russische wapens vormen volgens de re geringsleiders een onaanvaardbare be dreiging van de Westeuropese veiligheid. Te Guadeloupe zouden zij dan ook hebben besloten dat de NAVO tegenwicht moet bieden aan de Russische wapens. Niettemin: een dergelijke onderneming veronderstelt dat voordien een enorm aan tal politieke en technische vraagstukken wordt opgelost en met name op politiek terrein liggen daar diepe valkuilen, gege ven het toenemend gevoel van kleinere NAVO- en EG-lidstaten door een soort directoraat van grote machten de wet voorgeschreven te krijgen. Binnen de Amerikaanse regering echter, zegt de New York Times, vormt zich de raketten die zowel vanuit zee als vanaf het land kunnen worden afgeschoten en een nieuwe ballistische raket voor de midden- afstand. Een bereik van 1600 km zou ge noeg zijn om militaire installaties in weste lijk Rusland te treffen. Intussen: de politieke consequenties die de installaties van een nieuwe raket voor langere afstand zou meebrengen zijn enorm. Dat zou de eenheid van het bond genootschap in gevaar kunnen brengen. De Amerikanen willen bovendien ten kos te van belangrijke politieke inspanningen voorkomen dat wederom zulk Europees tumult losbreekt als toen de VS in de jaren zestig een multilaterale kernmacht voor Europa wilden introduceren en als recen telijk ontstond naar aanleiding van de mogelijke aanmaak van een voor de Euro pese strijdtonelen bedoelde neutronen bom. Toevallig ken ik de grootvader van een boordschutter van het 43e Pantserinfante- riebataljon, die vandaag naar Zuidlaren wordt overgeplaatst om daar een verzw aard oefenprogramma af te werken in verband met zijn uitzending naar Libanon. Wist hij dat dat er in zat? In het geheel niet. Hij had bij de keuring zijn voorkeur uitge sproken voor de landmacht, en dan met name de aan- en afvoertroepen, omdat hij daar op geruisloze manier zijn rijbewijs dacht te kunnen halen. Viereneenhalve maand is hij nu in dienst, zijn Rijbewijs heeft hij nog niet, maar hij moet wel als vredessoldaat van de Verenigde Naties de bufferpositie gaan innemen tussen de Is raëli's en de Palestijnen. Zouden die ook pas viereneenhalve maand onder de wape nen zijn, zodat Robert Jan Kurpershoek een eerlijke kans heeft als hij de strijdende partijen moét scheiden? ir Jar le tien- stelling van de *eg van an dui ide ir. in Zut- ierzoe- or een de ge- oek op tad. In a klaar enwer- ir Ver- 'ervoer jek be- (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/JAKARTA. Het oosten van de Verenigde Staten wordt geteisterd door zware regen- en sneeuwval, waarbij tot nog toe tenminste tien mensen het leven hebben verloren. ALGIERS (AFP). Op 7 februari wordt in Algerije een nieuwe president gekozen, zo is gisteren aangekondigd door het waar nemend staatshoofd Rabah Bitat. De ver kiezing is nodig na het overlijden van president Boumedienne op 27 december van het vorig jaar. Forensen en andere reizigers stond van daag opnieuw misere te wachten omdat de treinbestuurders hun derde eendagssta- king hielden, hetgeen tot gevolg had, dat er nauwelijk treinen reden. In de startblokken voor stakingen staan nog de mijnwerkers, de onderwijzers en een half miljoen ambtenaren. Zij willen tot dertig procent meer loon, doch wachten nog even de uitwerking af van de huidige strijd aan het arbeidsfront. De 2.300 ambu lancechauffeurs in Londen zegden toe dat zij vandaag tijdens hun staking beschik baar zouden blijven voor noodgevallen. In andere steden, zoals Cardiff en Birming ham, moest het leger, geholpen door vrij willigers en de politie, echter paraat blij ven om in spoedgevallen zieken te vervoe ren, aangezien daar de stakende chauf feurs zijn gebleven bij hun besluit niet uit te rukken. Een spoortje hoop voor de Britse pre mier Callaghan kwam van het overleg in Londen tussen de vertegenwoordigers van opinie dat nucleaire afschrikking tegen over de Sovjet-Unie alleen valt te handha ven als aan het arsenaal van raketten voor de kortere afstand een wapen met groter bereik wordt toegevoegd. Zonder een der gelijke versterking van de Westeuropese defensie zou West-Europa de kans lopen om na een nieuw SALT-akkoord over ver dere beperking van strategische kernwa pens tussen de VS en de Sovjet-Unie, poli tiek gegijzeld te worden door de Russische dreiging. Momenteel beschikken de geallieerden in West-Europa over drie raketten met kernladingen: de Pershing, de Honest John en de Lance, maar geen hunner reikt verder dan omstreeks 700 kilometer. In Carters nieuwe budget is al 700 miljoen gulden opgenomen voor de ontwikkeling van wapens voor Europa. Zoals een Pers- hing-raket met een groter bereik, Cruise- Alleen zijn Van Agt c.s. blijkbaar verge ten dat we in dit speciale geval geen „der den” zijn: In de wereld waar men Robert Jan c.s. naar toe wil sturen, staat Neder land bekend als Israëlisch-gezind. De Ne derlandse ambassade neemt bijvoorbeeld in Moskou de honneurs waar van de opge heven Israëlische ambassade (ik schat dat er jaarlijks meer Israëlische militairen in spe via onze ambassade in Moskou uit de Sovjet-Unie naar Israel emigreren, dan wij van plan zijn vredessoldaten naar Libanon te sturen). Ift ge- voort- samen- erefor- ïmeen- paro- gelijke die de aid. In /lering •ochies naarst tecijfei lat een /uit bij e dier senaat de 400 lillende Eerlijke kans of geen eerlijke kans, hij wil niet. En zijn vader, onderwijzer Bert Kurpershoek, lid van het Comité van Ver ontruste Ouders, wil evenmin dat zijn zoon tegen diens zin voor de leeuwen wordt gegooid en in een situatie wordt geplaatst waarin hij genoodzaakt kan zijn mensen te doden. „Het station waarop de dienstplich tige in gewetensbezwaren kan komen is al gepasseerd”, heeft premier Van Agt ver klaard, maar Robert Jan Kurpershoek ac cepteert die gedachte niet. Hij zat in een ander soort trein dan waarin men hem nu wil doen plaatsnemen. Toen zijn vader hem indertijd voorstelde dienst te weige ren, heeft hij dat afgeslagen. Hoe stelt men zich dat eigenlijk voor? Een soldaat met nog geen half jaar „prak tijk” in het leger, laat staan in oorlogvoe ring, moet in een klimaat en onder omstan digheden die hem volkomen vreemd zijn, twee verbitterd strijdende, door en door geoefende partijen die allebei een thuis wedstrijd spelen en nog niet terug zijn van de ene wraakactie om alweer op weg te gaan naar de volgende wraakactie, uit elkaar zien te houden. Alleen heel oude, incapabele generaals zijn op het slagveld in staat hun troepen in een zo uitzichtloze situatie te manoeuvreren, maar dat hoefde dit keer niet eens. Het was de regering, die deze taak van de generaals overnam, uit een kennelijke behoefte aan „fair play”: beloofd is beloofd HOBOKEN (UPI). De brand in een woonhuis in Hoboken in de Amerikaanse staat New Jersey, heeft tot nog toe aan 17 mensen het leven gekost. Gevreesd wordt, dat nog vier mensen zich onder het puin bevinden. Eenentwintig bewoners van het huis raakten gewond, van wie drie ernstig. Volgens de politie is de brand aangesto ken. iverbe- ;cume- Gijsen >lieken lemen, tgeerd. e orga- rongen en. sbewe- eenten tiefne- etuigd. ander Een vriend van me is als gewetensbe zwaarde dienstweigeraar erkend NADAT hij zijn twee jaar militaire dienst voltooid had en afgezwaaid was als le of 2e luite nant. Waarom zou een dienstplichtige die plotseling voor een zo ingrijpende afwij kende dienstplichtigheid wordt geplaatst dan niet óók zijn gewetensbezwaren daar tegen kunnen inbrengen? De mogelijkhe den daartoe worden blijkbaar zoveel mo gelijk afgeremd. Een jongen die het ook niet meer wist en verzocht zijn „raads man” te mogen raadplegen (zo heet tegen woordig de aalmoezenierende veldpredi ker op humanistische grondslag), kreeg geen toestemming omdat hij aan een sportoefening moest meedoen. De legerartsen schijnen opdracht te heb ben verzoeken om nadere keuring zoveel mogelijk af te houden. Gewaarschuwd is, dat de manschappen vanaf tien dagen voor vertrek onder oorlogskrijgstucht staan. De keuze tussen meegaan of krijgs raad kan het hele verdere leven beïnvloe den (met strafblad geen baan in overheids functie). Kortom: een onoverzichtelijke si tuatie, zeker voor jongens die vaak net het huis uit zijn, en nu in ijltempo een beslis sing moeten nemen die de rest van hun leven ingrijpend kan beïvloeden. tnjfël Stel dat Israel een oorlog begint of een opzienbarende wraakactie onderneemt die niet door die jongens uit Zuidlaren wordt verijdeld, hoe denkt onze regering dan dat de Palestijnen in het bijzonder en de Arabieren in het algemeen het Neder landse vredesbataljon zullen benaderen? Als die brave wijkagenten uit Nederland? Of als de officieuze bondgenoten van Is rael? En (nog erger), hoe denkt onze rege ring dat Israel en het Israëlisch-gezinde Nederlandse volk zullen reageren als het 44e Pantserinfanteriebataljon er in slaagt de Israëlische aanvallers terug te slaan? Of wordt er alleen maar met sterretjes koud vuur geschoten? (Van onze redactie buitenland) BONN. Na omvangrijke spionageaffaires, waarbij belangrijke geheime gegevens aan de Oostduitse veiligheidsdienst werden verraden, heeft de Westduitse contraspio nage nu op haar beurt een troef in handen gekregen. Een Obeleutnant van het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid, die het vrijdagnacht lukte met vrouw en kind naar West-Berlijn te vluchten, is overgelopen met zeer belangrijke geheime stukken bij zich, waardoor de Westduitse veiligheidsdienst een spionagenet in de Westduitse industrie op het spoor is gekomen. Enkele kabels van de zendmast van de Süd-West- Funk (SWF) bij Koblenz werden eind vorige week volledig vernield bij een bomaan slag. Onbekenden protesteerden met de aanslag tegen de Amerikaanse televisieserie Ho locaust over de jo denvervolging tij dens de Tweede Wereldoorlog. Vanavond start de serie op kanaal III van de Westduitse televisie. BONN (AFP). Vanaf vandaag wor den in West-Duitsland alle televisie-zend- masten door de politie bewaakt om een ongestoorde uitzending van de serie Ho locaust te verzekeren. Afgelopen vrijdag werd door onbekenden een zendmast op geblazen tijdens de uitzending van de eerste aflevering. Holocaust is een gedra matiseerde documentaire over de joden vervolging in nazi-Duitsland. Reeds zaterdagochtend konden vijf van bedrijfsspionage verdachte personen wor den aangehouden. Dit succes werd echter verkleind door de ontsnapping van de 40- jarige boekhouder Rainer Paul Fülle, die bij een firma voor opwerking van reactor- brandstoffen in Karlsruhe werkte. Hem lukte het tijdens het transport naar de gevangenis in Karlsruhe uit de rijdende politieauto te springen en tot nu toe spoor loos te verdwijnen. Hij was niet geboeid en werd maar door één enkele rechercheur bewaakt. Procureur-generaal Kurt Rebmann heeft inmiddels de bevolking verzocht de onmiddellijk in gang gezette grote klop jacht door de politie te ondersteunen en mee te helpen bij het opsporen van de ontvluchte Fülle. Op zijn persconferentie bevestigde Reb mann dat door de niet met name genoem de overgelopen Oostduitse spion belang rijke gegevens waren verkregen. Verder wilde hij daarover op dit moment niets ir Het ambulance-vervoer in Londen ligt vrijwel stil. Vandaar dat militairen zijn ingezet de taken van de stakende chauf feurs over te nemen. Op de foto worden de laatste instructies gegeven. In Londen gaat het om de vervanging van 2300 be stuurders van ziekenauto’s. Het Rode Kruis zet vandaag vijftig ambulances in met 200 man personeel. de honderdduizend stakende vrachtwa genbestuurders en het verbond van werk gevers in het wegvervoer. Na zes uur met elkaar gepraat te hebben gingen de partij en uiteen met de afspraak het overleg vandaag te hervatten. Regeringsbemidde- laar Jim Mortimer zei „hoopvol” te zijn. Door de chauffeursstaking zijn inmiddels al 150.000 arbeiders van diverse bedrijven op non-actief gesteld, aangezien er geen goederen meer worden aan- of afgevoerd. Essentiële zaken voor het levensonder houd van de burger bereiken volgens mi nister van Landbouw John Silkon toch de winkels, ondanks de piketten van stakers die dit proberen te beletten. De eendagsstaking van vandaag lijkt slechts het begin te zijn van een hele reeks acties, zoals overwerkweigering, korte werkonderbrekingen en langzaamaanac- ties. Tenslotte zullen naar verwachting ver scheidene vliegvelden in de provincie van daag gesloten zijn, want dan leggen baga- gepersoneel, brandweer en beveiligingsbe ambten een dag het werk neer. Verder wordt de „sportiviteit” van de Brit op de proef gesteld als hij de twee toltunnels onder de rivier de Mersey passeert. Hem is verzocht het tolgeld in „eerlijkheidsbus- sen” te deponeren, want er zijn vandaag geen tolgaarders die hem controleren. r-arean NAVO-top denkt aan nieuwe raket (Van onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) WASHINGTON. De VS, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en West-Duitsland over wegen de ontwikkeling van een nieuwe kernraket voor middengrote afstand, die in Centraal-Europa zou moeten worden gestationeerd en in staat moet zijn de Sovjet-Unie te treffen. Het nieuwe wapen zou het westelijk antwoord moeten zijn op de Russische SS 20-raket en de Backfi re bommenwerper, gericht tegen West- Europa. Volgens de New York Times hebben de regeringschefs van de betrokken landen de plannen besproken tijdens hun topcon ferentie in Guadeloupe, maar er zou nog geen definitieve beslissing zijn genomen. De SS 20, een mobiele raket, uitgerust met drie meervoudige kernkoppen en de

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3