Wachten op de bus Scholen in Velsen morgen gesloten Weer kind dood aan onbekende ziekte Napels Telefoonverkeer I agelijks leven totaal van slag liiiMitiii n ontvoerd De Boet OOIMIN BUKS 0 MO Dollar reageert gunstig op begroting VS r de Starlet iserv.a. f11550.- +2 j. garantie Barnhoorn Ltoyota ontregeld door overbelasting Lisl N jf BIJNA ALLE WEGEN DOOR IJZEL ONBERIJDBAAR vandaag: Italianen het weer Botsing: 30 doden VVDM: Ministerie wijst soldaten voor Libanon aan nijman HAARLEM het woord is aan Ml i V.N. en K.N.I.L. i| agenda pagina Munnikenwegbuurt STISA in nood En verder r Meest lichte vorst L Rustieke meubelen fa? esi DINSDAG 23 JANUARI 1979 (ADVERTENTIE) 18 F WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 67 pacjna'! 2 (Van onze Haagse redacteur) 4 'o i 2,3,4 5,6,7 Zijlweg 9 - Haarlem k <923)329921^ Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport 9 .11,13 Telefoonbeantwoorders Yogananda: Koude schotels Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem Jj S I «f - t draaide vierde landingsbaan op Schiphol, om Zwanenburg van geluidsoverlast te ontlasten. Van een gedraaide vierde baan zullen Verkeer en Waterstaat wil een ge- in de toekomst veel meer vliegtui gen gebruik kunnen maken, om dat de beperkingen wegens ge luidshinder grotendeels wegval len. Bovendien hebben nieuwe be rekeningen van de Rijks Lucht vaart Dienst (RLD) aangetoond dat de maximale capaciteit van het vier-banenstelsel niet ligt op 250.000 vliegtuigbewegingen, zo als steeds werd gedacht, maar op 300.000 vliegtuigbewegingen. DEN HAAG/UTRECHT. Staatssecretaris Smit-Kroes van 2J n 'o Vt' IJmuider Courant I Smit-Kroes wil gedraaide vierde baan k >5 TS jS- Staatssecretaris Smit-Kroes Zie pagina 3. ’■n iF? ■I heerst, heeft gisteren haar 41ste slachtof fer geëist. De ziekte, die door een nog onbekend virus wordt veroorzaakt, treft vooral kin deren in de leeftijd tussen drie maanden en twee jaar. Extra gevoelig zijn ondervoe de kinderen. De verschijnselen, hoesten en hoge koorts, leiden uiteindelijk tot hartstil stand. (Van onze redactie binnenland) pen, maar mede door de glad de wegen is de levering ervan ernstig vertraagd. Op veel plaatsen in het land zijn problemen ontstaan bij het melkvervoer van boerde rijen naar de zuivelfabrieken. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ heeft wegbe- heerders en melkveehouders dringend verzocht de boerde rijen zo goed mogelijk bereik baar te maken. VELSEN. Het Velsense gemeentebe stuur heeft besloten alle scholen voor openbaar onderwijs woensdag te sluiten. Tot deze maatregel is overgegaan in ver band met de gladheid van de wegen. Op alle scholen, kleuter-, lagere scholen zowel als de scholen voor voortgezet on derwijs waren het verzuim en telaatkomen van leerlingen en docenten vrijdag dusda nig dat het gemeentebestuur ook ten behoeve van de veiligheid van de kinderen dit besluit heeft genomen. Aan alle scholen van het bijzonder on derwijs wordt voorgesteld een zelfde ge dragslijn te volgen. Over een eventuele sluiting van scholen op de donderdag is nog niets bekend. Daarover zal mogelijk woensdag een beslissing vallen. UTRECHT (ANP). Om het tekort aan manschappen voor het Nederlandse VN- bataljon weg te werken is het ministerie van Defensie volgens de soldatenvakbond VVDM overgegaan tot het aanwijzen van dienstplichtigen. Bij de WDM zijn minstens zes dienst plichtigen, gelegerd in Wezep en Ermelo, bekend die afgelopen vrijdag te horen kregen dat ze binnenkort naar Zuidlaren zouden worden overgeplaatst om te wor den ingelijfd bij de eenheid die begin maart naar Libanon gaat. Deze dienstplichtigen hebben volgens de VVDM nooit enige bereidverklaring afge legd om dienst te doen in VN-verband. De soldatenvakbond vindt dit in lijnrechte tegenspraak met toezeggingen van het mi nisterie van Defensie, dat er alleen een beroep zou worden gedaan op vrijwilligers als er in de speciale VN-eenheid, het in Zuidlaren gelegerde 44e pantserinfante- riebataljon, te weinig mensen zouden zijn te krijgen. Ook werpt het volgens de VVDM een schril licht op de bewering van staatssecretaris Van Lent van Defensie, dat het met de bereidheid van de dienst plichtigen om naar Libanon te gaan wel meevalt. (Zie verder pag. 2) Overigens zal de Amerikaanse president Carter pas vannacht om drie uur onze tijd, de begroting officieel bekendmaken in de jaarlijkse State of the Union. Verwacht wordt, dat hij in deze „troonrede” onder meer zal aandringen op een snelle verwe zenlijking van het akkoord met betrekking tot de beperking van de strategische bewa pening, SALT-2, met de Sovjet-Unie. (Zie verder pag. 3) Volgens het KNMI ziet het er niet naar uit dat de vorst bin nen korte tijd definitief zal worden verdreven. Bovendien houdt men rekening met neer slag die door de lage tempera tuur opnieuw zal bevriezen. De stichting Het Vogeljaar heeft de regeringen van Frank rijk, Ierland, Italië en Spanje dringend verzocht in verband met het slechte weer de jacht op water- en zangvogels direct te staken. Sommige mensen willen groot zijn door anderen een kopje klei ner te maken. Ontwikkelingen binnen en buiten de STISA hebben er toe geleid dat naast de ene stedelijke opbouwwerker nog vier buurtwerkers aan de gemeente Vel sen worden gevraagd, zo melden de huidige opbouwwerkster en de be stuursleden van de betreffende stich ting. Zonder die vier, zo stelt de stichting samenlevingsopbouw, is nergens zinni ge begeleiding te geven De regering van de Britse premier Callaghan heeft gisteren met 305 tegen 281 stemmen de steun van het parle ment gekregen inzake het beleid met betrekking tot de nationale stakingsgolf In het Lagerhuis vond gisteren een spoeddebat plaats. Door de stichting Spaamberg is nega tief gereageerd op een schikkingsvoor stel van de advocaat van de jongens, die hun macro-biotische tuin op de Spaamberg willen behouden. De proce dure wordt nu voortgezet Zie de plaatselijke pagina's >2. lederland. MEXICOSTAD (UPI). Bij een botsing tussen een bus en een vrachtauto zijn in het dorp Ciudad Hidalgo, in de Mexicaan se provincie Michoacan, dertig mensen verbrand en veertien zwaar gewond. KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 02(MS64S6 s t (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM-WASHINGTON. De Amerikaanse dollar is gisteren na het bekend worden van de Amerikaanse be grotingscijfers- en plannen, op de belang rijkste internationale wisselmarkten ge stegen. Veel bewolking met vooral in de nacht sneeuw of regen met ijzel. Temperatu ren van om het vriespunt in de zuidelijke provincies tot omstreeks min 4 graden in de noordelijke provincies. Meest matige wind, draaiend naar noord tot noord west 'Z, REGGIO DI CALABRIA. Vijf ge maskerde en gewapende mannen hebben gisteren in de Zuiditaliaanse stad Reggio di Calabria de 62-jarige geneesheer-direc- teur Francesco Morgante ontvoerd. De man werd overmeesterd toen hij het zie kenhuis verliet. K Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: PW Het bebouwen van de kaalgeslagen terreinen in de Munnikenwegbuurt laat langer op zich wachten dan algemeen was aangenomen. Een teleurstelling voor de mensen die hadden gehoopt in maart de eerste paal van de vervangen de nieuwbouw de grond in te zien wor den geslagen Haarlem Heemstede In enkele steden kon het huisvuil vandaag niet worden opgehaald. Geadviseerd wordt de vuilniszakken en dergelijke binnen te houden met het oog op uitgehongerde dieren. NAPELS. De geheimzinnige kinder- 1 ziekte die sinds een jaar in en rond Napels DEN HAAG (ANP). Het telefoonver keer is sinds vanmorgen, met name in de steden, voor een deel gestoord. Oorzaak: overbelasting van de lijnen. Omdat als gevolg hiervan vitale hulpverleningsdien sten (politie, brandweer, ambulances) niet of nauwelijks bereikbaar waren, verzoekt de PTT het teiefonerptjle beperken tot een noodzakelijk inininf(flaj-£n de gesprekken zo kort mogelijk te nouden In de buitenwijken van de Noorditali- aanse stad Brescia is bovendien gisteren de 31-jarige fabrieksdirecteur Enrico Gnutti door drie mannen gekidnapt. Sommige scholen hielden hun deuren dicht omdat zowel leerkrachten als leerlingen er niet in slaagden het schoolge bouw te bereiken. Door een telefoonstoring was het onmo gelijk na te gaan welke scholen uit ons verspreidingsgebied de dupe werden van de gladheid. HAARLEM. Niet eerder deze winter heeft het weer het dagelijkse leven in Nederland zo ontwricht. Automobilisten op weg naar hun werk moesten in vele gevallen terugkeren naar huis omdat doorgaan on mogelijk bleek. Het openbaar vervoer lag grotendeels plat. Taxi’s kwamen alleen in nood gevallen. En ook de spoorwe gen ondervonden grote hinder van de ijzel die perrons spek glad maakte. Strooiwagens rukten van morgen wel uit, maar het strooien had door snelle op- vriezing weinig of geen effect. Vooral op klinkerwegen was de situatie hopeloos. Reini gingsdiensten proberen waar mogelijk zout en zand te ko- De hogere frequentie van het aantal aan komende en vertrekkende toestellen op de luchthaven, wordt mogelijk gemaakt door hypermoderne vluchtleidingssy sternen Aanleg van een gedraaide vierde baan maakt een eventuele vijfde baan onmoge lijk. Tegen een vijfde baan bestaan vooral bij milieu-organisaties grote bezwaren. 'Het draaien van de vierde baan en de daarmee gepaard gaande capaciteitsver- groting brengt wel de bouw van een twee de stationsgebouw op Schiphol met zich mee. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land willen daar geen toestemming voor geven. Worden de plannen van Smit-Kroes uitgevoerd, dan kan Schiphol tot het jaar 2000 vooruit. Vorig jaar telde de luchtha ven 145.000 vliegtuigbewegingen. Jaarlijks komt daar gemiddeld 3 percent bij. Smit-Kroes maakte haar voorkeur voor een gedraaide vierde baan vanmorgen openbaar bij de opening van de Vakantie beurs in Utrecht. Ze liep daarmee vooruit op de publicatie deze zomer van het structuurschema burgerluchtvaartterrei- nen, waarin zal worden aangegeven wat er in de komende tientallen jaren met de luchthavens moeten gebeuren. De staats secretaris benadrukte dat de milieubelan gen daarbij zwaar zullen wegen. „De draaiing van de vierde baan op Schiphol is een uiterst kostbare ingreep”, aldus de staatssecretaris; „maar we achten die noodzakelijk ter bescherming van tiet mi lieu rond de luchthaven”. Uit het structuurschema zal ook moeten blijken of er in een toekomstige Marker waard een Tweede Nationale Luchthaven moet komen. De kans daarop neemt af, naarmate Schiphol meer mogelijkheden krijgt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe meer men zich verdiept in de moge lijke consequenties van het Libanese avon tuur voor Nederlandse soldaten, des te meer bedenkingen doen zich gelden. Het is te begrijpen dat het kabinet een eenmaal gedane toezegging om bij te dragen in het vredescorps van de V.N. gestand wil doen, maar zo’n algemeen gestelde bereidverkla ring mag toch niet betekenen dat onze regering niet alle mogelijke gevolgen on der ogen ziet voordat het definitieve be sluit valt en dat er ruimte moet blijven om eventueel ook nog „neen" te zeggen. De situatie in Libanon is eigenlijk in geen enkel opzicht geschikt om efën V.N.- corps als arbitrale buffereenheid te laten optreden. Zo’n eenheid is niet bij machte vijandelijkheden van de soort waaraan Libanese militante groepen en Israëlische troepen zich schuldig maken, te voorko men. De V.N.-soldaten kunnen van de ene dag op de andere op een zeer onaangena me manier in de gevechten betrokken ra ken, met ernstige consequenties voor hun lichamelijk welzijn en voor de politieke verhoudingen tussen landen waartoe zij behoren. De V.N. is trouwens in het con flict in het Midden-Oosten opk politiek al sterk gecompromitteerd geraakt, doordat de meerderheid van de aangesloten landen niet neutraal of vriendschappelijk tegen over Israel staat. Een V.N.-corps is het verlengstuk van een V.N. die door de Ara bische en islamitische landen wordt gedo mineerd wanneer het om Israel gaat. Afgezien van het onaanvaardbare risico dat Nederlandse soldaten zouden worden gebruikt om Israëlische strijdkrachten met wapengeweld tegemoet te treden, is er ook nog een grote kans dat het V.N.-corps door Palestijnse terroristen wordt ge bruikt als een schild om tersluiks in Israel j te infiltreren. In zo’n geval kunnen de Israëlische grenstroepen de V.N.-soldaten niet ontzien zonder hun eigen land kwets baar te maken voor Palestijnse aanslagen. De goede relaties tussen Nederland en Israel gedogen dergelijke kwalijke risico’s niet en alleen om die reden al zou de Nederlandse regering het politieke argu ment moeten gebruiken om van deelne ming aan het V.N.-corps af te zien, zelfs ook (en vooral) met alleen maar vrijwilli gers. Want als de Nederlandse eenheid uitsluitend uit vrijwilligers zou bestaan, zou zij ongeveer het karakter krijgen van een Nederlands legioen in Arabische dienst tegen Israel. Een argument dat voor de soldaten per- j soonlijk geldt, is de grote onzekerheid j waarin zij zich bij dienstverrichtingen voor de V.N. storten wat hun toekomst betreft. Zouden zij gewond raken of invali de worden, dan moeten zij maar afwach ten wie zich hun verdere lot aantrekt. De Nederlandse regering heeft een bijzonder slechte reputatie opgebouwd door de ma nier waarop zij reservisten van het K.N.I.L. heeft behandeld na afloop van de oorlog in Nederlands-Indië. Deze soldaten van het Koninklijk Nederlands-Indische Leger, die bereidwillig ten strijde trokken tegen het Japanse geweld, zijn eenvoudig in de steek gelaten, toen het K.N.I.L. was opgeheven. Dat onrecht is nog steeds niet hersteld. Een goede les voor vaderlandslie vende vechtersbazen met ideële bedoelin gen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het D'66-kamerlid Brinkhorst wil dat een openbaar kamerdebat wordt ge houden over de regeringsplannen Ne derlandse soldaten naar Zuid-Libanon te sturen De definitieve beslissing mag volgens de parlementariër pas na dit debat worden genomen Zie pagina 2. w Zo was het vandaag op het NZH-busstation in Haarlem: een enkele passagier, maar geen bus. In de wachtkamer meldde een briefje, dat er tot nader order geen bussen zouden rijden. Plaatsbewijzen voor interlokale ritten waren te gebruiken voor een treinreis, zodat men wel op het werk kon komen. De.drukte op het spoorwegstation was enorm. I>®

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1