Oud-strijders: De Ruiter Bronbeek moet open blijven teams politie D n L G en dan dit noq o B verdedigt arrestatie- NA DEBAT IN KAMER9 Arubanen blijven toch in werkgroep BESWIT PAS G Strafvervolging tegen Leeuwarder politiemannen NS-jaarkaart per 1 april ook voor OP 27 MC-BAND samenwonenden Katholieke VVD- Kamerleden contra Gijsen 4 4 Si r h 0 DINSDAG 2 3 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 D 1 (Van onze redactie binnenland) I 1 sig: Grafici aan het werk Geen kievitsjacht C AO-streekvervoer 4000ste lid NVJ o o k 1 mei feestdag Beumer AR-Europaman DEN HAAG. - Het D'66-Twee- de-Kamerlid mr. L. Brinkhorst wil dat een openbaar debat in de Tweede Kamer wordt gehouden over het voornemen van de rege ring Nederlandse soldaten naar Libanon te sturen. Hij vindt dat de definitieve beslissing door het kabinet pas na zo'n debat mag worden genomen. Hoofdoorzaak daarvoor zijn voor D'66 de risico's waaraan de soldaten in het Mid den-Oosten kunnen worden bloot gesteld. Brinkhorst wil meer in formatie over de achtergronden van het kabinetsbesluit. 5= F’ Li. D’66 wil opheldering over Libanon-soldaten ü- MINISTER DE RUITER L. BRINKHORST Een woordvoerder van het ministerie Het onderzoek door de rijksrecherche Zendamateurs (Van onze redactie binnenland) krijgen ruimte het \x/€er| WEERRAPPORTEN 1 huurder moet blijven (Van onze redactie binnenland) 9 lü 0 0 5 0.1 DEN HAAG. Een groot aantal orga nisaties heeft gisteren in een alternatieve hoorzitting in Den Haag gepleit voor handhaving van de huurbescherming. Huurdersorganisaties uit het gehele land spraken zich uit voor het handhaven van een termijn van drie jaar, waarbinnen een huurder niet gedwongen kan worden zijn woning te ontruimen als de verhuurder het huis voor eigen gebruik wil hebben. Onder het motto „Handhaaf en verbeter de huurbescherming" worden al weken lang op diverse plaatsen in ons land mani festaties gehouden tegen de dreigende aantasting van de huurbescherming. Op 10 februari vindt een grote landelijke de monstratie plaats op het Museumplein in Amsterdam. De alternatieve hoorzitting was georga niseerd door de organisatie Landelijke Aktie Woningnood. De afschaffing van de huurbescherming bedreigt volgens de huurdersorganisaties vele huurders in hun woonsituatie. Het kamerdebat over de Hij zal er dan voorts op aandringen bij de Koninkrijksregering (het Nederlands kabinet en de gevolmachtigde minister van de Antillen, Maduro, - red.) niet voor uit te lopen op het overleg in de Konink- rijkswerkgroep over de interne en externe defensie-aangelegenheden van het eilan- dengebied. Tijdens de gisteren gevoerde besprekin gen in Den Haag is besloten, dat de voorzit ter van de Koninkrijkswerkgroep. oud- premier Biesheuvel, vrijdag opheldering zal verschaffen over de berichten uit Wil lemstad. VVD-fractieleider Rietkerk zei gistera vond op een spreekbeurt voor zijn partij in Berkenwoude dat hij vindt dat het Neder landse contingent VN-militairen zoveel mogelijk uit vrijwilligers moet bestaan. De organisatie Landelijke Aktie Wo ningnood Wil ook huurbescherming voor samenwonenden die uit elkaar gaan. In de voorstellen van het kabinet-Van Agt staat dat in geval van overlijden van de huurder len gelden tussen de Nederlandse regering en de betrokken landen in dit gebied als gevolg van de troepenzending. Andere vragen betreffen de positie van de Nederlandse soldaten, de mate waarmee rekening is gehouden met vrijwilligheid, de geoefendheid van de soldaten, de voor lichting die zij hebben gekregen en wat nu gaat gebeuren met de eerder door Neder land gedane toezegging om militairen voor VN-operaties in Namibië (Zuidwest-Afri- ka) ter beschikking te stellen. De vragen van Brinkhorst gelden als voorbereiding op de discussie die de Tweede-Kamer- commissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken donderdagmiddag met de ministers Scholten (Defensie) en Van der Klaauw zullen hebben. DEN HAAG. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft be sloten dat vanaf 1 april 1979 de jaar kaart van de Nederlandse Spoorwe gen ook verkrijgbaar zal zijn voor twee duurzaam samenwonende per sonen, die een gemeenschappelijke huishouding voeren, en hun kinde ren. De duurzaam samenwonende trein reizigers moeten, als zij een jaarkaart willen kopen, een verklaring afleg gen, waarin zij bevestigen dat zij duurzaam samenwonen en een ge meenschappelijke huishouding voe ren. De verkoop van de NS-jaarkaart is op 1 oktober van het vorig jaar begonnen. Er zijn er inmiddels onge veer negenduizend van verkocht. De minister komt daarmee tege moet aan de kritiek die losbarstte op de definitie van een „gezin", welke zou gaan worden gehanteerd bij het verkopen van de NS-jaarkaart. Veel huurdersorganisaties spraken tij dens de alternatieve hoorzitting hun angst uit voor het verdwijnen van hun rechtsbe scherming. Ze vrezen dat met de nieuwe wetgeving huurders onder druk gezet kun nen worden om hun huis te verlaten ten behoeve van speculanten. De kritiek op 'het nieuwe wetsontwerp komt niet alleen van huurdersorganisaties. Naast de reacties van politieke partijen hebben onder meer het CNV, de FNV, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Consumentenbond felle kritiek geuit op onderdelen van de nieuwe wetgeving. Alle organisaties zeggen dat het gevaar dreigt, dat de nieuwe wetgeving het mak- kelijkèr maakt tot ontruiming van een huurwoning over te gaan. (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN. Twee leden van de Leeuwarder politie, tegen wie een klacht was ingediend wegens mishandeling van een 17-jarige jongen, zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Na onder zoek door de rijksrecherche is daartoe besloten, aldus officier van justitie mr. B. de Hoogh in Leeuwarden. de huurovereenkomst kan worden voort gezet door degene met wie de huurder heeft samengewoond. Het doet er in dat geval niet toe of de huurder wel of niet getrouwd was met de achterblijvende partner. In geval van echtscheiding blijft echter het onderscheid tussen gehuwden en samenwonenden gehandhaafd. het zonder vergunning gebeurt, als over treding aangemerkt. Zolang de nieuwe re geling niet van kracht is zal echter het bestaande vervolgingsbeleid worden ge handhaafd. VVD-kamerlid De Beer zei' gisteren dat met deze, naar zijn smaak uitstekende, oplossing een einde zal komen aan de chaos op het gebied van het zendamateu- risme. Het storen van tv-uitzendingen en bijvoorbeeld van elektronische orgels zal belangrijk afnemen. Voor medegebrui kers van de 27 MC-band, zoals modelbou wers en kraanmachinisten, zal een andere frequentie worden gezocht, hetgeen vol- Hij had een klacht gekregen van de vader van de 17-jarige uit Leeuwarden. De jongen was op zondagavond 29 okto ber door de agenten uit de binnenstad, waar hij zich zou hebben misdragen, mee genomen naar een recreatiegebied. Bij de aanhouding werd de jongen gesommeerd mee te gaan naar het recreatiegebied bui ten de stad, mogelijk met de bedoeling hem bij wijze van straf terug te laten lopen. Onderweg zijn rake klappen gevallen, waarop de agenten de jongen alleen ach terlieten in het verlaten recreatiegebied. De jongen moest zich, omdat hij onder meer tegen zijn mond was geslagen, later onder behandeling van een tandarts stel len. werd op 3 november vorig jaar gelast door hoofdofficier van justitie mr. J. Wiarda. De Grafische bonden hebben met de directie van de Perscombinatie in Amster dam overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 12 cent per uur voor de grafici. De directie wilde zaterdag niet ingaan op deze eis, omdat de CAO dat niet zou toelaten. Een korte staking, waardoor Parool, Volkskrant en Trouw enkele ma len met noodedities of helemaal niet ver schenen, was voldoende om de directie overstag te laten gaan. (Van onze redactie binnenland) ZUTPHEN. Minister De Ruiter van Justitie heeft gisteravond op een CDA- bijeenkomst in Zutphen de vorming van zogenoemde arrestatieteams door de poli tie verdedigd. De teams zijn „een beschei den poging het hier en daar werkelijk aanwezige gevaar te keren”, aldus De Ruiter. De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft eén dringend beroep gedaan op het Euro pees parlement en de Raad van Europa om te streven naar een verbod op de jacht op de kievit en het rapen van de eieren van deze vogel. In enkele lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap zijn deze jacht en het eierrapen nog wettelijk toegelaten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG (ANP). Het opheffen van het Koninklijk Tehuis voor Oud-mili- tairen „Bronbeek" in Arnhem en het „overplanten van de oude bomen” zal de Staat weliswaar de nodige guldens ople veren, maar dat neemt niet weg dat deze maatregel indruist tegen de elementaire verplichtingen die de Staat der Neder landen aan deze mensen verschuldigd is. Met uitzondering van de WD hebben alle fracties in het parlement zich uitge sproken tegen het voorstel van Brokx om huurbeschermingsbepalingen te laten ver vallen en ontruimingsconflicten te onder werpen aan een „open belangenafweging" door de kantonrechter. Krachtens de hui dige wet zijn er vijf gronden waarop een huiseigenaar een huurder op straat kan zetten. Eén daarvan, het recht tot ontrui ming indien de eigenaar het huis voor eigen gebruik nodig heeft, willen de actie comités geschrapt zien. Deze eis is inmid dels door alle fracties, behalve CDA en VVD, onderschreven. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat heeft werkgevers- en werkne mersorganisaties in het streekvervoer la ten weten dat de CAO voor deze bedrijf stak rond is. Vorige week dreigde de Ver- voersbond CNV nogal stevig met acties als de minister nog langer zou wachten met het zetten van zijn handtekening onder de CAO. Waarom de minister zo lang heeft gewacht met tekenen heeft hij niet gezegd. PI deel Suri sten tere volk H beji zijn woi mei Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genêve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis De Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) heeft gisteren op haar kantoor in Amsterdam het vierduizendste lid van de vereniging verwelkomd. Dat was C. van Gerven, radioredacteur bij de IKON. De NVJ verwacht dat 1979 het jaar zal worden van een fundamentele discussie binnen de journalistenvereniging over de persvrij heid. D Sail van ven hev gan dag Min het G het einc had O gist offi pre; brei voo D rom S. biss Ron Gar mei een D pre vrij le aut< een pro „sul lier Ir alle war den bije chis op 1 van D den rinj gev noe 0.3 3 2 i 5 5 5 3 5 4 6 2 2 3 10 15 6 12 -1 1 4 -6 4 2 3 20 15 19 14 4 2 2 11 20 16 4) 12 5 2 13 10 4 2 1 -6 -6 -6 10 5 -7 -6 -6 -3 3 5 6 x 11 6 -3 2 1 9 -4 7 1 2 -2 7 9 9 9 8 1 12 10 -7 -2 1 5 1 Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft premier Van Agt en de voorzitter van Eerste- en Tweede-Kamer gevraagd om 1 mei „de dag van de arbeid” tót algemeen erkende feestdag uit te roepen. Het Rotter damse gemeentebestuur, dat het gemeen- tepersoneel op die dag sinds 1975 vrijaf geeft, wijst erop dat 1 mei al geruime tijd een nationale feestdag is in tal van West- europese landen. Drs. B. Beumer staat boven aan de voor dracht ,van de lijst met AR-kandidaten voor het Europees parlement. Dat is de uitkomst van stemmingen van 335 kiesvef- enigingen van de partij. De partijraad zal de uiteindelijke kandidatenlijst vaststel len. s In een telegram, verzonden aan het Ne derlandse episcopaat, scharen de zeven VVD-ers zich achter het standpunt van kardinaal Willebrands. Zij zijn het met de kardinaal eens dat politici in een plurifor me en democratische staat een eigen ver antwoordelijkheid hebben. De liberalen keren zich ook jegen Gijsens uitspraken over homofilie. Intussen keerden gistermiddag kardi naal Willebrands en bisschop Simonis te rug op Schiphol van een bezoek aan de paus. Kardinaal Willebrands wilde op vra gen van journalisten niets toevoegen aan de uitgebreide verklaring die hij zondag in Rome heeft afgelegd. Bisschop Simonis weigerde ook iedere verklaring, maar wilde wel zeggen dat er geen sprake van is dat hij samen met bisschop Gijsen een rapport zou hebben opgesteld voor de paus over de situatie van de r.k. kerk in Nederland. van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering geen contact heeft gehad met de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO, noch met de christelijke mili tie van majoor Haddad, bij de voorberei ding van haar besluit om een bataljon troepen naar de Libanon te sturen. Vice-premier Wiegel verklaarde tien da gen geleden op een persconferentie dat Nederland contact had gehad met alle belanghebbende partijen. Deze contacten, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, zijn gelopen via de secretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim. Het enige rechtstreekse contact heeft plaatsgehad met Israel. Nadat Nederland in beginsel positief had gereageerd op een informeel verzoek van Waldheim om troepen naar de Liba non te zenden, heeft de secretaris-generaal van de VN de permanente leden van de Veiligheidsraad, Israel, de Libanon en naar men mag aannemen ook de PLO en de door Israel gesteunde rechtse christe nen van majoor Haddad gepolst. Op welke wijze dat is gebeurd is geen zaak van de Nederlandse regering, aldus de woord voerder van Buitenlandse Zaken. voorstellen tot wijziging van de Huurwet van staatssecretaris Brokx, waarin af schaffing van de huidige huurbescher mingsbepalingen wordt voorgesteld, zal half februari worden gehouden. Wettelijke bescherming Brinkhorst heeft verder minister dr. C. van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gevraagd of de Nederlandse regering van plan is aan Israel waarborgen te vragen dat dit land zich zal onthouden van acties die het gezag van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon kunnen ondermijnen. Voorts vraagt Brinkhorst een reactie op uitlatingen van de Palestijnse leider Ara fat, die Nederland een vijandige houding in het Midden-Oosten heeft verweten. Ook vraagt hij of de Nederlandse regering, voor ze de beslissing nam om soldaten ter beschikking van de VN te stellen, overleg heeft gehad met de EG-partners en de strijdende partijen in het Midden-Oosten. Deze vragen maken deel uit van een waslijst van 19 vragen waarin het D’66- kamerlid opheldering vraagt over de ach tergronden van het kabinetsbesluit. Zo wil hij de motieven van het kabinet weten, vraagt welke voorwaarden Nederland heeft gesteld en welke verhoudingen zul- rf- MINISTER VAN DER KLAAUW „omdat het van groot belang is dat de groep goed gemotiveerd is". Hij kondigde alvast aan dat de VVD in de Tweede Kamer inlichtingen zal vragen aan minister Scholten over de situatie aan de grens tussen Libanon en Israel; „met name om te kunnen oordelen over de doel matigheid en de zin van onze aanwezig heid". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Arubaanse leden van de Koninkrijkswerkgroep zullen toch blijven deelnemen aan het overleg binnen deze werkgroep. Dit heeft de Arubaanse delegatie gisteravond laten weten, na de toezegging te hebben verkregen dat nog deze week opheldering wordt verschaft over uitlatingen van minister Scholten van Defen sie, die momenteel de Antillen bezoekt. Zondagavond hadden de leden bij mon de van MEP-leider Betico Croes verklaard zich tijdelijk uit het overleg terug te zullen trekken als geen opheldering werd gege ven over berichten uit Willemstad, dat het Nederlandse standpunt ten aanzien van een op te richten Antilliaanse verdedi- gingsgarde zou zijn gewijzigd. ijzel ijzel ijzel geh. bew. ijzel geh. bew. ijzel ijzel ijzel ijzel zw. bew zw. bew. regen geh. bew mist ijzel ijzel regen sneeuw on bew 1. bew. geh. bew geh. bew. mist sneeuw mist h. bew. h. bew zw. bew geh. bew. regen zw. bew motregen regen regen geh. bew ijzel mist h. bew mist h bew zw. bew zw. bew. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). Op de zogeheten 27 MC-band zullen 22 kanalen worden vrijgegeven voor communicatie-amateurs. In het voorjaar van 1980 zullen de ama teurs, die lang gestreden hebben voor ruimte op de band, van deze kanalen gebruik kunnen maken. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat deelde dit gisterochtend mee tijdens een besloten bijeenkomst met de vaste Tweede-Kamercom- missie voor Verkeer en Waterstaat. De amateurs zullen zich aan strakke voorschriften moeten houden: zij mogen uitsluitend gebruik maken van naar type gekeurde apparatuur. Werken met „huis- vlijtzendertjes” is er dus niet bij. Het uit gaande vermogen van de zendapparatuur mag maximaal 0,5 Watt bedragen eri er zal gewerkt moeten worden met frequentie-1 modulatie (FM). Het kabinet, dat dezer dagen goedkeu ring aan deze verruiming van de mogelijk heden voor de amateurs hechtte, bereidt een wetsontwerp voor, dat wijziging moet brengen in de bestaande Telegraaf- en Telefoon wet. Daarin wordt het zenden straks uit de misdrijfsfeer gehaald en, als gens De Beer eveneens een goede zaak is. Weersvooruitzichten voor donderdag, opgesteid door het KNMI: Matige vorst met kans op sneeuw Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land: Aantal uren zon 0 tot 4 Minimum temperatuur omstreeks -7 gr Maximum temperatuur om streeks -2 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent ono ono ono ono o o - no ono ono ono windst o windst o zw verand ono ono ono wzw windst. ono ono windst. n zzo windst. nw windst. ono nnw windst. windst zzo o w nnw windst ozo n zzw zo w Het aanvraagformulier voor de kaart voor de duurzaam samenwo nenden ligt per 1 maart bij de loketten van de NS. Dit heeft de Stichting Oud-strijderslegi- oen gisteren geschreven in een brief aan minister Scholten van Defensie. De verzetsorganisatie wil dat de bewindsman de plannen herziet en ze meer richt op de „afbouw” van de huidige situatie, door de bewoners te laten blijven en geen nieuwe meer in te schrijven. „Bronbeek" is volgens het voormalig verzet één van de instituten die om mense lijke en sociale redenen vrijgesteld horen te blijven van besnoeiing en liquidatie, ondanks dat het in tijden van bezuinigin gen noodzakelijk is allerlei projecten na der te bezien. Ook enige bewoners van „Bronbeek" zelf hebben bij minister Scholten schrifte lijk geprotesteerd tegen de aangekondigde sluiting van het tehuis. De bewoners voe ren aan, dat de sluiting in strijd is met een passage uit de notariële acte van schen king, die in 1859 tussen koning Willem III en de Staat der Nederlanden is opgesteld. Deze acte betrof het landgoed Bronbeek. Minister Scholten van Defensie had in Willemstad gezegd dat ons land de An tilliaanse visie op het vraagstuk van de verdedigingsgarde heeft overgenomen. De garde zou moeten uitgroeien tot een volle dig verdedigingsapparaat voor de Neder landse Antillen. Zowel minister Van der Stee van Antilliaanse Zaken als een woordvoerder van Defensie verklaarden zondag dat het gaat om een para-militaire organisatie, dus tussen het militaire en politie-appa- raat in. WOENSDAG 24 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.32 uur onder 17.12 uur Maan op 04.20 uur onder 13.37 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.58 uur en uur Laagwater 07.21 uur en 19.59 uur Van de 12.000 rijkspolitiemensen in ons land worden ongeveer honderd lid van zo’n speciaal opgeleid en bewapend team. Dat betekent voor elk van de zeventien rijkspolitiedistricten één arrestatieteam van zes a zeven man. „Dat is een uiterst dunne bezetting”, aldus de minister, die de tegenstanders van dergèlijke teams ver weet een verkeerde voorstelling van zaken te geven. Arrestatieteams zijn geen voorboden van een politiestaat, maar zijn bedoeld om de toenemende harde criminaliteit een halt toe te roepen, zo zei de minister. In zijn praatje voor zijn partij in Zut phen keerde De Ruiter zich ook tegen het misbruik, dat volgens hem tegenwoordig veel wordt gemaakt van besloten vennoot schappen. Een BV maakt het voor de za kenman veel te eenvoudig zich te ontrek ken aan zijn verantwoordelijkheid en eventuele schulden, aldus De Ruiter. Hij zei te werken aan wetswijzigingen op dit punt, die beogen de „verantwoordelijk heid van de zakenmensen te activeren.” Al mee nam klaa van D< volg len i te d< te z< renc paal inbr D< me Vol) den uitg dat den: raar 0.3 I 4x 0 1 0 28 0 2 6 0 1 0.2 0.2 0 0 0 1 0 1 5 5 0 1 2 0 18 0 4 8 0 1 0 0.3, 0 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Na drie katholieke CDA-ministers hebben ook de zeven rooms-katholieke VVD-Tweede-Kamerle- den zich openlijk gedistantieerd van het harde anti-abortusstandpunt van bis schop Gijsen van Roermond. oh a

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2