Mhb». Leden Nationale Garde in de ban Conflict binnen J Begroting ingediend bij Congres Dertig doden na brand Palestijnse raad I PLO-topman gedood I Veel reacties door Holocaust regering Weer grensoorlog Oeganda-Tanzania Geld voor opbouw Suriname niet op juiste plaats M 1 Martens wil Vergoeding geëist People’s Temple „brede” t*MO' 1, Echte kruimels Bitter, ranzig Koedijk fllf'i 1 x 4 i s* JgflIlB J paman werk estdag itterdam itter van igd om 1 Igemeen ■t Rotter- gemeen- 75 vrijaf rime tijd an West- ervoer tsjacht ieer heeft net Euro- iropa om jacht op eren van in de Eu- ?ht en het *n. 1 NVJ LONDEN. Na een spoedde bat in het Britse Lagerhuis over de situatie die als gevolg van de stakingsgolf is ontstaan heeft de regering-Callaghan gisteravond met 305 tegen 281 stemmen de steun van het parlement gekregen voor haar beleid in deze aangele genheid. Ruim 8 miljoen BINNEN- EN BUITENLAND <7 t L?-..; defensie Carter wil 3 procent meer voor ir President Carter tekent de begrotingsstukken van 1980. Ruim zes miljoen werklozen in EG Zoals er ooit eens een einde aan de oorlog kwam, 20 zal er binnenkort ook een einde komen aan mijn Zweedse-witte- broodserie. De hoogste tijd dus voor wat tegenstemmen in het „cake-koor”, dat het wittebrood en de margarine zo lekker vond. Maar eerst nog even enkele mooie herinneringen aan het uiterlijk en de smaak van het Zweedse wittebrood, waar bij ik zal proberen de beschrijvingen van Hans Bronkhorst uit Heemstede, Jonnie Mirani uit Santpoort-Noord, Martha Ha gen uit Bloemendaal, Alda Schmeink uit Driebergen, A. Wagener-Zuyderwijk uit Groningen en A. C. van Lith-Klaassen uit Nijmegen tot één .smakelijke deegbal te kneden: 1 de voor- ndidaten Jat is de kiesver- jraad zal vaststel- met de Amster- jver een jur voor "dag niet dat niet /aardoor kele ma niet ver- directie orboden loeld om teit een ster. in Zut- egen het wobrdig vennoot- >r de za- ontrek- heid en iter. Hij n op dit ordelijk- veren.” n in ons lid van id team, eventien itieteam 1 uiterst ■r, die de ims ver in zaken De brand in het houten tehuis brak uit rond twee uur vanmorgen. (Van onze redactie binnenland) PARAMARIBO. Een zeer groot ge deelte van de ontwikkelingsgelden voor Suriname dat reeds is besteed of een be stemming heeft, is niet in die sectoren terechtgekomen waar de Surinaamse be volking er direct mee gebaat zou zijn. Het grootste deel van de verhoging van de defensieuitgaven zal dienen voor uit breiding en modernisering van het Ameri kaanse aandeel in de NAVO-strijdkrach- ten en voor, wat wordt genoemd, het hand haven van het strategisch evenwicht met de Sovjet-Unie. De totale begroting bedraagt ongeveer 1.064 miljard gulden, een stijging van 7,7 procent vergeleken met die van het lopen de jaar. Het Amerikaanse „huishoudboek je” sluit in het komende fiscale jaar met een tekort van ongeveer 58 miljard gul den. ir Tijdens een bijeenkomst in het Londens Hyde Park verbranden stakende Britse gemeentewerkers hun borden om warm te blijven. De stakers verzamelden zich gisteren in het park voor een protestmars naar het parlementshuis. het totaal aantal Europese werklozen uit vrouwen. In België lag dat percentage zelfs op 60, in Frankrijk op 53 en in West- Duitsland op 51. BRUSSEL. De Belgische kabinetsfor mateur Wilfried Martens heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij met alle politieke partijen in België, met uitzondering van de communistische, besprekingen gaat voeren over de vorming van een coalitie regering en een regeringsprogramma. Tot nu toe was zijrj streven erop gericht, een regering te vormen van christendemo craten en socialisten. Mevrouw H. Kortekaas-Laros krijgt nog steeds een paniekerig gevoel als op de eerste maandag van de maand de sirene proefloeit (ze zet de radio dan hard aan), t en duikt Ook nog steeds ineen als er een straaljager over haar hoofd giert. Me vrouw Huisman uit Zaandam ging op haar fiets met houten banden regelmatig naar de kop van Noord-Holland om te trachten voedsel te kopen. Op de terugweg was ze bij Koedijk een keer onpasselijk geworden van vermoeidheid. „Later, na de oorlog, kregen wij op een toewijzing een auto, en wanneer wij dan langs het Noordhollands kanaal reden en in de buurt van Koedijk kwamen, moest er gestopt worden om mij er uit te laten. Niet meer om over te geven, maar alle herinneringen kwamen dan weer boven en ik dacht dan werkelijk: ik word niet goed! Diep ademhalen en zeg gen: het is voorbij, voorbijDat hielp dan weer!” r en Wa- werkne- rvoer la- bedrijf- de Ver- acties als iten met onder de ng heeft gezegd. nd) iter van n CDA- ling van de poli- beschei- erkelijk Idus De WASHINGTON. President Carter wil in het komende belastingjaar, dat loopt van oktober 1979 tot oktober 1980, ongeveer 250 miljard gulden besteden aan defensie, een stijging van drie procent vergeleken met de defensieuitgaven dit jaar. Dit blijkt uit de begrotingsvoorstel len die hij gisteren heeft voorgelegd aan het Amerikaanse Congres. De kredieten voor economische bij stand, verleend uit veiligheidsoverwegin gen (in hoofdzaak de hulp aan Israel en enkele Arabische landen) worden met 200 miljoen gulden verminderd en bedragen voor het komend jaar ongeveer 4 miljard gulden. DAMASCUS (UPI/AFP). De deelne mers aan de bijeenkomst van de Pales tijnse Nationale Raad zijn vanochtend met ruzie uit elkaar gegaan. In tegenstel ling tot wat algemeen als vaststaand was aangenomen is het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina niet opgeno men, in het 15 leden tellende uitvoerend comité. Dit comité is het belangrijkste beleidsorgaan van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, de PLO. 1 Journa- kantoor i lid van as C. van CON. De 1 worden innen de persvrij- „We verslonden de boterham niet met een, maar we keken er naar in onze hand. De boterham moest eerst in ons geheugen gegrift staan. Ik zie het nog voor me. Hij was zuiver wit. Hij was in mijn ogen net zo stralend wit als de beelden in de kerk met een aureooltje om hun hoofd, zo verblin dend wit dat ik er niet mijn tanden in durfde zetten! Ik weet nog dat ’t goudbruin knip-brood was. Het bovenste breder, om dat ’t over de rand van de vorm was gerezen. Ik zie nog de fijne structuur van de boterham. De korst was niet bruin, ze was zacht en goudgelig. Het rook vooral zo lekker, zacht zoet, en het smaakte donzig, romig, een beetje naar gist. Ik herinner me dat er bij het snijden kruimels op de plank kwamen, in plaats van de centimeters gro te „wormpjes” van aan elkaar geplakte „kruimels” van het regeringsbrood”. DAR ES SALAAM (UPI). In Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania, is vandaag een officiële verklaring uitgege ven waarin melding wordt gemaakt van hevige gevechten langs de grens met Oe ganda. Oegandese troepen hebben zater dag geprobeerd bij Mutukula, Kakuntu en Minziro Tanzania binnen te dringen, aldus het communiqué. De strijd duurt voort. Gisteren maakte Oeganda bekend dat het de Tanzaniaanse troepen die dit week einde gebieden in het westen van het land hadden bezet, totaal had vernietigd. Oegandese ballingen in Kenia hebben gisteren meegedeeld dat Oegandese leger officieren een plan hadden gesmeed om president Amin van Oeganda ten val te brengen. De samenzwering lekte echter voortijdig uit. Geur, geluid, omgeving zij kunnen tientallen jaren na dato nog herinneringen aan de oorlogsjaren terugroepen. De mar garine was ranzig, door de lange weg die hij had afgelegd, herinnert mevrouw S. Willemse-Zonneveld uit Groningen zich nog, terwijl Willem Bulder uit Groningen spreekt van „aangename, scherpe smaak die mij erg beviel”. Dick de Jonge uit Parrega schrijft: „Dat wittebrood was niet lekker, het smaakte naar niks. Ik vond het toen al belachelijk drukte te maken na vijf jaar oorlog over een snee brood. Het was voor mij een boterham, die ik opat, waar na ik weer verder ging spelen”. En mevrouw J. T. Teenstra-Haack uit Zaandam schrijft: „Volgens mij was het meel al bedorven toen het bij de bakkers aankwam. Als ik me niet vergis was het gerstemeel, dat door schepen van het Rode Kruis naar Amsterdam werd gevaren. Toen is er een geschil ontstaan, wie de schepen moest lossen. Vermoedelijk heeft het toen te lang in de haven gelegen en kreeg het de bittere smaak, die ik me nog goed herinner”. „Wat later kregen we Zwitsers brood. Dat was zelfs met een hongerige maag bijna niet te eten, zo bitter. Het was gebak ken van bedorven meel uit een schip dat in een van de havens lag en niet weg kon”, herinnert mevrouw H. C. Rijpma-de Lan gen uit Haarlem zich. Volgens de heer A. ■Oosterhuis uit Delft betrof het hier Hon gaarse bloem die nat geworden was en bij een te hoge temperatuur gedroogd was, waardoor er een bittere smaak aan was gekomen. Er moet nog een „lofzang” van een bakker, getiteld „Het bittere broodje”, op dat misbaksel bestaan. De oude samensteling van de raad wordt gehandhaafd. In 1974 had het Volksfront zich teruggetrokken uit onenigheid met het te volgen beleid. Een woordvoerder van het Volksfront liet weten dat de dia loog met de raad wel zal worden voortge zet. Eén van de leden van de Palestijnse Nationale Raad, het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina, beschul digt de guerrillabeweging El Fatah van Jasser Arafat ervan het conflict binnen de raad teveel de belangen van zijn eigen organisatie in het oog hebben gehouden. Het uitvoerend comité keurde gisteren een politiek programma goed waarin on der meer de toenadering tot de Jordaanse koning Hoessein is opgenomen. Ook is afgesproken dat het aantal aanvallen te gen Israel zal worden opgevoerd. Vergeleken met 1977 is vorig jaar de Europese werkloosheid met 3,9 percent gestegen. Deze stijging was overigens aan zienlijk minder dan die van 1976 op 1977, toen het aantal werklozen in de EG-landen toenam met 9,4 percent. In Ierland en in West-Duitsland daalde de werkloosheid vorig jaar met 7,5 resp. 3,6 percent, in Nederland en in het Ver enigd Koninkrijk met 0,6 percent In Luxemburg en Denemarken steeg de werkloosheid met 15,5 percent, in Italië met 9,9 percent, in Frankrijk met 8,9 percent en in België met 8,4 percent. Uit de cijfers blijkt, dat de werkloosheid onder vrouwen nog voortdurend toe neemt. Vorig jaar bestond 43 percent van „Als bruinbrood-eter komt bij de enkele keren dat ik wittebrood nuttig een merk- waardige\geur in de herinnering: de speci fieke menglucht van mopsneusachtige le gerauto’s, benzine en uitlaatgassen. Hoogstwaarschijnlijk omdat mijn kennis making als tienjarige met de Canadezen door drie hoofdmotieven werd geken merkt: chocolade, het beroemde witte brood en de bovenomschreven geur. Die ervaring vond plaats in het kleurrijke de cor van licht-, iets donkerder en bruinach tig groen”, schreef Chr. H, P. Tang uit Hilversum. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Bij een bomaanslag in de moslimwijk van de Libanese hpofdstad Beiroet is gisteren Abu Hassan Saiameh, een PLO-topman, zwaar gewond geraakt en in een ziekenhuis overleden. Abu Hassan Saiameh was één van de leidende figuren van El Fatah, de organi satie van Jasser Arafat, die deel uitmaakt van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Bij de aanslag zijn voorts vier medewer kers van Hassan en een onbekend aantal I voorbijgangers om het leven gekomen. De hulp aan het buitenland wordt ge raamd op 12,8 miljoen gulden, een stij ging van 2,6 miljard, die vooral ten goede moet komen aan de allerarmste ontwikke lingslanden. Ongeveer 350 miljoen gulden is bestemd voor de hulp aan vluchtelingen, vooral die uit Indochina. Er komen volgens de begrotingsvoor stellen minder tijdelijke zomerbanen voor jongeren, terwijl ook de werkgelegenheid in de overheidssfeer zal dalen. Een nationale ontwikkelingsbank zal de investeringen en werkgelegenheid in de privé-sector aanmoedigen. Voorts is er sprake van enige stijging van de uitgaven voor huisvesting van gezinnen met lage en middeninkomens. Carter verwacht, dat de uitgaven voor energie in het komende fiscale jaar zullen dalen met 9,5 procent tot ruim 13 miljard gulden, ondanks een uitbreiding van de maatregelen ten behoeve van zonne-ener- gie met 26 procent tot ruim 1,6 miljard gulden. (Van onze redactie buitenland) HELSINKI. Bij een brand in een bejaardentehuis in de Finse plaats Virrat zijn vanmorgen vermoedelijk dertig in woners bij een brand om het leven geko men. Elf miljard gulden is uitgetrokken voor wetenschap, ruimtevaart en technologie. Carter gaat bij zijn begrotingsvoorstel len er van uit, dat het reële bruto nationaal produkt (de som van alle geproduceerde goederen en diensten) dit jaar met 2,2 procent zal stijgen. In het afgelopen jaar bedroeg die stijging 4,3 procent. Voor 1980 wordt een groei verwacht van 3,2 procent. De regering-Carter verwacht, dat de werkloosheid eind 1979 en begin 1980 zal uitkomen op 6,2 procent. Eind vorig jaar bedroeg de werkloosheid in de VS 5,9 procent. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De werkloosheid in de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap is in de laatste maand van het vorig jaar met 1,6 percent gestegen tot 6,1 miljoen. Het werkloosheidspercentage kwam daarmee op 5,7. Dit blijkt uit cijfers die gisteren zijn bekendgemaakt door de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Abu Hassan werd door Israel be schouwd als het brein achter de Palestijn se overval op de Olympische Spelen in München in 1972, waarbij elf Israëlische sportlieden werden gedood. El Fatah heeft aangekondigd, dat de dood van Abu Hassan, die was belast met de zorg voor de persoonlijke veiligheid van Jasser Arafat, zal worden gewroken. In de verklaring die El Fatah na de aanslag uitgaf, staat niet wie voor de actie verant woordelijk wordt geacht, maar Palestijnse zegslieden lieten doorschemeren, dat. zij Israel verantwoordelijk achten. (Van onze redactie buitenland) BONN. De eerste aflevering van de Amerikaanse televisieserie Holo caust over de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog heeft de West- duitse televisie gisteravond duizend telefoontjes opgeleverd. Driehon derd mensen toonden zich sterk te gen de getoonde beelden. Tijdens het eerste half uur van de uitzending waren de reacties volgens een presentator van de West Deutsche Rundfunk (WDR) het felst. Verschil lende kijkers vonden dat er geen oude wonden opengereten moesten worden en de Duitse naam niet moest worden besmeurd. Na het eerste deel van het program ma belden huilende mannen en vrou wen op die zeiden beschaamd te zijn dat deze misdaden uit naam van Duitsland waren begaan. Na bedreigingen van neo-nazisten bewaakte de Westduitse politie giste ren televisiestations en zendmasten om aanslagen te voorkomen. Er de den zich geen incidenten voor. trijfël door Nico Scheepmaker^^ Minister van Binnenlandse Zaken Rees erkende dat het misschien nodig zou kun nen zijn de noodtoestand uit te roepen als de situatie nog meer verslechtert. Voorals nog is de regering echter niet van plan hiertoe over te gaan. De stakingen voor betere beloning heb ben zich gisteren uitgebreid tot de scholen, ziekenhuizen en verzorgingsdiensten. Hierdoor werden voor het eerst zieken, bejaarden en kinderen betrokken bij de confrontatie tussen de vakbonden en de regering. In Londen en sommige andere gebieden weigerden zelfs de bemanningen van am- bulance-wagens te werken op deze „actie dag”, die was uitgeroepen door vier bon den met tezamen 1,5 miljoen leden. Het betrof hier laag gesalarieerde werknemers bij de gemeentereinigingsdiensten, wegen herstellers, portieren van ziekenhuizen, wasserijpersoneel, toilet-juff rouwen en doodgravers. In het Londense Hyde Park demonstreerden 60.000 stakers uit het hele land ter ondersteuning van hun eisen. Voor de 100.000 vrachtwagenchauffeurs was het gisteren de elfde stakingsdag. De onderhandelingen tussen bonden en werk gevers werden gisteravond zonder uitzicht op een oplossing geschorst. De chauffeurs eisen 22 procent meer loon, de werkgevers willen niet verder gaan dan 15 procent. Vandaag staken de treinmachinisten op nieuw en zij hebben aangekondigd dit ook donderdag te zullen doen. Verscheidene luchthavens bleven gisteren gesloten om dat het grondpersoneel staakte. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft een eis tot schadevergoeding ingediend bij de reli gieuze sekte People’s Temple. Voor het overbrengen van 914 lijken van sekteleden van Gyana naar de Verenigde Staten wil Justitie een bedrag van ongeveer 8,5 mil joen gulden. In de nederzetting van Pe oples’ Temple Jonestown, vond in novem ber een massale moord plaats. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei gisteren dat men redenen had aan te nemen dat de bezittingen van de sekte groter zijn dan tot nu toe bekend was. Geprobeerd wordt beslag te laten leggen op deze bezittingen in de Verenigde Staten en Gyana. De vijf kinderen van het vermoorde Congreslid Leo Ryan hebben bij een recht bank een bedrag van ongeveer twee mil joen gulden als schadevergoeding geëist. Ryan werd om het leven gebracht toen hij een inspectiebezoek aan Jonestown bracht. SAN SALVADOR (Reuter). De aarts bisschop van El Salvador, Oscar Arnulfo Romero, heeft de leden van de Nationale Garde in de ban gedaan die zaterdag vijf mensen hadden doodgeschoten, onder wie een priester. De aartsbisschop had zondag in een preek, waarvan de tekst gisteren werd vrijgegeven, het optreden van de Nationa le Garde „moord” genoemd. Volgens de autoriteiten waren de vijf gedood tijdens een gevecht dat volgde toen militairen probeerden een einde te maken aan een „subversieve bijeenkomst” in een particu lier huis in de hoofdstad. In zijn preek zei de aartsbisschop dat allen die bij deze „moordpartij” betrokken waren geëxcommuniceerd zouden wor den. Volgens hem waren de slachtoffers bijeen in een parochiehuis voor de cate chismus. De Nationale Garde zegt dat er op haar geschoten was toen zij in de buurt van het huis kwam. De prelaat ging ook tekeer tegen presi dent Carlos Humberto Romero’s verkla ringen dat er in El Salvador geen politieke gevangenen zijn, hetgeen hij „een leugen” noemde. Aldus heeft de voorzitter van het Alge meen Verbond van Vakcentrales in Suri name, Cyrill Daal, in Paramaribo ver klaard tijdens het driejaarlijkse congres van de vakbeweging. Deze situatie is niet langer acceptabel, volgens Daal. Hij zei niet langer te aarze len om, wanneer noodzakelijk een beroep te doen op de Nederlandse regering ervoor te zorgen dat de bestemming van de reste rende ontwikkelingsgelden mee wordt be paald door de vakbeweging die tot nu geen inbreng daarin had. De vakbondsvoorzitter vond dat Surina me zich in een diepe impasse bevindt. Volgens hem dreigen de ontwikkelingsgel den nu al, na drie jaar onafhankelijkheid, uitgeput te raken. Als oorzaak noemde hij dat de geplande projecten miljoenen gul dens duurder zijn uitgevallen dan ge raamd. Regering-Callaghan krijgt steun voor stakingsbeleid kï:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3