STAND HYPOTHEEKRENTE Resultaten van ENCI hoger dan verwacht Bijimerbewoners 9?//ja n/m Geen nadeel bij verkoop LTM-complex Veel hulp THT aan industrie en overheid beurs deze week IEA: nog steeds voldoende olie aangewezen op huursubsidie Zo doet u het goed als afzender. ft .1 Uit enquête blijkt: Postduiven in de RAI 1 y pttpost M3 - w ECONOMIE ZATERDAG 27 JANUARI 19 7 9 1 sm Rentemarkt Mi [Egypte wil geld voor heropbouw AMSTERDAM (ANP). Het voor de „vrije markt” (koop en huur) direct beschikbare en nog in aanbouw zijnde areaal kan toor- en bedrijfsgebouwen in Ne- derland is in 1978 gedaald. Wat de totale cijfers betreft was de daling niet spectaculair. Regio naal zijn er wel belangrijke ver schuivingen opgetreden, zo blijkt uit de jaarlijkse enquête, die het tijdschrift Vast Goed Markt (VGM) onder aanbieders van commerciële gebouwen in ons land houdt. MR x (Van onze redactie economie) Bescheiden daling aanbod kantoor- en bedrijfsruimten Rentepercentages per 23 januari 1979. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Opmerkingen: Ook deze week is de hypotheekrente ongewijzigd gebleven. Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. de (ADVERTENTIE) n) (Van onze redactie ecnomie) Koersherstel zette zich voort Gebruik'm goed. Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank P H. En dat I vanaf an tof II of op. agent ENSCHEDE (ANP). Het aantal onder zoeken van de TH Twente in opdracht van industrie en overheid stijgt snel. Dit aan deel is nu al 25 procent van het totale pakket onderzoekingen en zal verder stij gen. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte is van plan komend voorjaar in het buitenland langlopende leningen te verwerven. Hij zal daartoe de Verenigde Staten, de Bondsrepubliek en Japan be zoeken. Dit meldde het Egyptische dag blad Al Achram gisteren Het plan voor leningen moet lijken op het Amerikaanse Marshall-plan voor Eu ropa vlak na de Tweede Wereldoorlog. Met het geld dat Sadat deze lente tracht te krijgen zou hij, aldus de krant, de land bouw grootscheeps willen verbeteren. Ook deze week bleef de beursont wikkeling in vele centra positief. Wall Street zette, evenals het Damrak, zijn opmars voort. Maar wel vertraagd. Er traden steeds winstnemingen in de markt, die weliswaar werden opgeno men, maar niet met ruime omzetten. In Wall Street bleeft het in hoofdzaak de belegginshandel die de doorslag bij de koersontwikkeling gaf en niet het gro te publiek, dat eerder met winstnemin gen aan de markt was. Ook in Amsterdam was het grote publiek op winstnemingen ingesteld, maar aan de andere kant bleven ook hier de belegginsaankopen de doorslag geven. Wall Street schommelde zelfs rond de 850, na vorige week op 837 te zijn geëndigd. Voor de binnenlandse situatie van de Verenigde Staten was het een belangrijke week. President Carter maakte de begroting voor het komende fiscale jaar bekend en sprak bovendien het Congres toe in de zoge naamde „State of the Union”, een soort troonrede voor het pas begonnen jaar. Voor Wall Street was de begroting natuurlijk van het meeste belang, want hierin werd ook een toekomstbeeld ver werkt. Het belangrijkste element was een lager begrotingstekort dan de laat ste jaren gebruikelijk was, waarmee de president dus zijn verkiezingsbelofte eindelijk hoopt in te lossen. Maar pa pier is geduldig en de praktijk vaan geheel anders. Afgewacht moet worden of de Amerikaanse regering dit stre ven, dat voor de inflatiebestrijding en het stabiliseren van de dollar op de valutamarkten van groot gewicht is, ook waar te maken. Eind 1978 was het aanbod van kantoren (in gebouwen vanaf 500 m2) ca. 900.000 m2 Per slot begint dit nieuwe begrotings jaar pas 1 oktober aanstaande, terwijl het nu nog lopende begrotingsjaar een tekort van tenminste 40 miljard dollar zal voortbrengen. Wall Street reageer de echter nogal positief met een flinke koersstijging. Minder opgewekt is het inflatiebeeld dat de begroting vertoont. In de eerste plaats blijkt de inflatie in 1978 ongeveer 9,2 procent te hebben bedragen, terwijl men 7,5 procent had verwacht. dat zowel de rente als de inflatie dit jaar, ondanks alles, toch zullen dalen. Daarbij komt dat de dollar krachtige steun ondervond door de plaatsing van ruim een miljard dollar aan obligaties, de zogenaamde Carter-bonds, in Zwit serland, waardoor de Verenigde Staten de beschikking hebben gekregen over vreemde valuta, om zo de aanvallen op de dollar te pareren. Binnenkort zullen dergelijke schuldbekentenissen ook in West-Duitsland en Japan worden ge plaatst. De blijvende gunstige stemming in Wall Street gaf ook het Damrak deze week de nodige steun. Toch was het resultaat van een hele week handel niet veel meer dan goed prijshoudend. Ook hier ter beurze wordt in toenemende mate winst genomen, maar pertinente beleggingsaankopen bleven van een aantal uitgeselecteerde aandelen de koers in opgaande richting drijven. Een opmerkelijk beeld vertoonde de rente markt. Dankzij een nieuw groot succes van een leningsoperatie van de regering, waarbij de staat 500 miljoen gulden tegen 100,5 procent binnen wist Annuïteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Bijna veertig procent van de huishoudens in de Bijlmermeer is aangewezen op huursubsidie. Dit percen tage ligt ver boven het Amsterdamse ge middelde. Het zou nog hoger zijn als iedereen beter op de hoogte was van de regelingen en daarvan gebruik maakte. Deze conclusie heeft de Stichting Wijk- opbouw Orgaan Bijlmermeer getrokken uit haar onderzoek naar de verhouding tussen woonkosten en inkomen in de Bijl mermeer. Gebleken is dat de gemiddelde huurprijs in de Bijlmer ver boven die in Amsterdam ligt. Verder is uit het onderzoek naar voren gekomen dat Bijimerbewoners met AOW- uitkering, minimumloon of modaal inko men rond twintig procent van hun inko men aan huur kwijt zijn. Het Centraal Bureau voor de Statistiek houdt een huur- quote van 11,1 procent aan. te halen bij een rentepercentage van 8,25 procent, èn een sterke ontspan ning op de geldmarkt, bleef het opti misme over het komende rentebeloop optimistisch. In de tweede helft van de week trad echter plotseling een ernsti ge verkrapping in, waarbij ook de koer sen op de obligatiemarkt overstag gin gen. De in januarie opgetreden lichte rentedaling wordt dan ook eerder als het resultaat gezien van de gebruikelij ke ontspanning na het jaarultimo dan dat het is gebaseerd op de economische feiten. En Audet kon zich verder herstellen van de enige weken terug opgetreden koersval door met een stijging van ƒ10 op 150 te belanden. ACF, Norit en Pakhoed moesten echter enkele gul dens prijsgeven. Forse rijzers waren voorts nog Arnhemse Scheepsbouw van 220 tot bijna 300 en Gelatine- Delft van 250 tot eveneens circa 300. Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel Van Aardenne wijst erop, dat tussen de nieuwe eigenaar van het LTM-complex en een koopgegadigde nog geen akkoord is bereikt over verkoop. De Kamerleden had den gevraagd, binnen hoeveel tijd na de eerste verkoop het LTM-complex voor- 200.000 gulden meer werd verkocht. Die doorverkoop is nog niet definitief. De mi-* nister wil geen inlichtingen verstrekken over de partijen die bij deze transactie zijn betrokken. Aldus de heer J. Haasnoot van de raad van bestuur in het personeelsblad Mini- schakels ENCI. Voor 1979 zei de heer Haasnoot een iets lagere produktie in Maastricht en een iets lagere cementver- zending te verwachten. De financiële re sultaten zullen vermoedelijk wat lager zijn dan in 1978. De investeringsbedragen voor vervanging zullen ongeveer gelijk blijven en in de personeelsbezetting zal weinig verandering optreden. Bij ENCI werken bijna 860 mensen. Wat betreft de ontgrondingsaanvraag merkte de ENCI-' bestuurder op, dat aan dit onderwerp dit jaar ruime aandacht zal worden besteed. De bestaanszekerheid van ENCI en daar mee de verplichtingen voor handhaving van de werkgelegenheid voor allen in de toekomst staan op het spel. Hij wijst er verder op, dat de verkoop prijs 300.000 gulden boven de taxatiewaar de uit 1975 lag. Daarbij moet worden over wogen, dat de gebouwen sinds 1970 niet meer zijn onderhouden en dat de indu striële bestemming van de grond een be perking in het gebruik betekent, aldus Van Aardenne. Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,2 9,6 9,0 en wtten arivé ands en, De aandelenmarkt lag alles bij elkaar genomen toch vrij vast, ook al nam hier later in de week de weerstand toe De hoofdfondsen hadden een bijzonder rustige week en weken nauwelijks af van het slot van de vorige week. Van de banken waren de ABN en NMB rond 5 hoger. Beleggingsaankopen voeg den een weekstijging van eveneens on geveer 5 toe aan Océ-Van der Grinten, Ahold, Bos-Kalis en Volker-Stevin, wel ke laatste twee als internationale aan nemers kans maken een grote Chinese opdracht binnen te slepen. (Van onze redactie economie) PARIJS. Op korte termijn behoeven de olieverbruikende landen van het wes ten zich geen zorgen te maken over een tekort aan olie als gevolg van het staken van de Iraanse export. Later dit jaar kunnen er echter moeilijk heden komen. Dit heeft het Internationale Energiebureau (IEA), waarin negentien landen zijn vertegenwoordigd, gisteren meegedeeld Het bureau heeft na een onderzoek ge concludeerd dat de olievoorraden van de aangesloten landen (waaronder Neder land) ruim boven het kritieke peil liggen. 9,25 9,0 9,25 9,0 8,7 8,9 9,3 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 9,4 9,2 9,25 9.0 9,25 9.0 8,7 8,9 9.3 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 9,4 9,2 3e lat ie X) et n, d, rit ,d. n. 3 NDU en Elsevier stegen op het ver- wisselingsbericht inzake de door te voe ren fusie enkele guldens, waardoor eerst genoemde boven de 300 kwam. Voor 1979 wordt een inflatie ver wacht van 7,2 procent, hoewel men vorig jaar herfst nog op 6 procent hoop te. Dit laatste kan nu eventueel in 1980 worden bereikt. Vergeleken met de prijsstijgingen van respectievelijk 4,7 procent en 6,8 procent in 1976 en 1977 is de thans aan de gang zijnde inflatoire ontwikkeling in Amerika een ernstige tegenvaller. De vele dollarcrises van de laatste anderhalf jaar zijn dan ook wel degelijk niet zonder reden geweest. Dat Wall Street ditmaal toch niet af gleed, komt door de geringe groeiver wachting van ruim 2 procent voor Amerika’s nationale economie in 1979, die als een inflatierem wordt gezien. Bovendien houdt de president van de Centrale Bank, Miller, vast aan de idee De indruk bestaat, aldus VGM, dat door de grote beleggers in 1978 minder dan in beide voorgaande jaren, woningcom plexen zijn af gestoten naar het hand elscir cuit in onroerend goed. DEN HAAG. De overheid wordt niet benadeeld bij verkoop van het complex van de Leeuwarder Textielmaatschappij (LTM) in Almelo. Dit schrijft minister Van Aardenne van Economische Zaken in antwoord op vragen van de PvdA- Twee- de-Kamerleden Rienks en Knol. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. MAASTRICHT (ANP). De financiële resultaten van de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) over 1978 zullen vermoedelijk gunstiger uitvallen dan verwacht, dat wil zeggen ongeveer gelijk uitkomen aan die van 1977, toen de nettowinst 12,9 mln. bedroeg. tegen 960.000 m2 eind 1977. De leegstand in de bedrijfsruimtesector daalde (in gebou wen vanaf 750 m2) van 2,09 mln m2 tot 2,06 mln. m2. Het aanbod van winkels en toonkamers (in eenheden vanaf 200 m2) ging terug van ca. 300.000 m2 tot 225.000 m2. Maar dit zegt volgens VGM niet zo veel, aangezien dit marktsegment altijd aan sterke fluctuaties op korte termijn onderhevig is. In 1978 werd, evenals in 1977, globaal ongeveer 300.000 m2 kantoorruimte ver huurd dan wel verkocht, waarbij de agglo meratie Amsterdam met 125.000 (100.000) m2 de kroon spande. Als gevolg hiervan is in de hoofdstad het aanbod van kantoren per saldo gedaald van 260.000 m2 tot ca. 160.000 m2. Van die 160.000 m2 is ca. 100.000 m2 verdeeld over een groot aantal gebouwen direct of op korte termijn te betrekken. De rest bevindt zich nog in een prille bouwfase. In dit decennium is de leegstand van kantoren in de Amsterdamse agglomera tie nog nooit zo laag geweest als thans, zo concludeert VGM. Tegenover de daling in Amsterdam staat een forse toeneming in de agglomeratie Den Haag. Daar steeg het aanbod in een jaar tijds van ca. 80.000 m2 tot globaal 130.000 m2. De helft daarvan zal echter pas over een kleine twee jaar zijn voltooid. Met name in het tweede halfjaar van 1978 zijn hier verscheidene grpte objecten in uitvoe ring genomen. In de Rotterdamse regio bleef het aan bod van kantoorruimten met ca. 145.000 m2 precies gelijk. De verhuren-verkopen namen hier toe van ruim 40.000 m2 tot ruim 55.000 m2. Nauwelijks enige kantoorruimte Van be tekenis is volgens VGM voorhanden in de drie noordelijke provincies en Zeeland. Als vestigingsplaats van kantoren bleef het accent duidelijk op de Randstad lig gen. Van de totale leegstand is hier iets meer dan 70 pet. geconcentreerd. Het wegvallen van extra investeringsfa- ciliteiten voor beleggers-ontwikkelaars voor buiten de Randstad gelegen objecten heeft er toe bijgedragen, zo meent VGM, dat op sommige plaatsen minder nieuwe voor verhuur bestemde bedrijfshallen complexen worden gebouwd. Van het tota le aanbod van fabrieks- en magazijncom- plexen bevindt zich ca. 55 pet. buiten de Randstad. De provincie met het grootste nog te huur of te koop zijnde bedrijfsruim- te-areaal is opnieuw Noord-Brabant, met een aandeel van ruim 20 pet. In enkele grote steden, waaronder Am sterdam, lijkt volgens VGM een zeker pla fond te zijn bereikt in de huurprijzen voor grotere winkeleenheden op toplokaties. Daarentegen vindt in de centra van andere gemeenten nog steeds een behoorlijke stij ging plaats, wanneer het om zeer gunstig gelegen objecten gaat. De vastgoedbeleggmgsmarkt werd in Nederland dermate krap, dat nog meer een deel van institutionele fondsen en ook projectontwikkelaars hun activitei ten naar het buitenland verlegden. Ande ren vinden de daaraan verbonden risico’s (nog) te groot en zetten, in afwachting van andere tijden, hun middelen op andere wijze op korte termijn uit. na S Dit heeft dr. W. Hulscher, lid van het college van bestuur van de TH gisteren verklaard op een themadag van de Twent se Hogeschool. De dag was gewijd aan de vraag wat dit onderwijsinstituut kan doen voor industrie en overheid. Dr. Hulscher legde er de nadruk op dat het niet de bedoeling is dat de TH zich presenteert als wetenschapswinkel, waar pasklare pakketjes kennis over de toon- jbank worden aangeboden. De hogeschool wil volgens hem evenmin concurreren met r een adviesbureau. „Het onderzoek dient Fdan ook aan te sluiten bij een van de {bestaande onderzoeksprogramma’s van t de TH en moet een wetenschappelijke uit- r daging zijn”, aldus dr. Hulscher. s Gisteren is in de RAI de postuivenolympio.de begonnen. Op de foto een internationale keurmeester bezig met het keuren van een ingezonden postduif.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15