Alternatieven GARCIA, OPKOMEND TALENT: hallen Leiden en Beverwijk NOS betaalt KNSB toch Snelschaaktoernooi Killanin: Moskou zal voor Brit Law Israel uitnodigen Kleine absent Gardeniers: shirtreclame in tv-flitsen Opvallende finale Bernard Darniche voor profs: toernooien in Nederlaag voor badmintonteam ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS hoek van hólland harwich flfff UW6 sunstream it op tijd en stond, U in en buiten bet seizoen k-J iuur dstar adeiige en aan Ie. VoF i is dat Feit dat lagere itregel, radatie te divi- Achterstand IJ 17 ZATERDAG 2 7 SPORT JANUARI 19 7 9 I (Van onze schaakmedewerker) BEN? dag izine rariteit aag. n TAFEL- EN STATIEFMODELLEN in 20 uitvoeringen SM WIJK AAN ZEE. De Engelsman Law heeft het snelschaaktoernooi van het 41ste Hoogovensschaaktoernooi op zijn naam geschreven en daarmee onderstreept dat zijn leidende positie in één van de reserve- meestergroepen geen toevalstreffer is. Hij behoort tot de talentvolle jonge Engelse lichting, die zich steeds meer op de internationale toernooien doet gelden. In de finale-poule eindigde hij voor de Zweed Björk, de Rotterdammer Van Baarle en de Amsterdammer Blijstra. vJRL t gaan moeilijk samen (Van onze sportredaktie) ir Guillermo Garcia: mogelijk beroepsschaker ;Wi (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) J. DE VOS B.V. TELEFOON 010-620222 ROTTERDAM t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" klinisch getest Hughes lts. rs. Toen PSV op aublieke i flinke afhan- aldus zijn we nd aan- m daar kheden op dit weinig bij Tel- entüeel komt er toen lag DEN HAAG (ANP). De minister van CRM, mevr. Gardeniers, heeft er geen bezwaar tegen als voetballers met recla me op het shirt te zien zijn bij flitsen van sportwedstrijden op de televisie. Zij wil deze gedachte inbrengen in het nadere overleg, dat met de Nederlandse Omroep Stichting plaatsvindt. De minister geeft dit als antwoord op schriftelijke vragen van de tweede kamer leden J. M. Worrell, A. Kosto en mevr. S. Langedijk-De Jong (allen PVDA). Het overleg met de NOS - onder meer over de vraag welke criteria en voorwaarden ge hanteerd zullen worden bij de bepaling van het begrip „flitsen van sportwedstrij den” - is in november 1977 begonnen en nog steeds niet afgesloten. Killanin deed geen mededelingen over de Chinese kwestie. De verhouding tussen Peking en het IOC zal worden besproken tijdens de vergadering van het bestuur van het IOC, volgende week in Lausanne. Twee vertegenwoordigers van het IOC zijn de afgelopen weken in China en op Over de deelneming van Israel waren twijfels ontstaan nadat Serge Pavlov, mi nister voor sport van de Sovjet Unie, had gesteld dat het onderhouden van sportieve contacten met Zuid-Afrika als een provo catie werd beschouwd. Israel heeft contac ten met Zuid-Afrika, verbrak de band de afgelopen week, maar het Israëlische Olympische Comité kwam onmiddellijk daarna terug op zijn beslissing, onder druk van de regering. Guillermo Garcia studeert sinds twee jaar elektro-techniek. Een-studie die hem zo veel tijd kost dat zijn schaakprestaties het afgelopen seizoen erg tegenvielen. Zijn rating zakte daardoor met vijfen veertig punten van 2535 naar 2490. Taiwan geweest, maar hebben niets ver teld over hun ervaringen. Lance Cross (NWZ) en Lloys Anthony (Jam) verklaar den bij hun vertrek van Taiwan eerst rapport te willen uitbrengen aan het be stuur van het IOC. GRANGEMOUTH. Het Nederlandse badmintonteam heeft, in Grangemouth de jaarlijkse interlandwedstrijd tegen Schotland met 2-5 verloren. Alleen Rob en Marjan Ridder slaagden erin een partij te winnen. De Westduitse amateurbokser Jürgen Krause, die op 9 december na een gevecht in coma raakt en daaruit vier weken later ontwaakte, zal volgens de hem behande lende artsen invalide blijven. De bokser ligt nog steeds op de re-animatie-afdeling. Hij kan nog steeds niet spreken en is niet in staat eigenhandig te eten. Cor van Aanholt is gisteren in Perth (Australië) als vierde geëindigd tijdens de wereldkampioenschappen in de laser- klasse. In de zevende en laatste race werd Van Aanholt 22ste. Wereldkampioen werd de Zweed Lasse Hjortnaes. er nog veel tijd nodig zijn om de grote hoeveelheid varianten, die het jarenlang vastleggen van de partijen van de groot meesters opgeleverd hebben, te Jaestude- ren. Het belangrijkste gedeelte van een schaakpartij, het eindspel, is volgens Garcia echter niet door studie onder de knie te krijgen. Over zijn prestaties in het Hoogoven- schaaktoernooi is Guillermo Garcia re delijk tevreden. „Ik heb een aantal sterke spelers op remise weten te houden. Dat ik de openingspartij verloor van Dzind- zindasjvili was uiteraard spijtig, maar Roman speelde op dat moment uitste kend”. De mening dat dit toernooi te weinig strijd kent deelt Garcia niet. „Volgens mij speelt iedereen hier voluit. Het feit dat de meeste deelnemers zeer aan el kaar gewaagd zijn vindt zijn weerslag in de resultaten”. parallelgroep zijn de beste papieren voor de Westduitser Gerlings. Larsson (Zweden) is één van die weinige spelers, die tot nu toe al hun partijen tot winst brachten. In 2A leidt hij voor de Haarlemmer Kuijpers en Van Eybergen (Bussum), die 3 punten hebben. De leiding in groep 3 is voor Nuyen (Beverwijk) met 3 punten, terwijl de Chi leen Martinez de maximale score boekte in de vierde afdeling. Met 3‘/2 punt deelt Van de Bos (Bloemendaal) de eerste plaats in 5A terwijl Seesink (Beverwijk) achter de Argentijnse Arias en M. de Haas (Heerhu- gowaard) de derde plaats bezet in 5B. De IJmuidenaar Groebe is met de Amster dammer Van Rijn leider in groep 6 voor Gordijn (Santpoort). In 7A voeren de ge broeders Krnjic de ranglijst aan, terwijl 7B liefst vijf leiders telt met 2'h punt, onder wie Koomen (IJmuiden), Sinnige (Heems kerk) en Hofmans (Haarlem). De Sant poortenaar Pieterse moet in de achtste groep na een vlotte start voorlopig met een derde plaats tevreden zijn, maar Hoogland (Haarlem) en Ruiter (Beverwijk) hebben het heft in handen in groep 9. De veteranen hebben de Westduitser Hartung en de Tsjechoslowaak Rosenblatt als lijstaanvoerder in een groep waar me vrouw Klijn-de Bruyne (Wormerveer) met 1 ‘A punt in het midden van de groep heeft plaatsgenomen. Enkele nagekomen uitsla gen zijn: Groep IA: Manouck-Apking 0-1; groep 2B: ’t Hart-Rosendaal 1-0; groep 4: Kaste lein-Van Tuyl 0-1, Martinez-Lips 1-0 Tussen de omroep en de schaatsbond ontstonden vorige week problemen over reclameborden, die langs de ijspiste waren opgesteld. Een aantal borden had niet ge plaatst mogen worden, zo was in de over eenkomst tussen de KNSB en de NOS vastgesteld. Niettemin stonden deze bor- 'den er toch, zodat de NOS was genood zaakt de uitzending te staken. Pas nadat de borden waren verwijderd, konden de uit zendingen hervat worden. De NOS was daardoor niet in de gele genheid alle wedstrijden op de beeldband vast te leggen. Dat betekende ondermeer dat een van de samenvattingen niet kon worden uitgezonden. Ook konden daar door niet alle beelden aan Noorwegen en de Sovjet-Unie beschikbaar worden ge steld. Omdat de KNSB de afspraken met de NOS had geschonden, besloot de omroep het overeengekomen bedrag niet aan de schaatsbond te betalen. De KNSB erkende later dat de afspraken niet waren nageko men en dat dat te wijten was aan plaatse lijke omstandigheden die de schaatsbond niet onder controle had. Daarom ook nam de schaatsbond genoegen met een lager bedrag. Voorts hebben de NOS en de KNSB afspraken gemaakt, die dergelijke incidenten in de toekomst moeten voorko men. i is ei- is inge- ,ut. Het drukte betaal- it. Aan- »n half bij uit- zelf de elt het toeder- rin on- en de i bij zijn stuurder ling van zegt hij: Ook in 1 dat er ;eld kon als com- ri en fe worden iet kan”, dat van rompeti- lecht de e afgelo- it sport elijk uit H-vroret rond zit WIJK AAN ZEE. In het program maboekje dat het toernooicomité dit jaar heeft laten samenstellen om de schaakliefhebbers volledig van dienst te zijn, ontbreekt onder de rij namen van de deelnemers aan de grootmeester- groep van het Hoogoven-schaaktoernooi slechts één foto. Die van Guillermo Gar cia, de 25-jarige internationaal groot meester uit Cuba, het schaakland in opkomst. „Ik weet niet waarom ik er niet in sta”, reageert Garcia laconiek, „het lijkt me toch vrij eenvoudig om een foto van mij te bemachtigen”. Symbo lisch voor de onbekendheid van Garcia is het ontbreken van zijn afbeelding echter wel. Volgens Garcia vindt dit weekeind de schifting plaats en zal duidelijk worden wie op 1 februari de prijzen in ontvangst kunnen gaan nemen. Dat hij daar zelf bij zal zijn lijkt de Cubaan zeer twijfelach- t,g’ HENK SPRENKELER (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De NOS zal toch een bedrag aan de KNSB betalen voor de uitzendingen van de wedstrijden om het Europees kampioenschap schaatsen, die het afgelopen weekeinde in Deventer ver reden zijn. Het bedrag zal echter aanzien lijk lager zijn dan in eerste instantie met de KNSB was overeengekomen. Dat is het resultaat van een gesprek dat gisteren tussen de NOS en de KNSB heeft plaats gevonden. ■n en g excl. uwers atiere- oor de irlem fgetal. jdaga slecht eester daar ntvan- lat het >p een i wor- oeilijk )0 toe- t> Haar- Ik jasje n ama- e split- let vol- Raadpleeg uw arts Meer weten. Dienstregeling en Big Ben Tours programma - van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobiel - club. Bij de ABN. de AMRO- of RABObank. Bij NS-inlichtingenkantoren Of bel rechtstreeks SMZ. tel. 01747-3944. ook voor inlichtingen over vrachtvervoer Het gemeentebestuur van Tilburg zal niet ingaan op het verzoek van de eerste- divisieclub Willem II om een aanvullende subsidie van 80.000 gulden voor het lopen de seizoen. Dit geld was bestemd om het begrotingstekort te dekken dat was ont staan toen bleek dat de uitkering van de KNVB en de NOS aan Willem II ongeveer 80.000 gulden lager uitviel dan was be groot. Real Madrid heeft in de eindronde van het toernooi om de Europese basketbalbe- ker voor landskampioenen met 113-72 ge wonnen van Olympiakos Piraeus. de jaar schaak. Vanaf 1965 zijn mijn resultaten in opgaande lijn gegaan, met als hoogtepunt mijn overwinning in het zone-toemooi in Equador in 1973”. In datzelfde jaar behaalde Garcia de internationale meesterstitel, drie jaar la ter gevolgd door de internationale groot- meesterstitel. Vanaf dat moment kwam Garcia, met onderbreking van een inten sief studiejaar, uit in een keur van inter nationale toernooien die hij over het al gemeen te kort vindt. „Een speler krijgt in toernooien met twaalf deelnemers na een verliespartij nog nauwelijks kans hoog te eindigen. Ik geef er daarom, net als Bob Fischer, de voorkeur aan om langere toernooien te spelen, met meer deelnemers en dus meer partijen”. Rob Ridder, die na een vliegreis van 33 uur vanuit Japan direct de baan op moest, versloeg Dan Travers met tweemaal 15-5. Marjan Ridder verloor weliswaar de eer ste game tegen Pamela Hamilton, maar zette daarna de zakenrecht: 5-11 11-8 11-2. Vorig jaar eindigde de ontmoeting in een overwinning met 5-2 voor Nederland. De gedetailleerde uitslagen zijn: Marjan Rid- der-Pamela Hamilton 5-11 11-8 11-2. Guus van der Vlugt-Chris Gallagher 8-15 15-9 11-15; Rob Ridder-Dan Travers 15-5 15-5; Marjan Ridder/ Hanke de Kort-Pamela Hamilton/Joanna Flock- hart 18-14 13-18 9-15; Rob Ridder/Piet Ridder- Fraser Gow/Billy Gilliland 8-15 2-15; Guus van der Vlugt/Hanke de Kort-Dan Travers/Pamela Hamilton 13-15 9-15; Rob Ridder/Marjan Ridder- Billy Gilliland/Joanna Flockhart 10-15 3-15. Guillermo Garcia is op uitnodiging van de organisatie, die hem in Argentinië tijdens de Olympiade benaderde, naar Nederland gekomen. Zonder secundant of enig ander gezelschap. Zijn vrije tijd benut Garcia om „Nederlands” te leren en om zijn partijen te analyseren. Een verloren partij speelt hij tot de laatste zet na om de gemaakte fout te ontdekken. ZEIST/BEVERWIJK. De KNVB heeft voor vandaag en morgen alle wed strijden, zowel voor het betaalde als ama teurvoetbal, afgelast als gevolg van de slechte terreinomstandigheden. Ook zul len in alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag geen doorgang vin den. Als alternatief is er morgen voor de profs in de sporthal van Beverwijk een zaalvoetbaltoemooi waaraan de teams van AZ’67, Telstar en Volendam meedoen. AZ en Telstar die in de middaguren al een sterk bezet toernooi in de Leidse Groen- oordhal af werken, spelen met Volendam en Lichthal een halve competitie met wed strijden die 25 minuten duren. Aanvang 20 uur. In Leiden zal ook Anderlecht van de partij zijn. Daar wordt begonnen om 1 uur. maakte een tijd van 20 minuten li secon den. Darniche dook daar 21 seconden on der. Voldoende voor de eind-overwinning. De tegenslag voor Ford Escort was overi gens al eerder begonnen. De Fin Hannu Mikkola, die woensdag de leiding had, raakte toen van de weg en verloor twee minuten. Later kwamen daar nog vijf strafminuten bij, wegens onverantwoord inhalen, zoals er in het politie-rapport stond. Daarmee viel de Fin terug naar de vijfde plaats in de eindrangschikking. Henk van Tunen uit Beverwijk, die als navigator fungeerde van Henk Vossen uit Tegelen, eindigde als 55ste. Het duo, het enige Nederlandse koppel dat de Rally uitreed, was als 78ste aan de finaleronde begonnen. Hun totaaltijd was 9 uur, 55 minuten en 19 seconden. Officieuze eindstand: 1. Bernard Darniche (Fra.) Lancia Stra- tos 8 uur 13 min, 38 sec. 2. Björn Waldegaard (Zwe.) Ford Escort 8.13,44. 3. Markku Alen (Fin.) Fiat 131. 8.17,47. 4. Jean-Claude Andruet (Fra.) Fiat 131. 8.19,20. 5. Hannu Mikkola (Fin.) Ford Escort 8.23,07. Programma grootmeestergroep: Zondag. 8ste ronde: Ree-Andersson. Miles-Dzindzindasj- vili, Timman-Polugajevski, Hübner-Nikolac, So- sonko-Gaprindasjvili en Garcia-Hort. Maandag 9e ronde: Hort-Ree, Gaprindasjvlli-Garcia, Niko- lac-Sosonko, Poloegajevski-Hübner. Dzindzin- aasjvm-Timman en Anaersson-Miies. Voor de tienkampers was het gisteren ook een rustdag. Hier en daar werden nog wat afgebroken partijen uitgespeeld. Na vier speeldagen kan de balans worden opgemaakt bij het ingaan van de vandaag te spelen vijfde ronde. Van de reserve- meestergroepen is inmiddels bekend dat Van Geet (Santpoort), Lind (Zweden), Borm (Amsterdam) en Povah (Engeland) de beste posities innemen in groep A en de Brit La vóór de Zweed Björk lijstaanvoer der in de B-afdeling is. De Haarlemmer Lips neemt hier met 1 ‘A punt een beschei den positie in, maar zal na zijn overwin ning op de vroegere Nederlandse jeugd kampioen Roy Dieks misschien weer wat moed hebben opgevat voor de komende dagen. De Hagenaar Gelpke en de Amsterdam mer Blijstra maken met de Fransman Ber- lacki de dienst uit in IA waar Holscher (Koog aan de Zaan) met één schamele remise nog niet kan imponeren. In de Bij het begin van de laatste proef had Darniche nog een achterstand van vijftien seconden. De opgejaagde Waldegaard HEERENVEEN. In Heerenveen heeft de loting voor de eerste dag van de natio nale kampioenschappen lange baan da mes en heren en sprinters plaatsgevon den. Voor deze titelstrijd heeft Piet Klei ne zich teruggetrokken wegens griep. De belangrijkste ritten zijn. Dames: 500 meter: le rit: Haitske Valentijn- Marian van der Berg; 3. Janneke Heemstra- Sophie Westenbroek; 4. Annie Boreklink-Gerda Timmer; 6 Anneke Zeinstra-Sijtje van der Len de; 7 Tineke Kooyman-Joke van Rijssel; 8 Ellie van Hagen-Ine Steenbruggen; 10 Ria Visser- Jeltje Jansma. 1500 meter: 1. Borckink-Visser; 2. Van Hagen-Van der Lende; 4. Van Rijssel-Steen- bruggen; 8. Westenbroek-Valentijn. Heren-sprinters: 500 meter: 3. Sies Uilkema- Piet de Boer; 5. Jos Valentijn-Gerke Hadders; 7. Miel Govaert-Jan van Dam. 1000 meter: 3. Hos- pes-Uilkema; 6. Ket-Valentijn; 7. Oosting-Go- vaert. All-rounders: 500 meter: 3. Wim Pol-Rolf Sibrandy; 5. Klaas Vriend-Hilbert van der Duim; 6. Jan Derksen-Co Gilling; 5000 meter: 3. Bartels- Pol; 8. Vriend-Derksen; 9. Kramer-Van Helden. MOSKOU (ANP). Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft gisteren tijdens een persconferentie in Moskou gezegd dat Israel zal kunnen deelnemen aan de Spelen van 1980 in Moskou. Killanin zei: „Alle olympische comités, aangesloten bij het IOC, zullen worden uitgenodigd hun vertegenwoordigers naar Moskou te zenden. Daarbij horen ook de Israëlische sportmensen". Garcia ligt daar echter niet wakker van. Voor hem is schaken al lang geen sport meer maar een mogelijke profes sie. En Garcia beseft als geen ander dat alleen de allerbesten in staat zijn hun brood te verdienen als schaker. Geheel uitgesloten acht Garcia de mogelijkheid om zich als beroepsschaker te vestigen echter niet. Maar voor hij die stap gaat wagen wil hij eerst zeker zijn van een maatschappelijke toekomst. Daarna zal Guillermo Garcia: „Het is mogelijk om vanaf de eerste zet als een computer te spelen. Elke opening kan, na gedegen studie, bekend voorkomen en het vervolg van de partij kan lange tijd volgens de boeken gespeeld worden. Op een gege ven moment komt het echter op inventi viteit van de schaker aan. Een schaker met een zwak eindspel heeft daarom maar weinig toekomst”. Over zijn eigen eindspel is Garcia nog niet volledig tevreden. De partij tegen Jan Timman, die uiteindelijk in remise eindigde, had de Cubaan volgens hem best in zijn voordeel kunnen beslissen als hij niet op het laatste moment een licht voordeel had laten schieten. Dankzij de steun van de regering van Cuba is Garcia in staat drie a vier grote toernooien per jaar te spelen. De rege ring staat in Cuba aan de basis van de groeiende successen van de sportbeoefe naars, door het in stand houden van internaten voor vijf- tot achttienjarigen, waar in de ochtenduren gestudeerd wordt en in de middag alle aandacht naar de sport uitgaat. Garcia heeft nooit een soortgelijke school bezocht. „Ik speel vanaf mijn zes- Haar- oetaal- ngsge- week •en bij- aining timaal •vdeen elopen lijgele- rnbaan „Het is au een Span slagen, k in de ma de meeuw. Als ik mders, MONTE CARLO (SID.). De 37-jarige Fransman Bernard Darniche heeft de Rally van Monte Carlo gewonnen op een manier, die alleen te beschrijven valt als sensatio neel. De Europese rally-kampioen van 1977 haalde op het laatste onderdeel „de nacht van de lange messen" verwoestend uit. Met zijn 300 pk sterke Lancia Stratos won hij alle tien speciale proeven. Hij zette daarbij een achterstand van bijna zes en een halve minuut op de leidende Zweed Björn Waldegaard (Ford Escort) om in een winnende voorsprong van zes seconden. De Duitser Walter Roehrl (Fiat), die lan ge tijd in derde positie lag, viel in de laatste proef met een kapotte motor uit. Derde werd nu de Fin Markku Alen (eveneens Fiat). De wijze, waarop Waldegaard een bijna zekere overwinning uit handen gaf, zal nog heel wat stof tot napraten geven. Een slechte stal-regie wellicht? Een te late reactie, toen Darniche al gevaarlijk dicht bij was gekomen? Of was het de voorlaat ste speciale proef, toen de 35-jarige Wal degaard moest stoppen voor twee op de weg liggende brokken rots? Waldegaard zelf vertelde: „Tussen Villars en La Bolle- ne lagen die dingen daar plotseling op de weg. Ik kon niet tijdig remmen en reed tegen een ervan op. Mijn bij-rijder Thors- zelius moest uit de wagen om het vanonder de rechtervooras vandaan te krijgen. Dat heeft ons zo’n dertig seconden gekost”. Mede hierdoor verloor hij in deze proef niet minder dan 1 minuut 16 seconden op Darniche. ri- De Engelsman Law, die opnieuw sterk voor de dag kwam. „Studie en schaken

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17