OORLOGSRECHT VAN TOEPASSING? J Te korte tijd voor overname door Nederlandse troepen I Franse voorlichtingsofficier VN in Libanon: ■nai door Rienko Wilton Eigen doktoren Geleende tank Geen vrouwen Politiek probleem V ■Mi - L ■I „Het wordt een ramp zegt majoor De la Rocherre, voorlichtingsof- ficier van het Franse VN-bataljon in Zuid-Libanon, radeloos. „Wij vertrekken op z’n laatst op 28 februari. Dan zijn we definitief weg. Fini. Als de Nederlanders ons niet op tijd komen aflossen, dan zullen zowel de christen-rechtse milities als de Palestijnen onze posities inpikken, het machtsvacuüm opvullen en elkaar natuurlijk in de haren vliegen. Bovendien zullen wij dan niet in staat zijn de Nederlanders in de praktijk vertrouwd te maken met hun taak te velde. Hen voor te stellen een zeer belangrijk ritueel als de nieuwe „machthebbers, vredebewaarders” aan de lokale dorpsleiders en commandanten van de strijdende partijen” Zuid-Libanon is overwegend islamitisch, met christelijke minderheden. Zeer vrucht baar: er is veel tuinbouw. Desondanks rela tief arm door het grootgrondbezit. In verge lijking met de rest van Libanon is het zuiden altijd achtergesteld gebleven. De rivier de Litani is de noordgrens van Zuid-Libanon. De eerste zionisten legden de noordgrens van hun „Groot Israel” bij de Litani. In Libanon verdenkt men Israel er nog steeds van Zuid-Libanon ooit nog te willen annexeren. Sinds het eind van de jaren zestig hebben de Palestijnen hun militaire basis in Zuid- Libanon, van waaruit ze acties tegen Israel ondernemen. De Israëlische wraak vinden ■BiU ze altijd in geen verhouding staan tot de door de Palestijnen menselijk en materieel aangerichte schade. De Libanezen zelf lij den onder deze wanverhouding het meest. In de Libanese burgeroorlog van 1975-’76 splitste het Libanese leger in Zuid-Libanon zich op in een „Libanees Arabisch leger” (dat met de Palestijnen meevecht) en in de ongeregelde christen-rechtse strijdkrach ten van majoor Said Haddad. De laatsten werden al spoedig door Israel geholpen. Deze steun gaat al drie jaar door. Na afloop van de Libanese burgeroorlog in november 1976 mag vanwege Israëlische bezwaren de (Syrische) Arabische vredes macht niet naar het zuiden komen om daar orde op zaken te stellen. Gevolg: een mini- burgeroorlog in het zuiden, een van de oorzaken waardoor Libanon zelf niet de politieke rust heeft gevonden om zich van de verwoestende oorlog te herstellen. Israel greep een Palestijnse terreuractie op een bus bij Tel Aviv (32 doden) aan om een operatie „Litani” te lanceren: in werke lijkheid een grootscheepse invasie, waarbij slechts weinig Palestijnse guerrillero’s werden gedood, maar wel voor miljoenen schade werd aangericht en 1200 doden vielen onder de burgerbevolking in Zuid- Libanon. De Palestijnse posities werden tot boven de Litani en tot in de stad Tyrus door de Israëlische invasie „opgeschoven”. Amerika greep middels de VN in: de resoluties 425 en 426 werden aangenomen waarmee Unifil in het leven wordt geroe pen. Die kreeg twee taken: „Toezien op complete Israëlische terugtrekking en her stel van het Libanese staatsgezag in heel Zuid-Libanon”. Israel trok op 13 juni 1978 inderdaad zijn laatste troepen terug, maar droeg in tegenstelling tot alle toezeggingen en des betreffende VN-resoluties haar posities in de grensstrook over aan de militia van Haddad en niet aan Unifil. Unifil wist de afgelopen zeven maanden de Palestijnen redelijk uit het VN-gebied te houden. f£ Fj Het wordt een ramp Franse VN-patrouille in Zuid-Libanon Unifil-check-point in Zuid-Libanon itr i Op het ministerie van Defensie wordt momenteel onderzocht of op de Nederlandse militairen die naar Libanon worden uitgezon den het oorlogsrecht van toepas sing moet zijn. Een aantal delic ten wordt in dat geval aanmerke lijk ernstiger bestraft dan in de huidige vredessituatie. Formeel is dan zelfs de doodstraf mogelijk. Volgens artikel 71 van het Wet boek van Militair Strafrecht wordt „zodra aan een gedeelte der krijgs macht op de door ons te bepalen wijze is bekendgemaakt dat het door het militair gezag is aangewe zen tot handhaving of herstel van de internationale orde en vei ligheid ten aanzien van dat gedeelte tot die taak is geëindigd, „tijd van oorlog" aanwezig geacht en worden ten aanzien van datzelf de gedeelte, de personen tegenover wie het geweld der wapenen voert of kan worden aangewend, gelijk gesteld met de vijand”. Volgens antwoorden van minis ter Scholten van Defensie is op de Nederlandse VN-soldaten uitdruk kelijk alleen het Nederlandse mili- taire straf- en tuchtrecht van toe passing. Er komt geen krijgsraad te velde, maar indien nodig zal een ..mobiele" krijgsraad naar Liba non toegaan. De Fransen hebben dat slim inge- gaan, zullen per maand netto onge veer 3Ü0 gulden meer gaan verdie nen. Zo krijgen zij van de VN een dagelijkse toeslag van ongeveer f 2,60, waar Nederland tussen de 4 en 14 gulden (afhankelijk van bur gerlijke staat en rang) per dag bo venop legt. Deze toeslagen zijn be lastbaar. Dat geldt niet voor de inhouding huisvesting en voeding, die voor de betrokken dienstplich tigen door het Rijk wordt overge nomen. Deze inhouding onge veer 180 gulden per maand wordt namelijk al ingehouden van de netto wedde. maakt, hun taal spreekt. Het zt>u niet onverdienstelijk zijn wanneer het Nederlandse bataljon bij de ope rationele compagnieën althans een (reserve-)officier-Arabist zou inde len. De christenen kondigen aan dat er een „hoge militaire leider" zal langs komen, die ons te woord zal staan. Het blijkt een mannetje met een bivakmuts te zijn. De militiemannen vliegen op: captain Jean Asis. Hij zegt een strook van 25 kilometer langs de gehele Libanees-Israelische grens (van Nakourah tot Bint Jbail) te controleren. Wij vragen hem te bewijzen dat hij inderdaad kapitein in het officiële Libanese leger is. Asis haalt een roze pasje te voor schijn waaruit zulks moet blijken. Hij zegt een Libanees en een Ameri kaans paspoort te bezitten. Een van zijn sergeanten, die kennelijk denkt dat wij journalisten uit Israel zijn (sic), begint in het Arabisch omstan dig Israel te bedanken voor de wa pens en munitie die het de milities levert. Dan barst Asis los: „Als de Fran sen weggaan, komt hier niemand meer in”. En de Hollanders dan? Asis ontwijkt de vraag en zegt dat de Unifil, Frans, Hollands of wat dan ook, „welkom” is. „Ze kijken de ver keerde kant op. Unifil moet de Pa lestijnse terroristen tegenhouden. Wij zijn hier het officiële Libanese leger”. Maar de generale staf heeft uw baas Haddad voor de krijgsraad gedaagd wegens hoogverraad. Jullie zijn in Libanese regeringsogen ille gaal. „President Sarkis, de regering, de generale staf in Beiroet, ze staan allemaal onder Syrische dominan tie”. De Veiligheidsraad heeft zoëven Israel en uw milities gebrek aan medewerking met Unifil verweten. Asis: „Bullshit. De Veiligheidsraad staat onder Syrische dominantie. Zelfs de Amerikanen zijn bang voor de Syriërs”. Vijf kilometer noordwaarts legt Abu Khalil, commandant van een Palestijns depot, een „basis” be mand door welgeteld acht Palestijn se guerrilla’s, uit: „De christen-fa- scisten willen met Israëlische hulp ons vernietigen. Libanon verdelen in religieuze ministaatjes. De Liba nese regering, de Arabische landen den. Ook is nog met duidelijk of de in Libanon vervulde diensttijd voor beroepsmilitairen (circa 70 van de 800) dubbel zal tellen voor het pensioen. Volgens minister Scholten zal aan de welzijnsvoorzieningen veel aandacht worden besteed. De sol daten krijgen films, video, tv, ra dio. cassetterecorders, een diapro jector, veldpost (met onder meet dag- en weekbladen uit Neder land). boeken en sport- en spelarti- kelen. Voorts zullen bij het deta chement een katholiek priester en een predikant worden aangesteld In de eerste periode zal ook een humanistisch raadsman aanwezig zijn en mogelijk een officier van de Militaire Sociale Dienst. Het is binnen behaaglijk warm. Buiten regent het. Een lokale kap per knipt een soldaat, die naar Ne derlandse begrippen al kaal is, nog korter. In de mess een soort zitka mer voor alle rangen en standen is de stemming uitgelaten. De Fran sen gaan spoedig naar huis. Naar Toulon. Libanon was geen bijzonder zware job, zegt een korporaal. De verveling was soms het moeilijkste. „We mogen alleen naar Israel op verlof en niet naar Beiroet, waar alles, vooral whisky en sigaretten, veel goedkoper is”. Onderzocht wordt nog hoe de Nederlandse soldaten tegen even tuele risico's verzekerd zullen wor- raad wordt beschouwd, wat nu nog bestraft kan worden met de doodstraf, levenslang of 20 jaar. Dergelijke straffen gelden dan bij voorbeeld ook voor desertie, spio nage. overgave zonder toestem ming, het weigeren van bepaalde dienstbevelen of het opzettelijk doen mislukken van een operatie. Overigens wordt al enige tijd een wetswijziging voorbereid die de doodstraf ook uit het militaire recht moet verwijderen. De kans op toepassing daarvan is dan ook vrijwel nihil. en de wereldgemeenschap is daar tegen. Het is een fanatieke christen- minderheid, die moslim-dorpen in het uiterste zuiden terroriseert”. Maar u bevindt zich toch ook ille gaal in VN-gebied? Abu Khalil en zijn mannen zitten 200 meter van een andere Franse VN-compagnie bij het dorpje Rishkanaye. „Wij hou den ze in de gaten. Ze zijn door ons omsingeld en dat weten ze”, zegt de Franse kapitein lachend. Abu Kha lil: „De Nederlanders zijn wat ons betreft welkom. We hebben strikte orders om met de Unifil samen te werken. Onze aanwezigheid binnen of buiten Unifilgebied is niet rele vant, al zetten ze een miljoen blauw helmen tussen ons en Israel, we zul len het zionisme altijd blijven be strijden zolang Israel de PLO niet erkent en onze rechten met voeten blijft treden. Wij zijn een volk, niet een vluchtelingenprobleem. We wil len terug naar ons thuisland”. Letterlijke toepassing van dit ar tikel zou betekenen dat Nederland zich in een oorlog begeeft en dat de Palestijnen of Israëliërs, die even tueel Nederlandse VN-soldaten onder vuur nemen als „vijand" worden beschouwd. Verdere toepassing oorlogsrechtsregels zou inhouden dat een zaak als het hel pen van die „vijand” als hoogver- Verderop bij Tair Haifa stuiten we op de eerste zwaar gewapende chris ten-rechtse milities. Vijftien man in een koud huis bij een kruispunt. De uit Israel geleende Sherman-tank heeft het kanon naar het noorden gericht, richting Palestijnen. Foto graferen is uitgesloten. Men spreekt zeer gebrekkig Frans en Engels. Nu blijkt hoe onmisbaar het rappe Ara bisch van de Franse luitenant-verta- ler is. Hij weet te overtuigen, bijna te intimideren. De christen-militie- mannen, over het algemeen honds brutaal en meestal vijandig tegen over de VN, respecteren hem omdat hij met bravour optreedt, toch rede lijk blijft, een grapje tussendoor van deze kunnen Hoewel het nog niet vast staat dat het Nederlandse bataljon in de Franse „sector” zal worden ingezet, is majoor De la Rocherre’s ongerust heid wel degelijk gerechtvaardigd. Ook al zou generaal Erskine, com mandant van de VN-troepenmacht in Zuid-Libanon (kortweg Unifil: United Nations interim force in Le banon), erin slagen zijn overige Noorse, Nepalese, Nigeriaanse, Ier se, Senegalese en Fijiaanse „blauw helmen” zo „op te schuiven” dat het Franse en Iraanse gat kan worden opgevuld behalve de Fransen Igaan ook de Iraniërs weg. samen "zo’n duizend man dan nog zal de [Unifil weken lang niet op sterkte [zijn en zal de militaire geloofwaar digheid van de VN-troepen ernstig geschaad worden. I We staan op een heuvel in Zuid- 'Libanon, drie kilometer van de Is raëlische grens. Een schilderachtig landschap met stenige heuvels, si- naasappelboomgaarden, prachtige groene valleien, kersebloesems in januari en een heerlijk strand om aan te zwemmen in de zomer. Maar ook half kapot geschoten dorpen, stille getuigen van de Israëlische in vasie in maart vorig jaar, plat ge bombardeerde Palestijnse kampen, geheide doelen voor de Israëlische iuchtmacht na iedere Palestijnse ac tie in Israel, door Israëlische com mando’s opgeblazen huizen waar eens „terroristen” gewoond hebben, huisvuil op de straten, doorgeknipte hoogspanningskabels en telefoon draden. Tussen al dit schoons en lelijks de Libanese lokale bevolking, 20 percent christenen, 80 percent shiitische moslims en over het alge meen erg arm. De Unifil is populair. In Zuid-Li banon zitten de VN-troepen samen met de plaatselijke bevolking als bij een sandwich ingeklemd tussen wee vijandige partijen. Ten Noor- ien en ten westen van ’t VN-gebied, d.w.z. boven de rivier de Litani en in de bijbelse havenplaats Tyrus, zit ten de Palestijnen met hun wapens, en ten zuiden van de VN-zone opere ren de christen-rechtse milities van ex-majoor Sais Haddad, die hun wa pens regelrecht van zuiderbuur Is rael krijgen. De taak van de Unifil is, iedere gewapende christen-recht se militieman of Palestijn die zich in de VN-zone waagt, te arresteren en hun wapens in beslag te nemen. On gewapende lieden kunnen zich vrije lijk in Zuid-Libanon bewegen. We komen bij Chamaa, hoofd kwartier van een van de drie com pagnieën van het Franse parachu tistenbataljon. Chamaa ligt op een strategische heuvel. Dat zagen de kruisridders destijds ook al, van daar dat ze er een fort op gebouwd soldaten dag en nacht grote gevaren lopen. De recente hevige artillerie beschietingen tussen Palestijnse en Israëlische stellingen gaan kilome ters hoog over de hoofden van de blauwhelmen heen. Van de 6000 man Unifil-troepen zijn er tot nu toe zes om het leven gekomen. Nooit bij vuurgevechten, alleen bij auto-onge- lukken en het illegaal doorkruisen van mijnenvelden, ondanks de hon derden waarschuwingsbordjes. Yatar is het hoofdkwartier van de laatste Franse compagnie die we bezoeken. De bevolking hier is vrij passief. „Dat komt doordat de muk- thar naar Amerika is vertrokken”, zegt de jonge commandant, die haastig een „Penthouse”-pin-up- plaat van zijn aan de muur opgehan gen stafkaart verwijdert „De kinde ren zijn een prima barometer voor de stemming bij de lokale bevolking. Als ze om je jeep heen dansen, dan ben je als Unifil geaccepteerd; als ze je ontwijken, dan zijn er problemen. Dan heeft een van mijn mannen een dorpsschone te diep in de ogen geke ken”. hebben, dat nu een ruïne is. Bij Chamaa zien we de eerste christen- militieman: hij is ongewapend en drinkt een flesje Heineken-bier. De Fransen gaan vriendschappelijk met hem om. Overal staan borden waarop gewaarschuwd wordt het VN-gebied niet gewapend te betre den. In een groot huis zit de Franse staf, eigenlijk een centrum vobr de gehele compagnie: keuken, kaarten en radiokamer, eetgelegenheid en opslagruimten. pikt: ze hebben hun eigen doktoren, tandartsen en vertalers uit Frank rijk meegebracht. In de hele Franse Unifil-sector is geen Libanese dok ter of tandarts meer (die zaten al in Beiroet, waar ze veel meer verdie nen) en de Franse medicijnen wer ken prima om het contact met de plaatselijke bevolking te versterken. Het parool is: vertrouwen wekken, gedisciplineerd optreden en nooit als eerste schieten. „Een mukthar (dorpshoofd), een christen-rechtse militiekapitein en een Palestijnse guerrillastrijder zullen je dan alleen niet in de maling nemen en met je meewerken als ze ontzag voor je hebben als mens en als militair”, zegt de Franse officier. Bij het 43e en 44e pantserinfante- riebataljon in Nederland zal men deze lessen uit de harde Zuidlibane- se praktijk ter harte moeten nemen. VVDM-verworvenheden zoals vrije haardracht en geen groetplicht doen in Zuid-Libanon geen opgeld. Lange haren zijn in de Libanese zomer veel te warm en in Libanese ogen een teken van zwakheid en vrouwelijk heid. Ook de Noorse VN-soldaten voor de helft dienstplichtigen hebben zich laten kortwieken. Wan neer de lokale bevolking, de Pales tijnen en de milities, verslapping van enige normale militaire discipli ne bij de Nederlandse troepen be speuren, zal al het respect weg zijn, vooral voor de officieren die het toelaten zo door de soldaten behan deld te worden. Het is geen dienst- klopperij, het kan van levensbelang zijn voor het welslagen van de VN- taak van een Nederlands bataljon onder semi-oorlogsomstandighe- den. Dat betekent met dat de Unifil- „Geen vrouwen hier, je verveelt je rot", zegt een soldaat als zijn com mandant zich heeft verwijderd. „Ty rus is een half uur rijden, maar daar iS niets te doen. Op Israel raak je ook uitgekeken”. De Franse blauw helmen mogen om politieke redenen niet in Beiroet passagieren. Alle an dere Unifil-soldaten wel. Op Hamra, Beiroets Kalverstraat. is van alles te doen, te zien en te krijgen: terrasjes, souvenirswinkels, bars, kiosken, restaurants, bioscopen, zwembaden, mogelijkheid om met Nederland te bellen en de Nederlandse gemeen schap die zich zeer verheugt op de komst van onze jongens te ont moeten. De tendens in hogere Unifil-krin- gen om alles via Israel te doen (ver lof doorbrengen, aflossen van troe pen) is politiek-psychologisch moei lijk voor de Libanezen te verteren. Israel is, behalve voor een van de partijen in het Zuidlibanese conflict, formeel voor heel Libanon de „vij and". Bovendien dient de Unifil in Libanon en zou elke gelegenheid om land en hoofdstad te leren kennen aangegrepen moeten worden. Bei roet is een machtige en als je de weg weet geheel ongevaarlijke stad, dat kunnen 5000 VN-soldaten, van een voormalig whisky-brouwer uit Zuid- lerland tot een vroegere visser van een van de Fiji-eilanden toe, onder schrijven. De Nederlandse Unifil-soldaat wacht, afgaande op de ervaringen van zijn voorgangers, een moeilijke taak, maar een zeer interessante tijd in Zuid-Libanon. Hij draagt boven dien bij tot het in stand houden van vrede en veiligheid in een van de fraaiste stukjes land van het Mid- den-Oosten. En wat de Libanezen zelf betreft, zij rekenen op de komst van het Nederlandse bataljon: „Achlan wa sahlan”, zeggen ze hier: u bent hartelijk welkom. De huidige regelingen voor werk- en rusttijden, de vergoe dingsregeling voor extra werk zaamheden. en het reisbesluit mili tairen worden voor de Libanon- soldaten buiten werking gesteld Onderzocht wordt nog in hoeverre de grondrechten, de faciliteitenre geling (voor bijv, de VVDM), de proeven met het nieuwe tuchtrecht en de aanwezigheid van een ver trouwensman gehandhaafd kun nen blijven. De soldaten die naar Libanon Met deze twee uitersten hebben de Fransen, alle Unifilsoldaten, bijna dagelijks te maken. Het is een poli tiek probleem, waarmee de blauw helmen constant geconfronteerd worden. In de praktijk levert dit natuurlijk problemen op. Het contact met de Palestijnen, met de PLO, is officieel, de PLO heeft volkenrechtelijk en politiek een status in de Verenigde Naties (die van waarnemer), en is dus officieel gesprekspartner voor Nederlandse militairen in Zuid-Li banon. Militairen die in de eerste plaats VN-macht zijn, in de tweede plaats pas Nederlanders. De PLO heeft liason-officers bij het Unifil- hoofdkwartier in Ras Hakoyrah. Een Frans inlichtingenofficier: „In de praktijk lopen de contacten met de PLO, juist omdat ze een officiële status hebben, erg soepel. Vooral Fatah, de grootste Palestijnse com mandogroep, is goed gediscipli neerd. Dat kan van de andere guer- rilla-organisaties en de moslim-link- se groepen niet altijd gezegd wor den". Het contact met de christen-recht se milities loopt daarentegen veel stroever: ze zijn internationaal niet erkend, het zijn muiters. Hun fana tisme valt daaruit te verklaren. Al leen Israel steunt ze en dan alleen nog maar uit puur eigenbelang. De commandopost van de tweede compagnie Franse VN-troepen heeft een zelf aangelegde open haard. „Die laten we voor de Neder landers achter”, kondigt de com mandant joviaal aan, terwijl wij on ze warme lunch verorberen. Al het voedsel voor de Unifil, met uitzonde ring van brood en wijn, komt uit Israel. De commandant geeft ons een exposé van het doen en laten van zijn mannen: „Ze zijn constant op stap, patrouille te voet of per jeep. Gepantserde voertuigen zijn hier waardeloos. De wegen zijn te slecht en in het terrein liggen te veel rotsblokken. Het belangrijkste is niet de militaire, maar de sociale taak, door militairen uitgevoerd. Het menselijk contact met de plaat selijke bevolking en met de strijden de partijen. Het ritueel van de Ara bische gastvrijheid, het eindeloos koffie- en theedrinken met dorps oudsten. Palestijnse guerrillalei ders en militiecommandanten. is een must. Dat kun je nooit weigeren Wanneer je niets met hen te maken wilt hebben, je als vreemdeling, als bezetter opstelt, dan stoten de Liba nezen je ook uit. De VN-soldaat moet als het ware deel van de lokale gemeenschap worden, het sociale spel serieus meespelen". •s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19