Weinig begrip voor stakende chauffeurs H BRITSE STAKERS WOEDEND OP NEDERLANDSE COLLEGA’S I ,-W., *>v door Kees Tops door Henk Leffelaar Geen geweld FNV Stopteken negeren Weinig overleg Gaan of niet gaan dat is de vraag waarvoor menig Nederlands transportbe drijf zich gesteld zag toen ruim twee weken geleden honderdduizend Britse vrachtwa genchauffeurs in staking gingen. Met het uitbreken van die actie de eerste natio nale staking in deze sector sinds 1928 vergrendelde men namelijk meteen vrijwel alle Britse havens om te voorkomen dat de acties, als gevolg van onverhoopt toesnel lende buitenlandse collega’s, niet het ge wenste effect (22 percent loonsverhoging) zouden sorteren. Het gevolg: op de doua neterreinen hoopt de vracht, geweigerd door de Britse chauffeurs, zich in hoog tempo op. Onafzienbare rijen containers en opleggers markeren er nu het naderende verzadigingspunt. Met de sombere stakingsberichten kwa men er al spoedig wilde verhalen de Noord zee overwaaien, die erop neerkwamen dat je als Nederlands transporteur maar beter thuis kon blijven, omdat de direct achter de havencomplexen geïnstalleerde „picket li nes” (linie van stakende wachtposten) wei nig goeds beloofden voor auto, vracht en chauffeur. De Vervoersfederatie FNV pakte die draad op en breide er voor haar infor merende leden het advies aan, met trans porten naar Engeland te wachten op het einde van de staking. Over de werkelijke situatie en de achtergronden gaat bijgaan de reportage van Kees Tops. lease In het Britse havenstadje Felixstowe, schuin tegenover Harwich aan de Theems-monding gelegen, is het wit, glad en koud. Even buiten het douaneterrein staan zes kleumende mannen hun handen te warmen aan een in een afgedankte oliedrum gestookt kampvuur. Achter hen een grauwe container, leeg, op drie Tegen- stoelen, een tafel en een klein petroleumkacheltje na. De mannen, die op ernstige toon met elkaar praten en veel sigaretten roken, bewonen deze schamele nederzetting nu al twee weken lang twaalf uur per etmaal. Het is een picket line, stakende vrachtwagenchauffeurs posten hier in wissel- diensten, teneinde stakingsbrekers tot andere gedachten te brengen. De zes pickets (posters dus), waarover zulke grimmige verhalen de ronde doen, maken op deze dertiende stakingsdag een verre van heldhaftige indruk en lijken bovendien niets te ondernemen. Totdat ze onze nationaliteit vernemen. „Komen jullie uit Nederland?! Dan zou ik maar als de donder maken dat ik hier wegkwam”, snauwt een van hen dreigend. „Jullie zijn de grootste schoften van allemaal. Als die vervloekte Nederlanders niet als een gek aan het rijden waren gegaan, dan was de staking vorige week al afgelopen!" Dv X fa We HqMF Cqk cf TvVfe 'lO'OO UwK NoTFA, l f bi door Frustraties op picket lines nog op zoals elen in de des- Christus i, komt conclu- on echt meteen niet is laatste >ek van kenne- ioe het :aak. Ik Joseph i baring •en dat i horen Chris* el naar ou zijn, bijbel, begrij- ie Kerk ;en der en ge- zich in lat het opgete- precies ■de pro- treekse ling dat oor een ■kelijke troepen ek. Ten nschap lormon at geldt an. Het joden, in hun grijk. en aan tionaal ir rond ran Jo- Jit was ren van de communicatie ten einde, want de kans is ook aanwezig dat de chauffeur het stop teken negeert en zonder plichtplegingen doorrijdt dit tot grote woede van de pickets uiteraard. Men kan zich afvragen wat een dergelijk contact voor zin heeft, en het voor de hand liggende antwoord is voor de stakers wei nig hoopgevend. Na een felle start op de Het merkwaardige is; dat juist de aanwe zigheid van die agenten ervoor heeft ge zorgd dat vorige week vrijdag, zoals die chauffeur op de boot al zei, vijftien wagens naar de haven terug zijn gegaan. „Toen bereikten we nog wat zeggen de pickets. „We stonden hier met zo'n dertig man plus veertien man politie. Dat schrok de chauf feurs enorm af. Wij vroegen dan wat zij hier kwamen doen, en zeiden dat ze maar beter terug konden gaan. De politie vroeg dan: gaan jullie terug? En dat deden som migen toen. Al waren het er maar vijftien van de tweehonderd” Wat de chauffeurs willen is een loonsverhoging van 22 percent, waardoor hun weekloon van 200 tot 260 gulden zou stijgen. Die verhoging lijkt matig, vergeleken met de opslag van 50 percent die door sommige andere bonden wordt geëist. Maar in wer kelijkheid verdienen de chauffeurs aanzienlijk meer door het maken van overuren en het rijden van extra vrachten. In veel gevallen kan daarmee zelfs het weekloon worden verdubbeld Naar Nederlandse maatstaven ligt een maandin komen van 1600 gulden voor het gezinshoofd ver met die in het buitenland, waardoor de communicatie tussen beide partijen ook al niet optimaal is'. David Moss, die al veertien jaar op zijn lorry zit en in die tijd één keer vakantie heeft genomen, noemt die gang van zaken bij de Union trouwens erg slecht, waarmee het derde misverstand naar voren komt, namelijk de slechte organisatie binnen die Britse vervoersbond Gefrustreerde stakende vrachtwagenchauffeurs kijken bij hun picket line een doorrijdende vrachtwa gen na De grootste schoften zijn de Nederlanders (links) Een zichtbaar effect van de Britse staking normaal staat dit autodek helemaal vol (foto midden) ■ft Een verontschuldiging voor de gevolgen van de stakingen voor ferry-reizigers. aangegeven op een bord In de vertrekhal te Felixstowe (boven) oeneden de welstandsgrens. Zomin er in Engeland een wettelijk minimuminkomen is. zomin kent men er het begrip van de welstandsgrens Het is het ontbreken van deze uitgangspunten dat de terugke rende stakingen in Engeland in de hand werkt Men kan de Britse stakingen dan ook zien als het opeisen door het volk van een minimumwelstands-definitie In dat opzicht loopt het traditionele Britse rege ringsbeleid van beide partijen niet op stakingen vooruit, maar er achteraan. Er wordt minder leiding gegeven dan gekanaliseerd, zoals premier Callag han nu probeert de chauffeur’sstaking binnen toe laatbare stakingsnormen te houden en niet werke lijk geprobeerd heeft deze te voorkomen Nu zijn de chauffeurs inderdaad in dienst van privé-ondernemers, zodat de regering er in dit geval pas in tweede instantie aan te pas kwam, maar dat kan niet gezegd worden van de tienduizenden amb tenaren uit het hele land die deze week een eendags- slaking hebben gehouden. Hun acties zullen zonder twijfel herhaald worden wanneer de regering niet duidelijk maakt waar zij aan toe zijn. De omstandigheden waarin duizenden, die de overheid als werkgever hebben, moeten leven en nder i-stijl die, kkèn ;roei- Over verondersteld geweld bij de picket line zegt David Moss: „We passen nooit geweld toe. Dat mag niet en dat willen we ook niet. Het enige dat we kunnen doen, is de mensen vragen om te stoppen en ze proberen te overreden. Als ze het niet met ons eens zijn, dan rijden ze daarna gewoon het land in. We leggen ze dan niets in de weg”. Dat versterkt de verklaring voor het geringe effect van de picket lines. De Brit ten zelf hebben er een heilig ontzag voor, maar de buitenstanders (waar ze in hoofd zaak voor bestemd zijn) laat het koud. De pickets hebben het niet gemakkelijk. Naast de ontberingen is er namelijk het feit dat ze niet betaald worden, bijv, uit een stakingskas. Alleen de overheid geeft een geringe stakingsuitkering. Iedere dag dat de staking voortduurt, wordt de picket (en trouwens elke staker) er dus een stuk armer op. Ze houden nauwelijks nog wa gens aan, omdat ze inmiddels wel weten wat daar het resultaat van is. Niets. Zo konden de Britse zelfstandige chauf feur. Barrie Robinson en alle Nederlanders die we eerder die dag op de boot hadden ontmoet, ongehinderd de zo gevreesde barrière passeren. „Maar onthoud goed”, zo zeggen de pickets dreigend, „als jullie chauffeurs eens gaan staken, dan kunnen ze de pot op. Dan komen we met z’n allen naar Nederland om daar hun vrachtjes af te pikken. Nee, we dachten dat we wel op Nederlanders konden bouwen, maar de verhouding is wat ons betreft nu wel naar de maan". Er klinkt een verachtelijk gesnuif als er even later een Nederlandse truck zonder oplegger passeert. „Kijk, daar heb je hem ook weer. Die is over een half uur terug met een oplegger”. Ze krijgen gelijk. gebo- t zo’n n ep ische 1 Herz- lagen euwd geno- Hoff- „De Mann at hij tdekt lahn- kelij- 1 een sizer, adel, en de vaar- i nog leien en al ir om ■twij- slotte hnet- „een aden- roler - it een heb- - Sel- rhase ■ende Joop Hengst van de afdeling beroeps- goederenvervoer (FNV): „Ons advies aan de chauffeurs is nu: maak uw werkgever erop attent dat u, door op Engeland te rijden, ongekende risico’s loopt. Als je toch naar de overkant gaat, wil dat niet zeggen dat je ook op de bestemming aan komt. Dat is een risico dat door het bedrijf gedragen moet worden. Het is helemaal niet zeker dat je door de pickets heenkomt. Wij hebben nog steeds geen solidariteits- aanvraag van de Engelse bonden ontvan gen. Ik vind dat heel raar, ik begrijp er niets van. Er is zelfs helemaal geen contact met de zusterorganisaties over de Britse stakingen. Dat de FNV sympathiseert met de Britse stakingen, blijkt uit wat Joop Hengst zegt over de Nederlandse werkgever die zijn chauffeur „willens en wetens" toch op Engeland laat rijden. „Die zal, wanneer hij ooit eens een aanvraag tot arbeidstijdver korting bij ons indient, rekening moeten houden met de mogelijkheid van weige ring Dat is duidelijke taal. De pickets en RON wer- gevers' q onder.- rt.-S, Cf- De ironie van de hardnekkig voortdurende sta king van de Britse vrachtwagenchauffeurs is dat zij bij lange na niet tot de slechts betaalden beho ren. Het is de reden waarom hun actie op veel tegenstand stuit onder de bevolking, waarom pre mier James Callaghan het zich kan veroorloven in het parlement uit te vallen tegen hun vakbond en waarom hun werkgevers nog steeds voet bij stuk houden. wij houden het er nu maar op dat het contact dat er geweest zou zijn van Britse zijde niet goed gecoördineerd is, hetgeen de stakers als zeer waarschijnlijk voor komt. Nog even terug naar Nederland. Het blijkt ook, volgens FNV’s Joop Hengst, dat sommige geregelde „Engelandvaarders” tijdens de Britse stakingen de ritten heb ben gestaakt, en dat andere bedrijven (vooral particuliere chauffeurs), die zich doorgaans niet op Brits grondgebied bege ven, naarstig in het aldus ontstane gat zijn gesprongen. (Het zijn met name de laatste waar de pickets zo hartgrondig de schurft aan hebben). Tot de eerste categorie bedrijven beho ren in hoofdzaak containertransporteurs en firma’s die normaal een oplegger op de boot zetten, die door een Engelse truck verder getransporteerd moet worden. An dere bedrijven die via self drive wel zou den kunnen rijden, laten dat na om niet op de zwarte lijst te komen. In het algemeen bestaat er wel begrip voor de Britse sta kers, en de bedrijven die hetzij via een andere route (Zeebrugge-Dover is nauwe lijks „bewaakt”) toch naar Engeland varen, verklaren dat met de noodzaak om zelf het hoofd boven water te houden. Waarom is Dover eigenlijk niet goed afgesloten? Peter Margerum: „Je kunt daar geen picket line vormen. Dat mag namelijk alleen op de openbare weg, en dat is daar technisch onmogelijk. De men sen worden nu wel aangesproken, maar er is geen picket line”. Een van.de onrechtvaardigheden van het rege ringsbeleid is, in de ogen van deze laagstbetaalden, dat zij van een officieel toegekende verhogingsron- de van vijf percent het minst profiteren. Want hoe hoger het loon, hoe meer de vijf procent oplevert. Het is een van de argumenten die gehanteerd wor den voor het herstel van vrije onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden. Het is „tevens een van de redenen waarotn de actie van de vrachtwagenchauffeurs niet alleen op zoveel tegenstand stuit maar zelfs, zoals onlangs, op actief verzet van dat deel van de bevolking, dat meent meer reden tot klagen te hebben dan de meeste vrachtwagenchauffeurs Hoe verloopt dat contact op die picket line dan wel? We posten een uurtje mee en {treden in gevallen waar dat nodig is tege lijk als tolk op tussen Britse stakers en Nederlandse chauffeurs. Nadat de Neder landse chauffeur het voertuig op verzoek {tot staan heeft gebracht, verloopt het ge- isprek ongeveer zo. Pickets: „Waarom rijd {jij door, terwijl wij staken?”. Chauffeur !„Ja, in Nederland staken we niet hè". Pickets: „Ja maar wij wel, en jullie verpes tten het voor ons als jullie door blijven rijden". Chauffeur: „Ja, wat moet ik dan?" Pickets: „Niet meer komen. Zou je de tvolgende keer niet meteen weer terug kun nen gaan naar Nederland?". Chauffeur: „Dan wörd ik er door mijn baas uitgegooid en daar hebben we geen van tweeën iets aan, wel?" Daarmee is in het beste geval Dit voorbeeld van die voor de pickets toch succesvolle actie illustreert treffend waarom ze nu zo gefrustreerd zijn. Er picket lines, is de kracht van hun actie bestaan namelijk verschillende diepgaan- verflauwd en staan ze in hoofdzaak nog hun frustratie te verbijten. Zij zijn ten prooi aan een machteloze woede, omdat ze in die koude witte vlakte twaalf uur per dag voor piet snot staan te verkleumen; de gesprekken met de stakingsbrekers leiden in ieder geval tot niets. „Het komt voor”, verzucht vrachtwagen chauffeur David Moss uit Ipswich, „dat we een Nederlander aanhouden die zegt dat hij achter ons staat en belooft niet meer terug te komen. En drie kwartier later komt hij alweer van de haven met een nieuwe Engelse lading! Wat moeten wij dan nog doen? Jullie mensen verdienen in deze weken dik geld door de voor ons bestemde vracht, die wij tijdens onze sta king laten staan, het land in te brengen! En dat zijn kerels die niemand hier in de haven ooit heeft gezien! Dat is toch Dat fs tegen de wet!” Politieagenten, die van tijd tot tijd even komen informeren of er eventueel moeilijkheden zijn, beamen het. zondagen eet het bij wijze van traktatie geen vlees maar kip. Dit huishoudboekje is hetzelfde voor tienduizen den ongeschoolde Britse mannen en vrouwen In de meeste gevallen hebben de mannen of hun vrouwen er een baantje bij (wat voor vrouwen met veel meer oplevert dan zo'n 35 gulden per week), waarbij een van de meest voorkomende bijbanen die is van assistent achter de tapkast van een pub. Mede-picket Peter Margerum daarover: „In de eerste plaats is er ook tijdens de staking veel te weinig overleg binnen de Union. De afdelingen rommelen maar wat aan en de contacten met de bond zijn erg slecht. Ook die top zelf doet maar wat. lijkt het wel. Bij onze bond zijn namelijk ook de dokwerkers en andere havenarbeiders aangesloten, en die werken gewoon door! de misverstanden tussen Nederlandse chauffeurs en Britse stakers, die tot gevolg hebben dat het optreden van de laatsten op de picket lines zo weinig zin heeft. Het eerste misverstand is het feit dat die picket line op zich de buitenlander hele maal niets zegt, terwijl hij voor de Brit heilig is. Geen fatsoenlijke Engelsman zal een picket line passeren. Dat is voor hem net zoiets als het voordringen in een „queue” (rij wachtende mensen). De reac tie van de stakende wachtposten wanneer iemand (in dit geval dus de rijdende chauf feur) de picket line passeert, is er een van volslagen verbijstering. „Don't you know you’re passing a picket line?’’, riep een van de stakers tijdens onze aanwezigheid ont steld uit tegen onze laconieke landgenoot. En deze achtergrond verklaart ook de die pe haat die de stakers premier James Callaghan toedragen sinds die in het parle ment heeft verklaard (en dus breed in de pers heeft laten uitmeten) dat hij nota bene vroeger zeer actief m de vakbewe ging rustig een picket line zal passeren als hem dat goeddunkt en dat hij iedereen aanraadt hetzelfde te doen. Het tweede grote misverstand hangt met het eerste samen: het verschijnsel staken zit de Brit veel meer in het wezen gebak ken dan de Nederlander. David Moss daar over: „Toen wij de eerste dag hier stonden, wisten we niet waarvoor we staakten. Nee, de vakbond (The Transport and General Workers Union, waarbij vrijwel alle sta kende vrachtwagenchauffeurs zijn aange sloten, red.) zei: „We gaan staken en we moeten picket lines vormen bij de havens. Punt uit.” Een situatie, onvergelijkbaar Eerder die dag is op de vrachtboot van Europoort naar Felixstowe zelfs voor een onwetende buitenstaander al duidelijk te merken wat er in Engeland aan de hand is Op beide autodekken van de Townsend Thoresen-Ferry gaapt een nagenoeg vol komen leegheid de toeschouwers tege moet. Op het benedendek vijf trucks met oplegger, op de verdieping erboven (ge vaarlijke stoffen) twee tankauto's. „Die vervloekte Nederlanders” zitten landerig de overtocht uit en berekenen hun kansen om door een picket line te komen. De chauffeur van de ene tankauto ver telt zijn maten, dat vorige week vrijdag vijftien wagens door de stakers zijn tegen gehouden en met de eerstvolgende boot weer naar het continent zijn teruggegaan. Hijzelf had toen een vracht voor een be drijf op het haventerrein zelf, zodat hij de gevreesde wachtposten niet hoefde te pas seren. Vandaag is dat anders. De twee tankauto’s (van een Delfts transportbe drijf). gevuld met zoutzuur, moeten naar Wales worden gereden, waar een staalfa briek er dringend om verlegen zit. De chauffeurs maken zich niet dik over de mogelijkheid dat ze niet zullen worden doorgelaten. „Dan zijn we lekker zaterdag thuis", aldus Delftenaar De Bruijn. Niettemin heerst er ontzag voor de pic kets. Vooral het laatste deel van de reis staat in het teken van de vraag: redden we het, of redden we het niet? Het valt immers '■niet te ontkennen dat wat de stakers doen Kof liever gezegd: niet doen) effect heeft. Onafzienbare bonte rijen van op elkaar gestapelde containers doemen op wanneer de boot de haven van Felixstowe binnen- vaart. Er lijkt geen ruimte meer over om er nog iets kwijt te kunnen. Containertrans porteurs zijn er al dagen geleden mee 'opgehouden hun vrachten te verschepen, {omdat deze niet meer kunnen worden ge dost. De enige manier om nog een lading te vervoeren, is via „self drive" met een {zelf bestuurde wagen dus. En daartegen 'waken de pickets. Zij, de wachters in dat Spartaanse stakingskamp. kunnen niet be- Igrijpen dat vrachtwagenrijders van het {continent gewoon blijven rijden en zich {niets aantrekken van de actie van hun Britse broeders (die hun weekloon opge trokken willen zien van ongeveer 50 naar 65 pond, resp. ongeveer 200 ƒ260). werken zijn (alweer naar Nederlandse maatstaven) niet alleen onbegrijpelijk maar volstrekt onaan vaardbaar Men stelle zich een 34-jarige werkster in een ziekenhuis voor, gescheiden, met vier dochters tussen de 8 en 15 jaar. Deze vrouw krijgt voor een 40-urige werkweek met extra uren gedurende het weekeinde en sommige nachtdiensten 194 gulden bruto. Na aftrek van sociale verzekeringspremies en loonbelasting houdt zij daar 158 gulden van over Daarbij kan dan weer worden opgeteld een rijks bijdrage van 48 gulden, en' 26 gulden alimentatie van haar ex-echtgenoot per week. Dat brengt haar wekelijks inkomen op 172 gulden. Haar vaste weke lijkse lasten zijn als volgt Hypotheek 20 gulden, afbetaling lening 20 gulden. gemeentebelasting 12 gulden. elektriciteit 16 gulden; schoolmaaltijden 20 gulden; Dat komt op een totaal van 88 gulden Voor etenswaren trekt deze werkster per week 80 gulden uit. Resteert een krappe 15 gulden voor kleding en vermaak voor haar zelf en haar vier dochters Vakanties buitenshuis zijn voor dit gezin te dUuiOp Die zijn helemaal niet benaderd door de Union”. Over een derde onzorgvuldigheid bin nen de Union krijgen we bijna ruzie, na melijk over de vraag in hoeverre er con tact is geweest met bijvoorbeeld de Ver voersfederatie FNV over een eventueel verzoek om solidariteit. De pickets in Fe lixstowe zijn namelijk heel boos dat de Nederlandse bonden geen gehoor zouden hebben gegeven aan een dergelijke oproep vanuit de Union. En wij weten dat ze in Utrecht juist al dagenlang op een dergelijk verzoek zitten te wachten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21