EN 1 I In Sjanghai 99bevrijding van de benen" AKZO PRODUCEERT IEDER ETMAAL 5‘A MILJOEN KG ZOUT door Jaap van Ginneken door Harry Wonink „Dood kapitaal” Lonen en prijzen Cambodja Kapsters Mini-schuurtjes 400 meter een wel 50 meter dikke zoutlaag die de rond 200 miljoen jaar geleden hier golvende zee achterliet iktie elijk. China is groot, maar net als bij ons worden bezoekers vaak meegenomen naar dezelfde plaatsen. Als je er een aantal malen met delegaties bent geweest, heeft dat voor- en nadelen. Soms word je teleurgesteld omdat je voor de tweede of derde keer op dezelfde plek terechtkomt, en er niets veranderd is. Je hebt dan snel het gevoel je tijd te verdoen, hoewel dat natuurlijk nooit werkelijk zo is. Andere keren vallen je kleine of grote verschillen op. Die je juist alleen op hun waarde kunt schatten in vergelijking met vroeger Heel lang geleden zocht zeewater zich een weg over de Twentse bodem, drong zelfs diep het huidige woongebied van onze oosterburen binnen en heerste hier tientallen miljoenen jaren. Totdat een intense hitte het zoute water verdampte. Later rukte dat water opnieuw op, vormde een grote binnenzee en zag zijn heerschappij weer door een sterke temperatuurstijging ingetoomd. Wel bleven dikke lagen zout achter die door latere aardbewegingen diep in de grond verzeild raakten. Nu is er onder de Twentse bodem op een diepte van 300 tot to tort XritoftéMM onto Jaap ven QWwuiw China. WrtMÓWtog i«n tort iiniiittiMlfl bö (tanavteHe uft Pafctog «n 5£tn$jtotl I Chinese vrouwen in een kapsalon in Sjanghai Rechts een soldaat van het Volks Bevrijdingsleger es- e Te weinig zout aangekocht lt 3- e) ?n 3, RLEM Chinezen zijn ook mensen van 1- en i de and ince laar ?ken Bt les. een cers, sier end het ring, per- van /oor de gen. Verhitting met waterdamp bewerkstel ligt dan de kristallisering van het zout. Daarvan wordt per 24 uur 5400 ton ge produceerd. Dat is 5.400.000 kg. De hou ten torentjes zullen geleidelijk, op een enkel na dat als industrieel monument wordt bewaard, uit het Twentse land- schap verdwijnen. De hoge bouwsels wa ren vroeger nodig om bij storing de bui zen uit het boorgat op te kunnen takelen. Nu kan een mobiele boorinstallatie wor den ingeschakeld en de kleine houten huisjes die de installaties bedekken kin nen eenvoudig worden opgetild en ver plaatst. In de Twentse zoutlaag ontstaat door die activiteiten grote holle ruimten, met ming van een „zo breed mogelijk front tegen de Sovjet-Unie”. Dat betekent een verdere verschuiving in de Chinese buitenlandse politiek naar een haast on voorwaardelijk pro-westerse opstelling. Wel hing er bij de zogenaamde „klaagmuur” in Peking een pamflet dat opriep tot een verbetering van de betrekkingen met de landen van het Warschau Pact. Hangt er geen die juist de banden met de NAVO wil aanhalen, was mijn vraag. Het ant woord van de gids was kort maar krachtig: „Dat hoeft niet, want dat is al bijna de officiële politiek”. In Peking vroor het dat het kraakte, en de altijd terugkerende excursie naar de Grote Muur bracht ons naar het Noorden, naar de bergen aan de rand van de vlakte die verderop uitloopt in de woestijn. Er woedde een ijzige zandstorm. Ezelkarren doem den als grijsbruine silhouetten op uit het vuilwitte stof. Kinderen probeerden huilend hun fiets tegen de gierende wind in te duwen. Op zulke momenten realiseer je je hoe arm het land nog is. In dit seizoen dragen de boeren vele stellen kleren over elkaar heen. Liefst gewatteerde mantels of bont jassen, die vaak echter al jaren meegaan en vol zitten met scheuren en vlekken. Op hun hoofd dragen ze harige mutsen met grote kleppen. Als het even dooit laten ze de oren vrij en staan de kleppen recht opzij als bij een vogeltje dat onwennig begint zijn vleugels uit te slaan. Maar bij vorst gaan ze dicht. Wel zitten er dan soms in die grotere weer kleinere kleppen, die dan toch open leidde tot de vestiging in Delfzijl die nu ruim 2 miljoen ton per jaar produceert, was het een uitkomst voor de Noren, Zweden en Finnen. Die voeren nu 80 percent van het Groningse zout in voor hun chemische industrie. Nu we een van de strengste winters van de laatste jaren beleven en de roep om wegenzout de angst voor een tekort heeft aangewakkerd, moet de directeur M. van Es van de lokatie Hengelo van het hart dat vele gemeenten gedurende geruime tijd aanvulling van hun voorraden ach terwege hebben gelaten. Vele gemeente lijke depots zijn halfvol de winter inge gaan. De lange rij zachte winters heeft voor de gladheidbestrijding verantwoor delijke instanties parten gespeeld. Alleen Rijkswaterstaat heeft zich goed inge dekt. thuis op het dressoir. Kennelijk loopt het dus toch niet zo’n vaart met de horden toeristen die China al zouden hebben overspoeld. de voorraadvorming door de gemeente lijke gladheidbestrijders heeft volgens de heer Van Es de laatste weken te be luisteren noodkreten doen klinken. Maar in de Twentse bodem is nog genoeg zout. Nog wel voor honderd jaar en langer. Akzo zelf heeft geen expeditiemidde- len. Het wegenzout wordt af-fabriek gele verd. De afnemer dient zelf voor vervoer te zorgen. Berichten over te kort schieten van het wagenpark van de zoutprodu cent missen dan ook elke grond. Eenvou dig omdat men zelf geen vervoer heeft. Wordt in Duitsland en Frankrijk steen zout gewonnen in mijnen, de Nederland se methode van inpompen van water en het uitpompen van pekelwater dat dan in grote tanks wordt verdampt, levert snel ler een beter produkt. Voordat het fijn korrelige zout wordt gewonnen kan het nu namelijk ook gemakkelijk worden ontdaan van stoffen als calcium en mag nesium. Hengelo verrijzen. Er werd met de af bouw van de Boekelose vestiging begon nen. jaar /eau loek- bels, Xuto- dam.. Onze Nederlandse zoutindustrie zorgt tegen de winter steeds voor een eigen voorraad wegenzout van rond de 200.000 ton. De laatste jaren is daarvan nooit meer dan 100.000 ton gebruikt. In de zomer worden de gemeenten aange schreven en gestimuleerd hun zoutde- pots te vullen. „Dood kapitaal” dacht men, in de hoop op weer een zachte winter. Het zou uitermate moeilijk worden het wegenzout op te slaan en probleemloos te strooien als niet een anti-pakmiddel was uitgevonden. Zonder toevoeging daar van wordt opgeslagen zout na enige tijd een keiharde witte rots. Vroeger moesten vaak gaten in de zoutberg worden ge boord waarin dan dynamietpatronen werden geplaatst die, elektrisch ontsto ken, de massa weer handelbaar maakte. Door de uitvinding van een anti-pakmid- del kwam aan dit probleem een einde een kalium-ijzerverbinding in water op gelost waarmee het zout wordt be sproeid. Omdat wegenzout in veel gevallen lang blijft opgeslagen, worden hieraan grote hoeveelheden anti-pakmiddelen toege voegd. Daarnaast krijgt wegenzout nog een behandeling met een denaturatie- middel waardoor de kleur wat verandert, wat gebruik voor andere doeleinden te gengaat. Vooral het nalaten van voldoen- De zijdebrokaatfabriek is nog niet veel veran derd sinds ik die jaren geleden heb bezocht. Na tuurlijk, sommige leiders die op de door hen ge maakte wandkleedjes stonden afgebeeld zijn in middels weggezuiverd, en vervangen door nieuwe grootheden zoals partijvoorzitter Hua Kwo-feng. Maar de voorstellingen van veel bezochte plaatsen zijn nog steeds dezelfde. Ook de inleiding van de voorzitster van het fabriekscomité verloopt langs dezelfde lijnen. Eerst voert zij het woord, dan voegen haar assistenten links en rechts nog wat toe, en daarna komen de bekende vragen. Onder wijl krijgt ieder een kopje thee aangeboden van de plantages uit de buurt en sigaretten van eigen tabak. Ook de lonen zijn nauwelijks veranderd: een gemiddelde van rond 75 gulden in de maand met uitschieters tot het dubbele. Overigens zijn ook de prijzen voor de gewone mensen nog steeds laag: een kwart voor een pont rijst, een gulden voor een pond vlees. Maar nieuw zijn de bonussen: wie de norm overtreft krijgt aan het eind van de maand een premie. Buiten worden op grote borden de produktiecijfers bijgehouden en records worden in goud aangegeven en met leuzen verwelkomd. Sinds de inmenging van Hanoi in Phnom Penh is de spanning hier sterk toegenomen. De kranten drukken dagelijks berichten met kaartjes af, waaruit moet blijken dat overal guerrillahaarden zijn ontstaan, van waaruit verzet wordt geboden tegen de „indringers”. En ook cartoons waar het Russische expansionisme als de ware schuldige wordt aangewezen. Zo bijvoorbeeld een, waarin het zogenoemde Cambodjaanse bevrijdingsfront Funsk een marionet blijkt te zijn van Vietnam, dat dan op zijn beurt een marionet blijkt te zijn van de Sovjet-Unie. Of een andere, waarbij Brezjnjev met een taartmes bezig is Afrika door te snijden, om zich delen van deze „koek” te kunnen toeëigenen. Opvallend is overigens dat de roemruchte drie- wereldentheorie de laatste weken nog verder is veranderd. Vroeger waren de Verenigde Staten evenzeer als de Sovjet-Unie de hoofdvijanden van de mensheid, en moesten Europa en Japan gewon nen worden voor steun aan het emancipatiestre ven van de Derde Wereld. Sinds de normalisering met de VS praat men daarentegen over de vor- Voorzitters van gemeentelijke en provinciale ra den zijn tegenwoordig weer burgers, en duidelijk herkenbaar aan op maat gesneden donkere jassen, al dan niet met bontkraag. Acht jaar geleden waren het nog merendeels militairen, die tijdens de culturele revolutie te hulp waren geroepen om de taken van de uiteengevallen partij over te nemen. Ook elders is het leger veel minder opval lend aanwezig dan toen. Op het burgervliegveld van Peking zijn in de verste verten geen militaire toestellen te bekennen. Maar op dat van Hangzhou zien we bij het landen hele rijen: hier een dozijn, daar een dozijn en verder verspreid nog enkele tientallen anderen. Die welke het dichtst bij de ontvangsthal staan zijn afgeschermd door hoezen, verder doet men weinig moeite ze aan het oog van buitenstaanders te onttrekken. Ze zijn dan ook vrij oud en geen partij voor de moderne jet-fighters. De Amerikaanse inlichtin gendienst heeft overigens gemeld dat de Chinese luchtmacht de laatste weken veel mensen en mate riaal heeft weggehaald uit de provincies die op het vasteland tegenover het eiland Taiwan liggen. Men zegt immers nog slechts te streven naar vreedzame hereniging van het land. Veel manschappen en wapens zouden nu echter worden samengetrokken in het zuiden van de Volksrepubliek. In 1952 werd de laatste 9.000 ton daar afgeleverd. Toen was de zoutproduktie in Boekelo verleden tijd, 33 jaar nadat er de eerste zoutlaag was aangeboord en geëxploiteerd. Nu wordt vanaf de vesti ging aan het Twentekanaal per pomp per uur 1150 m3 water door de leidingen ge perst met een druk die ook de verst afgelegen boring op 3,5 km afstand be reikbaar maakt. Vierhonderd meter diep spuit het water in de zoutlaag, waar het als pekelwater aan de terugweg kan be ginnen. Hoe fijner korrel, aldus de heer Van Es, hoe beter wegenzout werkt. Be neden een temperatuur van -7, -8 graden wordt de werking echter snel minder. Een kilo is voldoende om bij een tempe ratuur van -2 graden een hoeveelheid van 43 kg ijs te doen smelten. Hoewel het daar in januari nog behoorlijk koud kan zijn, spreken kenners waarderend over het herverschijnen van blote enkels, kuiten en hier en daar zelfs knieën. Een nationale conferentie van kap- en schoonheidsalons heeft onlangs het eer herstel van hun beroep bevochten, dat sinds de culturele revolutie niet erg hoog stond aangeschre ven. Ze hebben naast de bekende vlechtjes een dozijn standaardmodellen ontworpen, die behalve praktisch ook nog leuk zijn om te zien. Ook hebben zij terugkeer naar „stukwerk” bereikt, en onder scheid tussen gewone vakmensen en de echte haarkunstenaars. Zo is er in de hoofdstraat van Sjanghai een die maar liefst vijf gulden voor een permanent rekent (voor velen twee daglonen), maar waar desondanks buiten een lange rij staat te wachten om onder de kap te komen. Sinds managers, technici en intellectuelen weer hogere inkomens krijgen, is er een aanzienlijke vraag naar dergelijke luxe zaken ontstaan. De mogelijkheden om duurzame gebruiksartikelen te kopen zijn beperkt: privé-auto’s bestaan niet en zelfs het gebruik van fietsen wordt in deze overbe volkte stad van 11 miljoen inwoners van hoger hand af geraden. Ook de sjiekere restaurants profiteren van deze trend. Zo is onlangs bijvoorbeeld in Sjanghai een Franse bistro, waar je een echte biefstuk met frites kunt eten, opnieuw tot bloei gekomen. Wel wordt het uitsluitend bezocht door Chinezen, en krijg je dus soms ie soufflé vooraf en je uiensoep toe. Een troost is wel dat de bezoekers soms net zo veel moeite hebben met het hanteren van mes en vork, als wij met stokjes in de eethuizen aan de Amster damse Binnen-Bantammerstraat In 1926 begon men af te zien van het verwarmen van pekelwater in grote ijze ren pannen. Die waren 9 m breed, 20 m lang en een halve meter diep. Eronder brandde kolenvuur in een soort oven. Zo kwam de eerste vacuüm-indampinstalla- tie in gebruik in Boekelo. Ketels van ongeveer 25 m hoog waarin het pekelwa ter met stoom wordt verhit. Tien jaar later zou, gestimuleerd door de aanleg van het Twentekanaal, de zoutfabriek in De aanwezigheid van het zout werd in 1887 eigenlijk bij toeval vastgesteld. De baron Van Twickel die zijn broer had zien overlijden aan tyfus, liet toen in Delden naar fris drinkwater boren. Op een diepte van ongeveer 500 meter werd een zoutlaag ontdekt en alles wat er aan vloeibaar naar boven kwam bleek vies pekelwater. Ten einde raad zocht de ba ron toen maar via een lange pijp contact met de Almelose drinkwatervoorziening. Niettemin had hij wel de ontdekking gedaan die het ons nu mogelijk maakt in eigen land in onder meer de grote be hoefte aan wegenzout te voorzien. Want voordat de Twentse zoutlagen werden geëxploiteerd waren we aange wezen op import van steenzout uit de Franse en vooral Duitse mijnen. In de havenplaatsen werden de brokken door zoutcider in pekelwater omgezet dat ver volgens in grote pannen tot verdamping trieterrein aan het Twentekanaal gezo- werd gebracht. Die zoutvondst in de Twentse bodem leidde trouwens nog niet meteen tot exploitatie. Vooreerst leek het goedkoper via import in de behoefte te voorzien. Daar kwam verandering in toen de Duitsers tijdens de Eerste Werel doorlog vervelend gingen doen. Verras send snel kwam toen de eerste en tot nu to>e enige zoutindustrie van ons land van de grond. Rijk en particulieren stichtten samen de NV Koninklijke Nederlandse Zout Industrie. In de zomer van 1918 werd in Boekelo met de bouw van de eerste zoutfabriek begonnen. Op de heide bij het dorp werd in het voorjaar van 1919, binnenkort dus precies 60 jaar geleden, zout aangeboord en in de loop van dat jaar dampte de Het is het eind van de week en de resultaten worden door drommen arbeiders besproken. De machines zijn overigens nog even ouderwets als voorheen, ook al worden er dan beeldschone stof fen mee gemaakt. Vermoedelijk zijn we hier mee naar toegenomen omdat China meer textiel en dergelijke naar Euro pa wil exporteren, als het daar vandaan ook meer apparatuur en dergelijke gaat importeren. Hetzelf de gold voor een emaillewerkfabriek in Peking, en andere plaatsen waar oude ambachten worden beoefend, waarom de Chinezen wereldberoemd zijn. Daarbij valt trouwens op dat de prijzen van dergelijke artikelen die voor het buitenland be stemd zijn, wel flink zijn toegenomen. En hetzelfde geldt voor diensten, waarvan de kwaliteit vaak opvallend is verminderd. Ook in dat opzicht zoekt de Volksrepubliek dus langzaam aan aansluiting bij de verhoudingen in de rest van de wereld. Sjanghai is niet alleen altijd de stad geweest met de meeste arbeiders, maar ook die met de verst voorgeschreden kapitalistische ontwikkeling. Het was niet alleen steeds de meest revolutionaire stad, maar ook de meest decadente. Vandaar wellicht ook dat de recente verruiming van de consumptie mogelijkheden hier het snelst heeft doorgezet. Zoals in 1949 „een bevrijding van de voeten” plaatsvond, omdat deze bij meisjes niet langer werden afgebonden, zo vindt nu in 1979 een „be vrijding van de benen" plaats, omdat steeds meer vrouwen de werkbroeken in hun vrije tijd verrui len voor kleurige rokken. eerste zoutpan. Want het opgepompte pekelwater werd toen nog in grote ijze ren pannen verwarmd. Het eerste volle dige produktiejaar, 1920, kwam de Ko ninklijke Nederlandse Zout Industrie daar in Boekelo tot 25.000 ton. Die hoe veelheid produceert men nu in Hengelo in 4 a 5 etmalen. Tussen Enschede, Hengelo en Boekelo staan in de weiden en langs de wegen ruim 200 kleine houten bouwsels. Som mige in de vorm van een toren, andere de nieuwste lijken op miniatuur Saksi sche boerenschuurtjes. Daarbinnen prie men buizen 300 tot 400 meter diep tot in de onderaardse zoutlaag, spuiten er wa ter in en drijven dat als pekelwater weer omhoog. Via de meer dan 100 km lange onder het grondoppervlak aanwezige lei dingen circuleert dat water en met een een gehalte van 300 gram zout per liter wordt het naar de grote verdampingske- tel van de Akzo op het Hengelose indus- Samen produceren Delfzijl en Hengelo 4 miljoen ton zout, waarvan het meeste bestemd is voor industrieel gebruik. Op de binnenplaats van de Akzo-vestiging in Hengelo staat een bord met daarop aan gegeven hoeveel dagen er al geen bedrijfs ongevallen hebben plaatsgevonden. Twee dagen lees ik. Dat is niet veel. Het laatste ongeval betrof een werknemer die uitgleed.op het fabrieksterrein. staan om beter te kunnen horen. Ook de huizen bieden nauwelijks voldoende bescherming. Lekkende daken, gescheurde mu ren, kapotte ruiten, zijn eerder regel dan uitzonde ring. Meestal is er wel wat elektrisch licht, maar alleen een kolenkachel en geen stromend water of sanitair. Er moet nog heel wat gebeuren. In het veel zuidelijker gelegen Hangzou blijkt het de volgende dag daarentegen al bijna lente. Een waterig zonnetje schijnt op een groene stad, waar hier en daar al knoppen in de bomen zitten. Daar waar die grenst aan het schilderachtige Westmeer is een promenade aangelegd. Twee jongetjes roe pen vanuit een boom: Hé mister, good morning! Kennelijk worden de Engelse lessen op de radio ook hier druk beluisterd. Ik ga op een bankje zitten om een stukje te schrijven. Na vijf minuten komen er twee mensen achter me staan, en proberen over mijn schouder mee te lezen. Langzaam aan vormt zich een hele groep, als belangstellenden bij een zondagschilder. Bij de verdere wandeling word ik veelvuldig aangegaapt. Voor het fototoestel heeft men echter nog steeds een zekere schroom. Politieagenten wenden zich schijnbaar toevallig af, schoolmeisjes rennen giechelend weg en een jongetje met een manhaftig speelgoedgeweer vlucht geschrokken de bosjes in. Alleen mehsen die toch al voor een kiekje van een familielid poseren, blijven tijdelijk stilstaan. In een vaste houding, met opgeheven hoofd, het natuurschoon op de achtergrond, voor een diameter van wel 50 m en een hoogte van 8 m. Te rigoureuze zoutwinning zou tot verzakkingen in het aardoppervlak kunnen leiden. Dicht bij de Akzo-vesti ging in Hengelo toont het wegdek zo’n inzinking. Daarom is de maximale pro- duktie per boring gesteld op 200.000 ton. Daarna wordt het boorgat opgevuld met beton. Van de bijna 2 miljoen ton die per jaar in de lokatie Hengelo wordt geprodu ceerd is ruim een kwart bestemd voor de consumptie. Normaal wordt 10 percent als wegenzout afgeleverd. Een soort zout dat chemisch niet afwijkt van keuken zout maar wel een vochtgehalte van 2 percent heeft. Consumptiezout krijgt wel een extra droogbeurt. Opschroeven van de wegenzoutproduktie is mogelijk zon der dat afbreuk wordt gedaan aan de fabrikage van zout voor ander gebruik. Normaal zit men namelijk ongeveer 20 percent onder de maximale capaciteit. Het overgrote deel van het gewonnen zout wordt voor industriële doeleinden gebruikt. Chemische en plastic industrie zijn grote afnemers. De Scandinavische landen zijn de grootste importeurs van ons industriezout. Toen begin vijftiger jaren ook bij het Groningse Winschoten zout in de bodem werd aangetoond, wat -'jp l y>'"’ v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25