o Louis Sinner overleden Be Acties teletypisten 4 0 Van der Klaauw haalt uit naar Van der Stoel G Over zes weken abortus-wetsontwerp OI A in Noord-Holland krijgt ƒ4,6 miljoen en dan dit nog i achtergrond Sfl a „Schijnoverleg” met bisschoppen gestaakt F J Luchtvaartoverleg met Kostbaar vocht verloren Australië mislukt TIJDENS VVD-PARTIJRAAD Br sts m -ir- A Positie Van Agt Vraagtekens Sneuvelen VN-vredesmacht c z J Nederland op een dood punt is aangeland. M- r (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft een extra bedrag van 168,6 miljoen uitge trokken voor de tijdelijke vergro ting van het aantal arbeidsplaat sen. De helft hiervan is voor het eerste halfjaar over de provincies verdeeld. Limburg en Noord-Bra bant krijgen er met elk ruim 17 miljoen gulden het leeuwendeel van. Met dit geld kunnen extra arbeidsplaatsen bij niet-commer- ciële dienstverlening worden be zet. Noord-Holland krijgt 4 mil joen gulden. Haven-CAO Vrije vestiging Sigarenwinkeliers Zeevisserij B< ged; dit j een „ziji Bon *§1 R mui derr zegt cret aflo vijf dat zijn I ,1' '1 1 1 Kerosinestroom - Uit overleg Eigen bijdrage 1? 1 A I (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De Australische weigering om de KLM per vlucht meer dan 195 passagiers te laten meenemen - een eis die al sinds 1972 bestaat - is de regelrechte oorzaak dat het afgelopen week in de Australische hoofdstad Canberra gevoerde luchtvaartoverleg met Autokeuring Is 168 miljoen gulden extra wO.% ,m.a w...-. t( WEERRAPPORTEN I Jgl/T Meer arbeidsplaatsen door Deze zogenaamde werkgelegenheidsver- o o tisch te verlagen, geett de regering er de voorkeur aan de belangen van Qantas te beschermen, en tariefsverlagingen alleen goed te keuren op routes waar primair de belangen van Qantas zijn verzekerd. Nederland en Japan zullen in juli het overleg over het luchtverkeer tussen de beide landen voortzetten. Met nadruk wordt ontkend dat het overleg zou zijn mislukt. Waar dit overleg gevoerd zal wor den is nog niet bekend. Nederland wil van Japan toestemming de KLM-diensten vanuit Amsterdam over de Pool naar Tokio te mogen uitvoeren met Boeing 747-B-toestellen. (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft zich van morgen, in een toespraak voor de VVD- partijraad in Zwolle, duidelijk afgezet tegen het beleid van zijn voorganger Van der Stoel Van der Klaauw verklaarde na een jaar ministerschap te kunnen stellen dat het internationale vertrouwen in Nederland „weer is hersteld”. De URENCO-affaire „legde een druk op de verhoudingen met de Bondsrepubliek”, maar „mede dankzij het begrip van de Westduitse liberale lei der en mijn collega van buitenlandse za- Op 8 december hadden de afdeling justitie en volksgezondheid van de Raad het concept-advies gereed. Het heeft toen nog een kleine twee weken geduurd voor de voltallige Raad, politiek samengesteld als zij is, de scherpe kantjes eraf had geslepen. Het advies wordt tegelijk met het wetsontwerp gepubliceerd, dus al te onaangenaam voor het kabinet mochten de opmerkingen van de staatsraden niet zijn. Het verzet kwam vooral van oud-CDA- minister Veringa, die man die op 2 sep tember 1977 het abortusakkoord tussen PvdA, CDA en D’66 tot stand bracht, een akkoord dat door Van Agt en Wiegel, in hun haast om aan de slag te gaan, letter lijk werd gekopieerd. De neteligste punten wist Veringa er dan wel uit te halen, wat overbleef was toch niet gering: kritiek op de termijnen van drie maanden en vijf dagen, kritiek op de vaagheid van de norm „onont koombare nood” en op de onduidelijk heid over wie nu beslist: de vrouw, de arts of beiden. Over de „wachtkamerpe- ken, Hans-Dietrich Genscher, ben ik erin geslaagd dat wantrouwen te overwinnen. De betrekkingen met de Bondsrepubliek zijn thans weer uitstekend”. node” van vijf dagen merkt de Raad op dat de wet bepaalt dat abortus slechts mag worden verricht in „duidelijke noodgevallen”. Welnu, als die nood zo duidelijk is, is een periode van vijf dagen, waarin uitvoerig en rustig overleg plaats vindt over de ernst van het geval en mogelijke alternatieven, onlogisch. verrichten, werk dat, hoewel het uitermate nuttig en soms noodzakelijk is, niet uitge voerd kon worden omdat er geen geld voor was. Door de loonkosten van de geplaatste werklozen binnen zekere grenzen te beta len, maakt het ministerie van sociale zaken het mogelijk dat de werkloze op een vol waardige wijze aan het arbeidsproces gaat deelnemen èn dat nuttig werk kan worden uitgevoerd. De maatregel wordt toegepast als de directeur van het arbeidsbureau dit nodig acht gezien de situatie op de arbeidsmarkt. Werklozen die door middel van deze maat regel aan de slag willen, kunnen zich met het arbeidsbureau in verbinding stellen. Evenals dit het geval was bij de drie oude regelingen is de verwachting dat door de maatregel op vele terreinen werkgelegen heid kan worden geschapen. Wat wel vergeten wordt in de discussie over de wet, is dat het voorstel van De Ruiter en Ginjaar een grote kans maakt al direct in de Tweede Kamer te sneuve len. Gegeven het feit dat de kleine recht se partijen, die een eigen initiatiefwet klaar hebben liggen, zullen tegenstem men, beschikken CDA en WD slechts over hun eigen 77 stemmen. Twee dissi denten en het is gebeurd met het wetsont werp. Van Agt verkeert nu als minister-presi dent in een andere positie dan toen hij nog minister van Justitie was. Het is nu meer zijn taak een verzoenende rol te spelen tussen de verschillende partijen en de stromingen in zijn eigen partij. De premier heeft zich in zijn nieuwe positie bekeerd tot een opstelling die redelijker is dan enkele jaren terug voor mogelijk werd gehouden. Zo heeft hij de lijn-Gijsen openlijk afgewezen en opge roepen tot een realistische benadering. Toch komen onwillekeurig de woorden in herinnering die hij gebruikte tijdens de Bloemenhove-kwestie, toen hij de toe verlaat was van allen die een abortus- kruistoch predikten. Iedereen weet nog hoe hij de politie wilde afsturen op het door vrouwen be zette Bloemenhove en hoe het kabinet hem daar in een lange nachtelijke sessie met moeite vanaf kon houden. Daarna werd hij tot aan de Hoge Raad toe op zijn vingers getikt voor het justitieel ingrij pen van het Openbaar Ministerie. Op dit moment is het onwaarschijnlijk dat zowel de rechtervleugel van het CDA als de liberale vleugel in de WD una niem vóór zullen stemmen. De WD heeft bij monde van Jacobse al het recht op geëist amendementen in te dienen, maar elke wijziging die het wetsontwerp libe raler maakt, levert automatisch meer uit vallers op aan CDA-zijde. Omgekeerd wordt het voor de WD bijna onmogelijk vóór te stemmen als het CDA de wet in eigen richting bijstelt. trouwig onderhandelaar, maar als partner en bondgenoot die in vaak moeilijke situa ties mee probeert te zoeken naar oplossin gen waar mee wij allen kunnen leven”. Dit betekent volgens de minister niet, dat ei gen belangen en ideeën voetstoots worden weggegeven. Er wordt „meer” begrip ont moet en er wordt „meer” naar Nederland geluisterd. „Zo alleen kun je als Nederland een rol spelen. Het steeds maar hameren op eigen gelijk en gedachten, wanneer je merkt dat anderen die niet delen, betekent het onvruchtbare isolement”. Het zich principieel verzetten in het pro ces van besluitvorming in de Europese Gemeenschap is, aldus Van der Klaauw, non-produktief. „Het is mijn beleid niet”. Enkele jaren voordat deze ziekte zich bij hem openbaarde deed hij in een opmerke lijke serie van veertig artikelen verslag van het leven van de kankerpatiënt Leen- dert Vriel. Deze serie werd in 1976 gebun deld in het boek „Vijf jaar leven met kanker”. Behalve in het Algemeen Dagblad publi ceerde hij ook in enkele andere uitgaven over kanker. Ook besteedde de IKON, zowel via radio als tv, het afgelopen half jaar veel aandacht aan Sinners journalis tieke werk op dit gebied. Op 10 november vorig jaar hield Sinner voor de commissie voor Volksgezondheid in de Tweede Ka mer een kritisch betoog over de aanpak van het kankervraagstuk. Een nieuwe CAO voor de havens komt deze maand niet meer rond. De onderhan- delingen verlopen stroef, zeggen de ver- voersbonden van de FNV. Ze hebben de indruk dat de werkgevers zwaar tillen aan een definitieve regeling voor vervroegde uittreding van oudere havenwerkers. Dat is een van de eisen naast het „standaard pakket” van de FNV. De delegaties heb ben drie gesprekken achter de rug. Vrij dag praten ze verder. De gemeente Groningen is van plan de vrije vestiging in koopwoningen aan ban den te leggen. De staatssecretaris van Volkshuisvesting is in een brief gevraagd of de gemeente Groningen daartoe is ge rechtigd. Groningen wil de vrije vestiging in koopwoningen gaan binden aan de voorwaarde dat de woning passend is voor de gezinsgrootte van de koper. Wanneer daar toestemming voor verkregen wordt, zal dat betekenen dat kopers niet zonder meer een woonvergunning zullen krijgen. De sigarenwinkeliers hebben van het ministerie van Economische Zaken ge daan gekregen, dat hun winkels langer open mogen blijven dan eigenlijk zou mo gen onder de nieuwe Winkelsluitingswet. De regeling houdt in, dat elke sigarenwin kelier na het dagelijkse sluitingstijdstip, zoals hij dat op de officiële gewaarmerkte aankondigingskaart aangeeft, nog een uur langer zijn zaak geopend mag houden. Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij heeft de saneringsregeling voor de grote zeevisserij (de haringvloot) met twee maanden verlengd. Aanvragen kunnen nu nog tot en met 31 maart worden ingediend. Het betrokken schip moet uiter lijk 30 april aan de visserij zijn onttrokken. De saneringsbijdrage is 1.000 per bruto- registerton. Heeft het schip een diepvries installatie, dan wordt een toeslag van ƒ20.000 gegeven. De teruj koer ogen met econ ten-c terw impc Di: van de V Er soon kaan nemi 6,6 c epict plaat Dit verklaarde mr. R. L. M. Schreurs, leider van de Nederlandse delegatie giste ren bij zijn terugkeer op Schiphol. De besprekingen met Japan, die daaraan vooraf zijn gegaan, zullen in juli worden voortgezet. „Het overleg met Australië is geschorst, we hebben geen nadere afspraken ge maakt”, aldus Schreurs. Tegen de achter grond van de overeenkomst die Australië met Groot-Brittannië en West-Duitsland heeft gemaakt, betekent dit dat vanuit die landen vanaf 1 februari zeer goedkope retours naar Australië kunnen worden verkocht (rond 1500 gulden vanaf Neder land), maar niet direct vanuit Nederland per KLM of de Australische maatschappij Qantas (4000 tot 5000 gulden). Oorzaak van de Australische weigering is de overweging aan die kant dat de Australische markt (14 miljoen inwoners, van wie één procent van Nederlandse oor sprong) van beperkte omvang is door de grote afstand vanaf Australië tot vrijwel elk ander land. Hoewel in Australië zelf grote druk op de regering wordt uitgeoe fend de internationale vliegtarieven dras- 1 2 1 11 0.2 5 3 0.5 0.2 0.1 0 0 0 0 7 0.2 0 12 2 0 0 0.2 6 0 0 1 0 8 0 0 3 0 0 0 0 8 0 5 0 3 0 LC van terei te oi ieggi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis h. bew. zw. bew. sneeuw sneew sneeuwbui 1. bew. 1. bew. sneeuw h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. h. bew. geh bew. sneeuwbui zw. bew. regen sneeuw zw. bew. zw. bew. sneeuw regen geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. regen zw. bew onbew. geh. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. sneeuw zw. bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. h. bew. w wnw wzw n zzw nw wnw z w zzw w zzo zw zw ozo w wzw zzw zzo windst. windst. zzw zo wzw wnw zw z z zw z nnw no z w nw no verand. windst. zzw o zzw nw windst. w 2 2 1 1 2 1 2 1 2 2 1 19 15 -0 6 3 2 5 -3 3 3 -0 15 6 3 -1 12 16 18 3 8 -13 6 15 16 -7 4 0 20 14 24 C O, Zonder minister Pronk met name te noe men, verklaarde Van der Klaauw dat de persoonlijke verhouding tussen de minis ter van Buitenlandse Zaken en de be windsman die verantwoordelijk is voor ontwikkelingssamenwerking een inte graal deel van het buitenlandse beleid van het grootste belang zijn. „Na alle ellen de onder het vorige kabinet kan ik u verze keren dat de samenwerking nu optimaal is”. Door deel te nemen aan de VN-vredes macht in Libanon wil Nederland een bij drage leveren aan rust en uiteindelijke vrede in dat deel van de wereld. „Het is mij bekend dat van alle zijden deze Neder landse rol en het blijft natuurlijk een bescheiden, maar met onze beste krachten wordt gewaardeerd”. Met behoud en versterking van de vriendschapsbanden met Israel hebben de traditioneel goede betrekkingen met de Arabische staten „een nieuwe impuls” gekregen. Nederland stelt zich volgens Van der Klaauw tegenover zijn NAVO- en EEG- bondgenoten „niet meer” op als een wan- MI bevit zaait thed opge paus X He door bewi, boon en d« natio in v] houd De inten de „1 moei rede tiewc stens Vo ren c onge pen” omd is ds HO namt „Hut men, rar a offic ALKMAAR. Technisch personeel van de Verenigde Noordhollandse Dag bladen (VND) in Alkmaar, heeft gister avond overlegd met vakbondsvertegen- woordigers over het conflict dat telety pisten hebben met de VND-directie. De VND geeft zeven dabladen uit, waaronder De Zaanlander en de Alkmaarsche Cou rant. De teletypisten vinden dat zij in een functiegroep zijn ingedeeld die een te lage honorering oplevert. Ochtendbladen van de VND verschenen gisteren al te laat omdat personeel in de nachtploeg het werk een aantal keren had onderbroken om discussies te voeren. De VND-directie bleek gisteren niet be reid met de actievoerders te praten. De leiding van het bedrijf wilde ook niet dat vakbondsvertegenwoordigers op het werk met VND-personeel kwamen praten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met een vertraging van ongeveer zes weken zal het abortuswetsontwerp van het kabinet dan toch bij de Kamer arriveren. De oorspronkelijk overeengekomen datum van 1 januari uit het regeerakkoord heeft het kabinet niet gehaald. De ver traging is niet geheel de schuld van het kabinet: de Raad van State had scherpe kritiek op belangrijke onderdelen van de wet en had ook geruime tijd nodig om het onderling eens te worden over de tekst van het advies. laten, maar moest om de inhoud van de wet te redden, wel toestaan dat dit zoe thoudertje voor de katholieke achterban werd opgenomen. Veel wijzigingen zal het kabinet overi gens niet aanbrengen in het wetsont werp, ook niet na de kritiek van de Raad van State. Het wetsontwerp is een mooi- zaam opgebouwd compromis tussen de liberale vleugel van de WD en de behou dende KVP-tak van het CDA. Elke wijzi ging zou dit bouwwerk in elkaar doen storten en dan kan de discussie met An- driessen, Gardeniers en hun medestan ders opnieuw beginnen. Het kabinet zit nu te broeien op een passend antwoord, maar de uitkomst zal vermoedelijk zijn dat de juridische en wetstechnische bezwaren van de Raad van State met politieke argumenten wor den weggewuifd. Het zal dus blijven zo als het nu is: een qua inhoud vrij liberaal ontwerp, dat abortus in de praktijk vrij laat, maar met een facade die naar bui ten toe de schijn ophoudt van het „nee, tenzij” van het CDA. Een oververmoeide matroos is waar schijnlijk de hoofdschuldige aan het lek ken van 1.100 ton kerosine uit een West duitse binnenvaarttanker, gisteren in de Rotterdamse Neckarhaven. De havéh- dienst heeft tegen de man en diens schip per proces-verbaal opgemaakt. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De delegatie van het aartsbisdom Utrecht bij het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) (het orgaan waarin met bisschoppen wordt gediscusi- eerd) heeft haar activiteiten opgeschort De uit 15 personen bestaande delegatie ziet geen enkel nut meer in het overleg zoals dat thans plaatsvindt. „Het is schijnoverleg”, zegt Louis van Tongeren, secretaris van de delegatie. Ook plaatst de Raad van State vraagte kens bij de gewrongen constructie dat abortus opgenomen blijft in het Wetboek van Strafrecht, met daarnaast een wet die abortus vrijlaat, maar weer met eigen strafbepalingen als de artikelen van de wet worden overtreden. Veel eenvoudi ger was het geweest het oude artikel 295 uit het Wetboek te schrappen en alles onder te brengen in de nieuwe abortus wet. Op dit punt komt de politiek om de hoek kijken, want één van de voorwaar den waarop de ministers Andriessen en Gardeniers in het kabinet hun aanvanke lijk felle verzet tegen de wet hebben gestaakt, is dat abortus in het Wetboek van Strafrecht blijft bestaan. Minister De Ruiter had in zijn eerste ontwerp deze juridische kronkel wegge- Weer in binnen- en buitenland De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft haar vertegenwoor digers uit de werkgroep-Londo terugge trokken. De werkgroep moet zich buigen over de problemen met de rijksuitkerin- gen voor het kleuter- en lager onderwijs. De VNG heeft dit minister Pais van Onder wijs geschreven. Ze concludeert dat de regering niet van zins is op enigerlei wijze maatregelen te treffen ter vermindering van de onderwijstekorten bij de gemeen ten. Het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen (COSBO) heeft de regering in een brief aan premier Van Agt gevraagd om het intrekken van de beslis sing, een eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag in ziekenhuizen en AWBZ-inrichtingen in te voeren. Volgens het COSBO staat het helemaal niet vast, dat er voor de patiënten sprake is van een besparing, bijvoorbeeld op voedingskos ten. In veel gevallen zal er volgens COSBO ten gevolge van extra uitgaven juist een lastenverzwaring optreden. Aanleiding tot de unaniem genomen stap is de bijeenkomst van het Landelijk Pastoraal Overleg in oktober vorig jaar. Kardinaal Willebrands weigerde toen een voorstel over het toelaten van vrouwen en gehuwden tot het priesterambt in Rome té gaan bespreken. De relatie met de bis schoppen wordt totaal verstoord ge noemd. De regionale werkgroepen van het COC in Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda en Tilburg hebben in een open brief aan de Brabantse bisschoppen Ernst en Bluyssen om een duidelijke uitspraak gevraagd over de plaats van de homoseksuelen bin nen de r.-k. kerk. ruimende maatregel komt in de plaats van de bestaande regelingen voor oudere en jongere werklozen en die voor vrouwen. De bedoeling is werklozen die (viav bemid deling, al of niet met ondersteunende maatregelen) niet een baan kunnen krij gen gedurende maximaal een jaar aan een arbeidsplaats te helpen bij niet-commer- ciële instellingen of organen. Met het zoeken naar andere mogelijkhe den is enige tijd gemoeid, zodat men over het algemeen zes maanden werkloos moet zijn om voor deze maatregel in aanmer king te komen. In gevallen waar duidelijk sprake is van een moeilijke arbeidssituatie (bijvoorbeeld bij jongeren tot 23 jaar, vrouwen en ouderen vanaf 45 jaar) kan van deze algemene richtlijn worden afge weken. Afhankelijk van het inzicht van de directeur van het arbeidsbureau kunnen Het aantal afkeuringen van auto’s, daf tot en met 1977 voortdurend steeg, is het afgelopen jaar gedaald. Er werden bij de vrijwillige verkeersinspecties 91.000 wa gens afgekeurd, 21.000 minder dan in 1977, terwijl er een recordaantal auto’s 845.084 gekeurd werd. deze werklozen direct worden geplaatst dan wel herplaatst. De verdeling van het bedrag over de provincies is gebaseerd op de aantallen werklozen per gebied. Rekening is gehou den met de kans die een werkloze loopt om langdurig ingeschreven te blijven. In de loop van het jaar zal worden bezien of voor het tweede half jaar eenzelfde bedrag bèschikbaar moet worden gesteld, dan wel of de bedragen bijgesteld dienen te worden. Deze benadering maakt het mogelijk slagvaardig te reageren op de ontwikkelingen van de arbeidsmarkt. Door het beschikbaar stellen van deze middelen kunnen de nagatieve gevolgen in sociaal opzicht van de langdurige werk loosheid worden tegen gegaan. Dit gebeurt door de werklozen tijdelijk werk te laten ROTTERDAM. De journalist Louis Sinner is op 52-jarige leeftijd overleden. Sinds 1959 was hij verbonden aan de re dactie van het Algemeen Dagblad. Hij is in alle stilte gecremeerd. Sinner kreeg onder meer bekendheid door zijn publika- ties over de ziekte waaraan hij leed: kan ker. het weer) Vooruitzichting voor maandag, opgesteld door het KNMI: Opklaringen, later weer sneeuw. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum temperatuur: omstreeks —2 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Automobilisten die gisteren op de Amsterdamse Coentunnelweg reden zagen gisteren een ongebruikelijk beeld. Omdat een vrachtwagen zijn lading had verloren rolden tientallen kratten met honderden flesjes bier over de weg. Uitstappen was er niet bij, want de politie en enkele mensen van de gemeentereiniging waren snel ter plaatse om orde in de chaos te scheppen. 22 1» ZONDAG 28 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.27 uur, onder 17.19 uur Maan op 08.13 uur, onder 18.01 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 11.38 uur en uur Hoogwater 03.30 uur en 15.46 uur MAANDAG 29 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.26 uur, onder 17.21 uur Maan op 08.52 uur, onder 19.23 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 00.01 uur en 12.27 uur Hoogwater 04.16 uur en 16.32 uur *49^ •c 0.5 - u ■Ef Ex EE g® E-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2