Parlement doet nog weinig aan Markerwaard Si ra I® rs zich op voor eindstrijd :ers eau maken o 1 door Theo Klein Actiegroepen Ministers tegen 1 -r 'i I flK bib iii z... MARKERWAARD VAN DE KAART J skos- 089. - 3 t Volgens de meest recente verwachtingen zal de regering deze zomer bekendmaken wat ze met de Markerwaard van plan is. Niet minder dan 54 jaar nadat de definitieve plannen voor de Zuiderzee werden gemaakt, zal dan de strijd tussen de voor- en tegenstanders van inpoldering in alle hevigheid losbarsten. IB De beslissing over de Markenwaard is een zogenaamde Planologische Kern Beslissing (PKB), hetgeen onder meer betekent dat „het volk” een woordje in mag spreken zodra het kabinet zijn beleidsvoornemen kenbaar heeft gemaakt. Het is echter de vraag of er op dat moment nog veel in te spreken valt. Steeds meer mensen krijgen het donkerbruine vermoeden dat de staat van plan is de Markerwaard, althans het grootste deel ervan, droog te leggen en dat alle insprekers samen de rijksoverheid niet meer van dat voornemen af kunnen brengen. En niet alleen actiegroepen, zoals de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer, maar ook gemeenteraadsleden van de omliggende gemeenten en kamerleden, hebben het gevoel dat ze machteloos toe moeten zien hoe het rijk in de voorbereidingen op de inpoldering het punt passeert waarop men in verband met de reeds gedane investeringen niet meer terug zal kunnen en willen a - I I '"'9 - -* Tl ££- 'i - Bi '-9 J B '3^ Waterstaat douwt door indige ten e iben. >/an digen dag- rzor- <tief net inst ien- be- ist- en jke ten me- van JSt- jol week ssen. II- en lunch Protestdag IJsselmeervissers 1977 tegen inpoldering van de Markerwaard door lige an de m 50, 36 i de in de 7 tot Het wordt daarom hoog tijd dat de betrokkenen die de drooglegging van de Markerwaard willen voorko men zich gereed maken voor de fi nale. Hoewel er nog steeds van een opmerkelijke rust sprake is, begin nen de eerste tekenen van georgani seerde oppositie, naast de actiegroe pen te komen. Koploper daarin is Volendam, dat door de inpoldering van de Markerwaard zijn hele bot- tervloot en daarmee een extra-toe- ristische attractie, dreigt te verlie zen. Tot voor enkele jaren geleden stond het katholieke dorp achter het KVP-standpunt dat de polder er moest komen. Anderhalf jaar terug begon zich echter een duidelijke kentering af te tekenen. De Volen- dammers begonnen te beseffen wat de Markerwaard voor hun dorp zou betekenen. Op 12 augustus 1977 werd de af keer van de Volendam- mers van de Markerwaard landelijk bekend door een grootse manifesta tie, die onder het motto „Open Mar kerwaard, goud waard”, werd ge houden. Stimulerende kracht achter die happening was Wim Keizer, ge meenteraadslid van de Volendam- mer Partij en een bekende figuur in de Volendammer gemeenschap. Keizer: „Toen ik in 1977 probeerde om de kranten, radio en televisie en andere genodigden te interesseren vonr nnrp 793^ hl ook dot mon vonlr ter overstag en werd de discussie heropend. De Tweede Kamer be reikte uiteindelijk overeenstemming met de regering over een dam met een doorstroomgat van 14.000 vier kante meter. Een verdergaand voor stel van D’66 haalde het niet in ver band met tijdgebrek en extra kos ten. De actiegroepen hebben in Zee land een grote rol gespeeld. Door hun aanhoudende activiteiten wer den net genoeg kamerleden over de streep getrokken. De Vereniging tot Behoud van het Ijsselmeer voert al jaren vakkundige oppositie tegen de inpolderingsplannen. De actievoer ders vegen de vloer aan met argu menten voor in poldering. Vervan gende landbouwgrond is niet nodig, de noodzaak van een Tweede Natio nale Luchthaven wordt steeds ster ker betwijfeld, een nieuwe polder geeft geen nieuw werk, maar leidt slechts tot verschuiving van werk en de drinkwatervoorziening wordt wel degelijk slechter door de inpol dering, aldus de Vereniging. weinig of niets van de Markerwaard af wist. Er was wel actie gevoerd, maar altijd in een klein groepje. De massa was niet geïnteresseerd.” De activiteiten van de Volendammer Partij leidden in de gemeenteraad van Volendam herhaaldelijk tot fel le discussies. Eind vorig jaar bleek echter hoezeer de stemming was omgeslagen, toen de raad zich ach ter een motie schaarde, waarin om stopzetting van de werkzaamheden aan de Oostvaardersdiepdijk werd gevraagd en de Markerwaard werd afgewezen. Het voorstel werd naar alle ge meenten langs het Ijsselmeer, de media en de Tweede-Kamerleden gestuurd. Van de parlementariërs reageerde alleen D’66-er Zeeval- king. Zijn vragen aan minister Tuijnman van Verkeer en Water staat leverden echter het geijkte ant woord op: er was niets aan de hand. De werkzaamheden aan de dijk heb ben niets met de Markerwaard te maken. Keizer: „Een teleurstellend antwoord. Wij zijn pas tevreden als wordt aangetoond dat de nieuwe dijk alleen voor het Oostvaarders- diep is en geen Markerwaarddijk kan zijn.” Maar met alleen de reac ties buiten de regio waren gering, ook van de buurgemeenten werd taal noch teken ontvangen. „De mensen zijn apatisch en toch is het vijf voor twaalf. We hebben de ande re gemeenten gevraagd onze motie te steunen, maar tot op vandaag heeft niemand dat gedaan”, aldus Keizer, die zich echter vooral zorgen maakt over de stilte in Den Haag. „Volgens ons wijst dat erop dat ze iets aan ’t uitbroeden zijn, dat wei nig goeds voorspelt.” Drs H. Goverde, voorzitter Ver tot Be houd van het Ijsselmeer De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer gaat er vanuit dat de tijd in haar voordeel werkt. Volgens Henri Goverde wordt het steeds dui delijker dat een Tweede Nationale Luchthaven onnodig en ongewenst is. „En een Markerwaard zonder luchthaven zal erg moeilijk financi- eel-economisch aanvaardbaar te maken zijn”, aldus de voorzitter. Waarom dan toch de druk van Rijkswaterstaat om de polder aan te leggen? Goverde: „Omdat die men- sen (van de dienst Zuiderzeewerken, red.) nu eenmaal ingehuurd zijn om dijken te maken. En het is duidelijk dat ook de ambtelijke diensten net als bedrijven zorgen hebben om de continuïteit van de werkgelegen heid. Dat is zeer begrijpelijk. Men gaat gewoon door zonder al te veel ruchtbaarheid aan de werkzaamhe den te geven. En ik moet erkennen dat dat ze aardig lukt.” Jan Terlouw zou duidelijkheid in deze zaak willen brengen door de Markerwaard op te nemen in het regeerakkoord van een volgend ka binet. Hij besluit: „Als het aan ons ligt, wordt daar bij de volgende ka binetsformatie een hard punt van gemaakt. Bij de laatste formatie is dat blijven zweven. Ik hoop tenmin ste dat de volgende kabinetsforma tie voor de Markerwaard niet te laat Niettemin is het effect van de ver enigingsactiviteiten nog niet maxi maal. „De VBIJ en andere tegen standers van de Markerwaard heb ben nog te weinig politiek gewicht in de schaal kunnen leggen. Daarom liggen de polderstukken nog steeds op de bureaus van de ambtenaren en niet in de laden. Het vormen van meer politieke stootkracht moet het volgende doel van onze activiteiten worden”, schreef voorzitter Henri Goverde in zijn laatste jaarrede. Die stootkracht moet ontwikkeld wor den in samenwerking met andere tegenstanders zoals de vissers, mi lieubeschermers en waterrecrean- ten. Het doel is de ministers, top ambtenaren, kamerleden en ande re invloedrijke figuren om te turnen. De „ijzeren ring van beslissers” moet doorbroken worden, zegt Go verde. Hij is tot op de dag van vandaag allerminst tevreden over de respons van de heren politici. „We hebben ontdekt dat er in de Tweede Kamer nauwelijks iemand te vinden is, die zich met onze problemen bezig wil houden. De PPR en D’66 vormen Honrnr' onidn ch1nc+iCfo Toen D’66-voorman Jan Terlouw onlangs om voorbeelden werd ge vraagd voor de machteloosheid van het parlement, noemde hij onom wonden de Markerwaard. „Het ziet er naar uit dat de Markerwaard drooggelegd gaat worden als een rechtstreeks gevolg van een plan uit de jaren twintig”, aldus Terlouw, „toen was landaanwinst belangrijk voor nieuwe landbouwgronden. Maar dat is allang met meer zo. Het parlement wil tot een nieuwe afwe ging van de belangen komen, de regering zegt bereid te zijn alles mee te willen wegen, maar steeds ver schijnen er toch nieuwe stukjes dijk. Ik vrees dat er op den duur een kunstgreep als bij de Oosterschelde nodig zal zijn om te voorkomen dat de Markerwaard dicht gaat.” Wanneer de beslissing van de re gering de meerderheid van het par lement met aanstaat, kunnen de ka merleden dat oordeel ongedaan ma ken. Terlouw: „Natuurlijk, des noods kan er een kabinetscrisis ge riskeerd worden, maar in de prak tijk gebeurt dat niet. Wanneer je nu de gang van zaken rond de Mar kerwaard als kamerlid wilt volgen, dan kun je vragen stellen. De rege ring antwoordt dan steevast dat er nog geen beslissingen zijn genomen. Maar intussen wordt toch de dijk Enkhuizen-Lelystad aangelegd. En dan denk je: gut, toch nog eens in formeren. En dan antwoordt de re gering dat het helemaal geen kwaad kan. Intussen gaat Rijkswaterstaat echter gewoon door met de voorbe reidingen.” Terlouw vreest dat er tegen de tijd dat de regering aan een beslissing toe is er al zoveel voorbereidingen zijn getroffen, dat de Tweede Ka mer in feite voor het blok wordt gezet. „Er zal dan een sterke politie ke daad nodig zijn om nog enige verandering in de plannen aan te kunnen brengen”, aldus Terlouw, fervent tegenstander van inpolde ring. Zo’n krachttoer haalde het par lement in 1974 uit bij de beslissing over de Oosterscheldedam. Tot dan was men ervan uitgegaan dat het oorspronkelijke plan om de Ooster schelde helemaal af te sluiten uitge voerd zou worden. Onder druk van actiegroepen, die schade aan flora f on fauna wilden voorkomen en de visserij ging de Tweede Kamer ech verschil van mening bestaat over de wenselijkheid van de drooglegging. Net als hun voorgangers in de ploeg van Den Uyl zijn Gardeniers (CRM), Andriessen (Financiën) en Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) van mening dat de beslissing over de inpoldering op de lange baan moet worden geschoven. Intussen heeft men besloten om het advies van de RPC op te houden totdat de Rijks Planologische Commissie advies heeft uitgebracht over het struc tuurschema Burgerluchtvaartter- reinen. Daarin zal onder andere ko men te staan wat er met Schiphol en een Tweede Nationale Luchthaven moet gebeuren. De regering wil gelijktijdig over beide zaken beslissen, omdat de keuze van de plaats voor een Twee de Nationale Luchthaven alles te maken heeft met de inpoldering van de Markerwaard. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt de conclusie ge wettigd dat de Markerwaard alleen wordt ingepolderd als er een luch thaven op komt. Voor de provincie Noord-Holland is drooglegging slechts acceptabel wanneer de nood zaak van een Tweede Nationale Luchthaven op die plaats wordt aangetoond. Alles wijst erop dat men in Den Haag bijna klaar is met de voorbe ringen. De overigen slikken als zoete koek dat ook de Oostvaardersdiep dijk niet voor de Markerwaard wordt aangelegd”, aldus Goverde. De Oostvaardersdiepdijk wordt evenwijdig geprojecteerd aan de meest westelijke Flevodijk. Daar door ontstaat een kanaal van Lelys tad naar Amsterdam, waarin het zoute kwelwater van de Flevopol- ders opgevangen kan worden. De betrokken waterschappen, Gedepu teerde Staten van Noord-Holland en het rijk willen dit kanaal zo snel mogelijk aanleggen om een verdere verzilting van het Markermeer te voorkomen. De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer is er allesbehalve van overtuigd dat de Oostvaardersdiep dijk alleen om die reden wordt aan gelegd. Ze vrezen dat de dijk ook bedoeld is als begrenzing voor de Markerwaard. Volgens de actie groep is Rijks waterstaat al op twee plaatsen (Lelystad en ter hoogte van Muiden) begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden. Terwijl de regering zich nog steeds in neve len hult drukt Rijkswaterstaat vol gens hen gewoon stug door. Hoewel men niet gek op moet kij ken, wanneer de beslissing van de regering toch weer enkele maanden wordt uitgesteld, kan er vanuit wor den gegaan dat een besluit over de Markerwaard nu toch in het ver schiet ligt. Het einde van de lange ambtelijke weg komt in zicht. Over de inpoldering van de Markerwaard heeft de regering twee belangrijke adviezen ontvangen. Het eerste, dat van de Raad voor de Waterstaat (een aantal onafhankelijke deskundigen) werd ruim twee jaar terug uitge bracht. De Raad koos daarin voor inpoldering van de Markerwaard, met langs de Noordhollandse kust grote randmeren. Tijdens de voorbereidingen van dit advies in de zogenaamde Zuider- zeecommissie werd toen duidelijk dat de ministers van Financiën, CRM en Volksgezondheid en Milieu hygiëne tegen waren. Om uiteenlo pende redenen (Financiën vond het te duur, CRM wil flora, fauna en watersport behouden en Milieu strijdt voor het drinkwater) achtten zij het beter om de beslissing over de Markerwaard tien jaar op te schor ten. De noodzaak van de droogleg ging was volgens de drie bewindslie den niet bewezen. Het tweede zeer belangrijke advies dwarrelde vorige maand op het bureau van minister Tuijnman. Dat stuk is opgesteld door de Rijks Planologische Dienst, een club van de hoogste ambtenaren van de ministeries. Ook in dit advies wordt het kabinet voorgesteld de Markerwaard in te polderen volgens de zogenaamde zesde variant, dus tweederde land en éénderde rand meren. Inmiddels is duidelijk geworden Hst or n<->lr in hof kabinet-Van Atrt s? l ÉBlB 1 - - - - - Z - -■ -. ZF "-z. ,...:.z - .z. tb ITREMG/yf, TOT BEHOUD MN HET IJSSELMEER POSTBUS 1 EDAM

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31