COMMUNISTEN ZEGGEN STEUN OP RAZENDE VUURZEE Beroep op Bondsdag Goud onder CHINEES ISOLEMENT DOORBROKEN Paus bepleit Aardbeving in Mexico Treinramp in Bangla Desj: 70 doden ■I opvarenden „Huey Fong „derde weg” „Socialisten gaan Europese verkiezingen winnen’ i I Arrestatie van cameraman gevolg van Palestijnse paniekerigheid mogen weer concerteren n Britse spoormannen staken acties „Sangerknaben” I ■■I MBfc O 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 ZATERDAG JANUARI 2 7 room (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) f9 sserij gsfonds ■egeling igvloot) ivragen worden et uiter- rokken. r bruto- spvries- ag van BONN. Het Internationale Auschwitz-comité heeft een beroep gedaan op de Bondsdag om oorlogsmisdaden niet per 31 december van dit jaar te laten verjaren. Voorzitter Maurice Goldstein zei gisteren op een persconferentie in Bonn dat het comité het „noodzakelijk” vindt „zijn afkeuring over een eventuele verjaring van nazi-moorden in de Bondsrepubliek” tot uitdrukking te brengen. D CAO eliers iging ilan de in ban- is van vraagd is ge- ■stiging lan de is voor anneer wordt, zonder rijgen. drage erkende leeft de fan Agt beslis gulden :en en Volgens et vast, van een ngskos- JOSBO list een uring ROME (AFP/DPA/Reuter). De Italiaanse Com munistische Partij heeft zijn steun aan het christen democratische kabinet van premier Andreotti opge zegd. Dit is gistermiddag bekendgemaakt door se- cretaris-generaal Enrico Berlinguer van de partij, na afloop van een bijeenkomst van de leiders van de vijf partijen die Andreotti steunden. Dit betekent dat Andreotti begin volgende week het ontslag van zijn kabinet zal aanbieden. erleg W' JLj A - Kabinet-Andreotti staat voor val Maar dat zijn zaken die Rutten zich Auschwitz -comité Deng morgen in Washington tegen verjaring oorlogsmisdaden waar- let lek- i West- 1 in de havéïi- schip- Het goud wordt, om veiligheidsredenen, door de douane bewaard. De ontdekking bewijst dat een aantal vluchtelingen aan boord van de „Huey Fong” welgesteld was en de verdenking is versterkt dat een inter nationale organisatie zich met de „haridel in vluchtelingen” voor grof geld bezig houdt. De politie van Hong Kong houdt zich intensief met de vluchtelingen bezig sinds de „Huey Fong” op 19 januari de haven mocht binnenlopen na een maand op de rede te hebben gelegen. Volgens een poli tiewoordvoerder zal het onderzoek min stens drie weken vergen. De communisten trekken zich uit het losse vijfpartijenpact terug, daar zij zich niet langer kunnen verenigen met de politieke koers, die de leiding van de christen-democratische partij op het ogenblik volgt. De basis van de Cummunistische Partij verdraagt met name steeds minder goed dat zij een op bezuiniging gericht economisch beleid moet steunen in een situatie waarin de chris- ten-democraten alle voordelen van de macht blijven behouden, terwijl de .communisten „alleen maar de wrange vruchten van impopulariteit kunnen plukken”. MEXICO-STAD. Een krachtige aard beving heeft gisterochtend paniek ge zaaid in Mexico-stad, waar nabij de ka thedraal vele pelgrims hun tenten hadden opgeslagen in verband met de komst van paus Johannes Paulus II. Er werd geen melding gemaakt van per soonlijke ongelukken. Volgens het Ameri kaanse Instituut voor Geologische Waar nemingen had de beving een kracht van 6,6 op de schaal van Richter en lag het epicentrum ten noordwesten van de kust plaats Acapulco. Dit besluit is genomen na tussenkomst van Len Murray, algemeen secretaris van de Vakcentrale TUC. LONDEN (AFP). De vakverenigingen van Brits spoorwegpersoneel hebben gis teren besloten geen stakingsacties meer te ondernemen en hun looneisen voor te leggen aan arbitrage. Volgens Goldstein mag het niet gebeu ren dat de „beulen van de jodenvervolging ongegeneerd in Duitsland kunnen rondlo pen”. De persconferentie werd gehouden omdat het vandaag precies 34 jaar geleden is dat Auschwitz werd bevrijd. Het derde deel van de Amerikaanse tv- serie Holocaust, dat donderdag op het der de Duitse net werd vertoond, is door bijna 40 procent van alle televisiebezitters beke ken (tussen de 12 en 14 miljoen mensen). De eerste twee delen werden bekeken door respectievelijk 32 en 36 procent. De Israëlische ambassade in West-Duits- land zal binnenkort aan alle parlementa riërs een aantal documenten met authen tieke foto’s over de jodenvernietiging toe sturen. Dit materiaal dient om de afge vaardigden te helpen bij het nemen van een beslissing over de verjaring van oor logsmisdaden. De paus stelde een „derde, geweldloze weg” voor, waarbij aan de geloofsverkon diging de voorrang moet worden gegeven boven de solidariteit met de mensen, hoe wel deze twee zaken nauw verbonden zijn en blijven. Paus Johannes Paulus koos in zijn preek echter evenmin de kant van de conserva tieven die de r.k. kerk buiten de politiek willen houden en haar taak willen beper ken tot evangelieverkondiging en bedie ning van de sacramenten. WASHINGTON. Wanneer de vice- premier van China, Den Xiaoping (Teng Hsiao-ping) morgen op de Amerikaanse luchtmachtbasis Andrews, bij Washing ton, arriveert voor een officieel bezoek van negen dagen aan de Verenigde Staten, betekent dit de jongste en grootste stap in de nieuwe politiek van China om het isolement wahrin het zo lang verkeerde te doorbreken. Dan eindigt officieel het tijd perk van tientallen jaren waarin de beide landen soms zeer vijandig tegenover el kaar stonden. De uit 1948 daterende arbeidswetge ving verbiedt dat kinderen in hun Rutten is het slachtoffer geworden van zijn eigen naïeviteit en Palestijnse panie kerigheid. Hij ging afgelopen woensdag - de dag van zijn arrestatie - zeer onvoor zichtig te werk: hij filmde zonder uit drukkelijke toestemming van de PLO de begrafenis van de zeer populaire Pales tijnse leider Abu Hassan, volgens Israel het brein achter de aanslag tijdens de Olympische Spelen in 1972 in München, voor de Palestijnen een held. Bovendien had Rutten twee Israëlische perskaarten op zak. De recente moord op Abu Hassan heeft de Palestijnen nogal uit het lood gesla gen: temidden van zijn vier lijfwachten werd hij met auto en al opgeblazen; een explosie die langs radiografische weg Rutten zou gisterochtend zijn vrijgeko men, maar gisteravond laat zat hij nog steeds gevangen. Nederlanders in Bei roet doen hun uiterste best de PLO tot zijn vrijlating te bewegen. De Nederland se ambassade kan dit slechts via infor mele kanalen doen, omdat Nederland geen directe banden met de PLO onder houdt. (Van onze redacteur in Libanon, Rienko Wilton) BEIROET. Wil Rutten, cameraman van TROS-Aktua, heeft kennis gemaakt met een Palestijnse gevangenis in Bei roet. Gevangenis is een groot woord, het is een speciaal kantoor van de veilig heidsdienst van „Al Fatah”, de grootste en tevens meest gematigde guerrilla- groepering binnen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Deze paniekreactie verbindt zich mak kelijk met de werkelijk radeloze woede onder brede lagen van de Palestijnse gemeenschap in Libanon over het feit dat een geliefd leider naar hun mening door Israels lange wraak-arm werd ge veld. „Onze emoties begrijpen jullie niet. Abu Hassans vader sneuvelde ook, des tijds in Palestina, tegen de zionisten. Ze hebben ons land af genomen en nog laten de Israeli’s ons niet met rust. Ik durf nauwelijks meer op straat. We zijn echt bang”, zegt een geslaagde Palestijnse bankier in Beiroet. werd veroorzaakt. De Palestijnen menen over bewijzen te beschikken dat de Israë lische geheime diensten verantwoorde lijk waren voor de dood van Abu Hassan, de Israeli’s zouden gebruik hebben ge maakt van agenten met vervalste buiten landse paspoorten. Gevolg, de Palestij nen vertrouwen geen enkele buitenlan der meer. Het Palestijnse veiligheidssys teem heeft gefaald en ogenblikkelijk is iedereen verdacht. schoolvakantie meewerken aan concer ten en missen. De fractieleider van de Oostenrijkse socialistische regeringspartij. Heinz Fi scher, verzekerde gisteren dat het be treffende artikel zo snel mogelijk zal worden veranderd, „hoewel het parle ment een agenda heeft waarop de pun ten elkaar verdringen”. BRUSSEL (AP). De Europese Com missie heeft besloten de onlangs gehou den opiniepeiling over de aanstaande ver kiezingen voor het Europese parlement, niet officieel te publiceren. Volgens dit onderzoek, dat in de EG- landen onder bijna 9.000 mensen werd gehouden, zouden de socialisten in juni als de grote overwinnaars uit de strijd komen, met 38,5 procent van de stemmen tegen 26,7 procent voor de christen-demo- craten en 11,6 procent voor de Liberalen. De aanleiding voor de Commissie om de cijfers niet openbaar te maken, werd ge vormd door de Franse voorzitter van de liberale delegatie in het Europese parle ment, Jean Francois Pintat. Deze had ge protesteerd omdat het parlement volgens hem over het onderzoek had moeten wor den ingelicht, voordat het gehouden werd. Van president Carter mag voorts wor den verwacht dat hij van Peking hardere garanties zal vragen dat het zijn dertig jaar oude territoriale geschil met Taiwan vreedzaam zal oplossen. Vorige week nog onthulde de president dat de Verenigde Staten er bij de onderhandelingen die tot de diplomatieke erkenning van China leid den niet in waren geslaagd dergelijke ga ranties los te krijgen. Dit is een zaak waar over veel Amerikanen, tot in het Congres toe, zich grote zorgen maken. Het feit dat de Amerikanen Taiwan offi cieel hebben laten vallen heeft uiteraard veel misnoegen gewekt onder de talrijke nationalistische Chinezen die in de Vere nigde Staten wonen. Een stad als San Francisco, die een omvangrijke Chinese bevolkingsgroep herbergt, is daarom niet in het reisschema van Deng opgenomen. Dat de wegens het Watergate-schandaal vertrokken Richard Nixon op het Witte Huis is uitgenodigd om aan een officieel banket ter ere van de Chinese gast aan te zitten heeft velen de wenkbrauwen doen fronsen. President Carter verklaarde ech ter vorige week dat Deng persoonlijk had verzocht om een regeling dat hij Nixon kon ontmoeten. Verder wilde men de rol erkennen die Nixon heeft vervuld bij de „doorbraak tot China” met zijn historisch bezoek aan dat land in 1972. Het is de eerste maal dat de oud-president na zijn smadelijk aftreden weer in het Witte Huis verschijnt. Wat het effect van de Amerikaans-Chi- nese toenadering zal zijn op de betrekkin- tn het idelijk irgaan iscusi- schort. legatie verleg Iet is igeren, tCOC eda en jan de jyssen Taagd m bin- s komt erhan- ie ver ben de en aan roegde rs. Dat daard- !S heb- Vrij- ran het ten ge- langer :ou mo- ngswet. "enwin- ijdstip, merkte sen uur iden. De gisteren door de communisten ontketende kabinetscrisis is een zeer eynstige zaak voor het land, daar deze alleen maar de risico’s vergroot van de crisis waarin Italië zich al bevindt tengevolge van zijn economische situatie en het terrorisme. ^et vierde kabinet-Andreotti, het veertigste kabinet in het land na de fascistische periode, loopt dus op zijn eind. Het is het eerste kabinet in dertig jaar dat de Communistische Partij in de parle mentaire regeringsmeerderheid opnam. Nadat dit tien maanden heeft geduurd is de Italiaanse Communistische Partij echter niet meer bereid als „waterdrager” voor de nu uit bhristen-democrati- sche ministers bestaande regering te Vungeren. Zij wil direct deelnemen in het kabinet. Verwacht wordt, dat president Sandro Pertini de 60-jarige Giulio Andreotti tegen het eind van de komende week opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. Daar de christen democraten opneming van communistische ministers in het kabi net zonder meer afwijzen, wordt als de meest waarschijnlijke mogelijkheid van een oplossing deelneming door partijloze des kundigen genoemd, die het vertrouwen van de linkse partijen genieten. HONG KONG (AFP). Onder de Viet namese vluchtelingen die met het schip „Huey Fong” in Hong Kong zijn aangeko men, is voor een waarde van 300.000 dol lar aan goud gevonden, zo is gisteren van officiële zijde in de kolonie vernomen. MEXICO-STAD. Paus Johannes Pau lus de tweede, die gisteren in de stad Mexico is aangekomen, heeft voor zijn vertrek uit Santo Domingo min of meer gepleit voor het volgen van de „derde weg” met betrekking tot de evangelisatie in Latijns-AmerikQ. De „nieuwe tijd” begon op 1 januari, toen Washington en Peking diplomatieke betrekkingen aanknoopten. Als vice-premier, zal Deng op Andrews slechts een paar saluutschoten krijgen, protocol is tenslotte protocol. Maar daarna zal de tengere 74-jarige bewindsman een officiële ontvangst worden bereid die nor maal alleen aan staatshoofden is voorbe houden. Gedurende zijn tweedaags verblijf in Washington zal Deng driemaal met presi dent Carter in conferentie gaan, dineren op het Witte Huis in gezelschap van oud- president Richard Nixon, eregast zijn Bij een galaconcert in het John F Kennedy- centrum. Daarna maken Deng en zijn vrouw Zhuo Lin (Cho Lin) een reis door de Verenigde Staten, waarbij hij bezoeken brengt aan Atlanta, Houston en Seattle. Leonard Woodcock, die de ambassadeur van de Verenigde Staten in Peking zal worden, zal hem daarbij vergezellen. Een diesellocomotief en negen wagons waren van de rails geraakt en in een laag gelegen irrigatiekanaal gestort. De vice- gouverneur van de provincie Kufhdia, waar de ramp plaatsvond, zei dat er moge lijk sprake is van sabotage, omdat de spoorrails waren verbogen. Met de trein reisden naar schatting 2.000 mensen. Veel reizigers zaten, zoals ge woonlijk, op de daken omdat de wagons al overvol waren. gen van Washington met de Sovjet-Unie blijft te bezien. President Carter, die nog nooit in de Sovjet-Unie is geweest, zou half januari de Russische president en partij leider, Leonid Brezjnjev, op bezoek krij gen voor de ondertekening van een nieuw verdrag inzake beperking van de strategi sche bewapening, ofwel SALT-2. Toen hij op 15 december de normalisering van de betrekkingen met China bekendmaakte zei de Amerikaanse president niet te gelo ven dat dit een nadelig effect zou hebben voor de SALT-onderhandelingen. Maar toen de volgende week de onderhandelin gen die, naar men dacht, de laatste hand aan het akkoord zouden leggen plaatsvon den bleken beide partijen geen overeen stemming te kunnen bereiken en werd de komst van Brezjnjev plotseling minder zeker. Aanvankelijk interpreteerden Ameri kaanse regeringsfunctionarissen de reac tie van Moskou op de nieuwe liefde tussen Peking en Washington als gunstig, een lezing die onmiddellijk in de Sovjet-pers werd aangevochten. Vorige week moest president Carter toe geven dat de afronding van de SALT- besprekingen wellicht was vertraagd door de erkenning van China en dat Brezjnjev zijn bezoek aan Washington vermoedelijk had laten vervallen omdat hij het niet wilde laten overschaduwen door dat van Deng. Volgens Carter gaat het SALT-over- leg echter voort en hij zei te hopen dat het akkoord zonder vertraging tot stand ge bracht zal worden. >’s, dat is het bij de 90 wa tt 1977, ;o’s kennelijk niet gerealiseerd heeft. Tijdens Abu Hassans begrafenis - waar zo’n 20.000 opgewonden, deels bewapende en zeer emotionele Palestijnen bij aanwezig waren, verwisselde hij zijn film in een donkere „wisselzak” op de achterbank van z’n gehuurde taxi en deze handeling vonden Palestijnse veiligheidsbeambten verdacht. Hij werd gearresteerd en bij fouillering vond men de Israëlische pers kaarten. Wil Rutten ging het gevang in. Het Palestijnse gedrag van de laatste dagen - naast Rutten werden ook een Amerikaanse en twee Britse „verdachte” journalisten gegrepen - is bepaald niet maatgevend voor de PLO-benadering van vreemdelingen in het algemeen en journalisten in het bijzonder onder nor male omstandigheden. Het is zeker niet zo dat de arrestatie van Rutten in verband staat met de komst van Nederlandse VN-troepen naar Libanon. Wat de PLO betreft zijn de Nederlanders juist erg welkom omdat de Palestijnen menen dat de Nederlanders, gezien de „speciale relatie” tussen ons land en Israel, een matigende invloed kunnen uitoefenen in Zuid-Libanon, waar ook de door Israel bewapende christelijke militia actief zijn. Met de komst van het Nederlandse bataljon naar Zuid-Libanon zullen tien tallen Nederlandse journalisten naar Beiroet reizen. Het zou aanbevelings waardig zijn wanneer zij zich terdege zouden voorbereiden en documenteren, en rekening zouden houden met de zeer gevoelige politieke verhoudingen en snel oplaaiende emoties in Libanon. In een preek op het Onafhankelijkheids plein in Santo Domingo zei de paus dat evangelieverkondiging en verheffing van de mens niet van elkaar gescheiden, maar ook niet met elkaar verward mogen wor den. Volgens waarnemers heeft hij hier mee duidelijk positie gekozen in de discus sies over de zogenaamde bevrijdingstheo logie, die wil dat de r.k. kerk zich identifi ceert met de armen en verdrukten en zich ook in politiek opzicht resoluut voor hen inzet. De paus ziet dat niet zo. Volgens de chef van het documentatie centrum voor nazimisdaden in Israel, Friedmann, zijn er in de Bondsrepubliek nog zeker 20.000 mensen op vrije voeten die meegewerkt hebben aan de massa moorden in het Derde Rijk. Friedmann gelooft dat als de nazimoorden zullen ver jaren er in Israel en Oosteuropese staten „partizanencommando’s” worden ge vormd die op eigen gezag nazimoorde- naars zullen gaan opsporen en straffen. nomen idelijk jaar. en een ven en ome te ie bis- d ge- De reis streeft twee doelen na: het wek ken van zoveel mogelijk steun bij de Atne- rikaanse bevolking voor de nieuwe China- politiek van Carter en Deng de gelegen heid bieden uit de eerste hand een indruk te krijgen van de industrieën waarmee zijn land in de toekomst zaken wil gaan doen. Niet verwonderlijk is dat het Amerikaanse bedrijfsleven, dat plotseling enorme moge lijkheden ziet om de economische inzin king te boven te komen, al met de order boeken gereed staat. Men verwacht dat Deng tijdens zijn be zoek een aantal wetenschappelijke en technische akkoorden zal ondertekenen, die al nagenoeg in een stadium van voltooi ing waren voordat officieel bekend werd dat de twee landen diplomatieke betrek kingen zouden aangaan. Een van de leden van de officiële Chinese delegatie is minis ter van wetenschappen Fang Yi. Voor zijn vertrek uit Peking maakte Deng aan Amerikaanse journalisten dui delijk dat hij niet van plan was de kwestie van de mensenrechten in China tijdens zijn bezoek aan de orde te laten stellen. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben echter openlijk verklaard dat de Chinese leider toch het Amerikaanse standpunt in deze kwestie te horen zal krijgen. De Verenigde Staten willen hier mee hun politiek van gelijke benadering tegenover Peking zowel als Moskou de monstreren. De regering-Carter heeft her haaldelijk kritiek geoefend op schendin gen van de mensenrechten in de Sovjet- Unie. DACCA (UPI). Een ramp met een overvolle trein in Bangla Desj, heeft gis teren aan zeker 70 mensen het leven ge kost, er zijn meer dan 200 gewonden. Een eerder bericht van de Indiase radio dat het dodental rond de 500 zou liggen, is later ingetrokken. WENEN (DPA). De „Wiener San- gerknaben” kunnen met pasen en pink- steren weer hun traditionele concerten geven en missen opluisteren. De ar beidswet die ervoor zorgde dat de jon gens de kerstnachtmissen van vorig jaar niet konden zingen, zal op zo kort mogelijke termijn worden aangepast. ie Ge- iwoor- rugge- buigen tkerin- erwijs. Jnder- iat de i wijze dering meen- Een razende vuurzee schiet vanuit de grond hoog de lucht in, nadat bij het boren naar aardgas in Kiskunnaias (Hongarije) de zaak uit de hand liep. In asbestpakken gehulde brandbestrijders trachten het inferno te doven. w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3