van door koude belaagde vogels Hardbevroren grond vergt het uiterste van doodgraversgilde rond de losplank J Controle blikvoer in nieuw laboratorium rs gevonden voorwerpen I •«I wr Gezin De Vries vecht voor behoud nt 11 gW - 1 ht DEPENDANCE VOGELRAMPENFONDS HAARLEM HAKKEN EN BREKEN OP Gerichte informatie voor schoolverlaters Inbreuk Omslachtig WESTER VELD T lb- C VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG 19 7 9 JANUARI 2 7 4 i (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Luid gesnater en gegak verwelkomt bij het hertekamp in Velserbeek de IJmuidense familie L. de Vries. Grote zakken brood en graan gaan open en de vogels starten hun geknok om een stukje brood. „Nu zie je”, zo stelt de heer De Vries, „hoe hongerig ze zijn”. Uit zijn woorden blijkt z’n grote bezorgdheid. De heer De Vries vormt met zijn gezin een dependance van het Vogelrampenfonds uit Haarlem. s W 50. 10-18 at. 20.45 - '4 en 21.30 i r,50 uur uur 1) 19 en »n uit het al (Bloe- 51). Zon ta, viool Heilig- Sanden i. Zand- i Gooise ;den van o. 19 en 4.15 uur antsoen. .30-17 u. andweer at. en zo. Irease”. Met dit weer zijn we daar bijna een voile .werkdag zoèt mee”. Het geluid van de luchtdrukbeitel op „Westerveld” betekent een duidelijke in breuk op de serene rust die de begraaf plaats ook met dit winterweer ademt. Een •enkele bezoeker reageert verstoord. „Wij hebben geen keus. Dit bedrijf gaat zomer en winter door”. Het gangbare commen taar tegen de schaarse bezoekers op de witbesneeuwde begraafplaats. hier een onbekend woord. Ook in de meest barre weersomstandigheden”. gereedheid gebracht voor de teraardebe stellingen die nog voor deze week op het programma staan. Hij wijst er tevreden naar. De lijkkist wordt hier straks met bonkige aardbrokken weer toegedekt. Een laatste rustplaats moet letterlijk worden uitgehouwen in de harde ondergrond. Doodgraver is een merkwaardige brood winning in deze tijd van het jaar Op „Duinhof”, Velsen’s tweede begraaf plaats, is een graafmachine van aangepas te afmetingen het „ei van Columbus” in de winterse omstandigheden van dit moment. Spitten en hakken is voor de beheerder J. Heeremans overbodig geworden sinds de aanschaf vier jaar geleden. Voor „Wester veld” wordt zo’n werktuig onbruikbaar genoemd vanwege de grote hoogtever schillen in het terrein. en hond. Vlees- en visprodukten dus waarbij de kwaliteit en de houdbaarheid een grote rol spelen. De nieuwe laborato riumruimte (12 bij 12 meter) biedt vol doende ruimte voor controlewerkzaam heden die tot voor kort aan het TNO in Delft toevertrouwd moesten worden om dat de eigen outillage hiervoor tekort schoot. Nieuw is onder meer een afde ling microbiologie voor een snelle con trole van het blikvoer alvorens het de fabriek verlaat. Quaker Ouats-IJmuiden is goed voor een jaarproduktie van hon derd miljoen blikken. Hiervan gaat meer dan de helft de grens over naar de Bene- luxlanden. Frankrijk. Duitsland. Zwit serland en de Scandinavische landen. Informatie wordt verstrekt over de toe latingseisen voor de diverse vervolgoplei dingen, de schoolprogramma’s, de finan ciering (onder meer via studiebeurzen) en de waarde die onder meer in de zakenwe reld aan de diverse getuigschriften wordt toegekend ri- De familie De Vnes heeft momen teel de zorg voor twee ook door olie aangetaste meerkoeten. Ze doen het weer goed, al zal het enige maanden duren voordat de dieren uit hun gevan genschap kunnen worden bevrijd (Van een medewerker) Ondanks het winterse weer heeft de han del deze week niet over de aanvoer te klagen gehad. Aan de maandagmarkt was reeds zoveel aanvoer dat er twee vaartui gen niet eens voor lossing in aanmerking konden komen. Nu moet echter wel wor den vermeld dat dit niet alleen zijn oor zaak vond in de hoeveelheid vis, maar eerder nog omdat de schepen die aan de kant lagen, te laat aan hun lossing begon nen en de plaats hadden ingenomen van hen die wel vroeger hadden willen begin nen. Was er een schip gelost dan nam het nogal veel tijd in beslag om een ander schip voor de wal te krijgen. Hiervan had niet alleen het schip dat gelost moest wor den hinder, ook de schepen die nog in lossing lagen. Want met de gladheid was het beslist niet verantwoord om op de losplank te blijven lopën terwijl men met een naast gelegen schip aan het manoevre- ren was. Komen de schepen met elkaar in aanraking dan geeft dat steeds een stootef- fect waardoor men, op zijn toch al wankele benen zeker niet kon blijven staan, met alle gevolgen welke daaraan verbonden kunnen zijn. VELSEN. In de periode van 19 tot 26 januari werden in de gemeente de volgen de voorwerpen aangetroffen. Zwart leren handtasje inh. toiletart., ring met 3 sleutels, leren sleutelhanger Gabrielle" met 5 sleutels, sleutelhanger (rood leertje) met contactsleutel 2 anten- nesleuteltjes, goudkl. horloge, bos sleutels 20 stuks, pak inh. onderdelen kacheltje, leren sleutelhanger „Aries” tel, jonge bou vier, speelgoedauto, sleutelhanger P met 3 sleutels, etui, schoenen, rood/bruin etui met 3 sleutels, bruin leren portemonn. inh. 2 pasfoto’s, VW-sleutel, zwarte sierduif, handelaarskenteken 70-05-FH, zilv. broche met steentje, ring met sleutel en zwarte spin, sleutelhanger (leertje) met 7 sleutels, bruin etui (afb. Kangoeroe) met 2 sleutels loper, antiek zilveren armband met inscr., sleutelring met rolmaat en sleutels, autosleutel Opel (296b. en 21.30 a.l. Van- -17.00 u. e leeftij- van de 14.30 en Het bedrijf Quaker Oats aan de IJmui dense Strandweg beschikt sinds vrijdag middag over een gloednieuw laborato rium voor de kwaliteitscontrole. Direc teur T. Zaaijer van dit bedrijf verrichtte om half vier de opening op een zeer gangbare manier met het doorknippen van een lint waarmee een toegangsdeur werd vrijgemaakt. De IJmuidense vestiging van Quaker Oats produceert ingeblikt voer voor kat „Het mooiste is een voederplaats op eni ge hoogte, zodat de katten er niet bij kun nen. Een vast punt in de tuin waar ruimte is en vrij uitzicht”, zo stelt de heer De Vries voor. „Je kunt er wat zangzaad en univer- seelzaad strooien, brood met wat vettig heid. Geen kaaskorsten want die zijn te zout. Vetbollen zijn met reuzel en zaad makkelijk te maken, terwijl de bekende pindaslinger nog steeds heel goed is. Water is nu ook erg belangrijk, maar je moet opletten dat het bakje (of een bord met een omgekeerd kopje) zo klein is dat ze niet kunnen baden. Een beetje suiker in het water voorkomt bevriezing”. ■y» 1.80 ’,60 5,50 f70 5,50 5,75 10) 22 u. Jacket. 380497) iden afd 312439) ima van end van 6.45 u. andweer zat. alle 18.30-21 Van de 135 personeelsleden is 14 man direct bij de kwaliteitscontrole betrok ken. 21.30 u.: Wellusti- 319188) Krabbé ?rdomde rstelling voor de Flore en amen”. 39) 20.30 >p zater- „Pinok- 321155) i.v. Bert asgitaar, monisch i: Radko rgel. 312439) et, viool, daag en g 14 u.: morgen naandag te”, 16 j. Veerstr., zondag ?n 22 u.: in Spaamdam een grote groep'te vinden is. „Reigers”, zo stelt de heer De Vries, „zijn namelijk uitsluitend viseters en bij de voe- derplaatsen zijn veel meeuwen die hen te vlug af zijn. Daardoor ondergaat het rei- gerbestand in een winter als deze een enorme aderlating”. Met alle zorg voor de watervogels worden de bosvogels niet ver geten. Advies naar de bezitters van tuinen toe is ook om een voederplaats te maken omdat ook deze dieren honger lijden. Afhalen gev. voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtin gen dagelijks aan het hoofdbureau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zater dag van 11.00 tot 12.00 uur. VELSEN. Schoolverlaters in de ge meente Velsen en hun ouders kunnen op 5 februari voor gerichte informatie over vervolgopleidingen terecht in de LTS aan de Briniostraat in IJmuiden-Oost. Tij dens een voorlichtingsbijeenkomst die hier op genoemde datum om half acht ’s avonds begint bestaat gelegenheid tot persoonlijk contact met leerkrachten van negen scholen voor voortgezet onderwijs. Een soortgelijke bijeenkomst op 6 febru ari (om 19.30 uur in de Heemskerkse scho lengemeenschap De Blinkerd) sluit logisch aan op het informatieprogramma van daags tevoren in Velsen. Het Regionaal Instituut openbaar voortgezet onderwijs, overkoepelend orgaan voor scholen in Be verwijk, Castricum en Heemskerk, is hier gastheer. De voorlichtingsprogramma's op beide data zijn speciaal gericht op vijf de en zesdeklassers van de basisscholen in het gebied IJmond waarvoor een school keus op korte termijn actueel wordt rollen wegens een ondervonden hindernis ontstaan door een auto-ongeval waar men gemeenschappelijk voor was blijven ste ken. De overige dagen werd de aanvoer ver zorgd door de spanvissers en ook meerde re schepen van de Zuidhollandse eilanden. De vrijdagmarkt werd extra opgepompt door de komst van een vijftiental Texe laars en verschillende schepen die de maandagmarkt wilden mispeilen om niet in hetzelfde pulletje te vallen waar men maandag voor gesteld werd. De afvoer van de vis heeft, het slechte wegdek ten spijt, niet die problemen ge bracht die men ervan had verwacht. De prijzen die deze week werden betaald voor de verschillende vissoorten werden in hoofdzaak, zeker wat de kabeljauw en gullen aangaat, door de export naar Enge land bepaald. De aanvoer van tong nam deze week een zodanige vorm aan dat de hulp van de vrieshuizen moest worden ingeroepen om alles weg te krijgen, on danks de niet geringe hoeveelheden welke toch nog geëxporteerd konden worden naar Frankrijk en Italië. Ook deze week verscheen er weer een rmgnet visser, uit Schotland, met een la ding plichards in de Haringhaven. Dit schip werd wederom door de bemanning gelost. Ruim 300 ton pilchards werden er door deze bemanning aan de wal gezet in vijftien werkuren ondanks het feit dat de stortbak bij het verhalen van het schip te water raakte. Door gezamelijke inspan ning werd deze bak na een uur dreggen weer boven water gehaald. Dat dit in de juist passerende sneeuwbui geen pretje voor deze mensen was laat zich denken. Na een vertraging van anderhalf uur stond hetsgeval weer op zijn poten en ging men vrolijk verder met het lossen. Vanuit de zuidkust van Engeland en Ierland kwamen wederom de grote vries- trawlers vol en zoet naar binnen met in hoofdzaak kleine makreel. De afzet van deze kleine makreel kon deze week weer plaats vinden door de komst van een vries- kuster van 3000 ton, welke vanwege zijn grote diepgang nu in een der Amsterdam se havens geladen moest worden. Van de inmiddels in de noordelijke Noordzee vis sende KW 123 was nog geen enkele vangst- melding binnen gekomen. De IJM 57 hoopt a.s. maandag naar zee te gaan. Zodat er dan weer twee noordboten aan de vloot zijn toegevoegd en men hoopt dan ook dat de handel iedere week van de aanvoer van deze schepen zal kunnen profiteren. De KW 170 was dan ook de enige trawlei’ die aan de kant was gekomen en normaal gelost werd. Dit schip had op de Oceaan op de 7 westerlengte gevist en had daar een goede 400 kisten grote koolvis kunnen van gen. Dit was echter niet voldoende om een reis te maken en daarom was dit schip op de terugreis neergevallen bij de schepen die op de 54ste noorderbreedtegraad naar kabeljauw en gul aan het vissen waren. Hier werden nog eens een goede 600 bak ken vis buit gemaakt. Deze reis kon wor den afgesloten met een besomming van 65.000. De KW 141 en KW 74 waren de schepen die niet voor lossing in aanmerking kon den komen. Aan de dinsdagmarkt had men tijd ge noeg om op tijd los te zijn van de vangsten die de schepen gemaakt hadden, want door de toegenomen gladheid van de ver schillende wegen, werd vanwege het Staatsvissershavenbedrijf besloten om de afslag niet om 1.00 uur te laten beginnen, maar het startsein een uur later te geven. Dit met het oog op de vele handelaren die buiten IJmuiden hun domicilie hebben waarvan enkelen reeds telefonisch hadden gemeld dat er heel moeilijk te rijden was. Bovendien kwamen de mensen van Spa kenburg bijna allemaal gelijktijdig binnen liein 35. ;je en de mspelen npioen”. »sstr. 11, ag 14 u.: )4) 15.30, il”, 16 j. avontu- „Audrey Al kraakt het van de ijzel en snijdt de vrieswind ons om de oren. Vorstverlet is „Ook is het handig”, aldus de heer De Vries, „om het voer buiten te zetten als het *s morgens nog donker is. Dan zijn de spreeuwen, die altijd het brutaalste zijn, er nog niet”. Het werk door het Vogelram- penfonds wordt verricht door vrijwilli gers. Hulp voor het snijden van brood, het voederen en verzorgen kan altijd van nut zijn. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met de heer J. de Vries, Velserduinweg 166 in IJmuiden. „Maar we hebben ook geld nodig”, aldus de heer De Vries, „want door de voedsel- kosten van deze winter is de noodzakelij ke verbouwing van de kas in Haarlem op de lange baan geschoven”. Daarom het gironummer van het Vogelrampenfonds Haarlem: Orionweg 23, nummer 199399. vogels trekken naar de kust om voedsel te zoeken. Vervolgens worden deze dieren in veel gevallen besmet door olie en wanneer die dieren niet schoongemaakt worden, zijn ze reddeloos verloren". „Het is afschuwelijk”, zo vertelt de heer De Vries, „om te zien hoe de meest zeldza me vogeltjes kreperen. Want hoe gaat het? Ze zwemmen in water en daar hoeft maar een filmpje olie op te liggen of het raakt tussen hun veren. Dit tast het laagje van veren en vet dat ligt tussen de bovenste verenlaag en de huid aan. Wanneer vogels dat schoon willen maken, krijgen ze olie binnen. Dat is slecht en de olielaag tast hun verenlaag zo aan dat ze zeg maar lek raken”. Naast de vogels uit de binnenwateren bevinden zich ook veel trekvogels uit het noorden. Ook zij lopen, als ze proberen vis te vangen, oiiebesmetting op met alle ge volgen van dien”. Hoewel de familie De Vries het hele jaar door gevleugelde pleeg kinderen verzorgt, vormen deze buiten sporige winterse weken een grote piek aan toevoer van verzwakte of gewonde dieren. Noorse trekeendjes, zaagbekken, meer koeten, zwanen, meeuwen, futen, dodars, waterhoentjes, noem maar op, van allerlei vogelsoorten worden exemplaren ver zorgd. Met de voedselvoorziening, langs de wa terkant, in de bossen en in het recreatiege bied wordt rekening gehouden met de vo gelsoorten die zich op die plek bevinden. Brood met slaolie, tarwe, mais, zakken vol gaan er van de deur uit. De enige proble men doen zich voor bij de reigers, waarvan Met een gemiddelde van vier begravin gen per week is de winter hoogseizoen voor de twee begraafplaatsen die momen teel in Velsen in vol bedrijf zijn, „Wester veld” en „Duinhof”. Op de begraafplaats Westerveld in Driehuis is een ploeg van tien man beschikbaar voor het grafdelven en het terreinonderhoud. Tien vaste men sen voor wie speciaal het graafwerk door ‘de bikkelharde grond enorme problemen oplevert. De vorst zit bijna dertig centime ter diep en geeft, extra werk voor de gra venmakers, die normaal voor wat spit- iverk hun hand niet omdraaien. Op het fraai beboste terrein van „Wes terveld” is de schop als graafwerktuig volledig in onbruik geraakt. Na verwijde ring van de sneeuwlaag staat het maken van een grafkuil gelijk met straatmakers- _’werk. Met behulp van forse bijlen en pneu matische bijtels moet letterlijk een door gang geforceerd worden naar zachtere .aardlagen diep onder de wollige sneeuw deken. We praten over nieuwe graven. Bij 'verwijdering van bestaande grafmonu menten, waar stoffelijke overschotten bij -moeten, zijn de problemen nog eens een .keer zo groot. Om beschadiging te voorko men, moet de zerk met de grootste omzich tigheid worden opgekrikt met behulp van -een dommekracht, waar ook al omslachtig ‘hak- en breekwerk aan vooraf gaat. Een •grafkuil geeft twee mannen handenvol •werk. Inspannend werk dat geen uitstel verdraagt. Tesselaar: „Wij moeten door. Hij, zijn vrouw en zijn dochter Stella zijn drie van een groot aantal vrijwilligers die zich inzetten voor de dieren die het juist onder de winterse omstandigheden het hardst te verduren hebben, de vogels. Vrij wel dagelijks leggen zij een vaste route af langs de plaatsen waar de vogels samenko men en langs de vaste voederplaatsen om de hongerige meerkoeten, eenden, reigers en meeuwen van hun dagelijks voedsel te voorzien Want deze dieren komen zonder verzorging om van de honger nu sneeyw en ijzel hen het voedsel zoeken onmogelijk maken. Naast de zorg voor de voedselvoorzie ning dragen de vrijwilligers'van het Vogel- rampenfonds ook zorg voor gewonde en zieke dieren. Olieslachtoffers vormen daar een groot onderdeel van, terwijl ook zieke vogels, vogels met gebroken poten behan deld en verzorgd worden tot ze weer in vrijheid voor zichzelf kunnen zorgen. „Het hele jaar door komen olieslachtof fers binnen”, aldus de heer De Vries, „en omdat het merendeel uit deze contreien komt, was het logisch dat we hier in IJmui den een soort dependance zouden oprich ten. Ik heb nu een verwarmde kas in m’n .tuin en die kan als onderdak dienen. Som mige vogels gaan, wanneer dat nodig is naar het Haarlemse veldhospitaal in een van de de gemeentelijke kassen. De andere verzorgt de familie De Vries zelf. We kij ken regelmatig op het strand en via strand paviljoen Verswijveren krijgen we ook veel vogels binnen. Kijk, de drukte die nu ontstaat is ook doordat alle binnenwateren dichtgevroren zijn. Dus alle binnenwater- VELSEN. De winter van 1978-1979 zal ongetwijfeld als lastig en hardnekkig de geschiedenis ingaan. Niemand blijft gevrijwaard voor de overlast verbonden aan vriesweer en ijzige neerslag in aller lei vorm. Mensen met buitenwerk zijn in de meeste gevallen „uitgevroren”. Het gil de van de doodgravers blijft echter con stant in touw. Weer of geen weer. En juist zij ondervinden de winterse narigheid in overtreffende trap. 4 De pneumatische beitel waarmee ge werkt wordt ligt met een gewicht van vijftig kilo loodzwaar in de hand. „Na zo’n dagje hakken en breken ben ik bekaf" verzucht Tesselaar. Twee groeven zijn in Het voeren van de zwanen en eenden in zijkanaal C. Meerdere zwanen zijn door olie vervuild. Tot hun grote spijt konden de heer De Vries en zijn dochter Stella er niet in slagen een van de dieren uit het water te lokken en hen zo een droevige dood te besparen. Joop Tesselaar is graag woordvoerder -voor de vaste terreinploeg, die zich dage lijks in het zweet werkt voor het sneeuw vrij houden van de paden en het grafdel ven, waar om deze tijd hak- en breekwerk aan te pas komt. „Meneer er is geen door komen aan”, verzucht Tesselaar. Het ma kken van een grafkuil hoeft normaal ge sproken niet langer dan drie uur te duren. w A - f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5