Tientallen doden in Teheran Brand in buurthuis De Mei SPORT Vervolging van directeuren na Auto in brand milieuklacht na botsing Carter herdenkt Toorenaar Rockefeller Werknemer van Fokker in vermist toestel lö Wijsmuller koopt twee zwaar-transportschepen n I - Degradatie commissaris r het woord is aan... het weer Saneringstermijn voor vissersschepen twee maanden verruimd Vrouw overleden na treinongeluk Voorruiten vandaag: Einde chauffeursstaking in zicht Order voor Japanse scheepswerf 1 ii agenda pagina 7 AUTOPREMIES it j i I minder koud Winter Cruise Opleidingscentrum Bi MAANDAG 29 JANUARI 1979 Japanse zegswijze: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 72 2 I »- ÖSl (ADVERTENTIE) 10 12 13t/m17 Weerrapporten Binnen- en buitenland Facetten Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televIsie/Strips Beurs Sport 2,3,9 4 5,6,7 .....11 i 1 ‘I pagina's. --- MM RA (Van onze redactie buitenland) TEHERAN7PARIJS. Premier Baktiar van Iran heeft zijn reis van vanmorgen naar Parijs op het laatste moment afgelast. Zaterdag maakte de Iraanse regeringsleider bekend, dat hij vanochtend naar Parijs zou vliegen voor een gesprek over de toekomst van het land met de verbannen geestelijke leider Khomeini. De sji’itische voorman liet HAARLEM voor betere rijders! echter weten, dat hij Baktiar alleen wilde ontvangen als die zou aftreden als premier. Baktiar zei vanmorgen op een persconferentie dat hij deze eis van Khomeini onaanvaardbaar vindt en dat hij voorlopig zal aanblijven. SB B 11 f BS 4 Baktiar met naar Khomeini 1 G. aat i 195,- 223,- 259,- Informeer eens n, 3a (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Naar aanleiding van het overlijden van de voormalige vice- president Nelson Rockefeller heeft de Amerikaanse president Carter zaterdag een verklaring uitgegeven waarin hij on der meer zei: „Rockefeller was een sterke en populaire gouverneur. Op een moeilijk tijdstip aanvaardde hij de functie van vice- president om de natie met zijn integriteit en krachtig optimisme te helpen”. Voor een korte levensbeschouwing, zie pagina 3. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse premier Callag han heeft vandaag overleg gepleegd met de leiding van de overkoepelende vakcen trale TUC. De Britse regering wil tot een nieuwe loonovereenkomst met de vakbe weging komen en een einde maken aan de stakingen. Onderwijzers, treinbestuurders, mijn werkers, ziekenhuispersoneel en andere overheidswerknemers hebben de afgelo pen dagen steeds hogere looneisen gesteld. De regering-CalIaghan heeft de beleidslijn uitgestippeld dat het loon van de Britten niet met meer dan vijf procent omhoog mag gaan. De eisen van veel groepen werknemers gaan echter veel verder. Aan genomen wordt dat Callaghan noodge dwongen water in de wijn zal doen. De premier heeft vandaag de TUC-lei- ding, de vakcentrale telt elf miljoen leden, op het hart gedrukt dat zonder medewer king van de TUC het voortbestaan van de (socialistische) regering in gevaar komt. Binnen de regeringsploeg bestaat angst voor een forse verkiezingsnederlaag als de Britten via het stembiljet hun mening ge ven over het kabinetsbeleid. Waarschijn lijk in het najaar worden verkiezingen uitgeschreven. Minister William Rodgers van Vervoer heeft voorgesteld alle lonen en prijzen voorlopig te bevriezen. Volgens waarne mers wil de bewindsman met deze uit spraak een dreigend verkiezings-fiasco voorkomen. De staking van vrachtwagenchauffeurs lijkt af te lopen. In verschillende delen van het land zijn vandaag weer enkele duizen- juni eind augustus van dit jaar in de vaart worden gebracht. (Van onze redactie binnenland) EEMNES. Bij een botsing op de rijks weg Amsterdam-Baarn ter hoogte van Eemnes is vanmorgen een auto uitge brand. jJ- Yep Kramer, die dit weekeinde sterk voor de dag kwam en zich plaatste voor de WK-ploeg. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Zelfgenoegzaamheid is een mil de vorm van waanzin. Bij het ongeval waren vier personenau to’s en twee vrachtwagens betrokken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de rijkspolitie is het ongeluk ontstaan doordat de bestuurders van de voertuigen, ondaks de gladheid, vrij dicht op elkaar reden. Plotseling invallende mist veroorzaakte gisteren een enorme kettingbotsing op rijksweg 12 tussen Bodegraven en Woer den. Vijf auto’s brandden volledig uit. (Zie verder pagina 2) All-Rlsk 442,- 569,- 722,- VVIM0V. LOIIMVUVIl i' en, eg DEN HAAG/IJMUIDEN. Het bestuur van bet Ontwikkelings- en Sanerings- fonds voor de Visserij heeft besloten om het aanvragen van een saneringsbijdrage met twee maanden te verlengen tot 31 maart van dit jaar. 5 Deze degradatie is de afronding van een onderzoek naar mogelijke corrupte prak tijken van de politiechef, waarvan hij eind vorig jaar beschuldigd werd. In een ge sprek tussen hoofdcommissaris Sanders, burgemeester Polak en procureur-gene- raal Boekraad zal vandaag een punt wor den gezet achter het onderzoek. Ook hoofdinspecteur Hoegee van de moordbri gade krijgt een functie op een van de districtsbureaus. Callaghan vraagt TUC om hulp met een intern conflict het pand de laatste tijd nauwelijks werd gebruikt als buurt centrum zijn verschillende gebruikers ge dupeerd, waaronder de Velsense Aktivi- Premier Callaghan deA chauffeurs aan het werk gegaan. Een bemiddelingsinstantie gaat zich met de looneisen van de bestuurders bezighou den. Hetzelfde gaat gebeuren met de eisen van het spoorwegpersoneel. Hangende de ze procedure verwacht men geen nieuwe acties in deze sector te voeren. De Nationale Unie van Overheidsperso neel (niet-medisch ziekenhuispersoneel, ambulancemensen, doodgravers, vuilnis mannen en werknemers bij de waterlei ding en riolering) is van plan nieuwe sta kingen te houden om de looneisen kracht bij te zetten. Door de staking van school- conciërges zijn zeker 1300 scholen in Groot-Brittannië gesloten. Dat betekent dat eigenaren van visserij- vaartuigen die één of meerdere schepen uiterlijk op 30 april aan de visserij hebben onttrokken in aanmerking komen voor een saneringsbijdrage. Deze bijdrage beloopt 1.000 gulden per bruto-registerton. Is een schip uitgerust met een diepvriesinstallatie dan wordt een toeslag van 20.000 gulden verstrekt. onder de waterspiegel kan worden afge zonken waardoor het mogelijk is zwaar materiaal ten behoeve van baggerwerk en off-shore door middel van de float on/float off methode te laden en te lossen. Het opdrijven van de super Servant ge schiedt met behulp van verstelbare schroeven in straalbuizen die worden aan gedreven door twee 6TM-Stork Werkspoor dieselmotoren. Bovendien wordt elk schip uitgerust met twee 500-HP boegschroeven. De Super Servants heeft een lengte van 139 meter, een breedte van 32 meter en een van 8,5 meter. Met de opdracht tot de bouw van deze vaartuigen komt Wijsmuller tegemoet aan de groeiende vraag naar uiterst geavan ceerde transportschepen. IJMUIDEN. Bureau Wijsmuller in IJmuiden heeft de Japanse scheepswerf Sumitomo Heavy Industries opdracht ge geven voor de bouw van twee afzinkbare zwaar-transportschepen. De vaartuigen zullen als de „Super Servant-I” en de „Super Servant-II” respectievelijk eind (Van onze redactie binnenland) LE HAVRE. De directeuren van drie Franse chemische fabrieken in Le Havre en Rouen worden vervolgd wegens ver vuiling van de zee, zo is in de Franse kustplaats Le Havre vernomen. De bijzonderheid van deze eenheden, die elk een laadvermogen hebben van 13.500 ton is dat het hoofddek tot op zes meter -- --kOO X1ACVCJ) CX711 U1UI zogenoemde holte teiten Kommissie (VAK)die het buurthuis gebruikt als vergaderruimte. Naar de oor zaak van de brand en de omvang van de schade wordt een onderzoek ingesteld. De posterijen in het district Haarlem, dat loopt van Sassenheim tot Texel, beschikken voor het eerst over een eigen opleidingscentrum. Het is gehuis vest in de Titus Brandsmaschool in Parkwijk. De cursussen worden ver zorgd door twaalf docenten en twee leerstofontwikkelaars. Directeur mr. J. van der Goes toonde zich vrijdag tijdens de opening bijzonder verheugd dat de scholing nu niet meer in cafézalen, kerk gebouwen en andere noodlokalen hoeft te gebeuren. (ADVERTENTIE) steeds open blijft Khomeini kan, aldus de premier, vrij terugkeren naar Iran wan neer hij wil, maar de kwestie is, wie ver antwoordelijk zal zijn voor zijn veiligheid, de politie en het leger of zijn eigen volge lingen. Daar moet eerst een oplossing voor komen, aldus Baktiar. Gisteren hebben zich in het centrum van de hoofdstad Teheran de bloedigste bot singen voorgedaan tussen leger en beto gers sinds het begin van de maandenlange onrust in Iran, welke de sjah dwong „met vakantie” te gaan. Premier Baktiar be weerde vanmorgen op zijn persconferen tie, dat de hevige onlusten van gisteren waren uitgelokt door „opgeleide infiltran ten die onlangs naar Iran zijn gekomen”. „Als zij dat niet gedaan hadden zouden er waarschijnlijk geen doden zijn gevallen”. De ongeregeldheden in het centrum van de stad hebben officieel zeker 30 doden geëist, terwijl gesproken wordt over enige honderden gewonden. Het werkelijke aan tal doden wordt door de ziekenhuizen vele malen hoger geschat Elitetroepen van de sjah begonnen volgens ooggetuigen rond het middaguur vanaf de daken op de beto gende massa te schieten en dat ging de hele middag zo door. Paniek beheerste de stad. Ambulances reden af en aan; in een van de grote ziekenhuizen van de stad kwamen gistermiddag in een kwartier tijd zeker 25 ambulances binnen met doden en gewonden. Verscheidene ziekenhuizen konden geen patiënten meer opnemen. Ook onder de militairen vielen doden. Tegen het vallen van de avond heersten er in Teheran chaotische toestanden. Hon derden auto’s joegen, luid claxonerend en met lichten seinend, door de stad op weg naar ziekenhuizen met gewonden. Overal werd op straat om bloeddonors geroepen. Na het bloedvergieten van gisteren be zwoer premier Baktiar vanmorgen in zijp persconferentie, dat hij opdracht had ge- IJmuider Courant (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De 44-jarige Cornelia Dorrepaal-Kuipers uit Hoofddorp is zon dagavond om het leven gekomen toen zij de spoorbaan aan de Pijlslaan in Haarlem overstak, toen de bomen gesloten waren. Zij werd aangereden door de trein Haar lem-Rotterdam. Volgens de machinist van de trein probeerde de vrouw onder de overwegbomen nog over te steken, maar zag toen uit de mist de trein opdoemen, waarna zij een stap terug deed, maar uit gleed en onder de trein kwam. Zij overleed ter plekke. Veel bewolking en mogelijk een re-| gen- of sneeuwbui. Minimumtemperaturen van min 1 tot E circa min 5 graden en een kleine kans r op mist. Middagtemperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoosten I wind. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Commissaris Toorenaar, de narcotica-expert van de Amsterdamse politie, krijgt vandaag te horen dat hij wordt overgeplaatst naar een districtsbureau in de hoofdstad. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Sinds zondagavond wordt in Zuid-Frankrijk een vliegtuig vermist met aan boord vijf Fransen en een vertegenwoordiger van Fokker. Het toestel, een tweemotorige F-27, was op gestegen van het vliegveld van Rodez in het zuidwesten van Frankrijk. Fokker had het vliegtuig een jaar geleden afgele verd aan de maatschappij Air Rouergue. Na een recente reparatie had het toestel het luchtruim gekozen voor een test vlucht. Na zes minuten al werd het radio contact verbroken. Het operadebuut van Hans Henke- mans dat onder de titel Winter Cruise f zaterdagavond in Scheveningen zijn I première beleefde, blijkt ambivalente gevoelens op te roepen. Henkemans bewijst een waardevol componist te zijn, i maar vooral het begin van zijn opera heeft een sterk statisch karakter en werkt daardoor nogal slaapverwekkend. Dat de opera desondanks een tamelijk onderhoudend geheel wordt, is toe te schrijven aan de zeer kundige regie van I Elijah Moshinsky, alsmede aan de H voortreffelijke bijdragen van de solisten onder wie Enid Harte en Henk Smit, j Zie voor een bespreking onze kunst- pagina. Fokker heeft bij de betrokken maat schappij twee personeelsleden gedeta cheerd. Wie van de beide werknemers aan boord was van het toestel is de maatschap pij nog onbekend. Een speurtocht boven het gebied waar het toestel wordt vermist heeft nog geen resultaat gehad. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f GApeldoorn&Zn JTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 Bijv. catw. WA 10.000 15.000 20.000 DORSMAN Assurantiën De Wittstr 7, Zandvoort Tel. 02507-4534-7478 Een groot deel van buurthuis De Mei in de Geelvinckstraat in Velsen-Noord is zondagnacht afgebrand. De brandweer van Velsen die om drie minuten voor drie werd gealarmeerd is ruim een uur bezig geweest om het vuur te doven. Daarbij werd gebruik gemaakt van vijf stralen. Een aanhoudende vonkenregen was voor de politie aanleiding om buurtbewoners door middel van geluidswagens te wekken en te waarschuwen. De meeste brandscha de ontstond in het kantoor, de hal en het trappenhuis. De overige lokalen liepen veel waterschade op. Hoewel in verband Zie stadspagina's Baktiar zei verder dat de deur voor een geven aan de militairen niet het vuur te gesprek met de verbannen geestelijke openen op demonstranten. De premier zei ook dat als het Iraanse volk van de monarchie af wil en liever een republiek heeft, dat mogelijk is via een democratische weg, maar „niet met molo- tov-cocktails”. Hij kondigde aan dat het parlement mogelijk al morgen de afschaf fing van de geheime dienst SAVAK zal goedkeuren, maar „dat nu een religieuze en een rode SAVAK ervoor in de plaats is gekomen”. Daarmee doelde de p emier op wat hij noemde „provocerende elementen vanuit het buitenland”, die verantwoorde lijk zouden zijn voor het geweld in Iran. Vanmorgen zijn in de hoofdstad Tehe ran opnieuw onlusten uitgebroken. Hier en daar worden barricades opgericht. Het leger hield zich vanmorgen afzijdig. Premier Baktiar verklaarde zaterdag avond in een interview dat Iran een con tract met Frankrijk ter waarde van 12 miljard gulden voor de bouw van vier kerncentrales zal moeten opzeggen, omdat de centrales uiterst duur zijn en Iran voor de dekking van zijn behoefte aan energie in de toekomst beter op zijn eigen kolen en gasreserves kan vertrouwen. Het bondsbestuur van de KNVB heeft zaterdag het principebesluit genomen om een extra oefenmeester aan de technische staf toe te voegen. Wie die eer te beurt valt dient nog nader beke ken te worden, maar feit is dat het bondsbestuur, gelet op de omvangrijke taak (Nederlands elftal, Jong Oranje, de UEFA's, amateurteam en binnenkort nog een elftal van eerste-divisiespelers) versterking van het team Zwartkruis, Groenewoud, De Vroet Baan en Blok noodzakelijk acht. Verder in onze bijlage Sportief: Pagina 1: AZ’67 won zaalvoetbaltoer- nooi in Leiden. Pagina 2: Hilbert van der Duim op eenzame hoogte. Pagina 3: Historisch partijslot van Tim- Ti man in Wijk aan Zee. Pagina 4: Weinig Nederlands succes in 11 badmintontoemooi. Pagina 5: Volleybalstunt van Phoenix.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1