Opnieuw opmerkelijke publikatie Jerusalem Post Protest tegen uitlatingen B Homofielen beplakken huis bisschop Gij sen F s] PLO houdt TROS-man nog vast Meer dan honderd auto's op elkaar Drie zwaargewonden bij kettingbotsing BEWONDERING VOOR CDA-MINISTERS I PvdA-gewesten: Geen vertrouwen Intercity-trein aangereden Lekke oliepijp weer dicht in heilsplan voor Noorden „Zonder geloof geen lid CDA” „Spreekverbod” dr. L. de Jong opgeheven het weer] Student omgekomen bij brand Wiegel: geld voor inspraak Molukkers Smilde en Assen El Buitenland wli M AAN D AG 29 JANUARI 1979 BINNEN* EN B NLAND M r-'X izon< (Van onze redactie binnenland) JERUZALEM/SCHIPHOL- /DEN HAAG. Het Israëlische dagblad Jerusalem Post heeft op nieuw gemeld dat in Israëlische militaire kringen de wens bestaat dat het Nederlandse VN-bataljon niet naar Zuid-Libanon komt. ao- om Itiël geh 'de ■Chi ■wai £2 2-9 WEERRAPPORTEN 62 f s 1 S' Nederlands VN-bataljon p VVD steunt abortus (Van onze redactie binnenland) -6 het autokerkhof van de rijksweg te verwij deren. Vijf auto’s brandden volledig uit. Als gevolg van de ongevallen ontstonden files van ongeveer tien kilometer. Veel automobilisten hebben enkele uren vast gezeten alvorens hun reis voort te kunnen zetten. Pas tegen vier uur gistermiddag kwam het verkeer weer op gang. De doorgaans goed geïnformeerde cor respondent Hirsch Goodman meldt dat de voorkeur van deze militaire kringen er naar uitgaat dat de Nederlanders hele maal niet worden ingeschakeld. Mocht het VN-bataljon toch in Libanon worden ge stationeerd dan wil men dat naar een andere lokatie wordt gezocht. Volgens de Jerusalem Post bestaat in Israel de vrees dat onder de huidige omstandigheden de komst van de Nederlandse militairen ne gatieve invloed zou kunnen hebben op de goede betrekkingen tussen -Tel Aviv en Den Haag. De twee regeringen hebben vorige week officieel gelijkluidende be richten van de Jerusalem Post nadrukke lijk ontkend. Verwacht wordt dat de Nederlandse am bassadeur Arriëns vandaag deze kwestie met de Israëlische minister van Defensie Weizman zal bespreken. De diplomaat heeft gezegd dat dit gesprek al op de agenda stond voordat berichten over Is raëlische bezwaren tegen de komst van een Nederlands VN-bataljon in de pers verschenen. Een Nederlandse militaire delegatie is 2 5 -12 4 5 12 3 19 25 15 -0 9 8 10 16 10 12 0 0 0.2 13 46 2 14 2 0.1 1 6 15 0 8 0.1 2 0 12 17 0.2 06 0.2 0 0.4 5 0 5 gisteravond op Schiphol aangekomen na in Zuid-Libanon het terrein te hebben ver kend waar het Nederlandse VN-bataljon volgens de nog huidige plannen wordt gelegerd. De commandant van de VN-vredes- macht (Unifil) in Libanon, generaal Erski ne, wil dat Nederland in Zuid-Libanon de plaats inneemt van de Fransen. De acht Nederlandse officieren die het grensge bied tussen Israel en Zuid-Libanon be- Hoewel de partijraad zich vooral met kwesties van buitenlandse politiek bezig hield, besteedden zowel Korthals Altes als fractievoorzitter Rietkerk flink aandacht aan „nationale zaken”. Rietkerk kwam daarbij onder kritiek van een deel van de afgevaardigden, omdat hij niets over de abortuskwestie zei. Vooral de jongere con gresleden, en de vrij forse delegatie van de jongerenorganisatie JOVD, hadden uit spraken van de politiek leider over dit hangijzer verwacht. Rietkerks verweer kwam erop neer, dat hij niets kan zeggen zolang de fractie zich nog niet over het abortusvoorstel heeft uitgesproken. Hij kon niets zeggen zonder de fractie te raadplegen, vindt Rietkerk. Gisteravond had de Rijkspolitie 91 ken tekens verzameld van wagens die bij de kettingbotsing betrokken waren. Men had de indruk dat tientallen automobilisten onderling de schade hebben geregeld en derhalve niet in de politiedossiers zijn ver werkt. Circa veertig politiemensen werden na de eerste meldingen naar de plaats van het ongeval gedirigeerd. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken zette zich in zijn rede tot de partijraad fel af tegen het beleid van zijn voorganger, het tegenwoordige Tweede- Kamerlid Van der Stoel (PvdA). „Na een jaar ministerschap kan ik stellen dat het internationale vertrouwen in Nederland De zeer dichte mist heeft het luchtver keer op Schiphol gistermiddag volledig stilgelegd. De KLM zag zich gedwongen alle Europese vluchten die rond vijf uur ’s middags van Schiphol hadden moeten vertrekken, te laten vervallen. Dit omdat de vliegtuigen vanuit deze bestemmingen niet op Schiphol konden binnenkomen. Zo vielen de KLM-vluchten naar Kopenha gen, Parijs, Londen, Hamburg, Dussel dorf, Frankfort, Brussel en Antwerpen uit. ROERMOND. Het huis van bis schop mgr. dr. J. Gijsen in Roermond is gisteravond doelwit geweest van een plakactie van de Eindhovense homofie- len-actiegroep „De Roze Driehoek”. On geveer 20 mannen uit Eindhoven en om geving tussen 15 en 50 jaar oud hebben enkele tientallen affiches en aankondi gingen van een homofestival op de mu ren, ramen en deuren van het bisschops huis geplakt. De demonstratie gold als verzet tegen uitlatingen van mgr. Gijsen over het weigeren van sacramenten aan homofie len. De bisschop veroordeelde de homofilie in een onlangs in Elseviers Magazine gepubliceerd interview. Na de plakactie hebben de Roze-Driehoekleden nog een half uur met gezang en het roepen van actieleuzen voor het huis van de bisschop onder het toekijken door een handvol politiefunctionarissen hun protest kracht bij kunnen zetten. Daarna zijn de demonstranten in overvalwagens afge voerd naar het politiebureau in Roer mond. Bisschop mgr. Gijsen zelf heeft van de actie niets gezien. Hij was gisteren uithui zig voor het toedienen van het vormsel. Vicaris mgr. A. Castermans noch enige andere bewoners van het bisschopshuis wilden gisteravond commentaar op de rumoerige actie van de Roze Driehoek leveren. De zusters die er het huishouden doen, zijn uren in de kou in de weer geweest om de affiches zoveel mogelijk weer te verwijderen. De affiches droegen opschriften als „homo-zijn is fijn” en „homo, je mag er zijn”. De politie die de demonstratie angst vallig volgde, belette de demonstranten te vertrekken. In drie overvalwagens zijn ze later afgevoerd. Daarbij hebben de Roze-Driehoekers geen verzet gepleegd. Na verhoor zijn ze op vrije voeten ge steld. Voor paaszaterdag is een nationale demonstratie van homofielen in Roer mond aangekondigd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft de gemeenten Smilde en Assen geld toegezegd voor het regelen van goede inspraak voor de Mo lukkers in die gemeenten. Tot en met 1982 krijgen Smilde en Assen jaarlijks 60.000 per gemeente. Rutten was ter plekke om beelden te maken van de zeer emotionele begrafenis stoet van de eerder vorige week bij een bomaanslag omgekomen Palestijnse lei der Abu Hassan. PLO-woordvoerders zeggen niet te be grijpen wat Rutten op z’n eentje in de „gevoelige" Palestijnse wijk deed, terwijl zijn collega Marcel Bruins elders op de begrafenis zelf geluidsopnamen aan het maken was. Rutten had bovendien twee Israëlische perskaarten op zak, een doodzonde voor een journalist die aan het werk is in de Arabische wereld, en dan nog wel op de begrafenis van een gevierd Palestijns lei der, voor wiens dood de PLO de Israëli sche geheime dienst verantwoordelijk houdt. De gemeenten moeten een inspraakrege- ling ontwerpen. De taal zal zomin mogelijk belemmeringen mogen opleveren in het verkeer tussen ingezetenen en gemeente. De gemeenten moeten voorlichtingsmate riaal van de overheid verspreiden. P. i 8 36 18 3 13 ■9 2 C a, 0.2 02 0.2 0 1 0 1 0 4 0.2 14 De gewesten Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel zeggen dit in een voorlopige reactie op het overleg dat het kabinet vrijdag met een noordelijke dele gatie heeft gehad. Er bestaat bij de gewes ten vooral weinig vertrouwen in het schep pen van zesduizend arbeidsplaatsen via het bedrijfsleven. „Ervaringen in de ach ter ons liggende jaren rechtvaardigen dit”, zo wordt gezegd. De gewesten vinden dat het kabinet op z’n minst hierbij de garantie had moeten geven dat, wanneer dit aantal arbeids plaatsen niet wordt gerealiseerd, de over heid zelf de ontbrekende arbeidsplaatsen tot stand brengt. De kabinetsplannen wor den een „zoethoudertje” genoemd, waarin simpel wordt geprobeerd de fatale gevol gen van het regeringsbeleid, zoals neerge legd in Bestek ’81, voor de werkgelegen heid in het noord weg te masseren. Men noemt dit vestzak-broekzakpolitiek. De toezegging van het kabinet elk jaar met de noordelijke bestuurders over de bereikte resultaten te praten wordt in noordelijke kringen als een van de belang rijkste garanties tot het slagen van het plan genoemd. Tijdens het langdurige overleg vrijdag is het gesprek twee keer vastgelopen, onder meer omdat de noordelijke delegatie had gedreigd te zullen opstappen als er geen harde toezeggingen werden gedaan over de tweede fase van de spreiding rijksdien- sten. „Op enkele punten is het kabinet duidelijk voor het Noorden door de knieën gegaan”, aldus Van Agt. (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE. Het abortuscompromis van het kabinet-Van Agt lijkt de instem ming te krijgen van de VVD. Partijvoor zitter Korthals Altes vindt de regeling een „oplossing waarmee meerderheid en minderheid vrede kunnen hebben”. Ook toonde hij op de zaterdag in Zwolle ge houden partijraad bewondering voor de wijze waarop de CDA-ministers en frac tieleider Lubbers bereid zijn „politieke verantwoordelijkheid te dragen voor de regeling van een vraagstuk dat niet lan ger ongeregeld kan blijven”. AMSTERDAM. Bij een uitslaande brand in een woonhuis aan de Amster damse Jozef Israelkade is zaterdag een 28-jarige man om het leven gekomen. De politie vermoedt dat het vuur is ontstaan, doordat het slachtoffer in bed heeft lig gen roken. De bewoners van de overige etages, vijftien mensen in totaal, zijn door de brand dakloos geworden. Pj dier cus jaar Wet hebl Naa Pari keni Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis sneeuw sneeuw mist geh. bew. sneeuw geh. bew. sneeuw zw. bew. sneeuw sneeuw sneeuw zw. bew. on bew geh. bew. regenbui sneeuw zw. bew. onbew sneeuw sneeuw regen regenbui regen onbew. sneeuw 1. bew. onbew. 1. bew. sneeuw h. bew. geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. 14 -11 8 1 18 15 20 -7 -6 -2 2 D stel’ mul Am een par kan coö: D opzi om ten, te is lisei daa van gek 'Ara hels O deri mo< Pre van dat wez ond een con lan< geg gaa D se 2 trek dat kon wor niet H Pal< deli. in aan 'zes nen volk voo: Libi D< rin Hun .zat ;duk .of e - Di den 'een 'Oos heid pub staa spio Di ook den rigl O] de ook ter feet zoel tege ter i Hij Frai J1 zeni dag en 1 naa gew In deze Drentse plaats werd de eerste van een serie discussiedagen gehouden. Doel van deze discussiereeks is een bezin ning op de grondslag van het CDA. Mr. O. W. A. Baron van Verschuer, oud- voorzitter van de CHU, beaamde deze stel ling en zei dat degeen die het geloof niet accepteert, niet in het CDA thuishoort. „Maar”, aldus mr. E. J. P. van lersel, lid van het dagelijks bestuur van de KVP, „De politieke overtuiging, waarbij de zedelijke verantwoordelijkheid van het individu centraal staat, is een onmisbaar bindmid del”. Aan de discussie namen ongeveer hon derd CDA’ers uit Drente deel. UTRECHT. De Intercity Amster dam-Groningen is gistermiddag vlak bij het Centraal Station in Amsterdam aan gereden door een lege personentrein, die via Gouda naar Hoek van Holland moest. Drie van de zes rijtuigen van de Intercity werden beschadigd, maar er raakte bij de botsing niemand gewond. Volgens de NS reed de lege trein op een baanvak dat in lange tijd niet was gebruikt. Daardoor zou het treinstel zijn doorgegleden. VLAKE. Technici van de Nederland se Gasunie en van Total Nederland zijn er gisteren in geslaagd een lek in de onder grondse oliepijpleiding Botlek-Vlissin- gen-Oost te dichten. Het lek werd zater dagmorgen ontdekt. Inmiddels is een groot deel van de ruwe olie, die zich over meer dan 2.000 m2 bouwland in het Zeeuwse Vlake verspreid de weggezogen naar de Total-raffinaderij in Vhssingen-Oost. De fractie zal zich pas in de loop van de komende week voor het eerst formeel met het wetsvoorstel bezighouden. Volgens Korthals Altes blijkt uit de be reidheid van de CDA-bewindslieden en „vermoedelijk” het overgrote deel van de CDA-fractie om oog te hebben voor de overtuiging van een meerderheid van de Tweede Kamer, „verdraagzaamheid te genover hen, die anders denken dan zij”. Dit, ondanks dat hun persoonlijke levens overtuiging zich tegen abortus blijft ver zetten en „ondanks niet te onderschatten beïnvloeding door de kerk”. De WD-voorzitter wees er verder op dat de liberale bewindslieden van hun kant hebben willen meewerken aan het CDA- verlangen dat de bescherming van het ongeboren leven in onze wetgeving tot uitdrukking gebracht blijft. Hij benadruk te dat door deze toegevendheid van beide kanten, het probleem boven de partijpoli tieke strijd was gehaald. Twee diepvriescellen van een diepvries- opslagbedrijf in het Brabantse Waspik zijn zaterdag volledig uitgebrand. Twee ande re cellen zijn zo door het vuur en bluswater aangetast dat de inhoud als verloren moet worden beschouwd. De schade wordt voorlopig geschat op twaalf miljoen gul den. In het Friese Hantum heeft een felle uitslaande brand zaterdagmiddag een „kop-hals-romp”-boerderij in de as gelegd. Slechts het woongedeelte vóór de brand muur bleef gespaard. Volgens de politie beloopt de schade enkele tonnen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een oververhitte kachel in een ruimte waar pootaardappelen waren opgeslagen. Een brand in een houten woning in Am- stelhoek (gem. Mijdrecht) heeft vanmor gen aan de 20-jarige A. van Diemen het leven gekost. Een defecte kachel in de woning lekte olie. Hoe de olie kon ontbran den is nog onbekend. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN. Meer dan honderd auto’s waren gistermorgen betrokken bij een enorme kettingbotsing op rijksweg 12 tussen Bodegraven en Woerden. Bij de verkeerschaos zijn drie mensen zwaar ge wond geraakt en moesten nog eens der tien anderen met lichte verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. De plotselinge inval van de mist was de oor zaak van het groot aantal ongelukken. De hulpverlening kwam slechts moei zaam op gang, om dat vele automobilisten de vluchtstroken barricadeerden. Brand weerwagens en ambulances konden alleen maar via de andere rijbaan, Utrecht-Den Haag, de onheilsplaatsen bereiken. Politie en brandweer hadden vijf uur nodig om zochten hebben echter ook een kijkje ge nomen bij het Senegalese „territorium”. Deze militairen liggen noordelijk van de Fransen. De Israëlische legerleiding ziet waarschijnlijk de Nederlanders liever in dit gebied, verder weg van het strijdtoneel. De Nederlandse delegatie benadrukte gisteren dat de VN-vredesmacht geen par tij is in het conflict in Zuid-Libanon en daarom ook geen vijanden heeft. De Fran sen hebben de Nederlanders te verstaan gegeven dat het beslist noodzakelijk is van goede tolken gebruik te maken om misver standen en wellicht daardoor conflicten met de plaatselijke bevolking te voorko men. De Nederlandse officieren hebben van de Fransen tips gehad om de tijd in het Libanese gebied zo goed mogelijk door te komen. Het VN-bataljon zal volkomen ge ïsoleerd van moderne dorpen of steden zijn gelegerd. De soldaten zullen hun ver- w Brandweerlieden controleren de smeu lende resten van een van de auto's, die in brand vlogen bij de kettingbotsing. Weer in binnen- en buitenland In een brief aan prof. De Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) en diens medewerker A. J. van der Leeuw, schrijft minister Pais dat het hem voorkomt, „dat de tussen u en mij gemaakte afspraken inzake uw optre den naar buiten niet langer hoeven te worden gehandhaafd.” Pais wil door het „spreekverbod” op te heffen voor De Jong en Van der Leeuw de weg vrijmaken voor medwerking aan het onderzoek dat de Commissie van Drie van de Tweede Kamer instelt in de zaak-Aan- tjes. Volgens de minister zal de medewer- I king van De Jong en Van der Leeuw „zich strikt beperken tot het terrein dat onder uw beider wetenschappelijke verantwoor delijkheid valt.” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vier PvdA-gewesten zeggen geen vertrouwen te hebben in de realisatie van tienduizend arbeidsplaat sen die het kabinet voor 1981 denkt te kunnen creëren. Op rijksweg 4 ter hoogte van Woerden raakten zondagmorgen meer dan honderd auto’s met elkaar in botsing. Hierbij vie len drie ernstig gewonden. (Van onze redactie binnenland) HOOGEVEEN. Een samengaan van een christelijke beginselpartij en een open-programmapartij betekent het ein de van de christelijke politiek. Dit zei ARP-voorzitter Hans de Boer zaterdag in Hoogeveen. ZO zo zo ozo zzo zo zzo zo z nnw ozo zzo windst. o zzo z zzw w zw windst. windst. w o z z wzw nw wnw windst. w windst. zzw z o zw nw z z zw no wnw o w (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Pais van On derwijs en Wetenschappen heeft het „spreekverbod” voor prof. dr. L. de Jong in de zaak van het oorlogsverleden van ex-CDA-fractieleider W. Aantjes opgehe ven. (Van onze redacteur in Libanon, Rienko Wilton) BEIROET. TROS-cameraman Wil Rutten wordt nog steeds in Beiroet door de Palestijnse commando-organisatie El Fatah vastgehouden. Rutten is voor de Palestijnen verdacht, omdat hij vorige week woensdag zonder toestemming van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO filmopnamen maakte van de wijk in Beiroet, waar bijna alle Palestijnse guer- rilla-organisaties hun hoofdkwartier heb ben. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI; Eerst sneeuw, later opklaringen, ’s Nachts lichte tot matige vorst. Middagtemperaturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimumtemperatuur omstreeks: 4 graden. Maximumtemperatuur omstreeks: 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et-' maal: 50 procent. lof doorbrengen in Israel. Van april tot september heersen er temperaturen van soms 45 graden Celsius. De watervoorzie ning is het gebied laat veel te wensen over. De Vereniging van Dienstplichtige Mili tairen (WDM) is verontwaardigd over het feit dat twee dienstplichtigen van het VN- bataljon in Zuidlaren in de cel zijn gezet omdat ze weigerden mee te doen aan een kaartleesoefening in het kader van de uit zending naar Libanon. Het tweetal wil niet naar Libanon en heeft een beroep gedaan op de Wet Gewetensbezwaren. De militai ren kregen streng arrest nadat ze een dienstbevel om mee te doen aan het kaart lezen in de wind hadden geslagen. Een groot aantal organisaties, waaron der de WDM, Pax Christi en de Bond van Dienstweigeraars (BVD), heeft inmiddels naar aanleiding van dit voorval een pro testtelegram gestuurd naar minister Scholten van Defensie. voorstel van kabinet weer is hersteld,” verklaarde de bewinds man. „Wij stellen ons tegenover onze partners in de Europese Gemeenschap, tegenover onze bondgenoten in de NAVO, niet meer op als wantrouwige onderhandelaars, maar als partners en bondgenoten, die in vaak moeilijke situaties mee proberen te zoeken naar oplossingen waarmee wij al len kunnen leven", zei hij tot duidelijk genoegen van een deel van dt; partijraad. Volgens minister Van der Klaauw bete kent, deze houding niet dat de eigen belan gen, de eigen ideeën, voetstoots worden weggegeven. „Integendeel, nu er in een andere sfeer wordt gewerkt, wordt er meer begrip ontmoet en wordt er meer naar ons land geluisterd. Zo alleen kun je als Nederland een rol spelen. Het steeds maar hameren op je eigen gelijk en ge dachten wanneer je merkt dat anderen die niet delen, betekent het onvruchtbare ele ment”. De partijraad steunde in zijn algemeen heid het buitenlandse beleid van minister Van der Klaauw. Een groep echter is het niet met hem eens in zijn afkeuring van het beleid van zijn voorganger. Sommigen meenden dat de formuleringen van de bewindsman „wat overdreven” waren. Kritiek was er ook op de „algemeenheid" van de uitspraken en dat er „geen sprake was van een totaal isolement". „Israël blijft tegen komst DINSDAG 30 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.24 uur onder 17.23 uur Maan op 09.26 uur onder 20.44 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.02 uur en 17.19 uur Laagwater 00.51 uur en 13.14 uur M 3 d gS -6 -6 -8 -11 -5 -8 -6 -12 -4 -10 1 12 3 -5 3 -4 -2 -2 -21 0 1 7 2 -3 1 7 7 7 -16 -2 15 14 -13 1 .S q E 7 E j tó -5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2