Bezegeling normalisering betrekkingen n Massale evacuatie in Jakarta Oud-vice-president overleden Fysicus zou spion zijn 1 Inhoud Chinese muurkranten wordt beperkt V Egypte wijst alle voorstellen af rs nen Schuilplaatsen Rode Brigades gevonden Emotie Dolkstoot Boos l I 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 2 9 JANUARI 19 7 9 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. China’s vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsi- ao-ping) is gisteren in de Amerikaanse hoofdstad gearriveerd. Met zijn omvangrijke entourage trok hij zich gisteravond terug in het presiden tiële gastenverblijf Blair House, tegenover het Witte Huis, om vandaag geheel verfrist te kunnen beginnen aan een politieke onderneming die •de bezegeling moet vormen van de normalisering van de Amerikaans- •Chinese betrekkingen, alsmede de diplomatieke verstotjng van Tai- -wan. Bezoek Deng aan VS niet probleemloos oer- jn, Rockefeller onvervuld Missie Atherton in M-Oosten mislukt Rede paus vol kerstkaartkleuren id) Grootste ambitie van „Heb je Kees van Kooten in de Haagse Post gelezen?”, vroeg H. me. „Nee, nog niet, hoe dat zo?”. H. zei dat het zo’n mooi stuk was. „Waar gaat het over?”, vroeg ik. „Dat kun je beter zelf lezen”, zei hij. Het stuk besloeg twee pagina's en toonde weer eens aan dat de literaire prijzen niet altijd bij de besten terechtkomen. Waar ging het over?, wilt u nu natuurlijk weten, maar dat zeg ik niet, omdat de opbouw van het „verhaal”, de „reportage”, de „vertel ling” (u mag zelf kiezen) erom vraagt dat het van het begin tot het einde wordt gelezen, zonder voorafgaande kennis van de inhoud. Niet dat er een pointe of ont knoping in de gebruikelijke zin is, maar de opbouw van deze navertelling is zodanig, dat je iets van de emotie mist als je haar niet onbevangen van het begin tot het einde leest. Dit geldt natuurlijk voor veel verhalen, romans, voetbalwedstrijden (wie kijkt nog met animo als hij de uitslag al kent?) en vooral thrillers, als toneelstuk, in boek vorm of als film. „Moordspel”, de wat triviale vertaling van het Engelse „sleuth”, wat detective-speurhond betekent, is daar een klassiek voorbeeld van. Als u het stuk gisteravond hebt gezien, zult u het met mij eens zijn, dat er weinig thrillers zijn ge schreven met een even ingenieus plot, dat echter staat of valt met de onwetendheid van de toeschouwer dat voor de vijf op het affiche aangekondigde acteurs maar twee acteurs hoefden op te treden: Guus Her mus en Jeroen Krabbé. Overal ter wereld werd aan alle toe schouwers, maar ook aan de toneelrecen senten gevraagd dit gegeven niet verder te vertellen, omdat de klassieke onthulling: „De butler heeft het gedaan!" tegen ie mand die halverwege een detectiveverhaal is, de dodelijkste dolkstoot in de rug is voor iemand die onbevangen en van niets wetend wil gaan kijken of lezen. Zulke mensen moeten weinig aardigheid in hun vak hebben. De omroepbladen heb ben zich, voorzover ik ze heb gezien, overi gens van harte solidair verklaard met de acteurs en de kijkers. De NCRV-gids schreef: „Naast Guus Hermus en Jeroen Krabbé wordt een (kleinere rol) gespeeld door de hier nog onbekende acteur Pierre Verbeeke. Hij is een Belg, die in eigen land al een toneelprijs won”. En Studio, van de KRO, schreef: „In een van de kleinere bijrollen speelt de succesvolle Vlaamse acteur Pierre Verbeeke, die in België werd onderscheiden met de Staatsprijs voor de beste bijrol”. Alleen Televizier van de AVRO kon niet meer opbrengen dan de mededeling dat Hermus en Krabbé „de hoofdrollen” spe len, terwijl de AVRO „Moordverhaal” toch uitzond. Guus Hermus en Jeroen Krabbé hebben de mystificatie ook tijdens hun tournee door het land steeds zoveel moge lijk in stand gehouden. Als hun van de zijde van de schouwburgdirectie werd ge vraagd waar de andere drie heren bleven, zeiden ze, dat die pas na de pauze hoefden op te treden en daarom ook later zouden komen. En wat willen die heren dan drin ken?, werd dan gevraagd. „Brengt u maar wat Spa’tjes en een koffie”, zeiden Guus Hermus en Jeroen Krabbé dan. Toen ze een keer na afloop op toneel bloemen kregen aangeboden, zei de me vrouw die dat deed spinnig, dat ze die drie bossen bloemen die zij nu te veel had gekocht niet kregen, en dat ze, als ze tevo ren hadden gemeld dat ze maar met hun tweeën zouden komen, hun een grammo foonplatenbon had kunnen geven. Er is zelfs een schouwburgdirecteur in het oos ten des land geweest die zich „grotelijk belazerd” voelde. Bloedserieus en erg kwaad belde hij Joop van den Ende Pro ductions op, dat er vijf acteurs waren aangekondigd, dat er maar twee waren gekomen, dat hij zich daardoor opgelicht voelde en een deel van de uitkoopsom teruggestort wilde hebben! Geen groot licht, kennelijk. Men heeft hem toen het script maar toegestuurd slaande Kinster- lag een nen. De itstaan, seft lig- overige i jn door d) el van leenten oor het de Mo en met tarlijks akrege- logelijk in het neente. ’smate- lelische ie voor s in de 1 op de ijns lei- Israeli- >rdelijk Iden te •afenis- bij een ise lei- n de hui- isel nige huis de loek iden veer slijk :gen en Politiek Amerika ziet dit gebeuren niet j zonder zorgen tegemoet. Niet alleen omdat (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Amerikaanse rei zende ambassadeur Atherton, is na 12 dagen vergeefs bemiddelen tussen Israel en Egypte onverrichterzake teruggekeerd naar Washington. Ditmaal is het Egypte geweest dat de deur heeft dichtgeslagen. PARIJS (DPA). De Franse geheime dienst (DST) heeft de 45-jarige atoomfysi- cus Rolf Dobbertin aangehouden, die 15 jaar lang in het Franse Centrum voor Wetenschappelijk Onderzoek (CNRS) zou hebben gespioneerd voor Oost-Duitsland. Naar gisteren van gezaghebbende zijde in Parijs verluidde, heeft Dobbertin een be kentenis afgelegd. In Libanon zijn zaterdag de stellingen van de Noorse eenheden van de vredes macht van de Verenigde Naties beschoten door trokken van de christen-milities. De beschietingen met zware artillerie duur den vier uur. In het Noorse kamp raakte niemand gewond. Er werd door de Noren niet teruggeschoten. Er zouden wel gewon den zijn gevallen onder de burgerbevol king in de omgeving. TURIJN (Reuter). De politie van Tu rijn heeft bij een razzia gisternacht twee schuilplaatsen van de extreem linkse Ro de Brigades gevonden en zes mensen gear resteerd, bij wie de vermoedelijke daders van de moord op de officier van justitie vorig jaar november bij Rome. Tot de gearresteerden behoort een bui tenlander. De politie wil niet zeggen wie, maar uit politiekring is vernomen dat het om een Westduits meisje van de Rote Ar mee Fraktion zou gaan. Een politiemacht van 160 man van de anti-terreurafdeling doorzocht in totaal 34 woningen. van de hoop”, een uitdrukking die pas zin krijgt als men erbij bedenkt dat er voor het overgrote deel van de bevolking niets an ders overblijft dan enkel de hoop, maar om diezelfde reden zou men misschien beter kunnen spreken van het „werelddeel van de wanhoop”. Wat is de boodschap die de paus hier komt verkondigen? In de preek die hij hield voor de bevol king van Puebla en de toegestroomde pel grims, sprak hij vooral over het gezin. Hij beschreef de gezinnen waar niets ont breekt, maar waar geen eensgezindheid en blijdschap heerst, de gezinnen die maar net kunnen voortkomen en elkaar helpen om een moeilijk maar waardig bestaan te voeren, en ten slotte de „arme behuizing in de buitenwijken van uw steden, waar veel verborgen leed heerst, maar ook de een voudige blijdschap van de armen”. In deze idyllische kerstkaartkleuren valt het moeilijk iets te herkennen van de af grijselijke nood, de buitensporige uitbui ting en onderdrukking die hier heersen en ook de oplossingen die de paus biedt, lij ken daaraan onevenredig. Aan de rijken vraagt hij uit te delen van wat zij te veel hebben en anderen te kort komen, aan de armen geen ideaal te maken van luxe en niet te denken dat rijkdom gelukkig maakt. Dat de paus zou waarschuwen tegen wanhoop en verbittering en het gebruik van geweld zou afkeuren, lag voor de hand. Dat hij slechts woorden van troost en berusting zou spreken en de christenen niet zou opwekken tot een geweldloos maar actief verzet tegen de misstanden in (Van onze redacteur in de Verenigde Staten Henk Kolb) WASHINGTON. Voormalig vice-president Nelson Al drich Rockefeller is zaterdagmorgen vroeg in zijn Newyorkse kantoor aan een hartaanval overleden. De 70-jarige Rockefel ler, die viermaal werd gekozen tot gouverneur van New York en enkele malen poogde de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap te verwerven, hield zich na zijn vertrek uit Washington bij de intrede van Jimmy Carter voornamelijk bezig met zijn omvangrijke kunstcollectie. Zijn stoffelijk overschot is gisteren gecremeerd. „Rocky” was in Amerika bijzonder geliefd, maar er bestaat geen twijfel aan dat hij alle liefde en verering ten spijt, diep teleurgesteld is geweest door het feit dat de stoel achter het bureau in het Witte Huis nimmer voor hem kon worden aangeschoven. Rockefellers populariteit maakte hem op slag een politieke figuur van nationale betekenis, nadat hij in 1958 zijn respectabele democratische tegenstander Averell Harri- man uit New Yorks gouverneurspositie had gewipt. Een deel van de vertedering, waarmee de populariteit gepaard ging, kon worden verklaard uit het welgevallen waarmee maatschappe lijk minder goed bedeelden deze man van enorme rijkdommen, een eenvoudige hot dog tot zich zagen nemen. Maar zijn duidelijke identificatie met het leven en de proble men van de gewone man ten spijt, vertegenwoordigde het Rockefeller-kapitaal, waarvoor de legendarische en genadeloze zakenman John D. Rockefeller met zijn Standard Oil Company de basis had gelegd, een niet geringe factor in zijn politieke en maatschappelijke positie. De kleinzonen van John D. hadden een enorme invloed, nationaal en internationaal, op banken, industrieën en op politiek gebied. dit werelddeel, waar de kerk zich zoveel eeuwen aan schuldige berusting heeft be zondigd, had niemand verwacht en het moet een bittere teleurstelling zijn voor de velen die zich uit naam van christendom en evangelie wel verzetten en die het le- vendste en meest aktieve deel van de Zuid- amerikaanse kerk uitmaken. Zo zijn er mensen, ging de paus verder, die Christus uitsluitend zien als een „pro feet”, maar niet als de zoon Gods. Anderen zien hem als politiek geëngageerd, als ie mand die de Romeinse onderdrukkers en de overheid bestreed en zelfs als een deel nemer aan de klassenstrijd. „Een dergelij ke opvatting druist in tegen de leer van de kerk”. De kerk dient Christus te blijven verkondigen als zoon Gods, mens gewor den om de mensen te verlossen. „Dit is het geloof dat oproept tot harmonie en een heid, waardoor het gevaar van oorlog Ook de programmatische rede die de paus ’s middags in het seminarie van Pue bla uitsprak voor de daar verzamelde bis schoppen, aan het begin van hun derde continentale conferentie, moet velen, bin nen en buiten de vergaderzaal, een nieuwe teleurstelling hebben gebracht. Nelson Rockefeller was de promotor van Henry Kissinger, via zijn commissie die zich bezighield met de kritieke beslissin gen die Amerika stonden te wachten. Rockefeller beschikte zodoende niet alleen over een van de belangrijkste kunstverza melingen, maar ook, zoals politiek commentator James Reston opmerkt, over een indrukwekkende collectie verstand. Rockefeller, wiens zoon Michael in 1962 tijdens een antropo logische expeditie in Nieuw-Guinea spoorloos verdween, was een man van grote energie, van grote verfijning en eruditie, die wilde bewijzen dat zijn rijkdom hem allerminst tot een buiten staander maakte. Desondanks is hij altijd tussen de klassen blijven hangen en werd noch door de rijken noch door de gewone man helemaal vertrouwd. Een 20-jarige politieke car rière heeft hem uiteindelijk dan ook niet veel voldoening gebracht. Hij kon zijn uiteindelijke doel niet bereiken, omdat hij zowel door Richard Nixon als Barry Goldwater voor de republikeinse presidentskandidatuur terzijde werd geschoven, mannen die lang niet konden bogen op zijn landelijke populari teit. Zodoende heeft Rockefeller eigenlijk nimmer zijn „per soonlijke” voorraad zorgvuldig uitgezocht intellectueel talent, volledig kunnen aanspreken, op Kissinger na, die dank zij hem naar Washington werd gehaald. Na Nixons vertrek in schande, deed Gerald Ford een beroep op Rockefeller voor het vice-presidentschap. Dezelfde Rocke feller die had gezegd nooit van wat dan ook vice-president te willen zijn, stemde toe. Het was geen positie die hem paste en hij werd diep gekwetst toen Ford hem bij de verkiezingen van 1976 aan de kant zette, voor een politieke schreeuwer als Robert Dole. Rockefeller vertrok uit Washington naar zijn kunst. Maar zelfs toen had zijn wat naïeve enthousiasme hem nog niet verlaten. wordt afgewenteld van dit continent van de hoop". De paus riep op tot eenheid onder de bisschoppen onderling en met nog grotere nadruk tot eenheid tussen bisschoppen en priesters. Deze laatsten dienen een verant woordelijke en actieve, maar tegelijk on derdanige en vertrouwvolle medewerking te verlenen, want „ieder leergezag anders dan dat van de kerk is kerkelijk onaan vaardbaar en pastoraal onvruchtbaar”. JAKARTA (AFP). In de Indonesische hoofdstad Jakarta hebben ongeveer twin tigduizend mensen hun huizen moeten ontruimen als gevolg van nieuwe over stromingen die zich in de nacht van vrij dag op zaterdag voordeden. Hij waarschuwde tegen moderne herin terpretaties van het evangelie. „Het resul taat van theoretische speculaties, meer dan van authentieke overweging van Gods woord en van ware trouw aan het evange lie”. igst- aten zijn i de egd. ge- nale ,oer- PEKING. In China worden maatre gelen verwacht tegen voorstanders van democratie en persvrijheid die hun eisen op die punten de afgelopen weken her haaldelijk via muurkranten hebben be kend gemaakt. het zwaar investeert in de machtspositie van de bejaarde Deng, maar ook omdat het Witte Huis vreest voor de ongetwijfeld scherpe vragen die Senatoren en journa listen gereed houden omtrent de toekomst van Taiwan. De Chinese Volksrepubliek heeft er van afgezien nadrukkelijk te ver klaren dat voor de hereniging van de beide China’s geen geweld zal worden gebruikt, maar velen in de VS achten het allerminst voldoende dat Carter zich tevreden heeft gesteld met de veronderstelling dat geweld tot het verleden behoort. Het staat nog niet vast dat de politieke aspecten van Dengs bezoek zullen worden bekroond met een gezamenlijk communi qué. De VS houden wat dat betreft een slag.om de arm uit vrees dat Deng er op uit zal zijn een verklaring het licht te doen zien waarin de VS en China gezamenlijk de Russen veroordelen. Dit zou weer zeer van invloed kunnen zijn op een volgende staatsbezoek van betekenis: dat van Leo nid Brejznjev, de Russische president en partijleider. Dit heeft een woordvoerder van de poli tie zaterdag meegedeeld. Hij zei dat ook Bogor, ongeveer zestig kilometer ten zuiden van Jakarta, zwaar was getroffen. De overstromingen hebben de door de hoofdstad stromende Cili- woeng buiten haar oevers doen treden. De overstromingen, die vorige week be gonnen, hebben tot dusver tientallen men sen het leven gekost. Victor Zorza, een expert op het gebied van het communisme, schreef gisteren'in de Washington Post, dat Deng in China zelf nog steeds een groot aantal politieke rivalen kent en de kans loopt voor de derde maal in zijn carrière, maar dan voorgoed, ten val te worden gebracht. Pre mier Hwa Kwo-feng, veel jonger dan Deng, zou dan als de voornaamste Chinese leidsman naar voren komen en een derge lijke politieke koersverandering zou ook de Amerikaans-Chinese betrekkingen in een ander daglicht kunnen stellen. Hwa immers staat veel dichter bij de opvattin gen van Mao Tse-toeng, dan Deng en vol gens Zorza is Dengs huidige machtspositie dan ook aanmerkelijk minder stevig dan in het buitenland in het algemeen wordt aangenomen. Dengs streven naar een pijlsnelle modernisering van China zou voor China niet betaalbaar zijn in het tempo dat de vice-premier voor ogen staat, zelfs als de volksrepubliek alle westelijke leningen en kredieten krijgt waarvoor Deng komt pleiten. De geleerde die in het Oostduitse Schwe rin geboren is en gestudeerd heeft aan de Humboldt-universiteit in Oost-Berlijn, be- ,zat een Westduitse pas. Het was niet direct .duidelijk of dit een vluchtelingenpas was ,of een vervalsing. Dobbertin werd op 19 januari aangehou den naar aanleiding van de gegevens die ■een overgelopen functionaris van het 'Oostduitse ministerie voor de Staatsveilig- 'heid mee had genomen naar de Bondsre publiek- Op 26 januari werd hij officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens spionage voor een vreemde mogendheid. De 41-jarige vrouw van Dobbertin die ook zou hebben bekend, is niet aangehou den omdat zij de zorg heeft voor een elfja rig kind. Wel staat zij onder politietoezicht. Op grond van de gegevens van genoem de overloper werd in de buurt van Lyon ook de 26-jarige atoomfysicus Bernd Rich ter aangehouden, die bij een installatie van bet Europese Centrum voor Kernonder zoek in het departement Ain werkte. In tegenstelling tot Dobbertin bestreed Rich ter alle beschuldigingen van Franse zijde. Hij werd vrijdag bij Straatsburg over de Frans-Westduitse grens gezet. (Van onze speciale verslaggever Hein ten Kortenaar) PUEBLA. „Fiesta” is wat Mexico zijn bezoekers belooft en „fiesta” is wat paus Johannes Paulus krijgt: een onafgebroken feest van juichende menigten, zwaaiende vlaggen, geelwitte ballonnen, luidende klokken, volksdansen en schetterende Mexicaanse muziek, alles van een uitbun digheid en kleurigheid die hij elders moei lijk zal kunnen vinden. Het is zijn eerste ontmoeting met Latijns-Amerika en dat verklaart misschien waarom hij zo vaak gebruik maakt van een gemeenplaats, die hier voortdurend gehoord wordt: de paus spreekt herhaaldelijk van het „werelddeel Waarnemers leidden dat af na de oproep van de burgemeester van Peking Lin Hu- jia (Lin Hu-chia) „slechte elementen” te arresteren die „misbruik” maken van de muurkrantencampagne. De recente toespraak van Lin, die mo menteel in Peking circuleert, bevat een duidelijke waarschuwing dat openlijke kritiek op de Chinese samenleving evenals demonstraties en het bestaan van onder grondse bladen, niet zullen worden getole reerd. epvries- spik zijn je ande- uswater en moet wordt jen gul- te be- in de terwijl op de tan het n Wil et door atie El oor de vorige ng van niaatie wijk in e guer- er heb- In Nederland hebben niet alle critici deze samenzwering tegen de schouwburg bezoekers ten bate van diens kijkgenot even loyaal meegespeeld. Sommigen schreven over „de twee acteurs” Hermus en Krabbé, zonder ook maar iets te laten doorschemeren over die andere drie ac teurs die in „Moordspel”, zogenaamd meespeelden. Dat waren natuurlijk de cri tici die hun vak zo serieus namen, dat zij het verdomden om „onder een hoedje” te spelen met de uitbaters van deze kermisat tractie en terwille van het publiek de hand te lichten met de waarheid, niets dan de waarheid. en felle ag een s gelegd. brand- e politie len. De loor een te waar en. in Am- mnmor- nen het 1 in de mtbran- Ondanks deze waarschuwende woorden hebben zaterdag in de Chinese hoofdstad zeven groeperingen, voortgekomen uit de „Chinese Lente” een manifest aangeplakt waarin wordt geklaagd over de „politieke onderdrukking. De zeven bewegingen kondigden in de muurkrant een onvermoeide strijd aan voor „socialistische democratie” en er werd tot verzet opgeroepen tegen schen dingen van de fundamentele vrijheden. De Egyptische regering wees alle voor stellen die Atherton met Israel had gefor muleerd van de hand, en beschuldigde Amerika van eenzijdigheid. Precies zo had een maand geleden Israel Amerika van partijdigheid beschuldigd, toen de Ameri kanen hun voorstellen eerst met Egypte coördineerden. De opvatting in Jeruzalem is dat Egypte opzettelijk een vertragingstactiek volgt, om de ontwikkelingen in het Midden-Oos- ten, en vooral in Iran, af te wachten. Egyp te is bevreesd voor een islamitische radica lisering in het hele Midden-Oosten, en wil daarom aansluiting zoeken bij de politiek van het zeer islamitische Saoedi-Arabië, zo geloven Israëlische waarnemers. Saoedi- Arabië op zijn beurt wil dat Egypte het hele onderhandelingsproces bevriest. Ondanks deze zeer pessimistische waar dering blijven alle partijen betrekkelijk mooi weer spelen over het eindresultaat: Premier Begin zei na afloop van een zitting van het kabinet dat Israel het betreurde dat Egypte de laatste voorstellen had afge wezen, maar voegde daar aan toe dat de onderhandelingen doorgaan, mogelijk op een ander niveau. Gedacht wordt aan een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken. Ook Egypte heeft te kennen gegeven dat de onderhandelingen door gaan. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Da jan zei gisteren voor zijn ver trek naar Parijs, dat hij er niet zeker van is dat er een vredesverdrag tot stand zal komen. „Als er niet verder onderhandeld wordt, komt het vredesverdrag er zeker niet”, voegde Dajan daar aan toe. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina liet gisteren weten verantwoor delijk te zijn voor de bomaanslag gisteren in de Israëlische stad Netanya. Bij die aanslag werden twee mensen gedood en 'zes zwaar gewond. Een groot aantal perso nen raakte licht gewond. Volgens het volksfront was de aanslag een vergelding voor onder meer de Israëlische acties in Libanon. ü- Een typerende foto van de zaterdagmorgen overleden Nelson Rockefeller. Enthousiast sprekend en gebarend tijdens een van zijn vele toespraken die hij als vice-president van de Verenigde Staten hield. trijfël

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3