plan vooral voor Derde ll'ere/rf 1 R X», I w. yc lil Wetenschappelijk onderzoek naar polio-vaccinatie /Si ■1» 51 3 r c I? agd Jd 9 erius- erius- ?ral. D U.A ÏSt (Van onze redactie buitenland) Het bestrijden van blindheid bij miljoenen mensen en het voorko men dat nog eens miljoenen hun gezichtsvermogen verliezen is een kostendekkende operatie gewor den. Er is vorig jaar een tienjaren programma gelanceerd om de 40 miljoen blinden in de wereld te helpen. Aangenomen wordt dat ongeveer driekwart van die 40.000.000 nodeloos blind zijn. De directeur van het programma voor voorkoming van blindheid van de Wereldgezondheidsorgani satie WHO, dp M. L. Tarizzo, zegt dat de tijd rijp is voor zo’n pro gramma. De mensen worden er zich steeds meer van bewust dat veel gevallen van blindheid kun nen worden genezen of voorko men. X 'r' F/ r/ j v?A 9 in meda- n (le straat dstr. Blindheid vaak onnodig iklaan phius- NBM- Al dan niet inenten leidde soms tot verbreken relatie 1 Het uitreiken van anti-polioklontjes W' t ETA- apk. omstr. t keu- let ge- iventu- adt mij Tel. enwo- straat at scher- Sjeik Abdoellah al Ghanim van Saoedi- Arabië, stichter en voorzitter van de blind- heidscommissie voor het Midden-Oosten, waar 15 landen lid van zijn, is het met deze cijfers eens. Hij is zelf blind en hoopt dat de ministers van Gezondheid van het Mid den-Oosten, 10 miljoen dollar per jaar tien jaar lang, willen uitgeven voor bestrijding van trachoom in de Golfstaten, de kern waaruit de bestrijding zich over de andere Arabische landen moet uitbreiden. Het is niet eenvoudig alleen maar be strijding van de vliegen door bespuiting uit vliegtuigen. „Wij moeten de moeders leren dat zij alles schoon moeten houden en de mensen dat zij bij klachten sneller naar de dokter gaan,” aldus de sjeik. Trachoom en de drie andere genoemde soorten zijn de oorzaak van 80 procent van alle gevallen van blindheid in de ont wikkelingslanden, aldus Sir John. Omdat de kans op het oplopen van deze ziekten groter wordt naarmate men ouder wordt, en de volkeren van de Derde We reld jong zijn, kan blindheid in de ontwik- Dat is bij vier veel voorkomende oogziek tes het geval: Bij trachoom, waardoor 400 miljoen aardbewoners zijn aangetast; Kataracten, die dikwijls kunnen wor den verholpen door een goedkope, eenvou dige operatie waarop alleen al op het In dische subcontinent zes miljoen mensen wachten; Rivierblindheid (onchocerciasis), die ongeveer 40 miljoen mensen aan tast, voor namelijk in West-Afrika, en Door verkeerde voeding ontstane blind heid (Xeropthalmia) de gesel van miljoe nen kinderen in de derde wereld die kan worden voorkomen door vitamine-a-ta- bletten of dagelijks wat verse groente. De betrokken landen kunnen met het voorkomen en genezen van blindheid ook hun voordeel doen door een groter bruto nationaal produkt. Blinden kunnen niet alleen niet voor zichzelf zorgen maar moe ten dikwijls ook aanspraak doen op ge meenschapsgeld. Landen die snel willen overgaan op in dustrie merken bovendien dat boeren niet zoveel last hebben van blindheid, maar dat industrie-arbeiders helemaal niet zonder goede ogen kunnen. Vier procent van de bevolking in het Midden-Oosten is „economisch blind”, kan niet zelf de kost verdienen, aldus Sir John Wilson, president van de lapb. Ongeveer 70 procent heeft daar oog klachten. Dat is veelal trachoom, geleidelijk ge zichtsverlies door een micro-organisme veroorzaakt dat halverwege tussen bacte rie en virus staat. Het wordt overgebracht door vliegen, zodat bestrijding van deze ziekte hoofdzakelijk bestrijding van die vliegen inhoudt. Aangetoond is dat die bestrijding drie tot vijf jaar lang 50 cent per hoofd van de bevolking zal kosten. Australië en de Sov- jet-Unie hebben de ziekte al vrijwel uitge roeid. Jonge mannen en vrouwen worden er mee besmet wanneer zij pas de twintig zijn gepasseerd en een eigen gezin gaan vor men en economisch juist het meest pro ductief zouden moeten zijn. Rivierblindheid. met de wetenschappe lijke naam onchocerciasis, kan worden voorkomen. Daardoor weer zou veel van het vruchtbaarste land in de Afrikaanse rivierdalen, die nu economische woestij nen zijn, in vruchtbaar bouwland kunnen worden herschapen. Deze ziekte wordt overgebracht door een bloed zuigende zwarte vlieg die zich in de rivieren voortplant. De ziekte zelf wordt veroorzaakt door een wormpje dat bij de steek wordt over gebracht, 15 jaar lang in het menselijk lichaam kan leven en intussen miljoenen eieren kan leggen. De larven die uit deze eieren komen sterven echter snel en het zijn deze dode larven in de oogbol die de blindheid ver oorzaken. kelingslanden in 50 jaren vijfvoudig stij gen wanneer er niets tegen gedaan wordt. Laksheid kost miljarden dollars. Ingrij pend optreden kost in veel gevallen verba zend weinig, per hoofd gezien zelfs be lachelijk weinig, aldus Sir John. Rivierblindheid is zowel voor de betrok kene een tragedie als een ramp voor de nationale economie, aldus prof. C. O. Quarcoopome van de medische faculteit van de universiteit van Ghana. De dode larven kunnen bij de slachtof fers dikwijls zo’n erge jeuk doen ontstaan dat deze zelfmoord plegen. Dr. Quarcoopome schat dat in Afrika tussen de Sahara en Zuid-Afrika, in Zuid- Amerika en in het Midden-Oosten onge veer 40 miljoen mensen deze ziekte in een of andere vorm hebben. „Niet een westelij ke geneesmiddelenfabriek werkt aan de bestrijding ervan,” zei hij. ROTTERDAM. Twee wetenschappe lijke medewerkers van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam, dr. L. G. Jansma en drs. J. Veenman, hebben een sociolo gisch onderzoek ingesteld naar de motie ven van mensen om zich al dan niet te laten vaccineren tegen polio. Zij besteed den speciaal aandacht aan de relaties tussen hen die zich tijdens de epidemie in juli vorig jaar voor het eerst lieten inen- eten en degenen die zich daartegen bleven verzetten. Onder meer is gebleken, dat het feit of een ander al dan niet werd gevacci neerd in sommige gevallen heeft geleid tot het verbreken van de relatie. De volwassen worm kan door een injec tie worden gedood, maar dat is voor mas sale bestrijding in landelijk Afrika onge schikt. De larven kunnen ook door tablet ten worden gedood, maar die moeten dan dikwijls worden ingenomen en hebben De onderzoekers hebben hun vraagge sprekken voornamelijk gevoerd onder de gereformeerden. Zij stellen echter met na druk dat niet-ingeënte gereformeerden be neden 27 jaar die behoren tot de weiger achtige kerkelijke groeperingen, slechts een minderheid (70.000) vormen van het totaal aantal (420.000) niet-gevaccineerden beneden deze leeftijd in ons land. Het onderzoek werd gedaan in enkele Zuidhol- landse gemeenten rond de Lek. Er werden 239 vraaggesprekken gevoerd, waaronder 41 met „weigeraars” en 76 met mensen die zich voor de eerste keer lieten inenten. Redenen om inenting te blijven weigeren waren: Uit godsdienstig oogpunt is het niet toegestaan een „voorbehoedmiddel” te ge bruiken, waarmee bovendien volgens ve len geen gunstig resultaat kan worden verkregen. Het gaat hier om een „beproeving". Zij die zich laten inenten hebben niet voldoen de vertrouwen in God. Zij behoren niet tot de „standvastigen in het geloof”. De ziekte is volgens sommigen, zeker in vergelijking met andere verschijnselen in onze samenleving, niet ernstig te noemen. Degenen die zich voor de eerste keer lieten inenten voerden ondanks de princi piële godsdienstige bezwaren aan, dat de ziekte nu heerst en het verboden „voorbe hoedmiddel” daardoor toegestaan „ge neesmiddel” is geworden. Sommigen had den hun bezwaren laten varen en zich bij de inenting neergelegd op uitdrukkelijke wens van de kinderen. Een jonge man van twintig jaar ziet er, als gevolg van de ziek, uit als een oude man. Zijn broertje leidt hem. Bemoedigend is wel dat de vlieg geen weerstand tegen het insecticide schijnt te ontwikkelen, wat bij malariamuskieten in andere delen van de wereld wel het geval is. Nog niet, tenminste, zegt dr. Quarcoop ome. Hij en zijn collega's in andere landen willen echter dat de landen zelf de bestrij ding overnemen, waarbij dorpelingen de rivieren van de. grond af bespuiten en de gezondheidsfunctionarissen zelf verant woordelijk zijn voor een eigen deel van de rivier. Dan zou de vlieg geen kans meer maken. „We hebben alleen gebrek aan man kracht, geld en uitrusting,” aldus dr. Quar coopome. Daar komt nog ondervoeding bij. Het land is vruchtbaar, maar wanneer van een heel dorp alleen de kinderen kunnen zien is de oogst mager. Ondervoeding maakt de mensen ook vatbaarder voor de ziekte. Onnodig omdat het gezichtsvermogen van die kinderen gered kan worden met een goedkoop vitaminetablet per dag of een handjevol verse groente. „Dan sterven er nog wel veel door ondervoeding, maar ze worden dan tenminste niet blind.” Het VN-programma, oorspronkelijk op 120 miljoen dollar gebaseerd, bestrijkt een gebied van 700.000 vierkante kilometer, zo groot als Frankrijk en Engeland samen. Bangladesj had in 1977 een goed jaar. slechts 25.000 mensen werden er blind door ondervoeding. „In een slecht jaar zijn het er wel 100.000," aldus Sir John. Uit het onderzoek kwam voorts naar voren dat sommige mensen, die godsdien stige bezwaren hadden, eerder bereid wa- De weigeraars vonden de mensen, die zich voor het eerst haddén laten inenten, niet standvastig in het geloof. Omgekeerd werd meestal erg mild geoordeeld over de principiële weigeraars. In enkele gevallen werden aan beide zijden kwalificaties als „dom" en „onverantwoordelijk” gehan teerd. Xeropthalmie is de voornaamste oor zaak van blindheid onder kinderen. Dit komt voor in Voor-Indië, een groot deel van Zuidoost-Azië, bepaalde plaatsen in Afrika, vooral in de Sahel en in delen van Zuid-Amerika. Schoolkinderen helpen vrijwillig bij de verzorging in hutten en tenten. Na de korte operatie volgt een periode van tien dagen van herstel, met verband op de ogen. Wanneer dat verwijderd wordt kan de patiënt weer zien, zijn bed opne men en weer naar huis gaan. Katarakt is het allengs troebeler worden van de ooglens. Ouderdomsstaar komt het meest voor. De ziekte komt over de hele wereld voor en niet speciaal in ontwikkelingslanden. Professor Lalit Agarwal, oogkundig advi seur van de Indiase regering, heeft zelfs vastgesteld dat in zijn land een kleiner percentage is aangetast dan in de VS,, misschien omdat de bevolking er jonger is. „Maar met onze grote bevolking (625 mil joen) hebben we een groter probleem. Er komen elk jaar een miljoen nieuwe geval len bij.” Professor Agarwal verwacht dat het twintig jaar zal duren voordat de achter stand is ingehaald. De campagne voor het binnen de kortst mogelijke tijd genezen van zoveel mogelijk mensen is echter slechts een onderdeel van de strategie. De mensen zullen moeten leren hoe zij hun gezichtsvermogen kun nen behouden en er moet een permanente infrastructuur komen zodat de dokters niet langer door het land behoeven te zwerven. Dat bestaat voornamelijk uit uitroeiing van de vlieg door bespuiting uit vliegtui gen en hefschroefvliegtuigen. Dat gaat ta melijk goed, aldus dr. Quarcoopome, maar de vliegen keren sneller terug dan ver wacht werd. Sir John ziet vier bestrijdingsmethoden: toevoeging van vitamine aan levensmidde len, verstrekking in capsules, voedingsleer voor moeders en „ervoor zorgen dat de wereld genoeg te eten krijgt, maar dat is een utopie”. Tabletten komen bij 80 tot 90 procent van de kinderen terecht omdat „in ontwik kelingslanden een kind dat ziek is dikwijls door de moeders verborgen wordt gehou den.” igers- en uider- an tijd- gen en dt van voor- mmer. ÏO uur. MO: iteurs i alle n, lom- Veld- str. 8, luiden. In Indië wordt groente dikwijls verwor pen als „armeluiskost”. Terwijl slechts 30 tot 60 gram nodig is. Sir John zegt dat xeropthalmie zich in de Derde Wereld uitbreidt omdat kinderen die in het verleden gestorven zouden zijn aan cholera, pokken, malaria of ondervoe ding nu in plaats daarvan blind worden. De helft van die blinde kinderen sterft echter korte tijd later toch. Volgens de statistiek worden over de hele wereld per jaar 250.000 kinderen blind door verkeerde voeding. In India wachten zes miljoen mensen op een operatie van een kwartier die hun hun gezichtsvermogen teruggeeft. „Iedereen kan katarakt genezen voor 500 dollar,” aldus sir John Wilson. „Het is echter de kneep om het voor tien dollar te doen, en wij doen het.” Daarvan komen er vijf uit hulpverlening en vijf van de plaatselijke gemeenschap. In die tien dollar zijn 50 cent begrepen voor een bril. „Het onderhoud van een blinde kost tien dollar per maand, zijn verlies voor de produktie niet meegerekend.” India be taalt dus 600 miljoen dollar per jaar voor het in leven houden van blinden die voor 50 miljoen kunnen worden genezen. Vorig jaar werden in India ongeveer 700.000 katarakt-operaties verricht, waar van 150.000 in oogkampen waarin chirur gen en medisch personeel enkele weken werken en na behandeling van alle geval len in de omgeving het hele kamp weer ergens anders opslaan. Bijna alle dokters in die kampen zijn inheemsen, maar een groot deel van de kosten komt uit buitenlandse hulp. De kampen zijn kleurrijke gevallen. Trommelslagers trekken door de dorpen om de blinden op te roepen, die dan met hun bed en eetgerei naar het kamp trek ken. vervelende bijwerking. De Wereldbank en de wereldgezond heidsorganisatie WHO hebben in 1974 een 20-jarenprogramma gelanceerd langs de Volta, die door Ghana, Benin, Ivoorkust, Mali, Niger, Togo en Boven-Volta loopt. Nu er veel gevallen van kinderverlamming voorkomen, laten velen zich inenten tegen polio. Juist döor vaccinatie zou men slachtof fer worden van de ziekte, waarbij men verwijst naar de nadelige gevolgen van pokkenin j ecties ren een „klontje” te nemen dan zich te laten injecteren, omdat in het laatste gevo‘ ook wordt bescuermd tegen andere, niet- heersende ziekten. Tijdens de vraaggesprekken bleek tens lotte, dat bij vele van de reeds volledig ingeënten grote onzekerheid bestond over het risico dat men liep. De onderzoekers stellen dat een betere voorlichting niet alleen angst en onzekerheid kan wegne men maar bovendien onnodige deelne ming en daarmee de kosten van de en- tingsacties kan voorkomen. 0^9 4.81^ F -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7