Debuut-opera Winter Cruise kent statisch karakter el d Onderscheiding Vereiste bravoure Berka voor organist Albert de Klerk in Trompetconcert Haydn De Zaak Biko boeiend Zware kleinkunst opgave voor een lege schouwburgzaal A A N b a u a ri komende exposities Keiler (VPRO-tv) directeur RKS zichtbaar hoorspel „Kraakconcert” kreeg veel belangstelling IHl J F Prijs voor toelichting ouverture Von Suppé te k 1® KUN 19 7 9 10 bos; tv- -- ---- dier bekend staande organist Bernard Winsemius, die het Flentrop-portatief be speelde in het vierdelige Orgelconcert nr. 9 van Handel. Een van de interessantste voorbeelden binnen het betreffende, door deze componist beoefende genre, met een inderdaad hoogst spiritueel „Spiritoso” als derde deel. Winsemius koos voor een hel der en licht aansprekend instrument (en dus niet voor het Cavaillé-Coll orgel), om dat hij in de tintelende uitvoering ervan duidelijk streefde naar een lichte klank- toets, die ook in de orkestpartijen op de zelfde stijlvolle wijze werd doorgezet. SCHEVENINGEN. De 65-ja- rige Nederlander Hans Henke mans heeft weer eens bewezen een waardevol componist te zijn. Het geluid dat men door de jaren heen van deze typische represen tant uit de school van Willem Pij per kent, klonk zaterdagavond opnieuw en even kleurrijk als al tijd geïnstrumenteerd uit de or kestbak van het Circustheater in Scheveningen. Hier ging namelijk Henkemans” „Winter Cruise” in première. Diens eersteling op ope- ragebied, waarvan het vooral in het tweede bedrijf heel boeiende instrumentale aandeel met gro te zorg door het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder lei ding van Anton Kersjes kon wor den weergegeven. ka ¥-1 (Van onze kunstredactie) levi- ken- t en ijbel ders >ces- .mu- KO VAN LEEUWEN V - -r i men van !gio- 1 fi- oör- isla- nen. Zaak Biko een boeiend zichtbaar hoorspel geworden, waarbij de acteurs door kleine gebaren soms, maar vooral met hun stem men de karakters inkleuren. De voortdu rende levendigheid van het gebodene krijgt vooral prikkels door de twee advo catenrollen, gelezen door Jacques Com mandeur en Hidde Maas. Maar hulde ook voor alle overigen in dit team. Op 6 februa ri komt deze reading naar de Toneel schuur in Haarlem. KO VAN LEEUWEN in een pakkende sfeerschildering kon uit drukken Hier werd dan een krachtige creatieve impuls getoond, waarin Henke- mans’ grote talent klaarhelder aan de orde werd gesteld, terwijl in al het overige ei genlijk eerder diens onvermogen tot het schrijven van een opera werd bewezen. Het was al te verwachten geweest dat het dramatisch aspect in „Winter Cruise" zwak vertegenwoordigd zou zijn. Want door het, door Henkemans zelf oprekken van het korte, slechts zeventien pagina’s in beslag nemende korte verhaal van Somer set Maugham, kon onmogelijk een ge schikt libretto zijn ontstaan. En al was de podiumsituatie ideaal uitgedokterd door Patrick Robertson en Rosemary Vercoe met een bovendien ook nog eens geraffi neerd belicht decor; toch konden de, van uit de partituur in dramatisch opzicht ge brekkig ondersteunde vocale partijen, de zaak niet in beweging brengen. Het stati sche element overheerst aanvankelijk zelfs dusdanig, dat ik een aantal moede hoofden onder het publiek binnen het half uur in zeer scheve positie zag zakken. Zoals gezegd, word je in het tweede bedrijf verrast door de symfonische kwali teit. En ook de meer summier gedoseerde tekst wint dan wel aan suggestiviteit. Dankzij de bijzonder kundige regie van Elijah Moshinsky en idem muzikale lei ding van Anton Kersjes plus de inzet van de solisten, levert „Winter Cruise”, vanaf éénderde tot het slot van deze opera, dan toch nog een tamelijk onderhoud geheel on Marjol en Robert Samen is de titel van de show van Flore en Kreis. Een menge ling van tekst en muziek, soms een sketch- je, maar waarbij het toch vooral op het zingen van Marjol aankomt. En zingen dat kan ze. Met ontembare durf en onhollands theaterlef stort ze zich in het muzikaal avontuur. Een eigenzinnig theaterdier, dat zich zonder concessies helemaal geeft aan haar publiek. HAARLEM. Het moet voor cabaret- artiesten een bijzonder zware opgave zijn voor een zaal te spelen waar het publiek het heeft laten afweten. Marjol Flore en Robert Kreis troffen zondagavond in de Stadsschouwburg zo’n, nagenoeg lege zaal. Maar het tweetal schiep moed en toonde al met een vurig openingsnummer aan dat het lege pluche zich door de geringe opkomst niet van de wijs zou laten brengen. Marjol liet met een korte verwijzing naar Sophie Tucker krachtig weten waartoe ze in staat is. Even bereik te ze een niveau dat ze pas na de pauze opnieuw zou laten zien, ondanks alle ca priolen in het eerste deel van het pro gramma. De Engelse miss Reid, die in Somerset Maugham’s verhaal als enige passagier meereist op een Duits vrachtschip, wordt ondanks alles levensecht uitgebeeld door Enid Hartle. Jammer is dat Michael Halli- well in de rol van de marconist die miss Reid de liefde verklaart waardoor haar karakter op slag in positieve zin transfor meert over zulk weinig imponerend stemmateriaal blijkt te beschikken. Wat dat betreft is het wel even anders gesteld met de volumineus uitpakkende Henk Smit, als de kort-aangebonden kapitein. De dokter, wiens diagnose ten aanzien van de praatzieke miss Reid de aanzet vormt tot de (genezende) liefde-saffaire, krijgt op een natuurlijke manier gestalte in de figuur van John Ostendorf. Maar ook het scheepspersoneel, waaronder Tom Ha nen en Joep Bröcheler, dragen zowel vo caal als toneelmatig het hunne aan de voorstelling bij. DEN HAAG. De organisten Albert de Klerk uit Haarlem, Ewald Kooiman, Gert Oost en Ben van Oosten zijn door de Johan Wagenaarstichting onderscheiden met een uitvoeringspremie van driedui zend gulden omdat zij zich als uitvoeren de kunstenaars bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse mu ziek. Marjol en Robert Samen krijgt muzikaal pittig steun van een combo onder leiding van Peter Krijnen. Het werd dus toch nog leuk, al valt er aan dit programma wel heel wat bij te schaven. Dient gezegd te worden dat er keihard gezwoegd werd om het kille lege-zaaleffect weg te werken. Ook door het beetje publiek dat wél gekomen was. Robert Kreis is na de magere eerste helft, waarin hij een melig tempo doeloe- sketchje doet, ook beter op dreef. Hoewel geen echte hoogtepunten, zie ik hem met plezier bezig in Berliner Bonbons en in z’n stomme-filmpantomime. HAARLEM. Van de ouverture tot de operette „Leichte Kavallerie” van Franz von Suppé bestaat geen programmabe schrijving. Althans volgens André Van- demoot, die dit uitbundig klinkende werk zondagmiddag met het Noordhollands Philharmonisch Orkest uitvoerde. De di rigent loofde een prijs uit voor degene uit Als inleiding tot het laatste programma onderdeel, Van Anrooy’s Piet Hein-Rapso- die, kreeg André Vandernoot de goege meente zover dat deze het hieraan ten grondslag liggende geuzenlied massaal aanhief. Vandernoot deelde aansluitend mee dat hij hiermee „weliswaar niet een van de beste, maar wél een van de grootste koren" had horen zingen. JOHAN VAN KEMPEN (Van onze kunstredactie) UTRECHT. Gistermorgen vroeg is een einde gekomen aan de kraakactie en bezetting van het reeds gesloten Utrechtse concertgebouw Tivoli. De bezetting werd gehouden uit protest tegen de komst van het nieuwe muziekcentrum dat vrijdaga vond in Utrecht was geopend om de voor genomen sloop van Tivoli te voorkomen. Volgens een mededeling van de politie hebben de bezetters zich correct gedragen. Gedurende de periode dat Tivoli bezet was, werd in het gebouw een massaal popfestival gehouden waaraan behalve Herman Brood and his wild Romance ver schillende (amateur)popgroepen hebben deelgenomen. De organisatoren deelden na afloop mee zeer tevreden te zijn met het resultaat van het concert dat zaterdagavond reeds meer dan duizend bezoekers had getrokken hoe wel het concert nog nergens was aange- kondigd. „We hebben niet alleen bewezen dat er in Utrecht behoefte bestaat aan een cultureel centrum als dit, maar ook dat het mogelijk is om binnen 18 uur een groot popfestijn op poten te zetten", aldus de organisatie. iden 1 to- 1 de .000 gre- aan tto- los- ien” serie. i¥erk “iten. 20.00 nma. )wen serie. 23.45 18.20 19.30 aus ïiten. Die lice), itiek. uter- pro- 19.50 how- >elijk Jour- taire. 0 If... Hans Henkemans zal overigens zelf wel gevoeld hebben dat de opera boven zijn macht ging. Toen hij onlangs een repetitie bezocht en tussentijds even op de gladde straat een luchtje ging scheppen, brak hij prompt zijn benen. Vandaar dat de compo nist, wiens benen „Winter Cruise” niet konden dragen (een componist als Henke mans die ook psychiater is zal toch zeker wel gevoel voor symboliek hebben?), na afloop de schijnwerpers achter in de zaal op zich gericht kreeg om het applaus in een rolstoel in ontvangst te kunnen nemen. JOHAN VAN KEMPEN me- rote ren, de i zal „De lijn. roep nen, inen om- eeft: rten- tiek, oep- ROTTERDAM (ANP). Hans Keiler is benoemd tot directeur van de Rotterdam se Kunststichting (RKS). Hij volgt drs. A. J. van der Staay op, die per 1 februari directeur van het sociaal en cultureel plan bureau in Rijswijk wordt. Hans Keiler werkt sinds 1969 als redac teur en regisseur-producer bij de VPRO- televisie. Hij zal op 1 mei bij de kunststich ting in dienst treden. pro- en Zeer- 21.00 In- Four- a' voure vertolkte. Berka liet een stralende en volumineuze toon horen, bij een natuur lijke voordracht, daarbij harmonieus on dersteund in de orkestbegeleidingen. Daarom is het een beetje gênant, dat Flore het in het gedeelte voor de pauze moet doen met magere teksten, die alleen nog overeind gehouden worden door haar overrompelende presentatie. Het is voor de pauze alsof zowel Marjol Flore als Ro bert Kreis steeds weer even laten zien wat ze wél kunnen, maar niet doen. Dan denk ik naast Marjols Tucker-snippertje even aan Robert die heel kort laat zien hoe goed hij het tapdansen beheerst en er dan on middellijk mee stopt. I Tv- Re- lour- tueel spro- ram- 23.15 Centrum met veertien acteurs bezig aan de reading van De Zaak Biko. Op de beklaagdenbank Henk Rigters, ondervraagd door Hidde Maas. (Foto Kors van Bennekom) In het nieuwe gemeentehuis van de Gel derse gemeente Rheden in De Steeg is van 2 tot en met 28 februari werk te zien van de als „paddenstoelenschilder” bekend staande Theo Goedvriend. Volgende maand is het honderd jaar geleden, dat Goedvriend werd geboren en tien jaar geleden, dat hij stierf. Bijzonderheid is tevens, dat het nieuwe Rhedense gemeen tehuis staat op de plaats van het voormali ge Hotel De Engel, waar Goedvriend werd geboren en geruime tijd heeft gewoond. De tentoongestelde werken laten een aan tal van Qoedvriends befaamde padden stoelen zien. Ook zijn er tekeningen van hem, die hij tijdens de Tweede Wereldoor log in Japanse krijgsgevangenschap maakte op bedrukte vellen papier uit een boek. Goedvriend maakte vele van deze tekeningen. „Kunst en natuur” heet de tentoonstel ling die tot 26 februari in Pulchri Studio op het Lange Voorhout in Den Haag is te zien. Getoond wordt werk van Nederlandse beeldende kunstenaars onder het thema „Verbindingen tussen de natuur en beel dende kunst". De expositie omvat groten deels fotoseries waarin natuurlijke proces sen zijn vastgelegd of gedocumenteerd. De tentoonstelling zal als „To do with Nature” vervolgens een rondreis door ver schillende landen maken. Het bureau beel dende kunst buitenland van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk stelde haar samen. Ze wordt gepresenteerd in samenwerking met het Haagse Gemeentemuseum. Dat kun je makkelijk weggeven, zo is blijkbaar geredeneerd, want dan zit er immers toch nooit een kip in de zaal! Scène met John Ostendorf en Enid Hartle, terwijl scheepspersoneel toekijkt. Beeld uit Henkemans' opera Winter Cruise die afgelopen zaterdag in het Scheveningse Circustheater bij de Nederlandse Operastichting in première ging, (foto Jaap Pieper) Na de eerste acte, bestaande uit een eindeloze aaneenrijging van fragmenten die allemaal bol stonden van de tekst, deed het meer symfonisch opgezette vervolg dat ook organisch meer een geheel vormde werkelijk als een verademing aan. Waar het louter intervalsmatig gedachte en nooit melodisch verklankte woord even achterwege bleef, kreeg de symfonicus Henkemans een kans. Het was ook bijna alleen maar daarin dat de componist zich Geen abonnement op de dit matineecon- cert betreffende Z- of Familieserie werd daarvoor als beloning in het vooruitzicht gesteld, maar daarentegen maar liefst honderd stuks op de „moderne" C-serie. Van de weeromstuit vanwege de glad heid buiten, slipten de koperblazers in Von Suppé’s ouverture ook weleens even door de gevaarlijke passages van hun partijen heen. Maar doordat de uitvoering wel het nodige vuur kende, was het succes toch verzekerd. Vaster in het (instrumentale) zadel en dus méér in de geest van de Kavallerie zat de solist uit eigen NPO-gelederen, Rad- ko Berka, die „hét" Trompetconcert van Haydn met de vereiste virtuositeit en bra- De vier musici voerden een serie orgel concerten uit van 19e-eeuwse muziek in de Abdijkerk in de Haagse wijk Loosduinen. De inhoud van deze serie was geheel Ne derlands. Voor de organisatoren was even eens een premie bestemd. Een premie van tweeduizend gulden ging naar de zangeres Meta Bourgonjen en de pianiste Ro van Hessen. Sinds 1973 brengen zij liederen van vrouwelijke Ne derlandse componisten onder de titel Hon- neur aux dames. Een premie van duizend gulden was bestemd voor Gerrit-Jan van der Weerd die voor de radio een pianorecital heeft gepresenteerd dat geheel gewijd was aan composities van Nederlanders als Van Baaren, Escher, Ketting en De Leeuw. Het bestuur van de Johan Wagenaar stichting was voor de toekenning van de uitvoeringspremies geadviseerd door Jaap Geraedts, John Kasander en Joop Schrier. AMSTERDAM. Zes dagen nadat de Zuidafrikaanse neger Steve Biko door de veiligheidspolitie van Port Elizabeth werd opgebracht, overleed hij. De autori teiten hielden de doodsoorzaak vaag, men sprak van hongerstaking. Lijkschouwing bracht echter hersenletsel aan het licht. Biko was samen met zijn vriend Peter Jones gearresteerd bij een wegversper ring van de veiligheidspolitie. Beide man nen werden er van verdacht opruiende pamfletten te verspreiden. Biko was het ook verboden om zich in dat gebied op te houden. De Zuidafrikaanse overheid had de Bi- ko-affaire het liefst in de doofpot gehou den, maar naar aanleiding an de lijkschou wing werd een gerechtelijk onderzoek in gesteld naar de dood van de zwarte arres tant. Biko was een van de meest vooraan staande zwarte leiders in de apartheidsbe weging in Zuid-Afrika. Hij moet een kal me, weinig haatdragende, maar besliste manier van optreden hebben gehad. Met het gerechtelijk onderzoek ontstond De Zaak Biko en de journalisten Jon Blair en Norman Fenton stelden uit de letterlij ke tekst van het dertien dagen durend onderzoek een documentaire samen. In Engeland werd deze als reading voorge lezen toneel opgevoerd door de Royal Shakespeare Company, in Nederland wierp toneelgroep Centrum zich op De Zaak Biko. Ik zag de voorstelling zaterdag middag in Centrum Bellevue. Het is een zeer onderhoudende lezing geworden, waarbij de veertien acteurs op een nuchte re manier deze documentaire verlevendi gen. De Zaak Biko is in procesvorm opge steld. Het onderzoek wordt geleid door de politierechter, dan zijn er de officier van justitie, de advocaat van de politie en de raadsman van de familie Biko. Ze zitten aan eenvoudige tafels, op klapstoelen. Te gen de brandschermachterwand, waar ook een meer dan levensgroot portret van Biko hangt, hebben de getuigen plaatsge nomen, zoals de artsen die Biko hebben onderzocht, leden van de veiligheidspoli tie, lijkschouwers. De spelers van Centrum doen deze docu mentaire onder leiding van Henk Rigters. Rigters heeft terecht het toneelbeeld zo sober mogelijk gehouden. De acteurs tre den op met het tekstboek in de hand, in hun eigen dagelijkse kleding. Er is geen bewuste rolkeuze merkbaar. Deze vorm van toneelpresenteren, in Engeland heel gewoon en vooral veel toegepast in het National Theatre, is in ons land ongebrui kelijk. Het is een verdienste van Centrum dat de groep deze onopgesmukte theater vorm heeft aangedurfd. Wellicht ook door de rechtbankvorm, waarin je praktisch elke vorm van emotie kwijt kunt, is De #.v- Er was op dit Familieconcert, na de pauze, nog een tweede solist te beluisteren. het publiek-die toch een zïnnige toelich- ft»-welfde 7- vooral als-^a^stadgbeiaar- ting op deze gedateerde negentiende- eeuwse compositie weet te schrijven. Symfonische kwaliteit I bij Hans Henkemans Robert Kreis en Marjol Flore tijdens hun openingsnummer in hun programma Marjol en Robert Samen (Foto Fred Steenman) Marjol Flore: onhollands theaterlef Na de pauze treedt Marjol met Robert aan haar zijde naar voren met het werk dat zij zo voortreffelijk beheerst: die men geling van nostalgie en heden. In prachtige glamourglitter, parels en veren laat ze op agressief artistieke manier horen dat ze het vak tot in de puntjes beheerst en hoe groot haar stembereik wel is. Ook zonder technische versterking, dat bleek, toen het geluid de eerste seconden van de tweede helft nog niet uit de boxen kwam. Zo’n lied als Bij ons thuis, dat maar liefst tachtig jaar geleden geschreven werd, brengt ze bruisend tot leven, om even later terug te komen met een krankzinnige werkster-act in New Kind of Love, waarin ze heerlijk parodieert. Vervolgens weer in gouden lu- rex en een rijke boa gehuld, toont Marjol haar vitale veelzijdigheid als chansonnière in Browning. 4 Ir 1 K

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9